» »

Pancerke

Pancerke

«
1
2 3
...
5

User12 ::

Pozdravljeni. Imam težave da mi vrže van kar 2glavni varovalki naenkrat, in to takrat ko ni nobene obremenitve(čez noč ko je delala samo TČ in to za sanitarno vodo), pride iz Elektra zamenja, dela vse bp cca 5ur in spet vrže van iste dve. Toplotno prestavim na tretjo fazo ki še dela in toplotna normalno dela brez težav, za vsak primer odklopimo dodatni grelec ki ga ima toplotna, spet pride iz elektra, zamenja in takrat vrže takoj van obe. Stromar na hiter preveri instalacijo v hisi, vse ok pravi..iz Elektra mi pusti v omarici samo dve glavni varovalki(ena od prej k ne dela tezave in doda eno od teh dve k skoz meceta van, eno mesto pusti prazno). Na fazi ki sploh nima gl varovalke, noter v hisi pokaze strom sicer napetost 200v,na kar sumimo na poskodovan glavni dodvodni kabel. Stromar pomeri dovodni kabel, preprican da bo potrdil napako na istem, in mu ne pokaze okvare. Zdaj pa nismo prepricani kaj pa kako narediti. Ce slucajno ima kdo kak nasvet, bi bil zelo hvalezen. Notranje varovalke niti enkrat ni vrglo van. Gl varovalke so 3x20A

mirator ::

Če ni nobene obremenitve, varovalka ne bo pregorela. Torej je prav gotovo nekaj v inštalacji narobe. Hitre meritve ne morejo vsega pokazati, je treba kar nekaj časa opazovati. Lahko kakšen termostat vklopi na kratek stik ali delni kratek stik (zaradi pač neke okvare), lahko je kriva tudi kakšna žarnica na žarilno nitko, ki je pregorela, itd. Je pa takšne napake zelo težko ugotavljati, ker se pojavljajo naključno.
Tista napetost v tokokrogu brez varovalke je inducirana napetost in je to normalen pojav.

Bizkit45 ::

Ugibam da ni novogradnja in prvi zagon vsega? To bi bil dober info. Jaz bi se osredotocil na zadnjih par stvari, ki si jih dodal v hiso. Predvidevam da je to TC, ki to tako vneto omenjas? Verjetno tam ni nekaj ok..
Ugibam tudi, da se dodatni grelec te dni nebi smel vklapljati, razen ce zelis kaksno "hitro" gretje vode? Je bil dodan se kaksen vecji porabnik? Mogoce kaksni ele. radiatorji, sedaj ko se je malce ohladilo?

User12 ::

Hiša je drugače novogradnja, pac kupljena. Instalacija je bila razpeljana, potem smo se mi nekej dodajal. Noter smo ze 8let,od leta 2016. Toplotna je tudi od takrat in do sedaj vse brez tezav. Nobenih novih naprav nismo dodajali
Zakaj vrze dve fazi van? Jaz predvidevam da more biti stik med tem dvema, ali je tudi kaksen drug razlog da vrze obe?

Pa hvala za odgovore.

joez7 ::

Če je instalacija narejena kot mora, ne sme pregoret glavna varovalka.
Vedno mora vreč ven varovalka v podrazdelilcu.
Če so glavne varovalke 20A (predvidevam), je lahko največja varovalka v podrazdelilcu C10A.
Glede na tvoje simptome, medfazni stik v liniji glavnih varovalk do podrazdelilca, ali v podrazdelilcu.
Preveri če maš prenapetostno zaščito (v glavni omarici in podrazdelilcu). Tudi tu je lahko šel vložek, in sedaj prebija. Preveri FID stikalo, in naprej po varovalkah v podrazdelilcu. Ni hudir, da se ne najde.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

c3p0 ::

Takoj vrže ven? Izklopi vse notranje varovalke in vklapljaj eno po eno.

