» »

Notranja/zunanja glavna varovalka

Notranja/zunanja glavna varovalka

tehnicni ::

Zdravo,

pri nenamernem kontaktu faze in nule mi je skurilo zunanjo glavno varovalko. Je normalno, da notranjo avtomatsko pri tem ni izklopilo?
Torej bil je čisti stik med fazo in nulo na eni izmed napeljav za luč. Malo mi je tudi čudno, ker ma ta "skurjena" faza kratki stik z nulo zdaj.

Varovalka je ETI ETIMAT 10A C, mam pa še ločen 30mA FId, ki ga ni izklopilo, ampak ga itak ne sme, če je I(faza) = I(nula).

Razumem, da so C malenkost bolj počasne, ampak se mi zdi da bi morda vseeno morala izklopiti. Bi morda moral zamenajti varovalke na tip B?

Bellzmet ::

Najprej bi moral poklicati elektro, da porihtajo zunanjo glavno varovalko. Potem pa poklicat električarja, da zadevo uredi, kot je treba.

tehnicni ::

Že, ampak sprašujem za mnenje, predvsem nekoga ki ima naštudirane odklopne in talilne karakteristike in mi ve povedat iz prve roke, kaj se sme, kaj se ne sme ali kaj bi se moralo zgoditi.

dreta ::

Se zgodi. Zamenjaj in se ne sekiraj prevec sploh ce imas pravilno dimenzionirane
vodnike. Varovalka v hisi ne sme biti mocejsa kot v zunanji omarici. Ce je v omarici 20A je v hiši lahko največ 16A.

tehnicni ::

Vodniki na tem tokokrogu so pravilno dimenzionirani (1,5mm2 na 10A varovalki)

starfotr ::

Selektivnost je pomembna.

Praktično ti ne bi smela nikoli odletet zunanja glavna varovalka, vendar tam je zato, da pregori, če vse drugo zataji. Ne vemo pa kaj imaš ti inštalirano v omarici.

http://lrf.fe.uni-lj.si/e_eir/eir04i.pdf

Pri velikih tokih so izklopni časi zelo kratki, kar je velika prednost taljivih varovalk.

tehnicni ::

Sem pogledal grafe tukaj http://www.eti.si/images/userfiles/sl-S... za talilne in tukaj http://www.eti.si/images/userfiles/sl-S... za odklopnik in se mi zdi normalno, da je glavno stalilo prej, kot pa je odklopnik imel čas odklopiti, navsezadnje je bil "čisti" kratki stik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tehnicni ()

tehnicni ::

Morda še kakšna ideja, zakaj sta nula in ta "skurjena" faza v kratkem stiku? Ne bo me doma, ko pride elektro in ne bom videl/vedel kaj se je tam zgodilo. Vem le, da je kratki stik v zunanji omarici.

fikus_ ::

Tukaj je lahko dosti stvari vzrok, starost napeljave, šalabajzerska izvedba, nekdo naknadno sam čara/dodaja inštalacijo, . . . .
Lahko sam testiraš, kateri del je v okvari (in pri tem raskiraš še enkrat skurjeno gl. varovalko), tako da izklopiš vse varovalke in potem eno za eno vklapljaš in ugotoviš, v kateri veji je napaka.
Bolj zihr pa je varianta, da dobiš enega štromarja!

tehnicni ::

fikus_ je izjavil:

Tukaj je lahko dosti stvari vzrok, starost napeljave, šalabajzerska izvedba, nekdo naknadno sam čara/dodaja inštalacijo, . . . .
Lahko sam testiraš, kateri del je v okvari (in pri tem raskiraš še enkrat skurjeno gl. varovalko), tako da izklopiš vse varovalke in potem eno za eno vklapljaš in ugotoviš, v kateri veji je napaka.
Bolj zihr pa je varianta, da dobiš enega štromarja!


Napaka je izolirana na zunanjo omarico od elektra, tako da je napeljava v bajti OK. Dokler je ne odprejo, noben ne ve kaj se je zgodilo tam not, zato sprašujem za ideje kak je lahko sploh prišlo do tega, saj ne poznam notranjost takšnih omaric.

DeeCoy ::

tehnicni je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Tukaj je lahko dosti stvari vzrok, starost napeljave, šalabajzerska izvedba, nekdo naknadno sam čara/dodaja inštalacijo, . . . .
Lahko sam testiraš, kateri del je v okvari (in pri tem raskiraš še enkrat skurjeno gl. varovalko), tako da izklopiš vse varovalke in potem eno za eno vklapljaš in ugotoviš, v kateri veji je napaka.
Bolj zihr pa je varianta, da dobiš enega štromarja!


Napaka je izolirana na zunanjo omarico od elektra, tako da je napeljava v bajti OK. Dokler je ne odprejo, noben ne ve kaj se je zgodilo tam not, zato sprašujem za ideje kak je lahko sploh prišlo do tega, saj ne poznam notranjost takšnih omaric.

Če ni od elektra omarica zgorela, potem je zelo malo verjetno da imaš kratek stik tam.. Pancerke so dost narazen, da nemore nič odletet. Če je kratek stik na dovodnih kablih, potem ti je v njih stalilo izolacijo. Ampak dvomim, jaz bi iskal razlog drugje.

tehnicni ::

Je že porihtano. Nimam sicer informacij, kaj je bilo, je pa v bajti bilo vse OK, tak da je v njihovi omarici bil problem (kar se tiče kurzšlusa faze pa nule). Hvala vsem za info.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tehnicni ()

DeeCoy ::

tehnicni je izjavil:

Je že porihtano. Nimam sicer informacij, kaj je bilo, je pa v bajti bilo vse OK, tak da je v njihovi omarici bil problem (kar se tiče kurzšlusa faze pa nule). Hvala vsem za info.

Zanimivo.. Daj, poročaj, kaj je bilo v elektro omarici da si imel vse skupaj v kratkem stiku?

Highlag ::

Če je toka dovolj in vodniki slabo speljani in fiksirani lahko tudi spremenijo obliko - se premaknejo in ob tem naredijo stik, pa potem odnese kakšno varovalko, ki jo drugače nebi...
Never trust a computer you can't throw out a window


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektriko mece ven, kaj preveriti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1711742 (10021) floyd1
»

Ponudnik elektrike ni kriv za... (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5914543 (11167) treker
»

Se lahko sam lotim instalacije razdelilne omarice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319849 (17939) Aljaz1980
»

Električna napeljava (homemade ali strokovnjak?) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7443943 (38074) smile-
»

Omarica z varovalkami - neznana reč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2323733 (21761) Štromar 007

Več podobnih tem