» »

Noz, ki si ga kupis enkrat

Noz, ki si ga kupis enkrat

1
2
3 4 5

STASI ::

Osebno bi priporočil Marttiini Lynx nož.
Imam ga že 21 let in nimam nič čez povedati. Dober oster nož. Glede na druge outdoor nože, ki jih imam je top. Res ni primerjave z mojimi kuhinjskimi japončki, ki pa so za drug namen in iz drugega materiala.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Okapi ::

Kapitan Jack je izjavil:

Po vsem prebranem bi potem vzel Fallkniven S1X - bo tocno to kar iscem. Da ni prevec kompakten, da pa tudi ni sablja.

Da malo obudim temo.

A si potem kupil ta nož? Kje in za koliko?

Ker sem ravno dal na stran 300 evrov za en spodoben vsestransko uporaben "taborniški" nož, pa se odločam, katerega bi vzel. Mi je sicer čisto jasno, da bi tudi za 100 evrov ali celo nekaj manj dobil odličen nož, recimo Gerber Strongarm, ali Ontario RAT, ampak ker si ravno lahko privoščim, sem si postavil mejo pri 300 evrih. To se mi zdi nekako meja, do katere (vsaj pri nekaterih firmah oziroma modelih) še lahko opaziš neko dejansko razliko v kakovosti, nad njo pa v glavnem plačuješ prestiž, znamko...

V glavnem, Fallkniven je trenutno favorit, čeprav se nisem še čisto odločil za model (S1X, N1X...).
https://ulov-trgovina.si/prodajni_progr...

Ima morda kdo kakšen alternative predlog?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

WizzardOfOZ ::

Jaz sem izbiral med Gerber Strongarm Gerber Prodigy in Gerber LMF2, pa sem se na koncu odločil za LMF2 infantry.

Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Vanich ::

Čeprav si lastim Fällkniven H1 in pa F1, (v VG10) se mi zdi, da se je skoraj brezveze stegovati kaj čez kot Mora Garberg. Pa najsibodi to v 14C28N, ali pa v Carbon. Čeprav so sedaj zamenjali jeklo (upam, da ne na slabše) ; ne piše več, da je to 14C28N, ampak: "blade made of recycled Swedish stainless steel". Nočejo pa izdati nobenih podrobnosti ali lastnosti tega jekla.

mailer ::

Carbon variante nebi več izbral. Imam model bushkraft pa carbon rezilo hitro zarjavi, če ga ne očistiš. Če izbereš garberg je odlična izbira pa še fulltang je.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Okapi ::

Nerjavno jeklo je samo potuha za lenuhe;)

Vanich ::

Mora Garberg Carbon ima itak DLC prevleko čez rezilo.

Vanich ::

Okapi je izjavil:

Nerjavno jeklo je samo potuha za lenuhe;)


Kaj pa vem. Ne bi se branil vrhunskih novih nerjavnih jekel: Magnacut je recimo zadnji krik moderne metalurške tehnologije.

fikus_ ::

"Carbon variante nebi več izbral."

Tale "Carbon" me rahlo moti. To je nepravilen prevod iz angleščine, pogosto se pojavlja na letakih trgovin, kjer prevajajo nesposobni/leni prevajalci. Potem pa nekateri to še povezujejo še karbonska = ogljikova vlakna in je zmešnjava tu.

V slovenščini imamo za to izraz ogljikovo jeklo.

PS za vrhunske nože je ogljikovo jeklo boljše (boljša ostrina, dlje časa drži), kot nerjavno jeklo. Res pa je, da zahteva več pozornosti pri uporabi in vzdrževanju.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Vanich ::

Vanich je izjavil:

Čeprav si lastim Fällkniven H1 in pa F1, (v VG10) se mi zdi, da se je skoraj brezveze stegovati kaj čez kot Mora Garberg. Pa najsibodi to v 14C28N, ali pa v Carbon. Čeprav so sedaj zamenjali jeklo (upam, da ne na slabše) ; ne piše več, da je to 14C28N, ampak: "blade made of recycled Swedish stainless steel". Nočejo pa izdati nobenih podrobnosti ali lastnosti tega jekla.


