» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
42 / 50
»»

Joze_K ::

tonttu je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

No pod pametno sem mislil uporabno. Tole s priprtjem zvečer je kar OK ideja...je pa tako, da v zimskih mesecih bi to naredil že ob 16h sedaj pa ob 20h. Zjutraj pa vstajam ob različnih urah.

Kot je ze nekdo napisal, odvisno kaj je zate pametno. Jaz bi za svoje rekel, da precej dobro delajo in da so zares tisto, kar naj bi pametno stanovanje bilo.


Ma fak, to si pa tok dobro napisal, da bi še jaz najraje to imel, pa še sploh žalozij nimam.... mljask

BladE_ ::

Očitno jih ne potrebuješ, če do zdaj nisi sam pomislil kako bi si s tem lahko pomagal. Preberi prejšnji post za primer pametne uporabe. Meni že samodejno odpiranje in zapiranje ob določenih urah daje razlog zakaj bi jih imel!
Akcija - Reakcija

Ashrack ::

tonttu je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

No pod pametno sem mislil uporabno. Tole s priprtjem zvečer je kar OK ideja...je pa tako, da v zimskih mesecih bi to naredil že ob 16h sedaj pa ob 20h. Zjutraj pa vstajam ob različnih urah.

Kot je ze nekdo napisal, odvisno kaj je zate pametno. Jaz bi za svoje rekel, da precej dobro delajo in da so zares tisto, kar naj bi pametno stanovanje bilo. Ne da imas moznost upravljanja stvari preko telefona/interneta, ampak da ti stvari sploh ni potrebno upravljati, ker "pametna hisa" to dela sama namesto tebe. In ne ni point odpiranje ob soncnem vzhodu in zapiranje ob soncnem zahodu pac pa vecinoma rabis precej vec.
Moje se zvecer, ko postane temno zaprejo, zjutraj pa odprejo (pozimi cisto, poleti vecinoma samo zarotirajo, da je v hisi svetlo). Potem pa se cez dan odpirajo in zapirajo odvisno od tega ali je sonce, ali je oblacno, ali je temperatura dovolj visoka ali ne. Sicer je vseeno malo odvisno se od meseca, ker julija je sonce precej mocno tudi ce je slucajno tisti dan samo +15c, ampak ker je cela logika in stevilo pogojev malo veliko bom skrajsal. Torej ce je soncno (oz. boljse povedano, ce oblacnost ne presega X%) in je sonce v poziciji ko sveti v doloceno okno, za povrhu pa je (ali bo glede na napoved) vec kot 23c, mi jih zapre toliko, da sonce ne sveti v sobo, hkrati pa je se vedno dovolj svetlo. Ce je oblacnost vecja, mi jih odpre. Ko gre sonce za vogal, mi jih spet odpre, da imam notri svetlobo. Itd. itd.
In vse to dela na podlagi trenutnih podatkov (temperatura, pokritost neba z oblaki, datum, azimut sonca itd.), tako da ni vezano na uro. Za alarm mi pa v spalnici, ce je seveda zunaj ze svetlo, malo odpre zaluzije, par minut pred alarmom, ki ga imam nastavljenega za tisti dan. Ce je pa zunaj se temno se pa s tem ne ukvarja, pac ma zi pocasi zacne pojacevati luc.
Je to pametno? Zame ze, vsaj malo, za nekoga je pa brez veze. Ampak meni osebno je fino, ko mi ni treba zjutraj premisljevati ali naj zaluzije zaprem ali ne, ker ravno dezuje, pa ne vem kaj bo cez 3h ko bo mogoce sijalo sonce in bom domov prisel v +25c.


Zame je to pametno. Karkoli drugega, da se moram sam ukvarjati niti pod razno ni pametno.
....

darkolord ::

Ampak vse zgoraj omenjeno moraš sam nagruntati in naštimati tako, da deluje ok točno za tvoj primer.

tonttu ::

Naceloma lahko tudi kupis, ceprav poznam par ljudi, ki se ukvarjajo s tem in prodajajo "celostne resitve" in se zgolj smejim njihovim "pametnim" resitvam. Tako da ja, definitivno je najboljse ce naredis sam. Rabis pa nekaj znanja (pa ne prevec, vsaj ne specificnega, pac pa da ti je na splosno jasno kako tehnologija dela in kako programiranje gre), ter nekaj casa. Jaz sem imel stvar postimano v dobrem mesecu (malo tu malo tam, ko je bil cas in volja za to) iz nule, s tem da Openhaba pred tem nisem nikoli v zivljenju niti videl ne. Tako da ni ne vem kako hudo komplicirano.

floyd1 ::

Odvisno.

