» »

Nakup stanovanja z najemnikom

Nakup stanovanja z najemnikom

«
1
2

Dzhimen ::

Lep pozdrav.

Zanimam se za nakup enega stanovanja, ki se prodaja na dražbi zaradi dolga lastnika. V stanovanju so najemniki (družina južnjaških korenin), ki bi, v kolikor imajo veljavno najemno pogodbo, postali potem moji najemniki.
Trenutni lastnik je nekje v tujini, kontakt je z njegovim odvetnikom. Ravno veliko informacij nima, tako da lahko bolj kot ne ugibam oz. se pripravim na scenarij, v katerem bi na dražbi zmagal.

Recimo hipotetično da stanovanje dobim. V stanovanje bi se tako želel eventuelno vseliti jaz. Trenutno pa so v stanovanju štirje (oče, mama, cca 10 letni sin in babica). Nekako bi želel torej to najemno pogodbo nato prekiniti. Vsekakor bi sprva želel to narediti na sporazumen način. Lepo bi se dogovoil z njimi, ni mi problem počakati par mesecev, sodelovati z nepremičninsko agencijo, da si dobijo primerljivo stanovanje, in lepo človeško pomagati tej družiti se izseliti.

Ampak rad bi bil pripravljen tudi na kakšen manj ugoden scenarij, v kolikor na zgoraj opisani način ne bi dosegel nič. Po internetu berem vsega in svašta kar se takih primerov tiče, pa me zanima kaj je denansko na stvari oziroma kakšne bi imel možnosti v recimo naslednjem scenariju:
- s prejšnjim lastnikom imajo sklenjeno veljavno, overjeno najemno pogodbo za nedoločen čas
- navedena najemnina je smešno nizka (recimo da je ostalo šlo na roko)
- nočejo se izseliti, nobeno drugo stanovanje ki bi ga jaz predlagal jim ni dovolj dobro ali pa jim je predrago
- to majhno najemnino bi mi po pogodbi plačevali redno, drugih kršitev najemne pogodbe ne bi bilo
- glede na to da je tu še 10 letni otrok, še dodatno oteži zadevo

A se lahko v tem primeru zgodi, da takih najemnikov ne morem izseliti? Lahko pristanem v situaciji, ko sem za stanovanje porabil večino prihrankov ter vzel še kredit, nato pa se noter ne morem vseliti ter v zameno dobivam 100€ najemnine mesečno ter glede tega ne morem storiti nič?

Kakršnakoli informacija, izkušnja, nasvet, mnenje dobrodošlo! :)

Hvala že vnaprej. Lp.

chucki ::

Pozabi pa si odpri hladno pivo. Ne išči težave, oziroma nesreče ljudi, ki bodo ob streho nad glavo... Ne rabiš tega
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Lonsarg ::

Vse se da ampak lahko potencialno v worst case traja leta.

Tak da kupit kaj takega zase raje ne..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

janezvalva ::

podnajemnike boš moral ali podkupiti ali pa izvajati pritisk na njih.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Kayzon ::

Zakaj bi bilo tako tezko izseliti te ljudi ven,saj bi se konc koncev slo za negovo novo kupljeno stanovanje.

c3p0 ::

>> Zakaj bi bilo tako tezko izseliti te ljudi ven,saj bi se konc koncev slo za negovo novo kupljeno stanovanje.

Žal je zelo težko, ker pri nas je eno lastnina, drugo pa je posest. In lastnina je vedno manj vredna, socialci pa zaščiteni bolj kot bengalski tiger (kočevski medved nima za burek). Zakaj bi se država ukvarjala z nastanitvijo te "uboge" družinice, če pa lahko lastnik skrbi zanje?

Po sodni poti lahko traja 2 - 5 let, če nimajo pogodbe za neomejen čas. Imeli bodo BPP in lovili zadnji dan vsakega roka, zavlačevali, na sodišču boš ti svinja, ker meče ven to prijetno družinico z babico in sinkom... Če pa imajo tako pogodbo, forgetaboutit.

Miki N ::

Takele podnajemne družinice dostikrat tudi kar ne plačujejo najemnine (redno).

