»

Robinhood kupil Bitstamp

Reuters - Robinhood Markets, ki upravlja priljubljeno istoimensko trgovalno platformo, bo prevzel kriptomenjalnico Bitstamp. Za podjetje bo odštel 200 milijonov dolarjev, s čimer bo konkuriral Binanceu in Coinbasu, ki sta dve najbolj uveljavljeni imeni v kriptosvetu. Prevzem bo končan v prvi polovici prihodnjega leta.

Bitstamp sta ustanovila Slovenca Damian Merlak in Nejc Kodrič, ki sta ga leta 2018 polovico prodala za približno 200 milijonov dolarjev. Podjetje je tedaj kupil holding NXMH, ki je v lasti južnokorejskega NXC, a ne v celoti. Delež je obdržal tudi Nejc Kodrič, pa tudi nekateri drugi zgodnji investitorji, denimo sklad Pantera.

Robinhood pa poznamo po trgovalni platformi Robinhood, ki omogoča trgovanje tako s klasičnimi vrednostnimi papirji kakor tudi kriptožetoni. Bitsamp je zanj privlačen predvsem zaradi več kot 50 licenc in dovoljenj za trgovanje s kriptovalutami po celem svetu, posebej popularen pa je v Evropi in Aziji. Bitstamp ima sedež v Londonu in pisarne v Sloveniji,...

21 komentarjev

Kako je fintech sam sebe zaklenil iz denarnice

Slo-Tech - Nekoč obetavni fintech startup Prime Trust, ki je nudil pokojninska varčevanja v kriptovalutah, vmesnike za potrjevanje istovetnosti komitentov (know-your-costumer interface), likvidnost in druge finančne storitve za kriptoborze, menjalnice in podobne igralce, gre v prisilno poravnavo (Chapter 11). Tja ga je pahnila osupljiva nesposobnost, zaradi česar so izgubili več kot 39 milijonov dolarjev. Sodni spis, ki se ga res splača pogledati, se bere kot učbenik slabih praks, nesposobnosti in nezakonitih ravnanj.

Zdi se, da so se težave podjetja, ki se je sámo opisovalo kot "vse-v-enem rešitev za stranke, ki ostaja neprekosljiva na trgu", začele z nezadostnim nadzorom. Ker je podjetje več let beležilo rast in uspeh na cvetočem trgu kriptovalut, je njena vrednost hitro rasla, s tem pa tudi vložki vlagateljev. Ko se je leta 2022 dogajanje na kriptotrgu umirilo, je Prime Trust še nadalje trošil z nezmanjšano hitrostjo. Drugo polovico leto 2022 so že poslovali z izgubo.

To samo po sebi ni...

24 komentarjev

Bitstamp dobil novega lastnika

vir: Reuters
Reuters - Priljubljena menjalnice kriptovalut Bitstamp, ki sta jo leta 2011 ustanovila Nejc Kodrič in Damijan Merlak, je dobila novega lastnika. Kupila jo je belgijska investicijska družba NXMH, ki je po neuradnih podatkih za Bitstamp odštela 400 milijonov dolarjev. Podrobnosti posla Kodrič in NXMH ne razkrivata.

Reuters poroča, da je NXMH, ki obvladuje za več kot dve milijardi dolarjev naložb, eno izmed štirih podjetij, ki so izkazala interes za prevzem Bitstampa. Kodrič je dejal, da prodaja ni bila načrtovana, niti niso aktivno iskali kupcev. Zaradi povečanega zanimanja za trg kriptovalut so sredi minulega leta začeli na vrata Bitstampa trkati snubci. Na koncu so se odločili za NXMH, ker bo ta podjetju omogočil nadaljevanje...

