» »

Prenova stanovanja in home automation

Prenova stanovanja in home automation

i33a ::

Pozdravljeni,
ravno prenavljam stanovanje in bi po prenovi rad dodal nekaj home automation stvari (razmišljam k o Amazon Alexa).

Imate kake izkušnje? Je treba že med prenovo biti pozoren na kaj posebnega? Rad bi recimo, avtomatiziral luči + glasovni ukazi…
Je možno imeti luči tako na glasovno upravljanje, kot na stikala?

Kaj so še vaše priljubljene stvari pri avtomatizaciji doma?

Najlepša hvala za vse nasvete

matobeli ::

Se mi zdi da je tole zadnja aktivna tema za HA Pametno stanovanje

All ::

Mam en tuya panel z alexo viska...
Lahko tuya stikala,zatemnilnike, rgb luci upravljas z panelom, glasovnimi ukazi al pa direktno z stikalom.

janezvalva ::

kupiš shelly pa en telefon zalimaš na zid
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

darkolord ::

Je treba že med prenovo biti pozoren na kaj posebnega?
Super je, če imaš v vseh dozah za stikala poleg faze tudi nulo. Potem lahko za stikala zatlačiš različne "smart" module in lahko uporabljaš klasična stikala oz. tipke za vklop in izklop luči, te module pa lahko upravljaš tudi glasovno. Ali pa obratno, luči upravljaš glasovno, moduli pa upravljajo tudi luči.

Meni je bolj všeč prva opcija, ker lahko moduli delujejo tudi neodvisno, če nimajo povezave.

Precej nerodno je namreč, če moraš srat v temi, ker ti internet ne deluje.

Alternativa je, da imaš do vseh luči (ali vsaj prostorov) ločene žice direkt do omarice, pa imaš centralni krmilnik in z njim upravljaš vse. Je pa to pri prenovi stanovanja verjetno težje izvedljivo.

Invictus ::

Vprasaj ne najprej, ali to sploh rabis.

Sam sem na koncu pri prenovi bvajte odlocil, da ne grem v nobeno "pametno zgodbo".
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

asdf_jklc ::

Će imaš ogromno steklenih površin in sistem pametnega ogrevanja / hlanjenja, ki potem tudi obrača rolete (roloje) in na podlagi vremenske napovedi, zunanje temperature uravnava temperaturo v hiši - ajde. Vse ostale pametne rešitve, kot so luči na ploskanje, pametna vrata, pametne žarnice, ... kamere v stanovanju, itd itd itd, je pa ena sama bedarija in strošek, dodane vrednosti pa nobene. Prov pride mogoče še klima, če imaš neurejen delovni čas, pa si daš hladit prej.

Imamo pomivalca,pečico, hladilnik, pralni stroj, sušilca in sesalc ki podpira t.i. pametni dom, pa niti enega od njih nisem priklopu na WiFi. Zakaj že? Da bom gledu na telefonu kje se je vozu sesauc. Mene zanima če je čist - je. Ok, to je to. Podobno so bila ob prenovi "pametna vhodna vrata" cenejša, od pametnih (prstni odtis, pa pametni ključavnica, ipd). Prstnih odtisov se mi niti skonfigurirat ne da, brezveze. Ključ, to je to. Preostalo WHY? Mamo kle enga soseda: štrom avto, popoln pametni dom - od pip, vseh gospodinskih aparatov, avtomobilov, kamere v vsaki sobi, pametno zračenje, pametne ogrevanje, roloji avtomatski, luči na senzorje ki svetlobo, pametni sekret, itd, itd... Zmetal v to več, kot je bila sama hiša... zmanjka štroma pa še v bajto ne more, pa skos neki menjava, pa konfigurira. V tako bajto it sam na obisk je MUKA.

Zame je to butast sistem: pametni sistem je tist, ki ga ne vidiš, hkrati pa nisi njegov suženj: ne po stroških, ne po delu... ob tej lenobi k se folku niti na šalterju ne da luč ugasnit, bo pametni dom kmalu postal klasičen dom, da boš mogu do šalterja pridet pa luč ugasnit + verjetno boš še app rabu, da boš medaljice pa krogce, kukrat si luč ugasnu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: asdf_jklc ()

ZveeZ ::

asdf_jklc je izjavil:

Će imaš ogromno steklenih površin in sistem pametnega ogrevanja / hlanjenja, ki potem tudi obrača rolete (roloje) in na podlagi vremenske napovedi, zunanje temperature uravnava temperaturo v hiši - ajde. Vse ostale pametne rešitve, kot so luči na ploskanje, pametna vrata, pametne žarnice, ... kamere v stanovanju, itd itd itd, je pa ena sama bedarija in strošek, dodane vrednosti pa nobene. Prov pride mogoče še klima, če imaš neurejen delovni čas, pa si daš hladit prej.

