» »

Home Assistant vs. KNX

Home Assistant vs. KNX

AliR ::

Zanima me primerjava med omenjenima sistemoma, kateri so plusi in minusi? Sem bolj naklonjen kablom, je v tem primeru boljši KNX? Tudi stikal ne bi rad imel 10 v eni sobi, je zaradi tega KNX boljši, kjer imaš na enem stikalu tudi 10 tipkal? Želim tudi lokalno povezavo in ne preko raznih Cloudov, seveda preko mobilnega tel. in dvostopenjsko avtentikacijo.
Je cenovno Home Assistant toliko cenejši?

darkolord ::

Mešaš jabolka in tovorne kamele.

Home Assistant je programska oprema za hišno avtomatizacijo in za povezavo različnih sistemov med sabo.
KNX je tip mreže za povezovanje naprav za hišno avtomatizacijo.

Home Assistant podpira ogromno sistemov, naprav in načinov povezave, vključno s KNX. Je pa samo software, tako da vedno rabiš še nek drug sistem (ali več njih) za povezovanje samih naprav (stikal, luči, ...).

AliR ::

darkolord je izjavil:

Mešaš jabolka in tovorne kamele.

Home Assistant je programska oprema za hišno avtomatizacijo in za povezavo različnih sistemov med sabo.
KNX je tip mreže za povezovanje naprav za hišno avtomatizacijo.

Home Assistant podpira ogromno sistemov, naprav in načinov povezave, vključno s KNX. Je pa samo software, tako da vedno rabiš še nek drug sistem (ali več njih) za povezovanje samih naprav (stikal, luči, ...).


Aha, hvala lahko še bolj pojasniš, da bom razumel? Nek hardware + Homeassistant ali npr. KNX mreža in KNX vmesnik?

Jure14 ::

AliR je izjavil:

Nek hardware + Homeassistant ali npr. KNX mreža in KNX vmesnik?

Za KNX moraš točno vse v naprej predvidet.
Je dossti težje kasneje dodatne kable vlečt.
Pri KNXu imaš v bistvu v hiši 2 "napeljavi". Ena nizkonapetostna 24V za KNX signale, in 230V za "porabnike". Obe napeljavi pa se "združita" v KNX kontrolerju.

Torej pri KNXu gre ena parica iz "centrale" do stikala in ena parica iz centrale do "porabnika" (luči, rolete,...)

Pri "HA" sistemu pa imaš "običajno" napeljavo. Torej parica od varovalke do stikala in naprej do žarnice.

AliR ::

Jure14 je izjavil:

AliR je izjavil:

Nek hardware + Homeassistant ali npr. KNX mreža in KNX vmesnik?

Za KNX moraš točno vse v naprej predvidet.
Je dossti težje kasneje dodatne kable vlečt.
Pri KNXu imaš v bistvu v hiši 2 "napeljavi". Ena nizkonapetostna 24V za KNX signale, in 230V za "porabnike". Obe napeljavi pa se "združita" v KNX kontrolerju.

Torej pri KNXu gre ena parica iz "centrale" do stikala in ena parica iz centrale do "porabnika" (luči, rolete,...)

Pri "HA" sistemu pa imaš "običajno" napeljavo. Torej parica od varovalke do stikala in naprej do žarnice.


Kako pa pri HA poteka " komunikacija", če je "običajna" napeljava, torej kabel za elektriko?

byvaxyjy ::

@OP, Mimogrede, jaz ti lahko še povem kaj imata skupnega, seveda racionalno razmišljanje, fetiši so drugo.

Nepotrebna sta in samo še en detajl s katerim imaš več dela kot koristi, kar velja pribljižno za celotno domačo avtomatizacijo (kar jo dejansko rabiš, dobiš skupaj z napravo, recimo regulator za peč).

Ne se po nepotrebnem v stroške metat, celotna trg glede domače avtomatizacije izvira iz preseravanja, na koncu vsakdo obupa nad njo (ko je že malo starejša in je treba ves čas nekaj drkati po sistemu, da dela) na koncu ne boš nič od tega uporabljal, raje si boljša okna/vrata/... kupi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: byvaxyjy ()

misek ::

V eni letošnji številki revije Monitor je bilo prikazano nekaj različnih primerov v domovih. Morda se najde kakšna uporabna informacija.

johnnyyy ::

HA je računalniški program oz. spletna stran z backendom, ki teče na tvojem domačem serverju/računalniku/RPi-ju etc. Backend pa se povezuje potem na naprave, glede na konfiguracijo in komunikacijo, ki jih imaš.

Torej če hočeš prižigati luč z HA, potrebuješ:
ali nek rele ki se poveže v (W)LAN in ga potem preko HA in upravljaš preko ethernet omrežja
ali nek rele ki se poveže prek MODBUS RTU (RS485) in ga potem upravljaš preko USB->RS485 dongla
ali PLC z ethernet oz. MODBUS povezavo, ki ga upravljaš po zgornjih postopkih
ali rele ki ga direktno vklapljaš prek RPi GPIO pina
ali ...