Da ne boš šel na kant, kot prejšnji lastnik. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Likalnik ::

to je lahko zelo dvorezen meč in ti noben ne more povedati kako bo...lahko imaš pa samo dva scenarija.
Ali bo družina lepo sodelovala in bila pripravljena se odselit....še posebno, če si ti pripravljen počakati nekaj mescev, da se jim najde drugo stanovanje....potem bo šlo lepo skozi brez težav.

Lahko imaš pa notri eno zajebano družino kateri boš samo omenil selitev te bodo že napadli in se ne bodo hoteli nikamor preselit...ne bodo plačevali najemnine, stroškov....moral jih boš preko sodišča izselit kar pa traja nekaj let.

jaz bi se na tvojem mestu prej pozanimal pri lastniku kakšna družina je notri...ali sploh plačuje najemnino in ostale stroške...bi jih lastnik oziroma agent lahko že prej vprašal oziroma namignil, da se bodo morali izselit....kakšen bo njihov odziv na to? vse to prej preveri potem boš pa videl kako pa kaj.

Miki N ::

Likalnik je izjavil:

to je lahko zelo dvorezen meč in ti noben ne more povedati kako bo...lahko imaš pa samo dva scenarija.
Ali bo družina lepo sodelovala in bila pripravljena se odselit....še posebno, če si ti pripravljen počakati nekaj mescev, da se jim najde drugo stanovanje....


No saj če smo realni... takšna družina si dejansko težko najde ekvivalent - sploh ne v nekaj mesecih. Ta trik bolj dela pri samskih in parih, ki dejansko že itak sami malo razmišljajo "o čem novem" pa rabijo malo spodbude. Tem pa to po mojem ni v interesu, ker zdi se da je stanovanje prav fajn, po OPovem navdušenju sodeč. ;)

Šanse, da bo tale familjica za to so tako majhne, da se OPu po mojem ne izplača izgubljati časa s tem primerom.

Utk ::

Če imajo pogodbo za nedoločen čas, pozabi, move on.
Če imajo za določen čas, boš čakal najmanj do tega časa. Bo pa zato cena stanovanja tolk nižja. Če si pripravljen it v ta riziko za nek profit.

TheBlueOne ::

Vse je odvisno od podrobnosti v pogodbi katero imajo podnajemniki. Trajanje, usklajevanje z inflacijo itn.

Ce je pogodba zate dobra in najemnina relativno visoka, potem lahko kupis kot investicijo. Ce je pogodba zate slaba lahko pozabis.

Tody ::

Ker imajo ne polonoletnega otroka, si ga bolj ali manj najebal :) pogodbe gor ali dol

TheBlueOne ::

Tody je izjavil:

Ker imajo ne polonoletnega otroka, si ga bolj ali manj najebal :) pogodbe gor ali dol


Odvisno kako lahko uravnavas visino najemnine. Ce jo lahko usklajujes je naceloma vseeno, ce je cena stanovanja ugodna in najemnina visoka. Naceloma lahko delas mesecni plus, ce pa gredo ven pa imas stanovanje zase.

kriptobog ::

Pozabi. Kupi nekaj normalnega. Najemniki so zasciteni bolj kot kocevski medvedi. Jaz imam zato raje prazno stanovanje, kot da se se enkrat jebem s podnajemniki, ki ne placujejo in ne zelijo ven.

Invictus ::

Mislim, da se najemnika da izseliti, če je lastniku to edina nepremičnina, kjer lahko biva.

Sam vseeno zna to trajati leta...

Če ni cena res ugodna, se pač ne splača...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MIHAc27 ::

Jaz se brez pogovora z to družino ne bi niti slučajno odločal za nakup.
Med pogovorom bi jih seveda potipal o selitvi, koliko najemnine res plačujejo itd. Če jim je jasno, da bodo morali ven, potem bi še razmislil. Prec ko bi mislili, da jim stanovanje pa pripada, ali da iščejo kake izgovore, zakaj ostati dlje.. pa raje roke stran.
Pa tudi od stanovanja v katerem bivajo lahko dobiš neko oceno. A je skromno in umazano, ali je čisto in urejeno.

bsslo ::

Kaj ni tako, da je tudi pri pogodbi za nedoločen čas nek odpovedni rok. Saj nedoločen čas ne ne pomeni do konca življenja...