Imamo pomivalca,pečico, hladilnik, pralni stroj, sušilca in sesalc ki podpira t.i. pametni dom, pa niti enega od njih nisem priklopu na WiFi. Zakaj že? Da bom gledu na telefonu kje se je vozu sesauc. Mene zanima če je čist - je. Ok, to je to. Podobno so bila ob prenovi "pametna vhodna vrata" cenejša, od pametnih (prstni odtis, pa pametni ključavnica, ipd). Prstnih odtisov se mi niti skonfigurirat ne da, brezveze. Ključ, to je to. Preostalo WHY? Mamo kle enga soseda: štrom avto, popoln pametni dom - od pip, vseh gospodinskih aparatov, avtomobilov, kamere v vsaki sobi, pametno zračenje, pametne ogrevanje, roloji avtomatski, luči na senzorje ki svetlobo, pametni sekret, itd, itd... Zmetal v to več, kot je bila sama hiša... zmanjka štroma pa še v bajto ne more, pa skos neki menjava, pa konfigurira. V tako bajto it sam na obisk je MUKA.

Zame je to butast sistem: pametni sistem je tist, ki ga ne vidiš, hkrati pa nisi njegov suženj: ne po stroških, ne po delu.

Vsak si uredi kar rabi, nekateri pretiravajo, drugim pa je to celo hobi.
Meni bi npr prislo prav, da bi lahko eno od luci vklapljal remote in si bom zato to tudi uredil.
Ce bi delal novogradnjo pa obvezno rolete, vse luci, kamera na vhodu, ogrevanje/hlajenje in prezracevanje, senzorji na vratih in oknih (da se vidi na appu kaj je odprto) zvezanih na alarm (da javi na appu ce se odprejo katerakoli vrata ali okno v hisi, ko si v sluzbi/na dopustu).

asdf_jklc ::

Ti pametni domovi ko kot italijanski avtomobili v 80 in 90 letih. Ne hvala. Imamo novogradnjo, del naprav je prišel sam od sebe (ker če kupiš ornk je ta funkcija zracen) - uporabljamo pa ne, ker je popolnoma brezveze. Moreš met pa res galejo, da ne veš, kje maš okn odprt. Ampak ja, vsakemu svoje.

ZveeZ ::

asdf_jklc je izjavil:

Ti pametni domovi ko kot italijanski avtomobili v 80 in 90 letih. Ne hvala. Imamo novogradnjo, del naprav je prišel sam od sebe (ker če kupiš ornk je ta funkcija zracen) - uporabljamo pa ne, ker je popolnoma brezveze. Moreš met pa res galejo, da ne veš, kje maš okn odprt. Ampak ja, vsakemu svoje.

Ti dam primer glede okna..
Sem sel stran za vikend in pozabil odprto stresno okno in nisem vedel ali sem ga zaprl ali ne. V tistem primeru bi mi zelo koristilo, da bi imel moznost vsaj vpogleda, se bolje pa, da bi ga remote zaprl. Tako sem pa moral poslati sorodnika, da preveri.

Invictus ::

Sorodnik je bistveno cenejsi od vse pametne navlake in robotizacije... :)).

Das za pivo potem, pa se podruzis se...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ZveeZ ::

Invictus je izjavil:

Sorodnik je bistveno cenejsi od vse pametne navlake in robotizacije... :)).

Das za pivo potem, pa se podruzis se...

Ja ok, ampak sorodnik ne more bit vedno opcija. mi je pa zal, da nisem doplacal malo cez jurja in bi imel okna z avtomatskim zapiranjem v primeru dezja. V tem primeru, bi se mi fuckalo, ce bi ostala odprta tudi ko me ni doma;)

Likalnik ::

asdf_jklc je izjavil:

Će imaš ogromno steklenih površin in sistem pametnega ogrevanja / hlanjenja, ki potem tudi obrača rolete (roloje) in na podlagi vremenske napovedi, zunanje temperature uravnava temperaturo v hiši - ajde. Vse ostale pametne rešitve, kot so luči na ploskanje, pametna vrata, pametne žarnice, ... kamere v stanovanju, itd itd itd, je pa ena sama bedarija in strošek, dodane vrednosti pa nobene. Prov pride mogoče še klima, če imaš neurejen delovni čas, pa si daš hladit prej.

