» »

Tesla bo gradila največjo baterijo na svetu

Tesla bo gradila največjo baterijo na svetu

Slo-Tech - Tesla, francosko podjetje Neoen in avstralska vlada so podpisali pogodbo, s katero se Tesla zavezuje, da bo do 1. decembra letos v Južni Avstraliji zgradila največjo baterijo na svetu. Izvršni direktor Tesle Elon Musk je na novinarski konferenci v Adelajdi dejal, da bo šlo za trikrat zmogljivejši sistem od katerega koli primerljivega na svetu. Baterijo, ki jo bodo postavili v mestu Jamestown 230 kilometrov severno od Adelajde, bodo povezali z vetrno elektrarno, ki jo bo zgradil Neoen. Ko bo proizvodnja višja od porabe, bodo v baterijo skladiščili preseženo energijo, iz katere bodo ob konicah pokrivali povečano porabo energije.

Musk pravi, da bo baterija lahko zagotavljala moč 100 MW, kar čez palec rečeno pomeni, da lahko napaja okrog 30.000 gospodinjstev. To je tudi številka, ki jo je imel Musk v mislih s svojimi besedami o trikratniku obstoječih zmogljivosti. Nov baterijski sistem bo lahko uskladiščil okrog 129 MWh energije, kar je približno dvakrat več od trenutnih rekorderjev.

Še bistveno večje kapacitete se dosegajo s črpanjem vode v umetne rezervoarje na nadmorski višini, od koder jih potem spustijo čez turbine za proizvodnjo električne energije. V Sloveniji imamo tako črpalno elektrarno v Avčah, ki uskladišči 2800 MWh energije in deluje z močjo 185 MW. Žal Avstralija kaj dosti gora nima, da bi se lahko šla za takšno gravitacijsko skladiščenje energije. Tri takšne črpalne elektrarne imajo le v Novem Južnem Walesu. V Južni Avstraliji je situacija precej slabša, saj so tam prekinitve dobave električne energije precej pogoste, zlasti ob nevihtah ali izjemnem povečanju porabe.

Zaradi tega tudi avstralska vlada financira program izboljšanja energetske preskrbe, za kar so namenili 550 milijonov avstralskih dolarjev (366 milijonov evrov). Investicija v največjo baterijo je del tega programa in bo stala okrog 30 milijonov evrov. Ob tem pa je Musk poudaril, da bodo dela končali do 1. decembra. Če bi zamudili in baterija do tedaj ne bo nared, bo brezplačna in bo vse stroške pokrila Tesla sama, je javno izjavil, nekoliko tudi kot provokacijo. To trdi samozavestno, saj je Tesla na Havajih že postavila tak sistem s kapaciteto 52 MWh. V Kaliforniji pa so 80 MWh sistem zgradili v 130 dneh.

44 komentarjev

kow ::

Sem prav prebral? Cirka 1h lahko vracajo energijo 1/6 moci jedrske elektrarne Krsko. Noro.

korenje3 ::

dobr znajo tržit... čez 20 let bo pa en kup odpadka.

fronius podjetje, ki izdeluje varilne aparate, delajo podobne baterije z neomejeno dobo uporabe. energija se pa hrani v obliki vodika.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

tikitoki ::

SE mi zdi bolj smiselno vodo precrpat v umetno jezero in furat majhno hidroelektrarno. Na koncu ti ne ostane kup ne ravno varnih odpadkov.
Dobro, tam nej nebi bilo te moznsoti, sam resitve so se druge.

Za avtomobile je razumljivo, k ne more vsak svoje mini hidroelektrarne s seboj vozt:).

Glugy ::

"366 milijonov evrov"
Koliko je že stal TEŠ6? 2 milijarde? Mi bi lahk imel 5 takih baterij. ...ampak ne ..naši pametnjakoviči raje kot v ljudi investirajo v korupcijo.

Magic1 ::

Ker pri takih poslih pa ne bo korupcije...:))
Magic

#000000 ::

Ma bejš ta TESLA je samo malo bolj softisiciran kickstarter, pol kjar so rekli sploj+h ne bo NIKOLI ugledalo luči, ostala polovica (razen avtov) pa je tko kot apple obiloma predrago in nedosegljivo večini folka.

