» »

Koliko ostane najemodajalcu?

Koliko ostane najemodajalcu?

PreviousUser ::

Recimo, da najemodajalec oddaja neko garsonjero za 250 EUR na mesec. Katere stroške poravnava on še iz te najemnine? 27,5% davka, zavarovanje, rezervni sklad ... Koliko mu v grobem potem sploh še ostane od te najemnine?

Ales ::

Amortizacije same nepremičnine in morebitne opreme ne pozabit. Česa takega sicer ne nakazuješ nekam kot nek strošek, a če že sprašuješ po tem, koliko zares ostane...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

Alien123 ::

odvisno kakšno pogodbo ti da. Lahko ti plačuješ najemnine 250€, v pogodbi pa napiše 100€..

PreviousUser ::

Alien123 je izjavil:

odvisno kakšno pogodbo ti da. Lahko ti plačuješ najemnine 250€, v pogodbi pa napiše 100€..


No, pa recimo, da je vse regularno. Zanima me predvsem s stališča najemodajalca, da se upošteva vse stroške. Se mi zdi, da znajo rezervni skladi, zavarovanja itd. kar nanesti in vprašanje je potem, kakšna je računica.

Groot ::

Večino postavk si ugotovil že sam. Zagotovo (ob predpostavki da je vse regularno) plačuje 27,5% davka, kar vzame 68,75 EUR, in pa prispevek za rezervni sklad, višina katerega pa je odvisna od tega koliko je zbor etažnih lastnikov določil (lahko minimalno, lahko več). Če torej plačuje zgolj to, mu najbrž ostane cca. 175-160 EUR (razen če so prispevki za rezervi sklad res povečani).

Poleg zgornjega pa je še več možnosti katere lahko plačuje. Prva je zavarovanje, katerega sicer precej najemodajalcev po mojih izkušnjah nima. Potem pa še razni stroški za obnovo stanovanja in opremo.

Bojevnik ::

Kolikor vem, gre za stroske in davke ponavadi skupaj ena mesecna najemnina na leto.
(se pravi mu ostane 11 mesecnih najemnin)

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: amacar ()

Invictus ::

Gresta lepo kar 2...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Old Spice ::

Lahko ti podam svoj primer. Na naslovu sem začasno prijavljen. Gre za novejši blok (starost 10 let). Oprema, pohištvo na Ikea nivoju.

Najemnine plačujem 380 eur. Stroški niso v znesku.

Od tega zneska gre dobrih 100 eur za davek. 18 eur je rezervnega sklada. 20 eur je ostalih stroškov upravljanja, ki jih pokriva kot lastnik. Skupaj torej cca. 140 eur. Ostane torej 240 eur.

Ob vselitvi je pokril stroške notarja (dobrih 100 eur). Stanovanje je zavarovano, ne vem pa kakšna je cena le-tega na letnem nivoju.

Tu pride potem poleg še vzdrževanje. Najemam tretje leto. V tem času je bilo vsako leto še cca. 200 eur izrednih stroškov. In pa seveda tu ni všteta obraba pohištva in opreme. Mislim, da nekako 5k eur gotovo daš v 10 letih za potrebe osnovnega vzdrževanja. Kar je nekako še slabih 500 eur letno.

PreviousUser ::

Bojevnik je izjavil:

Kolikor vem, gre za stroske in davke ponavadi skupaj ena mesecna najemnina na leto.
(se pravi mu ostane 11 mesecnih najemnin)


Če je davek 27,5%, potem gredo 3,3 mesečne najemnine na leto za davke.

barakus ::

A ni 27,5% nekam visoka številka, če si poštenjak?

Tako na hitro je to potem dražje, kakor da oddajaš turistom kot normiranec? Pa se čudijo, da imamo stanovanjski problem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

SasoS ::

Od davka se odštejejo priznani stroški v višini 15%.
Poenostavljeno - če je najemnina 1000 EUR, potem davek ni 275 EUR, ampak (1000-150)*27,5% = 233,75 EUR. Potem je tukaj zavarovanje (kaj pa vem, okoli 250 EUR na leto?) in ostali stroški kot že omenjeno...