Pred nekaj leti je veljalo, da če najemnik preneha plačevati najemnino in hkrati dela še škodo na tvojem objektu, lahko traja do dve leti preden ga po pravni poti spodiš ven. Morda se je to spremenilo, predhodniki govorijo tudi o nekaj letih.

Pogovor z družino je eno, kako bo družina ukrepala ko boš ti novi lastnik je pa drugo (obljubijo eno, počnejo pa drugo).

Tody ::

Pa vi veste da pravna pot pomeni samo en kup papirja? Da moreš potem pridit z policijo in jih spravit na silo ven? In takoj ko oni izgubijo na sodišču ti razfukajo celo stanovanje? Mogoče še naredijo škodo sosedom? To je zlahka 100.000 eur škode. Boš res dobil toliko popusta?

Natto ::

c3p0 je izjavil:

>> Zakaj bi bilo tako tezko izseliti te ljudi ven,saj bi se konc koncev slo za negovo novo kupljeno stanovanje.

Žal je zelo težko, ker pri nas je eno lastnina, drugo pa je posest. In lastnina je vedno manj vredna, socialci pa zaščiteni bolj kot bengalski tiger (kočevski medved nima za burek). Zakaj bi se država ukvarjala z nastanitvijo te "uboge" družinice, če pa lahko lastnik skrbi zanje?


Zal ni tako populisticno preprosto. Enako pravico imas tudi ti in v enaki situacijo bi jo klasicno egoisticno zagotovo izkoristil. Ker pa je v tem momentu ne rabis, nakladas proti drzavi katere del si tudi sam.

Bo se en solski primer, ko zaradi egoizma nekdo ne vidi gozda?

energetik ::

Trol tema? Kdo pri zdravi pameti bi šel kupovat tako stanovanje, če pa se že na daleč vidi, da bo imel vsaj težave, če že ne nočne more...
OP - za ta denar nabavi BTC, zahvališ se lahko pozneje. :D
vires in numeris

Likalnik ::

energetik je izjavil:

Trol tema? Kdo pri zdravi pameti bi šel kupovat tako stanovanje, če pa se že na daleč vidi, da bo imel vsaj težave, če že ne nočne more...
OP - za ta denar nabavi BTC, zahvališ se lahko pozneje. :D


Ni to nekaj tako neobičajnega, da se ljudje odločajo za nakup kljub temu, da so notri najemniki....lahko ti iz prve roke povem...mi smo prodali stanovanje skupaj z najemnikom....takrat smo prodajalcu razkrili vse karte glede najemnika...koliko časa je notri, kakšna je najemnina, kakšne plane ima za prihodnost (koliko časa misli biti še notri), kdo je itd....prav tako sta se pred nakupom spoznala.
Takrat se je tudi v pogodbo napisalo, do kdaj je najemnik lahko notri (sicer ne vem koliko ti to pomaga, če pač takrat ne gre ven...na koncu se vse končna na sodišču)....ampak kolikor sem bil kasneje obveščen ni bilo težav in je najemnik šel ven.

Pač ljudje kupujejo in prodajajo stanovanja z najemniki notri...potem je pa od vsakega posameznika odvisno ali bo imel te iste najemnike še vedno notri ali pa se bo sam notri vselil

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

c3p0 ::

Natto je izjavil:


Zal ni tako populisticno preprosto. Enako pravico imas tudi ti in v enaki situacijo bi jo klasicno egoisticno zagotovo izkoristil. Ker pa je v tem momentu ne rabis, nakladas proti drzavi katere del si tudi sam.

Bo se en solski primer, ko zaradi egoizma nekdo ne vidi gozda?


