» »

Pancerke

Pancerke

1 2 3
4
5

tony1 ::

Jože, hvala za odgovor.
a) Vem, kaj imaš v mislih (ljudje ob tistem stikalu obujamo nostalgijo na mlade dni). Tu pa so dejansko dali ohišje TEM Čatež za 4 bloke: 2x luči, PS, višja stopnja rekuperacije.

Stikalo za PS je enkrat že pregorelo in kupil sem enakega kot je bilo vgrajeno, TEM SM10:
https://podpora.tem.si/sl/SM10 (po shemi sodeč odklaplja samo fazo)

Torej je to napačno stikalo, in bi moralo biti na vseh štirih pozicijah (blokih v skupnem ohišju) namesto SM10 vgrajeno SM20, tole (ugasnjeno stikalo odklopi fazo in ničlo):
https://podpora.tem.si/sl/SM20 Drži?

Cilj dvopolnega stikala pa je, da zagotovi večjo varnost v kopalnici pri odklopljenih porabnikih.

Pa vgrajena enopolna stikala kaj vplivajo na delovanje odklopa FIDa?

c) Hja, imaš prav, čas se hitro vrti... ;) Blok je letnik 2012.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

joez7 ::

tony1 je izjavil:

Jože, hvala za odgovor.
a) Vem, kaj imaš v mislih (ljudje ob tistem stikalu obujamo nostalgijo na mlade dni). Tu pa so dejansko dali ohišje TEM Čatež za 4 bloke: 2x luči, PS, višja stopnja rekuperacije.

Stikalo za PS je enkrat že pregorelo in kupil sem enakega kot je bilo vgrajeno, TEM SM10:
https://podpora.tem.si/sl/SM10 (po shemi sodeč odklaplja samo fazo)

Torej je to napačno stikalo, in bi moralo biti na vseh štirih pozicijah (blokih v skupnem ohišju) namesto SM10 vgrajeno SM20, tole (ugasnjeno stikalo odklopi fazo in ničlo):
https://podpora.tem.si/sl/SM20 Drži?

Cilj dvopolnega stikala pa je, da zagotovi večjo varnost v kopalnici pri odklopljenih porabnikih.

Pa vgrajena enopolna stikala kaj vplivajo na delovanje odklopa FIDa?

c) Hja, imaš prav, čas se hitro vrti... ;) Blok je letnik 2012.


Takole, v mejnih primerih - je zelo zaželjeno, da se prekine tudi ničelni vodnik. Ničelni vodnik, še posebej v blokih lahko ima potencial proti ozemljitvi do nekje 15V (odvisno od obremenitve stavbe).
Mejni primer je prekinitev ničnega vodnika nekje v stavbi in strela - takrat se dogajajo čudeži - pa tud iz bane zbežiš :)
Na samo delovanje 1P stikalo ne vpliva. Pojavi pa se izpad stikala ob sklenitvi N vodnika z ozemljitvijo.
Ko boš naslednjič posodabljal, pač vzami 2P, do takrat pa uživaj.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

mirator ::

joez7 je izjavil:

Pravilno mora biti tudi stikalo pri vhodu v kopalnico - 2Polno.

Zakaj?

tony1 ::

Jože, hvala.

" Ko boš naslednjič posodabljal, pač vzami 2P, do takrat pa uživaj. "

Po Kacinu: "dokler še lahko" :))

floyd1 ::

Daniel je izjavil:

Pri nas imamo za celo stanovanje FID 30mA. Razen razmeroma nadležnega izklapljanja poleti ob udarih strel v bližini ni nobenih drugih težav.

V hiši (4 omarice) so vsi 30mA FID-i in zaenkrat (trkam) praktično brez težav. Poleti nobenih nadležnih izklaplanj... Sicer delajo, preizkušeno :|. Kaj če vas ni doma in izkopi? Hladilnik?

Daniel ::

floyd1 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Pri nas imamo za celo stanovanje FID 30mA. Razen razmeroma nadležnega izklapljanja poleti ob udarih strel v bližini ni nobenih drugih težav.

V hiši (4 omarice) so vsi 30mA FID-i in zaenkrat (trkam) praktično brez težav. Poleti nobenih nadležnih izklaplanj... Sicer delajo, preizkušeno :|. Kaj če vas ni doma in izkopi? Hladilnik?


Pri nas je zmeraj nekdo doma, tako, da skrbi zaradi tega ni :)

mirator ::

floyd1 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Pri nas imamo za celo stanovanje FID 30mA. Razen razmeroma nadležnega izklapljanja poleti ob udarih strel v bližini ni nobenih drugih težav.

V hiši (4 omarice) so vsi 30mA FID-i in zaenkrat (trkam) praktično brez težav. Poleti nobenih nadležnih izklaplanj... Sicer delajo, preizkušeno :|. Kaj če vas ni doma in izkopi? Hladilnik?

