» »

Kako do bogastva? (obdavčitev v slo)

Kako do bogastva? (obdavčitev v slo)

«
1
2 3

Mitja223 ::

Evo računam, preoblikoval se bom iz normiranca klasičen d.o.o. pa me zanima kaj se sploh splača delat pri nas in kako si to čim manj obdavčeno izplačati...

Primer, recimo, hočem vsak mesec 10kE plače (neto ne bruto) pa sem danes pri računovodstvu ugotovil, da se mi v tem primeru bolj splača zadevo izplačat kot kapitalski dobiček kot plačo, ki gre v dohodnino (in pridemo na 50% obdavčitev, kapitalski dobiček pa je "samo" 40% obdavčen).

Torej pridemo kam? Kako folk dobi milijone na TRR če v naši državi to sploh ni mogoče (brez, da daš še enkrat toliko za davke).

Stroški mi bore malo pomagajo, kaj bom zapravljal denar za neki kar ne rabim, rad bi denar na TRR s katerim lahko razpolagam po svoje (legalno seveda).

Torej direktor, ki ima 5kE bruto plače v Sloveniji ima dejansko borih 2,5kE dejansko na računu na koncu mesec... kar ni malo, ni pa neko preseravanje.

Sem že na tem, da se dogovorim za kakšno dodatno svetovanje proti plačilu ampak po tem sodeč kar vidim v medijih, nekih legalnih poti v Sloveniji ni?

Mitja223 ::

Edit: Tu še velja omeniti, da normiranec več ne morem biti, ker bom letos 500kE presegel, normiranca + d.o.o. pa nočem, ker bom plačal davek ko največji debil, ko me po dejanskih obdavčijo (ker bo ista dejavnost).

shintaro ::

popravi 500k na 50k...

če hočeš legalno razpolagat z denarjem... nimaš druge kot plačat vse kar zahtevajo.. seveda veš da pri d.o.o-ju ne moreš kr tko dvigat in tako dalje... bratranc ma d.o.o. za 100k prometa na leto in plača tok davka da glava peče.

Vsekakor razmisli o kaki BiH , da bi tam mel registrirano?

Ti pa povem, da se navadi nič kupovat. In šparaj šparaj in vsak cent naj ti bo veliko breme porabit... Tako boš videl kako se hitro nabere.

jype ::

Mitja223 je izjavil:

Torej pridemo kam? Kako folk dobi milijone na TRR če v naši državi to sploh ni mogoče (brez, da daš še enkrat toliko za davke).
Še enkrat toliko dam za davke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

TheBlueOne ::

To ni omejeno samo na Slovenijo. Stabilne in mocne drzave pac imajo svojo ceno.

Place direktorjev Bruto/Neto so v EU tam tam. Razlika v obdavcitvah je bolj pri nizkih placah. Ti povem iz, da nad bruto 50k€ ni vec nekih posebnih razlik, se posebej, ce gledas celotni strosek delodajalca.

Ce se ne motim, je kar se tice davkov nekako tako. Najprej je davek na dobicek podjetja, ki ti ga na vsak nacin obracunajo. To pomeni, da ce si imel 100k€ dohodkov in 20k€ odhodkov, bos 19% obdavcen za 80k€. S tem denarjem se ne prosto razpolagas in ker drzava zeli, da cim vec denarja investiras, bos verjetno oproscen DDVja in bos na nek nacin dobil ta davek nazaj, ce bos investiral naprej.

Potem pa pride se izplacilo dobicka lastniku, ki pa je obdavcen s ce se ne motim 25%. In dejansko prides nekje na 40% obdavcitve, ce si dobicek izplacas na TRR. Ampak to pravtako ni kaksna posebnost, ki bi bila omejena na Slovenijo.

Miljoni na TRR so verjetno redkost, ljudje, ki imajo milione placajo ljudi, ki carajo z njihovim kapitalom. Direktorji nimajo samo 5k€ bruto place. :)

shintaro ::

TheBlueOne je izjavil:



Potem pa pride se izplacilo dobicka lastniku, ki pa je obdavcen s ce se ne motim 25%. In dejansko prides nekje na 40% obdavcitve, ce si dobicek izplacas na TRR. Ampak to pravtako ni kaksna posebnost, ki bi bila omejena na Slovenijo.


