Gotovo ste že slišali za Echelon, vprašanje pa je, ali veste, kaj točno Echelon je. Poenostavljeno rečeno gre za gigantski prisluškovalni sistem, prek katerega ZDA, VB, Kanada in Avstralija pregledujejo glasovni promet (telefonske pogovore) in iščejo določene ključne beseda, ki namigujejo na terorizem.
Deluje nekako takole. Vohunski geostacionarni sateliti in prisluškovalne postaje, kakršna je britanski Menworth Hill, prestrezajo satelitske in zemeljske klice in jih pošiljajo v obdelovalne postaje, kakršna je naprimer ameriški Fort Meade, kjer jih superračunalniki sproti (v realnem času, torej) obdelajo. Se sprašujete, kdo in kako lahko obdela tako ogromne količine podatkov? Berite dalje.
Gre za izdelke podjetja Texas Memory Systems (TMS), katerega predstavnik priznava, da več kot polovico svojega zaslužka ustvarijo s t.i. DSP sistemi za ameriško vlado. Ti so kombinacija SSD in DSP ASIC-ov (angl. application-specific integrated circuits, torej vezja, prilagojena za specifične operacije). Prva faza sistema je TMS-jev TM-44 DSP z močjo 8 GFLOPS, ki pretvarja analogne informacije (govor) v digitalne, ki jih potem obdelujejo dalje.
Digitalizirane informacije nato priromajo v cluster petih superračunalnikov A SAM-650, ki vsak sam nudi moč do 192 GFLOPS, skupaj pa več kot teraflops, ki potem izločijo šum in z algoritmi za prepoznavo zvoka iščejo ključne besede, naprimer semtex. Ali se ukvarjajo tudi z dešifriranjem enkriptiranih klicev, ni znano, verjetno pa je, da se.
Echelon je sistem globalnega nadzora, ki je bil vzpostavljen še v času hladne vojne z namenom pridobivati informacije o dogajanju v Rusiji, od takrat pa se je razširil v globalno prestrezno mrežo. In se še širi. TMS-jev največji kupec je ameriška vlada, TMS-jeva rast prihodkov pa je bila samo letos 40-odstotna. Zadnji večji posel je bila prodaja največjega RAM-diska (2,5 terabajta) ameriški vladi marca letos. Obvezno branje.
Veliki Brat je tu.