» »

Nizozemska: 30% znizanje stevila glav zivine

Nizozemska: 30% znizanje stevila glav zivine

1 2
3
4

murrieta ::

nirburu je izjavil:

Danes pa nisi dec če ne poječ pol kile odojka, klobas in jančka na obrok.


Ne, res je, danes si popolnoma najbolj obicajen in najbolj nazadnjaski kreten, ce razmisljas, kot, da zivis v prejsnjem tisocletju.

49106 je izjavil:

Kmetijstvo je nujno potrebno, vse tisto, kar proizvede 85% emisij, pa precej manj.

Kmetijstvo je nujno potrebno, zivinoreja pa je nepotrebno zapravljanje resourcov in je preseravanje.

dexterboy je izjavil:

Če se že pogovarjamo o toplogrednih plinih, naj raje vsak spuca pri sebi doma in pred svojim pragom.


Pozabi, velika vecina ljudi je preneumna in prevec egositicna, da bi spucala pri sebi doma. Raje iscejo izgovore, zakaj tega ne naredijo.

Celotna tema govori tocno o tem (ceprav ni temu namenjena), kako razni popolni idioti iscejo izgovore in opravicevanja pred samim sabo, zakaj nocejo narediti nic.

Sociopati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murrieta ()

kuall ::

kriptobog je izjavil:

povedal sem da grem lahko v živinorejo, če želim. Lahko še zate eno kravco naštimamo.

če imaš sušilno, kozolec, da zdeješ malo mrve, štalo (kar ni nujno, lahko jim zgradiš eno leseno štalco na enem pašniku) en star traktor, zgrabljalnik, trosilec in nakladaklo: pol si kar dober ja. aja pa še eno bcs kosilnico. pol lahko komot zrihtaš par bikov. se ne boš pretegnil. je kr lep hobijjjj. aja pa še puhalnik in kozolec za shranjevanje mrve. pa plug, ježevko. hmmm kr dost šare rabi človk za ta hobijjj. biki so na en način kot hišni ljubljenčki, malo znajo bit žleht. saj tudi s psom imaš delo, od bika imaš vsaj neko korist. jaz raje kot psa nabavim bika, čeprav bi lahko psa ampak nima smisla, resda ima pes več značaja ampak tudi bik ga ima nekaj heh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

49106 ::

murrieta je izjavil:


Ne, res je, danes si popolnoma najbolj obicajen in najbolj nazadnjaski kreten, ce razmisljas, kot, da zivis v prejsnjem tisocletju.

49106 je izjavil:

Kmetijstvo je nujno potrebno, vse tisto, kar proizvede 85% emisij, pa precej manj.

Kmetijstvo je nujno potrebno, zivinoreja pa je nepotrebno zapravljanje resourcov in je preseravanje.



Na tapeti na Nizozemskem je tudi poljedelstvo in ne samo živinoreja, ki je btw bolj nujna kot večina služb, sploh tiste, kjer rit hladimo pod klimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

murrieta ::

49106 je izjavil:

murrieta je izjavil:


Ne, res je, danes si popolnoma najbolj obicajen in najbolj nazadnjaski kreten, ce razmisljas, kot, da zivis v prejsnjem tisocletju.

49106 je izjavil:

Kmetijstvo je nujno potrebno, vse tisto, kar proizvede 85% emisij, pa precej manj.

Kmetijstvo je nujno potrebno, zivinoreja pa je nepotrebno zapravljanje resourcov in je preseravanje.



Na tapeti na Nizozemskem je tudi poljedelstvo in ne samo živinoreja, ki je btw bolj nujna kot večina služb, sploh tiste, kjer rit hladimo pod klimo.


Citat ali bullshit?

kriptobog ::

kuall je izjavil:

kriptobog je izjavil:

povedal sem da grem lahko v živinorejo, če želim. Lahko še zate eno kravco naštimamo.