Eh, kaže, da imajo vseeno še vedno ista jekla kot prej; 12C27, 14C28N in pa nedefinirani Carbon steel.
Samo, da sedaj bolj poudarjajo in reklamirajo, da je jeklo "reciklirano". In pa, da nočejo povedati, za kateri nož uporabljajo katero jeklo.;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanich ()

Samael ::

Jaz tudi preferiram stainless steel jekla, sploh dandanes ko je šla metalurgija tako daleč, da stainless steel po trdoti brez težav konkurira carbon steel jeklu, hkrati pa ohranja prožnost, ki je carbon steel jeklu neznana ... in res ni absolutno nobene potrebe, da bi človek še kupoval carbon steel rezila, razen v robnih primerih (napr. urgentno postavljanje bivaka) s katerimi se nas večina v Sloveniji ne srečuje.
Preferenca dandanes (kolikor cena dopušča) so mi pa tako ali tako t.i powder steel rezila (Elmax, CPM20CV, CPM S90V...), čeprav se ne odrekam tudi običajnim.

Aja, pa ne glede na vse napisano zgoraj se še vseeno nisem povsem odrekel carbon steel jeklu, pišem samo kaj preferiram :P
Samael != Samuel

fikus_ ::

"se še vseeno nisem povsem odrekel carbon steel jeklu, pišem samo kaj preferiram "

carbon = ogljik
steel = jeklo
jeklo = jeklo

Sedaj bom pa nehal s tem "grammar ....".

Lep dan.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Vanich ::

Samael je izjavil:

Jaz tudi preferiram stainless steel jekla, sploh dandanes ko je šla metalurgija tako daleč, da stainless steel po trdoti brez težav konkurira carbon steel jeklu, hkrati pa ohranja prožnost, ki je carbon steel jeklu neznana ... in res ni absolutno nobene potrebe, da bi človek še kupoval carbon steel rezila, razen v robnih primerih (napr. urgentno postavljanje bivaka) s katerimi se nas večina v Sloveniji ne srečuje.
Preferenca dandanes (kolikor cena dopušča) so mi pa tako ali tako t.i powder steel rezila (Elmax, CPM20CV, CPM S90V...), čeprav se ne odrekam tudi običajnim.

Aja, pa ne glede na vse napisano zgoraj se še vseeno nisem povsem odrekel carbon steel jeklu, pišem samo kaj preferiram :P


Nož iz S30V imam na svojem Leatherman Charge Titan. Prstanec na moji desni roki si ga je dobro zapomnil, in to do konca mojega življenja.
(note to my self: nikoli ne poizkusi v zraku ujeti noža, ki ti je zdrsel iz roke)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanich ()

WizzardOfOZ ::

Meni je zanimivo, da je tip šel primerjat 2 noža z različnim jeklom (420 vs 1095), pa da ga je 420 od gerberja presenetil po kvaliteti:
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Okapi ::

fikus_ je izjavil:


PS za vrhunske nože je ogljikovo jeklo boljše (boljša ostrina, dlje časa drži), kot nerjavno jeklo. Res pa je, da zahteva več pozornosti pri uporabi in vzdrževanju.

Saj imaš lahko tudi oboje. Vrhunski "taborniški" nož bi skoraj moral imeti laminirano, se pravi, večplastno, jeklo. Da je hkrati zelo odporen in oster.

Trda sredica noža je obdana z dvema plastema mehkejšega jekla, saj taka konstrukcija omogoča lažje brušenje in tudi samo izdelavo noža (predvsem kaljenje). Plasti ločimo na primarno (notranjo) plast in dve sekundarni (zunanji) plasti, pomemben podatek pri tem pa je vrsta jekla, ki se uporabi za te plasti. Zelo pogosti so primeri, da je primarna plast iz jekla z visoko vsebnostjo ogljika (in lahko rjavi), oblečena pa je v nerjaveče jeklo z visoko vsebnostjo kroma, tako da ta vrsta konstrukcije ščiti občutljivo sredico pred zunanjimi dejavniki, kot so rjavenje in zlomi.

https://osterrob.si/blogs/oblike-in-tip...

Fallkniven, o katerem razmišljam, recimo uporablja laminirana jekla.

Laminate steel – why?