Imamo pomivalca,pečico, hladilnik, pralni stroj, sušilca in sesalc ki podpira t.i. pametni dom, pa niti enega od njih nisem priklopu na WiFi. Zakaj že? Da bom gledu na telefonu kje se je vozu sesauc. Mene zanima če je čist - je. Ok, to je to. Podobno so bila ob prenovi "pametna vhodna vrata" cenejša, od pametnih (prstni odtis, pa pametni ključavnica, ipd). Prstnih odtisov se mi niti skonfigurirat ne da, brezveze. Ključ, to je to. Preostalo WHY? Mamo kle enga soseda: štrom avto, popoln pametni dom - od pip, vseh gospodinskih aparatov, avtomobilov, kamere v vsaki sobi, pametno zračenje, pametne ogrevanje, roloji avtomatski, luči na senzorje ki svetlobo, pametni sekret, itd, itd... Zmetal v to več, kot je bila sama hiša... zmanjka štroma pa še v bajto ne more, pa skos neki menjava, pa konfigurira. V tako bajto it sam na obisk je MUKA.

Zame je to butast sistem: pametni sistem je tist, ki ga ne vidiš, hkrati pa nisi njegov suženj: ne po stroških, ne po delu... ob tej lenobi k se folku niti na šalterju ne da luč ugasnit, bo pametni dom kmalu postal klasičen dom, da boš mogu do šalterja pridet pa luč ugasnit + verjetno boš še app rabu, da boš medaljice pa krogce, kukrat si luč ugasnu...


se strinjam z napisanim...razne pametne luči, ploskanje itd je vsaj zame osebno čisto brezvezna navlaka...uporabno mi je od tega samo vratna na prstni odtis...in jih tudi tako uporabljam. V tem primeru ne nosim več s seboj ključa za vrata...še posebno se pozna, če si na vrtu ali dvorišču in ne rabiš imeti ključa s seboj (na zunanji strani je kljuka s katero ne moreš odpreti vrat).

Razmišljam pa, da bi si od teh pametnih zadev uredil še avtomatsko spuščanje rolet...dogaja se poleti, da sonce močno sveti skozi okna in posledično se prostori ogrejejo...ko pridem iz službe ob 16-17 je že prepozno, da bi spustil rolete dol in posledično je segreto stanovanje.
če bi imel avtomatsko nastavljeno bi se same spustile recimo ob 12-tih.

tonttu ::

Kar se pa mene tice pa je zares zelo pametno, da se stvar obnovi na nacin, da so instalacije pripravljeno za "smart home". Nikjer ne pise da moras takoj na zacetku dati vse notri, je pa pametno, da imas napeljavo samo pripravljeno za kaj takega. Kaj potem rabis vidis s casoma. Je napeljava za pametno hiso narejena na povsem drugacen nacin kot klasicna in ko imas napeljavo narejeno na klasicen nacin je precej jebeno to spreminjati, saj pomeni da moras bolj ali manj postemati celo napeljavo se enkrat od zacetka. Tako da ce gres v obnovo, naredi tako da je pripravljeno za pametno hiso/stanovanje. Ce bos to kdaj rabil super, imas pripravljeno, drugace si pa porabil 100m zic vec, kar pri celotno obnovi ni ravno nek hudo velik strosek.
PS: Priziganje luci s ploskanjem nima nobene veze s pametno hiso, pac pa zgolj z nacinom kako stikalo deluje. Pametna hisa/stanovanje je vse kaj drugega kot priziganje luci s telefonom, ceprav vecina ljudi smatra, da je priziganje luci na telefonu vrhunec pametne hise.

Invictus ::

Ce imas pametno hido za lasten hobi, potem ja.

Ce moras placevati zunanje,je pa toi lahko jama brez dna.

Ker tisti butasti 3,4 letni stromarji pac o tem nimajo pojma. Sploh, ko se gre za malo fine nastavitve in integracijo ter koleracijo podatkov.

Tako kot toplotne crpalke, vsi jih znajo montirati, fine nastavitve so jim pa spanska vas. Edino kar znajo, je vse resetirati vse na default in zakasirati...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

Sam sem hotel imeti rolete na elektroniko, pa ni proizvajalca, ki bi zraven se ponujal rocno spuscanje in dvigovanje preko traku/vrvi. Ker vsak vgradi noter eno kitajsko sranje od elektro motorja, lastnega razvoja pac ni.

Luci, to lahko vedno predelas, ni panike. Je cel kup modulckov, ki pasejo noter v TEM Catez paket :). Pa niti ne bi imel vseh...