Če imaš TN-C-S sistem ozemljevanja el. inštalacije, potem so že sami inštalacijski odklopniki ustrezna zaščita pred kratkimi stiki in električnim udarom. Če imaš vseeno vgrajen FID, kar je dodatna zaščita pred el. udarom, lahko tokokrog hladilnika vseeno povežeš mimo FID stikala ali pa ga daš (tudi v primeru TT sistema ozemljevanja) na svoj KZS . Res je lahko štala, če ti med daljšo odsotnostjo, FID odklopi celotno inštalacijo.

joez7 je 11. sep 2024 ob 19:35:03 izjavil:

Pravilno mora biti tudi stikalo pri vhodu v kopalnico - 2Polno.


Zakaj?

Še vedno čakam odgovor.

joez7 ::

Maš par postov višje, predpis, praksa..
ZA domače branje:
https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Utk ::

Well well well, niti pravi štromarji se ne držijo vseh pravil. Kakšno presenečenje.

mirator ::

joez7 je izjavil:

Maš par postov višje, predpis, praksa..
ZA domače branje:
https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...

Ker sem precej na tekočem z zakonsko regulativo, kar se el. inštalacij tiče, takšne zahteve po dvopolnih stikalih nisem zasledil. Ker pa se predpisi oz. standardi kar hitro spreminjajo, je mogoče, da sem kaj spregledal. Priložena smernica in še prej priročnik od ETI tega ne potrjujejo.
Sicer vgradnja dvopolnega stikala ni prepovedana.

Žal pa sem nevednemu trolu dolil nekaj goriva za nadaljevane trolanja.

starfotr ::

mirator je izjavil:

Če imaš vseeno vgrajen FID, kar je dodatna zaščita pred el. udarom, lahko tokokrog hladilnika vseeno povežeš mimo FID stikala ali pa ga daš (tudi v primeru TT sistema ozemljevanja) na svoj KZS . Res je lahko štala, če ti med daljšo odsotnostjo, FID odklopi celotno inštalacijo.



Jaz tega ne bi naredil. Ker če grem kam za dlje časa, potem navadno v hladilniku ne puščam ničesar kar bi bilo kritično.

Poleg tega, če pride do škode imaš lahko zavarovanje objekta in ti povrnejo škodo. Če imaš v mislih zamrzovalnik in morebitno odtekanje vode po tleh/pokvarjena hrana.

In še če RCD uporabiš kot glavno stikalo za celo stanovanje/nadstropje, potem je to slaba praksa, da je nekaj zvezano mimo, na svojem KZS.

Utk ::

Žal pa sem nevednemu trolu dolil nekaj goriva za nadaljevane trolanja.

Izpostavljanje vaših nedoslednosti, ko se tako trudite bit dosledni, ni nobeno trolanje. Lahko bi pa še marsikaj napisal, kar ste pisali po tem ko sem se nehal ukvarjat z vami, pa se mi ne da več. Če bo kdo bral vse, bo dojel point. Če ne pa tako nima veze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

mirator ::

starfotr je izjavil:

mirator je izjavil:

Če imaš vseeno vgrajen FID, kar je dodatna zaščita pred el. udarom, lahko tokokrog hladilnika vseeno povežeš mimo FID stikala ali pa ga daš (tudi v primeru TT sistema ozemljevanja) na svoj KZS . Res je lahko štala, če ti med daljšo odsotnostjo, FID odklopi celotno inštalacijo.



Jaz tega ne bi naredil. Ker če grem kam za dlje časa, potem navadno v hladilniku ne puščam ničesar kar bi bilo kritično.

Poleg tega, če pride do škode imaš lahko zavarovanje objekta in ti povrnejo škodo. Če imaš v mislih zamrzovalnik in morebitno odtekanje vode po tleh/pokvarjena hrana.

In še če RCD uporabiš kot glavno stikalo za celo stanovanje/nadstropje, potem je to slaba praksa, da je nekaj zvezano mimo, na svojem KZS.

Opisal sem samo možnosti, ker je pač vprašanje bilo takšno.
Sicer se s tabo glede funkcije glavnega stikala strinjam.

Legon ::

mirator je izjavil:

joez7 je izjavil:

Maš par postov višje, predpis, praksa..
ZA domače branje:
https://www.gov.si/assets/ministrstva/M...

Ker sem precej na tekočem z zakonsko regulativo, kar se el. inštalacij tiče, takšne zahteve po dvopolnih stikalih nisem zasledil. Ker pa se predpisi oz. standardi kar hitro spreminjajo, je mogoče, da sem kaj spregledal. Priložena smernica in še prej priročnik od ETI tega ne potrjujejo.
Sicer vgradnja dvopolnega stikala ni prepovedana.

Žal pa sem nevednemu trolu dolil nekaj goriva za nadaljevane trolanja.

Revez je dobesedno cepel v svoji luknji in cakal na svojo priloznost, da zacne spet nabijat brez vsake dodane vrednosti. Bizarno in nadvse pomilovanja vredno.

Utk ::

Isto bi lahko rekli zate...

