Ars Technica - Ameriško vrhovno sodišče je potrdilo razsodbo sodišča nižje stopnje, da je kalifornijski zakon o omejevanju prodaje videoiger in računalniških iger z nasilno vsebino mladoletnim protiustaven. Kalifornija je namreč leta 2005 sprejela zakon o prepovedi prodaje iger, "za katere bi razumna oseba mogla domnevati, da se obračajo na odklonska ali morbidna zanimanja mladoletnih, da so v nasprotju z moralnimi normami okolice o tem, kaj je za mladoletne primerno, zaradi česar igra nima resne literarne, umetniške, politične ali izobraževalne vrednosti za mladoletne." Katere točno so te igre in kaj je nasilna vsebina, v zakonu ni bilo definirano.
Igre zanje so še vedno lahko kupili starši. Če pa bi prodajalce ujeli, da igre prodajajo otrokom samim, bi jim grozila kazen do 1000 dolarjev.
ESA (Entertainment Software Association) in VDSA (Video Software Dealers Association) sta, še preden je zakon stopil v veljavo, vložili tožbo na kalifornijskem sodišču. To je leta 2007 razsodilo, da je zakon kršil prvi amandma in da ni zadostnih dokazov, da so igre toliko drugačne od drugih medijev in da ni vzročno-posledične povezave med igranjem nasilnih iger in nasilnim vedenjem.
Primer je po pritožbah romal do Vrhovnega sodišča, ki je sedaj s sedmimi glasovi proti dvema potrdilo sodbo kalifornijskega sodišča. Po razlagi sodbe sodijo igre pod zaščito prvega amandmaja prav tako kakor knjige, gledališke uprizoritve, filmi itn., saj se z njimi sporočajo ideje z literarnimi tehnikami in zmožnostmi, ki so prilagojene mediju. Ker ni mogoče dokazati, da bi bile igre bolj škodljive od filmov ali risank, ki niso omejeni, je sodišče zaščitilo tudi založnike iger, saj uveljavljajo svojo pravico do svobode izražanja. To pomeni, da lahko mladoletni v Kaliforniji kupujejo vse igre. V praksi sprememb ne bo, saj se zakon zaradi odredbe sodišča iz leta 2005 ni izvajal.
Resno mislite, da so se zresnili zaradi prvega amadmaja? Jok. V igri je denar, tako kot vedno: založniki si želijo neomejeno prodajati tudi mladoletnikom.
No, ameriška sodišča vsaj ščitijo svoboščine (tudi glede pornografije so podali že celi kup liberalnih zgodovinskih odločitev; prav tako redno razveljavljajo zakone glede zaščite mladoletnikov na internetu). V Evropi pa, razen Nemčije, vedno odločajo tako, da paše politični opciji.
Lol samo kako so res ljudje naivni, kot, da americani spostujejo se kaj ustavo. Isto sranje imajo kot pri nas, ko je ustava vredna manj kot WC papir, oziroma manj uporabna. Zato imam raje WC papir kot ustavo, je cenejsi in mi nudi vec ugodnosti kot nasa ustava.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.
Očitno so se tudi založniki iger naučili lobirat. Se vidi da je to danes resen biznis, lahko rečemo kar industrija, včasih je bilo to domena zenesenjakov.
Igre tako kot vsak drug medij lahko dosežejo umetniško vrednost.
Ker je medij mlad se ga poizkušat omejit, sreči zaenkrat neuspešno. Zaenkrat še živimo v času, ko je družbeno bolj sprejemljivo brat knjigo, kot pa igrat igre.