» »

Raspberry Pi + Home Assistant

Raspberry Pi + Home Assistant

1 2 3
4
5

poweroff ::

Super, to dela, me pa zanima, kako dodam še eno kamero. Na dashboard bi namreč rad dodal MotionEye live stream iz lokalne USB kamere (ki jo upravlja MotionEye addon)...

Če dam:
camera:
  - platform: generic
    name: 'MotionEye CAM 1'
    still_image_url: 'http://192.168.xxx.xxx:8123/api/hassio_ingress/...


Mi javi:
duplicated mapping key at line 20, column -296:
    camera:
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

DeeJay ::

ne daš še enkrat camera:
ampak daš dalje novo alinejo

  - platform: generic
    name: 'MotionEye CAM 1'
    still_image_url: 'http://192.168.xxx.xxx:8123/api/hassio_ingress/...
Don't f with me.

poweroff ::

Ah, ja, seveda. Stupid me.

Saj počasi bom že zaštekal logiko. Mogoče veš še za RGBW luči (Tasmota) - kako bi dodal kontrolnik za svetilnost in barvo?
sudo poweroff

DeeJay ::

To pa žal ne.
Poglej na HA community. Mogoče je tam že kdo kej pisal.
Don't f with me.

poweroff ::

OK, nekaj hudo ne delam prav.

V /config/configuration.yaml imam sedaj:

camera:
  - platform: generic
    name: 'Rain Radar'
    still_image_url: 'http://meteo.arso.gov.si/uploads/probase/www/observ/radar/si0-rm-anim.gif'
    verify_ssl: false
    
  - platform: generic
    name: 'MotionEye CAM 1'
    still_image_url: 'http://192.168.200.245:8081'
    verify_ssl: false


URL naslov http://192.168.200.245:8081 mi da živo sliko iz kamere (to sem vklopil v configu od motionEye addona v Supervizorju).

Na dashboardu pa dodam novo kartico:
aspect_ratio: 0%
camera_image: camera.motioneye_cam_1
entity: camera.motioneye_cam_1
hold_action:
  action: more-info
image: camera.motioneye_cam_1
show_name: true
show_state: false
tap_action:
  action: more-info
type: picture-entity
name: CAM1


... in je prazno. Ni slike. Ni mi jasno zakaj.
sudo poweroff

poweroff ::

OK, z svetilnostjo in barvami luči sme rešil. Imel sem vključeno napačno entiteto oz. napačno ploščico. Tole s sliko sem rešil na način, da sem dal widget statično sliko s tistim URLjem.

Problem je pa OpenVPN. Uporabil sme tole... https://github.com/larsklitzke/homeassi...

Po nekaj časa se mi med addoni pojavi local addon OpenVPN, ko pa dam install, pa traja... in traja.

Razmišljam, da bi bilo vseeno mogoče uporabiti Raspbiana z HA instalacijo. Samo problem je, ker potem ne vidim Supervisorja. Se da namestiti kakšno verzijo HA, ki vseeno ima Supervisorja? Od addonov dejansko uporabljam samo MotionEye in Mosquitto.

A je opcija, da obstoječo konfiguracijo nekako prenesem na novo inštalacijo?
sudo poweroff

sirotka ::

Kljub določenim omejitvam, se mi je vedno bolj dopadel hassio. Sam ga imam prek dockerja, tako da lahko zraven snemam tudi ostale zadeve.
Lahko si narediš snapshot in potem na novi inštalaciji samo označiš, kaj bi želel imet obnovljeno. Lahko si tudi config skopiraš.

poweroff ::

Saj meni je tudi všeč, me pa moti ta filozofija zaklenjenosti. Spominja na Apple.

Potem pa še bereš po forumih kako pametujejo zakaj ne bi smel uporabljati OpenVPNja (pri čemer so developerji Hassio skušali furati svoj lasten cloud) in solijo pamet drugim uporabnikom glede routinga, te pa vse mine.