Za mlajše, ki ste z linuxom "gor rastli" so mogoče te zadeve malo lažje kot za nas, ki smo rastli ob MS DOS.

Že za Home assistant v dockerju na Synology in tisto osnovno konfiguracijo ter (že pripravljene) integracije (Shelly, Sonoff) sem potreboval nekaj časa in vse sem moral delati po YT navodilih, drugače tega ne bi tega nikoli skupaj spravil. In tu se "pravo delo" za "smart" šele začne. Pred kratkim sem končno nabavil še neke senzorje (gibanje, vrata), da lahko pričnem nastavljat tudi malo "pameti". Verjetno pozimi, ko bo več časa.

Jaz sem imel stvar postimano v dobrem mesecu (malo tu malo tam, ko je bil cas in volja za to) iz nule, s tem da Openhaba pred tem nisem nikoli v zivljenju niti videl ne.

Ker vidim, da si se poglobil in obvladaš - ima Openhab po tvoje kake bistvene prednosti pred Home assistant oz. zakaj si se odločil za to varianto?

tonttu ::

Ne bos verjel ampak prvi racunalnik na katerem sem se igral je bil sosedov ZX Spectrum :) Tako da mogoce nisem ravno "najmlajsa generacija", je pa res, da imam sluzbo, kjer sem vecino casa v Mac in Linux terminalih. Sicer je networking, ampak vsaj nekaj osnovnega programiranja vseeno pride zraven, predvsem pa so mi jasne logike, tako da ja... mi je domace. In zato mi je bilo verjetno to precej precej lazje, kot nekomu, ki uporablja racunalnik za web browser in napisati kaksen dopis v Wordu.
Zakaj Openhab? Ker je bil pred leti, ko sem zacel postavljati to bolj popularen kot HA in si na webu nasel miljon primerov za dobesedno karkoli si se spomnil, kar je precej olajsalo ucenje kako kaj naredit. Danes bi se verjetno izbral HA. No ce sem posten se si ravno postavil HA, da ga malo pogledam, pa da vidim ce obstaja kaksna relativno easy varianta prenesti vse iz Openhaba na HA. Samo kaj ko je premalo casa (in volje) za vse :)

floyd1 ::

Evo, kako lahko človek napačno presodi ...
Moj prvi komp pa je bil C=64 (in je še vedno doma pri starših). Do Win95 sem še občasno zagnal kako ukazno vrstico, po tem pa vedno bolj redko, tako da tu nisem domač. Programiral nikoli nisem, službeno pa delam z grafiko, torej sem bolj uporabnik programov.

Hvala za odgvor, to glede Openhaba me je zanimalo, preden se spustim dalje po tej poti. Zaenkrat bom itak bolj testiral vse skupaj.

Kar bi pa v tem trenutku od "pameti" res že potreboval je kakih 10 senzorjev za okna/vrata (za kletna in strešna okna) in zvečer (ali ob dežju) neko opozarjanje za "odprt" status, me pa pri Shelly malo moti to, da je to vse na baterije in je verjetno potem s tem kar nekaj skrbi in dela, da se lahko na vse zaneseš. Pa tudi kvalitetne CR123A baterije niti niso tako poceni, sploh ker jih potrebuješ kar precej. Preveč naprav različnih proizvajalcev mi spet ni za imet (nekaj dodatnega dela v HA), trenutno sem na Sonoff, Shelly, Reolink (kamere). Kamer še niti nisem integriral - čas in volja, vsega zmanjkuje :|.

darkolord ::

Jaz vse Sonoff/Shelly/Tuya wifi naprave takoj flasham na Tasmota firwmare, tako da se potem vse obnašajo enako + popolno kontrolo nad hwjem imaš.

Za senzorje je Zigbee (oz. sedaj Thread) vseeno precej bolj primerna rešitev. Senzorji so občutno manjši, cenejši, baterije držijo 1 leto+, vse naprave na 230 V (stikala, vtičnice, žarnice) delujejo kot repeaterji. Integracija v HA je res enostavna - od kar vse vzameš iz škatle, imaš v minuti že dodane naprave.

