» »

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

Prvi Redni PMR446 SKED V Sloveniji

ziggy42 ::

Nekoga sem slišal preko CH2. Sicer je bilo zelo nerazumljivo, pa sva se pomaknila na CH1. Jaz sem ga slišal zadovoljivo za uspešno zvezo 31-41 on pa mene na žalost ni uspel. Je bil to kdo iz foruma?

Trenutno imam prižgani dve postaji, eno na skenu, drugo pa preko CH2 SUB18.

ziggy42 ::

S kolegom greva na CH16, monitoral pa bom tudi klice preko CH2 SUB18.

ziggy42 ::

Kolega Tilen bo danes okoli štirih popoldne izvedel aktivacijo s hriba Kal. Oddajal bo predvsem na kanalu CH2 ter CH16, mogoče pa bo poiskusil tudi na CH1. Imejte prižgane postaje, namreč glede na shemo, bo pokritost s signalom res velika.
Tudi jaz bom imel prižgano postajo. Se slišimo!

ziggy42 ::

Test je bil uspešen!
Relacija Kal - Repetitor Storžič je potekala BP - 53 na kar 70km, čeprav glede na simulacijo pokritosti zadeva ne bi bila niti približno izvedljiva. Jah to pa je prednost visokih hribov.
Zvezo v direktu Kal - Čušperk 44km je bilo težje narediti, vendar se je najti mikrolokacijo, kjer je šla zadeva skozi. Signal meter ni kazal nič, ocenil pa bi pa 41. Fino, glede na to, da je Kal pri meni za hribi.

Je pa danes petek in to pomeni čas za novo sprobo zvez. Začeli bomo malo prej kot običajno, tako da bom za postajo ob 19:30. Zna se zgoditi, da bo kolega oddajal s hriba, pokritost z zvezami pa bo velika. Vabljeni!

ziggy42 ::

Testno sem povezal listen only gateaway na naš FRN strežnik. Spremljal bo kanal 2, torej kanal, ki ga bomo uporabljali za zveze, in ga oddajal v konferenčno sobo. Za dostop mi pišite v ZS!

ziggy42 ::

Kolega mi je sporočil, da bo oddajal z nekega hriba, tako da pripravite postajice namreč neslo bo daleč! Ni še na vrhu, pa niti ne vem kam je šel, sporočim pa takoj ko izvem :)
Zveze preko repetitorja pa bodo linkane tudi na gateaway v Pivki, ki deluje na CH8.

Leon1312 ::

Gospodje zdravo!
Danes smo se slisal na 2 sub 18 iz lukovice-domžale
Se opravicujem za prekinitev zveze ampak na trenutke je bla zveza zelo dobra na trwnutke slaba.pol mi je pa se zmankal baterije nism mel pa rezervnih phhj...
Imel sm dobro vezo z čušperkom,zelo slabo z francem sm pa ujel tut kolega iz kala samo on me je pa zelo slabo slisal,slisal je samo lokacijo lukovica tok sm uspel razumet!ce mate ksn nasvet kok casa drzat PTT predn govoris oziroma zaklucis bom zelo hvalezn,res pa da imam navadn pmr switel wtf 770,tko da morm kr mal lovit lokacije za dobro zvezo...Hvala in lep pozdrav

l0wc4 ::

Berem tale topic in PMR forum in ne razumem povsem, a je tole povezano tudi z FRN ali je to povsem druga zadeva. A je postavitev FRN Gatewaya ali serverja aktualna ali ne? Se opravičujem se, če sem offtopic, ampak rad pomagam pri takih zadevah.

link_up ::

Jaz sem zvecer skeniral malo 446, ctcss 67.., pa nikogar slisal. :( Potem sem raje malo cez krvavec pocvekal.
In and Out

ziggy42 ::

Leon1312 je izjavil:

Gospodje zdravo!
Danes smo se slisal na 2 sub 18 iz lukovice-domžale
Se opravicujem za prekinitev zveze ampak na trenutke je bla zveza zelo dobra na trwnutke slaba.pol mi je pa se zmankal baterije nism mel pa rezervnih phhj...
Imel sm dobro vezo z čušperkom,zelo slabo z francem sm pa ujel tut kolega iz kala samo on me je pa zelo slabo slisal,slisal je samo lokacijo lukovica tok sm uspel razumet!ce mate ksn nasvet kok casa drzat PTT predn govoris oziroma zaklucis bom zelo hvalezn,res pa da imam navadn pmr switel wtf 770,tko da morm kr mal lovit lokacije za dobro zvezo...Hvala in lep pozdrav


Pozdravljen Leon!
Možno je, da si poslušal del zveze v direktu, zato se ti je zdelo, da je zveza na momente slaba. Super za zvezo s Kalom, to je kar 40km stran in baje te je slišal v direktu.
Tele postajice ki jih imaš so videt prav luštne. Jaz sem te slišal zelo dobro, relacijo med tabo in repetitorjem pa bi prav tako ocenil kot odlično.

Uporaba repetitorja je v bistvu zelo preprosta. Stisneš gumb za sekundo ali dve, nato pa začneš govoriti. Fino je tudi, da ob koncu relacije sporočiš, da predajaš mikrofon naprej. Tako se znebimo problema govorjenja enega čez drugega, če te repetitor slučajno ni sprejel.

ziggy42 ::

l0wc4 je izjavil:

Berem tale topic in PMR forum in ne razumem povsem, a je tole povezano tudi z FRN ali je to povsem druga zadeva. A je postavitev FRN Gatewaya ali serverja aktualna ali ne? Se opravičujem se, če sem offtopic, ampak rad pomagam pri takih zadevah.