User12 ::

Pri prvi menjavi je par ur drzal, pri drugi pa takoj obe sle spet. Mal draga zadeva skoz klicati Elektro in placevat cca 50€ za vsak prihod

DamijanD ::

Kaj če bi montiral kakšen meter direktno za pancerkami (tak, da dobiš vse podatke za faze in tudi nulo)? Mogoče ti uspe ulovit kakšno informacijo...

Utisevalec ::

Stik imaš med fazami nekje. Če je od omarice z tvojimi varovalkami vse ok (kar preveriš tako da izkjučiš glavno stikalo/varovalko v omarici ki je vezana na dovod, pa še vedno vrže pancerke ven), potem je najbrž/zelo verjetno problem dovodni kabel od števca do omarice.

In BTW glede na zaporedje ti je prvič nekaj povzročilo šmelcanje ki je počasi rezultiralo v polnem prenosu toka, drugič pa je že bil zapikan kratek stik. NE uporabljaj faz ki so problematične, ker ti lahko nastane požar na napeljavi.

(delavec elektra, ki ti je pustil eno fazo od problematičnih prikjučeno je bedak, zato se tudi oglašam v tej temi da se čimprej prepreči večjo neumnost)

starfotr ::

Pravi pristop ni menjava varovalk vsakič, ko pregorijo ampak je treba ugotovit kje je problem - z meritvami in selektivnim odklapljanjem in ga tudi sanirat. Lahko je napaka v napravi (napravah) ali pa na inštalaciji.

To delo opravi nekdo, ki opravlja tudi meritve električnih inštalacij po končani izvedbi ali pa 2 ločeni osebi.

Tukaj imaš spisek in naroči nekoga:
http://nneli.ezs-zveza.si/pregledniki-i...

Po končani sanaciji - izvedbi del je treba ponovno opravit meritve celega objekta.

mirator ::

Imam težave da mi vrže van kar 2glavni varovalki naenkrat, in to takrat ko ni nobene obremenitve(čez noč ko je delala samo TČ in to za sanitarno vodo), pride iz Elektra zamenja, dela vse bp cca 5ur in spet vrže van iste dve. Toplotno prestavim na tretjo fazo ki še dela in toplotna normalno dela brez težav

Manjka podatek o električni moči TČ ter ali gre za enofazno ali trifazno. Nekoliko sumim in ugibam, da je TČ enofazna in je bila priključena namesto (enofazno) med fazo in nulo, kar med dve fazi (dvofazno). Najprej je bil termostat v izklopljenem položaju, zato je do pregoretja prišlo kasneje, pri naslednji zamenjavi pa je bil termostat že v vklopljenem stanju in sta varovalki pregoreli takoj.
TČ je sedaj pravilno priključena na eno fazo (torej med fazo in nulo) in deluje brez problema.

Utk ::

Če je res nekdo priključil na 2 fazi, bi ga treba tožit.

Kalibri ::

Kje je smisel izkljapljati porabnike, če so vmes varovalke in to šibkejše in bi najprej te zmetali ven? Jaz bi gledal od pancetrk do notranjih varovalk linijo.
Sedaj ko je dež, lahko kaj sklene v zemlji...

Bizkit45 ::

8 let je delovalo. Ne pozabimo na ta podatek. Nekaj je pregorelo ali pa se pregrelo in sedaj je tam kratek stik. Ali pa je ena od naprav v kratkem stiku?

link_up ::

Kalibri je izjavil:

Kje je smisel izkljapljati porabnike, če so vmes varovalke in to šibkejše in bi najprej te zmetali ven? Jaz bi gledal od pancetrk do notranjih varovalk linijo.
Sedaj ko je dež, lahko kaj sklene v zemlji...



ni nujno...5x10A skuri 20A pancerko, pa 10A se ne vrze. :)
In and Out

User12 ::

mirator je izjavil:

Imam težave da mi vrže van kar 2glavni varovalki naenkrat, in to takrat ko ni nobene obremenitve(čez noč ko je delala samo TČ in to za sanitarno vodo), pride iz Elektra zamenja, dela vse bp cca 5ur in spet vrže van iste dve. Toplotno prestavim na tretjo fazo ki še dela in toplotna normalno dela brez težav

Manjka podatek o električni moči TČ ter ali gre za enofazno ali trifazno. Nekoliko sumim in ugibam, da je TČ enofazna in je bila priključena namesto (enofazno) med fazo in nulo, kar med dve fazi (dvofazno). Najprej je bil termostat v izklopljenem položaju, zato je do pregoretja prišlo kasneje, pri naslednji zamenjavi pa je bil termostat že v vklopljenem stanju in sta varovalki pregoreli takoj.
TČ je sedaj pravilno priključena na eno fazo (torej med fazo in nulo) in deluje brez problema.


Ena faza za zunanjo enoto(kompresor) druga faza za dodatni grelec pri TC, tako mi je mojster reku da je priklopljen, drugace na toplotni pise maksimalno da povlece 17.5A
Tako kot sem ze reku, 8let vse dela brez tezav.

Bizkit45 ::

Instalacijo si omenil da ste se vi nekaj dodajali. To takoj po novogradnji ali pred kratkim? Je to "dodajanje" delal isti elektricar kot osnovno napeljavo? Ali je to v lastni reziji?

doktorproof ::

Je v omarici za varovalke kaj osmojeno? Pri meni je bil razlog za kurjenje pancerk kondenz, ki je kapljal iz požirke na letev za povezavo varovalk (trifazna).

User12 ::

Bizkit45 je izjavil:

Instalacijo si omenil da ste se vi nekaj dodajali. To takoj po novogradnji ali pred kratkim? Je to "dodajanje" delal isti elektricar kot osnovno napeljavo? Ali je to v lastni reziji?


Osnovno napelavo je delal elektrikar od lastnika hise, fino montazo in vse ostale dodatke pa je pol delal moj elektrikar. Zdaj na novo ni nic dodajan, kar je, je ze od sanega zacetka.
Ja, nic, bo verjetno treba meritve na novo narediti, se bo ze najdl nekaj.

fikus_ ::

Jaz bi rekel, da je nekaj narobe od glavnih varovalk in naprej do omarice. kot je ze bilo napisano, kaksen kondenz, prvic ko je glavna varovalka pregorela, ja lahko delno poskodovalo izolacijo, verjetno med dvema fazama. Lahko da je bil kabel poskodovan že ob novogradnji,...
Mogoce dobis koga, da izmeri prebojno trdnost tega kabla, ali je dovolj visoka, kot je predpisano za kabel.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Daniel ::

Meni je enkrat pregorela 25A glavna varovalka, ker so miši požrle izolacijo na priklopnih žicah GU10 vgradnih lučk. ETI podvarovalka, na katero so te luči vezane je ostala na polovici, torej ni popolnoma izklopila. Skupaj z ostalimi porabniki pa je bil kratkostični tok tako visok, da je pregorela glavna varovalka. Zanič je bilo tudi vklopno stikalo za te luči.

floyd1 ::

joez7 je izjavil:

Če so glavne varovalke 20A (predvidevam), je lahko največja varovalka v podrazdelilcu C10A.

Tu nekaj očitno ne razumem. Za hišo imamo 3F (3x20A) priklop. In v omaricah kup 16A varovalk za vtičnice (in potem seveda ustrezne 2,5 kable). Je to torej narobe? Poznam kup ljudi, ki ima tako narejeno...