Legon ::

Utk je izjavil:

Isto bi lahko rekli zate...

Kot ze receno, mene tema dejansko zanima in ne delam bedaka iz sebe kadar ljudje okoli mene vedo o cem govorijo, cetudi se kdaj ne strinjajo.

Ti revez se pa dobesedno hvalis, da se ti s temo ne da ukvarjat ampak vseeno ne zamudis priloznosti, da se osmesis.

Zdaj pa hitro nazaj v luknjo, da lahko se kaj zanimivega izvemo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

Utk ::

Kako se lahko ne strinjajo kaj pravijo predpisi? Niti v tej temi, niti v realnosti izven tega foruma. To me zanima. Že celo temo. Predstavljaj si "strokovnjaka št.1", ki ti pride zmontirat eno navadno kopalniško stikalo. In pride potem nadzornik, "strokovnjak št. 2" iz te teme, in ti komplcira s podpisom, ker stikalo ni dvopolno. Potem ti da vseeno podpis, ker, ajde, saj bo vseeno v redu. Isti primer 16A varovalke na 20A pancerke.

Je to resno? Je tu res problem v meni? Če je, grem, ni panike...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Problem je, kot smo ti že pojasnili, pa se tako solidno precenjuješ, da ne zmoreš slišati, da nimaš domenskega znanja, nato pa pametuješ o inženirskem reševanju tehničnih rešitev. O tem pa pa nič ne veš, ker očitno nikoli nisi reševal inženirskih problemov. Tvoje razmišljanje ni inženirsko razmišljanje. Nato pa ustvarjaš lažne dileme in pretepaš slamnatega moža.

Enega takega pametnjakoviča sem imel pri stranki, po poklicu je bil geograf, ukvarjal se naj bi pa s tehničnimi rešitvami. Smešne scene. Na dober dan je bil za firmo dejansko že škodljiv.

In seveda, če greš iz teme, bomo hvaležni. Prosim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Utk ::

Montaža kopalniškega stikala je danes inženirski problem? Včasih so to delali ljudje s poklicnimi šolami. Če iz tega delamo tako znanost, da se 2 strokovnjaka ne moreta poenotit, potem smo nekje zajebali, to je zicer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

bm1973 ::

Utk je izjavil:

Isti primer 16A varovalke na 20A pancerke.

Je to resno? Je tu res problem v meni? Če je, grem, ni panike...

Resno, nimaš pojma.

Velikost varovalke v omarici ni odvisna od velikosti pancerke, ampak od preseka vodnika. Ki ga varovalka ščiti.

Načeloma imaš ti ob dovolj debelem vodniku tudi 50A varovalko. Čeprav je to nesmisel, ker ima privat hiša lahko največ 32A pancerko kot zasebni odjem...

In ja, je problem v tebi. Lahko greš, ti dovolimo...

Utk ::

Velikost varovalke v omarici ni odvisna od velikosti pancerke, ampak od preseka vodnika. Ki ga varovalka ščiti.

To sem tudi jaz napisal, pa me je strokovnjak demantiral:

joez7 je izjavil:


Če so glavne varovalke 20A (predvidevam), je lahko največja varovalka v podrazdelilcu C10A.


Še citat zate, ki si ga očitno spregledal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Utk je izjavil:

Montaža kopalniškega stikala je danes inženirski problem? Včasih so to delali ljudje s poklicnimi šolami. Če iz tega delamo tako znanost, da se 2 strokovnjaka ne moreta poenotit, potem smo nekje zajebali, to je zicer.


Lažne dileme pa ustvarjajo ljudje, ki nimajo poklicne elektro šole.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Utk ::

Kako je to lažna dilema? Najameš električarja za stikalo, pride nadzornik in ti reče, da ni dobro stikalo. Res rabim še jaz doktorat iz elektrotehnike, da bom smel rečt, da to pač ni ok? V realnosti bi pač dobil podpis, ne glede kaj si bi nadzornik mislil, ker štormarji so malo podobni zdravnikom, si krijejo hrbet...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Tole strašilo imaš že na vesti.

Legon ::

Utk je izjavil:

Montaža kopalniškega stikala je danes inženirski problem? Včasih so to delali ljudje s poklicnimi šolami. Če iz tega delamo tako znanost, da se 2 strokovnjaka ne moreta poenotit, potem smo nekje zajebali, to je zicer.

Strokovnjaka sta se vec kot poenotila, samo nekateri troli pac niste dorasli kompleksnim temam. Ostalim je namrec ze davno jasno da obstaja razlika med standardi, minimalnimi zahtevami in dobrimi praksami. Nekateri revezi pa se zaztrokiral ze ko je bilo treba razumet kaj je selektivno varovanje.

fikus_ ::

Utk,življenje ni črno belo, obstajajo razlogi zakaj nekaj in ne drugače. Zakonodaja in predpisi podajajo minimalne zahteve, za nekatere nevarne stvari so točno predvidene rešitve, za manj nevarne ne.
Obstajajo standardi tipa A, B in C. Katerega bos/moraš uporabiti tudi dobiš info iz direktive in standardov.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Utk ::

Legon je izjavil:

Utk je izjavil:

Montaža kopalniškega stikala je danes inženirski problem? Včasih so to delali ljudje s poklicnimi šolami. Če iz tega delamo tako znanost, da se 2 strokovnjaka ne moreta poenotit, potem smo nekje zajebali, to je zicer.