Torej kaj dejansko delajo razen pumpajo delnice ? Odštejte proizvodnjo avtov, ki pa jih lahko kupijo samo premožni, ki se dejansko vsak dan razen Norvežanov vozijo z 5.9 kubičnimu SUV-i.

M-XXXX ::

Glugy je izjavil:

"366 milijonov evrov"
Koliko je že stal TEŠ6? 2 milijarde? Mi bi lahk imel 5 takih baterij. ...ampak ne ..naši pametnjakoviči raje kot v ljudi investirajo v korupcijo.

Haha to bi bil šele stran vržen denar v Sloveniji :D

blackbfm ::

Nov baterijski sistem bo lahko uskladiščil okrog 129 MWh energije, kar je približno dvakrat več od trenutnih rekorderjev.


Tezki rekordi, dokler spodej ne preberes da ima kr ena zanikrna slovenistanska vas za kero prvic slisis v bistvu precej boljsi in zmogljivejsi sistem :))

jernejl ::

Glugy je izjavil:

"366 milijonov evrov"
Koliko je že stal TEŠ6? 2 milijarde? Mi bi lahk imel 5 takih baterij. ...ampak ne ..naši pametnjakoviči raje kot v ljudi investirajo v korupcijo.

ČHE Avče je stala 120 milijonov.

dronyx ::

Glugy je izjavil:

"366 milijonov evrov"
Koliko je že stal TEŠ6? 2 milijarde? Mi bi lahk imel 5 takih baterij. ...ampak ne ..naši pametnjakoviči raje kot v ljudi investirajo v korupcijo.

Kakor jaz razumem je ta baterija mišljena ne kot proizvajalka energije, ampak za skladiščenje na drug način proizvedene električne energije. TEŠ6 proizvaja električno energijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

janezvalva ::

čestitam tesli

gensi ::

Menda je bilo pred leti na Voglu manjše naravno jezero. Morda bi bilo mogoče na istem mestu "jezero" obnoviti in narediti črpalno elektrarno, ki bi kot medij uporabila vodo iz Bohinjskega jezera. Višinska razlika je velika, vode za prečrpavanje pa vedno dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gensi ()

D3m ::

Ok. Kakšen je varnostni protokol v primeru požara?
|HP EliteBook|R5 6650U|

mujek ::

Kakšna je pričakovana življenska doba?
Oziroma kako je z vzdrževanjem?

kow ::

@gensi
Ekonomska racunica ni odvisna (samo) odvisna od cene postavitve, ampak predvsem od nihanja cene elektrike.
Verjetno v Avstraliji te (fotovoltaika) nihajo mocneje.

gensi ::

kow je izjavil:

@gensi
Ekonomska racunica ni odvisna (samo) odvisna od cene postavitve, ampak predvsem od nihanja cene elektrike.
Verjetno v Avstraliji te (fotovoltaika) nihajo mocneje.


Smiselno bi bilo, da bi tudi v Sloveniji povečevali proizvodnjo iz obnovljivih virov. Posledično je potrebno zagotavljati tudi rezerve.
Sicer sem zgolj razmišljal, da ima Slovenija zelo primerno lokacijo veliko črpalno elektrarno. Za manjše črpalne elektrarne je verjetno veliko lokacij.

V Sloveniji bi bilo shranjevanje elektrike v baterijah, dokler ne izkoristimo naravnih danosti, neprimerno.

il ::

Na papirju in preko PR to res dobro zgleda. V Tesli so res sposobni, da jim uspe zlobirati in izvesti posel kjer za 366 milijonov EUR zgradijo objekt za skladiščenje (129*30) cca. 4000 EUR vrednosti električne energije?!!

kow ::

Si funkcionalno nepismen.

smihael ::

Kot zanimivost: V pomožno jezero je bila spremenjena tudi bivša HE v Završci, vendar zaradi onesnaženosti Save tja nikoli dejansko ne črpajo presežne vode.
http://visitzirovnica.si/tehnicni-muzej...
http://www.sel.si/HE-moste

SimplyMiha ::

Glugy je izjavil:

"366 milijonov evrov"
Koliko je že stal TEŠ6? 2 milijarde? Mi bi lahk imel 5 takih baterij. ...ampak ne ..naši pametnjakoviči raje kot v ljudi investirajo v korupcijo.