35 komentarjev

Vodjo BTC-e bo Grčija izročila Rusiji in ne Franciji ali ZDA

ZDNet - Grško vrhovno sodišče je odločilo, da bodo vodjo nekdanje kriptoborze BTC-e Alexandra Vinnika izročili Rusiji. Vinnik je bil v Grčiji aretiran pred dobrim letom, njegovo izročitev pa so zahtevale ZDA, Francija in Rusija. Devetintridesetletni ruski državljan je svoj čas vodil eno največjih borz, prek katere je steklo več kot tri odstotke vseh bitcoinskih transakcij, osumljen pa je, da je v tem času opral več kot štiri milijarde dolarjev (za primerjavo: celoten promet BTC-e v svoji zgodovini je bil sedem milijard dolarjev). Povezan naj bi bil tudi s stečajem japonske borze Mt.Gox, saj so ukradeni bitcoini po več ovinkih končali v denarnicah pod njegovim nadzorom. Na BTC-e so se unovčevali tudi ukradeni bitcoini z borz...

35 komentarjev

Slovenski NiceHash izgubil za 56 milijonov evrov bitcoinov

Slo-Tech - Po celodnevni negotovosti so predstavniki spletne strani NiceHash potrdili, da so bili udeleženi v varnostnem incidentu, v katerem so izgubili vsebino lastne denarnice za bitcoin. Spletna stran NiceHash danes že cel dan ni dostopna, a so sprva zapisali, da gre za vzdrževalna dela. V javnosti se je hitro začel širiti strah, saj so opazili transakciji v višini 4736 bitcoinov iz denarnice NiceHasha na neznan račun. Dobrih dvanajst ur pozneje so predstavniki NiceHasha na družbenih omrežjih potrdili, da se je zgodil varnostni incident. Obseg ukradenega še preverjajo, po neuradnih podatkih in analizi transakcij pa gre za omenjenih 4736 bitcoinov, ki so danes vredni okrog 56 milijonov evrov.

...

388 komentarjev

V Grčiji aretirali vodjo bitcoinske tržnice BTC-e

Slo-Tech - V Grčiji so aretirali domnevnega upravljavca ruskega borze za menjavo bitcoinov BTC-e, ki ga obtožujejo pranja denarja. Osemintridesetletnega ruskega državljana Alexandra Vinnika so pridržali na severu Grčije na zahtevo ameriškega tožilstva, sedaj pa potekajo pogovori o izročitvi. Ruska borza BTC-e je delovala vse od leta 2011 in je veljala za eno najmanj reguliranih, ker je bila zaradi lokacije v Rusiji izven dosega ameriških in evropskih organov pregona. Prek nje je steklo več kot tri odstotke vseh transakcij z bitcoinom, Vinnika pa obtožujejo, da je v tem času opral za štiri milijarde dolarjev.

BTC-e je slovela tudi kot borza, kjer so svoje dobičke unovčevali pisci izsiljevalskih virusov. Stran je nehala delovati...

35 komentarjev

Bitcoin spet raste in dobiva nove uporabnike

Slo-Tech - Že nekaj časa nismo pogledali bitcoina, ki je kljub burnim časom in skorajšnjemu razkolu skupnosti (Bitcoin Core in Bitcoin XT) zaradi pomanjkanja konsenza o rešitvi enomegabajtne omejitve velikost bloka te dni doživlja novo pomlad. Njegova vrednost se približuje 500 dolarjev, kar je največ po poletju 2014.

Največja evropska bitcoinska borza Bitstamp, ki so jo ustanovili Slovenci, je te dni pridobila licenco za trgovanje z denarnimi valutami, ki jo je podelila komisija za nadzor nad finančno industrijo s sedežem v Luksemburgu, kjer ima Bitstamp svoj sedež. Hkrati je Bitstamp uvedel tudi trgovanje v evrih, kar bo Evropejcem malce poenostavilo življenje, bistvenih razlik pa ne bo, ker je bilo že doslej mogoče na račune nakazati evre (s SEPA nakazilom), ki so se pač...

17 komentarjev

Dan računalniških težav: prizemljena vsa Unitedova letala, trgovanje na newyorški borzi ustavljeno

Slo-Tech - Danes imajo v ZDA polne roke dela z odpravljanjem računalniških težav, saj sta odpovedala dva popolnoma ločena in neodvisna sistema, zaradi katerih so bila za nekaj ur prizemljena vsa letala družbe United American in zaprta newyorška borza. Oboji zatrjujejo, da gre za težave, ki niso povezane z nikakršnim vdorom ali napadom, težave pa še odpravljajo.

