» »

14th Gen Intel Core - Meteor Lake

14th Gen Intel Core - Meteor Lake

mtosev ::

https://www.techpowerup.com/325155/inte...
Intel Extends Warranty by Two Years for 13th and 14th Generation Processors Amid Crashing Concerns
In a statement for Tom's Hardware, Intel has announced a two-year warranty extension for its 13th and 14th Generation Core processors. This decision comes in response to widespread reports of crashes and instability affecting a broad range of models, from high-end flagship chips to mid-range offerings. The extension effectively increases the standard warranty period from three to five years for most boxed processors, with even the limited-edition models seeing an increase from one to three years. This move aims to reassure customers and mitigate concerns about potential long-term damage to affected chips. Intel has identified excessive voltage as the root cause of the problem, which has led to unexpected system crashes and blue screens of death (BSODs), particularly during gaming and other demanding tasks.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Wrop ::

Prešli so iz faze zanikanja v fazo sprejetja. :)) Za kupce je to boljša stvar. Tudi za Intel, ki si bo s tem minimiziral izgubo zaupanja.

KTr1sk ::

Preventivno zamenjam i5 14500 z i5 12600 :P
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x, Dell G3223Q

Horzen ::

Podaljšajo oni lahko na 100 let , kaj ti koristi če ne moreš uveljavat ker zavrnejo garancijo...
Obična ofca specializirana za beketanje!

Horzen ::

Jaz že dva ni spreminjam nastavitve v biosu, pa plata še kar kuha moj procesor v multi-core benchu.

Pač nekdo na reditu ki je dal 500€ al pa jurja za plato, pa nastavi PL1 + PL1 & voltage offset -0.100V pa zdrobi procesor CinebenchR23 40K+ score za hec, pri max 70°C

Če maš pa džabe plato ... 250€, pa očitno se ne sekirajo veliko glede tega kako deluje. Prav, pa naj bo tako, samo potem naj oglašujejo da je temu tako. Pa bi dal duple pare če bi to vedu, ne da bom pa zdaj še enkrat vse šraufav če hočem top performance. Oziroma ponovi vajo z novim BIOS-om... če bo kaj boljše... meh.
Obična ofca specializirana za beketanje!

Mr.B ::

Vöeraj so bili rezulati poslovanja intla :



Poročilo pravi, da ima intel še vedno prazne ne polno zasedene FAB-e. Verjento je problem v denarju.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

sbawe64 ::

Horzen
Voltaža cpu iz auto na 1.35V, pl1-2 na Intel default , tau na 56, mce (multi core enhancement) na off.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Wrop ::

Intel še vedno živi v prepričanju, da lahko serje po strankah. To si je lahko lažje privoščil, ko ni bilo konkurence. Se ne čudim, ko sem pred let poslušal, kakšno je stanje in vzdušje med različnimi kastami zaposlenih.

sbawe64 ::

Relevantno če imaš non K cpu
https://www.tomshardware.com/pc-compone...
2020 is new 1984
Corona World order

Horzen ::

sbawe64 je izjavil:

Horzen
Voltaža cpu iz auto na 1.35V, pl1-2 na Intel default , tau na 56, mce (multi core enhancement) na off.


kaj je to tau?
Obična ofca specializirana za beketanje!

45cal ::

mtosev je izjavil:

https://www.techpowerup.com/325155/inte...

Prvi trije komentarji na ta članek so dobri:
- Premalo in prepozno, pa tudi ravno toliko časa je trajalo, da so nad mrhovinami že začeli krožiti jastrebi.
- Še vedno niso obravnavali težav z "zmogljivostjo", še vedno ni jasno, kaj je večji problem, oksidacija in/ali višje frekvence/napetosti in ali bo "popravek" mikrokode trajno ustavil kakršno koli poslabšanje popolnoma novih (neuporabljenih) čipov. Edina ugotovitev trenutno je, da se želi Intel izogniti množičnim skupinskim tožbam in morebitnim tožbam delničarjev.
- Koliko povprečnih uporabnikov ve, kako ugotoviti, ali gre za težavo s procesorjem? 5-10%? Intel bi lahko izdal programsko orodje za zagon in preverjanje degradacije, vendar tega ne bo storil, namesto tega se zanašajo na nevedne uporabnike, da bodo krivili vse drugo.