če imaš sušilno, kozolec, da zdeješ malo mrve, štalo (kar ni nujno, lahko jim zgradiš eno leseno štalco na enem pašniku) en star traktor, zgrabljalnik, trosilec in nakladaklo: pol si kar dober ja. aja pa še eno bcs kosilnico. pol lahko komot zrihtaš par bikov. se ne boš pretegnil. je kr lep hobijjjj. aja pa še puhalnik in kozolec za shranjevanje mrve. pa plug, ježevko. hmmm kr dost šare rabi človk za ta hobijjj. biki so na en način kot hišni ljubljenčki, malo znajo bit žleht. saj tudi s psom imaš delo, od bika imaš vsaj neko korist. jaz raje kot psa nabavim bika, čeprav bi lahko psa ampak nima smisla, resda ima pes več značaja ampak tudi bik ga ima nekaj heh.


Imajo stari starsi od moje. Bi bili se veseli, ce bi ozivili kmetijo

nirburu ::

Zakaj je UN objavil članek o prednostih svetovne lakote in ga nato izbrisal, kdo ima kako pametno idejo?
https://www.msn.com/en-us/health/nutrit...



Vam povem jaz. Ker elita se norčuje iz nas. "Let them eat cake". Ne bi bilo prvič.
To, da nas želijo prešaltati na ščurke ni "muh climate change", ampak je IMO stava med Billom in Sorošem, kdo bo prvi prepričal neko državo, da začne pitati mrčes svojim prebivalcem. For shit's and giggles.

nirburu ::

Kanada bo tudi nižala 30% dušika za kmetovalce.
https://thecountersignal.com/trudeau-ni...

Vam pravim. Naši voditelji imajo drugega šefa in to nismo mi.
Upam, da vam teknejo kobilice.

mr_chai ::

nirburu je izjavil:

Kanada bo tudi nižala 30% dušika za kmetovalce.
https://thecountersignal.com/trudeau-ni...

Vam pravim. Naši voditelji imajo drugega šefa in to nismo mi.
Upam, da vam teknejo kobilice.


Jasno, da je bilo to od tega priliznjenega woke fejkerja pričakovati.

A. Smith ::

murrieta je izjavil:

49106 je izjavil:

murrieta je izjavil:


Ne, res je, danes si popolnoma najbolj obicajen in najbolj nazadnjaski kreten, ce razmisljas, kot, da zivis v prejsnjem tisocletju.

49106 je izjavil:

Kmetijstvo je nujno potrebno, vse tisto, kar proizvede 85% emisij, pa precej manj.

Kmetijstvo je nujno potrebno, zivinoreja pa je nepotrebno zapravljanje resourcov in je preseravanje.



Na tapeti na Nizozemskem je tudi poljedelstvo in ne samo živinoreja, ki je btw bolj nujna kot večina služb, sploh tiste, kjer rit hladimo pod klimo.


Citat ali bullshit?


https://www.reuters.com/world/europe/du...

Reductions are necessary in emissions of nitrogen oxides from farm animal manure and from the use of ammonia in fertilizer, the government says, ...
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

joze67 ::

Če prav razumem celotno zadevo, je zadaj sodba sodišča, da če je neko področje deklarirano kot zaščiteno (Natura 2000), ga je potrebno ščititi. Vlado motijo/skrbijo dušikovi oksidi (gnojenje?) in amoniak (urin, torej živinoreja). Dodatna težava je intenzivnost nizozemskega kmetijstva, ki smo ga tudi pri nas v moji mladosti kovali v zvezde ("ampak naš paradižnik ima pa (boljši) okus!", smo se tolažili in videli, da se naši kmetje prevažajo v Zastavah, nizozemski pa v Mercedesih).

Natura 2000, spet, je bila prostovoljna odločitev, ki je prinašala s seboj evropsko financiranje. Sedaj bodo kmetje plačali zapitek.

Tako da vlada je morala nekaj storiti (sodba), očitno pa se ni kaj dosti menila za posledice.

