» »

kateri kvaliteten nožek kupiti?

kateri kvaliteten nožek kupiti?

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 6
»»

knap ::

V sosednji temi o svetilkah se je začela zanimiva debata o žepnih nožkih:

https://slo-tech.com/forum/t425393/4099

Da v temi o lučkah ne bo preveč debate o nožkih (off topic) predlagam, da se debata nadaljuje tukaj.

Prvo vprašanje nepoznavalca te tematike.

Katere firme (modeli nožkov) se uvrščajo v nižji, srednji in višji rang.

Če bi se morali odločit za eden nož v vsaki od teh treh kategorij, kaj bi izbrali in kje kupili.

Hvala

LP
  • spremenil: imagodei ()

mlamat ::

Meni so na letališču zasegli/ukradli Victorinox Cybertool.

Zraven ključev pa nosim majhnega kitajskega iz Aliexpressa (kupil sem ga za 1.5€, sedaj je več).

maco-maco ::

Victorinox Huntsman
Kaj?

NikolormousB ::

Odvisno od uporabe. Jaz imam za EDC večinoma švicarske nože, ker:

- ne izgledajo kot nož. Ko v javnosti ven potegneš švicarja ni panike, če potegneš ven kakšnega Spiderco ali celo kakšen fixed blade knife zgledaš kot psihopat.
- imajo orodja razen noža, ki mi večkrat pridejo prav. Izvijač, pila, škarjice...
- So majhni in brez problema pašejo v vsak žep. Imam celo nekaj tamalih na obeskih.
- So poceni in nadomestljivi (razen Soldier 1890 125th anniversary edition :) Tistega ravno ne nosim po žepih)

Pri delu okrog hiše, kampiranju, kakšnem izletu itd. imam pri sebi Leatherman Wave multitool, ki je top orodje, ampak zame osebno prevelik in pretežek za EDC.

Drugače je pa price/performance zmagovalec po mojem mnenju Bahco (rebrandan Mora Companion, če se ne motim) iz Merkurja. Za 7,5 EUR dobiš svinjsko oster in kvaliteten nož.

https://www.merkur.si/delavnica/rocno-o...

matobeli ::

Jaz imam Victorinox Forester M grip (brez enoročne luknje v rezilu)

Meni je popolna kombinacija z uporabno dolžino rezila in pripomočki ki so zraven. Zna civilizirano odrezat kruh in salamo, zna odpret butelko vina in konzervo, ima dva ravna izvijača in ostro žago ki bo peljala scat tudi kakšnega večjega sekalca drevja :P

Imam pa še enega starejšega Wengerja (ko je bila to še stvar), ravno tako večjega, ampak sem pozabil model, ima pa samo rezilo in žago.

Imam pa dostikrat možnost hendlat gerber/letherman multitoole in lahko rečem da res niso zame. Oziroma bi kadarkoli raje imel ene uniorjeve kombinirke in navaden kuhinjski nož kot pa en multitool.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

perci ::

Sam kolk morajo met na letališčih teh nožev (meni so ga tudi enkrat vzeli), lahko bi trgovino z noži odprli :).

jype ::

V Zürichu na letališču jo imajo, nisem si pa nikoli upal vprašat, če tam prodajajo zasežene :)

Rok Woot ::

Jaz sem enkrat rekel, da so mi ga zaplenili (čeprav mi ga niso), ko sem spet prispel na letališče. Pa so rekli, da morajo po zakonu vse pretopiti.

Jaz imam takega za jabuka rezat.
https://www.fontenille-pataud.com/en/16...

Za v gozd je pa fixed blade edina varianta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

Okapi ::

Par Opinelov, za katere sem, mimogrede, ugotovil, da niso najboljši za v džunglo, ker lesen ročaj zaradi vlage nabrekne in težko dobiš rezilo ven. So pa primerni za darilo kakšnemu prijaznemu domačinu.