Kul, podaljšanje garancije na 5 let in izdaja mikrokode oz. popravka (za katerega se ne ve ali 100% reši težavo). Jaz bi bil pozoren na trgu glede rabljenih 13./14.gen i7/i9 procesorjev.

FireSnake ::

mtosev je izjavil:

https://www.techpowerup.com/325155/inte...
Intel Extends Warranty by Two Years for 13th and 14th Generation Processors Amid Crashing Concerns
In a statement for Tom's Hardware, Intel has announced a two-year warranty extension for its 13th and 14th Generation Core processors. This decision comes in response to widespread reports of crashes and instability affecting a broad range of models, from high-end flagship chips to mid-range offerings. The extension effectively increases the standard warranty period from three to five years for most boxed processors, with even the limited-edition models seeing an increase from one to three years. This move aims to reassure customers and mitigate concerns about potential long-term damage to affected chips. Intel has identified excessive voltage as the root cause of the problem, which has led to unexpected system crashes and blue screens of death (BSODs), particularly during gaming and other demanding tasks.


Zdaj mi pa hitro povej kaj to pomeni, če zadevo kupim na sončni strani Alp?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

D3m ::

Intel bo odpustil 15k ljudi.
|HP EliteBook|R5 6650U|

sbawe64 ::

Horzen je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

Horzen
Voltaža cpu iz auto na 1.35V, pl1-2 na Intel default , tau na 56, mce (multi core enhancement) na off.


kaj je to tau?

https://hardwaretimes.com/intel-10th-ge...

https://edc.intel.com/content/www/us/en...


https://www.anandtech.com/show/13544/wh...

PL1 is the effective long-term expected steady state power consumption of a processor. For all intents and purposes, the PL1 is usually defined as the TDP of a processor. So if the TDP is 80W, then PL1 is 80W.

PL2 is the short-term maximum power draw for a processor. This number is higher than PL1, and the processor goes into this state when a workload is applied, allowing the processor to use its turbo modes up to the maximum PL2 value. This means that if Intel has defined a processor with a series of turbo modes, they will only work when PL2 is the driving variable for maximum power consumption. Turbo does not work in PL1 mode.

Tau is a timing variable. It dictates how long a processor should stay in PL2 mode before hitting a PL1 mode. Note that Tau is not dependent on power consumption, nor is it dependent on the temperature of the processor (it is expected that if the processor hits a thermal limit, then a different set of super low voltage/frequency values are used and PL1/PL2 is discarded).
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Buggy ::

14650HX v laptopu je sicer 55W CPU, po sedanjih standardih kobajagi ni podvrzen problemom a vseeno. Intel Extreme Tuning Utility po rahlih posegih v BIOS-u na laptopu in disable Core optimization v Winsih 11, dopusca downvolt. Trenutno sweet spot s tamalim sva najdla na -100mv offset voltage. Cache pustila pri miru. Zmanjsala se MAX TDP proca za 5W in evo 10% fps vec in obcutno kasneje se vent zaganja...laptop dost hitro naseka tistih 97 stopinj. Valorant full game s playerji je 600fps temp cca 80 stopinj, v single pa 1000fps...na low seveda, tako naj bi se baje spilal ta spil, je pa tamal top 100 al neki menda ve kaj rabi :P Sam bi lockal na 360fps kot je monitor max, izkljucil kakrsenkoli v-sync ter g-sync.

Lenovo je releasal tudi ze nov BIOS update, kaj se bo pa dogajalo pa javim. Zaenkrat nobenih crsahov sistema.

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Horzen ::

Jest sn dal RMA na Intel... če ne bo Intel priznal imam pa Amazon na standby za Refund-. Samo kaj naj potem, kupim drugo plato za AMD? Rabim še ram za AMD EXPO?

