» »

nakup nepremičnine na javni dražbi sodišča

nakup nepremičnine na javni dražbi sodišča

anthony1337 ::

Zanima me kaj se zgodi v (potencialnem) primeru, da kupiš stanovanje na dražbi v katerem živi dosedanji lastnik/dolžnik in jo izropa in razbije v času nakupa.
Also, kako naj vem ali je lastnik zaprosil za bivanje v tej neprimičnini tudi po končani dražbi, baje lahko notri živi še tri leta po tem?...Še kakšne fore glede vsega tega?

lp

ginekk ::

anthony1337 je izjavil:

Zanima me kaj se zgodi v (potencialnem) primeru, da kupiš stanovanje na dražbi v katerem živi dosedanji lastnik/dolžnik in jo izropa in razbije v času nakupa.
Also, kako naj vem ali je lastnik zaprosil za bivanje v tej neprimičnini tudi po končani dražbi, baje lahko notri živi še tri leta po tem?...Še kakšne fore glede vsega tega?

lp


Ni enoznačno, novo lastništvo še ne pomeni, da se drugemu prekine posestna pravica. Na trenutnega posestnika moraš it prek sodišča. Drugega kot, da rabiš odvetnika, ti ne morem svetovat.

Invictus ::

Kar po domače pomeni, da moraš po nakupu nepremičnine na dražbi preko sodišča izseliti starega lastnika ali najemnika.

V tem času si pa dolžan plačevati vse stroške stanovanja. Oz. jih je bivši lastnik, ampak ker so mu stanovanje prodali na dražbi, jih ne bo. Vse terjatve za neplačane položnice dobiš ti...

Če se stari uspešno pritožuje, to lahko traja tudi 5 let.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

anthony1337 ::

Invictus je izjavil:

Kar po domače pomeni, da moraš po nakupu nepremičnine na dražbi preko sodišča izseliti starega lastnika ali najemnika.

V tem času si pa dolžan plačevati vse stroške stanovanja. Oz. jih je bivši lastnik, ampak ker so mu stanovanje prodali na dražbi, jih ne bo. Vse terjatve za neplačane položnice dobiš ti...

Če se stari uspešno pritožuje, to lahko traja tudi 5 let.

Kakšne stroške? Komu na čast bom imel karkoli vklopljeno, če ne bom mogel živeti not. Naj se znajde brez vode in elektrike.
Da lahko dolžnik nadaljuje z bivanjem (največ tri leta po dražbi) mora uveljavljati to pravico najkasneje pred dražbo. Drugače sklep o prodaji predstavlja zanj tri mesečni rok za izselitev. Zanima me na kakšen način izvem, da je to pravico uveljavljal. (invictus si prepričan da veš kaj govoriš, ali zgolj strašiš po posluhu?)

K0l1br1 ::

invictus straši, nima pa tako narobe.
Če si kupec, lahko pogledaš v spis, v spisu pa je vloga dolžnika. Če pa še nisi kupil, pa bi lahko poskušal izkazovati interes za vpogled s tem, da bi rad kupil nepremičnino in rabiš podatke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Invictus ::

Nič ne strašim, taka je realnost.

Sicer lahko potem prejšnjega lastnika tožiš, ampak to spet traja. In kaj mu boš vzel, če nič nima ?!?!?!

anthony1337 je izjavil:


Kakšne stroške? Komu na čast bom imel karkoli vklopljeno, če ne bom mogel živeti not. Naj se znajde brez vode in elektrike.

Potem te bo tožil za kršitev posesti... Ne smeš...

anthony1337 je izjavil:


Da lahko dolžnik nadaljuje z bivanjem (največ tri leta po dražbi) mora uveljavljati to pravico najkasneje pred dražbo. Drugače sklep o prodaji predstavlja zanj tri mesečni rok za izselitev. Zanima me na kakšen način izvem, da je to pravico uveljavljal. (invictus si prepričan da veš kaj govoriš, ali zgolj strašiš po posluhu?)

Sklep je že lahko noter, ampak če se ne izseli, ga moraš deložirati. Še vedno mu ne smeš kratiti posesti, ki jo ima, dokler se ne izseli.

To pa spet pomeni sodišče, da izda sklep o prisilni deložaciji. Kar spet traja...