Strokovnjaka sta se vec kot poenotila, samo nekateri troli pac niste dorasli kompleksnim temam. Ostalim je namrec ze davno jasno da obstaja razlika med standardi, minimalnimi zahtevami in dobrimi praksami. Nekateri revezi pa se zaztrokiral ze ko je bilo treba razumet kaj je selektivno varovanje.

Lej, tudi ti si spraševal od kod mi ideja, da ne sme bit 16A varovalke pri 20A pancerkah. In sem ti dal citat. Kaj se zdaj repenčiš? In celo predavaš o selektivnosti...

Ostalim je namrec ze davno jasno da obstaja razlika med standardi, minimalnimi zahtevami in dobrimi praksami.

Ja, če jaz nekaj rečem, nimam pojma, če ni tudi dobra praksa, če nekaj reče štromar, je lahko minimalna zahteva in je že v redu. Če ti strokovnjak reče "mora bit", "ne sme bit", "lahko je največ/najmanj", "pravilno", potem to vzameš kot neko resno zahtevo, da tako res MORA bit. Ne bom se spuščal v to, ali je to minimalna zahteva, dobra praksa, ali ne vem kaj. In tudi če vidim, da je 5 štromarjev nekaj naredilo enako, bom verjel, da je v redu. In se tudi ne bom spuščal ali je po vseh standardih in praksah.

fikus_ je izjavil:

Utk,življenje ni črno belo, obstajajo razlogi zakaj nekaj in ne drugače. Zakonodaja in predpisi podajajo minimalne zahteve, za nekatere nevarne stvari so točno predvidene rešitve, za manj nevarne ne.
Obstajajo standardi tipa A, B in C. Katerega bos/moraš uporabiti tudi dobiš info iz direktive in standardov.

Če me nekdo začne žalit, ker ne vidim strašnega problema v 16A varovalkah na 20A pancerkah, ker to vidimo v 95% inštalacij v Sloveniji, potem ni problem v meni.
Ker nisem jaz teh 95% inštalacij naredil, ampak veliko večino oni, ki se naj bi razumeli na to.

Če pa nekdo trdi, da je to lahko celo vzrok požara, bi pa sploh bilo pošteno, da razloži fiziko za tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Legon ::

Tebi bi o selektivnosti lahko predval 5 letnik, glede na to kake neumnosti prodajas.

Je pa zabavno videt da sedaj se zatekas ze v slaboumno podtikanje, ker jaz v zivljenju nisem spraseval zakaj naj ne bi smelo bit 16a varovalke na 20a. Da o ostalem slaboumnen podtikanju drugim v tej temi, ki se od tam samo se stopnjuje, ne govorimo.

Ker je bilo tistim z IQ nad 20 lepo pojasnjeno kaksne valovalke so potrebne za zagotavljanje selektivnega varovanja, kakor tudi to kaj je standard, ki se zahteva v hisah. Samo ce je nekdo preneumen da bi razumel kaj je selektivno varovanje tudi ne more razumet zakaj je res da na 20a potrebujes 10a varovalko in je hkrati res da je na 20a veji lahko tudi še ena 20a varovalka.

Pac znanstvena fanstastika za uzaljenega trola, ki se je zaplezal v cisto prekompleksno temo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

Utk ::

Je pa zabavno videt da sedaj se zatekas ze v slaboumno podtikanje, ker jaz v zivljenju nisem spraseval zakaj naj ne bi smelo bit 16a varovalke na 20a.


Legon je izjavil:

A daš citat kjer je kdo trdil, da je max 10A pri 20A pancerki?


Laž na laž...

je res da na 20a potrebujes 10a varovalko in je hkrati res da je na 20a veji lahko tudi še ena 20a varovalka.

10A mora bit, lahko je pa tudi 20. Glavno da ni 16.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Legon ::

Rofl, temu se rece nepismenost na kvadrat. Ja, smo vsi razumeli da si se zaplezal in sedaj se ne znas spravit ven iz tega brez da izpades se bolj zablojeno.

Vidis,ce bi, ko se je ta zadeva zacela, pogledal kaj je selektivno varovanje potem ne bi spraseval neumnosti in bi razumel zakaj sta dva podala dve razlicni resitvi, ki sta obe lahko pravilni.

Btw. To da ne sme bit 16a je neumnost, ki je zrasla na tvojem zelniku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

Utk ::

Btw. To da ne sme bit 16a je neumnost, ki je zrasla na tvojem zelniku.


joez7 je izjavil:


Če so glavne varovalke 20A (predvidevam), je lahko največja varovalka v podrazdelilcu C10A.