Ogrevanje imam, ker sem to prinesel se iz stanovanja, pa imam tudi nekaj ektra modulov. Ceprav, ko imas izolacijo in toplotno, pac ne izklapljas. Vseeno bi bilo, ce bi imel navadne termostatske ventile. Ali celo brez...

Vrata, samo sranje s temi citalci prstnih odtisov, ko ne dela, pa rabis kljuc. Ni neke prednosti. Pa spet, ko ni stroma, kaj bos... Backup baterija, inverter, locene varovalke in locena napeljava preko baterije za kriticne sisteme? Bi slo, sam kdo pa razmislja o tem???

Na koncu ugotovis, da vsega skupaj nihce ne zna povezati. A naj delam sam? Mogoce 1x bom, da vidim, ce se da narediti poslovni model iz tega celotnega sranja. Sam bom tezko zagovarjal, ker sam tega nimam :))...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

i33a ::

Hvala za vse nasvete.

Stanovanje seveda ne bo popolnoma avtomatsko, kot nekateri opisujete tukaj.
Si pa želim imeti za začetek luči + ledice zvezane tako, da lahko ustvarim tudi kakšno sceno in si jo shranim. Seveda mora vse delovati tudi na običajna stikala, to se mi zdi nujno.

Kako naj v tem primeru zvežem kable do luči oz. razložim električarju (če bi lahko s par besedami na hitro povedali)?

Rad bi tudi možnost, da dodam kasneje še kako napravo (po potrebi). Kateri sistem priporočate? Od googla? Amazona?

ZveeZ ::

Najpreprostejsa varianta je, da kupis amazonov echo in kompatibilne luci.
Vklapljas lahko tako s stikalom kot preko appa/govora. Pa tudi barvo/temperaturo lahko spreminjas.

Invictus ::

ZveeZ je izjavil:

Najpreprostejsa varianta je, da kupis amazonov echo in kompatibilne luci.
Vklapljas lahko tako s stikalom kot preko appa/govora. Pa tudi barvo/temperaturo lahko spreminjas.

To ni pametna hisa. je pc gadget, ki je ze skoraj neuporaben.

Moj kolega, ki je stromar, pravi, da barvnih LED luci skoraj ne vgrajuje vec. Samo se bele...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

asdf_jklc je izjavil:

zmanjka štroma pa še v bajto ne more,

Ležeš. Tako kot celoten post pred tem in za tem stavkom. Sploh ne vem kaj delaš v tej temi. Odpri si temo o pašnji ovac, pa tam nabijaj kar ti paše.

Invictus ::

Vprasaj ljudi, ki niso mogli v bajto. Ali ker so imeli mokre roke, pa jim skener za prstni odtis ni delal.

Kaj se repencis?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Invictus je izjavil:

Vprasaj ljudi, ki niso mogli v bajto. Ali ker so imeli mokre roke, pa jim skener za prstni odtis ni delal.

Kaj se repencis?

Ključ naj vzamejo s sabo. A plezat grejo tud brez varovanja, ker so se do takrat še vedno obdržali v steni?

In prstni odtis ni samo zato fajn, ker ne rabiš ključa. Fajn je zato, ker ko prideš iz trgovine, ne rabiš ključa iskat po žepu, ga vtikat v ključavnico, medtem ko komaj držiš vreče ... Če pa prstni odtis odpove, pa še vedno lahko na težji način odkleneš.

s1m0n ::

Invictus je izjavil:

Vprasaj ljudi, ki niso mogli v bajto. Ali ker so imeli mokre roke, pa jim skener za prstni odtis ni delal.

Kaj se repencis?


Ena 12V baterija (AGM) reši vso to situacijo s čitalcem prstnih. Smo bili cel dan brez elektrike zaradi okvare na transformatorju pa se je vrata dalo brez večjih težav odpirat cel dan... To, da skener ko je mokro, vlaga ne dela pa je zato ker ga proizvalaci vrat (ali kdo drug) monitira na kovinsko podlago (ročaj, okvir...) brez kakršne koli izolacije od materialov in se sam senzor konkretno rosi/ohladi.

tonttu ::

i33a je izjavil:

Kako naj v tem primeru zvežem kable do luči oz. razložim električarju (če bi lahko s par besedami na hitro povedali)?

Vse zice od luci v komunikacijsko omarico, enako vse zice iz stikal v komunikacijsko omarico. Tam pa rele (taksen ali drugacen) in to je to za zacetek. Ce te enkrat prime avtomatizirati stvari, zamenjas rele za kaksnega bolj pametnega, ceprav bi glede na cene danes ze v zacetku dajal Shellye namesto "neumnih" relejev, ki so celo par eur drazji kot Shelly.
To ti tudi omogoca v prihodnosti precej simple prevezave iz fizicnih stikal, ce bi zelel da eno stikalo upravlja drugo luc kot je bilo v osnovi misljeno.