Razen, če se je v zadnjih letih kaj spremenilo pri sodni praksi...

Imam lastno izkušnjo, metal ven prejšnjega lastnika, tako da mi je jasno za kaj gre...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

St235 ::

anthony1337 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kar po domače pomeni, da moraš po nakupu nepremičnine na dražbi preko sodišča izseliti starega lastnika ali najemnika.

V tem času si pa dolžan plačevati vse stroške stanovanja. Oz. jih je bivši lastnik, ampak ker so mu stanovanje prodali na dražbi, jih ne bo. Vse terjatve za neplačane položnice dobiš ti...

Če se stari uspešno pritožuje, to lahko traja tudi 5 let.

Kakšne stroške? Komu na čast bom imel karkoli vklopljeno, če ne bom mogel živeti not. Naj se znajde brez vode in elektrike.
Da lahko dolžnik nadaljuje z bivanjem (največ tri leta po dražbi) mora uveljavljati to pravico najkasneje pred dražbo. Drugače sklep o prodaji predstavlja zanj tri mesečni rok za izselitev. Zanima me na kakšen način izvem, da je to pravico uveljavljal. (invictus si prepričan da veš kaj govoriš, ali zgolj strašiš po posluhu?)


Vsa dejstva lahko pred javno dražbo preveriš v dokumentaciji o javni dražbi.

Odklopit pa mu večine stvari (na primer vode) ne smeš, prav tako določenih stroškov (recimo pavšal za ogrevanje, upravnik) ni mogoče odjavit. Imaš sicer možnost tožit uporabnika, ampak če je bil na dražbi ob stanovanje boš težko kaj dobil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

anthony1337 ::

Hvala fantje za odgovore.

Torej, če pred javno dražbo dolžnik ni uveljavljal pravice o nadaljnem bivanju, vse kar lahko stori je, da se ne izseli iz stanovanja do roka (3 mesece). Če ta rok ne upošteva (in je v prekršku) ali sem še vedno primoran plačevat stroške (tiste ki jih je mogoče odjavit), glede na to, da je v mojem stanovanju nelegalno (torej za čas do prisilne deložacije)?
Kako dolgo je pri tebi trajalo, da si se ga znebil @Invictus? Kdaj?

St235 ::

Če ta rok ne upošteva (in je v prekršku) ali sem še vedno primoran plačevat stroške (tiste ki jih je mogoče odjavit), glede na to, da je v mojem stanovanju nelegalno (torej za čas do prisilne deložacije)?


Ko boš postal lastnik boš prevzel nase tudi mesečne stroške, ki so vezani na stanovanje. Koliko boš uspel odjavit in/ali izterjat je na tebi. Dolečnih nujnih življenskih dobrin, kot je na primer voda, ne smeš odjavit, ker nekdo živi v stanovanju. Legalno ali nelegalno je stvar sodnega postopka. Določene druge stroške (recimo rezervni sklad, pavšal ogrevanja...) pa plačuješ ne glede a to ali kdo živi v stanovanju ali ne.

Sami postopki po mojih izkušnjah trajajo leto, dve. Tri leta so redki, 5 let (če je bil lastnik dejansko aktiven in je bila zgodba čista) še nisem videl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

St235 je izjavil:


Sami postopki po mojih izkušnjah trajajo leto, dve. Tri leta so redki, 5 let (če je bil lastnik dejansko aktiven in je bila zgodba čista) še nisem videl.

Jaz sem videl 5 let, na koncu je pa vse padlo.

Lastnica stanovanja se je redno in ob pravem času (zadnji možni dan) pritoževala. Po zadnjem možnem njenem pravnem sredstvu je ona razglasila osebni stečaj.

Sodišče je njej vročilo pravnomočno sodbo, vendar takrat lastnica ni bila več opravilno sposobna zaradi osebnega stečaja, in bi moral to sodbo dobiti njen stečajni upravitelj. Zaradi te napake sodišča je padel celoten postopek, in njej ni bilo treba iti ven. Stroške je pa plačeval lastnik, ker je bil on izvršilni naslov za vse terjatve. Tukaj je šlo za dneve...