PreviousUser ::

SasoS je izjavil:

Od davka se odštejejo priznani stroški v višini 15%.
Poenostavljeno - če je najemnina 1000 EUR, potem davek ni 275 EUR, ampak (1000-150)*27,5% = 233,75 EUR. Potem je tukaj zavarovanje (kaj pa vem, okoli 250 EUR na leto?) in ostali stroški kot že omenjeno...


Ti stroški se priznajo avtomatsko ali je treba kaj dokazovati?

smacker ::

bbbbbb2015 ::

PreviousUser je izjavil:

Recimo, da najemodajalec oddaja neko garsonjero za 250 EUR na mesec. Katere stroške poravnava on še iz te najemnine? 27,5% davka, zavarovanje, rezervni sklad ... Koliko mu v grobem potem sploh še ostane od te najemnine?


Če je vse regularno, normalna cena nepremičnine, normalna cena najema, neko normalno vzdrževanje, potem se z nepremičnino zasluži nekje preračunano letno 3 do 5 do 7%.
Jaz računam, da bi se amortizacija morala pokriti nekje v 12 letih. Stavbe se amortizirajo sicer na 20 let.
To je nekje average-to-best case.
Že ena huda toča, poplava, kronični neplačnik spremeni... vse.

Zato se eni ukvarjajo s tem, da na sodiščih kupujejo nepremičnine z diskontom, ter stare lastnike spremenijo v nove najemnike. Če drugo ne, je nepremičnina na pol cene. Danes realno to že več ni tako. Sploh dosti Šiptarjev se je rado s tem ukvarjalo. Prodajali so bureke in čevape, plačevali skoraj 0 davkov, ter se potem pojavljali na dražbah.

Najemanje nepremičnin je dokaj zahteven posel.

Utk ::

Ja, ampak je teh 3 do 7 procentov realnih in dokaj zanesljivih, ker cena nepremičnini raste najmanj za inflacijo.

nekikr ::

Vse je odvisno od tega za koliko si to nepremičnino kupil. Če ugodno, potem je najemnina lahko dodaten zaslužek. Če za normalno ceno, potem z najemnino pokrivaš zgolj stroške in obrabo, inflacija te pa morda potegne v plus, s tem, da je potem bolje, če se sploh ne ukvarjaš z oddajanjem. Če drago, potem ti nobena najemnina in inflacija ne pomagata. Zato se največkrat in praktično edinokrat s tem, kako se oddajanje splača, hvalijo tisti, ki so podedovali stanovanje ali dve, še najbolje v centru Ljubljane. Tako oddajanje se res splača. Vsa ostala pa precej manj.

Pri najemnini OP, najemodajalcu več kot 150€ ne ostane.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

AndrejS ::

Vsi pa pozabljate neplačevanje najemnine, uničevanje stvari , s tem da takšnega pacienta tudi težko odstraniš iz stanovanja.

showsover ::

Nekateri, bolj dolgoročni in domnevno zanesljivi (manj tveganja), pripeljejo tudi svoje pohištvo, sami premalajo stene in to.

Utk ::

nekikr je izjavil:

Vse je odvisno od tega za koliko si to nepremičnino kupil. Če ugodno, potem je najemnina lahko dodaten zaslužek. Če za normalno ceno, potem z najemnino pokrivaš zgolj stroške in obrabo, inflacija te pa morda potegne v plus, s tem, da je potem bolje, če se sploh ne ukvarjaš z oddajanjem. Če drago, potem ti nobena najemnina in inflacija ne pomagata. Zato se največkrat in praktično edinokrat s tem, kako se oddajanje splača, hvalijo tisti, ki so podedovali stanovanje ali dve, še najbolje v centru Ljubljane. Tako oddajanje se res splača. Vsa ostala pa precej manj.

Pri najemnini OP, najemodajalcu več kot 150€ ne ostane.

Ja, v to greš če imaš slučajno dobro priložnost. Na vsako silo nek trenutek, ko se spomneš na to, se zapufat za oddajo stanovanja najbrž ni dober posel.

Invictus ::

Računovodsko se nepremičnina amortizira 30 let...

Tako, da vse nad 3,33%, je že zaslužek ;).

