» »

Prvi popravki za hrošča v procesorjih Raptor Lake so tu

Prvi popravki za hrošča v procesorjih Raptor Lake so tu

Slo-Tech - Asus in MSI sta danes izdala posodobitve BIOS-a, ki naj bi odpravili težave s sesuvanjem Intelovih procesorjev 13. in 14. generacije Raptor Lake. Popravki ne morejo rešiti že obstoječih težav, bodo pa preprečili kvarjenje še brezhibno delujočih procesorjev, da ti ne bodo razvili simptomov. Popravek ima za zdaj še oznako beta.

Ali bodo popravki delovali, bomo še videli. Prvi bodo to lahko preizkusili lastniki Asusovih matičnih plošč serije Z790 ROG Maximus, ROG Strix in ProArt. MSI je popravil plošče MEG, MPG in MAG serije 790. Običajno se nameščanje beta verzij BIOS-a močno odsvetuje, a v tem primeru gre za izredne razmere, ko se preprečuje nastanek fizičnih poškodb na procesorjih.

Intel zagotavlja, da popravki ne bodo imeli vidnih vplivov na hitrost delovanja. Prvi testi kažejo, da so razlike okoli enoodstotne, kar je resnično skoraj neopazno. So pa merljive nižje napetosti, kar je glavni razlog za posodobitev.

Procesorji, ki so že nezanesljivi, pa se lahko zgolj zamenjajo. Intel je garancijo podaljšal za dve leti.

33 komentarjev

fikus_ ::

"Prvi testi kažejo, da so razlike okoli enoodstotne, kar je resnično skoraj neopazno."

Torej bodo kupci procesorjev dobili 1% nazaj?! Ali samo dobropis za naslednjega intela?!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

MIHAc27 ::

Bon za 10€ v KFC

Horzen ::

Raje bon za Maca

Uporabite ''Intel default settings''. Intel default settings pa kuhajo CPU
Obična ofca specializirana za beketanje!

Jarno ::

Splošna težava je v tem, da so najbolj temeljita testna publika ravno kupci uporabniki.
Razvoj sodobne elektronike je hiter, nimajo časa, da bi tovrstne težave odkrili pri standardnih testih.
Je pa to dobra šola za v naprej.

Pri AMD-ju že nižajo privzeto porabo in temperature, vidi pa se, da je navijanje frekvenc in porabe še vedno popularno.
Posledično so proizvajalci cpu-jev zamikani, da s tovarniškim navijanjem izmolzejo še zadnjih 5-10% zmogljivosti.

Večina tistih s spletnim mnenjem itak ignorira dejstvo, da je trenutno opazna razlika glede top cpu-ja praviloma zgolj pri RTX 4090.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

Zmajc ::

Niso rekli da softwerskega popravka ni mogoče narediti za prizadete procesorje?

EDIT: Aha nisem bral teksta. Popravek je samo za še ne pokvarjene procesorje, da ne krepnejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

bbbbbb2015 ::

Zmajc je izjavil:

Niso rekli da softwerskega popravka ni mogoče narediti za prizadete procesorje?


Popravek je sicer mogoč, vendar je predvsem INTEL CPU Bus Ring, ki skrbi za povezavo med jedri degradiran fizično zaradi elektro migracije elektronov (ki so posledica visokih frekvenc + visokih temperatur + visokih tokov). Procesor je treba zamenjati, ni druge.

Popravek preprečuje (bi naj) nadaljnjo degradacijo CPU. Če je CPU degradiran, popravek naložiš, a ne pomaga (več).

Furbo ::

Imam podprto plato ampak bom raje počakal na nekaj, kar ne bo beta.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

Horzen ::

Bom tudi še malo počakal, ko bodo popravili popravek bom pa updejtav... ko bodo znani rezultati testov online, bodo še spremembe, oz. dodatni settingi.