A. Smith ::

Amoniak je tudi v gnojilih. KAN, ki je pri nas dokaj znan, je Kalij + Amonijev Nitrat. Prav tako je dušik v gnojilih. Amoniak je prav tako v živalskih iztrebkih, ki se (spet) uporabljajo za gnojenje (tako travnikov, kot pri poljedelstvu).
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

fikus_ ::

V umetnih gnojilih je amonijak vezan bolj stabilno, kot v gnoju/gnojevki, kjer se ga že med skladiščenjem izgubi precej.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

feryz ::

joze67 je izjavil:

Natura 2000, spet, je bila prostovoljna odločitev, ki je prinašala s seboj evropsko financiranje. Sedaj bodo kmetje plačali zapitek.
Na tem svetu ni nič prostovoljnega, še najmanj Natura 2000. Če bi jo imel za vratom, bi razumel. Gre za striktno birokratsko zadevo.
Vsi stremimo k boljšem, ampak da nekatere pri tem dobesedno v tla zabijemo, par metrov zraven se pa norca delamo, pa definitivno ni prav.

A. Smith ::

fikus_ je izjavil:

V umetnih gnojilih je amonijak vezan bolj stabilno, kot v gnoju/gnojevki, kjer se ga že med skladiščenjem izgubi precej.

Zato so ga pa v Prekmurju zaznali v podtalnici. Pač nekje ti pogleda ven, če intenzivno kmetuješ.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

fikus_ ::

To je težava uporabe gnojil ob nepravem času, pred močno nevihto in/ali deževjem.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zimonem ::

Izpira se predvsem iz gnojevke kjer je dušik vezan bo obliki amonjaka. V umetnih je bolj v nitratni obliki. Je pa seveda vprašanje tudi katero področje in kdaj se gnoji ter koliko. saj te stvari prej niso bile povsem poznane. Po drugi strani imaš pa sedaj zakonodajo kjer se čaka ali omejuje razvoz na prav trapast način.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

kuall ::

fikus_ je izjavil:

To je težava uporabe gnojil ob nepravem času, pred močno nevihto in/ali deževjem.

what? gnojiti je nujno pred dežjem, če boš pred sušo bo vse izparelo v zrak, kar je ravno to, česar nočemo, ker povzroča onesnaževanje in globalno segrevanje.
ne vem zakaj ne prepovejo enoastavno umetnega dušika in nagradijo sajenje rastlin, ki dušik vežejo iz zraka, kjer ga je preveč, kot so razne detelje. zame so že itak debili ljudje, ki kupujejo dušik. kmetujem pa v življenju še nisem kupil dušika, samo lucerno. zdej če primerjam mojo koruzo in zraven od soseda: moja dobro pognojena s hlevskim gnojem in po lucerni: večja in bolj črna (=ima veliko dušika v sebi) od sosedove, ki je gnojena z umetnim dušikom. tak da se da pridelat velike pridelke tudi brez umetnih gnojil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

kuall ::

ljudje uporabljajo umetno gnojilo, ker so ljudje mahnjeni na razne standarde. morajo delati tako kot ostali, če ne so bolni, pa tudi če ne razumejo, zakaj nekaj delajo. jaz raje razmišljam s svojo glavo.
saj isto je z vikanjem ali pa z uporabo null v sql in še polno je takih primerov. standardi za vso ceno, bognedaj, da bi razmišljal s svojo glavo in izstopal iz črede, ki spoštuje standarde, tudi če so standardi nerazumni.
na slo techu je še posebej opaziti to zagovarjanje družbenih standardov za vsako ceno. to je podobno kot uno če užališ neko skupino, kateri pripada: madona se bo en pripadnik te skupine razburil, bolj kot če bi užalil njega osebno. zgleda, da je nekaj v genih, da ljudje na vso moč zagovarjajo čredni nagon. evolucija pojasni tudi ta pojav :). zagovarjanje črednega nagona koristi skupini, ker če vsak vleče v svojo smer družba nikamor ne pride. razumem, da je na splošno koristno ampak vseeno mi je nagravžno.

zame močno zagovarjanje družbenih standardov kaže na nizko zavest: tak človek se ne zaveda kaj dela ampak dela po nagonu. človeku z višjo zavestjo pa je tako neumno stvar malo nerodno delati in je bolj zadržan, ker ga zavest bremza pred tem, da bi se obnašal kot opica. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

fikus_ ::

