» »

Freelance how-to-get-work

Freelance how-to-get-work

Geho ::

Zadnje čase se ubadam postaviti na lastne noge kot freelancer. Prej sem delal v firmi, mi je dokurčilo vse skup, kolega mi zrihtal par projektov, ki sem pred tem da bodo dokončani, sedaj pa se ubadam z iskanjem dela, kar pa mi ne gre ravno najbolje. Raznorazni freelance portali niso ravno v pomoč.

Zdaj razmišljal sem, da bi si mogoče najel nekoga, ki se spozna bolje na biznis, iskanje strank (ima že neko svojo mrežo), zna strankam posvetovati oz. prodati sebe in mene kot tehničnega izvajalca. Kdorkoli fura kaj podobnega? Sam vem, da nisem dober kar se tega tiče in me pošteno povedano to niti ne veseli niti ne zanima. Se rad ukvarjam s tehnikalijami in delam tehnične stvari - tam sem dober. Kako bi našel kakega takega človeka (niti ne vem kot kaj naj iščem, consultant? Fora bi bila, da bi ta človek zame iskal delo, se stranko inicialno zmenil glede plačila in dela, potem bi skupaj predebatirali tehnikalije in potem se jaz lotim dela. Vsak mesec "pomočnik" tudi poskrbi za izdajanje računov: stranki izda račun za svoje in moje ure, meni plača moje za svoje obdrži. Tako si sam izpogaja oz. "pridela" svoje plačilo.
Služba v podjetju mi ne diši, ker vedno je nekje nekaj narobe: slaba oprema, slaba plača, delo ki ni zame, premalo/preveč dela, slab management, preveč omejitev glede načina dela, ni možnosti remote dela,... Pick one or more.

Mogoče obstaja tudi kak portal, kjer dejansko zbirajo developerje in jim posredujejo delo, tako da se nam tehničnim štručkotom s tem ni treba ubadat? Za enega vem: x-team, ampak tam sem že probal. Tehnično sem prišel skozi, failal sem pri izdelavi predstavitvenega videa (res ne vem kaj bi radi da jim posnamem profesionalni video al kaj?).

Prosim brez neumnih komentarjev. Hvala.

juroz ::

Ta "pomočnik" če prav berem bi skrbel da bi ti imel kruh na mizi. In ti mu rečeš "pomočnik"?
Moj predlog da tukaj malo spremeni mindset drugače boš razočaran. Ali pa se sam loti iskanja dela.

SmeskoSnezak ::

Kaj tocno pa znas? Oziroma kaj delas?
@ Pusti soncu v srce... @

therax ::

Geho je izjavil:

Zadnje čase se ubadam postaviti na lastne noge kot freelancer. Prej sem delal v firmi, mi je dokurčilo vse skup, kolega mi zrihtal par projektov, ki sem pred tem da bodo dokončani, sedaj pa se ubadam z iskanjem dela, kar pa mi ne gre ravno najbolje. Raznorazni freelance portali niso ravno v pomoč.


Kaj točno je narobe s temi portali? Katere si uporabljal, zakaj ni šlo? Tudi sam razmišljam o podobni poti (kot dodatno delo, službo bom obdržal).

Vazelin ::

Pa saj zate je ravno to kar imaš sedaj - redna zaposlitev:)
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

gojira ::

To kar ti iščeš (po opisanem sodeč) je redna zaposlitev v mikro podjetju :) Se mi zdi, da moraš samo pravo podjetje poiskat kjer bi ti delovno okolje ustrezalo.

Edit: vidim, da me je Vazelin že prehitel :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gojira ()

macoma ::

Geho je izjavil:

Zadnje čase se ubadam postaviti na lastne noge kot freelancer. Prej sem delal v firmi, mi je dokurčilo vse skup, kolega mi zrihtal par projektov, ki sem pred tem da bodo dokončani, sedaj pa se ubadam z iskanjem dela, kar pa mi ne gre ravno najbolje. Raznorazni freelance portali niso ravno v pomoč.

