» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
41 / 50
»»

Netrunner ::

Hvala za info, mogoče bom pa res nabavil ene dve vtičnici, da malo vidim kako to deluje. Sicer razen spremljanja porabe nevem zakaj bi jih lahko pametno uporabil :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

mRhcPf ::

Netrunner je izjavil:

Hvala za info, mogoče bom pa res nabavil ene dve vtičnici, da malo vidim kako to deluje. Sicer razen spremljanja porabe nevem zakaj bi jih lahko pametno uporabil :)

maksimalna in mesečna poraba sta najbolj zanimivi, potem imaš daljinski (!) pregled-vklop-izklop-urnik-odštevalnik, if-then avtomatizacije itn., je na začetku precej zanimiva reč, potem se navadiš... najbolj koristno pa je, ko spremljaš in malo nadziraš stvari še na drugi lokaciji... recimo, ko ležiš na plaži in piješ daiquiri ali kaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mRhcPf ()

Netrunner ::

Spremljanje uporabe mi je najbolj uporabno. Daljinski vklopi in izklopi ali kaki timer pa mi ne pride za nič prav... zaenkrat :)

Bom vzel, samo se še odločam koliko. Zaenkrat bi imel za pomivalni in pralni stroj ter bojler + kak rezerva .. najbolje da kar 5 pack vzamem :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

mRhcPf ::

small plugs delajo do 10A, se mi zdi, plugs pa 16A, nisem pa 100%...

GupeM ::

Jaz živim v najemu in imam opremo, kakršno pač imam. Zato imam nekaj zadev priključenih na pametna stikala.

Kalorifer v kopalnici, da lahko na daljavo vključim.

Klima pozimi in poleti. Se avtomatsko prižge glede na nastavljen čas, na temperaturo v prostoru ali pa na roke zalaufaš pol ure preden prideš domov.

Pomivalni stroj se mi zažene 2 uri pred nastavljeno budilko. Tako je zjutraj posoda ravno oprana in še topla, in se hitreje in bolje posuši, kot pa če se ohladi v zaprtem stroju preko noči.

Avtomatsko zalivanje rastlin na balkonu, glede na podatke s senzorja. Sem kar sam naluknjal eno cev in jo priključil na vodno pumpo za avtodome. Se po potrebi za nekaj sekund zalaufa in zalije. Še posebej uporabno ko smo na dopustu.

Se nejdejo možnosti uporabe :)

Netrunner ::

GupeM je izjavil:

Kalorifer v kopalnici, da lahko na daljavo vključim.

To je upotrabna zadeva če nimaš druge rešitve.

GupeM je izjavil:

Klima pozimi in poleti. Se avtomatsko prižge glede na nastavljen čas, na temperaturo v prostoru ali pa na roke zalaufaš pol ure preden prideš domov.

Pametna vctičnica da samo tok? ... če nima klima te funkcionalnosti potem ti pametna vtičnica ne pomaga

GupeM je izjavil:

Pomivalni stroj se mi zažene 2 uri pred nastavljeno budilko. Tako je zjutraj posoda ravno oprana in še topla, in se hitreje in bolje posuši, kot pa če se ohladi v zaprtem stroju preko noči.

Kakšno vlogo ima pametna vtičnica tukaj? ..saj samo tok dodeli stroju in le ta se sam ne bo vžgal ko dobi tok? ..ali sem kaj spregledal?

GupeM je izjavil:

Avtomatsko zalivanje rastlin na balkonu, glede na podatke s senzorja. Sem kar sam naluknjal eno cev in jo priključil na vodno pumpo za avtodome. Se po potrebi za nekaj sekund zalaufa in zalije. Še posebej uporabno ko smo na dopustu.

Uporabna zadeva
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

matobeli ::

Verjetno nima na pomivalcu že vgrajene funkcije zamika in pol se to reši z timer vtičnico.

Oddaljeno gretje/klima/bojler pa pride bolj ali manj v upoštev samo ko prideš iz dopusta. Izklopiš vse ko greš in vklopiš ko se odpravljaš domov, ker klime imajo ponavadi svoje integrirane tedenske režime. Trenutno pa testiram na bojlerju ali je bilje da vodo grejem samo takrat ko jo bom rabil ali je čisto vseeno če se sam vklaplja ko rabi.

Še ena zanimiva uporaba je če imaš polno skrinjo mesa (precej pogosta zadeva v sloveniji bojda). Vtakneš nanjo rele z temperaturno sondo in maš vse pod nadzorom.