Kuall, včas je bolje, da si tiho. Sem napisal "pred močno nevihto ali deževjem"! Oboje spira v zemljo dodana hranila za rastline.
Z umetnimi gnojili se daje zemlji, kar primanjkuje za dobro rast rastlin (dušik, fosfor, kalij,...). Kdor seje pšenico, koruzo, ... se mora tega posluževati, sicer je pridelek teko tako ali srednja žalost.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Gagatronix ::

Wow, kuall ima pa neke res tezke frustracije, ga morda starsi niso imeli radi ko je bil otrok ?! :))

A. Smith ::

kuall je izjavil:

fikus_ je izjavil:

To je težava uporabe gnojil ob nepravem času, pred močno nevihto in/ali deževjem.

what? gnojiti je nujno pred dežjem, če boš pred sušo bo vse izparelo v zrak, kar je ravno to, česar nočemo, ker povzroča onesnaževanje in globalno segrevanje.

Tale del vsekakor drži. Če je umetno gnojilo izpostavljeno soncu dušik/amonijak izhlapi v ozračje. Splošno znano!

Fikus, bereš?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

fikus_ ::

Nekateri nimate sposobnosti bralnega razumevanja!
Da, umetna gnojila in gnojevko uporabiš pred dežjem. Če bi dobro prebrali, bi videli, da sem napisal "pred močno nevihto in/ali deževjem".
Gnojila se tudi spirajo in končajo v podtalnici. Tudi zato se ne sme gnojiti v nekem pasu ob vodotokih.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

tikitoki ::

kuall je izjavil:

fikus_ je izjavil:

To je težava uporabe gnojil ob nepravem času, pred močno nevihto in/ali deževjem.

what? gnojiti je nujno pred dežjem, če boš pred sušo bo vse izparelo v zrak, kar je ravno to, česar nočemo, ker povzroča onesnaževanje in globalno segrevanje.
ne vem zakaj ne prepovejo enoastavno umetnega dušika in nagradijo sajenje rastlin, ki dušik vežejo iz zraka, kjer ga je preveč, kot so razne detelje. zame so že itak debili ljudje, ki kupujejo dušik. kmetujem pa v življenju še nisem kupil dušika, samo lucerno. zdej če primerjam mojo koruzo in zraven od soseda: moja dobro pognojena s hlevskim gnojem in po lucerni: večja in bolj črna (=ima veliko dušika v sebi) od sosedove, ki je gnojena z umetnim dušikom. tak da se da pridelat velike pridelke tudi brez umetnih gnojil.


Uporabljas hlevski gnoj in se sprenevedas, da si kaj drugacen od drugih k gnojijo.

Daniel ::

Po moje bo najbolje, da se gnojenje kompletno ukine, da bo narod enkrat videl prazne trgovske police, pa bomo takrat šli naprej s tole debato in po poti Šrilanke.

Takrat ne bo več noben nitrat problem. Tudi na Šrilanki so se kar naenkrat vsi eko, zeleno, bio, itd... promotorji kar naenkrat potuhnili, prej jih je bilo pa povsod polno. Že vedo zakaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

fikus_ ::

Težko vam je kaj pametnega razložit, ker nekateri greste iz ene v drugo skrajnost!
Težava pri pridelavi hrane je intenzivnost, ker prihaja do velikih izpustov/izpiranj nitratov in še kaj drugega(škrpiva) v okolje. Pri neintenzivni pridelavi prihaja do manjših onesnaženj, kjer narava lažje "popravlja" napake kmetov.

Druga zadeva je pa, da morajo nepredelani pridelki na trgovskih policah zgledat, kot bi jih narisal, kot bi bili plastični, brez napak, brez odrgnin, . . . sicer ostajajo in se zavržejo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

nejcek74 ::

Daniel je izjavil:

Po moje bo najbolje, da se gnojenje kompletno ukine,....


prekleti bebci, v debato mečete absolutizme in se delate, kot da uporabljate smiselne argumente

med 0 in neskončno gnojila / m2 njive obstaja neskončno možnosti a ne.