Zdaj razmišljal sem, da bi si mogoče najel nekoga, ki se spozna bolje na biznis, iskanje strank (ima že neko svojo mrežo), zna strankam posvetovati oz. prodati sebe in mene kot tehničnega izvajalca. Kdorkoli fura kaj podobnega? Sam vem, da nisem dober kar se tega tiče in me pošteno povedano to niti ne veseli niti ne zanima. Se rad ukvarjam s tehnikalijami in delam tehnične stvari - tam sem dober. Kako bi našel kakega takega človeka (niti ne vem kot kaj naj iščem, consultant? Fora bi bila, da bi ta človek zame iskal delo, se stranko inicialno zmenil glede plačila in dela, potem bi skupaj predebatirali tehnikalije in potem se jaz lotim dela. Vsak mesec "pomočnik" tudi poskrbi za izdajanje računov: stranki izda račun za svoje in moje ure, meni plača moje za svoje obdrži. Tako si sam izpogaja oz. "pridela" svoje plačilo.
Služba v podjetju mi ne diši, ker vedno je nekje nekaj narobe: slaba oprema, slaba plača, delo ki ni zame, premalo/preveč dela, slab management, preveč omejitev glede načina dela, ni možnosti remote dela,... Pick one or more.

Mogoče obstaja tudi kak portal, kjer dejansko zbirajo developerje in jim posredujejo delo, tako da se nam tehničnim štručkotom s tem ni treba ubadat? Za enega vem: x-team, ampak tam sem že probal. Tehnično sem prišel skozi, failal sem pri izdelavi predstavitvenega videa (res ne vem kaj bi radi da jim posnamem profesionalni video al kaj?).

Prosim brez neumnih komentarjev. Hvala.


Kaj konkretno znas? Tvoje reference.
Daj vec podatkov na zs

LapD ::

S čim pa se ukvarjaš? Design, programiranje, splet, aplikacije? Meni se včasih nabere nekaj projektov na kupu, ki jih dam naprej nekomu drugemu (lahko poskrbim tudi za komunikacijo z naročnikom). Sicer gre bolj po poznanstvih, ker je vseeno na kocki zaupanje naročnika, da boš dostavil kvaliteto, ki jo je navajen. Pa tudi v obratni smeri se pričakuje, da bo priletel kakšen projekt, ko bo suša. Če nimaš dela pa lahko čas zapolniš z izpopolnjevanjem portfolia ali z izdelavo kakšnega templejta ali vtičnika, ki ga ponudiš brezplačno ali prodaš na kakšnem market placu.
web&motion designer

SmeskoSnezak ::

Kako je z freelancingom v Infrasrukturi podjetij?
@ Pusti soncu v srce... @

mahoni ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Kako je z freelancingom v Infrasrukturi podjetij?

Pomoje teska. Mislim da je frilensanje rezervirano bolj za developerje.

Invictus ::

Tega skoraj ni.

Razen, ko je kak večji projekt, recimo migracija, ali vpeljava kakega novega softwara.

Zdaj je malo bolje z DevOps... Če to sploh spada pod infrastrukturo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gavran ::

Vazelin je izjavil:

Pa saj zate je ravno to kar imaš sedaj - redna zaposlitev:)


Ne, on isce tipa, ki bo rihtal posel in urejal papirje, sam pa se bo ukvarjal s tehnikalijami. Isto organizacijo lahko vidis na Discovery pri Wheeler dealers. Seveda pa bi moral OP navesti svoje podrocje dela in reference, da potem lahko najde tipa s poznanstvi na tem podrocju.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Invictus ::

Potem bo pa jokal, ko bo taisti tip zahteval svojih 20% :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Geho ()

mahoni ::

Invictus bi se lahko odrekel svojega kolaca in nam ponudil kaksen dober projekt.

Geho ::

LapD je izjavil:

S čim pa se ukvarjaš? Design, programiranje, splet, aplikacije? Meni se včasih nabere nekaj projektov na kupu, ki jih dam naprej nekomu drugemu (lahko poskrbim tudi za komunikacijo z naročnikom). Sicer gre bolj po poznanstvih, ker je vseeno na kocki zaupanje naročnika, da boš dostavil kvaliteto, ki jo je navajen. Pa tudi v obratni smeri se pričakuje, da bo priletel kakšen projekt, ko bo suša. Če nimaš dela pa lahko čas zapolniš z izpopolnjevanjem portfolia ali z izdelavo kakšnega templejta ali vtičnika, ki ga ponudiš brezplačno ali prodaš na kakšnem market placu.

