» »

Nakup PMR walkie-talkija?

Nakup PMR walkie-talkija?

1 2 3
4
»

matobeli ::

Kakoor smo že rekli; popolnoma legalno na baofengu oddajat brez licence ne bo nikoli. Ampak če upoštevaš kriterije ki jih izpolnjujejo navadni walki-talkiji za pmr/lpd območje te nihče ne bo preganjal.

Tehnično gledano je edini kriterij ki manjka tej postaji da bi bila legalna (če je pravilno nastavljena) antena, ki ne bi smela bit odstranljiva (pač take so zahteve) in seveda štempelj.

Najbolš da vzameš od koga iz bolhe ki ti bo zrihtal še vse potrebne kanale in omejitve.

celje ::

bi (ce bi) kupil v trgovini. mi jih je v bistvu ponudil prodajalec zraven pmr slusalk. bom rajsi kupil zadevo, ki oddaja torej z 0,5 in me bk.

sedaj gledam digitalne zadeve in so cca od 50 eur naprej.
priporoca kdo kaksen model? kupil bi dva, tam do 100eur/kos. ce je 50eur/kos pa toliko bolje. samo legal zadeve za: nisem radioamater in ne nameravam postati.

hvala

matobeli ::

Digitalne za 50eur in naprej? Daj kakšen link... Drugač pa, motorola so dobri, verjetno kar TLKR T82, ravno 100eur za dva.

Dri3r ::

V dekatlonu imaš dva solidna analogna kompleta PMR(AAA baterije,IPX4, slušalka); SOLOGNAC 500 in WT900 z malce več dodatne opreme. Jaz imam Retevis 649 klon iz lidla pa je super, uporabljata jih mulca skoraj vsak dan.
dri3r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dri3r ()

hipertija ::

matobeli je izjavil:

Digitalne za 50eur in naprej? Daj kakšen link... Drugač pa, motorola so dobri, verjetno kar TLKR T82, ravno 100eur za dva.

verjetno je mislil digitalni zaslon... https://www.conrad.si/p/pmr-radijska-po... tole je liga...

v smislu digitalnih pmr postaj (dmr protokol) je plus enkripcija prometa, sms-i itd.
Prekle za kurnk

tommorrow ::

Ojla, fantje, ali te akos lovi, če imaš PMR walkie talkie, ki ima možnost nastavitve iz 0,5W na 2W? Zadnje leto so nas večkrat udarila neurja in ni delal mobitel, nisem mogla poklicat moža niti gasilcev. Sicer on je 11kmm stran v službi, tako da ne vem, če bi ga tako sploh dobila. Ali pa poklicala pomoč.

ToniT ::

Če delaš na PMR frekvencah, te zaradi tega ne bodo lovili. Si pa v prekršku.

matobeli ::

tommorrow je izjavil:

Sicer on je 11kmm stran v službi

Ne bo šlo, razen če si na hribu mož pa dela v dolini in praktično vidiš fabriko.

Uporabi fiksne komunikacijske storitve. Optika, telefonski priključek... Če zmankuje elektrike nabavi UPS za naprave.

tommorrow ::

Hvala. Pa si lahko s tem sploh obetam, da me bo mož/gasilci slišal?

Na škatli piše drugačen domet, kot je na spletu, zato sem začela malo raziskovati.

Prej nisem imela pojma, da ne smeš brez dovoljenja uporabljati kar kakršnekoli naprave. Kupila sem prvi walkie talkie, za katerega je pisalo, da najdalj "nese". Čisto nov svet zame.

matobeli ::

tommorrow je izjavil:

Hvala. Pa si lahko s tem sploh obetam, da me bo mož/gasilci slišal?

Ne

tommorrow ::

Torej, če ne želim plačevati fiksnih storitev, nimam lahke rešitve :/

ziggy42 ::

tommorrow je izjavil:

Torej, če ne želim plačevati fiksnih storitev, nimam lahke rešitve :/

No kar so ti povedali ostali ni cisto res. Je pa resnica, da ni nujno izvedljivo ali prirocno.

S kvalitetnimi antenami, beri tipa zunanja vertikalka, yagi antena ali daljsa gumica za uhf podrocje ti zna delat zelo lepo na take razdalje, seveda je potrebna kvaliteta tako na oddaji kot na sprejemu. Na teh frekvencah igra vidna linija kljucno vlogo, brez nje je sprejem mocno otezen in potrebno je iskanje mikrolokacije. Ce vidne linije ni, mocno pomaga oddaja s cim visje lege, naj bo to balkon, lokalni hrib, drevo itd. Komot izvedljivo, ko je treba za vsako silo vzpostavit zvezo, ni pa prirocno.

Mozna je tudi zveza preko odboja od hribov, spet je nuja dobre antene in operatorske prakse. Doma mi recimo bp nese cez 50km po odbojih, ampak ne pricakuj istega, saj so pogoji in oprema drugacni.

V vsakem primeru oddaja iz mesta v mesto z rocnimi postajami in anteno za stirimi zidovi brez vidne linije pusca le malo upanja v uspeh. Ce pa lahko naredis kaj od zgoraj opisanega, pa bi skorajda moralo iti skozi. Ne preostane ti drugega kot da probas pa vidis.