Veseli me, da si se javil. Ja, postavitev gateawayov je zelo aktualna! Server sva s kolegom že vzpostavila, trenutno pa delujeta 2 prehoda. Enega imam jaz doma, ki lahko sicer le sprejema, oddajati pa ne more. Trenutno spremlja CH2. Ta pravega bom postavil septembra. Moj QTH je Čušperk, pokritost pa bi bila dobra proti severu in alpam (bolj natančno sem že objavil v tej rubtriki). Drugi deluje v Pivki na kanalu 8 sub8, vendar ima ravno zdaj neke težave s kablom, tako da bo to poskusil porihtat čez vikend. Če želiš, ti dodelim klicni znak za FRN strežnik.

Ravno smo pred fazo aktivnega iskanja prostovoljcev za postavitev teh gateawayov. Skratka, če koga stvar zanima, ali pa bi se rad s to zadevo spoznal, naj tu napiše :)

link_up je izjavil:

Jaz sem zvecer skeniral malo 446, ctcss 67.., pa nikogar slisal. :( Potem sem raje malo cez krvavec pocvekal.


Zelo kratki smo bili na žalost. Zbrali smo se tam ob 20:30, aktivni pa bili le do nekje 21:20. Oddajali smo predvsem preko CH1 ter CH16, CH2 pa je bil za kolega zaseden. Zanimivo, da nas nisi uspel slišat, saj smo imeli pokrito praktično celotno osrednjo in severno Slovenijo. Na kateri lokaciji pa si sprejemal?

Kaj več o včerajšnjem dogajanju pa odpišem proti večeru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ziggy42 ::

Še poročilo o dogajanju v zadnjih parih dneh.

Včeraj smo se kot običajno zbrali na PMR etru za testiranje zvez. In bili smo zelo uspešni!
Jaz sem z monitoringom začel malo prej kot ostali. Že po klicu ali dveh se mi je oglasil prijazen gospod iz okolice Vrha pri Višnji gori 10km stran in malo za hribom. Njegova modulacija je bila vrhunska, signal pa močan 55. Klepetala sva na CH1, poiskusil pa je sprejeti tudi Tilna in Franca, a žal brez uspeha. V tistem hipu sem razlišil rožljanje druge postaje, ki je poslušala CH2 repetitor. Javljal se je Tilen iz hriba Kal 44km stran od mojega QTH in za hribi. Tokrat pogoji na žalost niso bili dobri in sem ga v direktu slišal samo 41. Na hitro sem z njim naredil zvezo preko repetitorja, potem pa je že klical Franc. Kot običajno, sva lahko s Francem govorila brez problema v direktu, čeprav je razdalja med nama 65km. Takrat pa je klical tudi Leon iz Domžal. Baje ga je Tilen slišal celo v direktu. Naredili smo zveze in hitro je prišel čas za lahko noč. Malo sva še poklepetala s Francem na CH16, saj je imel v direktni zvezi na kanalu repetitorja nagajivce, ki so vrteli sicer zelo všečno muziko. Franc je slišal tudi močne nemške postaje (59+60db), ki bi lahko oddajale iz nekega kampa pri Radovljici. Zaključila sva malo pred deseto zvečer.

Danes je bilo tudi kar pestro. Najprej sva naredila s Tilnom še par testov iz Kala. Našel sem pravo mikrolokacijo in slišal sem ga celo 52 v direktu, čeprav so se danes pogoji zaradi vremena hitro spreminjali. On pa me na žalost ni uspel slišat v simplexu. Sva pa lepo poklepetala preko repetitorja.
Oglasil se je tudi kolega iz Kranja, ki je oddajal s Krvavca. Zveza je bila izjemna in v direktu sem ga slišal še bolje kot preko repetitorja. Čista 59+40!

Kasneje mi je Tilen sporočil, da je včeraj na CH1 brez subtona ulovil neznanega papagaja 59! Zanimivo je, da pa ga danes ni slišal, čeprav je oddajal z iste lokacije.

Tudi FRN je v pogonu in moj RTLSDR predvaja kanal 2 zelo uspešno. Že imamo načrte, da bi postavili še par prehodov.

link_up ::

ziggy42 je izjavil:


link_up je izjavil:

Jaz sem zvecer skeniral malo 446, ctcss 67.., pa nikogar slisal. :( Potem sem raje malo cez krvavec pocvekal.


Zelo kratki smo bili na žalost. Zbrali smo se tam ob 20:30, aktivni pa bili le do nekje 21:20. Oddajali smo predvsem preko CH1 ter CH16, CH2 pa je bil za kolega zaseden. Zanimivo, da nas nisi uspel slišat, saj smo imeli pokrito praktično celotno osrednjo in severno Slovenijo. Na kateri lokaciji pa si sprejemal?


Lokacija je bila na Crnucah.
In and Out

ziggy42 ::

link_up je izjavil:

ziggy42 je izjavil:


link_up je izjavil:

Jaz sem zvecer skeniral malo 446, ctcss 67.., pa nikogar slisal. :( Potem sem raje malo cez krvavec pocvekal.


Zelo kratki smo bili na žalost. Zbrali smo se tam ob 20:30, aktivni pa bili le do nekje 21:20. Oddajali smo predvsem preko CH1 ter CH16, CH2 pa je bil za kolega zaseden. Zanimivo, da nas nisi uspel slišat, saj smo imeli pokrito praktično celotno osrednjo in severno Slovenijo. Na kateri lokaciji pa si sprejemal?


Lokacija je bila na Crnucah.