Upam, da se da vsaj iptables poganjat oz. nastavit firewall, da preprečiš kakršnokoli komunikacijo navzven, razen na točno določene IP naslove.
sudo poweroff

darkolord ::

Zakaj pa tega - VPN in firewall - ne bi rešil na gatewayu? To itak pride prav, ko priključuješ čing-čong pametne naprave, na katere ne moreš nameščati ničesar ...

poweroff ::

To je tudi opcija, samo potem rabim dodatno napravo. Se mi zdi tisto bolj clean rešitev.

OK, kompliciram, ampak me res moti, ko nekdo drug začne uporabnikom vsiljevati kaj je najboljša opcija. "Apple misli namesto vas" filozofija mi ni bila nikoli blizu.
sudo poweroff

sirotka ::

HA podpira wireguard. Lahko si pa openvpn posnameš zraven pa je. Za blokirat oglase je dober tudi adguard.

poweroff ::

No saj to sprašujem. Kako si posnamem zraven OpenVPN. 8-)
sudo poweroff

sirotka ::

Na kak način si posnel hassio?

Prek dockerja si posnemi hassio, potem imaš naprej prosto pot.

https://www.home-assistant.io/installat...

openvpn pa prek dockerja ali npr. te skripte curl -L https://install.pivpn.io | bash

Zimonem ::

Poglej si pivpn. Sicer je pa ha siten za konfigurator, če greš iz predvidenih okvirov. Meni daje vtis kot da je skrpan vkup z žico in selotejpom.

Invictus ::

A ni zdaj Wire Guard zadnja VPN opcija ? In najboljša?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

poweroff ::

Ja, wireGuard je podprt. Moram samo še ugotoviti ali tudi kot client ali samo kot server.
sudo poweroff

Zimonem ::

Point to point , kaj naj bi bil server in kaj client?

poweroff ::

Aha, se vidi, da Wireguarda ne poznam. V glavnem pri OpenVPN je ideja, da se več clientov poveže na nek server, vsak dobi svoj lokalni IP in potem jaz lahko iz clienta 1 dostopam do clienta 3 (preko šifriranega tunela). Nekaj podobnega bi rad dosegel tukaj.
sudo poweroff

Zimonem ::

Saj je enako.

poweroff ::

Kratek update... danes je OpenVPN plugin začel delat. Očitno za namestitev (v ozadju) rabi preceeeej časa.
sudo poweroff

poweroff ::

Wireguard plugin je mišljen za postavitev serverja, Kako pa bi postavil clienta (peera), se pravi bi se HA povezoval na WG server?

Moj config (/etc/wireguard/clients/HomeAssistant.conf) je takle:

[Interface]
PrivateKey = *********************
Address = 10.0.0.3/32
DNS = 1.1.1.1

[Peer]
PublicKey = *********************
AllowedIPs = 0.0.0.0/0
Endpoint = xx.xx.xx.xx:51820
PersistentKeepalive = 25

sudo poweroff

WaterBoy ::

Zdravo

Sedaj se že kar nekaj časa mučim a mi ne uspeva.

HA mi deluje brez problema že kar nekaj časa na SD kartici, sedaj sem kupil SSD, in mi nikakor ne uspe usposobiti zadevo.

Na zadnje sem sledil temu postopku in ne deluje:


Problem je ker ne vem kako klonirati kartico na ssd. Nimam micro HDMI adapterja da bi na rpi priklopil ekran in naredil kot pravi tip v videu.

Sem kloniral kartico z ene par programi, na zadnje tudi z balenaEtcher in spet ni šlo.

Kaj še lahko storim.

Hvala

strumf666 ::

Zakaj pa poskušaš klonirat? Z baleno inštaliraš HA na ssd in potem narediš import backupa.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

poweroff ::

Kratek update situacije... HA sem namestil po temle postopku:
https://peyanski.com/how-to-install-hom...

Torej, najprej sem na RPi3 namestil Raspbian Buster, gor dal VPN, firewall, itd... nato pa HA skupaj s Supervisorjem (Supervisor mi je všeč, ker preko njega lahko enostavno nameščam addone in je zadeva precej bolj integrirana kot brez tega).

Zadeva se še posodablja, ampak se Home Assistant observer že oglaša na portu 4357 na VPN IP naslovu. Problem je pa, da se ne oglaša na IP naslovu lokalnega omrežja.

