» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
30 / 33
»»

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

Statistično gledano boš imel na dolgi rok precej verjetno nižji donos kot nek široko razpršen sklad. :))


Morda, morda pač ne... kolega je kupil AMAZON na "dnu" in ga prodal na vrhuncu in je presegel vse ETFje enako velja za enega ki je kupil TSLA in prodal na skoraj vrhuncu... seveda pa je folk kupil tudi delnice podjetij ki so šla v stečaj in imel mnogo slabši učinek to drži.

Bistvo je da sam odločam o svoji usodi z tako odločitvijo ne morem krivit nekega sklada ali države za ZPIZ neumnosti ipd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

CoreySteel ::

10% ljudi "premaguje trg" (ali pa še manj). Ti pa še davek zraven plačuješ. Ta "morda pač ne" je +90%. Ampak sej štekam, je razburljivo :) Ampak kot nasvet v tej temi pa vseeno ni najboljši.
Twitter: @CoreySteel_

user4683 ::

Trg premaguje 10% upravljalcev skladov (ki vsaj priblizno vedo kaj delajo).

CoreySteel ::

Sej bi to napisal, samo nisem hotel da bi Mato za argument uporabil "zato pa ne maram skladov in kupujem posamezne delnice" :D
Twitter: @CoreySteel_

kamiKaZaA ::

Mato989 je izjavil:

user4683 je izjavil:

Statistično gledano boš imel na dolgi rok precej verjetno nižji donos kot nek široko razpršen sklad. :))


Morda, morda pač ne... kolega je kupil AMAZON na "dnu" in ga prodal na vrhuncu in je presegel vse ETFje enako velja za enega ki je kupil TSLA in prodal na skoraj vrhuncu... seveda pa je folk kupil tudi delnice podjetij ki so šla v stečaj in imel mnogo slabši učinek to drži.

Bistvo je da sam odločam o svoji usodi z tako odločitvijo ne morem krivit nekega sklada ali države za ZPIZ neumnosti ipd...

+1

Tudi sam se bom čez 2 leti spustil v delnice in se raje držal strategije, da kupujem delnice z dividendnimi donosi vsaj 2,50% oz. čim bližje 5% in ne mislim v nobene sklade vlagati. Cilj je vložiti v štartu 10k+ v 10-15 različnih delnic in potem vsako leto dokupovati te iste delnice, približno predvideti kdaj bo nova mini-kriza (za ta čas prodati) in potem spet ob padcu kupiti (cikli so nekje na 7-9 let). In tako do penzije čez cca. 20-25 let si ustvariti neko premoženje z dividendni donosi.

Zdaj pa še bom metal 2 leti v kripto in poskušal tu narediti kak profit. :D

Spura ::

Lonsarg je izjavil:

Slovenska zakonodaja v primeru takojsnega reinvestiranja dividend ne obracuna davka, ampak se more to reinvestiranje zgoditi takoj na nivoju ponudnika, ne sme biti dividenda vidna na racunu posameznika in sele potem reinvestirana.

Ta ista zakonodaja velja tako za tuje accumulating ETF kot razne slovenske sklade. ETF konec koncev je sklad (Exchange Traded Found).

To razumem, ampak to ni bilo moje vprasanje. Firma, ki je sklad, pa ne placuje davka na dividende? Pozabi na slovensko stran, recimo ce imam nemsko delnico, meni nemci ze obracunajo davek na dividende, ce bi pa delnico imel slovenski d.o.o. ali pa slovenski sklad je pa ne bi?

user4683 ::

Ce delnice drzi podjetje se dividende, ki jih prejme, stejejo v prihodke. Nemsko podjetje ti v tem primeru ne bi odtegnilo davka na dividende in bi slovensko podjetje dobilo bruto dividendo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

GregiB ::