Utk ::

Nič ni narobe, lahko imaš tudi še 10 20A varovalk po hiši. Recimo če imaš indukcijo in 4 mm2 kabel do nje, ni razloga, da ne bi dal 20A varovalko tam. Ne glede kolk je glavna (ok, če ni manj kot 20, seveda).

starfotr ::

Ne, ne smeš imeti na priklop 3x20 A nato še v razdelilniku 20 A inštalacijske odklopnike. Ker potem ni selektivnosti. Tako, da ne uči krive vere.

floyd1 ::

A ni tako, da pancerka tudi v takem primeru "odletii" precej kasneje?

starfotr ::

Poglej si odklopne karakteristike enih in drugih in potem vprašaj ponovno.

https://eti.si/produkti-storitve/instal...
https://eti.si/produkti-storitve/taliln...

Utk ::

starfotr je izjavil:

Ne, ne smeš imeti na priklop 3x20 A nato še v razdelilniku 20 A inštalacijske odklopnike. Ker potem ni selektivnosti. Tako, da ne uči krive vere.

Meni je tako naredil kvalificiran štromar zaposlen na elektru, če je on naredil narobe, potem pa kurc gleda vse skup vas štromarje.
Je očitno čisto vseeno, če delam potem dalje po svoje, itak se ne znate dogovorit niti med seboj kaj je prav in kaj ne.
Pa sej to vidim že tudi drugje...ne ta isti štromar, ampak drugi, tudi od elektra, kaj vse delajo, za kar bi mene verjetno zaprli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Utk ::

Itak pa ne razumem zakaj bi bil to problem. Varovalka je tam, da varuje kabel, ki pelje od nje, nič drugega. Če je kabel debel 10 mm2, je lahko zadaj taka in taka varovalka. Če je potem naprej na koncu 20A pancerka, je njena naloga spet samo to, da ščiti kabel do sebe in jo čist nič ne briga, kakšen tok gre tam nekje naprej v hiši kjer je 10 mm2 kabel, ali pa 1 mm2, sej ni pomembno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Magic1 ::

Ves štrom gre načeloma preko notranjih varovalk, ki so manjše od glavnih. Če bi bil le en stik, bi moralo nekatero notranjo varovalko ruknt. Ali je ena notranja varovalka odpovedala in je ne razklene. Ali pa imaš preprosto preveč bremen na eni fazi. Verjetno ni nihče razmišljal in ste samo priklapljali nove naprave nevede na kateri fazi bo. Če sam ne znaš zračunat koliko ti kaj porabi, plačaj štromarju da ti poračuna in premeče varovalke po različnih fazah.
Magic

floyd1 ::

starfotr je izjavil:

Poglej si odklopne karakteristike enih in drugih in potem vprašaj ponovno.

https://eti.si/produkti-storitve/instal...
https://eti.si/produkti-storitve/taliln...

OK, hvala. Nisem štromar, ampak G verjetno odklopi (pregori) kasneje od B (ali C), ki se običajno uporabljajo v hišah. Sicer pa naj bi se pri nas pred pancerko izklopila še tista avtomatska varovalka na števcu, ki jo potem spet vklopiš z dolgim pritiskom na gumb na glavni omarici. 2x smo pozimi že imeli tak primer (v 9-ih letih).

starfotr ::

Utk je izjavil:

starfotr je izjavil:

Ne, ne smeš imeti na priklop 3x20 A nato še v razdelilniku 20 A inštalacijske odklopnike. Ker potem ni selektivnosti. Tako, da ne uči krive vere.

Meni je tako naredil kvalificiran štromar zaposlen na elektru, če je on naredil narobe, potem pa kurc gleda vse skup vas štromarje.
Je očitno čisto vseeno, če delam potem dalje po svoje, itak se ne znate dogovorit niti med seboj kaj je prav in kaj ne.
Pa sej to vidim že tudi drugje...ne ta isti štromar, ampak drugi, tudi od elektra, kaj vse delajo, za kar bi mene verjetno zaprli.


Delal ti je nek fušar, s 3 letno šolo - ki sploh ne sme imeti svoje obrti. Ampak lahko dela samo v spremstvu in pod nadzorom ostalih.