Pa še kaj se najde odvisno kaj se uporablja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

mirator ::

Trenutno pa testiram na bojlerju ali je bilje da vodo grejem samo takrat ko jo bom rabil ali je čisto vseeno če se sam vklaplja ko rabi.

Bojler je smiselno odklapljati samo pri daljši odsotnosti, sicer pa je bolje, da se krmili preko svojega termostata.

muffliato ::

mirator je izjavil:

Trenutno pa testiram na bojlerju ali je bilje da vodo grejem samo takrat ko jo bom rabil ali je čisto vseeno če se sam vklaplja ko rabi.

Bojler je smiselno odklapljati samo pri daljši odsotnosti, sicer pa je bolje, da se krmili preko svojega termostata.


Čisto odvisno od situacije. V 4 članski družini, kjer je voda v uporabi non-stop, potem je ugašanje nesmisel.

Sam pa imam bojler vezan na Sonoff PWR in je vkljopljen od 5h do 6h (poceni tok) in je za tuširanje ene osebe dnevno zadosti. Topla voda zdrži do večera, poraba pa na dnevni bazi bistveno manjša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: muffliato ()

mirator ::

Saj se strinjam, da je več faktorjev. Samo načeloma, kolikor ti v določenem času pade temperatura vode, toliko električne energije potrebuješ, da dosežeš nazaj željeno temperaturo. Pri nizki porabi tople vode in dobri izolaciji bojlerja verjamem, da se ti računica izide, predvsem zaradi vklopa v času nižje tarife.

matobeli ::

Mam trenutno tko nastavljen da zvečer ko se zaključi z umivanjem ne greje več vode dokler ne pridemo domov. Zvečer ravno ponucamo vso vodo in namesto da bi jo grel takoj, jo grejem čez cca 14h.

Bolj kot kaj drugega me je zanimalo koliko elektrike sploh gre mesečno za gretje vode, pol sem se pa sklenil še mal igrat, če že mam to opcijo. če se izkaže da je pa še 5% nižja poraba bom pa pač to uporabljal dalje, zakaj pa ne.

GupeM ::

Netrunner je izjavil:


GupeM je izjavil:

Klima pozimi in poleti. Se avtomatsko prižge glede na nastavljen čas, na temperaturo v prostoru ali pa na roke zalaufaš pol ure preden prideš domov.

Pametna vctičnica da samo tok? ... če nima klima te funkcionalnosti potem ti pametna vtičnica ne pomaga


Klimo prižgeš z daljincem in ugasneš s pametnim stikalom. Ko pride tok, se klima sama nazaj prižge.

Netrunner je izjavil:

GupeM je izjavil:

Pomivalni stroj se mi zažene 2 uri pred nastavljeno budilko. Tako je zjutraj posoda ravno oprana in še topla, in se hitreje in bolje posuši, kot pa če se ohladi v zaprtem stroju preko noči.

Kakšno vlogo ima pametna vtičnica tukaj? ..saj samo tok dodeli stroju in le ta se sam ne bo vžgal ko dobi tok? ..ali sem kaj spregledal?

Enako kot pri klimi. Nastaviš program, pritisneš start in ugasneš na pametni vtičnici. Ko zjutraj pride tok, stroj začne prat.

Je pa fajn, da klimo in stroj ugasneš na vtičnici takoj, ko prižgeš na pravilen način. Da ni šokov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

OK.d ::

Butasti pralni in sušilni stroj mi javita kdaj je konec pranja ali sušenja, sicer nimam teh vtičnic.
LPOK.d

Netrunner ::

Koliko pa kaj te vtičnice porabijo? Kaj mi pomaga če prišparam nekaj energije s tem ko odklopim tok neki napravi če mi sama vtičnica poje enako :) ?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

mRhcPf ::

Baje toliko
The power consumption of the Shelly Plug S when it is not actively powering a connected device is relatively low. According to the specifications provided by the manufacturer, the idle power consumption of the Shelly Plug S is typically around 1 Watt.

It's important to note that the actual power consumption may vary slightly depending on factors such as the specific firmware version, network configuration, and any additional settings or features enabled on the device. However, the idle power consumption of the Shelly Plug S is generally designed to be energy-efficient to minimize electricity usage when it is not actively powering a device.

If you are concerned about the power consumption of the Shelly Plug S, you can consider using smart plugs with even lower standby power consumption, or you can unplug the Shelly Plug S when it is not in use to completely eliminate its power consumption.

muffliato ::

Netrunner je izjavil:

Koliko pa kaj te vtičnice porabijo? Kaj mi pomaga če prišparam nekaj energije s tem ko odklopim tok neki napravi če mi sama vtičnica poje enako :) ?