Ti releji/PLC/etc se po navadi inštalirajo kar v električni omarici, saj tako inštalacijia postane bolj profi kot če bi v vsaki razdelilni dozi imel nek računalnik/rele itd. Filozofija je predvsem v tem, da če imaš dovolj zmogljivo pamet na vrhu, v vmesnih členih veliko pameti ne potrebuješ, saj vse opravljaš iz ene točke oz. centralnega sistema.

Pri KNXu gre za bus (lahko je powerline, parica, wireless) kjer naprave komunicirajo po busu in tako lahko tipka direktno proži luč. Pač filozofija pameti je v tem, da ima vsaka naprava toliko pameti da lahko komunicira z omrežjem in z drugimi napravami, tako neke centralne enote niti ne rabiš.

Kaj je ceneje/boljše je odvisno od tvojih potreb. Če delaš sam, potem se ti bolj splača vzeti HA. Če ti bi to delal drug, ne poznam podjetja, ki bi zgradili takšno rešitev in da bi potem za tem s podjetjem (10+ ljudi) tudi stalo. Dobra lastnost KNX sistema je v tem, da so zadeve precej bolj specificirane, a posledično tudi držaje.

DeeJay ::

KNX je smiseln za novogranje ali adaptacije, vendar morš predvidet vse v naprej. Plus cena je zelo visoka.

Kot so ti že ostali povedal, ti pa sam HA ne pomaga nič brez dodatnih naprav (senzorji, releji, ...) te maš pa od N proizvajalcev, ki potem komunicirajo med sabo preko HA preko različnih protokolov (wifi, zigbee, BT, lan, ...)
Don't f with me.

matter ::

Lahko si v hiši (predvsem novogradnji) urediš KNX, ki je vodilo za priklop seznorjev, tipk ...
Dobro je v tem, ker KNX deluje povsem samostojno.

Potem pa imaš HA, ki se preko IP vmesnika poveže s KNX in lahko potem naprave in podatke iz senzorjev (iz KNX) vidiš in upravljaš v HA.
V HA lahko izvajaš tudi logiko, kjer pa je potem delovanje te logike odvisno ali HA dela ali ne.

Jaz imam v planu za novogradnjo sam urediti KNX za večino senzorjev, stikal, upravljanje luči, talnega gretja, senčil ... Ze določene rešitve bom uporabil ESP32, ter morda tudi kaj od Shelly. Predvsem zaradi visoke cene KNX bo potrebno malo pokombinirati.
Potem pa vse skupaj na HA, da imaš urejeno visualizacijo in logiko, kjer niti ne veš li je naprava na KNX, ESP32, zigbee ...

To pomeni, da KNX samostojno deluje tudi on izpadu HA, vsaj za osnovne funkcije brez logike, da bo žena srečna.

Če pa imaš staro hišo, pa si raje omisli HA skupaj z zigbee, matter, zwave, shelly (wifi), esp32 ... kjer večino IOT deluje preko brezžičnega prenosa in so tudi naprave poceni.

Takšna je do sedaj moja izkušnja. S KNX imam le izkušnje kar sem si najel opremo, da sem preveril integracijo s HA. S HA pa imam veliko izkušenj na starem objektu.
Grem basket pa bom neloke metal

johnnyyy ::

matter je izjavil:

Lahko si v hiši (predvsem novogradnji) urediš KNX, ki je vodilo za priklop seznorjev, tipk ...
Dobro je v tem, ker KNX deluje povsem samostojno.

Potem pa imaš HA, ki se preko IP vmesnika poveže s KNX in lahko potem naprave in podatke iz senzorjev (iz KNX) vidiš in upravljaš v HA.
V HA lahko izvajaš tudi logiko, kjer pa je potem delovanje te logike odvisno ali HA dela ali ne.

Jaz imam v planu za novogradnjo sam urediti KNX za večino senzorjev, stikal, upravljanje luči, talnega gretja, senčil ... Ze določene rešitve bom uporabil ESP32, ter morda tudi kaj od Shelly. Predvsem zaradi visoke cene KNX bo potrebno malo pokombinirati.
Potem pa vse skupaj na HA, da imaš urejeno visualizacijo in logiko, kjer niti ne veš li je naprava na KNX, ESP32, zigbee ...

To pomeni, da KNX samostojno deluje tudi on izpadu HA, vsaj za osnovne funkcije brez logike, da bo žena srečna.

Če pa imaš staro hišo, pa si raje omisli HA skupaj z zigbee, matter, zwave, shelly (wifi), esp32 ... kjer večino IOT deluje preko brezžičnega prenosa in so tudi naprave poceni.