Je pa tako, da sem danes probal nastavitve od Intel support email, ki sem ga dobil in je porazno. Sedaj moj procesor v Cinebench R23 laufa na 4.00GHz (avg), ravno tako doseže 90°C (80°C povprečno) in score je nekih 23000 (namesto 35000)... To ni niti i3, mogoče kak pentium celeron. Sem jim sedaj že tretjič napisal da je procesor najverjetneje kaput, pa še kar plešemo okrog grma.
Obična ofca specializirana za beketanje!

FireSnake ::

Jarno je izjavil:

Splošna težava je v tem, da so najbolj temeljita testna publika ravno kupci uporabniki.
Razvoj sodobne elektronike je hiter, nimajo časa, da bi tovrstne težave odkrili pri standardnih testih.
Je pa to dobra šola za v naprej.

Pri AMD-ju že nižajo privzeto porabo in temperature, vidi pa se, da je navijanje frekvenc in porabe še vedno popularno.
Posledično so proizvajalci cpu-jev zamikani, da s tovarniškim navijanjem izmolzejo še zadnjih 5-10% zmogljivosti.

Večina tistih s spletnim mnenjem itak ignorira dejstvo, da je trenutno opazna razlika glede top cpu-ja praviloma zgolj pri RTX 4090.


Intel je šel z navijanjem čez vse meje, ker drugače niso imeli za burek.
Ljudje pa dajo gor na te pečice vodno hlajenje in gasa!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

Horzen je izjavil:

Bom tudi še malo počakal, ko bodo popravili popravek bom pa updejtav... ko bodo znani rezultati testov online, bodo še spremembe, oz. dodatni settingi.

Je pa tako, da sem danes probal nastavitve od Intel support email, ki sem ga dobil in je porazno. Sedaj moj procesor v Cinebench R23 laufa na 4.00GHz (avg), ravno tako doseže 90°C (80°C povprečno) in score je nekih 23000 (namesto 35000)... To ni niti i3, mogoče kak pentium celeron. Sem jim sedaj že tretjič napisal da je procesor najverjetneje kaput, pa še kar plešemo okrog grma.


Ce imas INTEL CPU, nalozis porpavek takoj. Zakaj? Ker noces, da se ti vmes CPU okvari. A je tolk tezko razmeti tako osnovne stvari?

Horzen ::

tikitoki je izjavil:

Ce imas INTEL CPU, nalozis porpavek takoj. Zakaj? Ker noces, da se ti vmes CPU okvari. A je tolk tezko razmeti tako osnovne stvari?


Procesor je bil skurjen v trenutku ko je bil prvič prižgan komp in to z osnovnimi nastavitvami plate. Ko sem ga jaz kupil ni bilo še duha in sluha o popravku, pa je bil problem z 13to generacijo že nekaj časa znan.
Obična ofca specializirana za beketanje!

feryz ::

A če že 14 dni dela naj bi bil ok?
Sicer sem jaz mojega mučil z nekimi testi in mu nič slabo ne rata.
Preden sem to prebral. O nekih problemih z njimi.

Glugy ::

Jarno je izjavil:

Večina tistih s spletnim mnenjem itak ignorira dejstvo, da je trenutno opazna razlika glede top cpu-ja praviloma zgolj pri RTX 4090.

In če imaš server za Minecraft ki laufa 24/7 kjer se CPU brez popravka vsaj v poslovnem okolju relativno hitro uniči.

fujtajksel ::

feryz je izjavil:

A če že 14 dni dela naj bi bil ok?
Sicer sem jaz mojega mučil z nekimi testi in mu nič slabo ne rata.
Preden sem to prebral. O nekih problemih z njimi.


Ni glih fajn situacija ko procesorjem po ta relevantnih testih rata trajno slabo.

Sofistik ::

Tudi Asrock je izdal nove biose (microcode 0x129) brez beta oznake.

KTr1sk ::

Moja plošča Z790 UD DDR5 BIOS F12d verzija, ki je bila julijska posodobitev je izbrisana, izgleda da bodo kar postopoma vsem dali novo verzijo. Lepo od Intela bi bilo, da bi obstajal software, ki pokaže ali je kaj defekten, ker drugače nikoli ne bomo 100% :(
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x, Dell G3223Q

Hudobec82 ::

Jah,...taka je mogoče realnost kje drugje. Tu pa to zgleda tako: Gospot trgovec, aveste, pred 5imi leti sm pri vas kupil in procesor, ki se mi sedaj občasno sesuva,....a mi lahko date 600 evrov nazaj? Prosim lepo. Al pa nov 5 let star CPU, ki ga mate sigurno na zalogi.