Tako je, bratranec mi je isto povedal. Na koncu si nekje 40%. (če si izplačaš)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: shintaro ()

BladE_ ::

Malo poguglaj Rok Snežič in kot je že zgoraj predlagano, Bosna. Prej omenjenega gospoda in svetovanje dobiš za 350EUR/h, kar pa je na številke, ki jih omenjaš kaplja v morje.
Akcija - Reakcija

Unknown_001 ::

Preseli se v Švico.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

jype ::

Unknown_001 je izjavil:

Preseli se v Švico.
V Švici so davki za prihodke v rangu milijona na leto sicer nižji kot pri nas, a je končni strošek življenja tam toliko višji, da ti mora biti Švica dejansko všeč, da se ti splača seliti tja. V primerjavi s Slovenijo jaz ne vidim bistvenih prednosti, razen tega, da nisi v EU in se en kup drugih reči bistveno zakomplicira.

Unknown_001 ::

jype je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Preseli se v Švico.
V Švici so davki za prihodke v rangu milijona na leto sicer nižji kot pri nas, a je končni strošek življenja tam toliko višji, da ti mora biti Švica dejansko všeč, da se ti splača seliti tja. V primerjavi s Slovenijo jaz ne vidim bistvenih prednosti, razen tega, da nisi v EU in se en kup drugih reči bistveno zakomplicira.


Firma v Švici, stanovanje v Nemčiji.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Smurf ::

Welcome to the club. Kapitalski dobicek je se zmeraj relativno ugodno v primerjavi z dohodnino. Prvi je kot si ze omenil okoli 40% drugi pa je se visji kot 50% (moras racunati bruto bruto v neto razmerje).

c3p0 ::

Ne greš v visoko plačo, ampak daš čim več v stroške. Zakaj misliš, da se pri nas vozi toliko dragih avtov?

Invictus ::

Unknown_001 je izjavil:

jype je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Preseli se v Švico.
V Švici so davki za prihodke v rangu milijona na leto sicer nižji kot pri nas, a je končni strošek življenja tam toliko višji, da ti mora biti Švica dejansko všeč, da se ti splača seliti tja. V primerjavi s Slovenijo jaz ne vidim bistvenih prednosti, razen tega, da nisi v EU in se en kup drugih reči bistveno zakomplicira.


Firma v Švici, stanovanje v Nemčiji.

Ni tako simple.

Potem si hkrati davčni zavezanec Švice in Nemčije. Švicarji zahtevajo svoje, Nemci pa te tudi ne bodo izpustili iz rok.

BTW. Švica nima podpisanega sporazuma o izogibu dvojnega obdavčevanja.

Drugače pa je minimalna letna plača za svežega diplomiranca nekje 80.000 CHF. Z izkušnjami hitro prideš na 120 - 150k CHF. Freelancerji v Švici dobijo tudi do 300k EUR/leto.

Ampak, ko si dlje v Švici kot 90 dni na leto, te njihova davčna beleži kot davčnega rezidenta Švice. Poleg tega so prenočišča svinjsko draga, tako da si marsikdo kar najame stanovanje. Dolgoročno ceneje...

Seveda pa lahko delaš še naprej za 1500 EUR neto v Sloveniji in živiš pri mami ;).

Meni je Švica všeč. Ima vse kar rabim. razen morja seveda. Ampak je Francija blizu. Samo selitev trenutno pri meni ne pride v poštev.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Unknown_001 ::

Firma na Cipru stanovanje v Sloveniji.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

NikolormousB ::

Torej direktor, ki ima 5kE bruto plače v Sloveniji ima dejansko borih 2,5kE dejansko na računu na koncu mesec... kar ni malo, ni pa neko preseravanje.


V čem točno je problem?

Če hočeš 10k neto prihodkov na račun, moraš ustvariti cca. 15k dodane vrednosti. Nekaj si izplačaš skozi osnovno plačo, recimo tam do 2 jurja neto je še znosno. Hkrati si maksimiziraš bonitete (regrese, ustrezno obračunaš službene poti itd). Ostalo si izplačaš kot kapitalski dobiček in plačaš tistih 40%.