Sparkxl ::

i33a je izjavil:

Hvala za vse nasvete.

Stanovanje seveda ne bo popolnoma avtomatsko, kot nekateri opisujete tukaj.
Si pa želim imeti za začetek luči + ledice zvezane tako, da lahko ustvarim tudi kakšno sceno in si jo shranim. Seveda mora vse delovati tudi na običajna stikala, to se mi zdi nujno.

Kako naj v tem primeru zvežem kable do luči oz. razložim električarju (če bi lahko s par besedami na hitro povedali)?

Rad bi tudi možnost, da dodam kasneje še kako napravo (po potrebi). Kateri sistem priporočate? Od googla? Amazona?


Za luči ne rabiš nič ekstra, razen mogoče bolj globoke doze, da lahko kasneje po potrebi module not tiščiš, ki naredijo vsako tumasto luč pametno.
Jaz imam recimo 2 lifx žarnice, ki se uporabljajo samo za ambientno luč v dnevni, da se vklopi ob sončnem zahodu in vgasne ko se gre spat. Zjutraj pa se vklopi za pol ure, ko se odpravljam od doma.
Koristen je tudi shelly, ki mi izklaplja senzor za luči na hodniku ponoči. Takrat nočem da se luči vklapljajo.
Več kot to ne rabim od pametnih stvari. Edino kar res pogrešam so avtomatizirane pametne rolete. Če bi delal na novo, bi potegnil požirke do omarc.

c3p0 ::

Jaz sem imel navadne doze, sistem sem po letih z nekaj žične telovadbe bp nadgradil na shellyje. Nato uporabljaš ali njihov cloud app, ali nek home automation SW. Prav pride že na dopustih, da ni v hiši skoz tema.

Če so luči na več stikal (menjalna, križna), moraš shellyja dat v zadnjo dozo pred žarnico. Za shellyja pa rabiš stalno fazo.

iso2000 ::

Jaz pogrešam dvigovanje/spuščanje rolet.
Pa parim lučem imam namen dodati Shelly module - predvsem zato ker so stikala na (nam) nelogičnih mestih. Ker omogočajo časovne funkcije, bom verjetno kakšno tudi nastavil da se bo vklapljala ob željenih urah. Nimam pa namena vezati v "oblak" ker hitreje pridem do fizičnega stikala, kot pa da izbrskam najprej telefon (katerega nimam ves čas pri sebi), potem pa še prčkanje po aplikaciji.

barakus ::

Ali obstaja kaksen bolj kompakten sonoff ali podoben izdelek kakor je sonoff TH16 ki hkrati omogoca priklop senzorja za temperaturo in vlago in potem lahko dela kot termo/higrostat?

darkolord ::

Shelly + Temperature Addon.

Če naložiš Tasmota firmware, lahko s tem nanj priklopiš npr. AM2301 senzor temperature + vlage.

Peter18 ::

Shelly 1PM + Addon + DHT22

Edit: Temperature addon ne dela na Plus različicah. Samo na Shelly 1 in 1 PM. Out of the box je podprt DHT22.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Peter18 ()

Peter18 ::

Edit2: slika
 takole zgleda

takole zgleda

barakus ::

Hvala

jernejl ::

Ko sem jaz nekoč (iz firbca) malo pogledoval za rešitvami za avtomatizacijo doma, se mi je zdela zanimiva rešitev tudi Siemens Logo:


Gre za PLC, ki se ga namesti v elektro omarico in potem omogoča krmiljenje raznih porabnikov... so različne variante (analogni ali digitalni I/O, nizke (12-24 V DC) ali visoke (230V AC) napetosti) lahko se ga poveže z omrežjem (LAN), imajo tudi GSM module...

Sem pa opazil, da na slo-techu ta zadeva ni kaj preveč popularna, ker se o tej varianti nič ne govori, pa me zanima, zakaj?
Mogoče predrago (krmilnik z 8 vhodi in 4 izhodi košta okrog 150evrov)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

starfotr ::

ZveeZ je izjavil:

asdf_jklc je izjavil:

Ti pametni domovi ko kot italijanski avtomobili v 80 in 90 letih. Ne hvala. Imamo novogradnjo, del naprav je prišel sam od sebe (ker če kupiš ornk je ta funkcija zracen) - uporabljamo pa ne, ker je popolnoma brezveze. Moreš met pa res galejo, da ne veš, kje maš okn odprt. Ampak ja, vsakemu svoje.