Utk ::

Haha, ti že veš...v bistvu je bil nek šefič tam.
Niti mi še zmeraj nisi razložil v čem je razlika ali imam 3 veje in 16A varovalke na vseh, ali na eni veji 20A, na dveh pa 16A. Kar se tiče pancerke, v vsakem primeru lahko pride do nje debelo čez 20A.

fikus_ ::

Z varovalkami se varuje inštalacijo/žice.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

floyd1 ::

Ali pa imaš preprosto preveč bremen na eni fazi. Verjetno ni nihče razmišljal in ste samo priklapljali nove naprave nevede na kateri fazi bo.

Ena od zadev, za katero sem si pri naši hiši vzel malo več časa in sem po mojem kar dobro razporedil. Moraš pa pri tem včasih pogledati tudi v delovanje same naprave. Npr. naša 3F priklopljena indukcija z vgrajeno napo precej obremeni 2 fazi, tretjo pa le minimalno in na tisto sem potem priklopil še pečico (seveda s svojim kablom in odklopnikom v omarici).

Kar se tiče pancerke, v vsakem primeru lahko pride do nje debelo čez 20A.

No, saj nihče ni trdil nasprotno. Lahko tudi prek 10A varovalk. Ampak v tem primeru prvo vrže ven tista zgoraj omenjena avtomatska na števcu v glavni omarici, ali ... ?

Z varovalkami se varuje inštalacijo/žice.

Že povedano zgoraj. Ampak me je zmotil tisti:
Če so glavne varovalke 20A (predvidevam), je lahko največja varovalka v podrazdelilcu C10A.

Utk ::

fikus_ je izjavil:

Z varovalkami se varuje inštalacijo/žice.

starfotr ne razume tega.

Jaz sem precej prepričan, da čez pancerko, sploh te nove, lahko kar en čas furaš čez recimo 23A namesto 20. Tvoja notranja bi pa morala prej odklopit. Če se gre za nek problem, kratek stik itd, je pa končno čisto vseeno ali imaš 10A ali 20A vmes, bo takoj vrglo, morda pa še pancerko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Jazon ::

Če na tvoji stran ne skuri nobene varovalke, ampak samo pancirke vedno v istem paru potem je verjetno medfazni stik na dovodnem kablu do hiše.

mirator ::

Z varovalko ali inštalacijskim odklopnikom ščitimo kable. S selektivnostjo pa zagotovimo, da bo najprej pregorela varovalka oz izklopil, porabniku najbližji zaščitni element. Za taljive varovalke velja, da je selektivnost zagotovljena pri razmerju 1:1,6. Torej drži, da bi pri 20 A pancerkah morale biti naslednje varovalke maksimalno 10A.
Ko so bile povsod taljive varovalke, z eno stopnjo razlike, se je res pogosto dogajalo, da sta pregoreli tako glavna varovalka, kot varovalka v tokokrogu. Sedaj so že kar nekaj časa glavne varovalke s taljivo žičko, tokokrogi pa zaščiteni z inštalacijskimi odklopniki. V tem primeru gre tudi za pogojno selektivnost, kar pomeni da sta pregoretje varovalke in izklop inštalacijskega odklopnika odvisna od jakosti kratkostičnega toka. Do neke vrednosti bo prvi odklopil inštalacijski odklopnik, potem v določenem pasu oba in pri še večjem toku, ponovno prvi inštalacijski odklopnik.
V vsakem primeru pa brez dovolj velikega toka ne bo pregorela ne varovalka, ne izklopil inštalacijski odklopnik.
Seveda če sta na eno fazo priključena dva tokokroga 16 A in 10 A lahko zaradi vsote teh tokov pregori glavna varovalka v tisti fazi.