Takšna je do sedaj moja izkušnja. S KNX imam le izkušnje kar sem si najel opremo, da sem preveril integracijo s HA. S HA pa imam veliko izkušenj na starem objektu.

Meni filozofija KNX ni ravno pri srcu. Saj bi razumel, da je stvar dobra če imaš med senzorji in aktuatorji par km razdalje, a pri neki hiši za par 10m linije pa je elektronika za vsak drek precejšen overkill. Še posebej mi ni všeč zaprt standard in zaprt SW za programiranje modulov, kjer niti stikala ne moreš zamenjati brez nekega programiranja.

Tako da jaz bom šel v smer, da bo inštalacija klasična in da spoje delam v omarici, tako lahko kasneje menjam navadna stikala in dodam PLC z MODBUS podporo. V PLCju sprogramiram enostavno logiko, da stvari delajo tudi če server mrkne, HA pa skrbi za dodaten nadzor. Če pa si bom zaželel kakšnega dodatnega nivoja, kjer se bo logika izvajala le v HA, pa stavim na dobri stari MODBUS (RS485).

Mi je pa pri HA všeč tudi, ker lavfa na obilo naprav in ne rabiš neke "specialne naprave". S tem mislim na to, da lahko na nekem serverju kjer imaš file sharing, backup itd. poganjaš dodatno instaco HA.

AliR ::

misek je izjavil:

V eni letošnji številki revije Monitor je bilo prikazano nekaj različnih primerov v domovih. Morda se najde kakšna uporabna informacija.


Drži, uporaben članek --> https://www.monitor.si/clanek/kako-pame...

Invictus ::

Za pametni dom bo najbolje tole:

https://www.teledynelecroy.com/doc/100b...
https://www.ti.com/lit/wp/szzy009/szzy0...

Ethernet na parici...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

johnnyyy ::

Invictus je izjavil:

Za pametni dom bo najbolje tole:

https://www.teledynelecroy.com/doc/100b...
https://www.ti.com/lit/wp/szzy009/szzy0...

Ethernet na parici...

Ta tehnologija bi prišla v poštev v primerih ko imaš velike razdalje in bi bil baker tako drag, da bi pri uporabi tehnologije prišparal na kablu. Dokler pa tega ni, je pa čisto vseeno ali vlečeš eno parico ali pa CAT5E. Je pa spet vprašanje ali rabiš za neka binarna stikala/aktuatorje 100Mbps linijo, ker na koncu lahko vzameš eno parico z RS485 in prek nje komuniciraš z vsemi binarnimi aktuatorji/senzorji po hiši...

and31333 ::

v primeru, da kogarkoli zanima. sam sem uredil komplet vso komunikacijo med HA in PLCjem. Sam PLC ob izpadu HA tudi prevzame upravljanje tako da luči itd deluje normalno naprej. Na PLC je možno priklopiti alarm, dimne senzorje, žaluzije, seveda luči, motorizirano ograjo, zalivanje vrta/zelenice, bazen, ogrevanje in še pa še. Prav tako trenutno ravno dokončujem stenske enote torej zaslone na dotik za upravlanje. V bistvu vse kaj zmore KNX in še več. Predvsem pa veliko ceneje in več možnosti za razširitev. Enak računalnik ki upravlja HA je lahko potem tudi hkrati medijski center oz snemalnik za kamere. V kolikor kogarkoli zanima kaj več me lahko kontaktira. Prav tako je možen ogled testne hiše in videt sistem v delovanju.

Kontakt:
andraz33@protonmail.com

Invictus ::

johnnyyy je izjavil:

Invictus je izjavil:

Za pametni dom bo najbolje tole:

https://www.teledynelecroy.com/doc/100b...
https://www.ti.com/lit/wp/szzy009/szzy0...

Ethernet na parici...

Ta tehnologija bi prišla v poštev v primerih ko imaš velike razdalje in bi bil baker tako drag, da bi pri uporabi tehnologije prišparal na kablu. Dokler pa tega ni, je pa čisto vseeno ali vlečeš eno parico ali pa CAT5E. Je pa spet vprašanje ali rabiš za neka binarna stikala/aktuatorje 100Mbps linijo, ker na koncu lahko vzameš eno parico z RS485 in prek nje komuniciraš z vsemi binarnimi aktuatorji/senzorji po hiši...

Za večino naprav bi bila dovolj.

Poleg tega bi na en Ethernet kabel lahko priklopil 4 naprave. Tukaj jaz pač vidim korist... Sicer lahko ponucaš 2 parici v Ethernet kablu, pa imaš 2 napravi gor. Nekaj se da "prišparat" :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2477425852 (5064) matobeli
»

pametna hiša, stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7617192 (1682) kriptobog
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473621 (2240) s1m0n
»

IT v novi hisi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
627801 (5795) jero_no1
»

Pametna instalacija

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
84062 (2339) fikus_

Več podobnih tem