TEŠ6 ima moč 600 MW, stal je 1.4 milijarde €. Cenejši kot 6 takih baterij.

St753 ::

A sploh kdo zna brat??
Zaradi tega tudi avstralska vlada financira program izboljšanja energetske preskrbe, za kar so namenili 550 milijonov avstralskih dolarjev (366 milijonov evrov). Investicija v največjo baterijo je del tega programa in bo stala okrog 30 milijonov evrov.

Poleg tega pa:
Ko bo proizvodnja višja od porabe, bodo v baterijo skladiščili preseženo energijo, iz katere bodo ob konicah pokrivali povečano porabo energije.

Morda je kdo spregledal se en detajl:
Tesla will get the system installed and working 100 days from contract signature or it is free.

Bralno razumevanje 101. Sedi, cvek!

next3steps ::

Glugy je izjavil:

"366 milijonov evrov"
Koliko je že stal TEŠ6? 2 milijarde? Mi bi lahk imel 5 takih baterij. ...ampak ne ..naši pametnjakoviči raje kot v ljudi investirajo v korupcijo.

Namesto TEŠ bi lahko dodali še kak NEK.

korenje3 ::

tole je prihodnost.



ko sem bil na obisku v froniusu so imeli vse svoje solarne panele povezane na napravo ki proizvaja vodik pod visokim tlakom in ga hrani pod zemljo.
mi je pa zanimivo da so iz njihove interentne strani umaknili članke povezane s tem...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Markoff ::

Glugy je izjavil:

"366 milijonov evrov"
Koliko je že stal TEŠ6? 2 milijarde? Mi bi lahk imel 5 takih baterij. ...ampak ne ..naši pametnjakoviči raje kot v ljudi investirajo v korupcijo.

Nisem vedel, da baterije PROIZVAJAJO elektriko?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Markoff ::

Iz kakšnih materialov pa so te baterije? Se jih bo dalo reciklirati? Kakšni so varnostni ukrepi za njihovo varovanje?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

...:TOMI:... ::

Teoretično jo, paraktično jo pa samo shranjuje.
Tomi

Glugy ::

Markoff je izjavil:

Glugy je izjavil:

"366 milijonov evrov"
Koliko je že stal TEŠ6? 2 milijarde? Mi bi lahk imel 5 takih baterij. ...ampak ne ..naši pametnjakoviči raje kot v ljudi investirajo v korupcijo.

Nisem vedel, da baterije PROIZVAJAJO elektriko?


Dobr preber kaj sem napisal. Polagaš mi besede v usta ki jih sam ne bi nikoli izrekel.

Skupna točka je bil denar; poudarek pa je na koristi. Od TEŠ6 imamo izgubo; od baterij bi pa vsaj nekaj imel. Čeprav so nekateri ki so pametnejši od mene pravilno ugotovil da če bi že Slovenija želela ; bi namesto baterij bolj učinkovito z črpalno elektrarno pokril morebitne potrebe po skladiščenju energije.

kow ::

30 milijonov - ne vem kje vidite 366.

beethoven ::

Markoff je izjavil:

Iz kakšnih materialov pa so te baterije? Se jih bo dalo reciklirati? Kakšni so varnostni ukrepi za njihovo varovanje?


AFAIK se litijeve baterije danes zelo težko reciklirajo, posledično je reciklaža zato zelo draga, dražja od rudarjenja. Niti ni nekega enotnega sistema recikliranja, ga pa bomo potrebovali, ker litijeve zaloge so na Zemlji omejene in sistem: baterije v vsako hišo/avto, ne bo vzdržen, če ne bomo ugotovili kako iz iztrošenih baterij učinkovito in poceni pridobiti nazaj litij.

tikitoki ::

beethoven je izjavil:

Markoff je izjavil:

Iz kakšnih materialov pa so te baterije? Se jih bo dalo reciklirati? Kakšni so varnostni ukrepi za njihovo varovanje?


