» »

Fid stikalo-nova razdelilna omara

Fid stikalo-nova razdelilna omara

Sabljak ::

Pozdravljeni vsi skupaj,
tukaj sem prvič in ne mi zamerit, če kaj narobe napišem.
Potrebujem pomoč:
v hiši imam vgrajeno FID stikalo 40A, 30mA za celo nadstropje
Rad bi v garažo dal še eno ločeno omaro z odklopniki, vendar me zanima kako vezati FID stikalo in koliko močno.
V garaži je tudi kurilnica, manjša delavnica (brusilnik, cikrkular, varilni aparat itd.)
V garažo iz omare na nadstropju sem že potegnil kabel 5x4mm2
Pred 20 leti so mi napeljali v garažo kabel 5x2,5mm2, potem pa za delavnico 5x4mm2.
Prosim za pomoč

Lp,

starfotr ::

Ja vsaj 40 A.

https://www.schrack.si/znanje/energetik...

Pazi na selektivnost in ustrezno vezavo.

Fsegula62 ::

Sabljak je izjavil:

Pozdravljeni vsi skupaj,

Prosim za pomoč

Google iskanje: "Ekeltro storitve + ime kraja".
Z elektriko se ne igraj sam, verjetno ti bodo enako svetovali ostali.

Lp,

janezvalva ::

v garaži že imaš kabel 5x4mm2 torej po kablu lahko vlečeš 20A, torej boFID 20A/30mA
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Sabljak ::

Fsegula62 je izjavil:

Sabljak je izjavil:

Pozdravljeni vsi skupaj,

Prosim za pomoč

Google iskanje: "Ekeltro storitve + ime kraja".
Z elektriko se ne igraj sam, verjetno ti bodo enako svetovali ostali.

Lp,

Hvala za opozorilo, seveda se ne bom sam loteval tega

Lp,

Hvala vsem na hitrih odgovorih

Lp,

Hvala vsem na hitrih odgovorih

Lp,

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sabljak ()

Xserces ::

20A fid in pa vzami nulo pred prvim fidom da jih ločiš. Če se greš selektivnost in nulo vzameš po FIDU nej bo v kurilnici manjši od prejšnega 40-->25-->20 itd..
Če bi dal 40A lahko ven vrže tudi v glavni omari (ki pa niti nebi smel biti glede preseka kabla)
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

mirator ::

Sabljak je izjavil:

Pozdravljeni vsi skupaj,
tukaj sem prvič in ne mi zamerit, če kaj narobe napišem.
Potrebujem pomoč:
v hiši imam vgrajeno FID stikalo 40A, 30mA za celo nadstropje
Rad bi v garažo dal še eno ločeno omaro z odklopniki, vendar me zanima kako vezati FID stikalo in koliko močno.
V garaži je tudi kurilnica, manjša delavnica (brusilnik, cikrkular, varilni aparat itd.)
V garažo iz omare na nadstropju sem že potegnil kabel 5x4mm2
Pred 20 leti so mi napeljali v garažo kabel 5x2,5mm2, potem pa za delavnico 5x4mm2.
Prosim za pomoč

Lp,

Če glavna varovalka ni večja od 25A, potem je tvoj kabel 5 x 4 mm2 povsem ustrezen. Predlagam ti, da ga v tvojem razdelilniku v nadstropju priljučiš ali direktno pred obstoječim FID stikalom ali pa preko ločilnega stikala ravno tako pred FID stikalom. V razdelilnik v garaži potem vgradiš neodvisen FID 40/0,3A (lahko tudi 40/0,03 A). Tako boš rešil situacijo, ko bi bilo kaj narobe v garaži in ti bo izklopil samo FID v garaži, medtem ko bo v hiši vse funkcioniralo. Pa še o selektivnosti FID stikal ni treba razmišljati, rešil pa si se tudi selektivnosti inštalacijskih odklopnikov proti glavni varovalki.
Sicer si zapisal, da se tega ne boš loteval sam, zato verjamem da ti bo tudi električar naredil, kot sem zapisal. Mogoče mu moj zapis samo pokažeš, da ga opomniš.

mirator ::

Xserces je izjavil:

20A fid in pa vzami nulo pred prvim fidom da jih ločiš. Če se greš selektivnost in nulo vzameš po FIDU nej bo v kurilnici manjši od prejšnega 40-->25-->20 itd..
Če bi dal 40A lahko ven vrže tudi v glavni omari (ki pa niti nebi smel biti glede preseka kabla)

FID ni zaščita proti probremenitvi ali kratkemu stiku, je pa pomembna krakostična moč kontaktov ob izklopu, zato je že bolje, da je 40 A. FID izlapljajo mA (x/30mA ali x/300mA ...)

