» »

14th Gen Intel Core - Meteor Lake

14th Gen Intel Core - Meteor Lake

sbawe64 ::

Fireship na intel 13/14th gen temo

0:36, 1:40
2020 is new 1984
Corona World order

DarwiN ::

Buildzoid ima kar dobro teorijo glede teh Intelovih težav:



tldr: previsoke voltaže vodijo do degradacije čipov.. 900k modeli pijejo celo do 1.5V in jih je posledično največ defektnih, 700k nekje ~1.4V in jih je skozi čas precej manj degradiralo, 13/14600k pa ~1.3V in ni večjih težav.

To bi tudi pojasnilo Intelov molk.. So namreč v brezizhodnem položaju. Naj ponudijo rešitev v obliki nižje voltaže in 5.6Ghz namesto kupljenih 6Ghz? Se takoj usujejo tožbe proti Intelu.. Druga opcija pa je, da enostavno v okviru garancije zamenjajo na tisoče in tisoče primerkov, samo da preživijo naslednjih X mesecev, ko se bo prah polegel in bo tukaj nova Arrow Lake platforma.

Bo še veselo.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

mtosev ::

Tole me spomni na Pentium defekt iz leta 1994 ko so bili prisiljeni menjati na več 10tisoč CPUjev.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

stepphie ::

DarwiN je izjavil:

Buildzoid ima kar dobro teorijo glede teh Intelovih težav:



tldr: previsoke voltaže vodijo do degradacije čipov.. 900k modeli pijejo celo do 1.5V in jih je posledično največ defektnih, 700k nekje ~1.4V in jih je skozi čas precej manj degradiralo, 13/14600k pa ~1.3V in ni večjih težav.

To bi tudi pojasnilo Intelov molk.. So namreč v brezizhodnem položaju. Naj ponudijo rešitev v obliki nižje voltaže in 5.6Ghz namesto kupljenih 6Ghz? Se takoj usujejo tožbe proti Intelu.. Druga opcija pa je, da enostavno v okviru garancije zamenjajo na tisoče in tisoče primerkov, samo erp sistem preživijo naslednjih X mesecev, ko se bo prah polegel in bo tukaj nova Arrow Lake platforma.

Bo še veselo.

Intel je v težavah zaradi degradacije čipov zaradi visokih napetosti. Modeli 900k dosegajo 1.5V, kar povzroča največ okvar. Modeli 700k pri ~1.4V so boljši skozi čas, medtem ko imajo 13/14600k pri ~1.3V minimalne težave. Intelov molk je razumljiv—ujeti so med ponudbo nižjih napetosti in tveganjem tožb ali zamenjavo tisočev primerkov v okviru garancije. Verjetno bodo preprosto počakali do prihoda Arrow Lake platforme.

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

Upam, da se bodo uporabniki združili in tožili Intel, če ne zamenjajo defektne CPUje.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Mr.B ::

stepphie je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Buildzoid ima kar dobro teorijo glede teh Intelovih težav:



tldr: previsoke voltaže vodijo do degradacije čipov.. 900k modeli pijejo celo do 1.5V in jih je posledično največ defektnih, 700k nekje ~1.4V in jih je skozi čas precej manj degradiralo, 13/14600k pa ~1.3V in ni večjih težav.

To bi tudi pojasnilo Intelov molk.. So namreč v brezizhodnem položaju. Naj ponudijo rešitev v obliki nižje voltaže in 5.6Ghz namesto kupljenih 6Ghz? Se takoj usujejo tožbe proti Intelu.. Druga opcija pa je, da enostavno v okviru garancije zamenjajo na tisoče in tisoče primerkov, samo erp sistem preživijo naslednjih X mesecev, ko se bo prah polegel in bo tukaj nova Arrow Lake platforma.

Bo še veselo.