Višji kot so zneski, manj te bolijo dodatni davki.

shintaro ::

Invictus je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

jype je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Preseli se v Švico.
V Švici so davki za prihodke v rangu milijona na leto sicer nižji kot pri nas, a je končni strošek življenja tam toliko višji, da ti mora biti Švica dejansko všeč, da se ti splača seliti tja. V primerjavi s Slovenijo jaz ne vidim bistvenih prednosti, razen tega, da nisi v EU in se en kup drugih reči bistveno zakomplicira.


Firma v Švici, stanovanje v Nemčiji.

Ni tako simple.

Potem si hkrati davčni zavezanec Švice in Nemčije. Švicarji zahtevajo svoje, Nemci pa te tudi ne bodo izpustili iz rok.

BTW. Švica nima podpisanega sporazuma o izogibu dvojnega obdavčevanja.

Drugače pa je minimalna letna plača za svežega diplomiranca nekje 80.000 CHF. Z izkušnjami hitro prideš na 120 - 150k CHF. Freelancerji v Švici dobijo tudi do 300k EUR/leto.

Ampak, ko si dlje v Švici kot 90 dni na leto, te njihova davčna beleži kot davčnega rezidenta Švice. Poleg tega so prenočišča svinjsko draga, tako da si marsikdo kar najame stanovanje. Dolgoročno ceneje...

Seveda pa lahko delaš še naprej za 1500 EUR neto v Sloveniji in živiš pri mami ;).

Meni je Švica všeč. Ima vse kar rabim. razen morja seveda. Ampak je Francija blizu. Samo selitev trenutno pri meni ne pride v poštev.


bratranec je naredil magisterij in se zaposlil v švici.. In je ZELO zadovoljen.. O plači ga nism spraševal, sem pa siguren da ko plača najemnino, ni neke blazne razlike v dohodkih ..

Tujina tujina... če sta DVE plače (žena in mož) , če je samo ena.. mora bit zlo velika, da si finančno na boljšem.
Selitev v tujino pa je 95% zarad financ.

Invictus ::

shintaro je izjavil:


bratranec je naredil magisterij in se zaposlil v švici.. In je ZELO zadovoljen.. O plači ga nism spraševal, sem pa siguren da ko plača najemnino, ni neke blazne razlike v dohodkih ..

Še 1x dobro premisli in preračunaj.

Osnovna plača za doktorja znanosti začetnika je 120.000 CHF. Za magisterij bi plačali nekje 100.000 CHF.

Letna najemnina enega dobrega dvosobnega stanovanja na malo boljši lokaciji je pa cirka 24.000 CHF. S stroški vred.

Zdaj pa računaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mitja223 ::

Smurf je izjavil:

Welcome to the club. Kapitalski dobicek je se zmeraj relativno ugodno v primerjavi z dohodnino. Prvi je kot si ze omenil okoli 40% drugi pa je se visji kot 50% (moras racunati bruto bruto v neto razmerje).


Kapitalski dobiček se ti splača nad 70.907,20 EUR letno

Kapitalski dobiček ti ne gre v dohodnino, efektivna obdavčitev pa je 60.75%.

S to razliko, da ti kapitalski dobiček ne gre v prispevke, pokojnino, ipd.

c3p0 je izjavil:

Ne greš v visoko plačo, ampak daš čim več v stroške. Zakaj misliš, da se pri nas vozi toliko dragih avtov?


Amortizacija je 5 LET! Da o tem, da moraš kao upravičit vsak kilometer sploh ne govorimo, kar ni problem, dokler ne pride do tega, da moraš to dejansko začeti dokazovati - in ravno na tem so tudi napovedane spremembe (več preverjanja).

Unknown_001 je izjavil:

Firma na Cipru stanovanje v Sloveniji.


Iščem legalne rešitve, vem, da imam tam g. Snežiča ampak mislim, da oni težko ponudijo neke rešitve s katerimi imaš potem mirno življenje. Poglej koliko se pojavlja v medijih pa afera, ipd. Ni ravno zavidanja vredno.

NikolormousB je izjavil:

Torej direktor, ki ima 5kE bruto plače v Sloveniji ima dejansko borih 2,5kE dejansko na računu na koncu mesec... kar ni malo, ni pa neko preseravanje.


V čem točno je problem?