Malo mešate... Če držiš delnice, si ti lastnik le-te in kapitalskih dobičkov, ki iz nje izhajajo.
Kot fizična oseba moraš za kapitalske dobičke plačati davek, kar podjetju ni potrebno, saj mu le ti gredo v (finančne) prihodke.
Če pa vplačuješ v sklad, sklad tebi izda "kupon", ki ustreza deležu sklada, ki ti "pripada". Sklad vplačana sredstva pretvori v vrednostne papirje (ali druga sredstva, odvisno, kakšen je), vrednost teh vrednostnih papirjev pa predstavlja obveznost do vlagateljev. Dividende in ostale kapitalske dobičke pa lahko v odvisnosti od politike sklada izplača ali reinvestira. Če jih reinvestira, stranka ne dobi zadeve v roke, le njen neprodan kupon se poveča, torej kapitalski dobiček ni realiziran, ergo, ni davka.
BTW, Sklad ni lastnik delnic in tudi izplačanih dividend ne, je zgolj upravljalec. Prihodke sklada predstavljajo vstopne, izstopne in medletne marže, ki jih obračunava vlagateljem.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Spura ::

user4683 je izjavil:

Statistično gledano boš imel na dolgi rok precej verjetno nižji donos kot nek široko razpršen sklad. :))

To pa ni res. Statisticno gledano imas povsem isti donos, v kolikor so to iste delnice kot v skladu v istih razmerjih. Recimo, da namesto S&P500 vzamem nakljucnih 20 delnic iz tega indexa (v istih razmerjih ko so v indexu, ker so razlicno utezene). Statisticno gledano bo moj donos isti v povprecju. V praksi bo grobo odstopal, ampak v ce bi povprecili donose vseh moznih 20 pickov iz 500 bo povprecje isto donosu celega indeksa.

GregiB ::

Spura je izjavil:

Statisticno gledano bo moj donos isti v povprecju.

Statistično gledano bi moral biti celo višji, in to v razponu večih let kar lapo višji, saj vmes ni posrednika, ki zaračunava storitev vodenja sklada.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

user4683 ::

Spura je izjavil:

user4683 je izjavil:

Statistično gledano boš imel na dolgi rok precej verjetno nižji donos kot nek široko razpršen sklad. :))

To pa ni res. Statisticno gledano imas povsem isti donos, v kolikor so to iste delnice kot v skladu v istih razmerjih. Recimo, da namesto S&P500 vzamem nakljucnih 20 delnic iz tega indexa (v istih razmerjih ko so v indexu, ker so razlicno utezene). Statisticno gledano bo moj donos isti v povprecju. V praksi bo grobo odstopal, ampak v ce bi povprecili donose vseh moznih 20 pickov iz 500 bo povprecje isto donosu celega indeksa.

Napisal sem "široko razpršen sklad", kar je nekaj povsem drugačnega kot cherry pickanje nekaj delnic. Pri drugem delu tvojega izračuna (povprečni donos vseh možnih kombinacij 20 pickov), pa zanemarjaš tveganje. Ti _nimaš_ vseh možnih kombinacij 20 delnic iz tega portfelja, zato si bolj odprt na tveganje, da si izbral napačen miks dvajsetih delnic.

Spura ::

user4683 je izjavil:

Spura je izjavil:

user4683 je izjavil:

Statistično gledano boš imel na dolgi rok precej verjetno nižji donos kot nek široko razpršen sklad. :))

To pa ni res. Statisticno gledano imas povsem isti donos, v kolikor so to iste delnice kot v skladu v istih razmerjih. Recimo, da namesto S&P500 vzamem nakljucnih 20 delnic iz tega indexa (v istih razmerjih ko so v indexu, ker so razlicno utezene). Statisticno gledano bo moj donos isti v povprecju. V praksi bo grobo odstopal, ampak v ce bi povprecili donose vseh moznih 20 pickov iz 500 bo povprecje isto donosu celega indeksa.

Napisal sem "široko razpršen sklad", kar je nekaj povsem drugačnega kot cherry pickanje nekaj delnic. Pri drugem delu tvojega izračuna (povprečni donos vseh možnih kombinacij 20 pickov), pa zanemarjaš tveganje. Ti _nimaš_ vseh možnih kombinacij 20 delnic iz tega portfelja, zato si bolj odprt na tveganje, da si izbral napačen miks dvajsetih delnic.