Švicar, in sicer en malo večji Wenger. Z njim sem nekoč na Sri Lanki eno drevesasto praprot požagal (da smo v živo videli zelo zanimiv prerez, čisto drugačen od debla dreves)



Leatherman Wave, marsikdaj prav pride.

In seveda en Okapi - 100+ let stara blagovna znamka nožev. Izvirno nemška, ustanovljena 1902 - nože so delali za nemške kolonije v Afriki (zato tako ime). Od leta 1988 jih delajo v Južni Afriki. Na slabem glasu v Južni Afriki in na Jamajki, ker so priljubljeni pri članih tolp in ostalih kriminalcih. Keith Richards je dolgo let s seboj nosil enega okapija, ki so mu ga podarili na Jamajki.

V gimnaziji je pri pouku obrambe profesor enkrat vprašal, kdo ima s seboj žepni nož. Vsi smo bili tiho, in se je prav razjezil, "fant brez pipca ni fant!"

Rok Woot ::

Omenjena Lethermana imam tudi dva. Pač pipec, kvalitetna roba, ni pa fixed blade.

pierch ::

Victorinox Minichamp Alox zraven kljucev, nepogrešljiv. V laptop torbi pa še Victorinox CyberTool 34. Ostalo pa doma po raznih policah.
Pierch

Klamzi ::

Moj edini omembe vreden je Victorinox 146 fmaU iz leta 1975 z oznako Schaefer Aarau na rezilu.
No in pa Bacho 2444 za ribičijo in gobe ;)

FTad ::

Rok Woot je izjavil:

Jaz sem enkrat rekel, da so mi ga zaplenili (čeprav mi ga niso), ko sem spet prispel na letališče. Pa so rekli, da morajo po zakonu vse pretopiti.



Sem preprican, da ce zasezejo kak zanimiv kos, da ga kdo vzame tudi domov ;)

krneki ::

Ma to reces da si ga najdu, potem ga pa nazajgrede poberes pri lost & found. Ne sam res, se ful ludem to dogaja da nož pozabjo med ročno...cel kup znancev :)

Drugače pa imam precej debelga Victorinoxa za žago/pilo in šrafuncigerji...skor life saver ;D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krneki ()

JaGuArKa#1 ::

Za v hosto Victorinox hunter, za vse ostalo Victorinox climber. Nikoli ne grem od doma brez švicarja.

mailer ::

Imel sem hunterja pa sem ga verjetno izgubil med vožnjo z motorjem, ko mi je pri strganem ruzaku padel ven ali pa mi je bil ukraden.
Pred leti sem dal za njega celo "premoženje". Čakam na kakšno ugodno ponudbo za Surge multitool.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

vostok_1 ::

Victorinox definitivno the best. Moti me edino da tisti sub 120mm al kolk že nimajo zatiča za glavno rezilo. Super annoying and dangerous, ko imaš kaj bolj trmastega za rezat.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

matobeli ::

Misliš to medium ali small? Medium eni imajo, je pa to relativno nova funkcija (manj kot 10 let) https://www.victorinox.com/global/en/Pr...

vostok_1 ::

Mali in srednji ja.

Šele sedaj sem vidu, da ponujajo nove modele z zatičem.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Samael ::

Kot večina tu, tudi sam vidim nož predvsem kot orodje, jih pa tudi zbiram.
Če se omejimo samo na pipce (preklopne), zadnje čase s seboj največ vlačim "Kizer Sovereign Vanguarda-a", se pa tu pa tam rad preseravam in ima praktično vsak nahrbrnik, torba v bajti drugo zadevo :) Veliki faktor pri tem sta teža, oblika rezila, držanje ostrine, itd... torej namembnost. V malem nahrbrniku bo vedno nekaj manjšega, lažjega kot napr. v 75l ruzaku. Multitooli, ne vem zakaj ... mi niso nikoli potegnili. Pa ne, da ne vidim smisla v njih, pa tudi nabral sem si jih nekaj, ampak enostavno ... raje imam pipec kot pipec.













