» »

Vikanje vs tikanje

Vikanje vs tikanje

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 6
»»

filipos ::

Hej, imam eno vprašanje.
Torej, starejše ljudi (razen, če jih dobro poznaš) se valda vika, ampak kaj pa npr. študente? Oziroma pri kateri starosti je meja za vikanje/tikanje? Star sem 17 in starša sta me vedno učila, da se starejše ljudi/neznance vedno vika, ampak dostikrat mi kdo omeni, da preveč uradno/nesproščeno govorim in zdaj probam to popraviti, ker je to baje malo čudno/nenavadno.
In en problem, ki ga imam že od nekdaj je to, da res ne znam ocenit starosti ljudi (zafrknem lahko tudi za 10 let), tako da se mi tudi zdi najlažje, da pač vse vikam.
Kakorkoli, vse vrstnike lahko tikam, toda kaj pa recimo nekoga, za katerega ocenim/vem, da je na faksu? Ok, 19 ne bom tikal, 20 letnika tudi ne, ampak kaj pa nekoga, ki je 23? Kaj pa nekoga, ki je 26??
Kaj, če mene nekdo tika, a jaz tikam nazaj? Pa da ne omenjam trgovim, kjer me nekatere prodajalke tikajo, druge pa me nazivajo kot, da sem ravnokar odplačal kredit za stanovanje??

Vem, da je to en res neumen problem, ampak smo v karanteni in jaz očitno nimam nič kaj bolj pomembnega/pametnega za razmišljat. :)

Lonsarg ::

Ma za ukinite je to vikanje, itak se da z barvo glasu in načinim govorjenja izražati spoštovanje (še toliko bolje in stopenjsko), ne pa da je prav beseda druga in imaš hard split.

K sreči imamo na firmi dogovor da se vsi tikamo, tudi direktorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kuall ::

tikaj vse pa je mir. če bo pa un užaljen, ker si ga tikal (so zelo redki) je pa itak idiot. ponavadi želijo, da se jih vika kakšni ljudje, ki nočejo, da bi postalo med vama preveč sproščeno vzdušje, ker bi jim škodilo. npr kakšne zadrte babe rade vidijo, da jih vikaš, ker hočejo od tebe ohranit čimvečjo razdaljo zarad sexualnih zadev. zadnjič sem se z eno pogovarjal po telefonu: najprej me je tikala, na koncu pa vikala. jebenti, ni bil dober občutek. odloči se že baba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

IL_DIAVOLO ::

Seveda ne bos vikal 30 ali 40 letnika, v kolikor ni tvoj sef. Kar je pa nad 50, pa vikam, ampak večina mi itak rece, ko se vsakodnevno videvamo "ves, saj me ni treba vikat".

Btw ženske NIKOLI ne rečejo, naj jih tikam :)

opeter ::

Nas so učili, da se vse vika, razen tistih pod 18 let.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

IL_DIAVOLO ::

Eni se starše vikajo, to je too much.

boha ::

slovenščina, blesav jezik v pm. bedarij tolk, da ni druge kot da se vprašaš kaj kurca se je dogajal tem brihtam jezikoslovnim, da so zgruntal tolk enih neumnosti. vikanje, dvojine, sklanjatve, sklone itn. kleti loleki z manjvrednostnim kompleksom, od trubarja dalje. pfuj banda.

Facebook dev ::

kuall je izjavil:

tikaj vse pa je mir. če bo pa un užaljen, ker si ga tikal (so zelo redki) je pa itak idiot. ponavadi želijo, da se jih vika kakšni ljudje, ki nočejo, da bi postalo med vama preveč sproščeno vzdušje, ker bi jim škodilo. npr kakšne zadrte babe rade vidijo, da jih vikaš, ker hočejo od tebe ohranit čimvečjo razdaljo zarad sexualnih zadev. zadnjič sem se z eno pogovarjal po telefonu: najprej me je tikala, na koncu pa vikala. jebenti, ni bil dober občutek. odloči se že baba.



Nekako tako. Večino ljudi tikaš. Vikaš le tiste, ki si to želijo in ki želijo imeti ustvarjeno to umetno pregrado v odnosu in vzdušju.
If you can't handle me at my worst,
you don't deserve me at my best.

donvito ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Eni se starše vikajo, to je too much.