Intel je v težavah zaradi degradacije čipov zaradi visokih napetosti. Modeli 900k dosegajo 1.5V, kar povzroča največ okvar. Modeli 700k pri ~1.4V so boljši skozi čas, medtem ko imajo 13/14600k pri ~1.3V minimalne težave. Intelov molk je razumljiv—ujeti so med ponudbo nižjih napetosti in tveganjem tožb ali zamenjavo tisočev primerkov v okviru garancije. Verjetno bodo preprosto počakali do prihoda Arrow Lake platforme.

Jp, ne. Level 1 tech jasno pove da so defektni tudi T procesorji na WS platformi ki nikoli niso niti približno videli teh napetosti kaj šele W. Počakaj da začnejo prihajati še mobilni procesorji.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Furbo ::

mtosev je izjavil:

Upam, da se bodo uporabniki združili in tožili Intel, če ne zamenjajo defektne CPUje.

To jih bomo potem dobili ko bo že 17gen zunaj.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

klinker ::

Jst ne vem kdo pri zdravi pameti danes izbere Intel CPU namesto AMD, ko pa je ze poraba za faktor x2-3 visja pri Intelu.

Jarno ::

12th gen Intel cpu-ji so postali zelo ugodni, sploh z DDR4 moduli in ploščami. Če kdo kupuje te setupe, načeloma ne napišem ničesar, to je trenutno ena redkih priložnosti za Intel, da se kaj proda v DIY segmentu.
#65W!

feryz ::

Kdo pri zdravi pameti pa gleda na porabo cpu-ja?
Je vse kaj drugega pomembnega, kot to.

kow ::

Vsak watt porabe se pozna. Na koncu moras zadeve hladiti. Nihce ne uziva v poslusanju ventilatorjev.

mtosev ::

Jaz npr hladim cpu z vodo. AiO imam.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

tikitoki ::

kow je izjavil:

Vsak watt porabe se pozna. Na koncu moras zadeve hladiti. Nihce ne uziva v poslusanju ventilatorjev.


+1 Sam razvajena otrocad ne razume osnov termodinamike.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

feryz ::

Kje se pozna vsak vat porabe?
Mogoče vsakih 100, tolikšnih razlik pa niti ni.

DarwiN ::

Pri procesorju ~50W in pri gpuju ~50W, pa se nabere nekaj dodatne toplote, hrupa in malo višja položnica. In če ni opazne razlike v ceni med procesorjema, zakaj bi vzel tistega, ki pije več? Tudi če pije usranih 10W več.. Zakaj?

The Intel Problem: CPU Efficiency & Power Consumption



You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

mtosev ::

https://www.notebookcheck.net/Intel-con...

Intel confirms 13th and 14th-gen Raptor Lake laptop chips are not affected by their desktop counterparts' instability issues
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Han ::

mtosev ::

Če so končno uredili zadevo bomo kmalu videli. Upam, da so končno našli rešitev.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

DarwiN ::

Delno rešitev.. Popolna rešitev skorajda ne more bit glede na raznolikost težav.. Eni procesorji namreč niso videli visoke voltaže, pa vseeno "crkujejo". Pri drugih se naenkrat pojavi nestabilnost z rami, pri tretjih nestabilnost z e-jedri. Nekaj mora bit hudo narobe in Intel si samo kupuje čas + damage control.

Pa kar naenkrat načrtujejo izdajo modelov 14. generacije brez e-jeder..

Zakaj? In zakaj niso teh lansirali tudi pri 12. in 13. generaciji?

Vse skupaj sumljivo in nekak namiguje na arhitekturni zajeb, ki vodi do degradacije čipov. Ali pa vsaj zajeb pri produkciji čipov in imajo zdaj celo skladišče procesorjev z defeknimi e-jedri ali kakorkoli.

Špekuliram, ampak ...