-Javeshde. LOL

Pozrem tipkovnico, ko se te zgodi.

sbawe64 ::

KTr1sk je izjavil:

Moja plošča Z790 UD DDR5 BIOS F12d verzija, ki je bila julijska posodobitev je izbrisana, izgleda da bodo kar postopoma vsem dali novo verzijo. Lepo od Intela bi bilo, da bi obstajal software, ki pokaže ali je kaj defekten, ker drugače nikoli ne bomo 100% :(

Kakšne si imel voltaže cpu ?
Sedaj so jih spravili na ~1.36V in intel dafault profile za ostalo.

Če se ti cinebench/igre ne sesuvajo, potem verjetno ni defekten.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

twom ::

A to gre Intel po poti Boeinga? Kjer šteje edino dobiček in cena delnic ne glede na žrtve?

Garancija bi moral biti doživljenska, dobesedno, dokler ga uporabnik uporablja. Ali pa zamenjava vseh procesrojev, ki so predmet okvare. No ja 8-) vsega pa tut ne morjo zamenjat, kje bojo pa nove procesorje potem delal?

twom ::

Je pa Apple imel srečo, al pa je slutil, da se je umaknil na svoje procesorje...

KTr1sk ::

Default Settings Intel sem imel na verziji F12c bios in se je pc resetiral brez opozorila/blue screen ponavadi kmalu, ko se je Windows zagnal na namizje, potem sem nastavil nazaj na Default GIGABYTE ->PerfDrive profiles in nikoli ni bilo restarata...in spet ko je prišel nov bios F12d sploh ni bilo Default Settings Intel nastavitve...no zdaj pa so celo izbrisali iz uradnje strani F12 verzijo in je samo F11 verzija....čakam na novo verzijo in potem bom spet nastavil na Intel Default Settings.
Sem pa zdajle testiral svoj i5 14500 na Cinebench r23 multicore in je šlo skozi brez težav in 20434 točk.
Cpu je bil vesčas na 1.140V in 4588.78mhz cpu, coretemp je zabeležil max temp 72°C


ram je default na 4800mhz in XMP disable, XMP nimam izbire 4800, ampak samo 5200 in naprej, lahko pa nastavim DDR5 boost in mi potem deluje na 5000mhz ram, ampak ne vem ali je varno?
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x, Dell G3223Q

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

45cal ::

Hudobec82 je izjavil:

Jah,...taka je mogoče realnost kje drugje. Tu pa to zgleda tako: Gospot trgovec, aveste, pred 5imi leti sm pri vas kupil in procesor, ki se mi sedaj občasno sesuva,....a mi lahko date 600 evrov nazaj? Prosim lepo. Al pa nov 5 let star CPU, ki ga mate sigurno na zalogi.