Čas in voljo pa rabiš vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

tonttu ::

Od oken imam avtomatsko odpiranje samo na stresnih, kjer ima Velux modul, ki se mi lepo poveze v Openhab, zraven ima pa okno ze po defaultu svoj senzor in ce pada dez, ga ne odpre, ne glede na to, kaj mu Openhab poslje, oz. ga zapre sam, ce je odprto, ne glede na to ali bi Openhab hotel imeti odprtega ali ne. Dobis pa en kvazi status tudi v Openhab, tako da ga lahko uporabis tudi za kaj drugega. Sicer je malo workarounda ampak realno dela in ves ce zacne kapljati, se preden dobim podatek iz vremenske postaje na vrtu. Ta dela v cca. 10min intervalih oz. ko se nafila senzor za dez, kar pomeni, da pri zelo rahnem rosenju nimas ravno realnega podatka, medtem ko je Veluxov senzor precej bolj natancen in hiter.

floyd1 ::

darkolord je izjavil:

Jaz vse Sonoff/Shelly/Tuya wifi naprave takoj flasham na Tasmota firwmare, tako da se potem vse obnašajo enako + popolno kontrolo nad hwjem imaš.

Za senzorje je Zigbee (oz. sedaj Thread) vseeno precej bolj primerna rešitev. Senzorji so občutno manjši, cenejši, baterije držijo 1 leto+, vse naprave na 230 V (stikala, vtičnice, žarnice) delujejo kot repeaterji. Integracija v HA je res enostavna - od kar vse vzameš iz škatle, imaš v minuti že dodane naprave.

Čas in voljo pa rabiš vseeno.

Imam doma še 2 "tasmotizirana" sonoff-a, a še nista v pogonu. Sem pred leti nabavil "programator", potem preflashal in samo stestiral, a takrat še nisem imel HA na NAS-u. Moram probat še zdaj.

Kateri zigbee hub pa imaš? In katere window senzorje? Za zigbee mora potem še neki mosqitto? delat v ozadju, če se ne motim. Enkrat sem nekaj probaval, pa se mi zdi da ni delovalo OK.

tonttu je izjavil:

Od oken imam avtomatsko odpiranje samo na stresnih, kjer ima Velux modul, ki se mi lepo poveze v Openhab, zraven ima pa okno ze po defaultu svoj senzor in ce pada dez, ga ne odpre, ne glede na to, kaj mu Openhab poslje, oz. ga zapre sam, ce je odprto, ne glede na to ali bi Openhab hotel imeti odprtega ali ne. Dobis pa en kvazi status tudi v Openhab, tako da ga lahko uporabis tudi za kaj drugega. Sicer je malo workarounda ampak realno dela in ves ce zacne kapljati, se preden dobim podatek iz vremenske postaje na vrtu. Ta dela v cca. 10min intervalih oz. ko se nafila senzor za dez, kar pomeni, da pri zelo rahnem rosenju nimas ravno realnega podatka, medtem ko je Veluxov senzor precej bolj natancen in hiter.

Velux-ke imamo navadne, ročno odpiranje zapiranje. Je pa vseeno fajn, če zvečer ob neki uri dobiš vsaj opozorilo, da so odprta. Smo že kdaj kako pustili čez noč :(. Ali da ob dežju lahko kar s telefonom vsaj preverim "status".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

darkolord ::

Nimam huba, imam kar direkt coordinator preko USB - trenutno ConBee II, ga bom pa v prihodnosti verjetno zamenjal z (ali dodal, zaradi Thread) Sonoff Dongle Plus-P.

Senzorje imam večinoma Xiaomi/Aqara.

Mosquitto oz. Zigbee2MQTT ni več potreben (lahko ga sicer še vedno uporabljaš, ker je zelo popularen), ker HA direkt vsebuje podporo za zigbee (ZHA - Zigbee Home Autiomation).

floyd1 ::

1. Se pravi ta Sonoff Dongle plus, senzorji in HA, drugega potem ne rabim več da zaženem zigbee omrežje? Če (zaenkrat) nič ne preflasham se bo Xiaomi door-window senzor vseeno povezal s Sonoff donglom?
2. Moram malo preučit to, ja. Xiaomijevi door-window imajo res dobro ceno v primerjavi s tem, kar sem do zdaj gledal.
3. Super. Enkrat sem se s tem igral, pa mi mosquitto ni hotel niti zaštartat pod Dockerjem. Itak pa nisem imel nobene naprave, da bi lahko potem kaj preizkušal in se s tem nisem več ubadal.

darkolord ::

Tako je, nič drugega ne rabiš.