Večinoma se ukvarjam s programiranjem native mobile apov, znam pa vse od samega designa do končnega appa, je pa seveda odvisno kako naročnik poda zahteve. Za nekatere sem se pošteno namatral, da smo sploh ugotovili kaj dejansko rabijo, za nekatere pa je že prvi design top. Znam tudi delati z grafičnimi orodji (Illustrator, Photoshop, Sketch,...)
Obvladam tudi front-end delo, samo mi javascript/web diši čedalje manj. Mogoče kak manjši projektič, vsekakor pa ne nekaj glomznega.

Invictus je izjavil:

Potem bo pa jokal, ko bo taisti tip zahteval svojih 20% :D.

Ti sploh bereš kaj ljudje napišejo?

Vsak mesec "pomočnik" tudi poskrbi za izdajanje računov: stranki izda račun za svoje in moje ure, meni plača moje za svoje obdrži. Tako si sam izpogaja oz. "pridela" svoje plačilo.

Sam si pridela svoje ure, sam tudi izda račun stranki. Meni je vseeno kaj in kako, samo da jaz dobim 30-50€/h in vse ure plačane sam pa lahko zaradi mene zaračuna končni stranki 2x toliko kot sem jaz njemu. Kar mu ostane je njegovo plačilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Geho ()

nekikr ::

In resno misliš, da boš našel takega junaka, ki je tako sposoben a obenem ni sposoben dobiti vsaj 2x cenejše delovne sile? Ne podjebavam, zgolj v razmislek, ker to, kar si napisal, ne bo šlo skozi. To uspe samo Invictusu pa še enemu, ostali nimajo take sreče ;)

bbbbbb2015 ::

Geho je izjavil:

Zadnje čase se ubadam postaviti na lastne noge kot freelancer. Prej sem delal v firmi, mi je dokurčilo vse skup, kolega mi zrihtal par projektov, ki sem pred tem da bodo dokončani, sedaj pa se ubadam z iskanjem dela, kar pa mi ne gre ravno najbolje. Raznorazni freelance portali niso ravno v pomoč.

Zdaj razmišljal sem, da bi si mogoče najel nekoga, ki se spozna bolje na biznis, iskanje strank (ima že neko svojo mrežo), zna strankam posvetovati oz. prodati sebe in mene kot tehničnega izvajalca. Kdorkoli fura kaj podobnega? Sam vem, da nisem dober kar se tega tiče in me pošteno povedano to niti ne veseli niti ne zanima.


To delam jaz (in ekipa). Vendar to ne bo ravno šlo tako, kot si to predstavljaš.
Če kdo vidi mene na tisti firmi v Bruslju, misli, da sem zaposlen tam.

Pa nisem. Imam svojo firmo in IT firmi izdajam račune. Sem prisoten na sestankih in tudi team-workingu. Oni ne delajo razlike med mano in ostalimi. Eni so tudi frelancerji. Eni pa izrecno nočejo biti freelancerji (in se ubadati z davki in še čim).

Kar si lahko si recimo del tima, kateremu delo rihtam jaz. Ti so v Sloveniji, a tudi v Grčiji in Španiji. Eden pa je v Franciji, samo ima mobitel iz Luksemburga.

bbbbbb2015 ::

Geho je izjavil:


Vsak mesec "pomočnik" tudi poskrbi za izdajanje računov: stranki izda račun za svoje in moje ure, meni plača moje za svoje obdrži. Tako si sam izpogaja oz. "pridela" svoje plačilo.

Sam si pridela svoje ure, sam tudi izda račun stranki. Meni je vseeno kaj in kako, samo da jaz dobim 30-50€/h in vse ure plačane sam pa lahko zaradi mene zaračuna končni stranki 2x toliko kot sem jaz njemu. Kar mu ostane je njegovo plačilo.


Ta "pomočnik" je v bistvu tvoj šef. On ti delo rihta. Koliko on zaračuna "zaradimene" ni glih sistem. Dati moraš CV, ter močne reference, pa potem se določi cena za tvoje delo. In v Benekuksu je druga cena kot v Nemčiji.

In stvar je taka, da ni mogoče da ti zaračunaš 50 €/uro, ker že 25€/uro je top. Računati moraš, da stranka ni zadovoljna in potem mora bodisi šef ali nekdo drug popravljati za tabo.

Za mano še ni nihče popravljal, ampak ravno jaz popravljam za nekom drugim. Performance testi ne dajo prave rezultate (število transakcij/ekundo je daleč premajhno) in zdajle jaz seciram, merim in gledam.

Invictus je izjavil:

Potem bo pa jokal, ko bo taisti tip zahteval svojih 20% :D.


