» »

14th Gen Intel Core - Meteor Lake

14th Gen Intel Core - Meteor Lake

1 2
3
4 5

klinker ::

Produkcija kot vem med samim delom se vedno zeli manj hitrih jeder, vec jeder je ok pri kompajlanju itd...virtualkah, cloudih ipd
Pac, desktop WS ne more imet 40 jeder na 1ghz, ker bo v vecini casa pocasnejsi kot 10 jedrnik na 4Ghz.
Pa kot so gor napisali, noben ti ne brani underclockanja in undervoltanja, ker malo popustis te ekstreme, ki ti gredo na organ in imas se vedno hud performans z opazno nizjo porabo.

Mr.B ::

klinker je izjavil:

Produkcija kot vem med samim delom se vedno zeli manj hitrih jeder, vec jeder je ok pri kompajlanju itd...virtualkah, cloudih ipd
Pac, desktop WS ne more imet 40 jeder na 1ghz, ker bo v vecini casa pocasnejsi kot 10 jedrnik na 4Ghz.
Pa kot so gor napisali, noben ti ne brani underclockanja in undervoltanja, ker malo popustis te ekstreme, ki ti gredo na organ in imas se vedno hud performans z opazno nizjo porabo.

CB ni ravno produkcija..
Razlika i9 16E/32T vs i7 12E/32T 0.6s vs i7 13700K 8E/24T je 1,1s... in podobno je na Adobe Premiere

E cori sicer pomagajo, samo večinoma je frekvencca. Ostalo pa moraš gledat koliko je v uporabi cache recimo 7Zip test kompresija / dekompresija.
V bistvu Intela vzameš če rabiš zelo hitra eno-jedena opravila… Ostalo je potem ?
Budegt editing WS ? i5 14600K je 360€ , medtem ko je 7700X 330€. Tako da je vprašanje zgolj cena matične za AM5
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

RedDrake ::

Nikonja je izjavil:

Jaz ti predlagam da pišeš Intlu in AMD-u in jim odpreš oči, ker se tam očitno en debil spomnil dejmo naredit nekaj da dela enako kot Xeon, porabi 2x več elektrike, ampak je 3x cejenše, in ostalih par tisoč je pa reklo dejmo, ful dobra ideja itak nimamo kaj za počet do malce!!!
Itak da bluziš to je vsem jasno, sej lahko narediš enako z 14900 če hočeš, znižaš frekvenco na 3Ghz, undervoltaš in bo delal na manj kot 100W - edino ne vem kaj boš pol počel z njim takrat!

No pa sej to je moj point.
Recimo Ryzen ima eco mode.
In lahko 7950X limitiraš na "105"W ali "65"W.
Perf drop med stock in "105"W je statistična napaka ali max 5% odvisno od področja uporabe.
Poraba pade za 60%+. razlika med 150W porabe ali pa 260W porabe.
Zakaj 105W ni stock?
Pa pač user lahko potem zavedno klikne "Turbo MAXXX mode", in gre stvar na 300W+ in stopi vso plastiko v ohišju.
To je bil moji originalen point. In to se je spremenilo cca 5-6 let nazaj. Do takrat je bilo normalno da je flagship out-of-box kuril tam 90-120W. Jasno, če si ga navil ni bilo problema "doseči" 200W+.
Zdaj je pa to default. In zakaj?
Da se hvalijo kdo je boljši, za vsako ceno.
Začel je pa intel, ko je izgubil tla pod nogami zaradi ryzna.

tikitoki ::

Ker imas veliko ljudi, ki ocitno padajo na napacne stevilke.

Stan57 ::

Imam 13600KF procesor MSI plato tovarniške nastavitve dvignil sem edino hitrost RAM-a
temperature je 99 procentov časa med 30 in 40 stopinjami zelo poredko pri večjih
obremenitvah pa se dvigne temperatura pri stres testu je dosegla 93 stopinj
tako da mi ni jasno od kod vam te grozne moči in temperature
aeaea

RedDrake ::

Marsikakšna igra pošlje CPU na konkretne obremenitve.
Ali pa "konkretno" multithreaded opravilo, kot recimo video encode, kak render, compile, ipd ...
Pol se pa vtičnice na steni začnejo topiti ...
/s off

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

FireSnake ::

Stan57 je izjavil:

Imam 13600KF procesor MSI plato tovarniške nastavitve dvignil sem edino hitrost RAM-a
temperature je 99 procentov časa med 30 in 40 stopinjami zelo poredko pri večjih
obremenitvah pa se dvigne temperatura pri stres testu je dosegla 93 stopinj
tako da mi ni jasno od kod vam te grozne moči in temperature


Kako tebi ni jasno, da štejejo številke pod obremenitvijo in ne tvoje blodnje v IDLE o 30 in 40°C?
Računalnika se ne kupi zato, da ne bi z njim delal nič.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

DarwiN ::

Pri TPU so krepko izboljšali testiranje porabe in zdaj namesto ene random igre izmerijo povprečje porabe na podlagi trinajstih iger. 13600k oz. 14600k še ni tolk katastrofalen.. 76W v igrah.. Sprejemljivo, ampak to je še vedno 50-60% več kot pijejo X3D modeli in non-k Inteli:

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Stan57 ::

Se pravi da večina cel čas na računalniku nekaj encodira, renderira, compilira
in potem se topijo vtičnice, če pa igraš igre gledaš filme itd. kot jaz pa ne delaš z računalnikom nič?:'(
aeaea

Mr.B ::

Stan57 je izjavil:

Se pravi da večina cel čas na računalniku nekaj encodira, renderira, compilira
in potem se topijo vtičnice, če pa igraš igre gledaš filme itd. kot jaz pa ne delaš z računalnikom nič?:'(

Nekateri doma tudi obdelujejo domače video posnetke ali poceni platformo za virtualizacijo…. Če veš da je po testih i9 14900K prvi, hkrati pa veš da boš za to rabil 300+€ custom loop, je vprašanje če je za manj kot 5% razlike vzeti AMD z 100€ AIO.

Če pa je tvoj cilj na PC-ju edino iger , potem imaš edino pravi izbor 7800X3D, za katerega lahko uporabiš, tako prvi hladilnik ki paše na AM4
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

klinker ::

Stan57 je izjavil:

Se pravi da večina cel čas na računalniku nekaj encodira, renderira, compilira
in potem se topijo vtičnice, če pa igraš igre gledaš filme itd. kot jaz pa ne delaš z računalnikom nič?:'(


i5 je ok, ni drame.
Gre se bolj zato da napram AMDju Inteli opazno vec porabijo za podoben performans.
Pac, vrnu se je cas Athlona64. Nic za to, je prav da ni vedno en te isti pri vrhu, ker se pol stagnira, ko se je vsa leta, ko jed AMD ven metal dobesedno smeti.

filip007 ::

Graf porabe glede na igro zgoraj, noro, hvala za to. Kar počakajte še tiste par mesecev za Ryzen 8k serijo. Intel trenutno privija porabo, da ohranja prednost, kakorkoli že je.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Jarno ::

Intelu pri gamingu tudi tokrat ni uspelo. Kar pa zmore i9 14900K, pa skoraj enako hitro R9 7950X opravi pri polovici porabe.
Še največ prodajnega uspeha je pri 6p core procesorjih, katere pa se lahko načeloma kupi tudi iz 12. in 13. generacije.
Na srečo za Intel se še vedno šlepa na krilih stare "i5" slave in malce dražje AM5 platforme.
#65W!

DarwiN ::

DIY market so izgubili in tega se dobro zavedajo. Na Amazonu so med top 10 prodajnimi uspešnicami skoraj izključno Ryzeni. Edini Intelov plus so e-jedra, ampak večini ljudi ni veliko mar za njih.

Zato so se osredotočili predvsem na OEM trg, kjer tako ali tako dominirajo in so detajli okrog zmogljivosti in porabe manj pomembni.

Z 10nm tehnologijo preprosto ne morejo konkurirat po celi črti in so bili takorekoč prisiljeni žrtvovati porabo.

Eno leto bodo se še tako šlepali v desktop segmentu, naslednje leto pa sledi veliki restart z "2nm" silicijem. Tisto bo povsem druga zgodba.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Jarno ::

Marsikaj bo odvisno od tega, kakšne frekvence bodo dosegljive na tej novi litografiji. Po drugi strani pa si bodo glede na prejete subvencije pri Intelu lahko privoščili neke zmerne cene, saj so tako amortizacijski stroški precej nižji.
#65W!