Moja poraba v standby-u je 0,33kWh dnevno. Imam pa 10 žarnic, 4 smart plugs, 1 sonoff switch, klima, termostat, pralni stroj, pa še par drobnarij.

petron ::

Tisti ki imate home assistant, na čemu ga furate? Do sedaj sem imel star laptop (vm znotraj windows 10) a bom šaltal na mini pc. Dosti sem bral o proxmox. Ima kdo to? Kolko je jajcanja s tem? Ne mislim študirat linux neki hard.

Jakkob ::

petron je izjavil:

Tisti ki imate home assistant, na čemu ga furate? Do sedaj sem imel star laptop (vm znotraj windows 10) a bom šaltal na mini pc. Dosti sem bral o proxmox. Ima kdo to? Kolko je jajcanja s tem? Ne mislim študirat linux neki hard.


Proxmox ne bo zate, omisli si tole: https://raspberrypi.dk/en/product/home-...

WaterBoy ::

Jaz ga imam na RPI4 in SSD, samo me skozi zajebava odkar sem se preselil, mi pada z internetne povezave na vsake par dni, potem pa resetiram ruter in spet deluje par dni....Ne vem več kaj storiri

GupeM ::

Tudi jaz ga imam na RPI4 in ga laufam v docker containerju. Pa dokaj reden backup SD kartice, če ta slučajno krešne.

Lucio ::

Ja ga lavfam na Synology kot virtual machine. Nobene težave.

pierch ::

Jaz ga mam v proxmox VM-u na miniPC-ju. Proxmox je kul če miniPC uporabljaš še za kaj drugega. Priznam pa, da nisem hardcore user proxmoxa, ampak zaenkrat nisem imel težav. Za test sem naredil tudi backup in restore celotnega VM in vse BP.

Uporabil pa sem skripto za instalacijo iz tu.

Pred tem pa sem uporabljal samo HA Core v docker-ju, kjer sem poleg imel tudi vse ostale potrebne image ampak mi je ta "all in one" HA OS boljša opcija.
Pierch

vres.ales ::

Jaz mam na RPI4 + SSD, dela brez težav

jWill55 ::

Jaz ga imam na Synology preko Dockerja.

BladE_ ::

Na laptopu, posnet kot sistem iz .img(ala NUC) in mi prvič dela bp že več kot pol leta... Na VM sem imel stalno težave z USB oziroma z Zigbee donglom in polno nekih nestabilnosti.
Akcija - Reakcija

dussan ::

HA mi teče v VM v VirtualBox na Win10.

petron ::

Mini pc bom uporabljal samo za HA.
Bolj se zdaj nagibam k HA OS.
Če zmanjka štroma znajo biti težave?
Za proxmox sem čital da ti lahko zjebe sistem.

DeeJay ::

Rpi4 + ssd. Že leta brez težav.
Don't f with me.

muffliato ::

Officialy za stability je priporočeno Rpi4 + SD za OS + ssd za data. Za vse ostalo rabiš diplomo in posebne vrste živcev.

darkolord ::

Z RPi4 + SD in RPi4 + SSD sem imel toliko težav, da me zapečejo možgani, ko samo slišim za to kombinacijo.

USB, WiFi in BlueTooth na RPi delajo interferenco Zigbee in če imaš to, je cel hudič, da se tega znebiš ali vsaj omiliš.

S prehodom na mini PC so vsi glavoboli ponehali.

muffliato ::

Odvisno od setupa. Govorim za kombinacijo SD (OS) + SSD (DATA). V zadnji verziji so ssd move data pošlihtal in je praktično painless. Pa tudi z interferenco nimam problemov na tapravem kanalu. Pa valda, fajn je met zigbee usb na podaljšku stran od ostalih signalov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: muffliato ()

PARTyZAN ::

Jaz nimam težav z bootom direktno iz SSDja že kakšno leto. Instanca je tudi opazno bolj odzivna.
Pred tem sem pa HASOS laufal samo iz SD kartice, ki je na koncu tudi prešla v read only mode, ker sem iztrošil write cikle.

barakus ::

Katero usb ohišje pa imate za ssd disk na rpi4?

Map ::

Uporablja kdo Philips HUE in kako ste zadovoljni, je vreden tega denarja?