Če hočeš 10k neto prihodkov na račun, moraš ustvariti cca. 15k dodane vrednosti. Nekaj si izplačaš skozi osnovno plačo, recimo tam do 2 jurja neto je še znosno. Hkrati si maksimiziraš bonitete (regrese, ustrezno obračunaš službene poti itd). Ostalo si izplačaš kot kapitalski dobiček in plačaš tistih 40%.

Višji kot so zneski, manj te bolijo dodatni davki.


Nekaj v tej smeri tudi gledam, ampak vseeno je proti normirancu samomor.

Službenih poti praktično ni, razen če si jih sam začnem "ustvarjati". Realni stroški pa cca. 10% ali manj, zato mi je bil prva leta normiranec super, zdaj pa ko gledam kakšna je razlika obdavčitve med normirancem in navadnim d.o.o.jem... jao bože.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja223 ()

NikolormousB ::

Ja, normiranec je pač darilo tistim, ki nam je 100k letno povsem dovolj. Enjoy while it lasts. Za Slovenske razmere je to IMHO več kot dovolj denarja za lagodno, brezskrbno življenje. Pa ne samo slovenske, tudi po svetu nisi ravno revež s takimi dohodki.

Če želiš več, se fokusiraj na aktivo. Na pasivi imaš izjemno omejene možnosti prihrankov, med tem ko imaš na aktivi zneske navzgor neomejene.

Poleg tega pa si postavi bistveno vprašanje. Zakaj rabiš 10k na mesec. Kaj točno želiš narediti s tem denarjem. V večini primerov se pokaže, da zadaj ni nekih resnih potreb. Če trenutno tega denarja ne potrebuješ, ga ni treba izplačati na osebni TRR, ampak ga lahko investiraš nazaj v podjetje ali pa enostavno pustiš na poslovnem računu, da čaka na pameten razlog, da ga vzameš dol.

Invictus ::

Slovenija je čisto O.K. za 100k letno. S tem se da celo kaj ustvarit ;).

Ostalo si lahko nakažeš nekam v off shore, recimo ZDA. Ali Sejšele... Pa imaš denar za trošenje na dopustu in za trošenje z gotovino. To zapraviš za luksus... Pomembno je samo, da tega denarja ne trošiš v Sloveniji. Kar pa ni nič težko...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IL_DIAVOLO ::

Vem da se bojo veleumi smejali, ampak meni 1k na mesec popolnoma zadostuje.

Mitja223 ::

Posla ne morem omejiti na 100kE letno, ker bi moral potem (redne) stranke v nekem trenutku odsloviti.

Pa vsi ki bi kupovali avte pa kaj vem kaj še vse...

Če kupiš na firmo avto za 100kE, imaš vsako leto priznanih 20kE odhodkov naslednjih 5 let. Vseeno pa moraš imeti na firmi prvo leto 100kE in od teh 80kE plačati 19% davka na dobiček.

Edino ne vem kako je z krediti, če bi vzel avto na kredit na 5 let (bi bilo verjetno razmeroma ugodno) vprašanje pa je če si lahko sproti cel kredit daješ v stroške. Itd... ampak pa dobro, potem pa maš avto za 100kE pa kaj ti sploh bo?


Če pustiš denar na računu plačaš vseeno 19% davka. Potem se ti je to že neugodno izplačat kot plačo če imaš dost veliko dohodnino (ker tistih 19% več ne dobiš nazaj).

Pa če je želja recimo v prihodnosti kupiti nepremičnino kot fizična oseba spet ne moreš denarja do sebe spravit. Ni čudno, da bankam posel cveti, ker tudi če imaš denar na firmi se ti v večini primerov verjetno bolj splača kredit vzet.

Recimo govorimo o nepremičnini v rangu med 150k in 250k ... kako si boš to kupil v par letih brez mutnih poslov? (tudi če imaš prihodke na firmi)

IL_DIAVOLO je izjavil:

Vem da se bojo veleumi smejali, ampak meni 1k na mesec popolnoma zadostuje.


Nič ni narobe s tem, meni pač ne.

Invictus je izjavil:

Slovenija je čisto O.K. za 100k letno. S tem se da celo kaj ustvarit ;).