(zgolj za pokušino - ni se mi dalo vsega iz nahrbtnikov in škatel vlačiti)

Nekomu, ki išče nož do max 30USD bi priporočal kaj solidnega v stilu: Ka Bar Dozier, Ontario RAT1, Cold Steel 20NSC Pro Lite, ali pa kaj iz budget Spyderco Byrd linije... pa bo dober za naslednjih 30 let :) Zadnja leta so preplavila trg el cheapo kitajska rezila tipa Ganzo, Cima, Hardns ... za res nek drobiž (napr 15USD), kar je pritegnilo tudi mojo pozornost, pa me iz raznih razlogov niso prepričala. Mislim, da je nož vseeno orodje, na katerega se človek, ko ga potrebuje, zanese in ki naj bi služil skozi življenje, ne pa zgolj sezono, dve - razlika v ceni pa spet ni tako astronomska.

Nekdo zgoraj je omenjal da ima za EDC nož, ki ne izgleda nož, da ne zbuja preveč pozornosti. Smiselno - sploh če si v mestu. Tudi sam sem se navadil, da če vem, da bom v javnosti (recimo na pošti odpiral paket), da ven potegnem Ka Bar Dozierja z roza ročajem :) in povem vam, da sem deležen pol manj sumičavih pogledov, kot ob enakem nožu s črnim ročajem. Hecno, ampak resnično.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Samael ::

Dva trpina, ki sem ju zadnja leta namatral največ.



Črni poceni Herbertzov pipec (ne sanja sem mi več za kateri model gre), zaradi teže in slabega držanja ostrine povsem neprimeren za EDC, pa vseeno tako dolgo z menoj, da ga imam rad nekje blizu že iz sentimentalnih razlogov, ob njem pa tudi ne pretirano drag Spyderco Tenacious (mislim, da gre za enega prvih modelov, ko je Spyderco budget linijo selil na kitajsko), ki se je pa za razliko prvega izkazal kot popolni EDC nož.

vostok_1 ::

Damn bro. You're not joking around.
Sam sem preveč pragmatičen, da bi šel zbirat. En victorinox mi služi že leta.
In še nisem imel situacije, kjer bi mi tako veliko rezilo kaj bistveno bolj pomagalo.

Še posebej tisti noži z nazobčenim rezilom. Tisto se mi zdi tak gimmick.
Sploh ne moreš brusit. In običajno to je potrebno na terenu z kakim random kamenjem.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

next3steps ::

Nekaj časa nazaj so ned sodelavci krožili sami Leathermani.

Samael ::

vostok_1 je izjavil:


In še nisem imel situacije, kjer bi mi tako veliko rezilo kaj bistveno bolj pomagalo.

Še posebej tisti noži z nazobčenim rezilom. Tisto se mi zdi tak gimmick.

Meni so tudi ljubša "plain edge" rezila vendar imajo svojo vlogo tudi nazobčana rezila. Namen tega je, da na kratkem rezilu bistveno povečajo moč "potega". Če dam za primer prometno nesrečo, kjer je potrebno hitro prerezati pas vkleščene osebe. Z nožem z malim gladkim rezim bo mogoče treba dva, tri, štiri... potege. Pri nazobčanem je načeloma dovolj eden. Da niti ne omenjam kakšne debelejše, močnejše vrvi v situaciji, ko je čas faktor. Kakovostno obdelana "žagica" se bo čez pletene nitke z enim potegom prebila bistveno hitreje in učinkoviteje, kot se bo krajše gladko rezilo.

Tu pri preklopnih nožih ne gre samo za male valovite zarezice, ki smo jih vajeni pri nožu za rezanje kruha. Vsaj pri brand nožih je ogromno skrbno izbranih načinov, kako so nazobčana. Tisto zgoraj na Spydercu se dokaj zlahka brusi s Spyderco Tri-Angle Sharpmakerjem. Osebno, mi je najbolj učinkovo nazobčanje, ki ga uporablja Cold Steel.