Kaj naj z Intel based ropotijo - bodo to tudi vzeli nazaj za full refund?? To je okrog 1000€ robe... pa saj menda ima Intel kaj zavarovano svoje poslovanje za felerje, al je to samo za s.p.-je??

Raje bi delujoč Intel processor, če to sploh obstaja... dobro so zamočli.
Obična ofca specializirana za beketanje!

pegasus ::

N100 in sorodni so zdaj kar popularni kot vidim... pa Sierra forest xeoni (full of E cores) tudi obetajo. P cores? Pozabi, Pečice :D

mtosev ::

Eni pečice kot ti praviš hladimo z vodnim hlajenjem, tak da nimamo problemov. Moj 10900X je kr hladen. :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Han ::

Horzen je izjavil:

Raje bi delujoč Intel processor, če to sploh obstaja... dobro so zamočli.
Alder Lake (12th gen) je še v prodaji. ;)

FireSnake ::

mtosev je izjavil:

https://www.techpowerup.com/325287/inte...


Ja? Komentar kakšen?

Iz vira: mtosev
Intel is really behind the curve with this one.
(Posted on Aug 6th 2024, 10:34)

Nekako sem zmeden: kaj zdaj to pomeni?

Horzen je izjavil:

Jest sn dal RMA na Intel... če ne bo Intel priznal imam pa Amazon na standby za Refund-. Samo kaj naj potem, kupim drugo plato za AMD? Rabim še ram za AMD EXPO?

Kaj naj z Intel based ropotijo - bodo to tudi vzeli nazaj za full refund?? To je okrog 1000EUR robe... pa saj menda ima Intel kaj zavarovano svoje poslovanje za felerje, al je to samo za s.p.-je??

Raje bi delujoč Intel processor, če to sploh obstaja... dobro so zamočli.


Glede RAMov se ne sekiraj. So zdaj že dobro podprti.
Jaz sem na začetku vzel RAMe 6400, pa je vse delalo tako, kot mora (pa so se eni samo križali).
Glasuje se z denarnico: zato je prav, da jih zmolzeš in denar neseš drugam: se bodo drugič vedeli norca delati iz folka.

mtosev je izjavil:

Eni pečice kot ti praviš hladimo z vodnim hlajenjem, tak da nimamo problemov. Moj 10900X je kr hladen. :D


Eni pa Ryzen procesorje hladimo z zračnim hlajenjem in imamo 72° ob obremenitvi.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

mtosev je izjavil:

https://www.techpowerup.com/325287/inte...

Drugače povedano:
če rma ne gre skozi dajte še enkrat rma.

A se zajebavajo ?
2020 is new 1984
Corona World order

KTr1sk ::

mtosev je izjavil:

Eni pečice kot ti praviš hladimo z vodnim hlajenjem, tak da nimamo problemov. Moj 10900X je kr hladen. :D

i7 11700 mi hladi Scythe Ninja II Rev.B in
i5 14500 mi hladi Noctua nh-d14 (oba iz leta 2009),
verjetno vodno hlajene ne bi zdržalo toliko časa :P (sem pristaš zračnega hlajenja). Sem pa izredno razočaran nad 13th in 14th gen Intel, če bi prej vedel definitivno nebi kupil, ampak morem potrkat zaenkrat deluje kot mora.
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x, Dell G3223Q

mtosev ::

Jaz sem enako razočaran na Intelom. Imel sem srečo ko sem frendu sestavljal kompa, da je 13/14th gen bil dražji od 12400F katerega sem mu dal v komp. :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

DarwiN ::

sbawe64 je izjavil:

mtosev je izjavil:

https://www.techpowerup.com/325287/inte...

Drugače povedano:
če rma ne gre skozi dajte še enkrat rma.

A se zajebavajo ?

Glede tega je IMO cel internet neupravičeno popljuval Intel.

Preden so te težave s procesorji eskalirale je Intel marsikomu zavrnil RMA. Tukaj želijo povedati samo, da tistim, ki so jim v preteklosti zavrnili RMA, naj znova vložijo in jim bodo tokrat ugodili.