Obstajajo tudi papagaji in prehodi, ki s pomocjo interneta ali ponovitve signala mocno izboljsajo domet.

Lahko obisces sosednjo temo tule na podforumu elektrotehnika z naslovom "Prvi PMR446 sked v Sloveniji". Mogoce se bo naslo kaj zanimivega.

Ps: uporaba mocnejsih postaj in zunanjih anten na pmr446 podrocju je sicer prekrsek, ma jaz pravim da si daj duska, samo poglej da ne bo kak mulc prisel za postajo in stiskal tam kjer se ne stiska. Naceloma ne takih krsiteljev ne lovi.

Lp

matobeli ::

Maš, najd si šiht za takrat ko je mož od doma. Ali pa se preseli v mesto ;)

Če ti ni toliko do povsem enostavnih in zastonj rešitev, ali celo takih ki generirajo dohodek lahko z nekaj lastnega (predvsem intelektualnega) vložka prideš do neke take napravice:
https://www.hackster.io/news/this-lora-...

Alternativa je tudi izpit za radioamaterja ter nakup prave radijske postaje z zunanjo anteno.

Ali pa to kar pravi ziggy, na YT je cel kup videov kako naredit ustrezno anteno. Ker če jo kupiš si hitro na strošku fiksne linije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

tommorrow ::

Delam od doma, medtem ko nam odnaša streho, plazi kaka zemljina, hvala :). Vseeno nimamo za živet v mestu.

Imamo visok balkon, vidimo hribe (vseeno pa ne direkt fabrike), o antenah pa ne vem nič. Krenem ma tisto drugo temo, hvala.

twom ::

tommorrow je izjavil:

Ojla, fantje, ali te akos lovi, če imaš PMR walkie talkie, ki ima možnost nastavitve iz 0,5W na 2W?
Potem to ni PMR walki talki temveč radioamaterska (ročna) postaja s katero oddajaš na PMR frekvencah.

Lovili te ne bojo, če ne boš smetila po kakšnih zasedenih frekvencah ali bolj pogosto oddajala. Sploh če gre v nujnih primerih. Takrat se uporabi vse kar je pri roki, tudi dimne signale.

Bo pa 11 km velik zlogaj tudi za kaj močnejšega. Meni par ročnih Kenwood TH-F7 postaj na 5 Watih počepne na par kilometrih (predmestje Ljubljane), ko se igram z otrokoma woki toki (sicer imam veljavno radiomatersko dovoljenje in klicni znak, nisem pa nikoli deloval kot radioamater).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: twom ()

tommorrow ::

Ok, potem pa še vprašanje, kaj nese 11 km? 5km od te razdalje je po mestu. Primeri takih naprav? In potem morava seveda oba na izpit? Do poletja imava mogoče ravno še čas. Hvala :)

Dri3r ::

Izpit in potem delaš prek repetitorjev.
dri3r

hipertija ::

tommorrow je izjavil:

Ok, potem pa še vprašanje, kaj nese 11 km? 5km od te razdalje je po mestu. Primeri takih naprav? In potem morava seveda oba na izpit? Do poletja imava mogoče ravno še čas. Hvala :)


Kot so ti že povedali fantje, na sam domet vpliva ogromno dejavnikov: konfiguracija terena, druga zadeva je sama postaja (izhodna moč, kvaliteta oddajanja signala), tretja antena, nato pa še frekvenčno območje, razna atmosferska nihanja itd. - nato to še preslikaj v moževo podjetje v obratni smeri. Nobena ročna radijska postaja (tudi če ima oddajno moč 5-6W) ne bo "nesla" 11km stran, od tega 5km mestnega okolja, v to sem prepričan 99% - sploh ker nimaš toliko znanja Radioamaterji in druge službe pogovore na daljše razdalje rešujemo z repetitorskim načinom oz. baznimi postajami, odvisno od sistema. Preko baznih postaj npr. delujejo mobilni telefoni, policija, razne druge službene postaje in drugo. Repetitorski način v bistvu pomeni, da je na nekem precej lokalnem, regionalnem - po navadi hribu antena, preko katere lahko ti na drug konec območja nekaj sporočiš.

To pomeni, da bi morala imeti ustrezno postajo, radioamaterski izpit in klicni znak, ter seveda posledično v okolici tudi repetitor, ki bi ga imela v dometu. Ker imamo radioamaterji danes digitalni sistem in zelo dobro pokritost, bi to šlo. Je pa to podobno, kot bi naredil izpit za čoln, če se slučajno kaj zgodi skiperju..., tako da ne vidim smisla, razen če se imaš čas učiti 900+ tehničnih vprašanj o elektroniki, fiziki idr.

Gasilci delajo na povsem drugih frekvencah kot so pmr, tako da na tak način to ne gre. Žal ne vidim rešitve s tem načinom komunikacije.
Prekle za kurnk

Zgodovina sprememb…

1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
44162550 (64) Oldi
»

Walkie talkie ('dovoljenje') (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5420758 (816) Nesho
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915259 (2925) ziggy42
»

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
12922967 (10339) hipertija
»

Programiranje Baofeng BF-V9

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
183919 (2435) hipertija

Več podobnih tem