Ostalo si lahko nakažeš nekam v off shore, recimo ZDA. Ali Sejšele... Pa imaš denar za trošenje na dopustu in za trošenje z gotovino. To zapraviš za luksus... Pomembno je samo, da tega denarja ne trošiš v Sloveniji. Kar pa ni nič težko...


Le, da če pride v nekem trenutku do razkritja zadeva ni legalna in te bo FURS linčal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja223 ()

IL_DIAVOLO ::

Ce ni skrivnost, zakaj pa potem rabis tako visoke dohodke?

Mitja223 ::

Ker jih lahko imam? Ker ne vem kako dolgo jih bom imel in si želim zagotoviti čim boljšo prihodnost? Ker želim lastno nepremičnino? Razlogov ne zmanjka.

IL_DIAVOLO ::

Torej se sam ne ves.

Hvala za odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: JaVonTech ()

jukoz ::

Invictus je izjavil:

shintaro je izjavil:


bratranec je naredil magisterij in se zaposlil v švici.. In je ZELO zadovoljen.. O plači ga nism spraševal, sem pa siguren da ko plača najemnino, ni neke blazne razlike v dohodkih ..

Še 1x dobro premisli in preračunaj.

Osnovna plača za doktorja znanosti začetnika je 120.000 CHF. Za magisterij bi plačali nekje 100.000 CHF.

Letna najemnina enega dobrega dvosobnega stanovanja na malo boljši lokaciji je pa cirka 24.000 CHF. S stroški vred.

Zdaj pa računaj...


Ne vem sicer kje si ti gledal, ampak v Bernu temu ni ravno tako, gre prej k 3k na mesec. Pa plače so tole kar si napisal bruto + upoštevati je potrebno da je dosti služb za 80%, 50% delovnega časa, sploh za doktorje znanosti (ki niso zdravniki). Če delata dva tudi ni potrebe da bi delal 8h na dan, če vseeno zaslužita zadosti za udobno življenje. 1/2 Berna živi tako.

NikolormousB ::

Recimo govorimo o nepremičnini v rangu med 150k in 250k ... kako si boš to kupil v par letih brez mutnih poslov? (tudi če imaš prihodke na firmi)


Seveda se da. Zaslužiti moraš toliko, da si lahko brez težav izplačaš med 150 in 250k.

Mitja223 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce ni skrivnost, zakaj pa potem rabis tako visoke dohodke?


Tudi verjamem, da ne razumeš če delaš v neki firmi za nedoločen čas, na meni pa je da firmo vodim za nedoločen čas in zagotavljal prihodke (potem začneš malo drugače gledati na stvari, no eni pač ne). Še službe za nedoločen čas dan danes več niso ziher... ne da bi kaj druga bilo.

NikolormousB je izjavil:

Recimo govorimo o nepremičnini v rangu med 150k in 250k ... kako si boš to kupil v par letih brez mutnih poslov? (tudi če imaš prihodke na firmi)


Seveda se da. Zaslužiti moraš toliko, da si lahko brez težav izplačaš med 150 in 250k.


Ja, torej 500kE...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja223 ()

jype ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Vem da se bojo veleumi smejali, ampak meni 1k na mesec popolnoma zadostuje.
Ne smejimo se.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce ni skrivnost, zakaj pa potem rabis tako visoke dohodke?
Ne rabiš jih, samo v kapitalizmu te ne cenijo, če ne zaračunaš visoke cene.

Mitja223 ::

jype je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Vem da se bojo veleumi smejali, ampak meni 1k na mesec popolnoma zadostuje.
Ne smejimo se.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce ni skrivnost, zakaj pa potem rabis tako visoke dohodke?
Ne rabiš jih, samo v kapitalizmu te ne cenijo, če ne zaračunaš visoke cene.


Predlagaš da odiram ljudi? Ti lahko zagotovim, da imam popolnoma konkurenčne cene kot vsi ostali v tem poslu.

V bistvu pa mi itak Slovenija predstavlja 0,2% prihodkov, zato je vse skupaj še toliko bolj boleče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja223 ()

IL_DIAVOLO ::

Suzenj svoje sluzbe...tega pa res ne bi rad.

Mitja223 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Suzenj svoje sluzbe...tega pa res ne bi rad.


Še dobro, da potem delam za sebe a ne?

V mojih očeh je win-win.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja223 ()

Utk ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Suzenj svoje sluzbe...tega pa res ne bi rad.