Bodo pa zato Arrow Lake procesorji nekoliko cenejši (čeprav še vedno dragi) kot bi bili sicer, ker je Intel izgubil precej zaupanja v očeh javnosti.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Se pravi bo rešitev nižanje turbo boosta z naslednjim popravkom?
|HP EliteBook|R5 6650U|

DarwiN ::

Tega ne smejo kar tako naredit, ker potem bodo sledile skupinske tožbe proti njim v Ameriki.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tikitoki ::

Kako obsezen je problem.? So prizadeti vsi CPUji? Slisal sem trditev, da so zgolj top line, najbolj naviti. Sedaj nej bi bili vsi. Slisal sem trditev, da mobile niso. Je kaj vec znanega o tem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

mtosev ::

tikitoki je izjavil:

Kako obsezen je problem. So prizadeti vsi CPUji? Slisal sem trditev, da so zgolj top line, najbolj naviti. Slisal sem trditev, da mobile niso. Je kaj vec znanega o tem?

Intel confirms 13th and 14th-gen Raptor Lake laptop chips are not affected by their desktop counterparts' instability issues
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

tikitoki ::

INTEL je trdil marsikaj. Zanima me, ce je kdo slisal porocila, ki se z njimi ne strinjajo.

DarwiN ::

Nek pokazatelj. Moar pooowah, moar problems!
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tikitoki ::

Vprasanje sedaj je, ali bo do degradacije prislo tudi pri manj navitih procesorjih, al so popolnoma imuni.

Sem pa ravno narcoil prenosnik z INTEL CPUjem in ne bi zelel v prihodnje neprijetnih presenecenje.

Kar se tice desktopov, ZEN5 je pred vrati. INTEL bi moral z ArrowLake resnicno presenetiti, da bi me preprical.

Bonus vprasanje. Je AMD omejil porabo zaradi strahu pred degradacijo? Glede na dosedanje leake, bi visji TDP prinesel oncutno visjo zmogljivost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Buggy ::

Bonus vprasanje. Je AMD omejil porabo zaradi strahu pred degradacijo? Glede na dosedanje leake, bi visji TDP prinesel oncutno visjo zmogljivost


PBO naj bi na 9700X dal 15% perf uplift, tako da imas prav...tokrat imajo 65W CPU-ji kar nekaj headrooma...zakaj pa ne vem, mogoce jih je naucila lekcija iz Zen4, ko so vsi morali furat ECO mode da jih niso strasile temeperature....AMD se vsaj nekaj nauci na napakah, kar za Intel ne morem reci. Imam pa obcutek, da so svojo fanboy bazo kar konkretno oklestili, zaradi svojih vprasljivih metod

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

tikitoki ::

Trenutno moras biti cepec, da gres za desktop nabaviti INTEL CPU.

Ghost7 ::

tikitoki je izjavil:

Trenutno moras biti cepec, da gres za desktop nabaviti INTEL CPU.

Marca se je zdel top, sicer še vedno mislim, da je bil nakup i5-14600k optimalen nakup. v tem cenovnem rangu AMD ni imel odgovora + k sreči sem za 100€ več raje vzel 64GB rama kot 14700k (kjer pa je AMD imel več odgovorov), katerim pa se degradacija lahko zgodi.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Nikonja ::

klinker je izjavil:

Jst ne vem kdo pri zdravi pameti danes izbere Intel CPU namesto AMD, ko pa je ze poraba za faktor x2-3 visja pri Intelu.


To si prav iz riti potegnil ta podatek, razen če primerjaš 14900KS z 4700GE, potem pa dej še primerjat Threadripperja z 13200!!!

Skratka ja pod 100% obremenitvijo ekvivalentni AMD procesorji porabijo cca 20% manj elektrike, problem v vaši logiki je da predvidevate da povprečan računalnik dela na 100% od trenutka ko je vklopljen, kaj je daleč od realnosti. Vaš računalnik je 90% v idlu in tu Intel ima precej boljše rezultate (seveda če se primerjaju podobni procesorji). Npr. moj 12700k v idlu (surfanje, delo v wordu, excelu....) porabi med 5-15W, če surfam na kakšnih bolj zahtevnih straneh skoči na 20/25W, zgornjo mejo sem postavil na 200W, ker če ga pustim do konca (cca 260W) dobim npr v CB manj kot 1% boljše rezultate - tko da se ne splača.