Torej, sistem je najmanj 100% pribitka. Ker avion do Beneluksa stane, avto tam na belgijske tablice me stane in stanovanje me stane. In računovodkinja (v Bruslju) me stane.

Zgodovina sprememb…

7982884e ::

bbbbbb2015 je izjavil:


In stvar je taka, da ni mogoče da ti zaračunaš 50 €/uro, ker že 25€/uro je top. Računati moraš, da stranka ni zadovoljna in potem mora bodisi šef ali nekdo drug popravljati za tabo.

seveda lahko racuna vec kot 25 EUR na uro. ce "pomocnik" pozna dobre ljudi, lahko dobrega developerja proda tudi za dosti vec na uro (in ob tem nima dosti dela).

je pa seveda narobe od "pomocnika" pricakovat da ti bo se racune rihtal. tak clovek bo tvoj sef in sef ti ne bo hotel bit tajnica, ceprav bo manj zasluzil (ampak vec na opravljeno uro).

AndyS ::

Saj je očitno, on hoče imeti odgovornost zaposlenega in neto prihodke poslovneža. V 99% primerih to ne gre tako. Če se ne znaš prodajat, je bolje, da ostaneš zaposlen pri nekomu.

bbbbbb2015 ::

7982884e je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


In stvar je taka, da ni mogoče da ti zaračunaš 50 €/uro, ker že 25€/uro je top. Računati moraš, da stranka ni zadovoljna in potem mora bodisi šef ali nekdo drug popravljati za tabo.

seveda lahko racuna vec kot 25 EUR na uro. ce "pomocnik" pozna dobre ljudi, lahko dobrega developerja proda tudi za dosti vec na uro (in ob tem nima dosti dela).


Pač, ločiti je treba koncepte. Da dobiš posel v Beneluksu, moraš garantirati za izvedbo. Ker sicer ne bo plačila. Projekt ima mejnike in če nekaj ni v redu, mora nekdo popraviti.

Da bi nek "pomočnik" dobil 60 €/uro v banki v Luksemburgu, tebi pa dal v Sloveniji 50€, pozabi.
Ta "pomočnik" je mednarodna korporacija, s 3500 informatikov in ko ima nizko stanje na TRR, je to še vedno par milijonov eur.
In ta firma ima šefe, ki hodijo na kosila in se menijo, tajnice, in tako naprej.

Ponavadi je sreča večja v manjših firmah, do 250, recimo kakšni proizvajalci opreme, ki imajo svoj IT, pa najemajo zunanje sodelavce.
Ampak tudi tam je treba iti z avijonom na Nizozemsko, calati hotel (če že stanovanja nimaš v Bruslju) in tako naprej. In potem tujec da pogodbo "pomočniku" in ta potem odgovarja za narejeno.
In se zgodi, da ni v redu narejeno. To konkretno se je konzorcijski firmi zgodilo. Prototip softvera (ki sem ga naredil jaz) je obdeloval 700 transakcij na sekundo. Realna implementacija, ki jo je naredil nekdo drug - najprej 1 transakcija, nato 5 transakcij na sekundo.
In kaj zdaj? Večinoma se to da popraviti. Ampak med 5 in 700 je velika razlika in recimo DB layer botreb povsem na novo narediti. To je odgovornost "pomočnika".

Zato jaz ne morem akceptirati, da jaz zaračunam 60, "zaradimene" pa tudi 75 €/uro, nekdo bi imel pa 50 €.
Moja izkušnja pa je ta, da ko nekdo DB layerja ni naredil dobro, ga ne bo popravil iz 5 na 700.

Se pravi, treba je angažirati nekoga drugega.

Geho ::

AndyS je izjavil:

Saj je očitno, on hoče imeti odgovornost zaposlenega in neto prihodke poslovneža. V 99% primerih to ne gre tako. Če se ne znaš prodajat, je bolje, da ostaneš zaposlen pri nekomu.

Kje je govora o odgovornosti? Govora je samo o delu, ki meni ne gre dobro da ga opravi nekdo drug, sam pa se 100% posvečam tehnikalijam. Veliko programerjev ne zna dobro hendlati biznisa, še manj pa iskati stranke.
Počasi bom res začel markat vse odgovore, ki so tako mimo za izbris!

Invictus ::

Geho je izjavil:


Invictus je izjavil:

Potem bo pa jokal, ko bo taisti tip zahteval svojih 20% :D.