Žaluzije sicer upravljam s Shellyji, ampak bi zdaj raje vzel nekaj, da je HomeKit kompatibilno out of the box, ker ne vem, kako dolgo bom še imel živce se ukvarjat z raznimi bridgi, sploh če kdaj kaj odleti in bo treba na novo postavljat.

Ali vseeno priporočate Shelly ali katero drugo alternativo? Potrebujem pa za osvetlitev okolice cca. 30 GU10 žarnic in 5-15 metrov LED traka.

PARTyZAN ::

Žarnice so super, če te ravno cena ne odvrne (obstaja mnogo cenejših alternativ, pri tridesetih žarnicah bi znala bit računica precej boleča). Sicer pa, ko enkrat namestiš in nastaviš enostavno dela. HUE LED stripov sicer ne maram, ker po mojem mnenju nimajo dovolj visoke gostote LED in se tudi čez difuzor vidi neenakomernost osvetlitve. Boljše bo, če kupiš kakšen kitajski brand traku posebej in ga kontroliraš s Shellyjem.

Priporočam tudi, da se poigraš s Home Assistantom. Če dokupiš Zigbee dongle (recimo ConBee 2 je dobro podprt) lahko obvoziš različne "bridge" oz. "hube" in se povežeš direktno na napravo ki gostuje HA, brez bridgea. Na začetku je sicer časovni vložek, da naštudiraš zadeve, potem pa si lahko konfiguracijo redno varnostno kopiraš. V primeru, da kaj zaštrikaš ali pa če se recimo naprava kjer HA poganjaš pokvari se lahko dokaj enostavno vrneš v prvotno stanje.

Občasno sicer tudi kakšna integracija "crkne" ob nadgradnji, tako da ni čisto rožnato. Ti pa reč omogoča avtomatizacijo oz. kontroliranje IoT naprav različnih proizvajalcev. Recimo, jaz s pomočjo Hue motion senzorja vklapljam klimatsko napravo ko je prostor v uporabi, čez noč pa ugašam, če ni gibanja. Z enim stikalom tudi vklapljam in izklapljam luči različnih proizvajalcev, s Hue remote spuščam klasične rolete ki so priklopljene na Shellyja in pa motorizirana senčila iz Ikee. Precej pridobiš na fleksibilnosti. Bolj ali manj si omejen samo z domišljijo :).

WaterBoy ::

Uporablja kdo RC Snubber pri shelijih za žaluzije?

tonttu ::

Jaz ne, pa zaenkrat se nisem imel problemov zaradi tega. JE pa res, da sem za tole danes prvic sploh slisal, tako da bom malo pogledal... kaj pa vem, mogoce bi se pa splacalo dati vmes.

floyd1 ::

Tudi pri naših Shellyjih za žaluzije ni bilo težav.

matobeli ::

Moji tudi delajo brezhibno. Glede na to da sam motor troši 100W tudi špica ne more bit 2kW

Bellzmet ::

Kaj/kako pa delajo Shelly z žaluzijami? Avtomatsko senčenje? Samo zjutraj/zvečer gor dol?

tonttu ::

Kot si sprogramiras. Jaz imam shelly zgolj kot stikalo upravljam ga pa z logiko ki jo imam na Openhabu... odvisno pac od temperature, casa, polozaja sonca, oblacnosti itd.

floyd1 ::

Bellzmet je izjavil:

Kaj/kako pa delajo Shelly z žaluzijami? Avtomatsko senčenje? Samo zjutraj/zvečer gor dol?

Ima neko svojo enostavno "pamet" v app-u (prilagajanje poletje-zima), ampak ne uporabljam. Zjutraj "odprem", zvečer nazaj "zaprem". Na uro. O tem smo se že večkrat pogovarjali - največji problem pri žaluzijah je ta, da app sicer ve, koliko so odprte, nikoli pa ne ve, kako so lamele usmerjene. Ker če ostanejo na tisti poziciji med dvigovanjem ali spuščanjem je razlika. Tako imam jaz zjutraj narejeno najprej popolno zapiranje (ki navadno ne naredi nič, ker so itak dol in zaprte) in potem "odpiranje" za 2%, ki lamel ne dvigne, ampak le postavi v vodoraven položaj, da imaš svetlobo in lahko gledaš skozi. Se mi zdi brez veze, da bi jih vsak dan pošiljal v luft in zvečer nazaj, efekt pa (približno) enak.
Ostalo bo delal HAS, ko ga enkrat spravim tako daleč.

Bellzmet ::

Sprašujem zato, ker sam še nisem našel uporabne vrednosti "pametnih žaluzij".

matobeli ::

A jih imaš? A jih kaj uporabljaš oziroma v kakšnih primerih jih uporabljaš? Težko vedet kaj je tebi pametno.