Zigbee naprav pa večinoma itak ne moreš flashati na kakšen drug firmware ...

floyd1 ::

Super, hvala.

floyd1 ::

Eh, zdaj pa vidim, da je "Mi Door and Window Sensor 2" bluetooth, enka pa je bila zigbee. Škoda, dobra cena.

Map ::

Verjetno bom za test naročil nekaj od Hue, verjetno LED trak, par žarnic in Wall switch modul, da se nekaj časa igram in spoznam sistem.

Me pa zanima, če ima kdo izkušnje, kako zanesljiv je tale Wall switch modul in kako dolgo držijo baterije? Te mi sicer niso najbolj všeč, drugače pa ta modul zelo poenostavi zadeve.

Map ::

Katere aplikacije uporabljate za bolj napredno, kompleksno avtomatizacijo?

darkolord ::

Home Assistant ...

Map ::

Mogoče kaj za HomeKit? Tudi če je za plačat ni problema, edino naročnin nočem.

DeeJay ::

Home Assistant podpira tud večino homekit izdelkov... lahko pa tud brez problema non-homekit izdelke bridgaš v homekit.
Don't f with me.

Jakkob ::

Map je izjavil:

Katere aplikacije uporabljate za bolj napredno, kompleksno avtomatizacijo?


Node-RED

hunter01 ::

Zelo bom hvaležen za nekaj odgovorov.
1. V hiši so dvižna vrata, ki se kontrolirajo ali z daljincem ali s stikalom. Želel bi dodati možnost še telefon (preko HA). Stikalo, ki je v hiši je generično plastično ni "preklopno kot ON/OFF" ampak vedno skoči nazaj v osnovno pozicijo. Kaj potrebujem? Shelly 1? Ali kaj drugega?
2. Kaj je budget varianta za security kamero + priklop na internet (bolj ali manj za to kamero). Zelo "češka" varianta se mi zdi star telefon (Motorola Moto X4) na štrom in mobilni internet sim kartica - vendar me skrbi ali je res pametno imeti telefon 24/7 na polnilec priključen ?

damcipamci ::

Glede tocke 1 sem jaz tocno to uredil s Shelly plus 1, ki ima t.i. dry contact. Nato pa sem dodal se Shelly Blu button, ki je na stebru nadstreska, tako da jo pridem do avta pritisnem, odklenem avto, vsedem vanj ter prizgem in ze so vrata odprta.

sirotka ::

Lahko si sam naredil z esp-jem. Jaz imam prek opengarage, prednost v dodatnem senzorju, da imaš pregled nad stanjem vrat.

hunter01 ::

Se trudim dojet kaj naj bi bil dry contact ampak kot ne štromarju bolj berem manj mi je jasno. Če prav razumem za telebane - do stikala pripelješ 2 napajanja. En služi kontroliranju Shelly-ja, drugi pa dejanskemu kontroliranju naprave (vrat v tem primeru). In s tem poskrbiš, da lahko v vsakem trenutku komuniciraš s Shelly-jem? :|

Vidim pa da ima tudi navaden Shelly 1 ta dry contact nima pa možnosti priklopa direkt Shelly Blu button? te samo s Plus stikali delajo.
Ta z gumbom je tudi zanimiva, nisem niti pomislil, pomeni da imam lahko gumb kar v avtomobilu in ko pridem in range odprem vrata. Če še kdo drugi želi "daljinca" samo kupi ta gumb za +-20€

Za točko 2 sem videl, da ima Hofer poceni WIFI2GO paket za 40€ (z ruterjem in 1 mesec brezplačno internet 300GB). Sicer je tudi tukaj baterija v modemu in 24/7 polnjenje, ampak recimo da je bolj namenjena temu, kot star telefon.

damcipamci ::

Dry contact pomeni, da modul skozi spusti kakrsnokoli napetost iz ene strani na drugo. Ponavadi je vezano na bapetost na katero je Shelly povezan, ampak ne v primeru dry contacta. Jaz sem poiskal navodila od motorja ograje, nasel katera dva pina potrebujeta signal, da se vrata pricno odpirat in ta dva pina vezal na I/O na Shelly in nastavil da se ko takt izkljuci po 1 sekundi (ker pina potrebujeta samo kratkotrajen kontakt med sabo)

t3hn0 ::

Če komu pride prav, ima Shelly trenutno neke akcije.
^.^

RockyS ::

Ima Gen-i možnost dostopa do podatkov preko API? Sem jih kontaktiral že pred časom pa nobenega odgovora.

yury ::

Potrebujem "pameten" rele, s katerim bom krmil gretje (za podrobnosti glej temo Kateri termostat naj kupim? ).