Hmm res ne vem. Mogoče smo takrat res zaključili preko repetitorja in presedlali na CH16. Drugače naj bi papagaj zelo dobro nesel do Črnuč, uporabi pa CTCSS 123hz na CH2, ne 67hz. Oz. še bolje, kar poskeniraj čez vse kanale. Boš imel priložnost jutri probat, bomo spet aktivni 8-). Bom pa vsaj jaz že malo prej, tam okoli sedmih zvečer kot običajno preko repetitorja na CH2 ter CH1 in CH16 za direkt. Zadevo tudi prenašam preko FRN konferenčne sobe, kjer lahko praktično vsak dan poslušate dogajanje na PMR iz mojega konca v živo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ziggy42 ::

Evo, še uradno začenjam s skedom. Pridite na CH2 SUB18 za zvezo preko repetitorja, potem pa gremo probat še v direktu! Vse skupaj se prenaša tudi na naš FRN strežnik, za dostop napišite!

ziggy42 ::

Sem že dežuren za postajo. Kličite na CH2 SUB18 preko repetitorja, potem pa se prestavimo na drug kanal za sprobo v direktu. Dobrodošli!

ziggy42 ::

Nekdo je zelo priden in pred skedom ugasne repetitor. Ali pa zadevi nagaja akumulator... Kdo pozna lastnika?
Bom spremljal tudi CH16

link_up ::

hmm, tokrat sem pozabil. :) Bom naslednji petek en reminder naredil pa sprobam zopet.
In and Out

ziggy42 ::

Če kdo želi, se lahko pridruži današnji sprobi zvez med 19 in 22 uro z vmesnim premorom. Oglašali se bomo z že znanih lokacij preko repetitorja CH2SUB18 ter SIMPLEX CH1, CH8 in CH16. Imeli bomo tudi oddajanje s hriba, namreč kolega se je odločil sprobat pogoje na Lisci. Oddajal bo na CH8 nekje med 19 in 20h. Vljudno vabljeni za mikrofon! : )

ziggy42 ::

Spet je petek in to pomeni novo sprobo zveze! Danes med 19 in 22 z vmesnim premorom na CH2SUB18, CH1 tet CH16. Če bo kdo na hribu naj se oglasi, lahko pa se zmenimo tudi za kak ham repetitor. Malo bomo poklepetali tudi preko Mrzlice UHF.

ziggy42 ::

Danes pa imam za vas kar tri sporočila!
Najprej naj seveda opomnim na klasično petkovo sprobo zveze, jutri med 19 in 22 uro na PMR CH2SUB18 (123hz CTCSS) preko repetitorja, ter CH1 in CH16 za direktne zveze. Udeležite se je lahko vsi, repetitor pa seveda omogoča pogovor na dolge relacije tudi za uporabnike šibkejših PMR postaj. Glavni namen je širjenje ideje uporabnosti PMR postaje ter testiranje dometa. Po koncu pa imamo še "after party" na Mrzlici UHF 439.275, za katerega uporabo potrebujete radioamaterski izpit.

Z veseljem vam oznanjam, da bomo to SOBOTO 15.10.2022 med 15:30 ter 17:30 na PMR kanalih 1, 8 ter 16 izvedli skupinsko aktivacijo hribov OSTRI VRH, KUM ter URŠLJA GORA! Zadeva bo potekala istočasno, torej jaz bom oddajal z moje priljubljene točke Ostri vrh, kolega pa me bosta čakala na Kumu in Uršlji gori. Seveda bomo najprej poskusili narediti zveze med sabo, kar bo zelo zanimivo glede na našo oddaljenost. Primarni kanal bo kar CH1, ob morebitni gužvi pa se bomo prestavili na 8, 16 ali na katerega drugega. Seveda pa bomo sporočili, če se nameravamo premaknit. Upam, da vas bo veliko za postajami, namreč poskusili bomo tudi z t.i. random oz. naključnimi zvezami, kjer pa nas bo zanimala predvsem razdalja, na kateri bomo govorili. Po simulaciji sodeč, bomo imeli pokrito Osrednjo Slovenijo, Koroško, Dolenjsko ter Gorenjsko, signal pa bo nesel daleč tudi na Hrvaško ter Avstrijo. Pustimo se presenetit, z dobro propagacijo bi lahko letelo zelo daleč... Moja želja pa je, da bi se vas čim več udeležilo kakega sobotnega sprehoda, zraven pa vzeli še radijsko postajico. Definitivno bi rad sprobal zveze na dolgih razdaljah, zato me zanima če ima kdo čas, da bi se odpravil na kak hrib in poskusil naredit zvezo z nami.
: )

Na koncu sporočam še, da izdelujem kratki vprašalnik, s pomočjo katerega bi zbral informacije, kdo je kaj aktiven na pmr in kje se nahaja. S pomočjo tega pa bi se lažje orientirali pri samem klicanju random zvez.

Kakršne koli spremembe sobotnega načrta vam še pravočasno sporočim tule na forum. Pa upam, da se slišimo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

int47 ::

Ljubljana Trnovo.
Z malo PMR postajo se nekaj sliši na kanalu 2, če izključim subton.
Žal prekinja in je slabo razumljivo.

Bom poskusil, če je na LJ. gradu kaj bolje.

ziggy42 ::

int47 je izjavil:

Ljubljana Trnovo.
Z malo PMR postajo se nekaj sliši na kanalu 2, če izključim subton.
Žal prekinja in je slabo razumljivo.

Bom poskusil, če je na LJ. gradu kaj bolje.