Če to reče nekdo, ki je suženj 18 let starega golfa 4, bo že držalo. Dej se vmiri.

NikolormousB ::

Ja, torej 500kE...


Efektivna obdavčitev izplačila davka na dobiček je 39,25%, če se ne motim.

Torej, vzemi poljubno ceno nepremičnine in izračunaj koliko prihodkov rabiš.

V bistvu pa mi itak Slovenija predstavlja 0,2% prihodkov, zato je vse skupaj še toliko bolj boleče.


Podjetja v Estoniji imajo 0% davka na dobiček. Plačaš torej samo, ko si denar nakažeš na osebni TRR. Je nekaj trikov glede poslovodenja, ampak se da legalno zadeve urediti.

Vice ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Suzenj svoje sluzbe...tega pa res ne bi rad.


Butasto razmišljanje. Marsikdo od nas SVOJE delo z užitkom opravlja, namesto da se valjamo po kavčih kot raja razgibavamo sive celice. Meni če bi ponudil 10.000 mesečno plače za 8 ur in kakršnokoli delo nebi pod nobenim pogojem sprejel.

Mitja zakaj pa davčno ne optimiziraš svoje prihodke? Da ne bo pomote, legalno in v mejah kot jih dopušča zakonodaja. Pri taki vsoti se da prihranit kar solidno vsoto.

NikolormousB ::

Mitja zakaj pa davčno ne optimiziraš svoje prihodke? Da ne bo pomote, legalno in v mejah kot jih dopušča zakonodaja. Pri taki vsoti se da prihranit kar solidno vsoto.


Kako pa?

IL_DIAVOLO ::

Vice je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Suzenj svoje sluzbe...tega pa res ne bi rad.


Butasto razmišljanje. Marsikdo od nas SVOJE delo z užitkom opravlja, namesto da se valjamo po kavčih kot raja razgibavamo sive celice. Meni če bi ponudil 10.000 mesečno plače za 8 ur in kakršnokoli delo nebi pod nobenim pogojem sprejel.

Mitja zakaj pa davčno ne optimiziraš svoje prihodke? Da ne bo pomote, legalno in v mejah kot jih dopušča zakonodaja. Pri taki vsoti se da prihranit kar solidno vsoto.


Ker si brez zasebnega zivljenja.

Kot pravim suzenj svoje sluzbe.

Mitja223 ::

NikolormousB je izjavil:

Ja, torej 500kE...


Efektivna obdavčitev izplačila davka na dobiček je 39,25%, če se ne motim.

Torej, vzemi poljubno ceno nepremičnine in izračunaj koliko prihodkov rabiš.

V bistvu pa mi itak Slovenija predstavlja 0,2% prihodkov, zato je vse skupaj še toliko bolj boleče.


Podjetja v Estoniji imajo 0% davka na dobiček. Plačaš torej samo, ko si denar nakažeš na osebni TRR. Je nekaj trikov glede poslovodenja, ampak se da legalno zadeve urediti.


Zanimivo... čeprav Estonija...

Vice je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Suzenj svoje sluzbe...tega pa res ne bi rad.


Butasto razmišljanje. Marsikdo od nas SVOJE delo z užitkom opravlja, namesto da se valjamo po kavčih kot raja razgibavamo sive celice. Meni če bi ponudil 10.000 mesečno plače za 8 ur in kakršnokoli delo nebi pod nobenim pogojem sprejel.

Mitja zakaj pa davčno ne optimiziraš svoje prihodke? Da ne bo pomote, legalno in v mejah kot jih dopušča zakonodaja. Pri taki vsoti se da prihranit kar solidno vsoto.


Prihodke? V kakšnem smislu?

Najprej je bila ideja normiran sp 50kE letno + doo, problem je da po pogovorih z DURSom sem nekako prišel do zaključka, da kljub tem, da bi lahko dokazal, da se to dva popolnoma ločena biznisa, lahko DURS reče, da sta oba iz področja računalništva in da zakaj nimam vse skupaj na d.o.o.ju, razen če je moj namen, da se izogibam davkov - na to jim seveda kaj pametnega ne morem odgovoriti.