Ja ampak ti si trdil, da statisticno gledano bos imel nizji donos kot sklad, ce delas cherry pick. Jst pa pravim da je statisticno gledano v povprecju isti donos. Je pa seveda res, da manj kot imas delnic, vecji bo odstop od trga v splosnem, v pozitivno ali negativno, kar je seveda riziko.

user4683 ::

Ja ampak pri računanjo donosnosti nekega asseta ne moreš kar ignorirati rizika, ki je ključna komponenta donosnosti. Če pogledaš kaj sem zapisal je, da bo imel "precej verjetno nižji donos" (ta "precej verjetno" = višji riziko). In obstaja ogromno dokazov o tem, da 90% upravljalcev (ki cherry pickajo subset delnic na trgu) ne premaguje povprečja tega istega trga. Kaj šele navadnih investitorjev. Sta Mato in Kamikaza v tistih 10%? Glede na zapisano dvomim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

Ja ampak pri računanjo donosnosti nekega asseta ne moreš kar ignorirati rizika, ki je ključna komponenta donosnosti. Če pogledaš kaj sem zapisal je, da bo imel "precej verjetno nižji donos" (ta "precej verjetno" = višji riziko). In obstaja ogromno dokazov o tem, da 90% upravljalcev (ki cherry pickajo subset delnic na trgu) ne premaguje povprečja tega istega trga. Kaj šele navadnih investitorjev. Sta Mato in Kamikaza v tistih 10%? Glede na zapisano dvomim.


Itak da nisva, ampak vseeno je moj občutek dosti boljši če vem da sem sam zajebal, ne pa da je nek prepameten upravljalec skladov nekaj zajebal in je zato donos nižji...

Seveda manj rizično je 20 let dajat v IWDA ali v iShares CORE MSCI Europe ali World...

Recimo pač jaz sem pred točno 1 mesecem vložil v BASF delnice 1.000 EUR... Od tistega dne do danes sem +15% (dobrih) če bi dal v iShares MSCI Europe bi bil +6% seveda pa je lahko tudi obratno ali pa je če pogledava letno BASF dol 22% MSCI Europe pa -3%...

Torej če danes prodam BASF kupljen pred 1 mesecem sem naredil več kot če bi danes prodal tale ETF acc sklad iShares...

Seveda je to zelo kratek rok ampak meni je občutek pač v takem primeru boljši.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Dober dan ::

Zdravo, sem začetnik in bi se rad spustil malo v te vode. Kaj priporočate, da odprem račun trading212? Moram pri tem vsakoletno poročati fursu? Nakazoval bi vsak mesec nekaj. Tukaj nakazujejo tudi dividende?

Gregor P ::

Trading212 je v redu, ostali soforumaši upoorabljajo tudi druge rešitve - preberi temo. Poročaš le, če prejemaš dividende (in pa seveda takrat, ko produkte dejansko prodaš - kasneje se to zgodi manjša je obdavčitev, na koncu lahko tudi 0%). Če tega ne želiš, moraš izbrati produkte, kjer piše poleg "Accumulating (ACC), pomeni, da se dividende avtomatično reinvestirajo v glavnico brez dodatnih stroškov - razlika ter tu in tu.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Spura ::

user4683 je izjavil:

Ja ampak pri računanjo donosnosti nekega asseta ne moreš kar ignorirati rizika, ki je ključna komponenta donosnosti. Če pogledaš kaj sem zapisal je, da bo imel "precej verjetno nižji donos" (ta "precej verjetno" = višji riziko).
Povsem enako verjetno imas visji donos, ce izbiras komponente indexa nakljucno. Lahko da je distribucija 90-10 losers-winners, ker pac veliko ljudi kupuje isti napacen hype, ampak to bi pomenilo, da drugih 10% premaguje trg za 9x toliko kot ga drugih 90% underperfoma. Taka je cista matematika. Ker vrednost trga raste je smiselno normalizirat donose glede na povprecje (tako podpovprecen donos rata negativen), in tukaj dobimo tipicen zero sum game, na drugi strani vsakega losing tradea je winning trade.

user4683 je izjavil:


In obstaja ogromno dokazov o tem, da 90% upravljalcev (ki cherry pickajo subset delnic na trgu) ne premaguje povprečja tega istega trga. Kaj šele navadnih investitorjev. Sta Mato in Kamikaza v tistih 10%? Glede na zapisano dvomim.