Najbrž v elektro jeziku pomeni "lahko največ" nekaj drugega kot med nami, laiki. Ker če je lahko največ 10, sme pa bit tudi 16, potem jaz tega jezika definitivno ne razumem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

joez7 ::

No, da vas malo pomirim. (pred 14 leti sem nazadnje obnavljal licenco - odhod v penzijo).
Dvopolno stikalo je OBVEZBO - če ni KZS-30mA za kopalnico.
Če Je KZS je zaželjeno. V sami kopalnici so lahko enopolna stikala.
Dvopolno stikalo je še relikt (izpred 50let), ko se je še uporabljalo Ničenje.
Vsaka dodatna varnost je zaželjena.
Vezava porabnika mimo Fid stikala je lahko nevarna. Ti veš, zet pa ne. Če bo mel srečo bo zabolil.
V vsakem primeru mate prav, kar pa ne, nas življenje nauči. Najlažje se je učit na tujih napakah, pa še vedno delamo svoje - hote ali nehote. Pa ne se matrat z svojo senco - je prekratek dan.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

mirator ::

pred 14 leti sem nazadnje obnavljal licenco - odhod v penzijo

Ali mi lahko zaupaš (lahko tudi na ZS), katero licenco?

joez7 ::

mirator je izjavil:

pred 14 leti sem nazadnje obnavljal licenco - odhod v penzijo

Ali mi lahko zaupaš (lahko tudi na ZS), katero licenco?

Pač državni izpit za nadzorno tehnično osebje in delo na VN, nič kaj posebnega, prvič zagovarjaš pred republiškim inšpektorjem, nato pa letni obnovitveni seminar, nekje 20h. Pač nekje pol metra literature.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

zm67 ::

Spremljam diskusijo že od začetka. Poklon tistim redkim, ki se zavedejo in izpostavljajo, da je elektrotehnika stroka in električne instalacije strogo regulirano področje. Tega ne spremeni dejstvo, da je moč kabel, FID in varovalke (uporabljam pogovorne izraze) kupiti v najbližji špeceriji. In kot obstajajo dobri in slabi zdravniki in dobri in slabi sodniki (lahko rečemo tudi strokovni in nestrokovni), tako obstajajo tudi dobri in slabi "strokovnjaki" iz področja elektrotehnike ("štromarji", če je komu tako bližje). Ker je temu tako, je vzeti menenje nabližjega štromarja za kot sveto in merodajno pač (grobo rečeno) neumnost. Pravzaprav je neumnost sprejeti mnenje kateregakoli štromarja, če ga ni sposoben argumenitirati v regulativi iz tega področja. Argument, da tega nisem še nikje videl ali da tega nihče ne počne, nima nobene zveze s tem kako je potrebno kaj narediti v novogradnji ali kako sme biti narejeno v obstoječi stavbi, da bi bilo skladno s s trenutnimi predpisi.

Električne instalacije so tako komplekno in strogo regulirano področje, da pavšalno enovrstično, brez konteksta, navajanje nekih dejstev povezanih z implementacijo kot zveličavnih, sploh ni vredno strokovnega odziva.

V Sloveniji (in to kar velja za Slovenijo ni nujno in dejansko ni enako kot v katerikoli drugi državi) je hierarhija regulative nedvoumna:
- Gradbeni zakon
- Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah
- Tehnična smernica Nizkonapestotne električne instalacije
- Referenčni dokumenti

In ne, ne velja vedno, da je dopusten zgolj en pristop.
In ne, ne velja, da morajo biti vse trenutno obratujoče električne instalacije izdelane tako kot je navedeno v trenutno veljavnih predpisih, morajo pa ustrezati trenutni regulativi (na prvi pogled protislovno, a ni in drži).

A za obe zgoraj napisani trditvi je v navedenih predpisih jasno in nedvoumno napisano kdaj, kje, kako in kaj mora in kaj ni potrebno, da je izpolnjeno.
Kdor bo sledil trenutni regulativi, bo za manj zahtevni objekt vsaj enkrat v 16 letih dobil (saj bo plačal zanj) namig oziroma nasvet preglednika električnih instalacij kako lahko izboljša njihovo zanesljivost oziroma varnost ali pa vsaj informacijo kje njegove instalacije niso skladne z bistvenimi (ne vsemi, le bistvenimi) zahtevami. In če se post festum po požaru morda ugotovi da to slednje ni bilo izpolnjeno pa je bilo to vzrok za škodo, bo morda zavarovalnica zavrnila izplačilo.