Ti sploh bereš kaj ljudje napišejo?

Pa ti sploh veš kako poteka iskanje joba kot freelancer in kako velike firme zaposlujejo?

Velike v recimo, nemškem smislu, ne slovenskem...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

knesz ::

Geho je izjavil:

AndyS je izjavil:

Saj je očitno, on hoče imeti odgovornost zaposlenega in neto prihodke poslovneža. V 99% primerih to ne gre tako. Če se ne znaš prodajat, je bolje, da ostaneš zaposlen pri nekomu.

Kje je govora o odgovornosti? Govora je samo o delu, ki meni ne gre dobro da ga opravi nekdo drug, sam pa se 100% posvečam tehnikalijam. Veliko programerjev ne zna dobro hendlati biznisa, še manj pa iskati stranke.
Počasi bom res začel markat vse odgovore, ki so tako mimo za izbris!

Se pravi rabiš šefa, ali pa nekoga s potrebnimi znanji in skupaj odpreta nek d.o.o. ter si izplačujeta plačo ter na koncu leta dobiček. Ampak vse to je bilo že napisano od drugih :)

mahoni ::

Invictus je izjavil:

Geho je izjavil:


Invictus je izjavil:

Potem bo pa jokal, ko bo taisti tip zahteval svojih 20% :D.

Ti sploh bereš kaj ljudje napišejo?

Pa ti sploh veš kako poteka iskanje joba kot freelancer in kako velike firme zaposlujejo?

Velike v recimo, nemškem smislu, ne slovenskem...

Jaz pojma nimam, lahko kaj vec poves o tem?

Geho ::

knesz je izjavil:

Geho je izjavil:

AndyS je izjavil:

Saj je očitno, on hoče imeti odgovornost zaposlenega in neto prihodke poslovneža. V 99% primerih to ne gre tako. Če se ne znaš prodajat, je bolje, da ostaneš zaposlen pri nekomu.

Kje je govora o odgovornosti? Govora je samo o delu, ki meni ne gre dobro da ga opravi nekdo drug, sam pa se 100% posvečam tehnikalijam. Veliko programerjev ne zna dobro hendlati biznisa, še manj pa iskati stranke.
Počasi bom res začel markat vse odgovore, ki so tako mimo za izbris!

Se pravi rabiš šefa, ali pa nekoga s potrebnimi znanji in skupaj odpreta nek d.o.o. ter si izplačujeta plačo ter na koncu leta dobiček. Ampak vse to je bilo že napisano od drugih :)

Če bi hotu šefa, bi se kje zaposlil. Rabim pomočnika/sodelavca, ki bo prevzel business del, medtem ko jaz delam developer/design del. A je to tak težko razumet?

trako ::

Geho je izjavil:

knesz je izjavil:

Geho je izjavil:

AndyS je izjavil:

Saj je očitno, on hoče imeti odgovornost zaposlenega in neto prihodke poslovneža. V 99% primerih to ne gre tako. Če se ne znaš prodajat, je bolje, da ostaneš zaposlen pri nekomu.

Kje je govora o odgovornosti? Govora je samo o delu, ki meni ne gre dobro da ga opravi nekdo drug, sam pa se 100% posvečam tehnikalijam. Veliko programerjev ne zna dobro hendlati biznisa, še manj pa iskati stranke.
Počasi bom res začel markat vse odgovore, ki so tako mimo za izbris!

Se pravi rabiš šefa, ali pa nekoga s potrebnimi znanji in skupaj odpreta nek d.o.o. ter si izplačujeta plačo ter na koncu leta dobiček. Ampak vse to je bilo že napisano od drugih :)

Če bi hotu šefa, bi se kje zaposlil. Rabim pomočnika/sodelavca, ki bo prevzel business del, medtem ko jaz delam developer/design del. A je to tak težko razumet?