(tega modela CS Voyager-ja ob dveh velikih CS ti-lite na sliki ne delajo več, ampak ker mu moja crappy fotka dela krivico, sem prilimal še eno pro sliko z neta - mislim, da je to sicer eden novih Voyagerjev, vendar je nazobčanje enako)


Brušenje res zahteva več vztrajnosti in časa, vendar se z raznimi brusilnimi paličicami tipa Tri-Angle Sharpmaker da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

simon2704 ::

V Bauhausu dobiš za ca 14 - 16 EUR tele Morakniv nožke (mislim da so v Slo cenejši za 1 EUR kot tu piše):

https://www.bauhaus.info/messer-ersatzk...
https://www.bauhaus.info/messer-ersatzk...
https://www.bauhaus.info/messer-ersatzk...

Samael ::

Super, da je mogoče te zanesljive Mora nože dobiti za podobno ceno kot v tujini, tudi pri nas. Običajno so te zadeve pri nas vsaj 30% če ne še več, dražje kot pri naročevanju iz tujine.

noraguta ::

Samael je izjavil:

vostok_1 je izjavil:


In še nisem imel situacije, kjer bi mi tako veliko rezilo kaj bistveno bolj pomagalo.

Še posebej tisti noži z nazobčenim rezilom. Tisto se mi zdi tak gimmick.

Meni so tudi ljubša "plain edge" rezila vendar imajo svojo vlogo tudi nazobčana rezila. Namen tega je, da na kratkem rezilu bistveno povečajo moč "potega". Če dam za primer prometno nesrečo, kjer je potrebno hitro prerezati pas vkleščene osebe. Z nožem z malim gladkim rezim bo mogoče treba dva, tri, štiri... potege. Pri nazobčanem je načeloma dovolj eden. Da niti ne omenjam kakšne debelejše, močnejše vrvi v situaciji, ko je čas faktor. Kakovostno obdelana "žagica" se bo čez pletene nitke z enim potegom prebila bistveno hitreje in učinkoviteje, kot se bo krajše gladko rezilo.

Tu pri preklopnih nožih ne gre samo za male valovite zarezice, ki smo jih vajeni pri nožu za rezanje kruha. Vsaj pri brand nožih je ogromno skrbno izbranih načinov, kako so nazobčana. Tisto zgoraj na Spydercu se dokaj zlahka brusi s Spyderco Tri-Angle Sharpmakerjem. Osebno, mi je najbolj učinkovo nazobčanje, ki ga uporablja Cold Steel.


(tega modela CS Voyager-ja ob dveh velikih CS ti-lite na sliki ne delajo več, ampak ker mu moja crappy fotka dela krivico, sem prilimal še eno pro sliko z neta - mislim, da je to sicer eden novih Voyagerjev, vendar je nazobčanje enako)


Brušenje res zahteva več vztrajnosti in časa, vendar se z raznimi brusilnimi paličicami tipa Tri-Angle Sharpmaker da.

Nič ne povečajo moči potega ker je sregano z osnovno fužko. In stemle se ne reže pasov. S kako gurtno pa to aploh nima kaj delat. In tega se ne brusi razen če si podpihan pod podstreho. To je podobna neumnost kot gerberji pa letermani pa ostala mkgajvr orodja. Top šop zadeva nimajo pa osnovnih parametrov da bi se uvrstili sploh med orodja.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: matobeli ()

vostok_1 ::

Mislim, ok. Nazobčen rob olajša trganje, namreč v danem trenutku je vsa sila skoncentrirana na en zobek, ki se ob tem še bolj ugrezne v material. To je še posebej pri vlaknih pomembno. Zato pa imajo žage zobe.

Ampak IMO, kot rečeno...za everyday workhorse je to povsem nepotrebna ali celo moteča zadeva.

