» »

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi

1 2
3
»

ToniT ::

hipertija je izjavil:

Če rabiš kakšno pomoč javi v zs, je par korakov, za sdr# rabiš driver (zadig), za dsd+ rabiš audio cable input itd. pač za nekega malo bolj iznajdenega v Windowsih ne sme delat težave :)

javi če najdeš kaj pametnega.

LP

SDR bom uporabil za CW skimmer. Čakam še na virtual com manager.
Drugače pa mi dela. Uporabljam SDR Sharp in pa tudi HDSDR.
Z DSD+ se bom pa poigral...

hipertija ::

HDSDR pa še ne poznam. Kakšna je pa prednost tega programa?

ToniT ::

Za ta program je navodilo za CW skimmer, ki me zanima.
Določiš si frekvenčno območje za poslušanje in ti program pobere vse postaje, ki delajo na telegrafiji, dekodira znake in jih prikaže glede na frekvenco. Zelo uporabno v tekmovanjih.
Za navadno poslušanje pa ni razlike med SDR Sharp in HDSDR oz. je prvi boljši.

hipertija ::

Ja bo potrebno stestirat zadevo, da vidimo.

hipertija ::

Pozdravljeni,

da malo obudim temo po dobrih dveh mesecih testiranj. Ključek RTL SDR je nenormalno dobra zadeva za praktično nič denarja in priporočam definitivno tole:
https://www.amazon.com/gp/product/B011H...

Če začnem pri anteni, tista osnovna antenica zraven prejšnjih ključkov je slaba zadevščina če res nisi doma v bloku in nekje na ravnini, medtem ko je tale iz linka super. Postaviš jo zunaj, lahko prilepiš na okno, ali z drugim priloženim nastavkom oviješ okoli kakšnega predmeta, super je, če je pod streho, ni pa nujno, če se redno vzdržuje oz. zavaruje pred vlago/korozijo. Za maksimalne rezultate se priporoča, da ni blizu stene. Za uporabo 87,0 do 500MhZ jo postaviš vertikalno in raztegneš na vsaki strani cca. 18cm, višje kot so frekvence, manj jo je potrebno, nižje kot so, bolj jo je potrebno raztegniti.
http://www.csgnetwork.com/antennaedcalc... - izračun

Uporabljam program AIRSPY. Kaj vse sem že ulovil?
- radijske postaje 87MhZ do 108Mhz delajo v večini zelo dobro, z manjšimi korekcijami lovim tudi postaje, ki so drugače na radijih v šumu
- letalske frekvence na AM - tukaj bi bilo anteno pametno obrniti v horizontalo za boljši rezultat, se pa nisem poglabljal in tudi nimam nekih extra rezultatov, da bi jih predstavil - ves promet se da sicer poslušati preko interneta
- 145.xxx Mhz, radioamaterski 2m - poslušam različne radioamaterske pogovore iz področja štajerske, skede imajo navadno ob večerih po 19-21. uri, včasih pa tudi čez dan kakšni radioamaterji, ki preganjajo dolgčas
- od 149.xxx do 173.xxx so različne delovne frekvence, nekaj so v digitalni obliki (super jih je locirati, ker digitalni repetitor vsake toliko časa pošlje signal in jo lahko relativno hitro zaznaš) nekaj pa v analogu - pa ne bi pisal kdo uporablja, to je stvar vsakega raziskovalca posebej...
- 173.xxx do 174.xxx so gasilske frekvence, razen nekaj javljanj + testiranja vsako prvo soboto v mesecu, je stvar relativno mirna, ni prometa. Uporabijo jo samo ob izvozih, pa morda še kaj umes, moraš imeti prekleto veliko časa in volje, da kaj prestrežeš. 173.250 MhZ gasilski pager - s programom PDW se da poigrati in lahko prejemaš pagerje, vendar kot rečeno, tudi tukaj, potrebuješ veliko potrpljenja in računalnik ves čas v delovanju (pa še program je potrebno malo naštudirati, da dejansko ni prešibek ali premočen signal - signal pa pride le, ko dejansko pošlje signal... torej hujše kot ribolov :)...
- potem so "mrtve" frekvence, nič kaj posebnega ni za zaslediti
- 438.xxx ponovno radioamaterji, vendar tukaj večinoma v DMR - digitalni obliki - uporabi se lahko programček oz. plugin dsd+ in se stvar demodulira in lahko brez večjih težav posluša, enako kot ves drug promet na drugih frekvencah v digitalni obliki
- 446.xxx PMR kanali, tu in tam kaj prometa - to so komercialne frekvence in jih uporabljajo otroci, kakšni amaterski uporabniki, gozdarji, delavci itd. walkie talkiji iz Hoferja, Špara...
- v nadaljevanju od 450-470MhZ se najde še kakšen DMR oz. delovne frekvence, spet kot sem že rekel, stvar vsakega raziskovalca, da si jih najde in shrani :)

Ena in edina stvar, ki ji ni moč priti do dna se nahaja okoli 390MhZ... to je TETRA. S to anteno dobim cca. 10-15 frekvenc, na katerih deluje tetra, ki ves čas pošilja signal, ne glede na to ali je promet ali ne (na določenih frekvencah je prometa veliko... ampak je scrambled). Tetro se da brez težave demodulirati, vendar je ves promet kriptiran, tega pa ni možno dekriptirati, ni niti legalno (čeprav ne vem zakaj bi bilo ilegalno, če ne posegaš v sam promet oz. sistem, ampak samo prestrežeš signal in ga obdelaš?), pa tudi tehnično gledano nemogoče. Žal je tu zgodba zaključena.