Ne, jaz sem od zelo mladega delal za svoje premoženje in ga zdaj koristim, brez slabe vesti. In ne bom nikoli v situaciji: da bom vlekel socialno, a ne bom plačeval najemnine, ker mi nič ne morejo, ali pa bo vsaj trajalo leta, ker vem da dobim BPP in v miru glumim glivo, ker socialno ogroženi moramo biti pa ja najbolj zaščiteni. Ne govorim nujno za ta primer, čeprav diši po tem, poznam pa nekaj zelo podobnih.

Po tvoje se torej moraš strinjat z vsem kar sproducira država, ker je idealna? Marsikaj je gnilega v tej državi. In izkoriščanje sistema iz strani raznih delomrznežev, na račun tistih, ki pomoč res rabijo, je definitivno velik problem te države. Ker sistem med obema poloma (in vsemi odtenki vmes) zelo slabo ločuje.

Likalnik je izjavil:


Pač ljudje kupujejo in prodajajo stanovanja z najemniki notri...potem je pa od vsakega posameznika odvisno ali bo imel te iste najemnike še vedno notri ali pa se bo sam notri vselil


Ko je najemnik normalne sorte, to čisto lepo špila. Ko ni, pa se začno opisani problemi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Natto ::

c3p0 je izjavil:

Natto je izjavil:


Zal ni tako populisticno preprosto. Enako pravico imas tudi ti in v enaki situacijo bi jo klasicno egoisticno zagotovo izkoristil. Ker pa je v tem momentu ne rabis, nakladas proti drzavi katere del si tudi sam.

Bo se en solski primer, ko zaradi egoizma nekdo ne vidi gozda?


Ne, jaz sem od zelo mladega delal za svoje premoženje in ga zdaj koristim, brez slabe vesti. In ne bom nikoli v situaciji: da bom vlekel socialno, a ne bom plačeval najemnine, ker mi nič ne morejo, ali pa bo vsaj trajalo leta, ker vem da dobim BPP in v miru glumim glivo, ker socialno ogroženi moramo biti pa ja najbolj zaščiteni. Ne govorim nujno za ta primer, čeprav diši po tem, poznam pa nekaj zelo podobnih.

Po tvoje se torej moraš strinjat z vsem kar sproducira država, ker je idealna? Marsikaj je gnilega v tej državi. In izkoriščanje sistema iz strani raznih delomrznežev, na račun tistih, ki pomoč res rabijo, je definitivno velik problem te države. Ker sistem med obema poloma (in vsemi odtenki vmes) zelo slabo ločuje.


Tudi marsikdo od socialnih primerov je od mladega delal za svoje premozenje pa je se vedno socialni primer, kljub temu, da dela delo, ki se ga ti niti dotaknil ne bi. Tako, da STFU, vase zagledani egoist in nehaj pumpat kurac na racun ljudi, ki imajo manj srece v lajfu.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: PromeuZ ()

maticb492 ::

Zakaj nisi še dobil pogodbe od odvetnika/lastnika?

Potem takoj vidiši kaj piše v pogodbi in je to-to.

PS: Meni je bilo iz več virov rečeno, da na dražbi nimam šanse zmagat, kot nek one-time novinec, ker je (baje) kar nekaj "korupcije" okoli tega... ne vem pa koliko je resnice tu.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

nekikr ::

Zakaj nisi še dobil pogodbe od odvetnika/lastnika?

Ker se lastniku jebe za to. A misliš, da bo prešerno nasmejan pomagal kupcu medtem ko mu sodišče vzame kar je tako ali drugače pridobil?

Potem takoj vidiši kaj piše v pogodbi in je to-to.

Ne, ni, nikakor. Čisto lahko se saga zavleče v leta in leta sodišč, na koncu pa nekako gre najemnik ven, seveda po tem, ko mu uniči celotno stanovanje.

ne vem pa koliko je resnice tu.

Nič ni resnice tu, viri te imajo za norca. Če imaš denar lahko kupiš na dražbi kar želiš.

Apple ::

Pri meni je kupec stanovanja zahteval s strani mojih podnajemnikov podpisano izjavo, da so seznanjeni, da bo stanovanje uradno prodano čez 3 mesece in da se morajo izseliti.