Zanimivo, hvala za info. Mislim, da si slišal kolega Franca iz Radovljice, ki je po osmi uri tu pa tam poklical, če se mu želi kdo pridružit.
Na LJ gradu bi pomoje zadeva morala iti BP, me pa prav zanima kako bo šlo v realnosti.
Poskusi uporabit subton 18, mogoče 17 ali 19 (včasih imajo določene firme zamaknjene subtone), pa preveri če prideš skozi repetitor oz. se slišiš.

int47 ::

Sem na Lj gradu.
Izgleda imam tehničme težave.

Občasno slišim samo roger beep in kakšen šum. Drugače je tišina...

l.p. int47

ziggy42 ::

No to pa je zanimivo. Mogoče res probaj kar poskenirat po kanalih pa poglej, če se ti ustavi na CH2 kjer debatiramo. Skoraj bi rekel, da bi moralo iti skozi... Si se mogoče to ti javljal tam okoli 21:00?

ziggy42 ::

ziggy42 je izjavil:

Danes pa imam za vas kar tri sporočila!
Najprej naj seveda opomnim na klasično petkovo sprobo zveze, jutri med 19 in 22 uro na PMR CH2SUB18 (123hz CTCSS) preko repetitorja, ter CH1 in CH16 za direktne zveze. Udeležite se je lahko vsi, repetitor pa seveda omogoča pogovor na dolge relacije tudi za uporabnike šibkejših PMR postaj. Glavni namen je širjenje ideje uporabnosti PMR postaje ter testiranje dometa. Po koncu pa imamo še "after party" na Mrzlici UHF 439.275, za katerega uporabo potrebujete radioamaterski izpit.

Z veseljem vam oznanjam, da bomo to SOBOTO 15.10.2022 med 15:30 ter 17:30 na PMR kanalih 1, 8 ter 16 izvedli skupinsko aktivacijo hribov OSTRI VRH, KUM ter URŠLJA GORA! Zadeva bo potekala istočasno, torej jaz bom oddajal z moje priljubljene točke Ostri vrh, kolega pa me bosta čakala na Kumu in Uršlji gori. Seveda bomo najprej poskusili narediti zveze med sabo, kar bo zelo zanimivo glede na našo oddaljenost. Primarni kanal bo kar CH1, ob morebitni gužvi pa se bomo prestavili na 8, 16 ali na katerega drugega. Seveda pa bomo sporočili, če se nameravamo premaknit. Upam, da vas bo veliko za postajami, namreč poskusili bomo tudi z t.i. random oz. naključnimi zvezami, kjer pa nas bo zanimala predvsem razdalja, na kateri bomo govorili. Po simulaciji sodeč, bomo imeli pokrito Osrednjo Slovenijo, Koroško, Dolenjsko ter Gorenjsko, signal pa bo nesel daleč tudi na Hrvaško ter Avstrijo. Pustimo se presenetit, z dobro propagacijo bi lahko letelo zelo daleč... Moja želja pa je, da bi se vas čim več udeležilo kakega sobotnega sprehoda, zraven pa vzeli še radijsko postajico. Definitivno bi rad sprobal zveze na dolgih razdaljah, zato me zanima če ima kdo čas, da bi se odpravil na kak hrib in poskusil naredit zvezo z nami.
: )

Na koncu sporočam še, da izdelujem kratki vprašalnik, s pomočjo katerega bi zbral informacije, kdo je kaj aktiven na pmr in kje se nahaja. S pomočjo tega pa bi se lažje orientirali pri samem klicanju random zvez.

Kakršne koli spremembe sobotnega načrta vam še pravočasno sporočim tule na forum. Pa upam, da se slišimo!


Dobre novice! Jutri se nam bo pridružil še kolega, ki bo oddajal z Lisce. Tako bo res zabavno!
Napolnite baterije in najdite mikrofone pa se slišimo :)

int47 ::

Pozdravljen.

Ja sem bil na ljubljanskem gradu okrog 21h.

Na začetku je bil sprejem še kar dober na drugem kanalu tudi z vključenim subtonom 18.
Ko sem se drugič poskusil javit, naenkrat nisem slišal nič več. Tudi, če sem izključil subton.

Imam ta komplet, ki je bil zadnjih 7+ let na staranju v omari.
Uporabljeni PMR od dogodka na gradu zelo nerad sprejema. Tudi pri 0,5m razdalje vključi zvočnik šele po nekaj sekundah, ali pa sploh ne. Baterije so OK (sem jih zamenjal in ni nič boljše).
Drugi PMR izgleda, da trenutno še deluje. Mogoče se slišimo jutri.

p.s. Se tole splača nabavit?
Nisem radioamater.

L.p. Simon

markasaso12 ::

Pozdravljeni tudi jaz Uporabljam PMR področje že 5 let včeraj sem se pogovarjal z osebo ki je iz kraja Lokavci in so pri njih postavli probni PMR oddajnik verjetno so anteno postavili Radio Amateriji ali je pa to privat zadeva tale oddajnik sem brez problema aktiviro sogovornik z katerim sem se pogovarjal je imel 5% signala kar kr uredu javljal sem se iz kraja Košaki pa me zanima ali še ima gdo takšen Repetitor moja postaja je Yaesu FT-4x 5 W domet do 20 km pa lep pozdrav vsem ??

ziggy42 ::

Evo jaz se odpravljam na vrh. Tam bom čez kakih 40-50 minut. Naši glavni kanali bodo PMR CH1, CH8 ter CH16. Dobimo se na CH1. Med vzponom bom dosegljiv preko Mrzlice UHF 439.275 123hz (brez radioamaterskega dovoljenja lahko preko Mrzlice le poslušate!) in papagaja CH2 SUB18.

int47 ::

Uspela zveza Rožnik - Ostri vrh z drugo PMR postajo iz kompleta (link v prejšnem postu).