Jst ne vem kje si ti ta 90% dubu. Jaz sem to stevilko zasledil le v kontekstu investicijskih skladov, in sicer, da upostevajoc stroske upravljanja le 10% skladov overperforma glede na index. Aktivno upravljani skladi vecinoma niso 1.5%-2% boljsi kot index, in tako ne upravicijo svoje cene. Jst mislim da si to modrost ti kar posplosil, kar ni prav, ker so ravno ti stroski upravljanja kljucen del tega argumenta.

user4683 ::

Spura je izjavil:


Jst ne vem kje si ti ta 90% dubu. Jaz sem to stevilko zasledil le v kontekstu investicijskih skladov, in sicer, da upostevajoc stroske upravljanja le 10% skladov overperforma glede na index. Aktivno upravljani skladi vecinoma niso 1.5%-2% boljsi kot index, in tako ne upravicijo svoje cene. Jst mislim da si to modrost ti kar posplosil, kar ni prav, ker so ravno ti stroski upravljanja kljucen del tega argumenta.

https://www.spglobal.com/en/research-in...
To sem primarno omenil, ker so imeli ljudje v tej debati idejo, da bodo sami outperformali trg. Velika verjetnost je, da ne bodo, ker niti profesionalci tega ne pocnejo (dosti) bolje - pa vsaj priblizno vedo kaj pocnejo.

Spura je izjavil:

user4683 je izjavil:

Ja ampak pri računanjo donosnosti nekega asseta ne moreš kar ignorirati rizika, ki je ključna komponenta donosnosti. Če pogledaš kaj sem zapisal je, da bo imel "precej verjetno nižji donos" (ta "precej verjetno" = višji riziko).
Povsem enako verjetno imas visji donos, ce izbiras komponente indexa nakljucno. Lahko da je distribucija 90-10 losers-winners, ker pac veliko ljudi kupuje isti napacen hype, ampak to bi pomenilo, da drugih 10% premaguje trg za 9x toliko kot ga drugih 90% underperfoma. Taka je cista matematika. Ker vrednost trga raste je smiselno normalizirat donose glede na povprecje (tako podpovprecen donos rata negativen), in tukaj dobimo tipicen zero sum game, na drugi strani vsakega losing tradea je winning trade.

Se enkrat - z vecjo razprsenostjo zmanjsuje verjetnost, da "zadanes" ravno najslabse performerje (in seveda si s tem tudi zmanjsas verjetnost, da zadanes najboljse performerje). To je edina stvar, ki sem jo zelel povedati (brez da na dolgo in siroko razlagam(o) stvari, ki jih povprecni investitor itak ne razume). Indeksni skladi konstantno prilagajajo svoj porftelj. Bo to povprecen Janez (enako uspesno) pocel tudi sam? Glej zgornjo tocko.

gojira ::

Evo prebral celo temo o ETFih etc in odločil da še sam stopim na ta vlak. Trenutno sem odpru (oz. je. v fazi, čakam na potrditev dokumentov) na Degiro, kot kaže se ga sedaj da tudi za Slovence, potem pa akcija dalje.

Kar me zanima je, tisti štručkoti ki ste dlje v tem, ali je še vedno najbolj smiselno kupovati IE00B4L5Y983 ali kaj drugega. Glede na to, da neke korekcije so že bile na trgu ali je še vedno smisleno štartati z DCA izključno ali je ok za začetek kupiti kaj več (sprašujem izključno zaradi trenutnega marketa) - npr 10, 20k? Ali pač npr letos npr. razdelim 12k na 12 mesecev in vlagam 12 * 1000eur + tisto kar bi potem redno nadaljeval. Tu še razmišljam koliko - nagibam se med 500 in 1000eur mesečno.

Teoretično gledano, če rabim čez 1 leto denar, pa npr. investija naraste za recimo 10% pač plačam fee od profita ki je 25% in to je to? Še vedno boljše kot imeti na računu ali pa v naših skladih, kjer so te provizije oderuške (zato jih nimam). Sicer planiram za minimalno 5, 10, 15 let ampak nikoli ne veš kaj pride vmes.

Moj trenutni naložbeni portfelj je bolj slab trenutno oz je 95% v cashu ker pač ja... :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gojira ()

CoreySteel ::

Če imaš večjo količino denarja, potem DCA na 12 mesecev ne pride toliko v poštev, bolje "čim prej" denar spravit na market. Jaz več kot na tri dele ne bi razdelil.

Še vedno sta najbolj popularna IE00B4L5Y983+IE00BKM4GZ66 ali IE00BK5BQT80.

Če boš čez 1 leto prodajal, bo 25% davek na profit, ja. Minus normirani stroški.
Twitter: @CoreySteel_

GregiB ::

CoreySteel je izjavil:

Če imaš večjo količino denarja, potem DCA na 12 mesecev ne pride toliko v poštev, bolje "čim prej" denar spravit na market.