We’re using a laminate steel because such a steel is at least 20 % stronger than a solid stainless steel. Designing a survival knife you always have to consider about the strength of the knife since you might be forced to use the knife beyond standards. Usually we go for strong low/medium carbon stainless steel for the outer layers and add VG10, Cobalt-Special or Super Gold Powder Steel as a center steel. The 420J2 is a low-carbon high chromium alloy steel and we are using that because of its strength and its almost corrosion-free properties. We’re using VG2 stainless steel as well and, with a higher carbon content, the VG2 steel is less scratch sensitive than the 420J2, a little stronger but also more expensive and tougher to work.

https://fallkniven.se/en/product-inform...

Old Spice ::

Jaz imam tega: https://www.knivesandtools.com/en/pt/-b...

Super nož, priporočam!

Samael ::

Okapi je izjavil:

Fallkniven, o katerem razmišljam, recimo uporablja laminirana jekla.


A pipec ali fiksnega? Če je fiksni in se ti zdi drag (ker pač ja, Fällkniven ni med cenejšimi), začni razmišljati o Cold Steel SRK San Mai III, ki je dizajnerju Fallkniven A1/S1/itd.. serije služil kot, erm.. navdih, je ravno tako iz laminatnega jekla, brez kakšni slabih točk, za recimo polovice cene.


Skrajno desni na fotki. Imel sem še dve različici, ki ju danes ne delajo več (legendarni Carbon V sem v nespameti mnogo let nazaj zamenjal za neki drugi nož, AUS8, ki mi ga je skozi leta uspelo celo zdelati, coatinga ni več, pa ne najdem, mogoče je med camping opremo).
Samael != Samuel

Scaramouche3 ::

Je kakšna max dolžina ki ga smeš nositi na sebi?

Samael ::

@Old Spice, lep, ampak Benchmade, že kot sam brand, je tako preklemansko drag.

Scaramouche3 je izjavil:

Je kakšna max dolžina ki ga smeš nositi na sebi?

Ne. Smo že imeli na tem forumu eno debato na to temo.
V grobem:
Zakonodaja noža ne smatra kot orožje (z bodali napr. je drugače). Pomembna je namembnost in pa da med ljudmi ne zbujaš splošnega preplaha in občutka ogroženosti.
Če boš skozi Prešerca marširal z vsem na očeh 30 centimerskim nožem za pasom, boš imel težave. Če boš s tem istim nožem v kampu malce počistil teren, napel štrike itd... ne boš imel težav.
Ravno tako ne bo nobena težava, če boš imel v žepu ali nahrbtniku pipec. Ali v predalu avtomobila 25-centimetrski lovski nož. Itd...
Primarno je nož orodje - seveda pa ga lahko tako kot vsako drugo orodje, pa tudi kuhinjskega v končni fazi, uporabiš tudi za kakšno veliko neumnost. Ampak primarno je orodje.

Sicer pa glej, tudi sekira je orodje in ne boš imel nobene težave pri tovrstni uporabi (ali transportu), hkrati pa z njo v roki ne boš marširal po mestu in pozročal drugim občutek strahu in ogroženosti. Enako je z nožem.


Vanich je izjavil:

Nož iz S30V imam na svojem Leatherman Charge Titan. Prstanec na moji desni roki si ga je dobro zapomnil, in to do konca mojega življenja.

Ja, fajno jeklo praktično brez slabosti.

Jaz jih imam tudi enih par :) 8 ali 9 Kizerjev in pa Spyderco Sage 2 (na fotki spodaj) - med zbiratelji danes precej precej iskan pipec, ki dosega na trgu kar lepo ceno :)

Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Scaramouche3 ::

Samael je izjavil:

z bodali napr. je drugače)

Je vojaški nož bodalo? Kaj je definicija?

Samael ::

Ne, vojaški nož je vojaški nož. Orodje za rezanje.

... medtem, ko je bodalo s poudarkom na konici eksplicitno prirejeno napadu in je pogosto nabrušeno na OBEH straneh.

bodálo - nožu podobno orožje z rezilom na obeh straneh:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
http://bos.zrc-sazu.si/cgi_new/neva.exe...
Samael != Samuel

Scaramouche3 ::

Samael je izjavil:

Ne, vojaški nož je vojaški nož. Orodje za rezanje.

... medtem, ko je bodalo s poudarkom na konici eksplicitno prirejeno napadu in je pogosto nabrušeno na OBEH straneh.

bodálo - nožu podobno orožje z rezilom na obeh straneh:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
http://bos.zrc-sazu.si/cgi_new/neva.exe...