Tisti Voyager, Samael, jz si ne predstavljam brusit. Pretty much impossible za konsistentno pobrusit. Če pa že, zamudno za znoret.

Victorinox je tudi kul, ker ga ne rabiš skoraj nič pazit glede rje. Res pa da rob ne zdrži toliko kot kako dobro ogljikovo jeklo. Ampak kot rečeno, brusil sem ga skoraj povsot.
Moj je že kar dotrajen in vrjetno bo čas za zamenjavo. Definitivno pa ne kupim nikoli več enega brez zatiča. Seriously, to je precejšenj flaw, če je nož namenjen resni uporabi. Parkrat sem si že prste skoraj zapru. Predvsem v situacijah ko uporabljaš nož za razpret kake zadeve.
Tudi ne bi škodla kaka verzija z malo bolj masivnim rezilom.
Moj ima srednje število orodji, in lahko rečem, da sem uporabil skoraj vse. Tud odpirač za vino...čeprav ni šlo za steklenico vina.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

noraguta ::

Victorinox, wenger je težje nabrusit lahko pa leži leta nekje. Opinel se lepše brusi. Samo ga je treba uporabljat. Ene kao konados varjante so oa za deco oa wanabe mcgajverje.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: matobeli ()

Samael ::

noraguta je izjavil:


Nič ne povečajo moči potega ker je sregano z osnovno fužko. In stemle se ne reže pasov.

Imaš prav - moral bi se izraziti učinkovitost potega v določenih okoliščinah. Ti to zveni bolje? Ostalo, kar si povedal je navadno bluzenje. Vsako rezilo ima svoje pluse in minuse. Kot sem že rekel sam preferiram "plain edge" oz. pri določenih modelov nožev "combo edge" rezila. Stvar osebnih preferenc potreb, uporabe.
Tudi izjave tipa "s temle se ne reže pasov" so oslarija. S čim v tvojem žepu običajno se pa reže "pasove"? Kot primer sem navedel, kjer se se "serrated edge" (nazobčan) nož obnese načeloma bolje kot "plain edge" nož, ne kaj se s čim počne - kaj od tega ti ni jasno?

A serrated blade has a cutting edge. By having less contact area than a smooth blade, the applied pressure at each point of contact is relatively greater and the points of contact are at a sharper angle to the material being cut. This causes a cutting action that involves many small splits in the surface of the material being cut, which cumulatively serve to cut the material along the line of the blade.
Cuts made with a serrated blade are typically less smooth and precise than cuts made with a smooth blade. Serrated blades can be more difficult to sharpen using a whetstone or rotary sharpener than a non-serrated, however, they can be easily sharpened with a diamond. Serrated blades tend to stay sharper longer than a similar straight edged blade. A serrated blade has a faster cut but a plain edge has a cleaner cut. Some prefer a serrated blade on a pocket knife

Serrated blade @ Wikipedia

NikolormousB ::

To je podobna neumnost kot gerberji pa letermani pa ostala mkgajvr orodja. Top šop zadeva nimajo pa osnovnih parametrov da bi se uvrstili sploh med orodja.


Odvisno kaj razumeš pod "orodje". Če je to stvar, ki ti olajša določeno delo, potem so multitooli seveda super orodja. Res pa niso "tactical".

noraguta ::

Tega se ne nuca večinoma sploh pa ne od pipca. Pa tacga rezila tud spucat ne morš brez vroče vode. Ponavad pa režemo salamo in sir. Kdaj še kako špago. To je pa bolj ali manj domet teh rezil. Razen mogoče kak nebivedu ko mu je v štilaci 880 zmankal benza pa je bukev do konca podru s pipcem.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Samael ::

Kaj se nuca in kaj se ne nuca kot pavšalno osebno mnenje, ki se ga predstavljaš kot absolutno in edino resnico, je tu povsem irelevantno, razen če bomo iz teme naredili še en ePenis contest? V tem primeru si ga zmagal že vnaprej, ker sam raje kaj prispevam povem, pokažem na osnovi lastnih izkušenj.

