» »

Raspberry Pi + Home Assistant

Raspberry Pi + Home Assistant

cupax ::

Pozdravljeni.

Rad bi postavil pameten dom, ki temelji na Raspberry PI in programju Home Assistant.
Trenutno imam doma več senzorjev in stikal od Sonoff (RF + Wifi), Intertechno (RF) in Xiaomi (ZigBee), katere bi rad združil.
Hkrati bi rad omogočil delovanje tudi preko Google Home (vokalno).

A ima kdo izkušnje s tem?
Glede na to, da Xiaomi deluje preko ZigBee, a rabim za Raspberry kak dodaten modul in katerega?

OvCa77 ::

cupax je izjavil:

Pozdravljeni.

Rad bi postavil pameten dom, ki temelji na Raspberry PI in programju Home Assistant.
Trenutno imam doma več senzorjev in stikal od Sonoff (RF + Wifi), Intertechno (RF) in Xiaomi (ZigBee), katere bi rad združil.
Hkrati bi rad omogočil delovanje tudi preko Google Home (vokalno).

A ima kdo izkušnje s tem?
Glede na to, da Xiaomi deluje preko ZigBee, a rabim za Raspberry kak dodaten modul in katerega?

Že uporabljam, lahko uporabiš tudi cenejši Orange PI z H3 procesorjem. Za zigbee lahko uporabiš zigbee2mqtt modul, ki dela kar prek USB, Sonoff pa preflešaj na OpenMQTTgateway. Kakšno frekvenco pa uporabljajo Intertehno (stikala??)?
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Intertechno ima navaden 433 RF.

Ker sem nov v svetu Raspberry imam par vprašanj:
- A je zigbee2mqtt softver ali hardver? Če je če softver, kateri hardver rabiš zanj?

- Imam Sonoff RF Bridge. A tega naj nadgradim z OpenMQTT?

- Kaj pa Sonoff stikala (Basic), a jih je treba nadgradit ali je original firmware ok? Neki sem bral o "Tasmota" pa ne vem za kaj natančno se gre...

OvCa77 ::

cupax je izjavil:

Intertechno ima navaden 433 RF.

Ker sem nov v svetu Raspberry imam par vprašanj:
- A je zigbee2mqtt softver ali hardver? Če je če softver, kateri hardver rabiš zanj?

- Imam Sonoff RF Bridge. A tega naj nadgradim z OpenMQTT?

- Kaj pa Sonoff stikala (Basic), a jih je treba nadgradit ali je original firmware ok? Neki sem bral o "Tasmota" pa ne vem za kaj natančno se gre...

V glavnem lahko upravljaš ta intertehno stikala z Sonoff RF Bridgeom, toplo priporočam, da nadgradiš z OpenMQTTGateway, ker da preko MQTT čiste podatke oz. jih čiste sprejme. Na sonoff stikala nalagam jaz esphomeyaml. So pred kratkim predstavili integracijo z Home assistantom, tako da je res super. Sedaj se imenuje ESPhome, če boš kaj raziskoval. Za zigbee2mqtt rabiš CC2531 USB ključek in Arduino za programiranje.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Matthai ::

OvCa77 je izjavil:

Že uporabljam, lahko uporabiš tudi cenejši Orange PI z H3 procesorjem.

Z OrangePi imam rahlo mešane rezultate (uporabljal sem jih za druge stvari). Eni so delali super, eni pa ne in ne. RPi po drugi strani je delal vsak.

Tasmoto je treba flasnit na Sonoff. OTA menda po novem ne dela (meni tudi ni šlo), najbolj enostavno je s programatorjem.
All those moments will be lost in time, like tears in rain...
Time to die.

Aha, zanimivo, bo očitno tole postal nov hobi.

Kateri hardver in softver pa je potrebno imeti za flashanje Sonoffa?

A za flashanje CC2531 USB ključka rabim vse tole:
https://koenkk.github.io/zigbee2mqtt/ge...

Kaj pa če nabavim tole namesto CC2531 ključka?
https://shop.dresden-elektronik.de/rasp...

BogyX ::

Flashan CC2531 ti lahko jaz prodam - sem pred 14 dnevi naročil in ko pridejo bo en viška - mam pa opremo za flashanje doma in en že lepo deluje.

Ko te Home assistant potegne bo kar nekaj neprespanih noči - dela načeloma vse kar si zamisliš, samo čas rabiš da vse skonfiguriraš.

Jaz sem nabavil tegale (za flashanje Sonoffa): https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh...

Uporabil sem Arduino IDE.

Pri teh programatorjih je problem (to so me opozorili), da nekateri dajo premalo toka ven. Tile ESP čipi pa rabijo dovolj toka. Tako, da če vzameš takega, ki da premalo toka ven, moraš še 3.3V napajanje urediti.

Pa še tole - tale programator daje ven 5V ali 3.3V. To določiš s tistim jumperjem. Pri meni je bil nastavljen na 5V. Valjda ni nikjer nobene dokumentacije... 8-) Tako da ko boš nastavil, pomeri z instrumentom.

Mogoče bom spisal en vodič kako poflashat, če bo čas.

Če si pa iz Ljubljane, se pa lahko enkrat zmeniva za pivo, pa ti to naredim.
Time to die.

Cru32 ::

Meni je uspelo flashanja sonoffa (z tasmota) direktno z vezavo na raspberry pi, preko kablov, brez dodatnega modula. Uporabljam pa openHAB, potem pa preko mqtt-ja uporavljam s sonoffom.

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: Cru32 ()

Pa še nekaj:

Kako pa deluje Home Assistant na daljavo, na smartphone? A ima kako aplikacijo za Android?

Namreč sedaj preko kitajskih cloudov lahko enostavno preklapljam stikala tudi ko nisem doma oz. me opozarjajo senzorji, če npr. nekdo pozvoni na vratih oz. če je kje poplava.

Cru32 ::

Imaš android clienta za HA, vendar je tako tako. Oddaljen dostop se verjetno da vzpostavit preko routerja, da odpreš tisti port, kjer pač teče HA. Govorim na pamet, za openHab lahko narediš tako, lahko pa uporabiš openHABCloud, ki ti omogoča varno upravljanje preko njihove oblačne storitve.
Preveri ZS.

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: Cru32 ()

BogyX ::

Oddaljen dostop si urediš preko duckdns.

Jaz te zadeve rešujem tako, da imam lasten VPN in je potem RPi dosegljiv potem preko VPN. S tem je rešen tudi problem varnosti.
Time to die.

Kako pa Home Assistant deluje z Google Home, vokalno? A preko IFTTT?
Sedaj mi Sonoff in MagicHome delujeta direktno BP, Xiaomi pa ga ne podpira.

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
49852307 (853) Matthai
»

pametno wifi stikalo 220v na senzor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
285173 (316) laguna1
»

pametna hiša, stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
707490 (883)          
»

Ko hekerji odkrijejo vašo toplo vodo