Je v Sloveniji kaj spodobnega al se kupuje na netu iz tujine?

Samael ::

Misliš vojaški nož? Cold Steel ima solidno distribucijo tudi v Sloveniji. Dobiš jih praktično v vsaki lovski trgovini ali army shopu.
Pa tudi med hikerji so popularni (ko sem prej ravno omenjal in limal zgoraj Cold steel SRK) https://www.zunaj.si/cold-steel-srk-kon... (random z neta)
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Samael ::

Aja, pa osebno, če bi izbiral en in edini (fiksni) nož, ne bi izbral taktičnega/vojaškega, ampak nekaj krajšega in raje pobrskal med ne prav dragimi ampak še vedno solidnimi lovskimi noži.
Mogoče kaj v smislu kot je Mora Robust ali pa Cold Steel Pendleton lite za 20 - 25 eur. Ali pa šel nekoliko višje, tja do 70 eur in izbral kaj v smislu Morakniv Garberg ali pa Beretta Loveless Hunter (oba sta mi zelo ljuba).
Samael != Samuel

Scaramouche3 ::

Samael je izjavil:

Aja, pa osebno, če bi izbiral en in edini (fiksni) nož, ne bi izbral taktičnega/vojaškega, ampak nekaj krajšega in raje pobrskal med ne prav dragimi ampak še vedno solidnimi lovskimi noži.
Mogoče kaj v smislu kot je Mora Robust ali pa Cold Steel Pendleton lite za 20 - 25 eur. Ali pa šel nekoliko višje, tja do 70 eur in izbral kaj v smislu Morakniv Garberg ali pa Beretta Loveless Hunter (oba sta mi zelo ljuba).


Hvala za info, res se spoznaš na zadevo...

Okapi ::

Scaramouche3 je izjavil:

Samael je izjavil:

z bodali napr. je drugače)

Je vojaški nož bodalo? Kaj je definicija?

Kot je Samael napisal, vojaški nož ni (hladno) orožje. S poudarkom na nož.

Za civiliste je prepovedno hladno orožje.:
Hladno orožje so predmeti, kot so boksarji, hladno orožje prikrito v druge predmete splošne rabe, kot so bodala skrita v sprehajalno palico, boksar na držalu noža, britvica prikrita v kreditno kartico, ipd., ter bodala na vzmet, metuljček bodala, gumijevke, tonfe in drugi predmeti, ki so prirejeni za napad.

Na žalost v zakonu o orožju ni definicije bodala. Načeloma je to nekaj, kar je špičasto, ozko in ostro na obeh robovih.

Tudi ni čisto jasno, ali so hladno orožje samo bodala na vzmet in v "metuljčku", ali pa kar vsa bodala, tudi tista s fiksnim rezilom, sodijo med "druge predmete, ki so prirejeni za napad".

Po drugi strani pa po zakonu o orožju očitno niso prepovedani avtomatski (vzmetni) noži, ali "metučki", če je rezilo oblikovano kot nož in ne bodalo. Razen če kakšen policist presodi, da je to "predmet, prirejen za napad", in mu potem tudi sodnik pritrdi. Ne vem, kakšna je pri nas sodna praksa.

V sivo cono morda sodijo tudi bowiejevi noži, ker imajo ostrino na obeh robovih.

V zakonu tudi ni nobene omejitve glede dolžine rezila. In recimo mačeta (ali sekira) nikakor ni hladno orožje, ampak definitivno orodje.

Še vedno pa velja, da ne smeš s tem paradirati okoli v javnosti, ker bi lahko vznemiril javnost in to je prepovedano. Tudi s plastično igračo, če je dovolj podobna pravemu orožju, tega ne smeš početi.

Okapi ::

Samael je izjavil:

Okapi je izjavil:

Fallkniven, o katerem razmišljam, recimo uporablja laminirana jekla.


A pipec ali fiksnega? Če je fiksni in se ti zdi drag (ker pač ja, Fällkniven ni med cenejšimi), začni razmišljati o Cold Steel SRK San Mai III,

V bistvu imam v mislih oba, pipec in fiksni. S tem, da za pipec sem že skoraj odločen, da vzamem tegale:



Ker je pač treba imeti en pipec za gospode.;)

Za fiksnega še razmišljam, bo pa verjetno kar Fallkniven, v glavnem zato, ker mi ni treba šparati, in da mi ne bo čez čas postalo žal, da sem šparal. Tistih 100-200 evrov, kolikor bi prihranil, ne bo nikjer več, nož pa bo sicer dober, ampak ne bo pa Fallkniven.