Po mojih izkušnjah (na veliko žalost) bo težka. Zakaj? Ker te razni fdvjevčki, ekonomisteki, (fax) faliranci, ki imajo pač to srečo, da imajo gobec, veze&poznanstva ter s tem priložnost dobiti posel, ne bodo pripravljeni plačati 30-50€/h. Vsaj ne v Sloveniji. Tu lahko ciljaš na 10-15€ na uro ob pogoju, da bodo oni tvoji big boss-i, kar pa seveda tebi ne diši ravno preveč. Z globalizacijo je pač prišlo tudi to, da je očitno veliko bolj cenjeno delo prej omenjenih kot delo programerjev, ker pač lahko najameš indijca, balkanca itd.+če se že odloči za slovenca, zakaj bi fdvjevček tebe plačeval po 30€+/h ko pa lahko dobi en kup fri-jevcev brez hrbtenice, ki mu bodo kucali kodo za 10€/h? Tak je na trgu dela, novi bemfli, merđoti, porši so dragi... Ne more tebe fdvjevček plaačti 50€/h, ker kako bo potem dal za pleh 50jurjev? Jbg, po moje ti preostane le to, da začneš pridobivati marketinške veščine in si sam začneš rihtat posel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trako ()

AndyS ::

Geho je izjavil:

knesz je izjavil:

Geho je izjavil:

AndyS je izjavil:

Saj je očitno, on hoče imeti odgovornost zaposlenega in neto prihodke poslovneža. V 99% primerih to ne gre tako. Če se ne znaš prodajat, je bolje, da ostaneš zaposlen pri nekomu.

Kje je govora o odgovornosti? Govora je samo o delu, ki meni ne gre dobro da ga opravi nekdo drug, sam pa se 100% posvečam tehnikalijam. Veliko programerjev ne zna dobro hendlati biznisa, še manj pa iskati stranke.
Počasi bom res začel markat vse odgovore, ki so tako mimo za izbris!

Se pravi rabiš šefa, ali pa nekoga s potrebnimi znanji in skupaj odpreta nek d.o.o. ter si izplačujeta plačo ter na koncu leta dobiček. Ampak vse to je bilo že napisano od drugih :)

Če bi hotu šefa, bi se kje zaposlil. Rabim pomočnika/sodelavca, ki bo prevzel business del, medtem ko jaz delam developer/design del. A je to tak težko razumet?


Takega sodelovanja ne boš mogel vzpostaviti. Ravno za take primere so namenjene večosebne družbe kot so d.o.o.-ji. Lahko pa pogledaš za kakšno drugo opcijo ali pa ti kot sp zaposliš nekoga, ki ti bo izvajal sales. Realnost je bolj kruta kot tvoja teorija na papirju in sedaj boš ugotovil zakaj firme prodajajo svoje kadre za X na mesec, dajo svojim kadrom bruto plačo X/2 na mesec in zakaj potem kader dobi na račun X/3 na mesec.

7982884e ::

bbbbbb2015 je izjavil:

7982884e je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


In stvar je taka, da ni mogoče da ti zaračunaš 50 €/uro, ker že 25€/uro je top. Računati moraš, da stranka ni zadovoljna in potem mora bodisi šef ali nekdo drug popravljati za tabo.

seveda lahko racuna vec kot 25 EUR na uro. ce "pomocnik" pozna dobre ljudi, lahko dobrega developerja proda tudi za dosti vec na uro (in ob tem nima dosti dela).


Pač, ločiti je treba koncepte. Da dobiš posel v Beneluksu, moraš garantirati za izvedbo. Ker sicer ne bo plačila. Projekt ima mejnike in če nekaj ni v redu, mora nekdo popraviti.

Da bi nek "pomočnik" dobil 60 €/uro v banki v Luksemburgu, tebi pa dal v Sloveniji 50€, pozabi.
Ta "pomočnik" je mednarodna korporacija, s 3500 informatikov in ko ima nizko stanje na TRR, je to še vedno par milijonov eur.
In ta firma ima šefe, ki hodijo na kosila in se menijo, tajnice, in tako naprej.

Ponavadi je sreča večja v manjših firmah, do 250, recimo kakšni proizvajalci opreme, ki imajo svoj IT, pa najemajo zunanje sodelavce.
Ampak tudi tam je treba iti z avijonom na Nizozemsko, calati hotel (če že stanovanja nimaš v Bruslju) in tako naprej. In potem tujec da pogodbo "pomočniku" in ta potem odgovarja za narejeno.
In se zgodi, da ni v redu narejeno. To konkretno se je konzorcijski firmi zgodilo. Prototip softvera (ki sem ga naredil jaz) je obdeloval 700 transakcij na sekundo. Realna implementacija, ki jo je naredil nekdo drug - najprej 1 transakcija, nato 5 transakcij na sekundo.
In kaj zdaj? Večinoma se to da popraviti. Ampak med 5 in 700 je velika razlika in recimo DB layer botreb povsem na novo narediti. To je odgovornost "pomočnika".