Xserces ::

Ja boljše je da vrže vn pancerko kot fid. če imaš 25 pancerke in 40 FID bo prej odletela pancerka.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

mirator ::

Očitno ne razumeš delovanja FID stikal. Na googlu imaš malo morje razlag.

starfotr ::

Xserces je izjavil:

Ja boljše je da vrže vn pancerko kot fid. če imaš 25 pancerke in 40 FID bo prej odletela pancerka.


Glavne varovalke ti ne smejo nikoli pregoreti.To je zadnja stvar, ki odleti. Mora vse drugo prej izklopit, če je vse narejeno, kot je treba in je izpravno.

Razlika v ceni med 25 A in 40 A je minimalna. In karakteristika varovalke je npr. 1,6xIn, kar pomeni, da pri 25 A varovalki mora biti 40 A ali več verzija RCCB stikala.

Presek kabla določa še kaj drugega, kot samo tokovna obremenitev. Tako, da treba se je pozanimat o dolžini, vrsti položitve ipd. Morda bo pa 4 mm^2 premalo.

Sabljak ::

mirator je izjavil:

Sabljak je izjavil:

Pozdravljeni vsi skupaj,
tukaj sem prvič in ne mi zamerit, če kaj narobe napišem.
Potrebujem pomoč:
v hiši imam vgrajeno FID stikalo 40A, 30mA za celo nadstropje
Rad bi v garažo dal še eno ločeno omaro z odklopniki, vendar me zanima kako vezati FID stikalo in koliko močno.
V garaži je tudi kurilnica, manjša delavnica (brusilnik, cikrkular, varilni aparat itd.)
V garažo iz omare na nadstropju sem že potegnil kabel 5x4mm2
Pred 20 leti so mi napeljali v garažo kabel 5x2,5mm2, potem pa za delavnico 5x4mm2.
Prosim za pomoč

Lp,

Če glavna varovalka ni večja od 25A, potem je tvoj kabel 5 x 4 mm2 povsem ustrezen. Predlagam ti, da ga v tvojem razdelilniku v nadstropju priljučiš ali direktno pred obstoječim FID stikalom ali pa preko ločilnega stikala ravno tako pred FID stikalom. V razdelilnik v garaži potem vgradiš neodvisen FID 40/0,3A (lahko tudi 40/0,03 A). Tako boš rešil situacijo, ko bi bilo kaj narobe v garaži in ti bo izklopil samo FID v garaži, medtem ko bo v hiši vse funkcioniralo. Pa še o selektivnosti FID stikal ni treba razmišljati, rešil pa si se tudi selektivnosti inštalacijskih odklopnikov proti glavni varovalki.
Sicer si zapisal, da se tega ne boš loteval sam, zato verjamem da ti bo tudi električar naredil, kot sem zapisal. Mogoče mu moj zapis samo pokažeš, da ga opomniš.

Mirator, kako naj povežem kabel, ki gre v garažo?
Dovod iz GRO je 5x6mm2 in je povezan na FID v nadstropju s spodnje strani fidovke
Ali lahko kabel za garažo vežem direkt na vhod fidovke skupaj s kablom iz GRO ali je treba pred fidovko dodati kakšno sponko, ločilno stikalo ali kaj podobnega?
Hvala

starfotr ::

Za take primere se da sponke za dvižne vode. Rabiš jih 5, če imaš L1, L2, L3, N in PE. In seveda dovolj prostora v omari.

https://www.schrack.si/trgovina/oprema-...

mirator ::

Sabljak je izjavil:

mirator je izjavil:

Sabljak je izjavil:

Pozdravljeni vsi skupaj,
tukaj sem prvič in ne mi zamerit, če kaj narobe napišem.
Potrebujem pomoč:
v hiši imam vgrajeno FID stikalo 40A, 30mA za celo nadstropje
Rad bi v garažo dal še eno ločeno omaro z odklopniki, vendar me zanima kako vezati FID stikalo in koliko močno.
V garaži je tudi kurilnica, manjša delavnica (brusilnik, cikrkular, varilni aparat itd.)
V garažo iz omare na nadstropju sem že potegnil kabel 5x4mm2
Pred 20 leti so mi napeljali v garažo kabel 5x2,5mm2, potem pa za delavnico 5x4mm2.
Prosim za pomoč

Lp,

Če glavna varovalka ni večja od 25A, potem je tvoj kabel 5 x 4 mm2 povsem ustrezen. Predlagam ti, da ga v tvojem razdelilniku v nadstropju priljučiš ali direktno pred obstoječim FID stikalom ali pa preko ločilnega stikala ravno tako pred FID stikalom. V razdelilnik v garaži potem vgradiš neodvisen FID 40/0,3A (lahko tudi 40/0,03 A). Tako boš rešil situacijo, ko bi bilo kaj narobe v garaži in ti bo izklopil samo FID v garaži, medtem ko bo v hiši vse funkcioniralo. Pa še o selektivnosti FID stikal ni treba razmišljati, rešil pa si se tudi selektivnosti inštalacijskih odklopnikov proti glavni varovalki.
Sicer si zapisal, da se tega ne boš loteval sam, zato verjamem da ti bo tudi električar naredil, kot sem zapisal. Mogoče mu moj zapis samo pokažeš, da ga opomniš.

Mirator, kako naj povežem kabel, ki gre v garažo?
Dovod iz GRO je 5x6mm2 in je povezan na FID v nadstropju s spodnje strani fidovke
Ali lahko kabel za garažo vežem direkt na vhod fidovke skupaj s kablom iz GRO ali je treba pred fidovko dodati kakšno sponko, ločilno stikalo ali kaj podobnega?
Hvala

Ne vem, zapisal si, da ne boš delal sam.
Sicer pa v FID stikalo 40/x A lahko v eno sponko priključiš vodnik preseka 16 mm2. Torej bi šlo tudi 2 x 6mm2 ali hkrati 6 in 4mm2. Seveda je bolje in tudi bolj profesionalno, da vgradiš razvodne sponke, vendar moraš imeti dovolj prostora v razdelilniku, kar pa dvomim.
Ima pa deloma prav tudi @starfotr. Presek 4 mm2 pri varovalki jakosti 25 A res ni ustrezen, če kabel poteka v izolirani cevi v zidu (če pa je vgrajen direktno podometno ali poteka nadometno ali v cevi v zemlji pa je ustrezen).
Priporočam ti, da izvedbo zaupaš kakšnemu električarju.

DamijanD ::

Presek 4 mm2 pri varovalki jakosti 25 A res ni ustrezen, če kabel poteka v izolirani cevi v zidu (če pa je vgrajen direktno podometno ali poteka nadometno ali v cevi v zemlji pa je ustrezen).
To me pa zanima zakaj ima montaža kabla na to vpliv?

kloko ::

DamijanD je izjavil:

To me pa zanima zakaj ima montaža kabla na to vpliv?

Hlajenje kabla je drugačno. Kabel v cevi se slabše hladi, posledično bolj segreva in je padec napetosti izven dovoljenih toleranc.

L.p., Kloko

Xserces ::

Link Sam uporabljam tele sponke za ločitev dovodov.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

mirator ::

DamijanD je izjavil:

Presek 4 mm2 pri varovalki jakosti 25 A res ni ustrezen, če kabel poteka v izolirani cevi v zidu (če pa je vgrajen direktno podometno ali poteka nadometno ali v cevi v zemlji pa je ustrezen).
To me pa zanima zakaj ima montaža kabla na to vpliv?