Bizkit45 ::

Glavna omarica, katera ima stevec, je ta mogoce stran od hise, samostojeca? Da niste kaj vrtali\kopali na trasi od te glavne omarice do varovalk (omarice v hisi)? Ceprav to naj bi bilo dovolj globoko, ampak nikoli se ne ve..
Edit: ceprav bi to takrat vsekalo ko se bi to zgodilo in bi vedli verjetno :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bizkit45 ()

Utk ::

Z varovalko ali inštalacijskim odklopnikom ščitimo kable. S selektivnostjo pa zagotovimo, da bo najprej pregorela varovalka oz izklopil, porabniku najbližji zaščitni element. Za taljive varovalke velja, da je selektivnost zagotovljena pri razmerju 1:1,6. Torej drži, da bi pri 20 A pancerkah morale biti naslednje varovalke maksimalno 10A.

Kaj to pomeni "morale biti"? Imamo kak pravilnik, zakon, se ga kdo drži in kako se potem v nekem normalnem stanovanju priključi bojler, sušilni stroj ali kaj drugega kar zahteva 16A varovalko?

starfotr ::

Eden izmed dokumentov, ki so obvezni, da se jih držijo izvajalci je tehnična smernica za električne inštalacije.

Je javno dostopna na državnih spletnih straneh.

Potem imamo še druge (delovanje strele, požar itd.)

Ampak tebi je itak nek šefe iz elektra delal, zato je to sveto in lahko uriniraš na uradne dokumente.

V sistemih električnih inštalacij se mora z ustrezno
izbiro zaščitnih naprav zagotoviti selektivnost zaščite.


Torej je uradno napisano. Če že ne veš kaj bi iskal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

shm ::

Imamo tehnično smernico, v kateri piše:
V sistemih električnih instalacij se mora z ustrezno izbiro zaščitnih naprav zagotoviti selektivnost zaščite.

2kw bojler bi lahko šel na 10A, če rabiš 16A moraš pa vzet 25A glavne varovalke.

Utk ::

Sem siguren da ima kdo tu novogradnjo, 3x20A glavne varovalke in kakšno 16A.
Ker potem tudi 2,5 mm2 kable vlečemo za brez veze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

joez7 ::

floyd1 je izjavil:

joez7 je izjavil:

Če so glavne varovalke 20A (predvidevam), je lahko največja varovalka v podrazdelilcu C10A.

Tu nekaj očitno ne razumem. Za hišo imamo 3F (3x20A) priklop. In v omaricah kup 16A varovalk za vtičnice (in potem seveda ustrezne 2,5 kable). Je to torej narobe? Poznam kup ljudi, ki ima tako narejeno...


JA JE NAROBE. Ne gre se kaj so umetniki ustvarjali (pri inšpekcijskih pregledih - smo našli marsikaj, tud žeblje) in zakaj kaj zgori.
Gre se za selektivnost. Me prav zanima kateri projektant ti je to podpisal.
Še enkrat - na glavno 20A varovalko gre max C10A.
Je treba ločit - razumet kaj so B in kaj so C varovalke.
Šele če meče varovalka na odcepu ven, je potrebno prerazporedit porabnike.
Klasika je B6A za razsvetljavo in B10A za vtičnice. Samo za porabnike z velikim zagonskim tokom (sesalec itd...) se da C6A ali C10A.
Vsaka C6A zdrži pralni stroj brez problema. Tud steklo keramika ali indukcija ma polno kapo C10A.
Sam lafam 6KW toplotno čpalko na C10A - še enkrat ni vrglo ven.

https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=PRA...

Tle ti lepo piše. Pa na plačilni listi tudi.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

starfotr ::

Utk je izjavil:

Sem siguren da ima kdo tu novogradnjo, 3x20A glavne varovalke in kakšno 16A.
Ker potem tudi 2,5 mm2 kable vlečemo za brez veze.


Marsikaj je na terenu. Tudi tvoj objekt stoji, čeprav bi po predpisih morali narediti meritve in predled cele inštalacije in ti ne dovolit priklopa, dokler ne bi imel vsega po današnjih predpisih.

