» »

Programiranje Baofeng BF-V9

Programiranje Baofeng BF-V9

poweroff ::

Torej, nabavil sem Baofeng BF-V9, ki naj bi bila "upgraded version of BF-888s"... od kolega sem si sposodil standardni Baofeng K kabel in zadevo bi rad sprogramiral na PMR 446 frekvence (trenutno namreč dela na 454 MHz bandu)...

Uradni podatki so:
Model: BF-V9
Power: 5W
Voltage: 3.7V
Frequency: 400-470 MHz

Poskušal sem vse živo, ampak zaenkrat brez nekega uspeha. Kot prvo sem uporabil Chirp (daily-20200107), in sicer na Linuxu in na Windowsih. Na Linuxu sem seveda član dialout skupine in vidim /dev/ttyUSB0 napravo... Kabel na Baofeng je v redu priključen, volume je na max.

Zaženem Chirp, in izberem:
Port: /dev/ttyUSB0
Vendor: Baofeng
Available models pa imam: BF-A58, BF-A58S, BF-T1, BF-F8HP, F-11, UV-5R, UV-6, UV-82HP, UV-82, UV-B5, GT-3WP, BF-888, UV-3R, UV-5X, UV-6R, UV-82III, UV-82WP, UV9R.

Malo sem spraševal in na Chirp mailing listi so rekli, da je BF-V9 različica UV-5R, oziroma, da je to Bf-f9v2+ in da je treba uporabiti "bf -8hp" nastavitev... nekdo tretji je rekel, naj poskusim BF-888s.

Poskušal sem brati iz naprave (radia) in sicer:
1. Poskusim BF-F8HP, dobim:

ERROR: Clone failed: Radio did not respond
ERROR: --- Exception Dialog: Radio did not respond ---


2. Poskusim BF-F8HP, dobim:

ERROR: Clone failed: Radio did not respond
ERROR: --- Exception Dialog: Radio did not respond ---


3. Poskusim BF-888, dobim:

ERROR: Clone failed: Radio refused to enter programming mode
ERROR: --- Exception Dialog: Radio refused to enter programming mode ---


V Windowsih sem preizkusil še BF-480.exe (iz Baofengradio, za BF-888S), V12 (iz abbree.com - pozor, označen je kot malware site, ki naj bi bil direktno za BF-V9), ter UV_5R_NEWOLD.exe (iz Baofengradio, za UV-5R) ter YX-720, ki je po izgledu kot kaže samo BF-480.exe... zadeva ne prebere iz radia sploh, oziroma se ustavi nekje na sredi (na 25%, na 60% ali celo na 100% - samo potem ne prebere do konca).

(Te aplikacije sem sicer poganjal v izolirani virtualki.)

Še kakšna ideja?

Pomislil sem tudi, da je kabel zanič oz. neustrezen. Kabel namreč nima napisa Baofeng, ampak je nek generičen.

Kabel mi je posodil kolega, lsusb pravi, da je:
Bus 001 Device 049: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port


Oziroma Windows:
Prolific Technology Inc., USB Serial Controller [0300]


Kakšna ideja kako naprej? Ima morda kdo originalen kabel, pa se dobiva na kavi in stestiram?
sudo poweroff

d4vid ::

Jaz sem imel original kabel, ki pa je bil nedelujoč. Sem ga pri USB konektorju odščipnil in zvezal na TTL pretvornik, od tam naprej je pa šlo brez težav. Govorim pa za UV5R.

Sem naprogramiral brez težav,kje pa tisti pretvornik leži pa ne vem. Če ga najdem, ti ga lahko posodim.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

SaXsIm ::

Sem imel isti problem, kupljenem kablu sem odrezal USB in ga priklopil na USB UART pretvornik. Pinout najdeš na googlu. Glede softwarea, pomojem uporabiš BF-888S, glede na to, da zadeva izgleda precej podobno.
SaXsIm

mzakelj ::

Imaš pa radioamaterski izpit ? Ker kolikor sem se sam enkrat zanimal je na "free" območju lahko do 500mW in nesnemljive antene. Sam imam dva baofenga, katera pa ne uporabljam ker nočem kake kazni ...

d4vid ::