Ko po kablu teče tok, se kabel segreva. Če je odvod temperature otežen, se mora kablu znižati trajno dopustni tok. S povišano temperaturo se začne kvariti izolacija (padec napetosti se sicer res tudi nekoliko poveča, vendar to ni glavni problem), kar lahko privede tudi do požara ali električnega udara. Zaradi tega so definirani oz. standardizirani načini polaganja inštalacijskih kablov označeni s črkami:
"Način polaganja napeljave
Skupina A - Izolirani vodniki v instalacijski cevi v termično izolirani steni.
A1 - izolirani vodniki v cevi, ki je položena v termično izolirani steni; toplotna prevodnost stene najmanj 10 W/m2K.
A2 - večžilni kabli položeni prosto v termično izolirani steni; večžilni kabli položeni v cevi v termično izolirani
steni; toplotna prevodnost stene najmanj 10 W/m2K.
Skupina B - Izolirani vodniki v instalacijski cevi na steni, pod ometom, v votli steni....
B1 - izolirani vodniki v ceveh in kanalih, ki so položeni na steni, pod ometom, v votli steni ali stropu oziroma
v votlinah;
B2 - večžilni kabli položeni v ceveh ali kanalih položenih na steni ali na tleh, v votlih stenah, stropih ali tleh...
Skupina C - eno in večžilni kabli položeni direktno na steni, na tleh ali pod stropom, eno ali večžilni kabli
položeni v steni ali pod ometom, dvižni vodi pod ometom.
Skupina D - večžilni kabli položeni prosto zemlji ali večžilni kabli v cevi oziroma v kanalu, ki je zakopan v
zemlji. Globina vkopa 0,7 m, termična prevodnost zemlje 2,5 W/m2 K.
Skupina E - večžilni kabli položeni prosto v zraku. Pritrditev ne sme ovirati hlajenja in naravnega prenosa toplote.
Razdalja do stene 0,3 premera, razdalja med kabli 2 premer"
Poleg načina polganja je važno tudi, koliko paralelnih kablov je položeno.

DamijanD ::

Hvala za razlago - nisem vedel, da se pri taki elektro inštalaciji mora upoštevati hlajenje.

mirator ::

Pa nisi edini. Ljudje pač mislijo, če vedo katere barve se kam priklopijo, da že obvladajo električne inštalacije. Potem pa beremo v črni kroniki, kako je h nekomu prišel na obisk rdeči petelin ali celo huje, kako se je nekdo nenadoma pojavil pred sv. Petrom. Za vzrok pa običajno navedena ali neustrezna ali stara električna inštalacija.
Kot sem že omenil je tukaj problem, da do okvare ali nesreče pride sčasoma in nepričakovano.

DamijanD ::

Mislim dejansko sem mislil, da so v uporabi taki preseki (z dovolj rezerve), da gretje sploh ni problem. Priznam pa, da nisem nikoli šel računat (čeprav bi znal to naredit :-) )

starfotr ::

Seveda ni problem, če je pravilno dimenzionirano.

floyd1 ::

Prav je, da se pri elektriki strogo držimo predpisov.

Ampak za rdečega petelina in sv. petra pa moraš vseeno narediti nekaj zelo narobe. Treba je vedeti, da je pri nas še vedno precej domov z prastaro in razpadajočo, tudi 50+ let staro inštalacijo, pa vseeno ni 10 požarov vsak dan v soseščini. Čeprav so ljudje v zadnjih letih gor obešali tudi kaloriferje, bojlerje, steklokeramike..., vodniki pa so bili že ob vgradnji za razred slabši od današnjih.