Sicer sem pomagal poiskati drugo stanovanje mojim najemnikom, ki se jim ni mudilo... in so zavlačevali do zadnjega dne...
LP, Apple

mirator ::

S stanovanjem boš pač kupil težak nahrbtnik. Ker se prodaja na dražbi, daj neko nizko ponudbo in ker v prvi dražbi stanovanje prav gotovo ne bo prodano, ponoviš ponudbo v drugi dražbi itd. Najemnike, sicer lahko izseliš na lep ali grdi način oz. samo na grdi, ker na lepega se ne bodo odselili. Grdi način pa je, da jim dvigneš najemnino, ki je ne bodo mogli plačevati, ali pa s prisilno izselitvijo. V obeh primerih boš črna ovca ti, kar pa izredno slabo vpliva na psiho.

velikBrokoli ::

mirator je izjavil:

S stanovanjem boš pač kupil težak nahrbtnik. Ker se prodaja na dražbi, daj neko nizko ponudbo in ker v prvi dražbi stanovanje prav gotovo ne bo prodano, ponoviš ponudbo v drugi dražbi itd. Najemnike, sicer lahko izseliš na lep ali grdi način oz. samo na grdi, ker na lepega se ne bodo odselili. Grdi način pa je, da jim dvigneš najemnino, ki je ne bodo mogli plačevati, ali pa s prisilno izselitvijo. V obeh primerih boš črna ovca ti, kar pa izredno slabo vpliva na psiho.


Pa lahko dvigneš najemnino, če imajo pogodbo za nedoločen čas? Sicer pa mislim, da če je najemnikom v interesu ostati tam, pač ne bodo več plačevali...

mirator ::

Hja, kaj pa je nedoločen čas. Verjetno menjaš nedoločen čas z zaposlitvijo. Takoj ko se lastništvo spremeni, se lahko spremenijo tudi odnosi do drugih upravičencev na lastnino. Najem za nedoločen čas pač pomeni, da lahko lastnik najem odpove kadarkoli po zakonsko določenem roku. Je pa treba ločiti najem in najemnino. Najemnina prav gotovo ne more biti enaka za nedoločen čas.

bbbbbb2015 ::

MIHAc27 je izjavil:

Jaz se brez pogovora z to družino ne bi niti slučajno odločal za nakup.
Med pogovorom bi jih seveda potipal o selitvi, koliko najemnine res plačujejo itd. Če jim je jasno, da bodo morali ven, potem bi še razmislil. Prec ko bi mislili, da jim stanovanje pa pripada, ali da iščejo kake izgovore, zakaj ostati dlje.. pa raje roke stran.
Pa tudi od stanovanja v katerem bivajo lahko dobiš neko oceno. A je skromno in umazano, ali je čisto in urejeno.


Kot nekdo, ki daje nepremičnine v najem, ti svetujem, da nepremičnine ne kupiš, razen izključno če cena reflektira dejstvo, da so noter (potencialno nekooperativni) najemniki.

Sicer lahko, da naletiš na super kooperativne najemnike, ki v nulo plačujejo in stroške in najem, vendar v realnosti lahko naletiš na folk, ki ne plačuje ne elektrike, ne vode - ter je več zaznamb komunale in elektra na nepremičnini. In škodo ti lahko naredijo (požar, poplava) in še drugim lahko eventuelno naredijo škodo (za katero ti odgovarjaš).

Diskont, če so noter nekooperativni najemniki bi lahko bil med 30% do 45%. Vsakega najemnika se da spraviti ven, samo je vprašanje stroškov, sodnije, odvetnikov, policije, elektra, vodovoda in ostalega.

Za diskont 30-45% od poštene tržne cene je to dober deal, za vse, kar je manj, pa sigurno da ne.

Mi smo imeli enega skvoterja, ki smo ga nagnali po 10 letih. Ter naredil je za 10 tisoč škode in povzročil za 1600EUR sodnih stroškov (ki jih ni plačal). Da boš imel občutek.