Okrog 13. ure po slovenskem času so iz za zdaj še nepojasnjenih razlogov vsa Unitedova letala na vseh ameriških letališčih od vzhodne do zahodne obale za dobri dve uri ostala na tleh. Po približno dveh urah so težave začeli odpravljati in počasi so prizemljene letala vzleta. Zaradi kaskadnega učinka zamud je bilo prizadetih okrog 3500 letov na 235 ameriških in 138...

5 komentarjev

Na splet pricurljale podrobnosti januarskega vdora v Bitstamp

Slo-Tech - Januarja je slovenska bitcoinska borza Bitstamp, ki sodi med najbolj spoštovane v svetu in največje evropske, za šest dni prenehala obratovati. Razlog je bil vdor, saj so napadalci uspeli odtujiti skoraj 19.000 bitcoinov oziroma slabih pet milijonov evrov. Bitstamp je vse izgube pokril iz lastnega žepa, celoten sistem pa povsem od začetka postavil na novi strojni opremi na drugi lokaciji. Na splet je pricurljalo interno poročilo, kaj je šlo narobe.

Ugotovili so, da so napadalci datoteko z denarnico (wallet.dat) ukradli že 29. decembra, dejanska nakazila pa so izvedli 4. januarja. Sam vdor pa je potekal od novembra, ko so s ciljanimi sporočili prek Skypa in elektronske pošte poizkusili...

73 komentarjev

Bitstamp zaradi suma vdora zaustavil trgovanje

Nejc Kodrič in Damijan Merlak, ustanovitelja Bitstampa

Slo-Tech - Ena najbolj znanih borz za trgovanje z bitcoini, Bitstamp, je danes zjutraj zaustavila trgovanje in onemogočila izplačila bitcoinov zaradi utemeljenega suma vdora. Neznanci naj bi včeraj pridobili dostop do ene izmed denarnic, v kateri Bitstamp hrani bitcoinske depozite svojih strank.

Upravljavci strani zagotavljajo, da razpolagajo z zadostnimi rezervami, da bodo pokrili vse pologe svojih komitentov v bitcoinih na javno objavljene naslove denarnice, ki so bili izvedeni danes do 10.00 ure po slovenskem času. Ob 9.25 uri so vse komitente po elektronski pošti pozvali, naj nemudoma prenehajo nakazovati bitcoine v staro denarnico. Prav tako zagotavljajo, da so vsi pri Bitstampu deponirani bitcoini na varnem, ker so bili shranjeni v denarnici, ki ni bila povezana v...

100 komentarjev

Okradli prvo bitcoinsko banko Flexcoin

Slo-Tech - V luči izginotja več kot pol milijarde dolarjev vrednih bitcoinov s propadle japonskega borze Mt.Gox se zdi vdor v Flexcoin in kraja dobrega pol milijona dolarjev vrednih bitcoinov zanemarljiva, a jo omenjamo zaradi oznake, ki si jo je bil Flexcoin pripel. Flexcoin je bil najboljši približek banki za bitcoine.

Na spletu je (bilo) precej elektronskih denarnic, kamor so lahko lastniki parkirali svoje bitcoine, čeprav je to precej tvegano početje, ko se izkazuje vsak dan. Vdori so pogosti in v tem primeru bitcoinov ne moremo dobiti nazaj, zato je najvarnejše mesto zanje še vedno zunanji disk ali CD, ki nista povezana z računalnikom in še posebej ne v internet. A Flexcoin je bil banka in hranilnica obenem.

Flecoin je priznal, da jim manjka 896...

35 komentarjev

Borze ponovno omogočile izplačila bitcoinov, implozija na Mt.Goxu

Mt. Gox - Spletne borze za trgovanje z bitcoini so ponovno omogočila izplačila bitcoinov na zunanje račune (torej dvige bitcoinov z borze v varnejše denarnice), ki so jih ustavile pretekli teden zaradi ranljivosti in DDoS-napada, ki jo je pričel izkoriščati. A bitcoin si še ni opomogel.