Sosed je svojo mamo onikal.

floyd1 ::

donvito je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Eni se starše vikajo, to je too much.

Sosed je svojo mamo onikal.

Normalno, pri vas na Siciliji je familija svetinja, mama pa sploh 8-).

mirator ::

boha je izjavil:

slovenščina, blesav jezik v pm. bedarij tolk, da ni druge kot da se vprašaš kaj kurca se je dogajal tem brihtam jezikoslovnim, da so zgruntal tolk enih neumnosti. vikanje, dvojine, sklanjatve, sklone itn. kleti loleki z manjvrednostnim kompleksom, od trubarja dalje. pfuj banda.

Ne razumem, kako lahko rečeš, da je materin jezik blesav. Ali pa slovenščina ni tvoj materin jezik?

floyd1 ::

Šalo na stran - kakega četrt stoletja starejšega od sebe menda ne začnete kar tikat...

Drugače pa, OP, je potreben le en stavek, pa se zmeniš kot človek in v obojestransko zadovoljstvo. Sicer bonton pravi, da tikanje vedno predlaga starejši. In vikanje je pač nek znak spoštovanja, nič ni tu narobe. Komur ne paše, bo itak takoj predlagal tikanje.

Sem pa že doživel, da mi je človek star kakih 55-60 let na lep način povedal, da me ne bo vikal, da pa je nasprotno od takih 20+ letnih "smrkavcev" on vikanja navajen in če nimam nič proti...

SeMiNeSanja ::

Tikaš tiste, s katerimi skupaj krave paseš. Ostale vikaš.

Starost tu nima veze.

Kako zgleda, da prideš v restavracijo na večerjo, pa da te natakar "ej ti, kva boš jedu?" oblaja? NIKAKO!

Vikanje je tudi izraz spoštovanja. Če svojih strank ne vikaš, neposredno izražaš nespoštljivost do njih. Drugo so stranke v fitnes centru ipd. - tam moraš pa tudi sam imeti neko mero, koga se spodobi vikat, koga pa lahko tikaš.

Po drugi strani pa poskusi tikat policista, ali bognedaj sodnika... zobozdravnika? Zna postati boleča izkušnja!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

mirator ::

Tikanje ali vikanje je pravzaprav vprašanje osebne kulture. Obstajajo tradicije in bontoni, kako se jih pa nekdo drži je pa res povsem njegova stvar. Jaz n.pr. mlajšim kolegom takoj predlagam, da se tikamo, medtem, ko starejše, ali ne glede na starost, iz druge stroke vikam, če z njihove strani ni drugačnega signala. Še nikoli mi ni padla krona z glave, če sem vikal mlajšega od sebe.

filipos ::

Natakarje, zobozdravnike ipd. se valda vika. V mislih sem imel bolj take interakcije npr. nekomu pade urbana, a mu rečem "Oprostite, padla vam je urbana" ali "Hej, urbana ti je padla", če rabiš zamenjat bankovec/kovanec "Ej oprosti, ampak ali imaš mogoče 2€ za zamenjat" vs "Oprostite, ali..."
Ali pa, da si neka stalna stranka v kavarni in te osebje začne že tikat (čeprav se mi zdi, da je tukaj pravilno, da vseeno nazaj vikam, glede na to da jih pravzaprav ne poznam..).

No, sej pravim, da je prav neumen problem oz. zmanjkalo mi je pametnih vprašanj.

nejcek74 ::

vikanje je kul, z njim jasno poveš sogovorniku, da ga spoštuješ, ampak da si želiš da se ohrani socialna distanca. Win - win situacija

mirator ::

filipos je izjavil:

Natakarje, zobozdravnike ipd. se valda vika. V mislih sem imel bolj take interakcije npr. nekomu pade urbana, a mu rečem "Oprostite, padla vam je urbana" ali "Hej, urbana ti je padla", če rabiš zamenjat bankovec/kovanec "Ej oprosti, ampak ali imaš mogoče 2€ za zamenjat" vs "Oprostite, ali..."
Ali pa, da si neka stalna stranka v kavarni in te osebje začne že tikat (čeprav se mi zdi, da je tukaj pravilno, da vseeno nazaj vikam, glede na to da jih pravzaprav ne poznam..).