Meni osebno se s pipcem, ki ga mesece vlačim po žepu ali nahrbtniku upira rezati salamo, ampak vsakomur svoje ;-)

noraguta je izjavil:

Victorinox, wenger je težje nabrusit lahko pa leži leta nekje. Opinel se lepše brusi. Samo ga je treba uporabljat. Ene kao konados varjante so oa za deco oa wanabe mcgajverje.

Tudi to danes ne drži povsem.
Opinel se "lepše" (s tem misliš najbrž lažje?) brusi če imaš klasično karbonsko različico. Dandanes Opinel proda več rezil v stainless različici, ki niso tako hvaležni glede brušenja. Držijo pa dlje časa ostrino.


(na sliki dva Opinela št.10 in dva št.12 - karbonska s temnejšim ročajem)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

noraguta ::

Opinel se jemle klasiko. Sicer je vseen al je iz hofra pipec.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Samael ::

noraguta je izjavil:

Opinel se jemle klasiko. Sicer je vseen al je iz hofra pipec.

Na misel mi pade vsaj nekaj razlogov, zakaj bi si nekdo želel nerjaveči nož, ki dlje časa drži ostrino, ampak ok, če ti praviš, kaj se vzamem, bomo pa menda ja poslušali ...

noraguta ::

Jasno če režeš pasove v avtomobiu ne pa salame in sira... Dost pove o namenu.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Samael ()

NikolormousB ::

Za sir in salamo je inox veliko boljša varjanta.

Sicer pa se jaz ne spomnim, da bi kdaj s švicarjem rezal sir in salamo. Mogoče sem kdaj, prvič slišim, da je to univerzalno sprejeta primarna namembnost.

noraguta ::

Kaj je pa splošna namembnost. Pycanje nohtov in rezanje gurtn.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

NikolormousB ::

Verjetno se precej razlikuje od človeka do človeka. Jaz imam za rezanje sira in salame kuhinjske nože. S švicarji pa delam vse drugo. Od tega, da odpiram kuverte in škatle do tega, da na hitro privijem kak vijak, odstrižem kaj s škarjami, odprem pivo.

Leatherman je pa sploh uporaben za vsa mogoče hišna opravila.

noraguta ::

Przanes s takimi.... Pa kup si škarje pa soliden set orodja.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

NikolormousB ::

A ti si eden tistih komplikatorjev, ki vleče ven profi Makito, ko je treba malo zategnit vijak na stolu? Zanimive prioritete, salamo in sir pa s pipčem režeš.

noraguta ::

Ne šraufncigar mam pr seb. Al pa bliz. Pipec mam pa na poti s seboj pa na trakorju, v avtu.. , doma se ne sprehajam s nožem.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Samael ::

@noraguta pred časom si odprl eno debato na isto temo z vprašanjem zgolj zato, da si si potem lahko sam odgovoarjal nanj, argumente drugih pa gladko prezrl. Sam se je nisem udeležil, ker sem videl kam jo pelješ.
In zdaj počeš isto. Na povsem sorodno vpašanje, ki si ga vprašal malce višje, pa si zdaj spet odgovarjaš sam, ti je bilo že odgovorjeno tudi tam. Si bom sposodil kar Okapijev odgovor:

Okapi je izjavil:

Saj ti univerzalci niso namenjeni za rabo doma, niti v avtu. Doma in v avtu imaš škatlo s konkretnim orodjem. Kdor pizdi čez njih, dokazuje samo to, da nima pojma, čemu so namenjeni. Namenjeni so temu, da ga imaš pri roki, ko greš peš ali z biciklom na izlet, ali ko greš na potovanje (brez avta). Skratka, ko pri roki nimaš škatle ali kovčka s konkretnim orodjem.

Če ne maraš debat, če ne maraš ljudi, če ne maraš mogoče niti samega sebe ... ok. Ampak a je res treba zasrati še eno temo, ki bi lahko bila sicer zanimiva, z attitudom forumskega vseznalca, ki uživa v branju samo tega, kar zapiše sam?