Ti dam primer glede okna..
Sem sel stran za vikend in pozabil odprto stresno okno in nisem vedel ali sem ga zaprl ali ne. V tistem primeru bi mi zelo koristilo, da bi imel moznost vsaj vpogleda, se bolje pa, da bi ga remote zaprl. Tako sem pa moral poslati sorodnika, da preveri.


Če bi imel rekuperacijo in fiksna okna - taka, katerih se ne da odpirat, ne bi imel nobenih skrbi in potreb po neki elektronski navlaki.

cekr ::

Za hiše in mirne živce je najboljši osnovni sistem na stikala brez pametnega sranja.
Vzporedno pa dodaš, kar ti pride prav. Recimo avtomatsko odpiranje/zapiranje rolet(npr. Somfy), odpiranje garažnih vrat preko telefona, kakšna kamera.
Vedno moraš pa imeti še backup. Meni se je recimo zgodilo, da sem se zanašal na odpiranje vrat s telefonom. Pridem domov in seveda zadeve ne morem odpret, ker je padel strežnik v USA oz. kajjestvemkje.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

Tribal ::

Sam sem programer avtomatizacije zgradb in iz prve roke lahko povem, da imam v hiši navadna stikala za luči in pa ročne žaluzije. Edina pamet je pri ogrevanju...

Vsi kateri so si zamislili to doma jim je po nekaj letih žal. Drago vzdrževanje, napredek pri zadevah je hiter in se po 10ih letih ne dobi več enake opreme, potrebna menjava celotnega sistema...

kriptobog ::

Tribal je izjavil:

Sam sem programer avtomatizacije zgradb in iz prve roke lahko povem, da imam v hiši navadna stikala za luči in pa ročne žaluzije. Edina pamet je pri ogrevanju...

Vsi kateri so si zamislili to doma jim je po nekaj letih žal. Drago vzdrževanje, napredek pri zadevah je hiter in se po 10ih letih ne dobi več enake opreme, potrebna menjava celotnega sistema...


Rocne zaluzije so bedarija. Dokler ne das nobene pameti zraven so isto kot luc, navadno stikalo. Jaz imam za vse luci shelly in vse rolete imam elektro s Shellyi. Narejeno imam avtomatiko za rolete, da ko nikogar ni, da se hisa zapre, zvecer se avtomatsko zapre, zjutraj se odpre. Za poleti imam nastavljeno, da juzno stran zapre, ko se upre sonce v steklo. Na oknih imam senzorje, tako dalahko pogledam, ce je kaj odprto, bolj so pa namenjeni alarmu. Ce povem po pravici, za rolete je vrhunska zadeva, za luc pa tudi ce ne bi imel Shellyev, ker neke avtomatike za luci nimam, da bi pa uporabljal aplikacijo za prizig luci je pa ze debilno.
Nimam pa nobene pameti za ogrevanje. Niti kontrolne tablice nimam zatoplotno. Ima toplotna nek svoj algoritem in se ravna glede na zunanjo temperaturo in je to to. Ko so jo montirali smo nastavili in prizglai in od takrat se nisem niti dotaknil se kontrol toplotne :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

predi ::

Sodelavec, ki je pred kratkim gradil sodobno hišo, se je odločil, da bo za "ožilje" svoje pametne hiše uporabil KNX vodilo/omrežje. Vse naprave, vključno s stikali, so na tem omrežju odjemalci z unikatnim naslovom. To omrežje potem programiraš na eni točki, lahko tudi sam, če se znajdeš. To oglašujejo kot future proof, če je res, bomo videli enkrat v prihodnosti.

kriptobog ::

predi je izjavil:

Sodelavec, ki je pred kratkim gradil sodobno hišo, se je odločil, da bo za "ožilje" svoje pametne hiše uporabil KNX vodilo/omrežje. Vse naprave, vključno s stikali, so na tem omrežju odjemalci z unikatnim naslovom. To omrežje potem programiraš na eni točki, lahko tudi sam, če se znajdeš. To oglašujejo kot future proof, če je res, bomo videli enkrat v prihodnosti.


To je pro zadeva. Cena primerna. Ce delas novogradnjo imas lahko tudi Shellye ali katere druge montirane v centralni omari in vse skupaj povezano.

predi ::

S cenami za "programiranje" teh vodil pri nas res pretiravajo, da. Za klikanje po nekem GUI-ju, ki ga lahko v nekaj urah naštudira kdorkoli tukaj, glede na to, da smo na tehničnem forumu.