No, sej pravim, da je prav neumen problem oz. zmanjkalo mi je pametnih vprašanj.

Kot meni, tudi tebi ne bo krona padla z glave, če boš neznaca vikal, še posebej, če od njega pričakuješ kakšno uslugo. Ampak mlad si še, se boš že naučil. Te pa opozorim, da je šola življenja včasih kruta stvar.

Ganon ::

Ne poslušaj neotesancev, ki te hočejo prepričati, da ljudi tikaj. Starša sta te prav naučila. Z vikanjem izraziš spoštovanje. Če ti bo sogovornik dal vedeti, da za to ni potrebe, ga začni tikati, nikakor pa ne ob prvem stiku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

harvey ::

Ganon je izjavil:

Ne poslušaj neotesancev, ki te hočejo prepričati, da ljudi tikaj. Starša sta te prav naučila. Z vikanjem izraziš spoštovanje. Če ti bo sogovornik dal vedeti, da za to ni potrebe, ga začni tikati, nikakor pa ne ob prvem stiku.

Točno, striktno vikam tudi mlajše, starost nima veze. Zelo bebaste scene so npr. sedaj po lokalih, ko smo vsi na ti. Manir nikakršnih.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Raptor F16 ::

Tikanje v štartu je hitro zelo vsiljivo in nesramno, sploh če te oseba ne pozna.

Če najprej vikaš in nato s privoljenjem druge osebe nadaljuješ s tikanjem, ne bo nič narobe.

Zamerit ti nima kaj, ne glede na to, kako začne popravljati "joj saj še nisem tako star..."

Stvar kulture izražanja. Sicer pa če te nekdo nekaj na hitro kulturno vpraša in te pri tem vika... odgovoriš v kulturnem tonu. Jaz si ne predstavljam da bi za nekega neznanca vzel čas in ga učil, kako jaz nisem toliko star jada jada... v bistvu so ta pregovarjanja vmesna, če imaš namen z osebo razvijati odnos, sicer pa ne.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Raptor F16 ::

harvey je izjavil:


Točno, striktno vikam tudi mlajše, starost nima veze. Zelo bebaste scene so npr. sedaj po lokalih, ko smo vsi na ti. Manir nikakršnih.


Tudi mene to v lokalih močno zmoti.

Jaz sem enkrat z eno starejšo v mal bolj "znanem lokalu" v Lj imel dost neugoden dialog.

V zadirčnem tonu izza šanka po 5-10 minhtah čakanja za mizo me ena stara kelanrca tam napizdi.

"Hoj, kaj/koga pa ti kle čakaš !?"

Jst sm bil unu... Resno?

"Gospa a smo mi krave skupaj pasli ? Mogoče čakam, da bom lahko naročil, a imate očitno z drugimi stvarmi več dela..."

In... potem sem jaz po njenem izpadel nesramen. Pač ja sem bil mlajši ampak ne moreš ti stranke napizdit kot enega smrkovca, ki nima kaj tam delat.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

janezvalva ::

mislim, da ni nekega pravila glede vikanja/tikanja. glavno je, da si prijazen pa ne bo problemov.
vikanje je bolj za neosebni kontakt, v smislu, če delaš v trgovini, potem vikaš stranke, pa kar vse po vrsti, ker je kontakt neoseben, z vikanjem potem izražaš neko prijaznost ampak tudi distanco oz. neosebnost.

zanimivost - obstaja tudi onikanje. lep primer:
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

dexterboy ::

OP, če boš kogarkoli prvo vikal, nisi naredil nobene napake, ker si jo že v štartu izključil. Ako bo sogovornik želel tikanje, ti bo to že povedal.
Če pa s tujcem začneš že v startu pogovor s tikanjem, pa lahko samega sebe postaviš v zelo neprijetno situacijo.
Kaj je lepše slišati;
- Ejga, pobič, a sva midva krawe skupaj pasla, da sva na ti?
- Lejga, sej nisem toliko star, da bi me rabil vikati.
Imaš možnost izbire...
Spoštovani forumski kolega, želim vam veliko uspeha v življenju ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

xardas ::

Vikaj vse, ki se ti zdijo, oz. veš za njih, da so starejši. Običajno te vsak, ki se mu vikanje ne dopade, že ob prvi priložnosti prosi, da ga tikaš. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xardas ()

hipertija ::

Predzadnji in zadnji komentar je povsem na mestu in se ga drži.