Daniel ::

Zase govori.

V Sloveniji se že dolgo gnoji krepko manj kot v drugih državah, sedaj, ko so gnojila poletela v nebo, pa se bo še dosti manj. Tudi intenzivnost kmetijstva je neprimerljiva z npr. Nizozemci.

primoz4p ::

Kemijska onesnaženost podtalnice je velika težava ptujskega vodooskrbnega sistema. Plitva podtalnica je tako onesnažena, da jo je za distribucijo pitne vode nemogoče koristiti. Zato upravljavec sistema že nekaj let črpa globinsko vodo, jo dodaja k vodi iz plitkih plasti in tako zmanjšuje koncentracije strupov.

A tudi ta model mešanja vode bi se znal v kratkem z(a)lomiti. Z nitrati je namreč onesnažena tudi globinska podtalnica. V enem izmed globinskih vodnjakov v Skorbi je koncentracija nitratov 44 mg/l, kar je zelo blizu mejni vrednosti 50 mg/l. Na podlagi podatkov meritev, ki jih izvajata okoljsko ministrstvo in agencija za okolje (ARSO), je računsko sodišče letos opozorilo, da koncesionar, to je Komunalno podjetje (KP) Ptuj, že v obdobju nekaj let iz črpališča Skorba ne bo mogel več zagotavljati neoporečne pitne vode, niti s pomočjo mešanja vod iz plitvih in globokih vodnjakov.

Skrb vzbujajoča pa ni samo visoka koncentracija nitratov, temveč tudi prisotnost atrazina. V podtalnici na območju Kidričevega se giblje okrog trikratnika mejne vrednosti: od 0,39 do 0,27 ug/l (mejna vrednost je 0,1 ug/l). 0,11 ug/l je bila izmerjena vrednost v enem izmed vodnjakov v Skorbi, kjer se črpa voda za distribucijo. Zelo blizu dovoljene vrednosti (0,093 ug/l) je bil zaznan tudi na merilnem mestu na Spodnji Hajdini.

https://www.tednik.si/tednik/18175-drav...

Ena izmed posledic intenzivnega kmetijstva, s katero se soočamo tudi v Sloveniji, je
prekomerna onesnaženost podtalnice z nitratom in organskimi mikroonesnaževali (npr.
ostanki pesticidov). Ker je nitrat lahko vzrok za različne bolezni (povečan krvni tlak,
rak želodca, methemoglobinemia), je njegova koncentracija v pitni vodi omejena.

https://www.researchgate.net/publicatio...

Daniel ::

Ne vem, če za Ptujsko polje sploh obstaja kakšba pametna rešitev. Mogoče, če se celo ptujsko polje spremeni v gozd ali zaraste in se tam neha kmetovati. Se pa tudi iz gnitja listja v gozdu izločajo nitrati.

Atrazin pa ne vem, toliko let že prepovedan, pa se še kar izpira.

kuall ::

Napisal si, da se ne sme gnojiti pred dežjem.

Ja gnojim s hlevskim gnojem ampak če ti iq ne bi šepal bi lahko sklepal, da nič ne nastane iz nič in da gnojenje samo s hlevskim gnojem ne o nesnažuje z nitrati, ker dušik samo kroži, ga ne dodajamo. Zdaj pa loleki gnojijo z umetnim dušikom še zevnike, samo da bodo sosedi fovš kako lep krompir imajo. Če gnojim s hlevskim gnojem bo isto kot če pustim, da trava zgnije.

c3p0 ::

A kakšni ti brita ipd. filtri, mogoče RO, izločijo nitrate?

kuall ::

Fikus, ne umetna gnojila niso nujna. Prid pogledat mojo koruzo, ki jih nima. Kolobariš z lucerno. Jao kot bi govoril steni. Zarad takih imamo problem z globalnim segrevanjem in onesnaževanjem.

kuall ::