To je bila nekako edina ideja. Ker dejansko opravljam dve različni dejavnosti ampak če se sredi leta DURS odloči, da je to vse isto in mi normiran s.p. nabije v dohodnino... bom imel večjo obdavčitev kot če plačam 19% + 25% kapitalskega (na tistih 50kE, ki bi jih imel na popoldanskem normirancu).

Da nebo pomote, da sta dva različna biznisa lahko dokažem po virih prihodkov, sta pa oba iz področja računalništva. Uradno mnenje DURSa pa je, da se bodo inšpektorji subjektivno odločali od primera do primera. Kar ni nujno končna odločitev ampak lahko pa tudi pomeni 5 leti drkanja po sodišču.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja223 ()

NikolormousB ::

Zanimivo... čeprav Estonija...


Kaj je narobe z Estonijo? Je članica EU in ima verjetno najbolj razvito infrastrukturo elektronskega poslovanja v Evropi.

To je bila nekako edina ideja. Ker dejansko opravljam dve različni dejavnosti ampak če se sredi leta DURS odloči, da je to vse isto in mi normiran s.p. nabije v dohodnino... bom imel večjo obdavčitev kot če plačam 19% + 25% kapitalskega.


Če opravljaš dve različni dejavnosti in zaračunavaš različne stvari različnim strankam, ne vidim problema. Imam enak setup že leta.

Btw, a ti govoriš o 50k ali pol milijona prihodkov? Verjetno veš, da je meja za normiranca 100k letno, če si na s.p.ju zaposlen*, oz. pogojno 150k (ne več kot 300k skupaj v 2 zaporednih letih)?

* Če si zavarovan na s.p.ju in si plačuješ prispevke in ne gre za popoldanca.

Smurf ::

Mitja223 je izjavil:


Kapitalski dobiček ti ne gre v dohodnino, efektivna obdavčitev pa je 60.75%.

Kje si dobil 60%? 19% je davek na dobicek (firma), ter 25% davka za dividende (fizicna oseba). Skupaj je to 39,25%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Mitja223 ::

NikolormousB je izjavil:

Zanimivo... čeprav Estonija...


Kaj je narobe z Estonijo? Je članica EU in ima verjetno najbolj razvito infrastrukturo elektronskega poslovanja v Evropi.

To je bila nekako edina ideja. Ker dejansko opravljam dve različni dejavnosti ampak če se sredi leta DURS odloči, da je to vse isto in mi normiran s.p. nabije v dohodnino... bom imel večjo obdavčitev kot če plačam 19% + 25% kapitalskega.


Če opravljaš dve različni dejavnosti in zaračunavaš različne stvari različnim strankam, ne vidim problema. Imam enak setup že leta.

Btw, a ti govoriš o 50k ali pol milijona prihodkov? Verjetno veš, da je meja za normiranca 100k letno, če si na s.p.ju zaposlen*, oz. pogojno 150k (ne več kot 300k skupaj v 2 zaporednih letih)?

* Če si zavarovan na s.p.ju in si plačuješ prispevke in ne gre za popoldanca.


100kE je meja če si zaposlen tam, jaz bi bil zaposlen na d.o.o.ju in imel popoldanski normiran s.p. ker ne morem imeti d.o.o.ja brez zaposlenih pa 500kE prometa.

Meje normiranca sem lani presegel cca. 200kE, leto pred tem ne, skupaj je tudi malenkost maj kot 300kE, torej lahko imam letos še naprej normiranca edino v popoldanskega bi ga preoblikoval.

V bistvu imam dva vira prihodkov in na enega lahko bolj vplivam na drugega pač ne (brez, da si ime uničujem). Zato bi manjše prihodke dal na popoldanski normiran s.p. (oziroma jih pustil tukaj, trenutno je vse na s.p.ju) in večje prihodke na d.o.o. kjer bi tudi bil zaposlen.

Si prepričan v to? Jaz sem bil tam s svojim računovodstvom in nekako niso znali jasno povedati če je to ok, tudi če so viri prihodkov popolnoma ločeni in se opravljal popolnoma različna dejavnost (kot da bi recimo primerjal servis računalnikov in ne vem recimo rentanje strežnikov).

Smurf je izjavil:

Mitja223 je izjavil:


Kapitalski dobiček ti ne gre v dohodnino, efektivna obdavčitev pa je 60.75%.