Jaz osebno mislim, da imajo določeni ljudje bolj, določeni pa manj občutka, koga vikati in koga ne. Gre pač za odziv v neki dani situaciji.
Je primer, ko tikam 60-70 letnico, je pa tudi primer, ko vikam mlajše od sebe, pa sem star 27. Na to pač vpliva, na kakšen nivo se spusti sogovornik v prvih parih srečanjih, včasih se tako že ob prvem stiku dogovori, da se tika, včasih vikanje ostane, včasih na ta nivo padeš po 2-3 srečanjih. Na to vpliva seveda v prvi meri to, ali se sploh poznaš ali ne, nadalje za kakšen odnos gre - sorodnik, znanec, prijatelj, nekdo na pošti, šef, sodelavec itd. Vpliva verjetno celo to, kje se srečaš: je to poslovnem sestanku, v gostilni, na bazenu, na morju v sosednjem apartmaju... Verjetno vpliva na to kakšne interese imaš oz. s kakšnim namenom sta se združili poti itd.

Moj predlog je enak, vikaj, če ti nekdo reče da ga ne vikati, ga pač ne.

Buggy ::

nejcek74 je izjavil:

vikanje je kul, z njim jasno poveš sogovorniku, da ga spoštuješ, ampak da si želiš da se ohrani socialna distanca. Win - win situacija


tocno tako!

IL_DIAVOLO ::

hipertija je izjavil:

Predzadnji in zadnji komentar je povsem na mestu in se ga drži.

Jaz osebno mislim, da imajo določeni ljudje bolj, določeni pa manj občutka, koga vikati in koga ne. Gre pač za odziv v neki dani situaciji.
Je primer, ko tikam 60-70 letnico, je pa tudi primer, ko vikam mlajše od sebe, pa sem star 27. Na to pač vpliva, na kakšen nivo se spusti sogovornik v prvih parih srečanjih, včasih se tako že ob prvem stiku dogovori, da se tika, včasih vikanje ostane, včasih na ta nivo padeš po 2-3 srečanjih. Na to vpliva seveda v prvi meri to, ali se sploh poznaš ali ne, nadalje za kakšen odnos gre - sorodnik, znanec, prijatelj, nekdo na pošti, šef, sodelavec itd. Vpliva verjetno celo to, kje se srečaš: je to poslovnem sestanku, v gostilni, na bazenu, na morju v sosednjem apartmaju... Verjetno vpliva na to kakšne interese imaš oz. s kakšnim namenom sta se združili poti itd.

Moj predlog je enak, vikaj, če ti nekdo reče da ga ne vikati, ga pač ne.


Ne delaj tega, ker se ti bojo smejali :)

FoxKnox ::

Vikanje je izraz spoštovanja, ne samo starejših ampak tudi avtoritete.
Mladim pa tega v sedanjem času zelo primanjkuje.

hipertija ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

hipertija je izjavil:

Predzadnji in zadnji komentar je povsem na mestu in se ga drži.

Jaz osebno mislim, da imajo določeni ljudje bolj, določeni pa manj občutka, koga vikati in koga ne. Gre pač za odziv v neki dani situaciji.
Je primer, ko tikam 60-70 letnico, je pa tudi primer, ko vikam mlajše od sebe, pa sem star 27. Na to pač vpliva, na kakšen nivo se spusti sogovornik v prvih parih srečanjih, včasih se tako že ob prvem stiku dogovori, da se tika, včasih vikanje ostane, včasih na ta nivo padeš po 2-3 srečanjih. Na to vpliva seveda v prvi meri to, ali se sploh poznaš ali ne, nadalje za kakšen odnos gre - sorodnik, znanec, prijatelj, nekdo na pošti, šef, sodelavec itd. Vpliva verjetno celo to, kje se srečaš: je to poslovnem sestanku, v gostilni, na bazenu, na morju v sosednjem apartmaju... Verjetno vpliva na to kakšne interese imaš oz. s kakšnim namenom sta se združili poti itd.