Zgodovina sprememb…

BuDi79 ::

Če je mladoletni otrok potem ne moreš kar tako prekinit pogodbe za neodločen čas. (Če je pa kdo od najmnikov noseč pa sploh ne)

Če si prevzel pogodbo za neodoločen čas ne moreš kar "nerazumo" dvignit najemnine, ne gre to tako. Poznam familijo, ki živi v večstanovanjski stavbi ki jo je nekdo kupil z najemniki, novi najemniki imajo normalno najemnino, stari pa nekateri tudi pol nižjo, ker jim je bila prvotno izredno nizko določena kot zaposlenim v podjetju, ki je bil prej lastnik stavbe (in ga že skoraj od razpada Jugoslavije ni več, ok, ne dobesedno... šlo je skupaj z Gradisi in podobnimi). Nov lastnik se "zastonjkarjev" skuša znebiti s tem, da v stavbo v delu s starimi najemniki ne vlaga sredstev, kaj več pa ne more.( Menda komaj čaka da jih pobere, ker gre za pogodbe za nedoločen čas s klavzulo - do smrti najemnikov).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BuDi79 ()

mancini ::

Kateri podnajemniki bodo šli drugam, če imajo tukaj smešno nizko najemnino :)

Miki N ::

mancini je izjavil:

Kateri podnajemniki bodo šli drugam, če imajo tukaj smešno nizko najemnino :)


V bistvu, dokler se to prodaja se jim obetajo še dodatne ugodnosti - če je nepremičnina zarubljena od recimo banke, je vprašanje če se bodo ta čas sploh ukvarjali z neplačili tiste revščine od najemnine - po mojem bodo ta dolg lepo "podarili" srečnemu dobitniku dražbe. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

cronos1234 ::

Če imaš dovolj denarja da greš v nakup stanovanja - čemu bi kupoval tako s potencialnimi problemi alias najemniki če lahko kupiš tako brez najemnikov, ponudbe na trgu je več kot dovolj? :)
Tveganja z morebitno ugodnejšo ceno se greš če to ni stanovanje zate (imaš že eno ali več njih, kupuješ jih za investicije ali špekulacije) - v koliko je to stanovanje zate je nakup stanovanja z že vnaprej znanimi potencialnimi problemi nespametno.

MIHAc27 ::

Ok tukaj se gre za licitacijo.. tko da kakih pogojev verjetno ne moreš postavljat.

Če bi pa prodajal nek fizičen lastnik... pa da bi ti kot kupec dal klavzulo v pogodbo, da je v celoti poplačana kupnina šele, ko se najemniki izselijo ter do katerega datuma to mora biti... bi to pilo kaj vodo? Pa plačaš npr. 50-70% ostalo pa zadržiš. Pa še kaki penali, za vsak mesec ko so notri preko datuma.

Drugače pa en zgoraj omenja 11-12k€, za izselitev. Meni se zdi to še malo. Verjemi da v 1 mesecu lahko naredim škodo, da bo bajta samo za podret (kar še dodatno stane).
Od mene boš pa dobil 0 preko sodišča, ker pač nič nimam.

jocoj ::

Vse se da rešit v roku par dni, če veš kje in kako in imaš veze.

velikBrokoli ::

jocoj je izjavil:

Vse se da rešit v roku par dni, če veš kje in kako in imaš veze.


Seveda, preko interneta je najlažje pametovati :) v realnosti bodo pa poklicali policijo in boš plačal kazen..

Tidule ::

mirator je izjavil:

Hja, kaj pa je nedoločen čas. Verjetno menjaš nedoločen čas z zaposlitvijo. Takoj ko se lastništvo spremeni, se lahko spremenijo tudi odnosi do drugih upravičencev na lastnino. Najem za nedoločen čas pač pomeni, da lahko lastnik najem odpove kadarkoli po zakonsko določenem roku. Je pa treba ločiti najem in najemnino. Najemnina prav gotovo ne more biti enaka za nedoločen čas.


Kaj ko bi prebral stanovanjski zakonik, preden širiš neresnice? Zakonski rok za odpoved pogodbe o najemu za nedoločen čas ne obstaja. Če ni v pogodbi posebej določeno, takšne pogodbe, ne glede na menjavo lastništva ni mogoče enostransko odpovedat, razen v specifičnih primerih, ki jih določa zakon.