Treba pa je povedati, da je bila lastnica neka bivša direktorica, ki je imela vse postopke v malem prstu, in je to res enkratna izjema...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

ahhhh... kot ponavadi tvoje pravljice ne pijejo vode.

V osebnem stečaju niti pod razno ne izgubiš opravilne sposobnosti. Kar se v osebnem stečaju zgodi je omejitev poslovne sposobnosti. Kar pa z deložacijo nima nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Groot ::

St235 je izjavil:

ahhhh... kot ponavadi tvoje pravljice ne pijejo vode.

V osebnem stečaju niti pod razno ne izgubiš opravilne sposobnosti. Kar se v osebnem stečaju zgodi je omejitev poslovne sposobnosti. Kar pa z deložacijo nima nič.


Exactly. Če se je šlo samo za deložacijo, se postopek zaradi osebnega stečaja ne prekinja in poslovna sposobnost "ilegalnega prebivalca" ni v ničemer omejena.

Drugo pa je seveda, če je šlo za tožbo na povračilo stroškov.

St235 ::

Tudi v primeru tožbe za povračilo stroškov je Invictusova zgodba bullshit. Ker tožba za povračilo stroškov popolnoma nič ne vpliva na to, da se mora nekdo izselit.

dj_uro ::

načeloma ti lahko trenutni stanujoči razbije komplet notranjost, naseli ptiče, z drekom namaže stene in tla ter stropove... le nebo je meja domišljije škodoželjnih... na žalost...

sem bil tudi sam tik pred nakupom podobnega primera, pa so mi vse razložili in odsvetovali...
vw-klub.si

Groot ::

St235 je izjavil:

Tudi v primeru tožbe za povračilo stroškov je Invictusova zgodba bullshit. Ker tožba za povračilo stroškov popolnoma nič ne vpliva na to, da se mora nekdo izselit.


Mišljeno je bilo, če se je postopek nanašal zgolj na povračilo stroškov. V tem primeru začetek osebnega stečaja seveda vpliva na postopek.

Kot pa rečeno, pa seveda to nima nobene zveze s samo deložacijo.

MIHAc27 ::

Sam ne bi nikoli šel kupovat tako stanovanje, če ne bi bil dober prijatelj z kakimi Romi, ki bi bili prapravljeni obiskat takega stanovalca (malo za šalo, malo zares).

Me pa zanima... če si lastnik stanovanja, kaj ti preprečuje, da se tudi sam kar ne vseliš, po poteku rokov. Pa potem npr ne nažigaš muzke in drugače motiš illegalne stanovalce, da nimajo miru? Ali naseliš notri kar 10 kolegov?

anthony1337 ::

MIHAc27 je izjavil:


Me pa zanima... če si lastnik stanovanja, kaj ti preprečuje, da se tudi sam kar ne vseliš, po poteku rokov. Pa potem npr ne nažigaš muzke in drugače motiš illegalne stanovalce, da nimajo miru? Ali naseliš notri kar 10 kolegov?

Tudi mene...
Ravnokar vidim, da je bila dražba preklicana, lol. Če pokličem na pristojno sodišče, mi bodo odgovorili zakaj?

St235 ::

Sam ne bi nikoli šel kupovat tako stanovanje, če ne bi bil dober prijatelj z kakimi Romi, ki bi bili prapravljeni obiskat takega stanovalca (malo za šalo, malo zares).

tako drastični posegi niso potrebni. Se pa treba pri take mposlu zavedat, da rabiš čas in tudi imet pri nakupu dovolj rezerve za morebitno škodo.

Me pa zanima... če si lastnik stanovanja, kaj ti preprečuje, da se tudi sam kar ne vseliš, po poteku rokov. Pa potem npr ne nažigaš muzke in drugače motiš illegalne stanovalce, da nimajo miru? Ali naseliš notri kar 10 kolegov?

Motenje posesti. Te zadeve se rešuje prioritetno in bivši lastnik bo dosti lažje kot ti dokazal, da je bil on tisti, ki že dalj časa biva na neki lokaciji in si ti tisti, ki se rine notri.

MIHAc27 ::

Se mi je zdelo, da bi znalo biti motenje posesti... dokaz, da bi se moral bivši lastnik izseliti, pa verjetno premalo, če imaš samo lastniško pogodbo/vpis v ZK.