Tako Bitstamp kot Mt.Gox sta se uporabnikom zahvalila za razumevanja in poudarila, da so težave odpravljene, dvigi pa so normalno mogoči. Nihče v vmesnem času ni izgubil nobenega bitcoina, tako da večje škode ni, razen kolikor je trpelo zaupanje.

Na Bitstampu večjih pretresov ni, saj se tečaj bitcoina še vedno drži okrog 600 dolarjev, kjer je zadnji teden. To je sicer približno 20 odstotkov nižje od njegove vrednosti celoten december in januar (če odmislimo kratkotrajno luknjo 18. decembra). Povsem drugače pa je na Mt.Goxu, kjer se je tečaj sesul pod...

22 komentarjev

Tehnične podrobnosti težav v Mt.Goxu

Slo-Tech - Ta teden se ne nadaljuje nič bolje od zaključka prejšnjega, če vprašate imetnike bitcoinov. Zaradi ruskega opozorila, da je bitcoin nereguliran in kot tak nezaželen v Rusiji, je že prejšnji teden izgubil dobro četrtino vrednosti. Padanje tečaja se nadaljuje zaradi težav na priljubljeni borzi Mt.Gox, ki je v petek začasno onemogočila nakazila bitcoinov s spletne denarnice v druge naslove. Poenostavljeno: onemogočili so dvige bitcoinov.

Da je bitcoin pričel izgubljati vrednosti, je logična posledica, četudi ne upoštevamo padca zaupanja v valuto. Edini način, da udeleženci na borzi Mt.Gox pridejo do svojih sredstev, je prodaja bitcoinov in dvig denarja, saj bitcoinov ne morejo nakazati na eksterne denarnice. To ustvarja prodajni pritisk. Poudarimo, da nakazila bitcoinov na druge račune znotraj borze Mt.Gox delujejo,...

34 komentarjev

Za bitcoinom buren teden

Slo-Tech - Za nami je zelo viharen teden na trgu kriptovalut, ki so se divje preganjale gor in dol, kar je omogočalo velikanske zaslužke in ogromne izgube, odvisno od živcev, potrpežljivosti in sreče. Uverturo je seveda pripravil ameriški Senat, ki je v ponedeljek razpravljal, ali bi bitcoin prepovedali, regulirali ali mogoče pustili pri miru. Odločili so se za slednjo možnost.

V dneh in urah pred zaslišanjem je cena bitcoinov bezljala navzgor, med zasedanjem pa je zaradi pozitivnih novic ponorela in na nekaterih borzah zrasla vse do 800 dolarjev. Senat je namreč odločil, da je bitcoin plačilno sredstvo. Ima številne prednosti pred klasičnimi (nižje stroške transakcij, hitrost, nepovratnost, odpornost na kapitalske kontrole itn.),...

98 komentarjev

Tri tedne po zaprtju Bitfloora stranke še vedno brez denarja

Ars Technica - Bitcoin še vedno skrbi za zanimive novice in hkrati tudi precej pestro razpoloženje vseh, ki so kakorkoli povezani z njim. Po vrtoglavi rasti in spektakularnem poku balona še vedno drži dobršen del vrednosti in niha za več kot 10 odstotkov dnevno, kar je idealno za trgovce, ki lahko na dnevnih nihajih služijo lepe denarje. Cesar počasi začenja razmišljati, kako bi ga obdavčil, in pionirji na tem področju bodo Kanadčani. So pa tudi manj lepe zgodbe, recimo zaprtje računa ene izmed bitcoinskih borz Bitfloor.

Slednja je 17. aprila zaprla svoje duri, saj so ji blokirali transakcijski račun. To ni bila majhna borza, saj je bila za Mt.Goxom, BTC-E in Bitstampom četrta najbolj prometna. To je zbodlo Američane, zato so hitro poskrbeli, da je račun...

4 komentarji