Zdaj pa nazaj na temo: Kot sem bral problem je če je 900-ka od začetka delala na višji voltaži ker potem ni rešitve, omejitev voltaže pomaga zgolj če je CPU od začetka delal na default postavkah - ampak 900-ko se ne kupuje za pisarniške rač tko da šansa da ni bila vsaj mal navita je zelooooo majhna.

tikitoki ::

Da je INTEL v idle bolj ucinkovit si potegnil iz riti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Ghost7 ::

Sam sem vzel Intel ravno zaradi idle in lažjih taskov (kar je odpiranje strani, zavihkov, programiranje, virtualizacija, docker), kar lahko pohendla 8 efficient jeder, je bil Intel (vsaj na papirju) boljši, varčnejši in hladnejši - posledično tišji. AMD sploh nima E jeder, ampak "goljufa" z bolj "gosto" posejanimi jedri in ker se prej pogrejejo, hitreje throtlajo.

In pa kot je Nikonja povedal zelo malo rabim 100%, moram sploh še kupiti dobro grafično, takrat je pa vsaj meni vseeno, če malo več pokuri in da iz radiatorja vodnega hlajenja malce topleje piha. Večinoma niti ne vem, če je kaj glasnejši, ker imam na glavi slušalke.

Ghost7 je izjavil:

Sam sem vzel Intel ravno zaradi idle in lažjih taskov (kar je odpiranje strani, zavihkov, programiranje, virtualizacija, docker), kar lahko pohendla 8 efficient jeder, je bil Intel (vsaj na papirju) boljši, varčnejši in hladnejši - posledično tišji. AMD sploh nima E jeder, ampak "goljufa" z bolj "gosto" posejanimi jedri in ker se prej pogrejejo, hitreje throtlajo.

In pa kot je Nikonja povedal zelo malo rabim 100%, oziroma vklop P jeder, moram sploh še kupiti dobro grafično, takrat je pa vsaj meni vseeno, če malo več pokuri in da iz radiatorja vodnega hlajenja malce topleje piha. Večinoma niti ne vem, če je kaj glasnejši, ker imam na glavi slušalke.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

Liker ::

Idle poraba je najbolj odvisna od mama plate in koliko periferije je obešene na PC.
Meni recimo R5 5600G z 32G rama 1TB NVMe in 2x 2TB SATA SSD kuri 20W na vtičnici ko tipkam tale post na S-T.
Ko pogledaš kak review, kjer se potem določi, da je intel boljši, so pa idle porabe med 50W in 100W, ker dajo gor 1,5kW napajalnik, uporabijo plate z več I/O kot povprečen CADCAM workstation in po možnosti 4090XXTXX Super Titanium Fan Edition s custom BIOS-om. Pol pa primerjaj ...

tikitoki ::

Ghost7 je izjavil:

AMD sploh nima E jeder, ampak "goljufa" z bolj "gosto" posejanimi jedri in ker se prej pogrejejo, hitreje throtlajo.


Kaj? O cem to sanjas? AMD se ni izdal CPUja z varcnimi jedri, kar se bo v kratkem spremenilo. Ti pa ze ves, kako se obnesejo.

Ni cudno, da potem ven meces neumnosti, da je INTEL v idle bolj varcen, cesar ne potrdijo testi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Jarno ::

Intel marsikaj dela, ker ni imel konkurenčnega proizvodnega procesa. Kakorkoli, AMD je v določenih pogledih v super položaju, ker ima glede zen5 dobro mero prednosti, začetne težave AM5 platforme pa so že prebrodili.

Prav tako so bile težave z e-jedri in Windows, morda bo bolje, ampak do nadaljnjega bo pri Intelu še najbolje kupovati 12th gen + DDR4.
#65W!