DarwiN ::

Ja, ampak vsekakor bo velik preskok. Moraš upoštevat, da je ta 14 "generacija" pravzaprav tehnologija iz leta 2021. Kdor kupi 14. gen, je dejansko kupil 2-3 leta stara jajca. Od takrat Intel ni vložil absolutno nič v razvoj te platforme.. Par dodatnih e-jeder in malo cacheja so "zlepili" zraven k Alder Laku (12. gen). In smo dobili 13. in 14. "generacijo". Ves r&d in ves trud že vrsto let vlagajo v te nove tehnologije s foverosom oziroma čipleti/tilesi.

Čez 1 minuto Meteor Lake testi?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

DarwiN ::

Meteor Lake je zunaj:



Hmm?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Jarno ::

Quick-Sync jim daje določeno prednost pri transkodiranju videa, drugače pa je to bolj dohitevanje kot prehitevanje.
#65W!

D3m ::

Jarno je izjavil:

Quick-Sync jim daje določeno prednost pri transkodiranju videa, drugače pa je to bolj dohitevanje kot prehitevanje.


Staro.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Jarno ::

Koncept je res star, ampak grafični del je bil deležen konkretnega povečanja zmogljivosti. Tako za info.
#65W!

tikitoki ::

Se vedno je rahiticen Oz. Ce rabis, je premali. Ce NE rabis, je blo ze prej dovolj.

Maxlos ::

Lol

Intel primerja last gen AMD pri 28W z latast best intel pri 115W
Zadeva je učinkovita, ko ne dela nič. Zadeva je učinkovita, ko ne dela nič. Kaj šele U s 15W deklaracijo in 57W boost. Zanimivo bo, ko se bo intel moral primerjati z AMD Ryzen™ 9 7940HS in to ne samo v AI
Barking up the wrong tree

D3m ::

WTF?

U serija 57W TDP.

What a time to be alive.
|HP EliteBook|R5 6650U|

tikitoki ::

Tudi Sam sem prenecen, da Navajo velik napredek pri varcnosti, Pol pa laptop CPU zre 115 w. To je tezko v desktops tiho hladiti. Oz. Rabis kilski hladilnik.

Sej Bodo kmal neodvisni testi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

D3m ::

Pri mojemu APU 6650U se hladilnik redko oglasi.
|HP EliteBook|R5 6650U|

pegasus ::

Fun: https://www.radgametools.com/oodleintel... ... ljudje začenjajo odkrivat limite intlovega autooverclockinga. Bo treba začet disablat te norosti...

RedDrake ::

Ah ja.
Tudi AMD se (že) gre ta idiotski pristop. Čudno sicer da se recimo v letalstvu ne greste enako - da bi motorji boostali na 250% deklarirane moči pri vsakem vzletu, ker potem lahko vzletiš z vsakim letalom iz 500m piste.

pegasus ::

V letalstvu se špara in se za vsak vzlet preračuna potrebna moč glede na maso letala in gostoto zraka, tako da je "takeoff power" minimalna potrebna moč za varen vzlet. Na 100% power se gre zgolj izjemoma ...

RedDrake ::

/s off :)

Buggy ::

A te zadeve, konkretno Core i7-14650HX v laptopih se kej obnesejo?

Lenovo Legion 5i (gen9 -2024 model) s tem procom 32GB RAM-a 1TB NVMe in RTX 4060 za 1500EUR al it rajs na Ryzna 7XXX v isti pakungi za podoben denar?

Tamalmu iscem neki, da bo mel v studentu pa za programje na strojnem faksu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Rias Gremory ::

@buggy
https://www.strojnistvo.com/forum/viewt...
https://slo-tech.com/forum/t707313/0

Sem hotel predlagati, laptop z workstation grafo (včasih serija Quadro) ampak glede na zgornje linke bo za faks, laptop katerega specifikacije si napisal vrh glave.

Seveda, če je želja in če mulo že sedaj modelira Death star, potem lahko kupiš prenosno delovno postajo kot je na primer HP Zbook 17 G6 Mobile Workstation (obnovljen).
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

buggy
Kateri predmeti na FS zahtevajo tako kišto, kot jo gledaš ?
Prav nobeni.
2020 is new 1984
Corona World order

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Nikonja ::

Potem pa kupiš i7 in imaš isti drek za 30% manj dnarja...

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

PRed kratkim so izdali popravek za nestabilnost. Mogoce je nakljucje, verjetno ni.

mtosev ::

Jaz sem točno kolegu sestavil sistem za 850EUR in sem mu dal not 12400F. Ko mi prinese dele se rabim spomniti, da nujno posodim BIOS. A so težave prisotne tudi pri Alder lake 12th gen cpujih?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

D3m ::

Za enkrat samo 13/14th

tikitoki je izjavil:

PRed kratkim so izdali popravek za nestabilnost. Mogoce je nakljucje, verjetno ni.