Nič, če je to v bloku, ti ostane samo še to, da stanovalcu nad tvojim plačaš, da hodi cel dan od 6 do 22h v coklih :D

St235 ::

Se mi je zdelo, da bi znalo biti motenje posesti... dokaz, da bi se moral bivši lastnik izseliti, pa verjetno premalo, če imaš samo lastniško pogodbo/vpis v ZK.


je zadosten dokaz, da preko sodnega postopka dosežeš deložacijo. Samo to ni stvar postopka motenja posesti, ki se obravnava prioritetno. Tam dejanska lastnina ne igra vloge ampak se preverja kdo posest izvaja in ali ga kdo pri tem ovira.

Čisto plastično:
V postopku motenja posesti se bo ugotavljalo kdo v nepremičnini dejansko živi (pa ne tiste pol ure po tistem, ko so prejšnjega stanovalca pretepli in odnesli ven). V postopku deložacije, pa se bo šele ugotavljalo kdo je lastnik in kdo sme bivati tam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Groot ::

MIHAc27 je izjavil:

Se mi je zdelo, da bi znalo biti motenje posesti... dokaz, da bi se moral bivši lastnik izseliti, pa verjetno premalo, če imaš samo lastniško pogodbo/vpis v ZK.

Nič, če je to v bloku, ti ostane samo še to, da stanovalcu nad tvojim plačaš, da hodi cel dan od 6 do 22h v coklih :D


Moraš ločevati med lastninsko pravico in pa pravico do posesti. Najboljši primer te situacije je dejansko situacija glede Roga v LJ. Praktično nedvoumno je, da je Mestna občina LJ lastnica območja na katerem stoji bivša tovarna Rog. Vendar pa kljub temu MOL ne more prosto razpolagati z nepremičnino, ker jo imajo v posesti določeni osebki, ki posledično uživajo posestno varstvo. Posledica: najprej je potrebno doseči deložacijo trenutnih posestnikov.

Enako velja v primeru iz te teme. To da si de facto lastnik stanovanja (vpisan v zemljiško knjigo in vse) ti (vsaj za začetek) ne koristi veliko, če se v stanovanju nahaja neka druga oseba. Spet je potrebna najprej deložacija. Taka oseba uživa varstvo pred poseg v njegovo posest (npr. ne moreš preprosto zamenjati ključavnic).

MIHAc27 ::

Sej to, da nekoga ne moreš kar ven vrečt, ali mu elektriko izklopit mi je bilo jasno. Edino zakaj lahko delužacija traja toliko časa, mi nekako ni bila, oz. kako se nezaželenega bivšega lastnika najlažje in najhitreje znebit. Pa vsaj legalnih bližnjic verjetno ni veliko.

St235 ::

Edino zakaj lahko delužacija traja toliko časa, mi nekako ni bila, oz. kako se nezaželenega bivšega lastnika najlažje in najhitreje znebit.

Ker zadeva ni proritetna moraš računat cc 3 mesece (odvisno od sodišča lahko tudi več) preden se zadeva sploh začne.

Ti vložiš tožbo, nasprotna stran jo dobi in pripravi odziv, potem ti pripraviš odziv na odziv in tako lahko še 2 trikrat preden se skliče glavna obravnava. Ker rpi vsakem tem dejanju tečejo roki lahko nasprotna stran zavlačuje s prevzemom pošte in pripravlja odzive na zadnji dan. Ko je enkrat odločeno (ponavadi traja cc eno leto) je seveda spet možnost pritožbe.

Tako se lahko obrnejo 2-3 cikli in sta dve leti mimo.

Je pa seveda veliko odvisno od tega kako čista je zgodba. Praviloma pri dražbah pride do deložacije v letu, letu in pol, če ravno nimaš na drugi strani res dobrega odvetnika, ki zadeve uspešno zavlačuje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nakup nepremičnin, kje kaj kako?

Oddelek: Loža
175573 (3660) KAVINSKY
»

Nakup nepremičnine na javni dražbi

Oddelek: Loža
63834 (3380) fosil
»

Deložacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30363807 (56723) Ishmael
»

nov lastnik, star najemnik, ni pogodbe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5310695 (9218) St235

Več podobnih tem