Moj predlog je enak, vikaj, če ti nekdo reče da ga ne vikati, ga pač ne.


Ne delaj tega, ker se ti bojo smejali :)


Če pridem na pošto ali pumpo, kjer niti nisem prepričan ali je starejši ali mlajši, se poslužim vikanja. Če bi spregovoril še nadaljnjih 30 stavkov, bi verjetno bili na ti.

Furbo ::

filipos je izjavil:

In en problem, ki ga imam že od nekdaj je to, da res ne znam ocenit starosti ljudi

Nehaj se obremenjevati s starostjo, ampak vikaj glede na situacijo.
Če imaš glih opravka s kakimi birotati in podobno navlako, ki misli, da je pomembna, pač vikaš.
Če imaš opravka z normalnimi ljudmi tikaš, če imaš poslovne, spet vikaš.. ni tako težko.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

winterriver ::

kuall je izjavil:

če bo pa un užaljen, ker si ga tikal (so zelo redki) je pa itak idiot


No, pozabil si se eno moznost, da ti izpades idiot. Seveda pa v egocentricnem vesolju, tega niti ne opazis, niti razumes.

Furbo je izjavil:

filipos je izjavil:

In en problem, ki ga imam že od nekdaj je to, da res ne znam ocenit starosti ljudi

Nehaj se obremenjevati s starostjo, ampak vikaj glede na situacijo.
Če imaš glih opravka s kakimi birotati in podobno navlako, ki misli, da je pomembna, pač vikaš.
Če imaš opravka z normalnimi ljudmi tikaš, če imaš poslovne, spet vikaš.. ni tako težko.


+1.
Eat shit, millions of flies can't be wrong.

Zgodovina sprememb…

Raptor F16 ::

Furbo je izjavil:


Nehaj se obremenjevati s starostjo, ampak vikaj glede na situacijo.
Če imaš glih opravka s kakimi birotati in podobno navlako, ki misli, da je pomembna, pač vikaš.
Če imaš opravka z normalnimi ljudmi tikaš, če imaš poslovne, spet vikaš.. ni tako težko.


Te bom popravil. Če si normalen, beri kulturno vzgojen, boš vikal.

Ne boste zdaj obrnili sveta na glavo.

Normalna oseba vikanje razume kot izraz osnovnega spoštovanja in priznavanja dostojanstva. Če imaš težave s tem, da te ljudje vikajo se verjetno pretirano obremenjuješ s tem kaj si ljudje mislijo o tebi.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

IL_DIAVOLO ::

Normalna oseba ni užaljena, ce ga oseba tika.

Meni je recimo cisti turn off, ce me zenska podobnih let vika kao uradni odnos.

Invictus ::

Vikanje doda neko distanco v debato, kar je dostikrat koristno pri kakih sporih, saj se potem ne pošilja takoj v 3PM ali še kaj hujšega.

Sploh v kakih družinskih sporih z daljnimi sorodniki...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

gruntfürmich ::

filipos je izjavil:

Hej, imam eno vprašanje.
Torej, starejše ljudi (razen, če jih dobro poznaš) se valda vika, ampak kaj pa npr. študente? Oziroma pri kateri starosti je meja za vikanje/tikanje? Star sem 17 in starša sta me vedno učila, da se starejše ljudi/neznance vedno vika, ampak dostikrat mi kdo omeni, da preveč uradno/nesproščeno govorim in zdaj probam to popraviti, ker je to baje malo čudno/nenavadno.
In en problem, ki ga imam že od nekdaj je to, da res ne znam ocenit starosti ljudi (zafrknem lahko tudi za 10 let), tako da se mi tudi zdi najlažje, da pač vse vikam.
Kakorkoli, vse vrstnike lahko tikam, toda kaj pa recimo nekoga, za katerega ocenim/vem, da je na faksu? Ok, 19 ne bom tikal, 20 letnika tudi ne, ampak kaj pa nekoga, ki je 23? Kaj pa nekoga, ki je 26??
Kaj, če mene nekdo tika, a jaz tikam nazaj? Pa da ne omenjam trgovim, kjer me nekatere prodajalke tikajo, druge pa me nazivajo kot, da sem ravnokar odplačal kredit za stanovanje??