Izmed rešitev za "pametne hiše" sem se že odločil za https://www.bosch-smarthome.com , a sem na koncu ugotovil, da je v Sloveniji neuporabno, ker Slo. ni podprta in ne moreš prenesti njihove aplikacije iz App Store-a.

Naslednja opcija je Apple-ov HomeKit (uporabljam Apple-ov ekosistem). Kot sem prebral na net-u, potrebujem npr. AppleTV za kontroler in en rele združljiv z HomeKit-om. Katerega bi mi priporočili?

Oz. bi mi priporočili kaj drugega oz. drugače nastavljenega? Ker gre za krmljenje kritične stvari v hiši, ter ker tega ne bi rad spremenil v hobi, iščem čim bolj zanesljivo rešitev (set and forget), brez hekanja, custom firmeware-ov, postavljanja lastnih strežnikov ipd. Tudi zasebnost je pomembna. Po možnosti razširljivost z drugimi elementi, če bi v prihodnosti želel kaj dodati. Cena (v razumnih mejah) ni omejitev.

Ravno zaradi zgornjega mi je bila všeč Boscheva rešitev.

matobeli ::

Shelly bo čisto ok.

RockyS ::

yury je izjavil:

Potrebujem "pameten" rele, s katerim bom krmil gretje (za podrobnosti glej temo Kateri termostat naj kupim? ).

Izmed rešitev za "pametne hiše" sem se že odločil za https://www.bosch-smarthome.com , a sem na koncu ugotovil, da je v Sloveniji neuporabno, ker Slo. ni podprta in ne moreš prenesti njihove aplikacije iz App Store-a.

Naslednja opcija je Apple-ov HomeKit (uporabljam Apple-ov ekosistem). Kot sem prebral na net-u, potrebujem npr. AppleTV za kontroler in en rele združljiv z HomeKit-om. Katerega bi mi priporočili?

Oz. bi mi priporočili kaj drugega oz. drugače nastavljenega? Ker gre za krmljenje kritične stvari v hiši, ter ker tega ne bi rad spremenil v hobi, iščem čim bolj zanesljivo rešitev (set and forget), brez hekanja, custom firmeware-ov, postavljanja lastnih strežnikov ipd. Tudi zasebnost je pomembna. Po možnosti razširljivost z drugimi elementi, če bi v prihodnosti želel kaj dodati. Cena (v razumnih mejah) ni omejitev.

Ravno zaradi zgornjega mi je bila všeč Boscheva rešitev.


Tuya ima termostate za 25EUR, drugače pa Google Nest za 200EUR.

Shelly ti ne bo koristil, ker nima termostata ampak bi moral kombinirati rele + senzor za temperaturo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

yury ::

Nisem poudaril: po premisleku in dosedanjem načinu uporabe ne potrebujrm termostata, ampak bo "pameten" rele čisto dovolj.

matobeli ::

Vzameš Shelly in tudi če termostat rabiš v prihodnje, ga lahko gor dodaš za 21€
https://www.shelly.si/en/energy-meters/...
https://www.shelly.si/en/accessories-fo...

Če ne rabiš merit porabe elektrike lahko prišparaš še dva €
https://www.shelly.si/en/wifi-relays/48...

DeeJay ::

Shelly lahko das gor homekit fw in deluje na apple brez kakega drugega bridga
Don't f with me.

yury ::

Torej:

Ker potrebujem "dry contacts" (preko teh bo šla žica, ki gre sedaj preko termostata), je po moji "raziskavi" najbolj primeren Shelly Plus 1 https://www.shelly.com/en-si/products/p...

Drugega (razen app-a in zastonj računa za "Shelly Cloud") ne potrebujem. Stroški: slabih 20 EUR. :-)

Vezava (glej: https://kb.shelly.cloud/knowledge-base/... ):
L: 230V faza
N: 230V nula
L - SW: mostiček
I: žica, ki je šla do termostata
O: žica, ki je šla od termostata

Če vidi kdo kakšno napako v zgoraj napisanem, bi prosil za popravek.

matobeli ::

L-SW ne dajaj mostička, to je za fizično stikalo in je povsem opcijsko. Oziroma, če ga boš sklenil moraš še dodatno definirat kaj pomeni če maš stalno prižgano stikalo.

Trailingarm ::

Je kdo uspel prezračevalne enote i-Vent povezati v Home Assistant?