Cene bodo šle pa itak gor. Par ljudi bo imelo srečo, da bo kupilo v trenutnem sranju, ker mora prodajalec priti do denarja, večina kupcev bo čakala na še bolj ugodno ceno in na koncu popušila.

Kar večina kupcev pozablja je, da prodajalcev ni neskončno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Če računaš amortizacijo, nepremičnina ne izgublja vrednosti in jo lahko kadarkoli prodaš za podoben denar kot si kupil. Ves višek je profit. Če ne računaš amortizacije, ji vrednost lahko pada, ni pa nujno, imaš pa tolk več profita na leto.
Ne moreš pa odštevat denar za amortizacijo in še rečt, da čez 30 let stanovanje ni nič vredno.

MrGTO ::

En nacin oddajanja je tudi preko normiranega s.p.-ja, tako polnega kot popoldanskega.
Ce si ze polno samozaposlen normiranec, prispevke ze placujes in imas neko drugo osnovno dejavnost. Ce si redno zaposlen, lahko odpres popoldanski s.p.
Sicer imas nekaj manj kot 70€ prispevkov na mesec, vendar od prejete najemnine imas priznanih 80% normiranih stroskov, na ostalih 20% se placa 20% davek kar skupaj znese 4% na celotno prejeto najemnino.
Ce bos zasluzil nekje okoli 5k€ letno (ne da se mi tocno zracunat :)) bos s tem prisparal, pa se lahko opravljas kaksno drugo dejavnost preko popoldanskega s.p.-ja.
Premislite...

bbbbbb2015 ::

MrGTO je izjavil:

En nacin oddajanja je tudi preko normiranega s.p.-ja, tako polnega kot popoldanskega.
Ce si ze polno samozaposlen normiranec, prispevke ze placujes in imas neko drugo osnovno dejavnost. Ce si redno zaposlen, lahko odpres popoldanski s.p.
Sicer imas nekaj manj kot 70€ prispevkov na mesec, vendar od prejete najemnine imas priznanih 80% normiranih stroskov, na ostalih 20% se placa 20% davek kar skupaj znese 4% na celotno prejeto najemnino.
Ce bos zasluzil nekje okoli 5k€ letno (ne da se mi tocno zracunat :)) bos s tem prisparal, pa se lahko opravljas kaksno drugo dejavnost preko popoldanskega s.p.-ja.
Premislite...


Karkoli je "popoldansko", se sploh ne sme odpreti. Pika. Namreč, imel sem kolega oblikovalca, ki je imel popoldanski s.p. za tiskarstvo.

V nekem trenutku je šla tiskarna v stečaj in on je ostal brez službe.

Na njegovo veliko presenečenje, se ni mogel prijaviti na zavod, niti ni mogel prejeti nobenega nadomestila.

Njegov popoldanski sp je postal kar sp. Čeprav, kolikor je sam rekel, ta njegov popoldanski sp je prinesel morda tisočaka na leto, kar je daleč od neke plače.

To ni v redu, ker ko si zaposlen, se plačujejo davščine ravno s tem namenom, da če si nezaposlen, da lahko greš na zavod.

Zato odsvetujem vsakomur "popoldanski" sp.

MrGTO ::

Se strinjam, da obstaja moznost da se lahko konkretno zafrknes..

Kleemen ::

Torej če nimaš s.p. po novem sploh ne moreš oddajat nepremičnine? Če imaš normiranca potem od celotne najemnine plačaš samo 4% davka?

Kripto mesi ::

Kje si se spet ti nasel z neumnim sklepanjem. Najprej v temi normiran sp, zdaj tu. Od kje si pobral, da po novem ne mores oddajati neoremicnine brez s.p.? Ti je butasta racunovodkinja povedala?
Se odgovor, lahko oddajas brez s.p.

Drugo vprasanje: tip zgoraj ti da primer, kjer pri normirancu placas 4% davka od najemnine in ti dejansko vprasas isto vprasanje. Kaj je s tabo narobe model?
Se odgovor, drzi. Nisem pa preprican, ce je potrebno nepremicnino zavesti kot osnovno sredstvo (eni pravijo da ja, eni da ne).