Kvečjemi bi cenejšega vzel, če bi bil prepričan (na podlagi kakšnega prepričljivega testa), da je dejansko boljši (ne samo enako ali podobno dober) od Fallkniven.

Samael ::

Okapi je izjavil:


V sivo cono morda sodijo tudi bowiejevi noži, ker imajo ostrino na obeh robovih.

Najbrž obstaja, ampak v praksi nisem še nikoli videl Bowie rezila, ki bi imelo ostrino na zgornjem vbočenem delu rezila - pa jih imam kar nekaj. Ta del je običajno samo vbočen, podobno kot vsak vojaški/taktični nož.
Random sample (niso vsi bowie-ji) iz tiste druge teme:

Samael != Samuel

dela ::

Priporoča kdo kakšnega kuhinjskega ugodnega, ki je kolikor toliko kvaliteten? Ene 15-20 cm rezilo ali kolikor je en standardni kuhinjski vsestranski. Imam doma samo neke štancane, ki takoj zgubijo rob. Nabrusim tako, da se lahko brijem po roki in paradajz BP režem na 2mm šnite, ampak če enkrat z grobim delom kuhinjske gobice potegnem čez rezilo, je že konc špasa. Tako da predvidevam, da rabim čimvečjo trdoto. Ti ki jih mam zdaj, sploh dvomim, da so kaj kaljeni. Ročaj bi imel lesen ali pa takega, da je cel nož iz enga kosa kovine narejen, da je čimbolj enostavno pucat. Nad 25 € ne dam za nož. Kakšne ideje?

Samael ::

Okapi je izjavil:

... nož pa bo sicer dober, ampak ne bo pa Fallkniven.

S tem se strinjam (in lahko poistovetim). Če ima človek željo in si lahko privošči, pa naj bo tisto kar si res želi.

Tudi jaz sem že večkrat malce špegal za Fallkniven S1 nožem, ampak mi je Cold Steel SRK San Mai, ki je praktično identičen, enostavno tako všeč, da nisem nikoli dahnil usodnega da. Če ne bi imel slednjega, bi najbž že imel S1 (A1 se mi zdi prevelik).
In hecno... pri Fallkniven F1 je zgodba podobna. Beretta Loveless Hunter (made in Japan), ki mi je tudi precej precej ljub pa tako zelo podoben omenjenemu F1 enostavno eliminira notrajno nujo imeti F1.
Samael != Samuel

matobeli ::

Okapi je izjavil:


Tudi ni čisto jasno, ali so hladno orožje samo bodala na vzmet in v "metuljčku", ali pa kar vsa bodala, tudi tista s fiksnim rezilom, sodijo med "druge predmete, ki so prirejeni za napad".



Navadna bodala so vrgli ven z novim zorotom. Tko da je dejansko to kar piše, vzmet in metuljček in še prikrita bodala.

Drugi predmeti so pa vsi predmeti ki so uporabljeni za napad. Če ti recimo žena odpre lobanjo z valjarjem bo to padlo pod premete prirejene za napad.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Okapi ::

Samael je izjavil:

Okapi je izjavil:


V sivo cono morda sodijo tudi bowiejevi noži, ker imajo ostrino na obeh robovih.

Najbrž obstaja, ampak v praksi nisem še nikoli videl Bowie rezila, ki bi imelo ostrino na zgornjem vbočenem delu rezila - pa jih imam kar nekaj. Ta del je običajno samo vbočen, podobno kot vsak vojaški/taktični nož.
Random sample (niso vsi bowie-ji) iz tiste druge teme:

Sicer ni kakšne uradne definicije bowiejevega noža, ampak načeloma naj bi "pravi" imel oster tudi zgornji rob. Tole je opis iz 1847:
Back (spine) perfectly straight in the first instance, but greatly rounded at the end on the edge side; the upper edge at the end, for a length of about two inches [5 cm], is ground into the small segment of a circle and rendered sharp ... The back itself gradually increases in weight of metal as it approaches the hilt, on which a small guard is placed. The Bowie knife, therefore, has a curved, keen point; is double-edged for the space of about two inches [5 cm] of its length, and when in use, falls with the weight of a bill hook


Oblika noža je taka, da je sprednji del v bistvu bodalo, s konico ki je na sredi rezila, se pravi v liniji z ročajem.