V resnici je bil sprejem dober. Samo avtomatsko šumno zaporo je bilo potrebno izključit.

l.p. Simon

markasaso12 ::

int47 super lahko bi naredili še več teh PMR oddajnikov stem bi pridobili veliko večje zanimanje za PMR področje zanima me ali se da kje kupit v Sloveniji tale Repetitor za pmr? ???

ziggy42 ::

int47 je izjavil:

Uspela zveza Rožnik - Ostri vrh z drugo PMR postajo iz kompleta (link v prejšnem postu).

V resnici je bil sprejem dober. Samo avtomatsko šumno zaporo je bilo potrebno izključit.

l.p. Simon


Živjo Simon, me veseli da sva se uspela slišati. Pri meni si imel še kar dober signal 53, je pa prihajalo do nihanja in te na momente žal nisem uspel dobit. Problem je bil predvsem preveliko število uporabnikov aktivnih na tistem kanalu, ki so govorili eden čez drugega. Pomoje bi bilo boljše, če bi se premaknila na kak drug kanal, po možnosti celo zgornjih 8 (CH9-CH16). Sva pa govorila na 25km : )
Klikni za sliko

Kar se tiče zgornjega posta, se mi na prvo žogo res zdi, da je z eno izmed tvojih postaj nekaj narobe, namreč papagaja bi moral z LJ gradu zelo dobro slišati. Si pa enkrat lepo prišel skozi (najbrž tvoj prvi klic) in tudi modulacija je bila solidno kvalitetna. Včasih se tudi zgodi, da določene postaje, še posebaj starejše, štrajkajo v mrzlem vremenu. Probaj še enkrat od doma pa poglej, če se še vedno čudno obnaša.

Jaz ti osebno ne bi priporočal nakup PMR postaje s samo 8 kanali. Namesto tega raje izberi tisto, ki jih ima 16, nujno pa rabi imeti tudi CTCSS kode oz. podkanale. Če si želiš le pravo PMR postajo, boš najboljše dobil pri Motoroli. So pa te kar drage, glede na to kaj ponujajo. Klikni link Še raje pa si izberi kar Baofenga. Ta sicer res podpira tudi radioamaterske frekvence, ki jih brez izpita ne smeš aktivno uporabljati (lahko poslušaš), vendar ga lahko uporabiš oz. nastaviš tudi na PMR področje, lovil in oddajal pa bo še toliko boljše od navadnih PMR postaj. Cena? Pol nižja od kvalitetne PMR postaje. Ni pa uporaba take postaje na pmr446 legalna, vendar to počnejo/mo vsi in le vprašanje časa je, kdaj bodo dejansko dovolili večjo moč na pmrju. S pravilno uporabo po pravilih etičnega kodeksa in zdrave pameti ne vidim, zakaj bi bilo to problematično. Če boš kupoval v tujini, si izberi kar UV5R, pri nas pa ga dobiš v Stenarju. Klikni link

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

ziggy42 ::

markasaso12 je izjavil:

Pozdravljeni tudi jaz Uporabljam PMR področje že 5 let včeraj sem se pogovarjal z osebo ki je iz kraja Lokavci in so pri njih postavli probni PMR oddajnik verjetno so anteno postavili Radio Amateriji ali je pa to privat zadeva tale oddajnik sem brez problema aktiviro sogovornik z katerim sem se pogovarjal je imel 5% signala kar kr uredu javljal sem se iz kraja Košaki pa me zanima ali še ima gdo takšen Repetitor moja postaja je Yaesu FT-4x 5 W domet do 20 km pa lep pozdrav vsem ??


Zdravo, hvala za info. Me pa prav zanima, na katerem kanalu je ta oddajnik? Danes sva s kolegom vzpostavila zvezo preko nekega CH1 papagaja z lokacij Ostri vrh pri Grosuplju ter Lisce. Je tisti oddajnik tudi ponavljal sporočila za vami, torej kot nek papagaj?
Na našem koncu se redno oglašamo preko najbrž vam zelo podobnega repetitorja na CH2SUB18 (123hz CTCSS na CH2) v okolici Storžiča. Ta ima res lepo pokritost proti jugu, vendar ne vem, ali bi neslo do tebe.
Kar se tiče nakupa samih repetitorjev, je to zelo kompleksno vprašanje. Načeloma se jih da kupiti na aliexpressu, v Sloveniji pa ga je nekdo včasih prodajal na Bolhi. Če se ne motim, zadeve še ni prodal.
Smo se pa mi zelo aktivno začeli ukvarjati z raziskovanjem okoli prehodov in repetitorjev in kmalu bomo napisali navodila, kako ga lahko postavi kdorkoli. Vse kar rabiš je dejansko samo računalnik in postajo, ki se jo da nanj priključit (recimo Baofeng itd.). Ti pošljem v zs kontakt na FB, če te zanima naša skupina.