Zelo dobro povedano.:D Tudi mene zanima kako bo to npr. izgledalo v naših trgovinah. Predvidevam, da bo s tem človek izgubljal čas in hkrati prejemal glavobole.
Naš trgovec od katerega si kupil procesor kot samostojno komponento, ti bo lahko samo rekel "Piši Intel customer support glede tega. To se nas ne tiče."
Naš trgovec od katerega si kupil procesor kot del predsestavljenega računalnika, ti bo lahko samo rekel "Piši Intel customer support glede tega. To se nas ne tiče."
In potem se boš zafrkaval z pisanjem obrazca za reklamacijo in pošiljanjem procesorja na servis bogvekam (ne vem kateri je pri nas pooblaščeni Intel serviser oz. če sploh obstaja). Ker dvomim, da lahko kar tako pošiljaš procesor za reklamacijo. Moreš verjetno imet dokaz oz. ti to šele upravičijo na servisu, ko sami potrdijo, da reklamirani procesor ne deluje pravilno.
Drugače bi verjetno obstajala kakšna "zloraba" sistema, ko bodo vsi 4. ali 5. leto po nakupu procesorja želeli reklamirati in prejeti novega enakega (močno dvomim, ker ekstremno majhna šansa, da bo kdo sploh še imel na zalogi 5+ let star procesor). Ampak, če npr. nekdo reklamira resnično defekten procesor po petih letih, kaj bo pa prejel v zameno? Če nekdo reklamira defekten i7 14700K bo prejel v zameno npr. enako klasifikacijo i7 npr. 17700K ali primerljivo zmogljiv npr. i5 17500? Pomoje velika razlika, če dobiš 17700K ali 14500.
Ko takih stvari nimaš črno na belem, se najbolje izogibat nakupu ali po počakat, da težavo Intel reši in to tako, da vidimo situacijo z 15. generacijo Arrow Lake. Pa nisem anti-Intel. Samo mnenja sem, da dokler stvari ostajajo nepojasnjene, izdelka ne kupiš.

Ghost7 ::

Se strinjam z napisanim, le ne vem kaj naj z 17 generacijo, ker potem mi naj dajo denar še za plato :D

Mislim, da bo zaloge dovolj za vse, ki bodo dokazali pokvarjen CPU. Ker prodaja je pomoje zelo upadla intel pa ima pogodbe o odkupu toliko in toliko robe. Nekaj bo pobral OEM segment, ostalo bo šlo pa pomoje za te garancijske zahtevke. Je pa res, da boš po upravičeni zamenjavi verjetno dobil CPU z MFG date 2024, ker bo itak za en tanker neprodane robe...
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Horzen ::

Ghost7 je izjavil:

Se strinjam z napisanim, le ne vem kaj naj z 17 generacijo, ker potem mi naj dajo denar še za plato :D

Mislim, da bo zaloge dovolj za vse, ki bodo dokazali pokvarjen CPU. Ker prodaja je pomoje zelo upadla intel pa ima pogodbe o odkupu toliko in toliko robe. Nekaj bo pobral OEM segment, ostalo bo šlo pa pomoje za te garancijske zahtevke. Je pa res, da boš po upravičeni zamenjavi verjetno dobil CPU z MFG date 2024, ker bo itak za en tanker neprodane robe...


Pa za ram-e tud. so cpu specifični
Obična ofca specializirana za beketanje!

Ghost7 ::

Horzen je izjavil:

Ghost7 je izjavil:

Se strinjam z napisanim, le ne vem kaj naj z 17 generacijo, ker potem mi naj dajo denar še za plato :D

Mislim, da bo zaloge dovolj za vse, ki bodo dokazali pokvarjen CPU. Ker prodaja je pomoje zelo upadla intel pa ima pogodbe o odkupu toliko in toliko robe. Nekaj bo pobral OEM segment, ostalo bo šlo pa pomoje za te garancijske zahtevke. Je pa res, da boš po upravičeni zamenjavi verjetno dobil CPU z MFG date 2024, ker bo itak za en tanker neprodane robe...


Pa za ram-e tud. so cpu specifični


RAM ne, ker xmp je intel based, razen če bi sam zamenjal na AMD, potem pa res rabiš EXPO (amapk se z nastavitvami da lepo dosečt EXPO nastavitve, vprašanje je, če bo RAM na tistih settingsih stabilen). Za 17 generacijo, bodo čisto ok, le mogoče že malo počasni.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Horzen ::

Obična ofca specializirana za beketanje!

Jazon ::

Horzen je izjavil:



Zanimiva analiza.
Problem ni z E-jedri ampak s P-jedri!?
Intel je že pred časom potihem izdal mikrokodo 0x125, s katero so začasno "prikrivali" in "reševali" težave z degradacijo procesorjev. Zadnja mikrokoda 0x129 je zgolj javno nadaljevanje tega trenda, ki se bo čez čas nadaljeval z novo mikrokodo.
Če primerjaš performance rezultate med 0x215 in 0x219 je manj kot 1% razlike. Če pa 0x129 primerjaš z izvorno mikrokodo 0x10E je padec v performansah očitno občuten.
Lahko kdo tu stestira in potrdi te rezultate?