One characteristic of Bowie knives is the clip point at the top of the blade, which brings the tip of the blade lower than the spine and in line with the handle for better control during thrusting attacks.


In kot bodalo mora biti ostro na obeh robovih, za boljši učinek. Poleg tega je zgornji ostri rob namenjen tudi temu, da lahko nasprotnika porežeš z zamahom v obe smeri.

The version attributed to blacksmith James Black had this false edge fully sharpened in order to allow someone trained in European techniques of saber fencing to execute the maneuver called the "back cut" or "back slash"


Je pa res, da marsikateri tak nož na zgornjem robu ni nabrušen, ampak je tisti del samo stanjšan, da vseeno deluje nekako kot bodalo, po drugi strani pa je tako bolj varno, da se uporabnik ne poreže.;)

Most such knives intended for hunting are only sharpened on one edge, to reduce the danger of cutting oneself while butchering and skinning the carcass.


Kot rečeno, uradne definicije ni, ampak jaz rečem bowiejev nož samo takemu, ki je nabrušen tudi zgoraj. Ostali sam pa lovski noži, ki po obliki spominjajo na bowiejev nož.;)

Samael ::

Jah, nismo 1847. Jaz vem, kaj se kot Bowie prodaja v tem stoletju :P
Samael != Samuel

Okapi ::

dela je izjavil:

Priporoča kdo kakšnega kuhinjskega ugodnega, ki je kolikor toliko kvaliteten? Ene 15-20 cm rezilo ali kolikor je en standardni kuhinjski vsestranski. Imam doma samo neke štancane, ki takoj zgubijo rob. Nabrusim tako, da se lahko brijem po roki in paradajz BP režem na 2mm šnite, ampak če enkrat z grobim delom kuhinjske gobice potegnem čez rezilo, je že konc špasa. Tako da predvidevam, da rabim čimvečjo trdoto. Ti ki jih mam zdaj, sploh dvomim, da so kaj kaljeni. Ročaj bi imel lesen ali pa takega, da je cel nož iz enga kosa kovine narejen, da je čimbolj enostavno pucat. Nad 25 EUR ne dam za nož. Kakšne ideje?


Victorinox 19 cm kuhinjski je 30 evrov. Mogoče kje najdeš kakšnega s popustom. Enega imam in je zelo dober.


https://hudaura.com/noz-victorinox-5-20...

Opinel No.118 (20 cm) je tudi dobrih 30 evrov.



Za ta dva lahko rečem, da sta vredna svojega denarja. Drugače imaš pa poplavo nekih super-duper "japonskih" kuhinjskih nožev z zvenečimi imeni za okoli 25 evrov, ampak gre v večini (če že ne v vseh) primerih za cenene kitajske nože, skoraj sigurno nič boljše od tega, kar že imaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

twom ::

Kam se pa uvršča WMF kot kuhinjski nož?

Okapi ::

twom je izjavil:

Kam se pa uvršča WMF kot kuhinjski nož?

Na pamet bi rekel, da so dobri, ampak dražji od obeh, ki sem jih omenil. In vprašanje, če so kaj opazno boljši.
Tule je recimo en 20 cm na Amazon.de, ravno znižan za 41%, za 49 evrov.
https://www.amazon.de/-/en/1895486032/d...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Magic1 ::

Ta WMfjem mi zgleda zlo konjski. V bistvu ful ne maram debelih nožev v kuhinji. 340g, moj kitajski cleaver ni tolk težek...
Victorinox 19 ima 109g, to sta popolnoma različna noža.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

dela ::

Pri tem WMFu se vidi, da je dokaj kvaliteten, pri ostalih dveh so šparali na količini kovine, se po ročajih že vidi. Ampak predrag. Ali pa imam jaz prevelike predsodke. So pa vse trojno dokaj zveneče znamke, tako da je možno, da večinoma plačaš to. Enkrat sem gledal na yt nekega fanatika, ki je testiral nože po vzdržljivosti, pa so se eni no-name za 20 $ zelo solidno odrezali, tdi bolje od 5x dražjih, samo je imel bolj za ameriški trg. Drgač tisti Opinel bi še kar bil sprejemljiv za moj okus na prvi pogled.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

Okapi ::

Opinel in Victorinox sta znamki, kjer v bistvu res nekaj plačaš za ime, ampak je to predvsem garancija, da dobiš kakovosten izdelek, ki ni bistveno preplačan.