Colt1911 ::

DIY izdelava pravega repetitorja na radioamaterski ali PMR frekvenci (ne papige) iz 2 baofengov + kabla

Obvezni ogled za ljubitelje baofenga in tudi PMR postaj
https://www.youtube.com/c/NotaRubiconPr...

https://www.youtube.com/c/NotaRubiconPr...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Colt1911 ()

markasaso12 ::

Lep pozdrav vsem jaz sem danes aktiviral papagaj Repetitor iz Hrvaške v kraju Rijeka vočanska blizu Slovenske meje Tale papagaj Repetitor se nahaja v kraju Lokavci imam postajo Yaesu FT-4x 5 W domet do 20 km Repetitor Lokavci na Frekvenciji 446.056 PMR ? Lp

Zgodovina sprememb…

ziggy42 ::

markasaso12 je izjavil:

Lep pozdrav vsem jaz sem danes aktiviral papagaj Repetitor iz Hrvaške v kraju Rijeka vočanska blizu Slovenske meje Tale papagaj Repetitor se nahaja v kraju Lokavci imam postajo Yaesu FT-4x 5 W domet do 20 km Repetitor Lokavci na Frekvenciji 446.056 PMR ? Lp


Zanimivo, torej je na petem kanalu? Pa je za uporabo potreben tudi kak podkanal/subton, ali se ga aktivira brez njega?
Tole bomo pa definitivno sprobali enkrat. Najboljše čez kak teden v soboto ali nedeljo, ko bomo ponovili aktivacijo hribov, tokrat z večjo udeležbo : )

markasaso12 ::

ziggy42 tale Repetitor deluje na 5 kanalu brez kakršnih kod samo stisneš ptt in deluje ????

Zgodovina sprememb…

int47 ::

@markasaso12
Pozdravljen.
Žal nisem radioamater. Repetitorji niso moji.

@ziggy42
Hvala za odgovor.
Po malo raziskovanja na internetu, sem ugotovil, da je UV-5R prepovedan v Nemčiji.
Obstaja verzija GT-5R, ki ga po youtube hvalijo, da je FCC compliant in spektralno čist. Če sem prav videl specifikacije, je tudi frekvenčno bolj omejen in ima na nekaterih območjih onemogočeno oddajanje.
Kakorkoli. Hotel sem ga naročiti iz baofengradio.com, pa stran ne sprejme naslova, čeprav naj bi pošiljali v Evropo iz skladišča v Nemčiji.

Gledal sem tudi UV-15R, ki mi je všeč predvsem zaradi USB konektorja.
Na koncu se nisem odločil zanj zato, ker mi ni uspelo najti niti originalnih navodil zanj.

Na koncu sem naročil UV-10R preko banggood.com (dostava iz CZ), ker je med tem UV-10R izginil iz Stennar-jeve strani.
Banggood ne pozna GT-5R. Za UV-5R pa se pritoži "Product unavailable due to site policy" , ali "No available shipping method" odvisno od načina, kako prideš v checkout.

Kolikor sem gledal, ravno pri UV-10R prodajalci najbolj pretiravajo s specifikacijami. Na Ebay-u ga nekateri "Top rated seller-ji" oglašujejo kot 300W z do 90Ah baterijo.
Baofeng navaja 8W / 1W in 1,8Ah baterijo. V resnici naj bi bilo 3W @ 446,5MHz.
Prav tako nekateri omenjajo, da postaja fizično ne paše v namizni polnilec, oz ne deluje polnenje preko USB adapter kabla.

Bom videl, kakšno čudo bo prišlo po pošti.

markasaso12 ::


Ali bi bila takšna zadeva okej? Repetitor PMR?? ? Ampak bi potreboval dolgi kabel da bi lahko dal Repetitor nekam na streho ali pod streho

Zgodovina sprememb…

int47 ::

Na povezavi je samo kontroler. Rabiš še postajo.
Videl sem tudi načrte za z Raspberry PI, USB zvočno kartico in malo elektronike.
Mogoče je za razmislit, če se ti doma valja kakšen starejši Raspberry PI.

Medtem sem dobil novo igračko: UV-10R.
Prvi vtis je bolj tako-tako.
Vstavljanje postaje v namizni polnilec na način, da se postaja dejansko polni, je rahlo precizen proces.
Sprejem z original anteno na PMR območju ni veliko boljši, kot pri starem TOPCOM PMR.
Je pa dobrodošlo, da je Squelch pri UV-10R nastavljiv.

Na internetu sem zasledil trditve, da UV-10R premore FCC. Na mojem primerku ni ustrezne nalepke.
https://www.fcc.gov/oet/ea/fccid pod 2AJGMUV10R ne najde ničesar. 2AJGM pomeni Po FUNG (Baofeng).
Sta pa namizni polnilec in napajalnik zanj opremjlena s CE znakom (na postaji ga ni).

Postaja brez sprogramiranih kanalov zame ni preveč uporabna.
Za nastavitev subtona je potrebno vpisat frekvenco.

Naredil sem kabel in postajo nastavil s CHIRP-om.

Če bo vreme zdržalo, se bom sprehodil na LJ grad.

int47 ::

Test postaje je uspel.
Oddajna moč Baofenga je bila nastavljena na "low" in "band width" na "narrow".
Squelch je bil nastavljen na "1". Nižja nastavitev nima smisla, ker že "1" prepušča preveč šuma.

Če primerjam Baofeng UV-10R in PMR TOPCOM TwinTalker 3700, je vsaj iz Lj. gradu rezultat takšen:

Uspela je zveza z Radovljico preko papagaja z obema postajama.
TOPCOM boljše sprejema. Nekaj se je slišalo tudi direktno. Squelch ni nastavljiv in je tovarniško nastavljen precej visoko. Zato je bilo potrebno vključiti "monitor" funkcijo, da ni bilo prekinitev na sprejemu. Žal me sogovornik ni slišal direktno.

Z UV-10R me je sogovornik slišal tudi direktno. Sam sem slišal le papagaja.

Na UV-10R sem poskusil tudi z VOUXUN 42cm VHF + UHF anteno. Žal je bil sprejem slabši. Sogovornik me je slišal bolje. Verjetni krivec so motnje iz anten na gradu.
Bo potrebno preizkusit še iz kakšnega drugega manj elektronsko onesnaženega kuclja.