Kot vidim, se zadeva odloči, da se bo oglašala samo na enem izmed IP naslovov in to je to. Je to neka docker finta? Če da, se da nastavit, da se bo sistem oglašal na več IPjih (če ima naprava več IP naslovov)?

Mimogrede, opazil sem, da se je pojavil cel kup omrežnih vmesnikov, poleg hassio še 6 omrežnih vmesnikov z imeni kot veth4c5e959, ipd...
sudo poweroff

Zimonem ::

sirotka ::

Si pogledal mogoče external/internal url pod configuration - > general? Imaš tam vpisan notranji ip?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

poweroff ::

Zimonem je izjavil:

Ah network manager https://en.m.wikipedia.org/wiki/Network...

Ah, NetworkFucker again... :|
sudo poweroff

poweroff ::

sirotka je izjavil:

Si pogledal mogoče external/internal url pod configuration - > general? Imaš tam vpisan notranji ip?

Sem, pa ni videt, da bi imelo kaj vpliva. Razen, če je treba restartat. Kar pa zna biti hec, nazadnje ko sem restartal, se ni več pobral.
sudo poweroff

sirotka ::

Skoraj 100% bo potreben reset ja, nisem pa testiral, vendar je to vrednost, ki je lahko zapisana tudi v configu, tam pa rabiš reset.

Zimonem ::

Načeloma bi moralo it čez z restartom networkmanagerja. Ha naj bi bolj ali manj glede topologije baziral na NM.

Zato je pri meni HA PNG.

poweroff ::

Ha, najprej sem ga restartal preko GUIja... seveda internal URL (IP) ne dela.

Potem sem v konzoli rekel sudo reboot... po rebootu, guess what:

docker ps -a
CONTAINER ID   IMAGE                                               COMMAND                  CREATED          STATUS                       PORTS                  NAMES
11494a10dba8   homeassistant/armv7-addon-mosquitto:5.1.1           "/init /run.sh"          13 minutes ago   Exited (129) 2 minutes ago                          addon_core_mosquitto
3f71e38dbaa1   homeassistant/armv7-addon-configurator:5.2.0        "/init"                  19 minutes ago   Exited (0) 2 minutes ago                            addon_core_configurator
990866b51680   homeassistant/raspberrypi3-homeassistant:2021.2.3   "/init"                  46 minutes ago   Exited (137) 2 minutes ago                          homeassistant
d7e48d2f636a   homeassistant/armv7-hassio-observer:2020.10.1       "/init"                  2 hours ago      Up About a minute            0.0.0.0:4357->80/tcp   hassio_observer
cd2e215dda73   homeassistant/armv7-hassio-multicast:3              "/init"                  2 hours ago      Exited (0) 2 minutes ago                            hassio_multicast
40b127c60f68   homeassistant/armv7-hassio-cli:2021.02.1            "/init /bin/bash -c ..."   2 hours ago      Exited (0) 2 minutes ago                            hassio_cli
f840a421282f   homeassistant/armv7-hassio-audio:2021.02.1          "/init"                  2 hours ago      Exited (0) 2 minutes ago                            hassio_audio
21e13c40621a   homeassistant/armv7-hassio-dns:2021.01.0            "/init"                  2 hours ago      Exited (0) 2 minutes ago                            hassio_dns
2d8876ec19f4   homeassistant/armv7-hassio-supervisor               "/init"                  2 hours ago      Exited (137) 3 minutes ago                          hassio_supervisor


Pujsek crashne kolikor je dolg in širok!

Torej je treba reči:
docker restart homeassistant
docker restart hassio_multicast
docker restart hassio_observer
docker restart hassio_cli
docker restart hassio_audio
docker restart hassio_dns
docker restart hassio_supervisor

docker restart addon_core_configurator
docker restart addon_core_mosquitto


...počakati spet kar nekaj časa in potem se zadeva postavi in je videti, da celo deluje. Mi pa ni jasno zakaj pogine oz. se po rebootu ne pobere sama od sebe...