Je tole finančni nasvet ali "for entertainment purposes only"?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

Meni je tudi logično, če imaš ne vem danes na TRR recimo 40k... valda ne boš zdaj 40 mesecev po 1k dajal, ali 80 mesecev po 500EUR... seveda lahko, ampak osebno bi raje razdelil na pol in dal pol letos in pol drugo leto, v nekaj kar prinese dividende... seveda je to rizik, ampak na dolgi rok se mi zdi da prej prideš do točke ko je 0% davka na dobiček itd...

Ima pa to seveda slabosti.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

user4683 ::

GregiB je izjavil:

CoreySteel je izjavil:

Če imaš večjo količino denarja, potem DCA na 12 mesecev ne pride toliko v poštev, bolje "čim prej" denar spravit na market.

Je tole finančni nasvet ali "for entertainment purposes only"?

https://eu.heraldtribune.com/story/busi...

CoreySteel ::

GregiB je izjavil:

CoreySteel je izjavil:

Če imaš večjo količino denarja, potem DCA na 12 mesecev ne pride toliko v poštev, bolje "čim prej" denar spravit na market.

Je tole finančni nasvet ali "for entertainment purposes only"?


Če pogooglaš "lump sum vs dca" imaš kolikor hočeš materiala za prebrat. Potem pa sam povlečeš zaključke :)
Twitter: @CoreySteel_

CrniPanter ::

Tveganje pri lump sumu je, da ce das danes notri 100k in jutri trg pade 30% si se hudo nategnil... precej bolj kot ce bi dal notri 10k in potem naslednji mesec spet 10k (po 30% nizji ceni delnic).

Si pa velik kralj ce namesto padaca jutrk trg eksplodira in gre gor za 30%. V zepu imas 30k nerealiziranega profita oz. odstej se davek pa si.

gojira ::

Lump sum kot tak poznam in poznam pluse kot minuse, tudi DCA dobro poznam ker DCAjam kripto - tam sicer z manjšimi zneski in zaenkrat špila (trenutno je zelo dobro oblažilo padec, ker ni tako hudo kot za nekatere).

Sprašujem samo zato, ker me zanima glede na trenutno stanje na trgu.

Takrat za kripto mi je DCA bil logičen ker sem vlagal takrat ko je šlo vse gor :D in sem bil prepričan da bo enkrat kmalu se kaj obrnilo navzdol ampak pač vztrajam - DCAjam ker tam vlagam na dolgi rok in drobiž aka kupujem srečke :) Trenutno tudi tam kak evro več vržem notri kot takrat ko je blo res na vrhuncu in smo samo čakali kdaj bo počilo :D

Lonsarg ::

Splosno pravilo za ziherasko varjanto je res vedno postopoma, ampak glede na trenutni trg bi jaz vse naenkrat notri dal, no edino morda ce bi imel res visok znesek ala 100k bi vseeno morda razdelil.

Aja pa ne vlagat mesecno ker je to sam dodatna birokracija za prijavo na edavke. Ene dvakrat do trikrat na leto daj notri pa je. Pa tut za minimalno provizijo mislim da itak moras vsaj ene 2k naenkrat dat, drugace je procentualno gledano vecja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Sparkxl ::

gojira je izjavil:



Sprašujem samo zato, ker me zanima glede na trenutno stanje na trgu.

Takrat za kripto mi je DCA bil logičen ker sem vlagal takrat ko je šlo vse gor


Trenutno stanje na trgu je en velik wtf. Noben ne more zagotovo rečt kak se bo razvijalo. Sam bi rekel da je tendenca navzdol, če seveda s "trgom" mislimo mainstream zadeve.

Zanimivo, tebi je takrat ko je vse šlo gor, bilo logično se it dca. Meni je bilo logično all in do jaja. Kripto val sem zajahal na polno septembra 2020, izstopil november 2021

Mato989 ::

CrniPanter je izjavil:

Tveganje pri lump sumu je, da ce das danes notri 100k in jutri trg pade 30% si se hudo nategnil... precej bolj kot ce bi dal notri 10k in potem naslednji mesec spet 10k (po 30% nizji ceni delnic).

Si pa velik kralj ce namesto padaca jutrk trg eksplodira in gre gor za 30%. V zepu imas 30k nerealiziranega profita oz. odstej se davek pa si.