Dzhimen ::

Najprej hvala vsem za mnenja in informacije. V bistvu je tako, kot sem se bal, da znajo biti z izselitvijo še problemi, če slučajno do tega pride.

Situacija je taka, da je lastnik stanovanja nekomu dolžan cca 150k€. Sodišče je nato odredilo dražbo stanovanja. Sodišče je tudi naročilo cenilca, ki je stanovanje ocenil na cca 120k (gre za stanovanje v bloku). Prodaja se na online dražbi z zviševanjem cene, izklicna cena je malo več kot 80k. Moja ocena je, da je stanovanje v trenutnem stanju vredno najmanj 150k-160k. Sklepam po tem, ker zadnje leto spremnjam cene v dotičnem mestu in oglasi izginjajo, ki imajo manjšo kvadraturo in višjo ceno. Pa recimo zaradi tega ker se "trg ohlaja" ter prodaja upočasnjuje, da je številka taka, pred 6 meseci bi bila 170-180k.

Lastnik ne odgovarja na telefon, njegov odvetnik nima informacij o najemnikih, sodišče tudi ne. Tako da je to velika uganka, kakšno pogodbo in kakšno najemnino imajo.
Recimo da vzamem v zakup, da je stanovanje, če bi bilo prazno, vredno 150k€ (pa je sigurno več). Za 85k€, se ga sigurno splača kupit. Ampak ker bodo na dražbi predvidevam tudi drugi interesenti (ki bodo imeli najbrž iste pomisleke kot jaz), sedaj probam ugotovit, do katere cene se še "splača" it.

Mislil sem, da je nekako worst-case scenarij, da imajo pogodbo za nedoločen čas, in jih zato ne morem izselit. Ampak da bi mi vsaj najemnino plačevali. Pa ne najdem nekih informacij, ali lahko v tem primeru jaz najemnino dvignem na neko realno tržno vrednost, da bi vsaj kaj od tega imel. Kaj če majo najemnino 150€ na pogodbi, a sem pol obsojen oddajat njim stanovanje za 150€ na veke vekov, al kako? :O

flyby ::

jaz bi na tvojem mestu pozanimal pri odvetniku

nejc_nejc ::

Samo vprašanje:
Ce ne placujes ele. ti jo izklopijo. Kako je v tem primeru z obveznostjo stanodajalca?

Tidule ::

Vse je odvisno od pogodbe.

nejc_nejc ::

Dobro, itak, od pogodbe.
Ce jaz oddajam in ne placam, ce on krsi pogodbo do mene.

Stikalo ::

Dzhimen je izjavil:

Najprej hvala vsem za mnenja in informacije. V bistvu je tako, kot sem se bal, da znajo biti z izselitvijo še problemi, če slučajno do tega pride.

Situacija je taka, da je lastnik stanovanja nekomu dolžan cca 150k€. Sodišče je nato odredilo dražbo stanovanja. Sodišče je tudi naročilo cenilca, ki je stanovanje ocenil na cca 120k (gre za stanovanje v bloku). Prodaja se na online dražbi z zviševanjem cene, izklicna cena je malo več kot 80k. Moja ocena je, da je stanovanje v trenutnem stanju vredno najmanj 150k-160k. Sklepam po tem, ker zadnje leto spremnjam cene v dotičnem mestu in oglasi izginjajo, ki imajo manjšo kvadraturo in višjo ceno. Pa recimo zaradi tega ker se "trg ohlaja" ter prodaja upočasnjuje, da je številka taka, pred 6 meseci bi bila 170-180k.

Lastnik ne odgovarja na telefon, njegov odvetnik nima informacij o najemnikih, sodišče tudi ne. Tako da je to velika uganka, kakšno pogodbo in kakšno najemnino imajo.
Recimo da vzamem v zakup, da je stanovanje, če bi bilo prazno, vredno 150k€ (pa je sigurno več). Za 85k€, se ga sigurno splača kupit. Ampak ker bodo na dražbi predvidevam tudi drugi interesenti (ki bodo imeli najbrž iste pomisleke kot jaz), sedaj probam ugotovit, do katere cene se še "splača" it.