Tribal ::

kriptobog je izjavil:

Tribal je izjavil:

Sam sem programer avtomatizacije zgradb in iz prve roke lahko povem, da imam v hiši navadna stikala za luči in pa ročne žaluzije. Edina pamet je pri ogrevanju...

Vsi kateri so si zamislili to doma jim je po nekaj letih žal. Drago vzdrževanje, napredek pri zadevah je hiter in se po 10ih letih ne dobi več enake opreme, potrebna menjava celotnega sistema...


Rocne zaluzije so bedarija. Dokler ne das nobene pameti zraven so isto kot luc, navadno stikalo. Jaz imam za vse luci shelly in vse rolete imam elektro s Shellyi. Narejeno imam avtomatiko za rolete, da ko nikogar ni, da se hisa zapre, zvecer se avtomatsko zapre, zjutraj se odpre. Za poleti imam nastavljeno, da juzno stran zapre, ko se upre sonce v steklo. Na oknih imam senzorje, tako dalahko pogledam, ce je kaj odprto, bolj so pa namenjeni alarmu. Ce povem po pravici, za rolete je vrhunska zadeva, za luc pa tudi ce ne bi imel Shellyev, ker neke avtomatike za luci nimam, da bi pa uporabljal aplikacijo za prizig luci je pa ze debilno.
Nimam pa nobene pameti za ogrevanje. Niti kontrolne tablice nimam zatoplotno. Ima toplotna nek svoj algoritem in se ravna glede na zunanjo temperaturo in je to to. Ko so jo montirali smo nastavili in prizglai in od takrat se nisem niti dotaknil se kontrol toplotne :)


Govorimo o ročnih žaluzijah na palco ki jo vrtiš. Ne na stikalo in motor... Drugače pa ja lej enim je težko tudi vrata za seboj zapret, vse je odvisno od posameznika. Vendar se na koncu izkaže, da nekdo ki ni tehnično podkovan po nekaj letih samo še klicari servis... Ko je novo je vse oh in sploh... Po 10 letih pa vsi samo PI... čez avtomatiko...

flyko ::

predi je izjavil:

S cenami za "programiranje" teh vodil pri nas res pretiravajo, da. Za klikanje po nekem GUI-ju, ki ga lahko v nekaj urah naštudira kdorkoli tukaj, glede na to, da smo na tehničnem forumu.

Se strinjam. Tukaj ne gre za programiranje, ampak parametriranje. Pač nastavljanje različnih vrednosti... Tudi sam sem se lotil KNX-a v lastni režiji. Od inštalacij, do parametriranja. Zadeve lahko postanejo tudi kompleksne, tako, da v nekaj urah se ne da naštudirati, lahko pa narediš, da delujejo osnove...

tonttu ::

jernejl je izjavil:

Ko sem jaz nekoč (iz firbca) malo pogledoval za rešitvami za avtomatizacijo doma, se mi je zdela zanimiva rešitev tudi Siemens Logo:


Gre za PLC, ki se ga namesti v elektro omarico in potem omogoča krmiljenje raznih porabnikov... so različne variante (analogni ali digitalni I/O, nizke (12-24 V DC) ali visoke (230V AC) napetosti) lahko se ga poveže z omrežjem (LAN), imajo tudi GSM module...

Sem pa opazil, da na slo-techu ta zadeva ni kaj preveč popularna, ker se o tej varianti nič ne govori, pa me zanima, zakaj?
Mogoče predrago (krmilnik z 8 vhodi in 4 izhodi košta okrog 150evrov)?

Tocno to sem gledal pred leti in takrat verjel, da bom svoje naredil okoli tega. No na koncu sem pristal na Openhabu in (vecinoma) Shellyu. Ta Siemens Logo je sicer cool in glede na izvor verjetno precej bolj zanesljiva stvar kot karkoli drugega, je pa hudicevo omejen in realno brez kaksne pametne podpore. Za Openhab (Home Assistant) gres na Google vtipkas tvoj problem in najdes miljon resitev. Za Siemens Logo ne najdes (skoraj) nic. Ce torej nisi ravno nek Siemens strokovnjak z bog vedi koliko solanja za seboj, je bolj kot ne mission impossible da bos stvari sestavil, vsaj ce se gres kaj malo bolj kompliciranega. Da ne omenjam da je bolj kot ne nemogoce v Siemens pripeljati zunanje podatke, zunanje senzorje itd itd. Tako da jaz sem obupal. Cena realno niti ni tako hudo visoka (tudi Shellyi ko jih enkrat zacnes kopiciti niso zastonj), ampak vsaj jaz zase vem, da tega kar imam trenutno na Siemensu verjetno nikoli ne bi spravil skupaj.

s1m0n ::

Pri KNXu je problem, da postanejo elementi kar hitro dragi... (Stikala, aktuatorji...). Ima pa eno veliko prednost, da lahko obstoječo inštalacijo kadar koli nadgrajuješ (menjuješ stikala, funkcije stikal...) brez večjega posega, seveda je tudi malo morje proizvajalcev, ki ponujajo KNX periferijo.