Današnji kabli pa so pri izolaciji bistveno boljši od teh izpred ohoho let. Sicer ne bom nikomur solil pameti, ampak poznam hobi električarja, ki za vtičnice nikoli ne daje 2.5 kabla, kot smo ga npr. dali mi po predpisih. Ker je pol večja jeba montirat vtičnice, sploh pri "šivanju", seveda pa je tudi cena pomembna. Hiše in stanovanja njegovih znancev stojijo že 30+ let in kljub zgoraj napisanemu niso videti kot novoletni ognjemet.

mirator ::

Jaz pač imam drugačne informacije in tudi drugačne izkušnje.
In v nasprotju, kar drugim priporočam, je inštalacija v mojem stanovanju (stanovanje sem kupil) tudi v celoti izvedena s kabli preseka 1,5 mm2. Vendar so vsi kabli položeni direktno v beton brez cevi (kar me seveda zelo jezi, vendar se mi pa tudi ne da štemati v beton, da bi inštalacijo preuredil). In po takrat veljavnih predpisih je bilo vse v redu (v bistvu je to način polganja C, ki dopušča varovanje preseka 1,5 mm2 z varovalko jakosti 16 A, torej tudi skladno z veljavnimi predpisi). Predpisi pač določajo, da je za stalne inštalacije minimalni presek za kable z bakrenimi vodniki ne glede na obremenitev 1,5 mm2. Glavno varovalko imam 1 x 35 A in napajalni kabel od števca do razdelilnika 6 mm2.
Če imaš neko vtičnico namenjeno samo za priključtev televizorja, ki ima ca 300 W, potem bi za to vtičnico ustrezal tudi kabel z nižjim presekom od 1,5 mm2, jasno tudi z ustrezno varovalko.
Pomembno pa je tudi, koliko časa je kabel obremenjen. Kabli za vtičnice so dimenzionirani tako, da mora varovalka ali inštalacijski odklopnik pri kratkem stiku odklopiti v času 0,4s pri preobremenitvi pa mora biti zdržni tok kabla (to je tok, ki lahko po kablu teče trajno) večji od jakosti varovalke oz. inštalacijskega odklopnika.
In kot sem v prejšnjem postu zapisal, napačno varovanje kabla v določenem načinu polaganja, lahko sčasoma privede do omenjenih nesreč.
Običajno pa so informacije o obstoječem stanju tistega, ki na forumu išče pomoč, praviloma zelo skope, zato so tudi dani odgovori na splošno z določeno rezervo.

starfotr ::

Manjši presek od 1,5 mm kvadrat ni dovoljen zaradi zagotavljanja mehanske trdnosti.

Ono z lažjim šivanjem je nekako bosa. Naj raje pove, da je pač nategun, ker je 1,5 kabel cenejši, kot 2,5. Potem pa zaračuna 2,5 kabel in takoj zasluži še več. Pa še lažje mu je delat. Torej te 3x nategne.

Ni narejeno, kot je treba, on si olajša delo (lenari med delom), in še nič manj ne zaračuna zaradi tega. Ima zaradi tega uro po 6 namesto po 15 eur?

Kot, da bi zidar vmešal več vode namesto peska, ker je pač lažje mešat vodo kot pesek. Tako nekako tale šalabajzer dela.

Če ni sposoben osnov, naj gre raje na socialko, bo naredil manj škode po svetu.

Ali število požarov, ki se dogajajo vsak dan ni zadosten dokaz? Folku gorijo hiše zaradi dotrajanih neočiščenih dimnikov in kurilnih naprav in zaradi neustrezne inštalacije ter dotrajanih naprav, ki so priklopljene na omrežje.

Pod črto, nov dimnik in kurilna naprava je 10 k€, nova elektro inštalacija je 10 k€. Dimnikar je nekaj 10 eur na leto. Še manj pa stane periodični pregled in meritve inštalacije, ki je zapovedan na 16 let za stanovanjske objekte.

Pred hišo pa nov avto ali avto v vrednosti vsaj nekaj 1000 eur. Če ni avto je pa traktor ali nova balirka.

Potem pa zbiranje denarja na 1919, za take bedake.

In ja, tudi do "skupnega premoženja" imamo enak nikakav odnos. Na primer primer gorenja planinskih koč v zadnjih letih.

Sabljak ::

Zahvaljujem se vsem, ki ste mi bili v pomoč
Zamenjal sem vse odklopnike, v garažo sem vstavil nov fid stikalo ETI 40A
Vse dela BP
Lep pozdrav


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129200 (2373) mirator
»

Inštalacije v hiši - mal nasvetov potrebujem (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5424130 (4418) ramon
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11942338 (28931) borut_p
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4016883 (15714) imagodei

Več podobnih tem