Kako najbolj elegantno to rešit? Quick and dirty way bi bila neka cron skriptica @reboot, ampak docker ima verjetno kakšne svoje rešitve?
sudo poweroff

Zimonem ::

Loge mal poglej. Načeloma ima docker precej malo fint.

darkolord ::

Rebootaj še enkrat in poglej v log, zakaj se je skrešal:

journalctl -u hassio-supervisor
docker logs hassio-supervisor

poweroff ::

Saj to je problem, ne vidi se nič:

sudo journalctl -u hassio-supervisor
-- Logs begin at Tue 2021-03-02 20:12:07 CET, end at Tue 2021-03-02 20:13:46 CET. --
mar 02 20:13:03 doma systemd[1]: Starting Hass.io supervisor...
mar 02 20:13:06 doma docker[1133]: hassio_supervisor
mar 02 20:13:06 doma systemd[1]: Started Hass.io supervisor.


docker logs hassio_supervisor 



docker logs homeassistant


sudo journalctl -u homeassistant
-- Logs begin at Tue 2021-03-02 20:12:07 CET, end at Tue 2021-03-02 20:15:39 CET. --
-- No entries --


Samo dela ne.
sudo poweroff

Zimonem ::

Sem nekje zgoraj omenil, da sem šel iz ha... Vem vdaja. Ampak pametni dom mi je zajebancija. Time waster. Pa na koncu ni toliko znimiv.kot požre cajta. Ampak pogumno.

poweroff ::

Mah, obstaja še ena rešitev... HA OS, pa OrangePi Zero vmes, pa gor lahko nakucaš kar hočeš...
sudo poweroff

sirotka ::

Kaj ti pravi pa direktni log od HA? Ni hudič, da tam ni nobene napake notri.

poweroff ::

Hm, veš kaj sem naredil... obupal in namestil HA OS, ampak sem ga zaprl za en OrangePi za 10 EUR. Bom pač na zunanji napravi kontroliral pretok podatkov.

Mimogrede sem imel še eno zabavno epizodo z HA za iOS... zadeva je "našla" HA s prejšnjim VPN IPjem na lokalnem omrežju, kako mi ni jasno, developerji trdijo, da preko mDNS, ampak no way, ker se tole čisto nova inštalacija HA, kjer ni sledu o VPN... plus router sem rebootnil vmes.

No, ko sem pa hotel ročno vpisati URL, je pa zadeva crashnila. Potem sem ugotovil, da se tako obnaša samo ko je sistemski jezik slovenščina... se pravi nastaviš jezik na ang, rebootneš phone, priklopiš HA App, spremeniš jezik nazaj na slo, rebootneš telefon in srečno živiš do konca svojih dni. V glavnem, trapast bug.
sudo poweroff

Zimonem ::

Bolj boš kopal bolj ti bo jasno da je zadeva znešena na kup, ne pa zdizajnirana.

poweroff ::

Ja, to mi je že jasno. Je pa res, da zmagajo vse integracije. Heh, mogoče se staram in mi je všeč udobnost... ampak se tolažim s tem, da imam vsaj toliko pameti, da zadevo containam za firewall. 8-)
sudo poweroff

sirotka ::

Huh, ne vem zakaj te tako heca, pri meni je zadeva bolj ali manj stabilna. Bile so težave v verzijah 0.2x, po 0.5x pa načeloma nimam težav. Mi pa ne laufa prek vpnja in posnet je na nasu, na malinah je vse skupaj delovalo prepočasi.

dmok ::

Kaj ZeroTier nihče ne zaupa ? Jaz sem problem oddaljenega dostopa rešil z ZeroTier One addon-om.

poweroff ::

Stvar je v tem, da imam jaz lastno infrastrukturo, VPN z nekaj čez 120 endpointi, ki se med sabo povezujejo.
sudo poweroff

poweroff ::

Vprašanje... zdaj sem prišel do avtomatizacij in se malo igram z njimi. Rad bi naredil, da ko se odprejo vhodna vrata, dobim na telefon in na mail obvestilo o dogodku.