Vem, da je to en res neumen problem, ampak smo v karanteni in jaz očitno nimam nič kaj bolj pomembnega/pametnega za razmišljat. :)


vikaj od 40 let naprej; ali še več. razen če to veleva situacija (šef, stranka...).

in vedno se drži bontona; to te bo največkrat popeljalo v pravo smer. če ne želiš ostati zadnji hlapec in delavček, potem uporabljaj bonton.
kdor ti pravi da so te stvari preživete in neumne, je ali delavski bebo ali čudaški anarhist. za vse ostale, ki so civilizirani in prispevajo k držbi, pa je bonton way to go.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

Jaz vedno vikam...vse tiste katere ne poznam..s tem jim pokažem spoštovanje...pa nima veze starost...lahko je študentka za blagajno ali pa 100 let star pešec, ki sprašuje za pravo smer....pač ljudi katere ne poznam vikam...so me vzgajali, da ljudi vikam...in sedaj je že moč navade taka, da ne morem, da ne bi....
+ bonton= prosim, hvala obvezno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Raptor F16 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Normalna oseba ni užaljena, ce ga oseba tika.

Meni je recimo cisti turn off, ce me zenska podobnih let vika kao uradni odnos.


Očitno že noče v tistem trenutku imeti nič s tabo.

Ko pecaš si by default mal vsiljiv, saj to je poanta da prebiješ led v smislu dobre volje in atmosfere. Ampak pecat ne greš kar na slepo do taprve in rečeš... nevem npr.

"Čuj TI ribo, iz kojeg potoka si ti!?" .

Če naletiš na ljadro ki ji nič ni sveto v najboljšem primeru fukaš za vogalom. Well if that's your thing... Običajno pecaš po krajšem spogledovanju, ko se že nakaže prosta pot za pristop.

Ko se pogovarjamo o casual odnosih z neznanci se vika oz. vzdržuje distanca. Riniti v ljudi, ki te ne poznajo ali pa jim je ob tebi neprijetno je grdo in nesramno.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

donvito ::

bbbbbb2015 ::

filipos je izjavil:

Natakarje, zobozdravnike ipd. se valda vika. V mislih sem imel bolj take interakcije npr. nekomu pade urbana, a mu rečem "Oprostite, padla vam je urbana" ali "Hej, urbana ti je padla", če rabiš zamenjat bankovec/kovanec "Ej oprosti, ampak ali imaš mogoče 2EUR za zamenjat" vs "Oprostite, ali..."
Ali pa, da si neka stalna stranka v kavarni in te osebje začne že tikat (čeprav se mi zdi, da je tukaj pravilno, da vseeno nazaj vikam, glede na to da jih pravzaprav ne poznam..).

No, sej pravim, da je prav neumen problem oz. zmanjkalo mi je pametnih vprašanj.


Jaz praviloma vse vikam, tudi mlajše od sebe. Vikam tudi vse uradnike in policaje če želite. Vikam tudi našo čistilko na firmi in ona vika mene. Naključnega mimoidočega vikam, če kaj rabim ali je komu kaj padlo npr. na tla in ne vidi.

Bližnje sodelavce vse tikam in oni tikajo mene. Pri strankah je tako, recimo eni so moje stranke 10+ let,
če me tikajo, spoštljivo predlagam, da se tikamo. Predlagam, da spijemo kavo ali popoldne pivo.

Tikanja mene (tako v naprej) ne dovolim, smejo me tikati mlade in lepe punce, recimo blagajničarke in kelnerice. Samo res mlade in zelo lepe. Če ni dovolj mlada ali ni dovolj lepa, ji to jasno povem. Mlada ženska ne rabi ekstra statusa, že dih jemajoča lepota je sama po sebi status.