Varnost in zanesljivost sta statistični katergoriji, saj absolutne varnosti in absolutne zanesljivosti ni moč zagotoviti za noben denar, določeno stopnjo varnosti in zanesljivosti pa v zgodovinskem aspektu nekoč za višji denar kot sedaj. Tega se zaveda tudi regulativa, zato je nekoč nekaj bilo dovoljeno, kar sedaj morda ni več. Ker pa ni mogoče sveta obrniti na glavo v eni noči, je regulativa zapisana tako, da zagotavlja stabilno in zvezno dviganja varnosti in zanesljivosti obratujočih električnih instalacij. Tudi stavbe s časoma zamirajo in se prenavljajo, po drugi strani pa se gradijo nove.

Namenoma nisem navajal nobenega linka. Kogar tematika iskreno zanima, se bo že sam potrudil in našel ustrezne informacije in postavil vprašanje v kontekstu in poslušal argumentirane odgovore. Kogar ne, pa potrebuje storitev iz tega področja ali informacijo, naj angažira resničnega strokovnjaka (ne, ni nujno, da je to najblžji lokalni "štromar"), mu izrazi svoje želje ter pričakovanja ter posluša argumentacijo oziroma mu prepusti izvedbo primerne, z regulativo skladne, tehnične rešitve, ki jo bo za njim pregledal licenciran preglednik.

Utk ::

Električne instalacije so tako komplekno in strogo regulirano področje, da pavšalno enovrstično, brez konteksta, navajanje nekih dejstev povezanih z implementacijo kot zveličavnih, sploh ni vredno strokovnega odziva.

Take enovrstičnice tu so pisali predvsem mojstri. "To mora bit", "največ", "najmanj", itd. Kot recimo dvopolno stikalo za kopalnico, ki mora bit. Potem se je izkazalo, da mora bit, če ni fida. V kateri inštalaciji novejši od 30 let ni fida?
Če že nekdo trdi nekaj, naj zraven še napiše osnovne pogoje. Ali pa naj ne trdi nekaj kot 100%.
Tudi selektivnost, človek je prilepil link, da selektivnost "mora" bit zagotovljena. Jaz ne bom šel gledat ali je to link iz zakona, pravilnika, standarda ali dobre prakse, ampak če nekdo tu lepi kot "mora", bom vzel kot da to res mora bit. Na naslednji strani drug mojster napiše, da pa ni zahtevana. En od njih se moti. In v nobenem primeru tu nisem jaz trdil nič v nasprotju z nobenim mojstrom, pa vseeno so me kurcali.
Nekateri so celo me kurcali zarad nečesa, na drugi strani ponovili isto kar sem jaz napisal, in me spet skurcali. Čeprav so potem napisali isto kot jaz.

Ta forum pač ni tak, kjer bi gospoda nekaj napisala, nihče pa ne bi smel, ne podvomit, ampak niti po vprašat logiki za tem.

Utk ::

Če je nekomu pretežko napisat, "to je sicer dovoljeno, ampak zarad tega in tega je dobro tako in tako", potem naj ne piše ničesar. Sej vidimo da električarjem ni problem filofozirat o najmanjši malenkosti, konkretno napisat nekaj zakaj in kako, to moraš pa vlečt iz njih.

matobeli ::

Isti kot programerji. :))

Vprašaš "zakaj", pol pa začnejo, v tej vrstici se sklicuje na uno pa pol tam na tretjo, ta stavk dela to ker je pač tko napisan...

Vsak poklic je sestavljen tudi iz priučenih postopkov o katerih se ne sprašuješ, ker tisti ki se o tem sprašujejo ti prav gotovo ne pridejo delat inštalacije. Pač verjameš na slepo tistim ki so tako rekli, ker bi drugače lahko začel delat nekje pri 45letu ko imaš doktorat iz fizike, strojništva in kemije.

Tudi npr. zdravniki niso biologi pa jim nihče ne teži ker ne poznajo točno biloškega mehanizma ki se odvija ob vnetju grla.

zm67 ::

Utk je izjavil:

ampak če nekdo tu lepi kot "mora", bom vzel kot da to res mora bit.

zm67 je izjavil:

Pravzaprav je neumnost sprejeti mnenje kateregakoli štromarja, če ga ni sposoben argumenitirati v regulativi iz tega področja.

Utk ::

Ko sem jaz vprašal po logiki, linku, karkoli, sem bil vglavnem kurcan, ker sem kao dvomil. Čeprav nisem nikjer napisal, da kdo nima pojma, laže ali kaj takega. Če so že dali link, so dali link na nekaj, kjer ni vsega, ker se navezuje naprej na nekaj, itd.

Moja logika iz izkušnje pravijo tako, da če nekdo ne zna razložit logike za nečem, v resnici kaj veliko o stvari ne ve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Utk ::

matobeli je izjavil:

Isti kot programerji. :))

Vprašaš "zakaj", pol pa začnejo, v tej vrstici se sklicuje na uno pa pol tam na tretjo, ta stavk dela to ker je pač tko napisan...

Vsak poklic je sestavljen tudi iz priučenih postopkov o katerih se ne sprašuješ, ker tisti ki se o tem sprašujejo ti prav gotovo ne pridejo delat inštalacije. Pač verjameš na slepo tistim ki so tako rekli, ker bi drugače lahko začel delat nekje pri 45letu ko imaš doktorat iz fizike, strojništva in kemije.