Na vratih imam magnetno stikalo od Aquare. Torej, naredim novo avtomatizacijo, ji določim ime in opis ter določim Mode: single.

Pod Triggers sem dal:
Trigger type: State
Entity: binary_sensor.lumi_lumi_sensor_magnet_aq2_on_off
Attribute: Icon
From: Off
To: On
For sem pustil prazno.

Conditions sem pustil prazno.

Actions pa imam Call service in potem e-mail in mobile app notification. To slednje dela, ker ko kliknem Run actions, dobim mail in telefon mi zapiska.

Problem je, ker notificationa ne dobim, ko se vrata odprejo.

Še yaml:

alias: Obvestilo - vhodna vrata
description: 'Obvestilo, ko se odprejo vhodna vrata'
trigger:
  - platform: state
    to: 'On'
    from: 'Off'
    entity_id: binary_sensor.lumi_lumi_sensor_magnet_aq2_on_off
    attribute: icon
condition: []
action:
  - service: notify.send_email
    data:
      message: Vhodna vrata so se odprla.
      title: Vhodna vrata
  - service: notify.mobile_app_mojfon
    data:
      message: Vhodna vrata so se odprla.
      title: Vhodna vrata
mode: single


Verjetno je problem pri conditions? Ampak po drugi strani pa imam definiran trigger...

V naslednjem koraku bi rad določil, da obvestila ne dobim, če je v sistemu prisoten moj telefon oziroma, da ga dobim samo ob določenem času (npr. od do datuma ali od ure x do ure y)...
sudo poweroff

sirotka ::

Tole bi precej bolj elegantno rešil z node red-om.

Npr za odprta vrata je samo state node, potem sem dodal switch node in function node za format sporočila ter na koncu service node, ki to sporočilo pošlje. V yamlu imam edino še avtomatizacijo za obvestila o končanju pranja/sušenja, pa še to le zato, ker sem bil prelen in nisem še naredil ekvavilenta v NR.

Random iz neta:

dmok ::

poweroff je izjavil:

Vprašanje... zdaj sem prišel do avtomatizacij in se malo igram z njimi. Rad bi naredil, da ko se odprejo vhodna vrata, dobim na telefon in na mail obvestilo o dogodku.

Attribute: Icon

Si poskusil vreči ven Attribute ? Pa conditions tudi ne rabiš navajat, če ni nobenega pogoja.

d4vid ::

Node-red če jaz prav razumem, lahko postavim na čisto posebej raspberry pi, ampak se lahko vseeno poveže na HA?

Študiram, da bi vrgel ven iz kurilnice seltrona in vse skupaj postavil na raspberry pi. Uporabil bi DS18B20 senzorje, odlocam se se za resitev sobnih termostatov, saj trenutni seltroni rabijo samo 2 vodnika, vec jih pa nimam speljanih do njih. Zaupanja v wifi in mrezno povezavo pa nimam, edino če bi naredil konkreten upgrade in postavil vse na ubiquti in podobno.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

boocko ::

poweroff je izjavil:


Pod Triggers sem dal:
Trigger type: State
Entity: binary_sensor.lumi_lumi_sensor_magnet_aq2_on_off
Attribute: Icon
From: Off
To: On
For sem pustil prazno.


Poskusi on / off z malo začetnico.

poweroff ::

Tnx. Sem vrgel ven attribute (kar mislim, da ni bilo bistveno), ter "On" "Off" dal z malo ("on", "off") in sedaj dela. Hec: na začetku sem že imel z malo, pa ni delalo... čeprav lahko da je bil še kakšen drug problem.
sudo poweroff

d4vid ::

Zna bit včasih HA kot USB tipa A. Tako ne gre, obratno ne gre, ga spet obrneš pa gre.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2477424419 (3631) matobeli
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205252212 (11428) pierch
»

Domače omrežje - preveč heavy duty za hardware

Oddelek: Omrežja in internet
362892 (1319) roki11
»

Philipsove pametne žarnice kot vhodna vrata za hekerje

Oddelek: Novice / Varnost
419837 (6671) MrStein
»

pametno wifi stikalo 220v na senzor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
289231 (1401) laguna1

Več podobnih tem