Moji možgani so dokaj dober sistem za dolgoročno vzdržno načrtovanje in prav nagonsko sem proti pesticidom, herbicidom in umetnim gnojilom, čeprav sem drugače ne
-vraževeren človek in za napredek. Kmetovati se da dokaj zlahka brez tega. Po drugi strani me genetsko modificirana hrana in cepiva ne motijo spljoh.

kixs ::

Izgleda je potrebno v vsak drug stavek ali clanek na internetu obvezno dodati globalno segrevanje. Edino tako si lahko resen sogovornik. ;((

Zimonem ::

Lucrna in ostale metuljnice šele v drugem letu razvijejo zadostno količino mešičkov z rizobium bakterijam , da se kar koli pozna pri kolobarju. Pa še to prej v tretjem. Niti niso primerne vrste za vse vrste zemlje. Če ta ni zračna ali je zalizana bodo rastline hitro propadle. Potem pa delaj kolobar na 4-5 let.
Kalij in fosfor še vseeno lahko pretežno nadomestila z gnojem bogatim z rastlinskimi ostanki(slama, pokvarjena silaža ,... ). Ampak če splošnem sama gnojevka pa ne zadosti potrebam po kaliju in fosforju.

Tukaj govorim o Sloveniji, prsti na Nizozemskem ne poznam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

fikus_ ::

kuall je izjavil:

Fikus, ne umetna gnojila niso nujna. Prid pogledat mojo koruzo, ki jih nima. Kolobariš z lucerno. Jao kot bi govoril steni. Zarad takih imamo problem z globalnim segrevanjem in onesnaževanjem.


Za dober, vrhunski pridelek, se zemlja z njive da pregledat in potem gnojiš z elementi, ki jih v zemlji primanjkuje.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

WizzardOfOZ ::

V globinsko vodo sedaj po 50 letih prihaja tudi DDT, s katerim na poljih v sloveniji tudi niso bili škrtuhi.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Mr.B ::

Daniel je izjavil:

Ne vem, če za Ptujsko polje sploh obstaja kakšba pametna rešitev. Mogoče, če se celo ptujsko polje spremeni v gozd ali zaraste in se tam neha kmetovati. Se pa tudi iz gnitja listja v gozdu izločajo nitrati.

Atrazin pa ne vem, toliko let že prepovedan, pa se še kar izpira.

Da dejmo posekat Amazonski gost, prevec izpustov.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Daniel ::

A jih kdo meri v Amazonskem gozdu?

Invictus ::

WizzardOfOZ je izjavil:

V globinsko vodo sedaj po 50 letih prihaja tudi DDT, s katerim na poljih v sloveniji tudi niso bili škrtuhi.

Slovenski kmet raje 2x več vrže, da je ziher.

No, visoke cene bodo to zdaj malo omejile...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mr.B ::

Daniel je izjavil:

A jih kdo meri v Amazonskem gozdu?

No sej jih lahko posekamo na pokljuki. Razen ce si mislil, povsod tam kjer merijo, ali bodo merili.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Daniel ::

Ne nabijaj. Že 1,5x doza škopiva ti lahko uniči pridelek, gnojila pa so že dolgo predraga, da bi jih razmetavali.

Letos sem delal analizo dušika v zemlji na sejani travi. Analiza je pokazala manjko 300 kg KANa/ha

Zimonem ::

Daniel je izjavil:

Ne nabijaj. Že 1,5x doza škopiva ti lahko uniči pridelek, gnojila pa so že dolgo predraga, da bi jih razmetavali.