V prihodnje pa prosim malo preberi, preden spet sprasujes bedarije na katere so bili odgovori ze podani.

starfotr ::

Ne pozabit, da lahko uveljavljate tudi stroške za obnovo stanovanja in s tem dejansko znižate davek.

kamiKaZaA ::

MrGTO je izjavil:

En nacin oddajanja je tudi preko normiranega s.p.-ja, tako polnega kot popoldanskega.
Ce si ze polno samozaposlen normiranec, prispevke ze placujes in imas neko drugo osnovno dejavnost. Ce si redno zaposlen, lahko odpres popoldanski s.p.
Sicer imas nekaj manj kot 70EUR prispevkov na mesec, vendar od prejete najemnine imas priznanih 80% normiranih stroskov, na ostalih 20% se placa 20% davek kar skupaj znese 4% na celotno prejeto najemnino.
Ce bos zasluzil nekje okoli 5kEUR letno (ne da se mi tocno zracunat :)) bos s tem prisparal, pa se lahko opravljas kaksno drugo dejavnost preko popoldanskega s.p.-ja.
Premislite...

Hipotetično -> mogoče mi bo nekoč ratalo (kripto) in takrat imam načrt v Sloveniji oddajati stanovanja (vendar nikjer delati), kjer bi imel priliv 3k-4k na mesec, vse kar bi šlo nad to ceno, pa bi investiral v tujino (Avstrija, Nemčija in Švica). Gremo zdaj en izračun:

regularno: 4000EUR -15% = 3400EUR x 0,275 = 935EUR davka / mesečno x 12 mesecev = 11.220EUR davka letno pri prilivu 48.000EUR

Normiran s.p. : 48.000EUR -80% = 9.600EUR -20% davka = 1.920EUR davka letno ob prilivu 48.000EUR
--------------------------------------------------------
razlike je torej 9.300EUR in še pri normiranem s.p. si nakazujem neko plačo (tam plačam prispevke) in mi še teče delovna doba povrhu, kot pa če samo oddajam in nikjer ne delam. Pa to bi bilo fenomenalno, če je res temu tako kot sem zapisal. Torej še si nakažem minimalno plačo (več je škoda) in imam mesečno 940EUR stroškov x 12 mesecev = 11.280EUR (pa tolko znaša davek po regularni poti samo), s tem da v tem primeru imam še dodatnih 700EUR neto nazaj priliva in mi teče delovna doba, sem zavarovan in bi v tem primeru plačal le 1.920EUR davka + 2.880EUR prispevkov = 4.800EUR odbitka od 48.000EUR.

Je to vse tako kot sem zapisal v tem enem praktičnem primeru? Če je to res, mi je to ena zelo koristna informacija. Hvala.

Zgodovina sprememb…

Kleemen ::

Če je to res se pa res splača oddajat stanovanje, če že imaš normiranca. Torej je glavni strošek 4% davka (kar ni nič) od najemnine in to je to.

Kripto mesi ::

Če hočeš, da ti teče delovna doba/zavarovanje/etc moraš imeti odprt nepopoldanski s.p., kjer imaš na mesec ~400€ stroškov za prispevke. Če pa si že zaposlen in imaš odprt popoldanski s.p plačaš ~70€ mesec.

Normalno oddajanje: 4000€ mesečno prihodka = 935€ stroškov na mesec.
Normiran sp: 4000€ mesečno prihodka = 160€ akontacije dohodnine + ~400€ za prispevke + če se ne znajdeš/ne znaš sam narediti obračuna/... (stroški za poslovni račun, računovodja...) = ~560€ stroškov na mesec (+ ob tem teče delovna doba in zavarovanje)
Popoldanski normiran sp: 4000€ mesečno prihodka = 160€ akontacije dohodnine + ~72€ za prispevke + če se ne znajdeš/ne znaš sam narediti obračuna/... (stroški za poslovni račun, računovodja...) = ~232€ stroškov na mesec (ob tem moraš biti nekje zaposlen)

LapD ::

kamiKaZaA je izjavil:

MrGTO je izjavil:

En nacin oddajanja je tudi preko normiranega s.p.-ja, tako polnega kot popoldanskega.
Ce si ze polno samozaposlen normiranec, prispevke ze placujes in imas neko drugo osnovno dejavnost. Ce si redno zaposlen, lahko odpres popoldanski s.p.
Sicer imas nekaj manj kot 70EUR prispevkov na mesec, vendar od prejete najemnine imas priznanih 80% normiranih stroskov, na ostalih 20% se placa 20% davek kar skupaj znese 4% na celotno prejeto najemnino.
Ce bos zasluzil nekje okoli 5kEUR letno (ne da se mi tocno zracunat :)) bos s tem prisparal, pa se lahko opravljas kaksno drugo dejavnost preko popoldanskega s.p.-ja.
Premislite...

Hipotetično -> mogoče mi bo nekoč ratalo (kripto) in takrat imam načrt v Sloveniji oddajati stanovanja (vendar nikjer delati), kjer bi imel priliv 3k-4k na mesec, vse kar bi šlo nad to ceno, pa bi investiral v tujino (Avstrija, Nemčija in Švica). Gremo zdaj en izračun:

regularno: 4000EUR -15% = 3400EUR x 0,275 = 935EUR davka / mesečno x 12 mesecev = 11.220EUR davka letno pri prilivu 48.000EUR

Normiran s.p. : 48.000EUR -80% = 9.600EUR -20% davka = 1.920EUR davka letno ob prilivu 48.000EUR
--------------------------------------------------------
razlike je torej 9.300EUR in še pri normiranem s.p. si nakazujem neko plačo (tam plačam prispevke) in mi še teče delovna doba povrhu, kot pa če samo oddajam in nikjer ne delam. Pa to bi bilo fenomenalno, če je res temu tako kot sem zapisal. Torej še si nakažem minimalno plačo (več je škoda) in imam mesečno 940EUR stroškov x 12 mesecev = 11.280EUR (pa tolko znaša davek po regularni poti samo), s tem da v tem primeru imam še dodatnih 700EUR neto nazaj priliva in mi teče delovna doba, sem zavarovan in bi v tem primeru plačal le 1.920EUR davka + 2.880EUR prispevkov = 4.800EUR odbitka od 48.000EUR.

Je to vse tako kot sem zapisal v tem enem praktičnem primeru? Če je to res, mi je to ena zelo koristna informacija. Hvala.


Pri s.p. si ne nakazuješ nobene plače, z denarjem na računu prosto razpolagaš. Tvoj strošek je 400EUR (prvi dve leti še celo konkretno manj) mesečno za prispevke in 4% davka od prihodkov.
web&motion designer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LapD ()

Kleemen ::

Sam imam že tako ali tako normiran sp in stroške prispevkov tako ali tako. Torej najbolj preprosto registrirat še eno dejavnost nepremičnine in mesečno izdat račun podnajemniku za najemnino in od tega plačat 4% davka kot pri vsakem izdanem računu? Če je to to potem je res simple in se splača oddajat nepremičnino.

Ales ::

Ne pozabi je še kupit prej.

Shintaro, si to ti?

buttcrack ::

A pol se mi splača odpret popoldanca, če oddajam "luknjo" za 400€, čeprav sem zaposlen pri privatniku?

Kolk bi na uč prišparal potem letno?

Kripto mesi ::

Prišparaš 5€ mesečno ob predpostavki, da imaš zastonj poslovni račun (npr N26) in znaš sam narediti obračun. V nasprotnem primeru bo s popoldancem dražje.

buttcrack ::

Tnx

asdf_jklc ::

Naj te ne boli preveč - čas debelih krav za najemodajalce (razen nekaj izjem) je minil. Pristanek bo precej trd.

Invictus ::

Ne se sekirat...

Če najemodajalec nima kredita, ne bo spuščal cene.

Zdaj je v LJ in MB malo krize, ker faksi ne delujejo, s septembrom se bo vse začelo na novo...

Takrat bodo šle dobre lokacije za med, tudi za višje cene...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

najemodajalci in njihove ideje (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29450493 (40875) KAVINSKY
»

Normiranci so rak rana naše ljube Slovenije (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Problemi človeštva
823162115 (126935) jype
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619338 (16875) wind
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013421 (8909) Vikking

Več podobnih tem