AFAIK se litijeve baterije danes zelo težko reciklirajo, posledično je reciklaža zato zelo draga, dražja od rudarjenja. Niti ni nekega enotnega sistema recikliranja, ga pa bomo potrebovali, ker litijeve zaloge so na Zemlji omejene in sistem: baterije v vsako hišo/avto, ne bo vzdržen, če ne bomo ugotovili kako iz iztrošenih baterij učinkovito in poceni pridobiti nazaj litij.


Ah, nemogoce. Potrosniska druzba rabi vedno vec.

vostok_1 ::

beethoven je izjavil:

Markoff je izjavil:

Iz kakšnih materialov pa so te baterije? Se jih bo dalo reciklirati? Kakšni so varnostni ukrepi za njihovo varovanje?


AFAIK se litijeve baterije danes zelo težko reciklirajo, posledično je reciklaža zato zelo draga, dražja od rudarjenja. Niti ni nekega enotnega sistema recikliranja, ga pa bomo potrebovali, ker litijeve zaloge so na Zemlji omejene in sistem: baterije v vsako hišo/avto, ne bo vzdržen, če ne bomo ugotovili kako iz iztrošenih baterij učinkovito in poceni pridobiti nazaj litij.


Tezavna reciklaža, zakaj pa?

Se pa strinjam...litij bo postal nova nafta, če bi se migriralo vse nanj.

Vodik morda res ni tako učinkovit, je pa everywhere in je zelo straightforward za proizvest. Ne rabiš skoraj nič eksotike in se ga lahko izkorišča z tehnologijo prve polovice 20. st.

At what point bo litij postal kritičen, da se bo vodik izplačal?
Tudi če bo fuzija...kaj ti pomaga obilica energije, če je nimaš kako shranit.

I wouldn't completely count out vodik za lokalno uporabo...fabrike/itd.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

-valvoline- ::

Blefer zopet lovi davkoplacevalski denar. Nic novega. Ovc ocitno se neki casa ne bo zmanjkalo.

Zgodovina sprememb…

dexterboy ::

Ovac ne bo NIKOLI zmanjkalo.
Fuzija je rešitev za VSE energetske potrebe po elektriki na tem planetu, seveda, ko jim USPE delovanje na časovno normalen rok in ne zgolj eno minuto.
Še VELIKO se imamo za naučiti, na kar kažejo posti v tej temi...
Tesla; ne glede na to, kaj si vsak od nas o njem misli, mu je pač USPELO prepričati vlado tam doli, da je to DOBRA rešitev za njihove izpade dobave el.energije ob konicah in slabem vremenu.
O reciklaži po koncu življenske dobe... "lako čemo mi to" :))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

ttzavod ::

Litij je po enem viru 8.najpogostejši element v zemljiski skorji, po drugem 25. Vsekakor ga je ogromno. http://siol.net/novice/novice/v-zda-odk... . Vtipkajte v Google "zaloge litija". V bateriji ga je malo... Največ je itak aluminija. Litijska baterija ni neka obremenitev za okolje in reciklaža sploh ni nek problem. https://www.linkedin.com/pulse/environm... . Vse ostalo je propaganda tistih, ki želijo, da se spremembe zgodijo čim bolj pozno. Okoljevarstveniki bodo imeli svoje mnenje pri spremembah okolja zaradi novih prečrpnih jezer, kar spreminja naravno okolje. Baterije daš v klet. 300 milijonov za 1000 MW baterij s kapaciteto 1,3 TWh in še nekaj drobiža za fotovoltaiko in vetrnice bi zamenjalo TEŠ s profitom. Slovenija izvaža 20 do 30% elektrike dnevno in to poceni. A uvozimo drago energijo v konicah (razlike v ceni so od MINUS 20€ do 2000€ za MWh). TEŠ in NEK ne more slediti konicam ter oddaja tudi ko nobeden ne potrebuje. To je razlog da čez noč plačam doma 1 kWh energije 0.0001€. Če bi to dali v baterijo bi jutri čez dan prodali za 0.05 ali več. Prihodnost je vsekakor OVE + baterija. V vodik daš 10 kWh, a dobiš nazaj 2 kWh... V baterijo daš 10 in dobiš 9.8 cca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ttzavod ()

MrStein ::

Kakšno jamranje, gre pa za nekaj, kar Tesla že praktično izdeluje serijsko.