Saj za poslušanje ne rabiš radioamaterskega izpita, poleg tega se te postaje uporablja veliko za sistem ZARE. Jaz jo uporabljam za intervencije, pa občasno poslušam kak pogovor radioamaterjev, nimam izpita za radioamaterja, niti ne mislim motit njihovih sistemov, tudi v sistemu ZARE uporabljam samo tisti kanal, ki ga določi ReCO.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

poweroff ::

Ja, imam radioamatersko licenco. Sicer stari ZARE (ki ni DMR) mislim, da je na 2m, tale moja postaja je pa za 70 cm band.
sudo poweroff

poweroff ::

SaXsIm je izjavil:

Sem imel isti problem, kupljenem kablu sem odrezal USB in ga priklopil na USB UART pretvornik. Pinout najdeš na googlu. Glede softwarea, pomojem uporabiš BF-888S, glede na to, da zadeva izgleda precej podobno.

A mogoče veš kje se da prenesti software?

Mimogrede, en CP2102 se mi celo valja nekje v predalu... 8-)
sudo poweroff

WizzardOfOZ ::

Jaz UV9 programiram kot UV-82.

poweroff ::

Epilog zgodbe: najprej sem si programator naredil sam (s CP2102), in seveda se je izkazalo, da je tam na Kitajskem en kup inženirjev, ki cel dan ne delajo nič drugega, kot da si izmišljujejo, kako bi ljudem grenili življenje. In so se spomnili, da bi bilo fino zamenjati RX in TX pine. No, na CP2102 sem to uspešno rešil... potem je pa včeraj po dooolgem času iz Kitajske prišel originalen kabel za to postajo, in dela ko šus.
sudo poweroff

WizzardOfOZ ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Jaz UV9 programiram kot UV-82.


Nič več, v novi verziji programa je že UV-9Rplus dodan.

hipertija ::

Ima morda kdo za posodit kabel za DM-1701? imam kabel za UV-5R, rad bi si pa sprogramiral svojo DMR postajo. Imam izpit za radioamaterja.

matobeli ::

Najbolš da si ga sam nardiš, je samo kabel/konektorji, nima čipa notr kot analogne postaje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

hipertija ::

Nisem z elektroniko preveč domač... če bi imel kdo za posodit bi bilo lažje...

matobeli ::

verjetno nima nihče, mogoče na kakšnem radioamaterskem forumu, ker zadeva je dost nova in praktično na meji eksotike.

Kar je sicer čudno ker so poceni, digitalne in kompatibilne z motrbo...

hipertija ::

Evo, dobil kabel... če kdo potrebuje pa vabljen. Sem sprogramiral in naredil prvi qso

matobeli ::

A kot postaja je zakaj? Sem se spogledoval z DM-X, ampak ni nekih pametnih review za tele baofenge in mal čakam (tudi da cena pade)

hipertija ::

Težko rečem, ker nisem delal še z nobeno drugo DMR. Govor po kvaliteti je slabši od analogne uv-5r, govorim o sami modulaciji, ki je včasih manj razumljiva + včasih koga odpihne ali zatrokira, iz tega vidika je modulacija na 5r bistveno boljša, bolj razumljiva itd. Je pa res, da je tudi tole za začetek solidno. Zvečer sem odprl repetitor na skedu RK Laško in sem šel brez večje težave čez, bo pa treba še malo potestirati + Malič je za moj konec s 5w kar težko odpirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hipertija ()

matobeli ::

A si mogoče kaj sprobal kako se obnese analogno proti 5R?

hipertija ::

Da,

malenkost slabše, ni pa bistvene razlike. Na terenu se po moje čist ok obnese, tudi repetitorje se da odpirati brez problema. Še najbolj me na DM-1701 motu zvočnik, ker se mi zdi modulacija tudi v analogu bistveno slabša kot na 5r. Bojda pa pridem preko DMR zelo lepo čez in imam lepo modulacijo.

LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup PMR walkie-talkija? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16723678 (582) hipertija
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915240 (2906) ziggy42
»

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
12922907 (10279) hipertija
»

UKW postaja/radijski scanner - še deluje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
163858 (3197) hipertija
»

BaoFeng UV-5RE Plus 2M/70cm

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172806 (2255) VolkD

Več podobnih tem