Mislil sem, da je nekako worst-case scenarij, da imajo pogodbo za nedoločen čas, in jih zato ne morem izselit. Ampak da bi mi vsaj najemnino plačevali. Pa ne najdem nekih informacij, ali lahko v tem primeru jaz najemnino dvignem na neko realno tržno vrednost, da bi vsaj kaj od tega imel. Kaj če majo najemnino 150€ na pogodbi, a sem pol obsojen oddajat njim stanovanje za 150€ na veke vekov, al kako? :O



@Dzhimen ta nakup stanovanja je res hazardiranje. Če ne poznaš pogodbe je resnično problem. Lahko so že s tem namenom podpisali pogodbo, da stanovanje ne bo uporabno za drugega. Lej, worst-case je dejansko to, da imajo pogodbo za nedoločen čas in najemnino 150€. Tukaj nimaš kaj, tako stanovanje ni vredno praktično nič. Mogoče bi ti ga kakšni sumjivci kupili za 10k€. Če je pa napsana za določen čas je bistveno več možnosti. Tam je potem igrarije veliko, lahko bi celo rekel, dam vam 3k€, če se takoj poberete vn brez zapletov, ali pa probaš s prekinitvijo pogodbe.

drugače pa če je toliko ljudi v stanovanju GOOD LUCK! Stvari znajo biti noro zafrknjene. Najmenina za določen čas je pa itak pomojem nad lastništvom :D hahaha

Tidule ::

nejc_nejc je izjavil:

Dobro, itak, od pogodbe.
Ce jaz oddajam in ne placam, ce on krsi pogodbo do mene.


Taka logika je recept za to, da bo na sodišču bolelo, tako zoper elektro, ki bo seveda terjal kar si dolžan, kakor tudi s strani najemnika. Kršenja pogodbe ene strani se ne rešuje z kršenjem na drugi strani. Pa tudi stroške praviloma plačuje najemnik in ne najemodajalec.

nejc_nejc ::

Ne poznam, zato sprasujem.
En odklop in nato strosek ponovnega priklopa so brezveze v primerjavi z sitnostmi z najemnikom.

Tidule ::

Kaj tocno hoces povedat? Da bi tako spravil najmenika ven, da mu kao odklopijo elektriko? Kot ze receno, tak najemnik te bo tozil in bos po hitrem postopku izgubil, ter placal vse stroske, ki jih bo najemnik imel. Dodatno tudi elektro ne odklopi ce dva dni zamudis z racunom ampak traja par mesecev in seveda bo sel elektro v izvrsbo za neplacane racune.

tikitoki ::

Kupi pa porocaj:). Ni koda reskirati enga mrhovinrja, da vidimo kako se razplete.

nejc_nejc ::

Caki, najemnik se ne drzi pogodbe, kakrsna pac je......pozivi, pa dopisi itd.. Strom odklopim in pika, ne vem ce se lahko buni. Ok pri nas mogoce. Zato pa sprasujem.

fur80 ::

Tidule je izjavil:

Kaj tocno hoces povedat? Da bi tako spravil najmenika ven, da mu kao odklopijo elektriko? Kot ze receno, tak najemnik te bo tozil in bos po hitrem postopku izgubil, ter placal vse stroske, ki jih bo najemnik imel. Dodatno tudi elektro ne odklopi ce dva dni zamudis z racunom ampak traja par mesecev in seveda bo sel elektro v izvrsbo za neplacane racune.


Elektrika se več ne izklopi, če zamudiš 3 položnice, kot je bilo prej in strošek 80€ za ponoven priklop, sedaj po novem, je to sprejela Golobova vlada. ;)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novopečen v oddaji stanovanja hitro vprašanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7211529 (947) St235
»

Pisni opomin najemniku - kako? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
577113 (3595) BCSman
»

Najemna pogodba - neposredna izvršljivost

Oddelek: Loža
367605 (6319) mat xxl
»

Deložacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30363826 (56742) Ishmael
»

Odpoved najemne pogodbe

Oddelek: Loža
3212788 (12094) EC9

Več podobnih tem