Mimogrede, kaj pa tehnične podorbnosti? Saj smo na slo-tech.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

vostok_1 ::

ttzavod je izjavil:

Litij je po enem viru 8.najpogostejši element v zemljiski skorji, po drugem 25. Vsekakor ga je ogromno. http://siol.net/novice/novice/v-zda-odk... . Vtipkajte v Google "zaloge litija". V bateriji ga je malo... Največ je itak aluminija. Litijska baterija ni neka obremenitev za okolje in reciklaža sploh ni nek problem. https://www.linkedin.com/pulse/environm... . Vse ostalo je propaganda tistih, ki želijo, da se spremembe zgodijo čim bolj pozno. Okoljevarstveniki bodo imeli svoje mnenje pri spremembah okolja zaradi novih prečrpnih jezer, kar spreminja naravno okolje. Baterije daš v klet. 300 milijonov za 1000 MW baterij s kapaciteto 1,3 TWh in še nekaj drobiža za fotovoltaiko in vetrnice bi zamenjalo TEŠ s profitom. Slovenija izvaža 20 do 30% elektrike dnevno in to poceni. A uvozimo drago energijo v konicah (razlike v ceni so od MINUS 20€ do 2000€ za MWh). TEŠ in NEK ne more slediti konicam ter oddaja tudi ko nobeden ne potrebuje. To je razlog da čez noč plačam doma 1 kWh energije 0.0001€. Če bi to dali v baterijo bi jutri čez dan prodali za 0.05 ali več. Prihodnost je vsekakor OVE + baterija. V vodik daš 10 kWh, a dobiš nazaj 2 kWh... V baterijo daš 10 in dobiš 9.8 cca.



Fair point.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Magic1 ::

Kako bo pozimi zamenjalo Teš?
Magic

beethoven ::

ttzavod je izjavil:

Litij je po enem viru 8.najpogostejši element v zemljiski skorji, po drugem 25. Vsekakor ga je ogromno. http://siol.net/novice/novice/v-zda-odk... . Vtipkajte v Google "zaloge litija". V bateriji ga je malo... Največ je itak aluminija. Litijska baterija ni neka obremenitev za okolje in reciklaža sploh ni nek problem. https://www.linkedin.com/pulse/environm... . Vse ostalo je propaganda tistih, ki želijo, da se spremembe zgodijo čim bolj pozno.


Razširjenost litija se začne tam nekje okoli 30. mesta med elementi, 8. mesto je zelo vprašjiv vir. Pri reciklaži litijevih baterij se litij iz baterij sploh ne reciklira ker se jim ne splača, iz baterije odstranijo vredne kovine (baker, nikelj, kobalt...) litij pa konča v jalovini skupaj z drugimi manjvrednimi elementi in se uporablja v gradbeništvu (http://pmr.umicore.com/en/batteries/our... Umicore, podjetje iz linka skrbi za reciklažo Teslinih baterij v Evropi). Tako je danes, v prihodnje se bo seveda situacija spremenila ampak itak litijeve baterije ne morejo biti prihodnost energestske oskrbe človeštva, bo potrebno izumiti nek nov tip baterije, ker tudi, če recikliraš 100% litija potrebuješ zraven še enormne količine litija, da lahko vgradiš baterije v vsak avto, tovornjak, letalo, ladjo, traktor, hišo, stolpnico, telefon, računalnik itd... Baterije iz ogljika naj bi imele potencial, da v prihodnosti prevzamejo baterijsko igro. Ampak dokler ne bom videl takšne baterije, v dejanski, razširjeni uporabi, bom malo skeptičen glede prihodnosti in smiselnosti takih projektov, ker mi pa zdi da se spet ponavlja zgodba z nafto, pred 100+ leti so verjeli, da je je praktično neomejeno, sedaj pa so ugotovili, da ups, nekoč je bo pa le zmanjkalo.