ManDriver ::

Ali kdo s pametnim merilcem energije spremlja porabo tako proizvedene kot tudi porabljene energije. Merilec, ki ga imam sedaj namreč ne loči, v katero smer gre energija, zato na njem v času proizvodnje vidim le "neto" proizvodnjo oz. porabo. Ali se motim?
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

jWill55 ::

Uporablja kdo kakšen senzor za dež? Imamo pokrito praktično vse, to mi pa še manjka. Možnost imam priklop na UTP, elektriko+wifi ali pa preko KNX. Namestil pa bi ga sicer najraje nekje na tla, lahko pa tudi na nadstrešek.

yury ::

Hvala za nasvete. :-)

muffliato ::

ManDriver je izjavil:

Ali kdo s pametnim merilcem energije spremlja porabo tako proizvedene kot tudi porabljene energije. Merilec, ki ga imam sedaj namreč ne loči, v katero smer gre energija, zato na njem v času proizvodnje vidim le "neto" proizvodnjo oz. porabo. Ali se motim?

Za različne "smeri" toka se ponavadi uporabi transformer klemo, ki jo obrneš v pravo smer. Seveda pa potrebuješ tudi primeren merilec. Shelly

ManDriver ::

Tnx. Se pravi na isto fazo dvoje klešče, če prav razumem.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

muffliato ::

Hmm. Na isti fazi deluje, ampak rabiš razdvojene toke. Če deluje tudi na istem toku (kablu) pa nisem ziher.
 1 phaze + solar vezava

1 phaze + solar vezava

d4vid ::

ManDriver je izjavil:

Ali kdo s pametnim merilcem energije spremlja porabo tako proizvedene kot tudi porabljene energije. Merilec, ki ga imam sedaj namreč ne loči, v katero smer gre energija, zato na njem v času proizvodnje vidim le "neto" proizvodnjo oz. porabo. Ali se motim?


Ali nimaš možnosti priklopa na razsmernik?
Veliko jih ima možnosti priklopa, pa priklopiš gor raspberry in 123solar, pa ti lepo riše graf proizvodnje.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

ManDriver ::

Sej proizvodnjo jaz že merim na inverteju preko OpenDTU. Problem je na strani porabe, kjer imam na isti fazi, kjer se proizvaja el. energija "obešene" porabnike. In ko na tej fazi z merilcem merim porabo, on ne loči med dejansko porabo in presežno energijo, ki je oddana v omrežje.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Joze_K ::

hej domači mojstri...
kako izvesti tole:
senzor vode (poplave), ki bo obvestil ko ne bo elektrike...
(imamo včasih poplave v kleti, ov večjih nalivih,.. ali tudi podtalnica,... ko zakleto pa še dostikrat ni elektrike)

?
(a dam kaj takega: Tuya WiFi Smart Water Leakage Sensor 100dB Sound Alarm System, dodatno pa kak UPS, ki bo držal tole vsaj 24 ur)

ali je kaka druga ideja?

PS: imam ločene tokokroge / klet / nadstropje - če vrže klet ven, bi sicer lahko dobil obvestilo, da je kak senzor off, problem je če v ulici vrže elektriko za vse ven - takrat ima poplava prosto pot

matobeli ::

Wifi pa modem daš na UPS pa en baterijski senzor za poplavo, recmo nekaj takega: https://www.shelly.si/en/sensors-and-sm...

Če vam tudi internet ven zabriše boš rabil pa še dodaten 4G modem priklopit.

darkolord ::

Tisti Tuya senzor z alarmom je tudi na baterijo - dela preko WiFi + sirena (z nastavljivim zamikom).

Ampak če te ni doma, rabiš res še nek modem ...

Joze_K ::

darkolord je izjavil:

Tisti Tuya senzor z alarmom je tudi na baterijo - dela preko WiFi + sirena (z nastavljivim zamikom).

Ampak če te ni doma, rabiš res še nek modem ...


aha, se pravi tale Tuya senzor že ima baterijo... situacijo mi mora reševat samo ko sem doma... ker imam električni avto v "poplavni" garaži, ostale situacije niso toliko problematične... ponavadi poplavi tako na 20 cm.. razen mokrih zidov imamo ostalo že vse dvignjeno.. ;(

da avto maknem.. če bi začela voda notri curljati (trenutno sta na vhodu že dve (redundanca) močni črpalki, vendar ko ni elektrike nekako nočeta delati :( :)
««
42 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152154 (978) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21833125 (7463) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473648 (2267) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224162 (12462) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233600 (2840) joze67

Več podobnih tem