Jasno, če je nekdo RMA vložil lani, ko se pri Intelu še niso povsem zavedali težav in so živeli v zanikanju, je bila možnost, da procesor nekdo na hitro stestira, zavrne RMA in ga pošlje nazaj.
Medtem pa se danes zavedajo, kako je na stvari, in rmajev več ne zavračajo.

To Intel sporoča. Da danes vsem ugodijo. Ne da če danes vložiš rma, ti je včasih ugodeno, včasih pač ne.. In pol moraš 4x pošiljat, preden dobiš nov cpu.
Jaz mislim, da je tole fake news in so Intelovo izjavo vsi napačno interpretirali, vključno z GamerNexus in HardwareUnboxed.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

45cal ::

Why We Can't Recommend Intel CPUs

FireSnake ::

DarwiN je izjavil:


Jasno, če je nekdo RMA vložil lani, ko se pri Intelu še niso povsem zavedali težav in so živeli v zanikanju


In potem rečeš, da so jih neupravičeno spljuvali?
Še premalo so jih roštiljali. Premalo.

----------

Menim pa, da je trenutno skoraj idealen čas za nakup delnic. Trenutno so po 19.83 USD.
Je pa to taka firma, ki ne bo šla nikamor.
Naj ljudje vidijo in kasneje glasujejo z denarnico (AMD, Apple, ...)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

45cal ::

mtosev ::

Intel 14th-gen stability BIOS update obliterates multicore performance with 23% loss in some benchmarks
https://www.notebookcheck.net/Intel-14t...
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

sbawe64 ::

Ali po domače povedano: Intel tovarniškega OC eksperimenta je konec.
Berem tudi, da so vse kar je bilo vsaj približno podobno kvaliteti i9, uvrstili v i9 razred.

Raje spustimo frekvence in bo CPU deloval še 3 leta na 80% kot da naslednje leto umre.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

tikitoki ::

mtosev je izjavil:

Intel 14th-gen stability BIOS update obliterates multicore performance with 23% loss in some benchmarks
https://www.notebookcheck.net/Intel-14t...


ROLF. K nekateri so tocno multicore navajali k razlgo za nakup INTEL pecice.

Ampak, ampak! INTEL ma boljsi multicore! Zabaven twist:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

FeniksX ::

Ravno predno se je začelo vse to sem kupil i5 14600T za "server" mašino. Sem gledal AMD, ampak ker Plex ne podpira AMDjevega HW transkodinga sem bil primoran vzet Intel ;((
Kar me zaenkrat tolaži je, da večinoma omenjajo high end CPUje, plus to da je večinoma časa na low voltaži.

tikitoki ::

T je low power serija. Verjetno ne spada med problematicne. Ocitno je boljse, da kljub temu BIOS posodobis.

sbawe64 ::

FeniksX
Vseeno preveri v biosu voltaže !
2020 is new 1984
Corona World order

FeniksX ::

sbawe64 je izjavil:

FeniksX
Vseeno preveri v biosu voltaže !

Kaže mi ~1,2V

tikitoki je izjavil:

T je low power serija. Verjetno ne spada med problematicne. Ocitno je boljse, da kljub temu BIOS posodobis.

Vidim da je tudi Gigabyte dal na voljo nov bios, treba posodobit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FeniksX ()

Horzen ::

Obična ofca specializirana za beketanje!

FeniksX ::

Zanimivo, po BIOS updajtu je tudi za 14600T šla voltaža v BIOSu dol za cca 0,09V :D

KTr1sk ::

Tudi za mojo ploščo je prišel nov bios
"Update microcode 0x129 to address sporadic Vcore elevation behavior announced by Intel
Introduce the "Intel Default Settings" and enabled as default, user needs to disable it first to use GIGABYTE PerfDrive profiles"

Zanimivo zakaj jaz nimam opcije "Intel Default Settings", ampak samo "GIGABYTE PerfDrive profiles", verjetno da velja microcode 0x129 je treba imeti nastavljeno na Intel Default Settings kolikor razumem.
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x, Dell G3223Q

Horzen ::

KTr1sk je izjavil:

Tudi za mojo ploščo je prišel nov bios
"Update microcode 0x129 to address sporadic Vcore elevation behavior announced by Intel
Introduce the "Intel Default Settings" and enabled as default, user needs to disable it first to use GIGABYTE PerfDrive profiles"

Zanimivo zakaj jaz nimam opcije "Intel Default Settings", ampak samo "GIGABYTE PerfDrive profiles", verjetno da velja microcode 0x129 je treba imeti nastavljeno na Intel Default Settings kolikor razumem.