Pri "noname" znamkah je pa loterija, lahko plačaš 20 evrov za nož, vreden 5 evrov. Ali pa 50+ evrov za nož, vreden mogoče 20 evrov. Ne moreš se zanesti na nič, razen na nepristranski test, če kje naletiš na kakšnega. In moraš dobro pazit, da je test res nepristranski.

En tak klasičen primer so recimo noži Kamikoto. Najdeš na youtubu en kup "influencerjev", ki jih na vsa usta hvalijo. Ker so za to plačani. Resnica je pa "malo" drugačna.



V glavnem, jaz bi se držal preverjene znamke, tudi če bi mogoče dobil podobno dober noname nož 10-15 evrov ceneje kot pri Victorinoxu ali Opinelu. Ker ne vem, kateri bi ta cenejši dober nož bil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

Mimogrede, tole je pa moj japonski kuhinjski nož.



Dela jih en model pri nas - kupi kakovostno japonsko rezilo in doma naredi ročaj in nožnico ter ga nabrusi.


dela ::

Pr tem modelu proizvajalec obljublja jeklo X50CrMoV15 in HRC okoli 56, kar naj bi bilo v rangu zgornjega Opinela in WMF. Večina proizvajalcev v tem cenovnem rangu sploh ničesar specifičnega ne pove o jeklu in trdnosti, zavajali bi po moje raje s kakšnimi približnimi marketinškimi nazivi, tako da tem specifičnim navedbam kar verjamem. Me pa motijo tiste luknjice, tako da zame ne pride v poštev.

Avenger ::

Za v naravo sem si nabavil Bahco nož v Merkurju, ene 12€. HRC neznan ampak je videti povsem solidna trdota, je tak, ki mi ga ni škoda zlorabljat, pa komu posodit. Drugače imamo doma pa tudi Morakniv Companion.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Vanich ::

Avenger je izjavil:

Za v naravo sem si nabavil Bahco nož v Merkurju, ene 12€. HRC neznan ampak je videti povsem solidna trdota, je tak, ki mi ga ni škoda zlorabljat, pa komu posodit. Drugače imamo doma pa tudi Morakniv Companion.


Mora dela tudi za Bahco, je identičen Companionu in jeklo in vse komplet.

Magic1 ::

Ta Bahco v Merkurju za male pare naj bi bil tudi top nož(za take vsote). Imam enega v kovčku za orodje.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Kapitan Jack ::

Tale mi je vsec, ampak baje gre zelo tezko ven iz etuija.

Cold Steel 12DCST Safe Maker II

Se kaksen boljsi? Do stotaka najvec.

WizzardOfOZ ::

A ni to prepovedano v sloveniji?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Kapitan Jack ::

WizzardOfOZ je izjavil:

A ni to prepovedano v sloveniji?

V Avstriji ne.

matobeli ::

Hja, glede tega bi se dalo debatirat ker ni to boksar (katerega značilnost je da so prsti povezani in zaščiteni), se pa uporablja kot boksar...

Glede rezila je bodalo ki pa ni več prepovedano.

Valda ni to "metuljčkasto bodalo" ker butterfly knife je čisto nekaj drugega...

Bi blo zanimivo kakšno sodno prakso videt.

Okapi ::

Pri nas bo to vsak policist opredelil kot po zakonu prepovedan "drugi predmeti, ki so prirejeni za napad".

A ti bo sodnik verjel, da je namenjen rezanju salame, bo pa treba še videti.;)

matobeli ::

Kolikor je bilo meni razloženo na tečaju moraš z drugim predmetom najprej izvesti napad, šele potem ga kategorizirajo kot takega (lahko je predmet karkoli).
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kuhinjski noz iz Kitajske Ali...

Oddelek: Loža
295027 (2198) AgiZ
»

Kako skrbite za ostre nože? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7812463 (9989) BorutO

Vsakodnevno nošenje noža (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16151320 (46480) dzinks63
»

Solingen noži (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7130377 (16928) Okapi

Več podobnih tem