Meni je recimo najbolj pomembno da so čez noč zaprte (zaradi javne razsvetljave) in se odprejo 10min pred budilko ko je zunaj že dan. Ali pa da se proti večeru v dnevni sobi priprejo, toliko da se ne vidi notri, in ne toliko da bi bil bunker.

Bellzmet ::

No pod pametno sem mislil uporabno. Tole s priprtjem zvečer je kar OK ideja...je pa tako, da v zimskih mesecih bi to naredil že ob 16h sedaj pa ob 20h. Zjutraj pa vstajam ob različnih urah.

darkolord ::

Ja lahko nastaviš točno na sončni zahod. Če se ti seveda da s tem ubadati.

Bellzmet ::

A pa je možno uporabljati Shelly in navadno stikalo skupaj. Se pravi neka avtomatika na Shelly + preko obstoječega fizičnega stikala po želji.

floyd1 ::

Bellzmet je izjavil:

Sprašujem zato, ker sam še nisem našel uporabne vrednosti "pametnih žaluzij".

Ob napovedi toče oz. neurja bi mi jih moral sistem obvezno dvigniti. Rolete nam je že enkrat pošteno stolklo... Zaenkrat to še delam ročno, ampak od koderkoli. Že to je nekaj vredno, ni pa "smart".

darkolord ::

Bellzmet je izjavil:

A pa je možno uporabljati Shelly in navadno stikalo skupaj. Se pravi neka avtomatika na Shelly + preko obstoječega fizičnega stikala po želji.
Da, Shelly ima vhod za priklop navadnega stikala.

tonttu ::

Bellzmet je izjavil:

No pod pametno sem mislil uporabno. Tole s priprtjem zvečer je kar OK ideja...je pa tako, da v zimskih mesecih bi to naredil že ob 16h sedaj pa ob 20h. Zjutraj pa vstajam ob različnih urah.

Kot je ze nekdo napisal, odvisno kaj je zate pametno. Jaz bi za svoje rekel, da precej dobro delajo in da so zares tisto, kar naj bi pametno stanovanje bilo. Ne da imas moznost upravljanja stvari preko telefona/interneta, ampak da ti stvari sploh ni potrebno upravljati, ker "pametna hisa" to dela sama namesto tebe. In ne ni point odpiranje ob soncnem vzhodu in zapiranje ob soncnem zahodu pac pa vecinoma rabis precej vec.
Moje se zvecer, ko postane temno zaprejo, zjutraj pa odprejo (pozimi cisto, poleti vecinoma samo zarotirajo, da je v hisi svetlo). Potem pa se cez dan odpirajo in zapirajo odvisno od tega ali je sonce, ali je oblacno, ali je temperatura dovolj visoka ali ne. Sicer je vseeno malo odvisno se od meseca, ker julija je sonce precej mocno tudi ce je slucajno tisti dan samo +15c, ampak ker je cela logika in stevilo pogojev malo veliko bom skrajsal. Torej ce je soncno (oz. boljse povedano, ce oblacnost ne presega X%) in je sonce v poziciji ko sveti v doloceno okno, za povrhu pa je (ali bo glede na napoved) vec kot 23c, mi jih zapre toliko, da sonce ne sveti v sobo, hkrati pa je se vedno dovolj svetlo. Ce je oblacnost vecja, mi jih odpre. Ko gre sonce za vogal, mi jih spet odpre, da imam notri svetlobo. Itd. itd.
In vse to dela na podlagi trenutnih podatkov (temperatura, pokritost neba z oblaki, datum, azimut sonca itd.), tako da ni vezano na uro. Za alarm mi pa v spalnici, ce je seveda zunaj ze svetlo, malo odpre zaluzije, par minut pred alarmom, ki ga imam nastavljenega za tisti dan. Ce je pa zunaj se temno se pa s tem ne ukvarja, pac ma zi pocasi zacne pojacevati luc.
Je to pametno? Zame ze, vsaj malo, za nekoga je pa brez veze. Ampak meni osebno je fino, ko mi ni treba zjutraj premisljevati ali naj zaluzije zaprem ali ne, ker ravno dezuje, pa ne vem kaj bo cez 3h ko bo mogoce sijalo sonce in bom domov prisel v +25c.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tonttu ()
««
41 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152073 (897) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832865 (7203) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473607 (2226) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224035 (12335) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233547 (2787) joze67

Več podobnih tem