Magic1 ::

Nafte ne bo nikoli zmanjkalo, samo dražja bo za črpat. Samo nove tehnologije znižujejo ceno črpanja in ni videt, da bi cena zrasla nad 100$ v nasljednjem desetletju.
Magic

dexterboy ::

Tole z celicami je Mercedes že 20 let nazaj testiral; edini problem je bil in je še danes shramba vodika, ki je pod visokim tlakom v kanistru... Saj je tudi CNG pod 220 bari, pa se nihče ne pritožuje.
So pa tudi meni celice všeč zaradi "polnjena" na črpalki; pripelješ, staro ven, novo notri in že furaš dalje. Ne pa polnjenje z elektriko, ki traja in traja in traja.. dlje kot Duracel baterije :))
Mi pa ne gre v glavo, zakaj nimajo razširjenih plinskih elektraren... Moč je takojšnja, emisij manj kot pri mazutu ali premogu, vsa tehnika in tehnologija je na voljo... narobe svet.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

dexterboy ::

Pozabil dodati;
Baterije so edini medij za shrambo energije, kjer teža ne pada z zmanjšanjem kapacitete. Povsod drugje (bencin, nafta, kerozin, plin...) se teža vozilu zmanjšuje z "praznenostjo" rezervoarja...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Markoff ::

Glugy je izjavil:

Markoff je izjavil:

Glugy je izjavil:

"366 milijonov evrov"
Koliko je že stal TEŠ6? 2 milijarde? Mi bi lahk imel 5 takih baterij. ...ampak ne ..naši pametnjakoviči raje kot v ljudi investirajo v korupcijo.

Nisem vedel, da baterije PROIZVAJAJO elektriko?


Dobr preber kaj sem napisal. Polagaš mi besede v usta ki jih sam ne bi nikoli izrekel.

Skupna točka je bil denar; poudarek pa je na koristi. Od TEŠ6 imamo izgubo; od baterij bi pa vsaj nekaj imel. Čeprav so nekateri ki so pametnejši od mene pravilno ugotovil da če bi že Slovenija želela ; bi namesto baterij bolj učinkovito z črpalno elektrarno pokril morebitne potrebe po skladiščenju energije.

Nič ti ne polagam nikamor, primerjaš hruške (proizvajalca elektrike) z jabolkami (hranilnik elektrike). Če pa smo že pri skupnih točkah, bi lahko dal tudi bolj sočno primerjavo, npr. spolne storitve (za denar) in razvijanje balističnih izstrelkov (za denar). It's all about the money, ne?

Če bi bile črpalne elektrarne tako fejst rešitev, bi jo že masovno uporabljali, pa je ne. Torej ni tako fejst rešitev, kajne? Lahko pa posreduješ kakšen pol-strokovni članek na to temo...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Kaj pomeni "masovno uporabljati"? Črpalne hidrocentrale zahtevajo ustrezno geografijo/topologijo terena, nepropustnost tal in kup drugih stvari. Se jih ne da postavit kjerkoli in ti projekti tudi konkretno stanejo. Wiki pravi, da so v uporabi naslednje črpalne hidrocentrale...

List of pumped-storage hydroelectric power stations @ Wikipedia

S tem, da je nemška wikipedija dosti izčrpnejša...

https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_von...


LP

Jože

DamijanD ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj so baterijski hranilniki prava stvar (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
27353434 (1172) kow
»

Tesla bo gradila največjo baterijo na svetu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4412301 (2960) DamijanD
»

Tesla bo gradila največjo baterijsko elektrarno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12521054 (10516) kow
»

Tesla v roku zgradila največji litij-ionski baterijski kompleks

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
158707 (6647) feryz
»

Musk: odštevanje se je začelo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
85742 (4036) Massacra

Več podobnih tem