Kaj svetuje:
- naloži prvi stabilni bios z mikrokodo 0x10E;
- limitiraj frekvenco na 5,2GHz;
- VDD_CPU napetost spusti na 1,3V;
- VDD_IMC napetost spusti na 1,3V;
- DRAM frekvenco nastavi na stabilno nastavitev, glede na znižano napetost;
- izklopi vsa E-jedra.

Rezultati Cinebench2024 ne bodo tako dobri, ampak Pasjanso bomo lahko dokončali brez BSOD-ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jazon ()

Invictus ::

Ja, zgleda je arhitektura dosegla svoj peak performance.

Sicer je zdaj tako, da je tudi najcenejši procesor dober za VELIKO VEČINO uporabnikov, kdor rabi več, pa vedno najde rešitev... Ki dostikrat stane...

Zgleda tudi, da je silicijeva veja dosegla svoj vrh, ki ga še malo rešuje vedno manjša dimenzija, ampak bodo tudi tam kmalu pri fizikalnih omejitvah...

Če zdaj ne bi bilo tega AI sranja, bi bila potreba po hitrejših zadevah bistveno manjša...

Računalniški svet rabi neko novo tehnologijo, kar pa bo težko dobiti ob odsotnosti idej in bazičnega razvoja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Furbo ::

Ne vem če je sploh smiselno nameščati te nove biose.

Zdi se mi, da je njihov namen samo zavleči degradacijo za toliko časa, da garancija poteče.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

Ghost7 ::

Furbo je izjavil:

Ne vem če je sploh smiselno nameščati te nove biose.

Zdi se mi, da je njihov namen samo zavleči degradacijo za toliko časa, da garancija poteče.


Te pomisleke imam tudi sam.
Amapk zdej je kar je, denar smo že dali, vrnili ga ne bodo.

Sam gledam, na to, da bom vseeno imel stabilen sistem in se mi ne bo degradacija začela ravno v nepravem času.

Zgleda si megakorporacije lahko dovolijo vse, brez hujših posledic (kot odmeven primer VAG, kjer smo v EU dobili samo slabši performance).
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

feryz ::

Mulca ni doma in sem šel včeraj eno igrico nabijat.
Če senzorji kažejo prav, je proc vseskozi na 100 stopinj.
Ali je to blagodejno ali ne, bomo pa čez čas videli.

Horzen ::

feryz je izjavil:

Mulca ni doma in sem šel včeraj eno igrico nabijat.
Če senzorji kažejo prav, je proc vseskozi na 100 stopinj.
Ali je to blagodejno ali ne, bomo pa čez čas videli.


Za kak jajc spečt ali čaj/kavo zakuhat je ja.
Obična ofca specializirana za beketanje!

sbawe64 ::

feryz je izjavil:

Mulca ni doma in sem šel včeraj eno igrico nabijat.
Če senzorji kažejo prav, je proc vseskozi na 100 stopinj.
Ali je to blagodejno ali ne, bomo pa čez čas videli.

Gori imaš hladilnik od 486 dx40 ?

Da i9 14900ks s svojimi 8P in 16E jedri (24 skupaj) porabi več 128 jedrni amd epyc 9755 ni ravno epic !
2020 is new 1984
Corona World order


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

14th Gen Intel Core - Meteor Lake (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Strojna oprema
40142737 (1659) tikitoki
»

Prvi popravki za hrošča v procesorjih Raptor Lake so tu

Oddelek: Novice / Procesorji
334148 (626) sbawe64
»

Intel le popravil procesorje Skylake, Kaby Lake in Coffee Lake

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4516223 (13379) tikitoki
»

AMD Phenom- uporabne informacije: CPUji, plošče, BIOSi, izkušnje- držite se teme, pro (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Strojna oprema
107860106 (23616) Meizu

Več podobnih tem