Nyana ::

tikitoki je izjavil:

Da je INTEL v idle bolj ucinkovit si potegnil iz riti.

Ne dolgo nazaj sem naletel na ta kratek video, kjer je prikazanih par testov, da ima intel nižjo porabo v idle in manjših opravilih. Torej, če nisi 8ur na dan na 100% obremenitvi bo intel bolj učinkovit.
Zdaj če to v resnici drži nevem... ampak se pa nanaša prav na to kar je par postov nazaj napisal Nikonja.

tikitoki ::

Zakaj je pol idel system poraba med platformami v vecinui primerov primerljiva?

https://preview.redd.it/ryzen-vs-intels...

Jarno ::

Kolikor je znano, prenos podatkov po vezju povzroča "porabo". AMD ima od zen2 naprej za cpu chiplet design s posebnim I/O chipletom, fizično se podatki pretakajo po kakšen cm daljši poti.
To bi znalo razložiti tistih 5W-10W višjo porabo na cpu-ju.
Isti I/O chiplet so limali že kot kontroler na X570 plošče in tam je bila ista zgodba, določena poraba v idle.
Če seštejemo porabo I/O chipleta in določeno majhno vatažo za prenos podatkov je to kar smiseln odgovor.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

tikitoki ::

V koncni fazi je pomembna zgolj poraba sistema, kjer prakticno vsi podatki kazejo, da ni velike razlike. Vse ostalo je nabijanje prazne slame.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Buggy ::

...ce smo ze pri Idle porabi, cist tako me zanima. Vi imate racunalnike online 24/7 ali jih ugasate/sleep. Jaz imam v session roomu masino prizgano zgolj za igranje, YT/movie pol jo pa ugasnem....Idle poraba, merjeno iz stekarja na 5800X3D je najmanj, kar sem zabelezil 80W (merjeno preko merilca na stekarju ne programsko), ko sem imel na RTX 3080 nastavljen high performance profil pa celo 180W, ker tudi v idle ni spustilo frekvence RAM-a (2x 32 1440p 165hz monitorja).

pegasus ::

Meni monitorji kurijo nekje 5-10x več kot desktop pc, tako da imam nastavljeno samo ugašanje monitorjev, pc pa je up 24/7.

Buggy ::

...ja ti vem da imas fetis na low-power desktope/nettope, tam okol 10W porabe verjetno, kar jaz ne bom nikol dosegel :))
Monitor novejsi high refesh zna pokurit tam 60-80w en star NEC LCD za profi graficno rabo mislim da mi kuri konkretno cez 100W pa je 60Hz, prizgan ko delam od doma triple monitor setup.

Wrop ::

Unreal Engine supervisor at ModelFarm blasts 50% failure rate with Intel chips


Po pričevanjih se dogaja, da se lahko CPU napake razširijo neopazno tudi do zapisovanja na disk/git. Nato pa delajo štalo naprej, dokler se ne zgodi sesutje sistema/aplikacije in nato sledi mučno iskanje vzrokov. Intel ga bo najebal. Je kar precej rdečih glav, ko jim po letu odletavajo cele serverske rezine, čeprav delajo po Intelovih specifikacijah, garancija pa potekla.

pegasus ::

Heh, medtem pa jaz tuhtam, kako bom 7 let starim amd piksnam z novo vlogo podaljšal življenje še za vsaj 5 let ...

sbawe64 ::

Intel finally announces a solution for CPU crashing and instability problems -- claims elevated voltages are the root cause; patch coming by mid-August [Updated]
https://www.tomshardware.com/pc-compone...
2020 is new 1984
Corona World order

Vanadium ::

Me prav zanima, kaj se bo izcimilo iz tega. Sam imam I7-14700F pa zaenkrat deluje vse b.p. Mi je pa malo žal, da nisem šel na AMD, pa ne toliko zaradi te štale sedaj, ampak se tale Intel res greje kot pečica (me prav spominja na P4 Prescot, ki je tudi bil kalorifer) ... Sem pa dobil takrat res dober deal za Intel, tako da je AMD odpadel.