Če potegnem črto, zanimivih 2 meseca raziskovanja po omenjenem frekvenčnem spektru, sem pa žal pričakoval morda malo preveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hipertija ()

ToniT ::

Zdaj pa razširi frekvenčni spekter od 29MHz do 500KHz in boš slišal še veliko zanimivih stvari. Potem so tu še vremenski sateliti itd.

Assass1n ::

še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

hipertija ::

Zdravo,

v bistvu me najbolj zanima govorni promet... sem želel poslušati cb, pa s tole anteno kljub vsemu ne bo šlo oz. ni šlo... morda se kdaj poigram s temi sateliti, sem že slišal ISS, ampak me tele zadevice niti ne interesirajo tako zelo, kot lokalni promet...

Assass1n ::

https://officinahf.jimdofree.com/antenn...

Ne vem koliko si domač v tem na tej strani imaš načrte za razne antene.
Kar sem jaz poslušal CB je bolj prazno, če bi rad poslušal ti priporočam 14mhz amaterski band, ker je dipol malo manjši ali pa 7mhz. 14mhz je aktiven večino čez dan zaradi propagacij, 7mhz pa tudi ponoči. Boš znal poslušat kar od daleč.
Potem pa, ko slišiš si odpri stran qrz.com pa vpišeš klicni znak pa vidiš koga poslušaš.
Če te potegne si pa poglej kdaj imate v domačem radioamaterskem klubu tečaj in si pridobi dovoljenje, klicni znak kv postajo :)
Antena je zanimiva tudi tale, vendar je do 30Mhz.
https://www.ebay.com/itm/MiniWhip-Activ...
Imam dipol W3DZZ, hexbeam na strehi ter 5el yagi za 144mhz pa jo bom vseeno sprobal :)
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Assass1n ()

knesz ::

Assass1n je izjavil:

https://officinahf.jimdofree.com/antenn...

Ne vem koliko si domač v tem na tej strani imaš načrte za razne antene.
Kar sem jaz poslušal CB je bolj prazno, če bi rad poslušal ti priporočam 14mhz amaterski band, ker je dipol malo manjši ali pa 7mhz. 14mhz je aktiven večino čez dan zaradi propagacij, 7mhz pa tudi ponoči. Boš znal poslušat kar od daleč.
Potem pa, ko slišiš si odpri stran qrz.com pa vpišeš klicni znak pa vidiš koga poslušaš.
Če te potegne si pa poglej kdaj imate v domačem radioamaterskem klubu tečaj in si pridobi dovoljenje, klicni znak kv postajo :)
Antena je zanimiva tudi tale, vendar je do 30Mhz.
https://www.ebay.com/itm/MiniWhip-Activ...
Imam dipol W3DZZ, hexbeam na strehi ter 5el yagi za 144mhz pa jo bom vseeno sprobal :)

Tudi jaz predlagam 14mhz, predvsem med 14.000 in 14.060 ;) Zanimive države je slišati tam, od daljnih rusov, bližnjih izraelcev, avstralcev, zadnje čase pa precej znakov s sufiksi "stayathome" :)

ToniT ::

@Assass1n
Ko boš sprobal anteno, te prosim, da objaviš svoje izkušnje tukaj ali pa na Lei.
Zgleda zanimivo, zoprno je samo to, da moraš zagotoviti 12V za napajanje.

Assass1n ::

Velja, bom napisal svoje občutke, če le ne bom pozabil.
Drugače je na internetu nekaj testov, ter v zadnjem CQ ZRS je kar obsežen članek zato je mene prepričala. Še posebej, ker stane 15€ kabla imam pa nekaj po omarah.

73
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

hipertija ::

Hm, tudi dab+ uspešno dela preko rtl-sdr, stestirano.

hipertija ::

ZDRAVO,

ima morda kdo v lasti https://www.google.com/search?q=hackrf+...

koliko je boljši od navadnega sdr?

hipertija ::

Pri zadnjem updatu tetra trunking trackerja in pluginaa za sdr# so se pojavile novosti glede enkripcije klicev, tako sedaj lahko kljub kriptiranem klicu izveš:
ID klica, št. grupe, TXer - kdor kliče, št. ponudnika, time slot, in način oddajanja (simplex, duplex), izve se lahko tudi SSI številka.

Na ta način lahko hitro ugotoviš, na katerih tetra frekvencah delajo določene službe. FUnny.

hipertija ::

Haj,

ima kdo kakšno idejo, kdo je na digitalu na frekvencah okoli 170.000 MHz

notagain ::

Uh, DMR? Kakšni elektroti. Poglej na akosov register (če je emission designator 7K60xxx je dmr).

hipertija ::

Po moje je kr Elektro Celje ja ;)

hipertija ::

Zdravo,

ali morda kdo ve, na kateri frekvenci delajo dispečerski centri Ljubljana in Maribor. Gre za enoten center, ki ima pod sabo vse NMP pod sabo? Bojda gre za DMR sistem.