Je pa tole zraven Loxone ena izmed ta dražjih opcij pametne inštalacije.
Parametriranje za osnovne stvari ni zahtevo vzame pa kar veliko časa in je tudi drago, če ga ne vzameš sam v roke. Tudi samo programsko orodje, ki se ga uporablja za to parametriranje ni poceni (še vedno ni rešitve za kakšnega domačega mojstra z solidnim številom možnih naprav na omrežju).

darkolord ::

tonttu je izjavil:

Tocno to sem gledal pred leti in takrat verjel, da bom svoje naredil okoli tega. No na koncu sem pristal na Openhabu in (vecinoma) Shellyu. Ta Siemens Logo je sicer cool in glede na izvor verjetno precej bolj zanesljiva stvar kot karkoli drugega, je pa hudicevo omejen in realno brez kaksne pametne podpore. Za Openhab (Home Assistant) gres na Google vtipkas tvoj problem in najdes miljon resitev. Za Siemens Logo ne najdes (skoraj) nic. Ce torej nisi ravno nek Siemens strokovnjak z bog vedi koliko solanja za seboj, je bolj kot ne mission impossible da bos stvari sestavil, vsaj ce se gres kaj malo bolj kompliciranega. Da ne omenjam da je bolj kot ne nemogoce v Siemens pripeljati zunanje podatke, zunanje senzorje itd itd. Tako da jaz sem obupal. Cena realno niti ni tako hudo visoka (tudi Shellyi ko jih enkrat zacnes kopiciti niso zastonj), ampak vsaj jaz zase vem, da tega kar imam trenutno na Siemensu verjetno nikoli ne bi spravil skupaj.
V praksi je glavna razlika v tem, da si pri Siemensu sicer precej bolj omejen, ampak ga pa enkrat naštimaš in dela 10+ let.

Za shelly, tasmota, hab, hass, ... zadeve moraš biti precej bolj involved oz. ti mora to biti hobi. Nekaterim nam je to v veselje, marsikdo bi pa vse skupaj zabasal v eno vrečo in nesel v smeti.

tonttu ::

@Darkolord se strinjam ja, ceprav realno ko imas enkrat postimano tudi z Openhabom (pac poznam Openhab, verjamem pa da so ostali sistemi precej podobni) nimas lih nekih strasnih sitnosti. Definitivno pa sem to naredil za zraven iz veselja, ceprav je na koncu stvar hudicevo uporabna in zares ravno zaradi odprtosti in moznosti uvoza vseh moznih podatkov iz interneta in iz third party senzorjev, verjetno celo precej bolj ucinkovita, kot pa bi bilo na Siemensu (ce bi mi po kaksnem srecnem nakljucju stvar uspelo spraviti skupaj z vsaj 50% trenutne funkcionalnosti).
Ampak ja se strinjam... Siemens je realno pro stvar, Openhab, Shelly in podobno pa hobi varianta.

kriptobog ::

Ma odvisno. Jaz sem pri mami nastavil Shellye v povezavi s HA pa ze 3 leta ni noben nic tikal. Sploh pa ne ona, ko komaj zna odpreti Chrome, da prebere novice :) Ce bo kak shelly crknil se bo javila pa bomo zamenjali, ampak to zamenja tudi vsak stromar. Tudi, ce bi imela kaj od Siemensa bi to menjal serviser in ne ona.

s1m0n ::

Upam, da je Shelly kaj zamenjal te terminale na svojih napravicah?
Pri Shelly 1 sem jih moral od desetih vrnit tri saj se na nekaterih sploh ni dalo privit določenih vijakov. Tu bi blo dobro imeti kaj v stilu Wago sponk ampak verjetno to preveč prostora zavzema za tako malo napravico.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2477425352 (4564) matobeli
»

pametna hiša, stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7617172 (1662) kriptobog
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832909 (7247) xgeorgex
»

Upravljanje žaluzij preko časovnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
517657 (5523) floyd1
»

IT v novi hisi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
627777 (5771) jero_no1

Več podobnih tem