Ghost7 ::

tikitoki je izjavil:

Ghost7 je izjavil:

AMD sploh nima E jeder, ampak "goljufa" z bolj "gosto" posejanimi jedri in ker se prej pogrejejo, hitreje throtlajo.


Kaj? O cem to sanjas? AMD se ni izdal CPUja z varcnimi jedri, kar se bo v kratkem spremenilo. Ti pa ze ves, kako se obnesejo.

Ni cudno, da potem ven meces neumnosti, da je INTEL v idle bolj varcen, cesar ne potrdijo testi.



A res še ni? No Marca sem bral, ko sem kupoval na kašen način bo AMD rešil E/P način. Res pa je, da od takrat ne spremljam scene.

Kako misliš neumnost, da je Intel v idle in pri lažjih taskih varčnejši kot AMD, če pa AMD niti E corov še nima, kateri dejansko kurijo manj, ker so že v osnovi nastavljeni za varčnost. Za teste pa vemo, da so odvisni od predpostavke, kdo testira.

Da ne govorimo, da Intel z 20 ((6P/8E) 14 jeder + 6 threadov) nitmi lahko veliko hitreje zmučka 20 lažjih taskov (samo sistemskih je ogromno), kot amd z 12 nitmi. Primerjamo ta cenovni razred. In kot smo govorili je idle ozirom lažjih taskov 90%. I5 14600k je dejansko tako hiter, da ga resno ne uspem zaposlit za več kot par sekund.

Pa ej! do sedaj sem imel vedno AMD, ampak tokrat meseca marca je bil i5 res best bang for buck. Če bereš razne reviewe best CPU for 2024 je i5 14600k oziroma 13600k če si ga dobil ceneje, v razredu mid-range top https://www.tomshardware.com/reviews/be...

Glej tole:
https://www.anandtech.com/show/9793/bes...
Kjer je AMD boljši je toliko dražji, da pokriješ razliko porabe za 10 let.
 Peak Power

Peak Power

https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

DarwiN ::

14600k ni bil nikoli niti približno best bang for buck...Marca je v Nemčiji stal ~300€, medtem ko si imel na voljo Ryzen 5900X za ~260€, občasno za 245€.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Ghost7 ::

DarwiN je izjavil:

14600k ni bil nikoli niti približno best bang for buck...Marca je v Nemčiji stal ~300EUR, medtem ko si imel na voljo Ryzen 5900X za ~260EUR, občasno za 245EUR.

Primerjaš z 25% slabšim procesorjem.
Za 50EUR več je teh 25% zelo poceni.


https://cpu.userbenchmark.com/Compare/I...

Tukaj recimo razlika single thread (izredno pomembno za igre), tudi multithread je boljši. Definitivno veliko več za 50EUR več.
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp...
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp...

Torej da, i5 14600k za 318EUR s poštnino v sloveniji je bil best bang for buck.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

sbawe64 ::

Potrebno je priznati, da so proizvajalci matičnih plošč čisto znoreli z limitacijami, ki si jih predstavljajo zelo po svoje (v smislu no limits)
Primer Asus rog maximus z690 in zadnji bios

Od 5:20

12:48 je optimizacija (out of the box Intel settings).

Za server segment (l1 video) zadev ne poznam, zato ne bom komentiral.
2020 is new 1984
Corona World order


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Defektni Intelovi procesorji 13. in 14. generacije so nepopravljivi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
1239786 (1770) Ghost7
»

12th Gen Intel Core - Alder Lake (strani: 1 2 3 432 33 34 35 )

Oddelek: Strojna oprema
1714195688 (43260) FireSnake
»

11th Gen Intel Core (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
78794691 (51870) mtosev

Več podobnih tem