NikolormousB ::

noraguta je izjavil:

Ne šraufncigar mam pr seb. Al pa bliz. Pipec mam pa na poti s seboj pa na trakorju, v avtu.. , doma se ne sprehajam s nožem.


Jaz imam tud šraufencigar pr seb. Navadnega in križnega, pa še enga malo večjega in enega mikro križnega in navadnega. Aja, pa pilo za nohte in za železo. Pa 2 noža, pa klešče, pa škarje, pa žago in še par malenkosti. Vse to v enem majhnem in relativno lahkem paketu.

Priporočam.

harvey ::

Poglej za finskimi noži Marttiini.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

r0b3rt ::

A ma kdo kšna dobra navodila za brušenje?

Samael ::

harvey je izjavil:

Poglej za finskimi noži Marttiini.

Se pridružujem predlogu. Podobno kot švedski Mora, kjer dobiš za malo denarja veliko kvalitete. Enega imam tudi sam, ampak ga, iskreno, nisem nikoli vlačil s seboj na kampiranja ipd. Ni prišel na vrsto, pa sem kar rahlo pozabil nanj :) Za tole reč sem dal kakšnih 7 - 8 let nazaj cca 30USD.



r0b3rt je izjavil:

A ma kdo kšna dobra navodila za brušenje?

Za brušenje obstaja na netu milijon navodil, yt posnetkov itd. Precej odvisno kakšno opremo uporabljaš. Edina stvar, na katero bi tu sam opozoril je smer brušenja noža, ker pogosto opažam pri tem napako celo v profesionalnih vodah (gostinjstvu). Noža nikoli ne brusi tako, da boš vlekel po rezilu navzven, vedno v notranjost rezila. Drsi v smer rezila. Tako nitka ne bo "razvlečena" in topa takoj, ko boš z nožem zarezal v nekaj malenost tršega, ali pri rezanju mesa zadel v desko.

Recimo, če dam primer napačnega brušenja (samo preletel sem naključen posnetek) na 14:50 minuti.

Tale tip ima zelo lepega Esseja, ampak kar z njim počne (pri poskusu pridobitve zaokroženega convex roba) na 14:50 minut posnetka je pravi zločin. Vleče ga navzven, razteguje nitko.
Ko takole ostrino preskušiš na kosu papirja deluje prekleto ostro, v momentu, ko zarežeš v nekaj bolj konkretnega pa to razvlečeno ostrino potlačiš nazaj, kar pomeni da imaš v momentu spet top nož.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

vostok_1 ::

Ko potegneš nož v smeri rezila dejansko zmanjšaš kot roba in zato večja ostrina. Ko počneš obratno, zaključek vedno poveča kot rezila in ga s tem utopi. Tko jaz to vidim.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

matobeli ::

A kdo zna kakšen budget komplet za brušenje kuhinjskih nožev in pipcev priporočit? Nekak se mi ne da toliko ukvarjat z njimi, ampak počas ne vidim druge opcije kot da nabavim kakšen kamen ali dva ter se malo pomatram.

Okapi ::

Mene recimo bolj zanima priporočilo za kakšnega profesionalca, ki se s tem ukvarja (in po možnosti ni pretirano drag;) ). Pred časom sem slišal za nekoga nekje iz Viča, Kolezije, tam nekje (če me spomin ne vara), ki menda obvlada sceno in brusi tudi razne kirurške instrumente.
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Noz, ki si ga kupis enkrat (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20023813 (929) gruntfürmich
»

brusilec nožev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10713672 (3147) barakus
»

Kuhinjski noz iz Kitajske Ali...

Oddelek: Loža
295000 (2171) AgiZ
»

Kvalitetni noži (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5424796 (17997) krneki0001

Vsakodnevno nošenje noža (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16151026 (46186) dzinks63

Več podobnih tem