Če me kdo kljub opozorilu tika, ga steram v pič.. materino. Ni pokazal spoštovanja in me kot sogovornik ne zanima.

Če je kdo izgubil moje spoštovanje, ga lahko samo tikam, ponavadi ne dovolim, da me sploh kdo ogovori na ta način. Če me poskuša tikati nazaj, mu jasno povem, da me ne more tikati, če mu to ne paše, naj spoka.

V angleščini večino "tikam" ta jezik ne pozna takega vikanja in tikanja. V nemščini praviloma vikam, nemščina je zelo podobna slovenščini po tem. Po francosko enako, praviloma vikam, Francozi imajo tudi navado, da se opravičijo v naprej, če vas kontaktirajo nenajavljeni in se praviloma zahvalim za čas, ki mi ga je kdo namenil. V balkanskih jezikih (hrvaščina, srbščina) je zelo podobno kot slovenščina, praviloma vikam.

Zgodovina sprememb…

sigmundfreud ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Tikaš tiste, s katerimi skupaj krave paseš. Ostale vikaš.

Starost tu nima veze.

Kako zgleda, da prideš v restavracijo na večerjo, pa da te natakar "ej ti, kva boš jedu?" oblaja? NIKAKO!

Vikanje je tudi izraz spoštovanja. Če svojih strank ne vikaš, neposredno izražaš nespoštljivost do njih. Drugo so stranke v fitnes centru ipd. - tam moraš pa tudi sam imeti neko mero, koga se spodobi vikat, koga pa lahko tikaš.

Po drugi strani pa poskusi tikat policista, ali bognedaj sodnika... zobozdravnika? Zna postati boleča izkušnja!


Točno tako.
Meni je tašča (v prisotnosti tasta), po več letih poznanstva v enem sproščenem okolju predlagala, da se začnemo tikat. Sem rekel, da bom razmislil. Predlog sem odklonil in jima dal vedeti, da ju bom vikal, ker ju spoštujem in se jima s tem zahvaljujem za vzgojo njune krasne hčerke (moje žene). Od takrat naprej - fant moj - sem sprejet v družino tako, kot si ne bi nikoli mislil! Ni, stvar v tikanju/vikanju - stvar je v odnosu in spoštovanju. Seveda se kdaj zmotim, tasta v kakšnem štosu tikam, nihče ne opazi - važno je, da so na svoje mesto postavljeni odnosi. Zanimivo je tudi, da z vikanjem naši odnosi niso zategnjeni, prej bi se nelagodno počutil, če bi mi "zaukazali", da jih tikam.

V službi je druga zgodba, tam si vesčas skupaj, - tam tikam vse, starejše, mlajše - razen seveda tistih, ki so cepljeni na osebnost, pa uber šefov in šefov drugih oddelkov. Stvar je v odnosu in spoštovanju. Nekaj pa tudi v diplomaciji. ;)

IL_DIAVOLO ::

Kar nekaj narcisekov :)

Cruz ::

Jaz sem navajen vikati, tudi mlajše, če je poslovno okolje. Če pa je bolj domače, kot recimo kakšni lokalni kafiči, kjer se vsi tikajo, pa tikam. Starejše pa vikam(razen kakšnih kolegov ali ljudi v športnem okolju) in sem že nekajkrat povedal, da mi je lažje nadaljevati z vikanjem, čeprav so mi povedali, da jih lahko tikam.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

The Player ::

boha je izjavil:

slovenščina, blesav jezik v pm. bedarij tolk, da ni druge kot da se vprašaš kaj kurca se je dogajal tem brihtam jezikoslovnim, da so zgruntal tolk enih neumnosti. vikanje, dvojine, sklanjatve, sklone itn. kleti loleki z manjvrednostnim kompleksom, od trubarja dalje. pfuj banda.


Uf, potem še v življenju nisi imel stika z ostalimi tujimi jeziki, da kaj takega rečeš.