Zato jaz ne morem akceptirati, da jaz zaračunam 60, "zaradimene" pa tudi 75 €/uro, nekdo bi imel pa 50 €.
Moja izkušnja pa je ta, da ko nekdo DB layerja ni naredil dobro, ga ne bo popravil iz 5 na 700.

Se pravi, treba je angažirati nekoga drugega.

nevem od kje je govor o Beneluksu. pac govora je o navadnem freelancerskem delu, ker na svetu je veliko firm ki ta trenutek iscejo izvajalce. velik problem je izstopit iz mnozice indijcev in pakistancev in pokazat, da si ti prava izbira, zato bi mogoce nekdo, ki ima kontakte, lahko kaj pomagal (ampak definitivno ne bi bilo poceni).

nekikr ::

Kje je govora o odgovornosti? Govora je samo o delu, ki meni ne gre dobro da ga opravi nekdo drug, sam pa se 100% posvečam tehnikalijam. Veliko programerjev ne zna dobro hendlati biznisa, še manj pa iskati stranke.

Vse, kar si napisal, je res. Ampak če imaš tako specifično znanje in si v tem tako dober, da te je potrebno iskati z lupo, potem se ti bo tako celo izšlo. Realnost je pa taka (ne trdim zate, ker te ne poznam, a na splošno), da večina misli, da je nekaj posebnega, ampak realno je pa enako dobrih in boljših še milijon. Kar pomeni, da je urna postavka, v primeru da posel sploh dobiš, ustrezna temu. Odnos da "naj on zaračuna kolikor hoče, kaj me briga" pa predvsem pove, da si Slovenec. Tokrat v slabšalnem pomenu. Pri nas je namreč zelo razvita mentaliteta, da menedžerji in nasploh ljudje v pisarnah, ne delajo nič, da je edino Lojze, ki za tekočim trakom vsak dan oddela 8 ur, gonilo podjetja. Kruta realnost je pa ta, da je tisti Lojze nadomestljiv s tisoč drugimi, čez noč. Janez, ki rihta posel v pisarni, pa ni. V tvojem scenariju si ti Lojze.

kuall ::

Invictus je izjavil:

Potem bo pa jokal, ko bo taisti tip zahteval svojih 20% :D.

20%? prodajalci vzamejo več kot 50%. pa to ne bo pomočnik ampak šef.

trako ::

kuall je izjavil:

Invictus je izjavil:

Potem bo pa jokal, ko bo taisti tip zahteval svojih 20% :D.

20%? prodajalci vzamejo več kot 50%. pa to ne bo pomočnik ampak šef.


Če si ne bo sam našel dela, potem bo žal res tako.

          ::

Sam imam s takim načinom kar nekaj izkušenj. V popoldanskem času delam razne projekte. Ker se mi ne da ubadati s strankami, delam v tandemu še s kom, ki prevzame ta del.
1. primer: delal sem s človekom, ki je zaradi svoje redne službe stalno na terenu, prodajal je mojo storitev (aplikacija je cloud-based), saj sem ciljal na iste stranke, kot jih je imel on. Šlo se je samo za prodajo obstoječe storitve, brez prilagoditev strankam. Od tega človeka sem zato potreboval samo prodajne sposobnosti.
2. primer: delal sem s človekom, ki strankam prodaja svoje storitve, katere sva nadgradila z aplikacijo. Človek je svoj posel obvladal v nulo, IT-ja pa ne. Ker so bile potrebne prilagoditve produkta posameznim strankam, je pogosto obljubljal nemogoče zadeve, ali pa take, ki so terjale ogromno truda za izvedbo, ali pa me je klical za vsak drekec-pekec.

Invictus ::

kuall je izjavil:

Invictus je izjavil:

Potem bo pa jokal, ko bo taisti tip zahteval svojih 20% :D.

20%? prodajalci vzamejo več kot 50%. pa to ne bo pomočnik ampak šef.