Ker različni prodajalci navajajo (večinoma nerealne) različne kapacitete baterij, sem (glede na polnilec) polno baterijo UV-10R priklopil na Imax B6. Bomo videli, kaj bo pokazal.

int47 ::

Imax B6 je pokazal 1054mAh. Baterijo je izpraznil iz 8,4 na 6,3V.
Realna kapaciteta pri praznenju iz 8,4V na 6,0V je verjetno okrog 1,2Ah @ 0,3A.

ziggy42 ::

Colt1911 je izjavil:

DIY izdelava pravega repetitorja na radioamaterski ali PMR frekvenci (ne papige) iz 2 baofengov + kabla

Obvezni ogled za ljubitelje baofenga in tudi PMR postaj
https://www.youtube.com/c/NotaRubiconPr...

https://www.youtube.com/c/NotaRubiconPr...


Zdravo Colt, tole je dobra ideja, ki bi prav prišla pri izdelavi crossband repetitorja. Ne bi pa delovalo na PMR področju, saj je razmik med CH1 in CH16 premajhen in bi bila pri oddajanju druga antena gluha. Če koga zanima kaj več, si lahko prebere na tej temi: http://pmrslovenija.mojforum.si/pmrslov...

ziggy42 ::

int47 je izjavil:

Na povezavi je samo kontroler. Rabiš še postajo.
Videl sem tudi načrte za z Raspberry PI, USB zvočno kartico in malo elektronike.
Mogoče je za razmislit, če se ti doma valja kakšen starejši Raspberry PI.

Medtem sem dobil novo igračko: UV-10R.
Prvi vtis je bolj tako-tako.
Vstavljanje postaje v namizni polnilec na način, da se postaja dejansko polni, je rahlo precizen proces.
Sprejem z original anteno na PMR območju ni veliko boljši, kot pri starem TOPCOM PMR.
Je pa dobrodošlo, da je Squelch pri UV-10R nastavljiv.

Na internetu sem zasledil trditve, da UV-10R premore FCC. Na mojem primerku ni ustrezne nalepke.
https://www.fcc.gov/oet/ea/fccid pod 2AJGMUV10R ne najde ničesar. 2AJGM pomeni Po FUNG (Baofeng).
Sta pa namizni polnilec in napajalnik zanj opremjlena s CE znakom (na postaji ga ni).

Postaja brez sprogramiranih kanalov zame ni preveč uporabna.
Za nastavitev subtona je potrebno vpisat frekvenco.

Naredil sem kabel in postajo nastavil s CHIRP-om.

Če bo vreme zdržalo, se bom sprehodil na LJ grad.


Ja tole z Raspberrijem se na prvi pogled zdi dobra zadeva, imajo pa kolegi kar nekaj težav okoli softwera in linuxa. Naš plan je naredit par prototipov prehodov (gateaway) preko postaje priključene na RPi in vse skupaj postavit v FRN omrežje. Nekaj uspeha smo že bili deležni, ne moram pa reči, da smo zadevo že pogruntali.

Nimam doma nobenega Baofenga, sem pa zasledil, da že nekaj časa ne dobivajo CE znaka zaradi prekomernega špricanja po kanalih. To naj bi bil tudi razlog za prepoved prodaje teh aparatov v Nemčiji, so se pa proizvajalci od takrat malenkost skulirali in vgradili za ščepec boljše filtriranje. Načeloma ni večjega problema, če se postaja uporablja občasno in ker ima razmeroma majhno moč, je tudi domet njegovih motenj manjši. Še vedno priporočam njihove postaje začetnikom, katere velikokrat odvrne prav cena boljših aparatov. No Baofenge pa lahko dobiš za 50€ ali manj, pa je kar v redu.

Squelch je fina stvarca. Včasih ko v roke zopet primem mojo prvo postajo Brondi FX100, hitro ugotovim, kako mi manjka njegova nastavljivost. Še posebej, ko nastavijo squelch tako visoko, da mora bit signal kar močan, da ga prebije. Če ga pa ugasneš, so pa tako naštimali, da bobni kot pri priklopu kilovatnega zvočnika :))

ziggy42 ::

int47 je izjavil:

Test postaje je uspel.
Oddajna moč Baofenga je bila nastavljena na "low" in "band width" na "narrow".
Squelch je bil nastavljen na "1". Nižja nastavitev nima smisla, ker že "1" prepušča preveč šuma.

Če primerjam Baofeng UV-10R in PMR TOPCOM TwinTalker 3700, je vsaj iz Lj. gradu rezultat takšen:

Uspela je zveza z Radovljico preko papagaja z obema postajama.
TOPCOM boljše sprejema. Nekaj se je slišalo tudi direktno. Squelch ni nastavljiv in je tovarniško nastavljen precej visoko. Zato je bilo potrebno vključiti "monitor" funkcijo, da ni bilo prekinitev na sprejemu. Žal me sogovornik ni slišal direktno.

Z UV-10R me je sogovornik slišal tudi direktno. Sam sem slišal le papagaja.

Na UV-10R sem poskusil tudi z VOUXUN 42cm VHF + UHF anteno. Žal je bil sprejem slabši. Sogovornik me je slišal bolje. Verjetni krivec so motnje iz anten na gradu.
Bo potrebno preizkusit še iz kakšnega drugega manj elektronsko onesnaženega kuclja.

Ker različni prodajalci navajajo (večinoma nerealne) različne kapacitete baterij, sem (glede na polnilec) polno baterijo UV-10R priklopil na Imax B6. Bomo videli, kaj bo pokazal.