Kje si dobil 60%? 19% je davek na dobicek (firma), ter 25% davka na dividende (fizicna oseba). Skupaj je to 39,25%.


My bad, narobe sem napisal, ravno obratno je ja 60.75% ti ostane.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mitja223 ()

krucymucy ::

Da o tem, da moraš kao upravičit vsak kilometer sploh ne govorimo, kar ni problem, dokler ne pride do tega, da moraš to dejansko začeti dokazovati


No ni cisto tako. Imam sluzbeni avto, skozi boniteto, kjer je dovoljena tudi uporaba v zasebne namene. Neomejeno.
Je pa res da je boniteta okoli 1000€ mesecno pri vrednosti avtomobila dobrih 50.000€.

NikolormousB ::

ker ne morem imeti d.o.o.ja brez zaposlenih pa 500kE prometa.


Zakaj ne?

Mitja223 ::

Ja no lahko ga imaš ampak bilo mi je direktno rečemo, da DURS nima rad takih mahinacij.

cleanac ::

Država od normirancev ne more živeti, zato so omejeni navzgor. Za resne posle, so na voljo druge oblike podjetij, ki pa seveda stanejo.
Kot bi (ironično) rekel Invictus; če se želiš ločiti od "hotel mama", moraš iti v svet, kjer so veliki denarji.

Mitja223 ::

Pa moje vprašanje vseeno ostaja.

Če imaš normiran s.p. (navaden ali popoldanski) IN si lastnik d.o.o.ja (ali celo zaposlen v d.o.o.ju) ter se obe firmi ukvarjata s sorodnimi vendar ne istim dejavnostmi - kako boš DURSu razložil oziroma dokazal, zakaj imaš s.p. če ne ravno zato, da se izogibaš davkom. In ko enkrat to razčistiš, torej da naredijo zaključek, da se greš mutne posle je pa verjetno naslednja postaja sodišče ali pa, da plačaš ko norc.

NikolormousB ::

Mitja223 je izjavil:

Ja no lahko ga imaš ampak bilo mi je direktno rečemo, da DURS nima rad takih mahinacij.


D.o.o. brez zaposlenih ni nobena mahinacija. Kaj se FURSu zdi pa ni noben kriterij, upoštevati morajo zakon.

n ko enkrat to razčistiš, torej da naredijo zaključek, da se greš mutne posle je pa verjetno naslednja postaja sodišče ali pa, da plačaš ko norc.


Ja, ne se it mutnih poslov, a ne?

Če na d.o.o. postavljaš spletne strani, na s.p. pa prodajaš hosting in domene, je jasno, da gre za sorodno dejavnost. Če pa na d.o.o. delaš dežnike na s.p. pa igraš klovna na otroških zabavah, je pa zadeva jasno ločena.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Pri 300k evrih letnega zaslužka najbrž ne živiš iz rok v usta. Plačal boš okoli 100k davka, zmenil se boš za obroke, ker si preveč sproti zapravljal, to je to.

Invictus ::

Mitja223 je izjavil:


Le, da če pride v nekem trenutku do razkritja zadeva ni legalna in te bo FURS linčal.

Kdo te bo razkril?

Se boš samoprijavil?

IL_DIAVOLO je izjavil:

Torej se sam ne ves.

Hvala za odgovor.

Saj mu ni treba razlagat. Sploh pa ne enemu anonimnemu Slo-Techovcu ;).

Če stranka dobro plača, zakaj bi to stran metal?!?!?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Smurf ::

BladE_ je izjavil:

Malo poguglaj Rok Snežič in kot je že zgoraj predlagano, Bosna. Prej omenjenega gospoda in svetovanje dobiš za 350EUR/h, kar pa je na številke, ki jih omenjaš kaplja v morje.

Samooklicani strokovnjak, ki je na podlagi svoje strokovnosti pristal v slo zaporu, zaradi utaje davkov,
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Normiranci so rak rana naše ljube Slovenije (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Problemi človeštva
823160241 (125061) jype
»

Ustanovitev podjetja v Romuniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8114675 (12279) PrihajaNodi
»

Prihodki iz tujine in dohodnina (kot fizična oseba)

Oddelek: Loža
4314448 (13135) Vikking
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619176 (16713) wind

Več podobnih tem