To bo to. :/

Kar bad za končnega uporabnika.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

DarwiN ::

Tko je, ko ima megalomansko podjetje inferiorno tehnologijo napram konkurenci.. Intel je iz obupa cel svoj ekosistem, vključno s proizvajalci matičnih plošč, prignal do skrajnega roba, ko gre za temperature, voltaže, power limits. Zato imajo ti "253W" modeli težave s stabilnostjo.

mtosev, 12400 je 65W cpu, tko da ne rabiš nič posodabljat.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

mtosev ::

Thx
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

FireSnake ::

mtosev je izjavil:

Jaz sem točno kolegu sestavil sistem za 850EUR in sem mu dal not 12400F. Ko mi prinese dele se rabim spomniti, da nujno posodim BIOS. A so težave prisotne tudi pri Alder lake 12th gen cpujih?


Lepo si ga nategnil s svetovanjem. Tiktajajoča bomba, kdaj bo fasal delno zategnjeno ročno zavoro.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

hojnikb ::

FireSnake je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz sem točno kolegu sestavil sistem za 850EUR in sem mu dal not 12400F. Ko mi prinese dele se rabim spomniti, da nujno posodim BIOS. A so težave prisotne tudi pri Alder lake 12th gen cpujih?


Lepo si ga nategnil s svetovanjem. Tiktajajoča bomba, kdaj bo fasal delno zategnjeno ročno zavoro.

A to se kr tko iz dolgčasa delas bedaka iz sebe ? :\
#brezpodpisa

FireSnake ::

To vprašaj tiste, ki so pravkar dobili porcijo.
Pa poročaj, če se jim zdi smešno.
Da nisi ti med njimi, da si tako našpičen?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Blinder ::

Poveš malo več o tej porciji? Imam i3-12100
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

D3m ::

Blinder je izjavil:

Poveš malo več o tej porciji? Imam i3-12100


Pfffffffft.....peasant. ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

sbawe64 ::

Samo Intel i9-14900K je omenjen v novici, in sicer padec hitrosti med 8 in 11%.
So kot kaže tovarniško preveč navili vse skupaj in silicij več ne zdrži kot na začetku.

Pri AMD s CPB (core performance boost) in pbo (Precision Boost Overdrive) se zna situacija ponoviti, sploh če ga 24/7 ženeš na 95°C.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Blinder ::

D3m je izjavil:

Blinder je izjavil:

Poveš malo več o tej porciji? Imam i3-12100


Pfffffffft.....peasant. ;)


“Ah, the classic ‘peasant’ comeback! 😄 Mogoče nimam gradu, ampak imam pa visoko single-core zmogljivost 😉👑”
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

link_up ::

tole je kr neki...8% izgubis ze s tem, da misko na hitro premikas ... :)

A potem je za kupit AMD? Za kolk? 10% razlike? Je vec? Je se kaksen drug tehten razlog, da bi se nagnil na AMD? Nazadnje sem od njih imel Athlon XP, ki se je zaradi pregrevanja odlomil s plate...20 let kasneje pa morda ze znajo proc nardit...

Resno me zanima, ker z njimi od leta 2004 naprej nimam vec izkusenj.
In and Out

RedDrake ::

Norost boostanja na dolgi rok ne bo dobra. Ne za potrošnike, ne za firme. Ampak vsem je pomembno samo kako zaslužiti danes s tem da si "najboljši".
Jaz super shajam z izklopljenim boostom, tako na AMD-ju kot na intelu.

D3m ::

Blinder je izjavil:

D3m je izjavil:

Blinder je izjavil:

Poveš malo več o tej porciji? Imam i3-12100


Pfffffffft.....peasant. ;)


“Ah, the classic ‘peasant’ comeback! 😄 Mogoče nimam gradu, ampak imam pa visoko single-core zmogljivost 😉👑”


Ej moral sem. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

12th Gen Intel Core - Alder Lake (strani: 1 2 3 432 33 34 35 )

Oddelek: Strojna oprema
1714186151 (33723) FireSnake
»

11th Gen Intel Core (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
78787495 (44674) mtosev
»

Kaby Lake (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Strojna oprema
30258400 (40319) Han

Več podobnih tem