Jaz bom še počakal, ko bo BIOS stable (ne beta) bom pa updejtal, škoda na čipu je že narejena tako ali tako...

Obična ofca specializirana za beketanje!

Vanadium ::

Horzen je izjavil:

KTr1sk je izjavil:

Tudi za mojo ploščo je prišel nov bios
"Update microcode 0x129 to address sporadic Vcore elevation behavior announced by Intel
Introduce the "Intel Default Settings" and enabled as default, user needs to disable it first to use GIGABYTE PerfDrive profiles"

Zanimivo zakaj jaz nimam opcije "Intel Default Settings", ampak samo "GIGABYTE PerfDrive profiles", verjetno da velja microcode 0x129 je treba imeti nastavljeno na Intel Default Settings kolikor razumem.


Jaz bom še počakal, ko bo BIOS stable (ne beta) bom pa updejtal, škoda na čipu je že narejena tako ali tako...



Tudi jaz bom počakal, čez kako leto ali dve ga bom pa RMA če bo treba pa novega notri lepo takrat vtaknem ...

Horzen ::



mikrokoda očitno samo spusti voltažo med idle, in pa skrajša čas boosta, kar je potem skupno manjša obtežba skozi čas na CPU, še vedno je treba ročno nastavit omejitve.
Obična ofca specializirana za beketanje!

Zimonem ::

https://seekingalpha.com/news/4145365-i...

Dobr je Gelsinger porihtal firmo.

mtosev ::

Pred Intelom so težki časi. Upajmo na najboljše.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

tikitoki ::

Bomo videli kak se obnese Arrow Lake. Ce bo flop, pol jim trda prede.

Zimonem ::

Gelsingerjeva zadnja šansa. Idm2 je bolj ali manj mrtev , koliko sredstev je požrlo pa nihče ne ve. Še softbank je obupal nad njimi in bo si čipe delal drugje. Meteor zna biti poguben za Intel kot za dinozavre. Kar pa sicer Intel tudi je.

FireSnake ::

Zimonem je izjavil:

https://seekingalpha.com/news/4145365-i...

Dobr je Gelsinger porihtal firmo.


Luvarne bi dali stran?
Kdo jih bo kupil?
AMDjevevso kupili arabci in so se opekli.

Kdo jih bo vzel? Zelo težko bodo našli kupca.
Ko so bili pa na vrhuncu so se pa narca delali iz kupcev.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zimonem ::

Situacija je čudna. Nvidia ni hotela v idm2 , večja potencialna stranka je bil softbank z svojim ai čipom , pa se je izkazalo , da zamujajo na vseh frontah in so odšli. Kaj dost več se pa iz glave ne spomnim.

pegasus ::

Evo reliable intel mašine:

Končno laptop proci prihajajo na desktop. Koliko let nazaj sem jamral, da se to mora zgoditi?

Zimonem ::

A saj so že, ampak to serijo je intel načrtoval dve serije narejene pri tsmc in za desktop doma, ampak doma ne znajo. Tako da je razlika zgolj v pakiranju, kar še počne intel.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Defektni Intelovi procesorji 13. in 14. generacije so nepopravljivi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
1239955 (1939) Ghost7
»

12th Gen Intel Core - Alder Lake (strani: 1 2 3 432 33 34 35 )

Oddelek: Strojna oprema
1714196459 (44031) FireSnake
»

11th Gen Intel Core (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
78795129 (52308) mtosev

Več podobnih tem