Ampak investitorji najemate take, ki vam dajo žig. Čeprav ga ne bi smeli.

Saj tudi avte vozite na tehnične k prijateljem, da vam spustijo nevarno in nevozno kripo skozi, čeprav je za vas in za vaše zdravje ter zdravje vseh udeležencev to zelo slabo.

Ampak kaj hočemo, tak je ta svet. Ko kaj zagori/koga ubije, pa vprašanja, kako je do tega prišlo. Enostavno. Ni bilo narejeno tako, kot bi bilo treba.

Utk ::

A zdej smo že na požarjih.

Imamo 10A in 16A varovalke za luči in vtičnice, kot se dela že 50 let. Kabli so 1,5 mm2 in 2,5 mm2. Daj mi ti zdaj pojasni na kak način bo menjava pancerk za 3x25 namesto 3x20 zmanjšala možnost požara v hiši.
Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

starfotr ::

Mešaš hruške in jabolka oziroma ne razumeš problematike. In se je o tem brezpredmetno s tabo pogovarjat.

Utk ::

starfotr je izjavil:

Mešaš hruške in jabolka oziroma ne razumeš problematike. In se je o tem brezpredmetno s tabo pogovarjat.

Odgovori če sem te vprašal. Če znaš. Če ne, ni treba.
Lahko pa tudi rečeš, da to ne vpliva na možnost požara in/ali smrti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

joez7 ::

Utk je izjavil:

A zdej smo že na požarjih.

Imamo 10A in 16A varovalke za luči in vtičnice, kot se dela že 50 let. Kabli so 1,5 mm2 in 2,5 mm2. Daj mi ti zdaj pojasni na kak način bo menjava pancerk za 3x25 namesto 3x20 zmanjšala možnost požara v hiši.
Hvala.


Ni blo to mišljeno. Če maš glavne 25A, lahko maš odcepne 16A - POGOJ - ustrezno dimenzionirana inštalacija. Zato pa je 6mm2 od glavnih varovalk, do FID stikala. Za 16A varovalko se daje 2.5mm2 ali 4mm2 - odvisno od dolžine oddcepa, in odvisno ali je to trajni ali občasni porabnik.
Lepo naredi izpit za nadzorno tehnične osebe ali projektanta elektro stroke - ti bo vse jasno.
Kot NOB se pa pusti razsvetljiti.
Še enkrat, čim manjše varovalke - večja pasivna in aktivna varnost - tudi pred požarom.
Zato pa je za hišne inštalacije previden najmanjši presek 1.5mm2.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Utk ::

Se pravi povečanje pancerk iz 3x20A na 3x25 nima nobenga vpliva na nič.
16A se da, ker imaš lahko v eni sobi računalnik, ki danes lahko povleče proti 1 kw, zraven si pa še kalorifer vžgeš in si čez 10A. To je čist legit uporaba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

joez7 ::

Utk je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Z varovalkami se varuje inštalacijo/žice.

starfotr ne razume tega.

Jaz sem precej prepričan, da čez pancerko, sploh te nove, lahko kar en čas furaš čez recimo 23A namesto 20. Tvoja notranja bi pa morala prej odklopit. Če se gre za nek problem, kratek stik itd, je pa končno čisto vseeno ali imaš 10A ali 20A vmes, bo takoj vrglo, morda pa še pancerko.


Poglej, Pancerka 20A zdrži 32A 60min. Pod 1s reagira šele pri 60A.
Moč je I*I*R - tle maš fiziko, zakaj zagori.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fid stikalo-nova razdelilna omara

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253021 (2007) Sabljak
»

Priklop kuhinjskih aparatov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383750 (2849) TheBlueOne
»

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
329436 (8458) anzy4
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11944640 (31233) borut_p
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4017973 (16804) imagodei

Več podobnih tem