Tudi npr. zdravniki niso biologi pa jim nihče ne teži ker ne poznajo točno biloškega mehanizma ki se odvija ob vnetju grla.

Pri programiranju moraš razložit z logiko, ker če boš nekomu za razlago dal link na google, bo to sprejeto kot dick move. Kar tudi je. In isto velja, če ne znaš enostavno razložit, potem ne znaš.

Če ti zdravnik reče vzami to zdravilo v taki dozi in ne taki, ti tudi zna razložit zakaj ti tolk, otrok pa tolk, ni treba da ti razlaga, ali pa sploh ve, kako točno zdravilo mehansko deluje.

zm67 ::

matobeli je izjavil:


Vsak poklic je sestavljen tudi iz priučenih postopkov o katerih se ne sprašuješ, ker tisti ki se o tem sprašujejo ti prav gotovo ne pridejo delat inštalacije. Pač verjameš na slepo tistim ki so tako rekli, ker bi drugače lahko začel delat nekje pri 45letu ko imaš doktorat iz fizike, strojništva in kemije.

V Sloveniji je jasno kdo sme (ima licenco) za projektiranje električnih instalacij. In za to ni treba da ima doktorat, niti da je je star vsaj 45 let, temveč mora imeti ustrezno izobrazbo, opraviti strokovni izpit in v času izdelave projekta veljavno licenco v skladu z zakonom. Taki osebi po domače rečemo projektant. Ta za svoje delo (projekt) odškodninsko in kazensko odgovarja, ne samo v času izdaje projekta, temveč neomejeno. In to vsekakor običajno ni lokalni "štromar", kaj šele vsak lastnik stanovanjske hiše. Dolžnost izvajalca (lokalnega "štromarja") je, da izvede instalacije točno tako, kot je projektant navedel v projektu. In izvajalčeva odškodninska, in le izjemoma, če so posledice prehude, kazenska odgovornost, se konča tedaj, ko je izvedel instalacije točno tako kot je projekt predvidel, pa četudi bi bil morda projekt napačen.

Če pa je nekdo v lastni režiji izvedel električne instalacije pa tega ne bi smel, pa je s tem, ko to je izvedel, v celoti prevzel odgovornost za vse nevarnosti in škodo, ki jo je to dejanje povzročilo, njemu, njegovi družini in/ali okolici. Sodišče bo morda razpravljalo o tem kolikšen delež je na lokalnem štromarju (neodvisno ali je zaposlen na elektru ali ne) in koliko na lastniku nevarne stvari. To zgolj v informacijo laikom, ko razmišljajo, da je treba "potegniti samo en kabel".

Pri vprašanjih pa je žal tako, da zaradi kompleksnosti tematike, nekatera na videz preprosta (lahko tudi enovrstična) zahtevajo več odstavčni odgovor, da bi bil argumentiran. In, se strinjam, da če tega ni, je bolje človeka zgolj napotiti do strokovnjaka, kot pa mu dati zavajajoč odgovor.

mirator ::

joez7 je izjavil:

mirator je izjavil:

pred 14 leti sem nazadnje obnavljal licenco - odhod v penzijo

Ali mi lahko zaupaš (lahko tudi na ZS), katero licenco?

Pač državni izpit za nadzorno tehnično osebje in delo na VN, nič kaj posebnega, prvič zagovarjaš pred republiškim inšpektorjem, nato pa letni obnovitveni seminar, nekje 20h. Pač nekje pol metra literature.

Hvala.
Bi pa vseeno rad, če me kontaktiraš na ZS.

zm67 ::

Za lažje razumevanje kompleksnosti materije za nepoznavalce zgolj kratek citat iz Tehnične smernice Nizkonapetostne električne instalacije:
Pri tem je treba izhajati iz dejstva, da so ukrepi za zaagotavljanje vernosti električnih instalacij praviloma medsebojno povezani in njihovega končnega učinka ni mogoče obravnavati izključno na podlaga analize vsakega ukrepa posebej, torej brez upoštevanja rezultatov celotne izbrane zasnove zagotavljanja varnosti

Ob upoštevanju tega in dejstva, da smernica kot referenčne dokumente navaja 27 predpisov, 99 standardov in 9 drugih dokumentov je morda lažje jasno, da je regulativa bistveno bolj kompleksna kot recimo o varnost cestnega prometa, ki je za "končne uporabnike" praktično zaobjeta v enem zakonu.

Pričakovanje, da je moč na vsako vprašanje iz področja varnosti električnih instalacij rodgovoriti na kratko v enem stavku ali pa z linkom na eno stran, ki ne zahteva brskanja naprej, je preprosto neupravičeno.

tony1 ::

Utk je izjavil:

Ko sem jaz vprašal po logiki, linku, karkoli, sem bil vglavnem kurcan, ker sem kao dvomil. Čeprav nisem nikjer napisal, da kdo nima pojma, laže (...)