Nihče?

Zgodovina sprememb…

sobocancek ::

Ima kdo seznam ZARE DMR repetitorjev, frekvence?

hipertija ::

Bo kar na enakem območju 173.xxx MHz, ti javim jutri.

ZARE+ pa 457 - 468 MHz - ne vem če kdo sploh kaj uporablja

sobocancek ::

vselic, zare+ ni več v uporabi že kar en čas... Na tem območju sedaj najdeš Sintal varnostno službo (DMR)

hipertija ::

Zdravo,

ima morda kdo kakšen podatek, kdaj se predvideva zagon dispečerskih centrov zdravstva? Vsaj za enkrat delujejo zelo omejeno, večina zd-jev še vedno ni aktivno vključena v sistem. Repetitorji delujejo, ampak med seboj niso polinkani...
Prekle za kurnk

ToniT ::

Dispečerska centra v Ljubljani in Mariboru že delujeta. Večina repetitorjev je že polinkana.

hipertija ::

Dispečerska centra delujeta, ampak repetitorji pa mislim, da niso polinkani, vsaj ne štajerska, ne vem pa kako je drugod - bo treba malo na teren :)
Prekle za kurnk

hipertija ::

Da malo obudimo temo, če se dogaja kaj novega na področju radijskega spektra :) kakšne novosti?
Prekle za kurnk

MarkZC8261 ::

hipertija je izjavil:

A :) pardon, očitno na isti frq nekdo drug, da vidim če prinese Mozirje do nas... vmes je par hribov, Savinjska pa ravna :)

Sicer pa še: baofeng uv-5r: ugotavljam, da se da pridno frekvence razširiti tudi na air spekter, če koga zanima in seveda če nima namena oddajati in motiti letalski promet... je možno.

Lahko mogoče prosim poveš kako magično lovit 110.000 na baofengu uv5r naprimer klagenfurt approach je 119. 450 hvala

Assass1n ::

Če bi lahko sprejemal, nima AM modulacije in bo sprejet signal nerazumljiv.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Matica93 ::

Ali je mozno poslusat DMR recimo ZARE ali Dars?

Ima kdo podatek na katerih frekvencah jih bajdem?
DMR Radioakaterje slisim, za ostalo pa nimam frekvence?

hipertija ::

Matica93 je izjavil:

Ali je mozno poslusat DMR recimo ZARE ali Dars?

Ima kdo podatek na katerih frekvencah jih bajdem?
DMR Radioakaterje slisim, za ostalo pa nimam frekvence?


Zdravo. Digitalno področje (ena izmed opcij je DMR, obstaja pa še npr. tetra, p25, d-star...) ni tako zelo enostavno, saj obstajajo varnostni mehanizmi in parametri, ki nepooblaščenim osebam preprečujejo sprejemanje prometa. HAM oz. radioamaterske frekvence so prosto dostopne na internetu, pa tudi ostali parametri kot je Colour code, time slot, grupe - ki morajo ustrezati, da postaja sprosti promet itd. Kar se sistema ZARE tiče, le ta v digitalni obliki obstaja, vendar pa ti lahko garantiram, da ga v praksi (še) ne uporabljajo. Bil je uporabljen na vajah na ljubljanskem območju in morda še kje. Preden bo gasilerija šla na dmr, bo preteklo še veliko časa, pa tudi interesa ni - saj, kot pravijo sami, ni potrebe - marsikatero društvo še analognih postaj nima v zadostnem številu, da ne govorimo o uporabi raznih baofeng postaj itd.

Kar se tiče DARS, ja obstajajo in delajo na dveh sistemih: tetra (nadzorniki), kriptirano; vzdrževanje pa vhf dmr, vendar je sistem cap+ - tier 3 in zavarovano z RAS (restricted access system), to pa pomeni da bi rabil motorolino postajo tier 3 in ključ, ki bi ga vnesel v postajo. Torej z ročno postajo pozabi. Možnost je poslušati z rtl-sdr ključkom, ob pravilnih nastavitvah, frekvence so prosto dostopne na akosovi strani, tako da ne vem zakaj si tam ne pogledaš za določeno službo, če ti bo uspelo poslušati pa je druga stvar.

Še največ zanimivega prometa je na tetri (policija, redarji, nadzorniki, zapori itd.), ki pa je ni možno poslušati, saj je kriptirana z močnimi varnostnimi mehanizmi, deluje pa kot mešanica med gsm in uhf dmr...

LP
Prekle za kurnk
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup PMR walkie-talkija? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16723634 (538) hipertija
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915190 (2856) ziggy42
»

Zanimive frekvence

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
113681 (2810) hipertija
»

Programiranje Baofeng BF-V9

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
183902 (2418) hipertija
»

UKW postaja/radijski scanner - še deluje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
163849 (3188) hipertija

Več podobnih tem