Kitajščina, japonščina imata zapleteno abecedo, korejščina ima več različnih besed za en pomen, ki se uporablja zgolj v specifičnih primerih, da o besednjaku za spoštovanje starejših ne omenjam, ki obsega veliko več, kot le vikanje. Angleščina ima cel seznam nepravilnih glagolov in neumne izjeme, ki lahko delajo probleme, če nisi v stiku z jezikom od malega, afriški jeziki imajo poleg govora še tleskanje z jezikom itd. itd. Vsak jezik ima nekaj, kar bo delalo probleme.

V angleščini sploh nimajo tikanja, oni samo vikajo. Je zato angleščina zanič?

IL_DIAVOLO ::

Ne, samo bolj enostavna in fleksibilna.

Slovescina je glede tega najbolj kompliciran jezik. Tega se preprosto ne da naucit, to je po obcutku.

Stupid.

Zgodovina sprememb…

The Player ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ne, samo bolj enostavna in fleksibilna.

Slovescina je glede tega najbolj kompliciran jezik.


Potem še nisi imel opravka s korejščino ;)

Je bilo pa to retorično vprašanje za boho, ker je imel toliko za povedati čez slovenščino.

Tepko.

Zgodovina sprememb…

Ganon ::

janezvalva je izjavil:

mislim, da ni nekega pravila glede vikanja/tikanja.


Ravno obratno, pravilo so zelo jasna.

estons ::

OP, ne glede na to, ali izbereš vikanje ali tikanje, še vedno lahko ton svojega sporočila prilagodiš situaciji. Torej, če je nekomu padla Urbana, lahko rečeš "Ej, padla vam je Urbana." Ni ti treba reči "ej stari, pober urbano" ali pa "Oprostite gospod, morebiti ste spregledali, da vam je Urbana padla na tla." Vikanje/tikanje je samo ena niansa komunikacije. Btw, jaz po defaultu vikam polnoletne ljudi, ne glede na spol ali vlogo v življenju (čistilka/zdravnik npr.)

shubell ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Eni se starše vikajo, to je too much.

Moja mati svoje starše onika

BigWhale ::

filipos je izjavil:


Torej, starejše ljudi (razen, če jih dobro poznaš) se valda vika, ampak kaj pa npr. študente? Oziroma pri kateri starosti je meja za vikanje/tikanje? Star sem 17 in starša sta me vedno učila, da se starejše ljudi/neznance vedno vika, ampak dostikrat mi kdo omeni, da preveč uradno/nesproščeno govorim in zdaj probam to popraviti, ker je to baje malo čudno/nenavadno.


Jaz sem imel podoben problem. Odlocil sem se za varianto, da v neki 'uradni komunikaciji' vse vikam. Pa naj bo to studentka, ki streze kruh al pa direktor s katerim imam sestanek. Dokler se z osebo ne dogovorim o tikanju uporabljam pac vikanje.

filipos je izjavil:


In en problem, ki ga imam že od nekdaj je to, da res ne znam ocenit starosti ljudi (zafrknem lahko tudi za 10 let), tako da se mi tudi zdi najlažje, da pač vse vikam.


S tem ni v bistvu pravzaprav nic narobe. Ti bodo ze drugi povedali, da jih lahko tikas.

filipos je izjavil:


Vem, da je to en res neumen problem, ampak smo v karanteni in jaz očitno nimam nič kaj bolj pomembnega/pametnega za razmišljat. :)


V bistvu je precej zanimiv problem. :)

Rias Gremory ::

Se strinjam z @Raptor F16 in @floyd1.

Naučen sem oz. samoumevno mi je, da vse ki jih ne poznam vikam (v kolikor se ne zmenimo drugače).
Med sodelavci se vsi tikamo, stranke vikam. Stalne stranke v večini primerov same izrazijo željo, da jih tikamo in one nas.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Naj bo vam/nam ta dan,kot iz lepih sanj

Oddelek: Loža
241287 (865) Ladjar
»

Gospa Tadeja? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
18522324 (16647) Truga
»

Prosim za pomoč pri prevodu v nemški in italijanski jezik.

Oddelek: Loža
82138 (1974) SkyEye90
»

Poenostavitev SI jezika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14726424 (21990) Okapi
»

Koliko ljudi vikate pri pogovorih preko interneta?

Oddelek: Loža
312852 (2242) Cokolesnik

Več podobnih tem