Poleg že naštetih motenj bom pridodal še eno: patološki lažnivec si.

" Če pa je nekdo v lastni režiji izvedel električne instalacije pa tega ne bi smel, pa je s tem, ko to je izvedel, v celoti prevzel odgovornost za vse nevarnosti in škodo, ki jo je to dejanje povzročilo, njemu, njegovi družini in/ali okolici. Sodišče bo morda razpravljalo o tem kolikšen delež je na lokalnem štromarju (neodvisno ali je zaposlen na elektru ali ne) in koliko na lastniku nevarne stvari. To zgolj v informacijo laikom, ko razmišljajo, da je treba "potegniti samo en kabel"."

Točno. V Domžalah smo imeli pred le nekaj leti primer, ko je nekdo doma sam, brez kvalifikacij in brez ustreznega znanja, priključil štedilnik (indukcijo?), ena oseba pa je nato umrla zaradi električnega udara. Bil je pravnomočno obsojen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Utk ::

Seveda, ko vsake tolko umre kak električar, je pa to normalno?

Zarad mene komot usmerite nekoga, ki bi podaljšal kabel od luči ali dodal še en štekar, k "električarju". Samo jasno povejte, da to ni nek lokalni električar, ampak projektant z licenco, ki bo dopolnil papirje, potem boš pa s tem šel do konkretnega izvajalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Pa ti motnja ne dovoli priklica lastnega pisanja o tem, kdo laže ali samo nisi dovolj pošten do sebe (kaj šele do ostalih v oštariji), da bi zaznal lastno afiniteto do konflikta?

Utk ::

Marsikdo tu ni pisal (cele) resnice. Če misliš na debelino kablov, cevi in to, so se 2,5 mm2 varovali z (največ) 16A v ometu in danes ko naj bi bli v ceveh. Če je kdo dajal 20A, je bila to slaba praksa:p

Nesreče se pa dogajajo, ker nazadnje nek maher ni nekaj dobro zategnil, priklopil ozemljitve kot tist mariborčan (oz kar že je zajebal), mizar prevrtal kabel ko je montiral neko omaro, itd. Ne pa ker bi bila nekje malo večja ali manjša varovalka. Če smo vsaj malo realni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

zm67 ::

Utk je izjavil:

Seveda, ko vsake tolko umre kak električar, je pa to normalno?

Take izjave v takem kontekstu lahko rabijo zgolj prikazu značajskih lastnosti ljudi, ki jih izrečejo.

Vsaka nezgodna smrt je tragična. Za njo pogosto ostanejo otroci brez očeta in matere ali starši brez sinov in hčera.
Primerjati nezgodo pri uprabi električnih naprav in nezgodo pri delu na električnih napravah pa je tako, kot primerjati smrt neključnega pešca, ki se je naslonil na ograjo mostu, ki ni imela ustrezne nosilnosti in je padel v globino s smrtjo delavca na gradbišču istega mostu, ki je padel iz njega ko ograje še sploh ni bilo.

Obe nezgodi sta tragični, vzrok zanju pa popolnoma različen. Prva je nastala ob pravilni uporabi mostu zaradi napačnega dimenzioniranja, druga pa zaradi neupoštevanju pravil varnega dela (žrtve ali sodelavcev). Večina poškodb električarjev, nastane zaradi slednjega, nikakor zaradi neustrezno dimenzioniranih ali vzdrževanih električnih naprav.

Namen tehnične regulative za varnost električnih inštalacij je zagotoviti njihovo varno uporabo tudi laikom. Vzdrževati pa jih smejo strokovnjaki (električarji), ki morajo pri svojem delu upoštevati predpise povezane z varnim delom.

Nesreča mizarja, ki je pri montaži kuhinje prevrtal električni kabel in tragično umrl spada med nesreče zaradi neupoštevanja pravil varnega dela, tista, enako tragična, zaradi katere je umrl družinski član, ki je vključil (recimo, čeprav ni pomembno, s strani družinskega člana) napačno priključen štedilnik pa med nesreče pri uporabi električnih inštalacij. Posledice so sicer enake, vzroki pa precej različni.

Utk ::

Ljudje delajo napake, iz različnih razlogov, tudi profesionalci. Če bi bila vsaka napaka, ali pa neumnost, razlog da nihče več ne dela tega, bi nam bolj malo dejavnost ostalo.

Če bi predpisali, da je potrebno vsako inštalacijo, tudi staro, vsakih 5 let preverit, premerit, itd, jaz absolutno ne bi imel nič proti. Kolk stane stane. Potem se bi videlo kaj vse je, pa ne bi smelo bit...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fid stikalo-nova razdelilna omara

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253028 (2014) Sabljak
»

Priklop kuhinjskih aparatov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383751 (2850) TheBlueOne
»

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
329436 (8458) anzy4
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11944643 (31236) borut_p
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4017973 (16804) imagodei

Več podobnih tem