Čestitke za dolgo zvezo! Lepo je slišat, da te je kolega iz Radovljice slišal na kar 42km, še posebej, če si uporabljal najnižjo moč.
Kar se tiče sprejema, si zadel žebljico na glavico. Baofeng ponuja veliko dobrega, žal pa med tem ni filtriranja. Kar se zgodi je, da bo postal povsem gluh zraven oddajnikov. Tisti oddajnik na gradu najbrž povsem "nafila" fengov sprejemnik in zato ne slišiš ničesar. Ko pa si zamenjal anteno, se je problem samo še povečal. No ponavadi problem izgine, če se premakneš izven vidne linije oddajnika oz. si od njega oddaljen par kilometrov oz. 100x metrov, odvisno od vrste (radio, tv, telefonski ...). Če boš šel kaj v hribe, stran od vseh teh motenj, boš presenečen, kako dobro bo zadeva sprejemala, z zamenjavo antene pa boš samo pridobil. Ti pa svetujem izgradnjo preproste yagi antene, s katero boš pridobil vsaj še 6db na signalu, hkrati pa omejil sprejem motenj na obrnjenost antene. Skratka fina stvarca, če želiš, ti lahko pošljem nekaj linkov do načrtov. Bom objavil tudi svojega, ko bo zadeva končana. Ni pa treba hitet, bolje da najprej spoznaš sposobnosti anten, ki jih že imaš, da boš lahko bolj natančno presodil razliko v kvaliteti sprejema.

Žal sva se v petek ravno zgrešila. Sem oddajal med 19:05 ter 19:35 iz LJ Vodmata, kar na železniški postaji med čakanjem na vlak. Je bilo kar nekaj aktivnosti na kanalih, čeprav sem zaznal tudi polno motenj (CH13, CH9) in neke digitalne zadeve, ki na te frekvence ne sodijo.
Se bomo zmenili še za kako sprobo, v planu imam ponovno aktivacijo Ostrega vrha naslednji vikend, mogoče en vikend kasneje. Bom probal zbrati večjo skupino aktivatorjev, da bo pestro : )

PS: Če si blizu Šmarne gore in je še nisi sprobal, je to lahko odlična točka za oddajo. Sam vem, da sprejemam SOTA aktivatorje 59+60dB, ko oddajajo z južne strani proti Dolenjski. Ne vem pa, koliko je motenj tam gor, glede oddajnikov boš bolje vedel.

int47 ::

Zanimivo.
V petek, preden sem šel na grad, sem okrog 7:00 skeniral PMR kanale in sem ujel samo nekaj, kar je bilo slišat kot escape room na kanalu 3, ali 5 in gradbince na 8. Ostalo ni bilo razumljivo.
Če si bil v okolici Vodmata in železniške postaje je bil Grajski grič ravno med nama.

Ker anteni pokrivata podobno frekvenčno območje sem pričakoval, da bo sprejem z boljšo anteno boljši, razmerje signal / motnje pa bo ostalo približno enako.
Med vzponom sem imel postajo v načinu skeniranja z daljšo anteno. Slišal nisem nič.
Original anteno sem preizkusil šele, ko sem opazil, da TOPCOM PMR sprejema tudi direktno. Boljši sprejem z original anteno sem nato omenil sogovorniku iz Radovljice, ki je ponudil razlago.
Za razlago mu še enkrat zahvaljujem.

Seveda bom sprobal tudi Šmarno goro.

p.s.
Je znamka WOUXUN vredna svojega denarja?
Zasledil sem precej dobrih ocen KG-UV9D+.
Ker ima tudi BAOFENG povsod v internetnih trgovinah 5 zvezdic, iščem dodatna mnenja.

L.P. Simon

Colt1911 ::

Wouxun je za razred ali dva boljši (pa tudi dražji) od Baofenga.
Kvaliteta zvoka ni primerljiva.
Priporočam !8-)

ziggy42 ::

Ta petek bom za spremembo oddajal z Dolenjske (Dolenja vas pri Krškem) med 20:30 in 21:30 uro.
Tam bom ostal do nedelje, razgled z griča pa bo čudovit tako za oko kot tudi za anteno 8-).
Jaz sem za kako sprobo zveze, pa če je še kdo zainteresiran, naj napiše pa probamo. Hribček je lepo odprt proti jugu (Hrvaška, Republika Srpska), kar v redu pa je tudi proti severu. Zaradi Kuma in ostalih hribov je žal komunikacija preko repetitorja CH2SUB18 onemogočena, zato se bomo morali slišat v simplexu PMR CH1 - CH16 ali preko radioamaterskega repetitorja (Trdinov vrh...), če imate izpit. Dostopen bom vsak dan med 13uro ter 21uro z vmesnimi odmori, klical bom kot Žiga z okolice Krškega, primarno na kanalih 1 ter 16.
Če kdo pozna kak PMR repetitor na Dolenjskem, pa se prav tako priporočam za informacije.
Poskusite malo poklicat, mogoče pa uspemo naredit zvezo. Tista lokacija je izjemna za doseganje srednje dolgih razdalj, moj rekord pa tam znaša malo čez 50 kilometrov : )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

hipertija ::

Torej bo kdo na štajerskem delal na pmr, da se malo oglasimo :)
Prekle za kurnk

ToniT ::

Kdaj in na katerem kanalu?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup PMR walkie-talkija? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16723704 (608) hipertija
»

Walkie talkie ('dovoljenje') (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5420748 (806) Nesho
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915246 (2912) ziggy42
»

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
12922921 (10293) hipertija
»

UKW postaja/radijski scanner - še deluje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
163859 (3198) hipertija

Več podobnih tem