Normalna rekruting agencija ponavadi jemlje 20%.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DePalmo ::

Tudi sam poslujem tako, ampak nisem najel "šefa" ampak je on mene. Že nekaj let se ukvarjam s programiranjem in iz začetka sem bil freelancer in sem si iskal delo preko portalov kot so Freelancer, PeoplePerHour in Upwork (oz. bivši oDesk). Stranke sem imel s celega sveta, nekaj jih je bilo tudi takih ki so se redno vračale. No, vmes sem spoznal svojega trenutnega šefa in že takrat sem vedel da je bolj kot ne posrednik ampak se nisva nikoli spuščala v bolj resna poslovna razmerja. Enkrat me pa kontaktira da bi raje kot da za vsako stvar išče nekoga, imel enega ki bi mu delal bolj ali manj vse. Beseda je dala besedo in od takrat delam izključno za njega. On se rad druži z ljudmi, hodi na sestanke in se z njimi pogovarja in ima nekaj tehničnega znanja a ne dovolj da bi programiral, meni je pa to odveč imam pa dovolj znanja iz programiranja, zato bi lahko rekel dva sva idealen team. On rihta posel, jaz ga opravim, zasluživa oba.

"Plača" je pa čisto preprosta. Meni na vsaka dva tedna dogovorjena vsota, njemu višek.

Torej, tak način dela je mogoč, samo najdt je treba nekoga ki išče takega kot je OP. Ti pa kar sedaj že povem da so vmes tudi projekti ki jih ne maram in se moram marsikaj novega naučit, sem ga pa le prepričal da ne delava z WP, ker če bi moral bi verjetno dal odpoved.

njyngs ::

mahoni je izjavil:

Invictus je izjavil:

Geho je izjavil:


Invictus je izjavil:

Potem bo pa jokal, ko bo taisti tip zahteval svojih 20% :D.

Ti sploh bereš kaj ljudje napišejo?

Pa ti sploh veš kako poteka iskanje joba kot freelancer in kako velike firme zaposlujejo?

Velike v recimo, nemškem smislu, ne slovenskem...

Jaz pojma nimam, lahko kaj vec poves o tem?

Tudi jaz čakam na ta odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Geho ::

DePalmo je izjavil:

Tudi sam poslujem tako, ampak nisem najel "šefa" ampak je on mene. Že nekaj let se ukvarjam s programiranjem in iz začetka sem bil freelancer in sem si iskal delo preko portalov kot so Freelancer, PeoplePerHour in Upwork (oz. bivši oDesk). Stranke sem imel s celega sveta, nekaj jih je bilo tudi takih ki so se redno vračale. No, vmes sem spoznal svojega trenutnega šefa in že takrat sem vedel da je bolj kot ne posrednik ampak se nisva nikoli spuščala v bolj resna poslovna razmerja. Enkrat me pa kontaktira da bi raje kot da za vsako stvar išče nekoga, imel enega ki bi mu delal bolj ali manj vse. Beseda je dala besedo in od takrat delam izključno za njega. On se rad druži z ljudmi, hodi na sestanke in se z njimi pogovarja in ima nekaj tehničnega znanja a ne dovolj da bi programiral, meni je pa to odveč imam pa dovolj znanja iz programiranja, zato bi lahko rekel dva sva idealen team. On rihta posel, jaz ga opravim, zasluživa oba.

"Plača" je pa čisto preprosta. Meni na vsaka dva tedna dogovorjena vsota, njemu višek.

Torej, tak način dela je mogoč, samo najdt je treba nekoga ki išče takega kot je OP. Ti pa kar sedaj že povem da so vmes tudi projekti ki jih ne maram in se moram marsikaj novega naučit, sem ga pa le prepričal da ne delava z WP, ker če bi moral bi verjetno dal odpoved.

Just what I need... sam da nebi bil v bistvu šef, ampak bi imel tudi jaz kontrolo kake projekte in kako se dela.

chacha ::

Če si sp lahko vedno odkloniš delo, ampak potem ne bit užaljen če tvoj "partner" najde nekoga drugega. :) Sicer pa tole lahko čisto fajn funkcionira, rabiš druščino freelancerjev in pravo miselnost pa je. Plus lahko si sam izbereš ljudi in posledično ne rabiš prenašat tipov, ki se smejejo bednim šalam in je njihov sprekter pogovora max game of thrones or sth.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teambuildingi in socializacija s sodelavci zunaj službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6913244 (6813) LeQuack
»

Pustil bom šiht (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10624959 (13251) Steinkauz

Kakšna je vaša plača? (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
620172992 (119465) chort
»

Ce se odlocite postati freelancer

Oddelek: Izdelava spletišč
4914528 (8493) Isotropic
»

Freelance programiranje - prihodki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7124802 (20351) krofeta

Več podobnih tem