Letos sem delal analizo dušika v zemlji na sejani travi. Analiza je pokazala manjko 300 kg KANa/ha

Analiza pove res trenutno stanje. Pa še to da je kan ne pove nič ali gre za trenutno pomanjkanje dušika ali manjka tudi kalij.
Potem imaš spet različne travnike. Monokultura ljulke je bistveno bolj potrebna dušika kot kaka DTM Ali tdm mešanice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

kuall ::

Zimonem je izjavil:

Lucrna in ostale metuljnice šele v drugem letu razvijejo zadostno količino mešičkov z rizobium bakterijam , da se kar koli pozna pri kolobarju. Pa še to prej v tretjem. Niti niso primerne vrste za vse vrste zemlje. Če ta ni zračna ali je zalizana bodo rastline hitro propadle. Potem pa delaj kolobar na 4-5 let.

intenzivno se kmetuje itak samo na rodotivnith tleh, kjer lucerna dobro uspeva.
tole, da šele v drugem letu na polno veže dušik: mogoče res malo bolje, ker ima zelo globoke korenine in traja, da zrastejo. se tudi splača pustiti 3 leta, ker je seme relativno drago, tak da ni problema.

Zimonem ::

A daj nehaj no. Ti kmetoval nisi nikoli. Samo pametuješ. Metuljnice ne uspevajo dobro v težkih tleh. Pa so povsem primerna za kaj drugega.
Ravno lani delal eksperiment z podobno situacijo. Prej DTM potem koruza. Že ob setvi dodal cca 350 NPK/ha ob setvi. Eno njivo dognojil z cca 150 kg/ha in okopal drugo pustil. Razlika v pridelku cca 30%.

Jaz številke imam ti pa nabijaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Zimonem ::

+tega je pridelava kakovostne lucerne v monokulturi, precej bolj zapletena kot se zdi. Od tega da potrebuješ gnetilnik , do tega da moraš za kvalitetno spravilo ali imeti zmogljivo sušilno, ali pa dehidracijski obrat. Sicer večji del beljakovine pustiš na njivi. Druga možnost je, če jo siliraš, da ji dodajaš sladkorje(melasa, mešanje z ljulkko, koruzo). Ker zaradi prevladujoče proteinske komponente se ne kisa. Za kisanje(konzervacija) pa rabiš sladkorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

kuall ::

lucerna vem, da rabi globoka tla, na kakšne hribe jo boš težko posejal. s težkimi tlemi nimam izkušenj, meni uspeva tu pa po moje v večini slovenije.
ne vem o čem potem sanjaš? da bo višji pridelek, če gnojiš z umetnim dušikom, kot če ne? si pa genij ej.
jaz trdim tole: ko zaorješ se splača pognojiti malo več hlevskega gnoja, kot pa ga vreči na travo in pa kolobariti z lucerno, potem bo pridelek vrhunski brez umetnega gnojila. umetno gnojilo resda zviša pridelek ampak se ravnotako da pridelati hrano brez njega, samo pamet v roke, posebej v današnjem času, ko imajo kmetje problem z viški pridelka, ni kake lakote. tak da ljudi, ki kupujejo dušik res ne razumem, debili prve sorte. :D

lucerno se da skladiščiti na 2 načina: zdevanje v kozolec maja ali pa julija avgusta pokosiš, pustiš na vročini, zgrabiš in skipaš pod kozolec in daš živini in večina listkov ostane. to govorim za hobi kmetije. profesionalne pa imajo zmogljive sušilne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Zimonem ::

Ajde vrtičkarsko tlači v kozolec prav imaš. Klanjam se. Čeprav ti lucerne suhe videl nisi. Ko je suh list se zdrobi v prah.ostanejo samo štible. Ampak ja pri pridelavi kot jo omenjate je to dovolj , dobro. Pa sem jaz bolj vrtičkar kot ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

kuall ::

tlačiti v kozolec sploh ni težko. jaz samo spodnji del kozolca, za 2 bika immam na mesec par ur take telovadbe in cel mesec jedo kvalitetno krmo. bolj kvalitetne krme kot je zdevana v kozolec ne boš videl nikjer. tak da ni tega za zaničevati. vem, da noben tega ne dela, ampak bi ziher še malo.

Zimonem ::

Fajn dva bika definitivno definirata racionalnost početja in ekonomsko sprejemljive kmetijske prakse.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dva dni brez mesa ? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27123988 (17763) 111111111111
»

IPCC: Ukrepati je treba takoj (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
55245166 (33905) Daniel
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969134109 (101062) razerznak
»

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
38192344 (79144) Smrekar1

Več podobnih tem