AMpak nategnil si se samo če hočeš potem čez 2 meseca prodat... in je še zmeraj -26%...

Če daš ti danes not 100k in jutri pade 30% in je čez 20 let +600% je seveda teh -30% pomembno in bolje da ne bi bilo, ampak je to pač kolateralna škoda...

Aja pa ne vlagat mesecno ker je to sam dodatna birokracija za prijavo na edavke. Ene dvakrat do trikrat na leto daj notri pa je


Točno to.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

user4683 ::

Če vržeš v tem trenutku notri je 100%, da nisi zadel ATH, kar pomeni da nekaj tistih worst case scenarijev si že eliminiral. Imam pa občutek, da se obeta še kakšen popravek, tako da sam bi kakršenkoli znesek razdelil na 3 do max 6 mesecev in to je to, mogoče se ujame še kakšen dip.

Lonsarg je izjavil:

Aja pa ne vlagat mesecno ker je to sam dodatna birokracija za prijavo na edavke.

Kakšna dodatna birokracija, če kupuješ?

Mato989 ::

Kakšna dodatna birokracija, če kupuješ?


Je potem ko prodajaš... FIFO itd...

Če kupiš 1x boš z glave vedel kdaj ti vse delnice znižajo obdavčitev in kdaj mine 5, 10, 20, 25 let whatever...

Če kupiš vsak mesec za fiksno cifro pa moraš že vodit excel ali pa programirat ali pa izvažat 8-)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

user4683 ::

Vsa čast, če si za 13 let nazaj zapomneš datum, ko si kupil paket delnic in po kaki ceni in s kakšnim feejem. V vseh primerih si je pametno voditi evidence.

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

Vsa čast, če si za 13 let nazaj zapomneš datum, ko si kupil paket delnic in po kaki ceni in s kakšnim feejem. V vseh primerih si je pametno voditi evidence.


Ja če 1x kupiš 1.2.2020 si pač zapomniš ane? 8-) napišeš v excel sprintaš in daš v fascikel, konec dela dokler ne prodaš.

Pa tudi ko prodaš ne rabiš razmišljat koliko lahko prodaš ker je 0%, ker pri enih je še 5% itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

user4683 ::

Jap, čez 13 let boš pa res vedel kdaj si kupil. Pa še iskal boš potem kakšna je bila cena in koliko točno si jih kupil. ;(( Ne bluzi. Evidence so za kolikor toliko resno investiranje pomembna stvar, da ne boš čez 25 let tri dni iskal arhiviranih transakcij na brokerju, ki se je mogoče vmes že celo zamenjal (kot se je recimo zgodilo z IBKR, ko je prestavljal folk na druge podružnice v EU).

Grupiranje nakupov je smiselno če so zneski manjši, da se zmanjša feeje.

Edit: Evo del moje evidence za lani. Tri sekunde, da vpišem in točno toliko, da najdem kdaj sem kaj kupil. Še celo obdelam lahko podatke tako, da vidim kaj bi bilo koliko obdavčeno in koliko lahko prodam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

Jap, čez 13 let boš pa res vedel kdaj si kupil. Pa še iskal boš potem kakšna je bila cena in koliko točno si jih kupil. ;(( Ne bluzi. Evidence so za kolikor toliko resno investiranje pomembna stvar, da ne boš čez 25 let tri dni iskal arhiviranih transakcij na brokerju, ki se je mogoče vmes že celo zamenjal (kot se je recimo zgodilo z IBKR, ko je prestavljal folk na druge podružnice v EU).

Grupiranje nakupov je smiselno če so zneski manjši, da se zmanjša feeje.


Saj pravim v fasciklu imam naprintano kdaj sem 1x kupil po kateri ceni, in to je to... bolj enostavno NE GRE... in nihče ne more rečt da je manj vodenja evidenc če kupiš vsak mesec, kot če kupiš 1x lump sum.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Saj ne gre za evidenco, to itak rabiš v vsakem primeru, gre za ročni vnos vs avtomatizacija.

Če kupuješ recimo dvakrat letno potem neke potrebe po avtomatizaciji ni, ker bo treba čez 20 let ob prodaji pač vnesti zgolj 40 parčkov nakup/prodaja (2 na leto). Če boš mesečno vlagal je pa to v 20 letih 240 parčkov (tudi če prodaš vse naenkrat) in potem si raje kako skripto sprogramiraš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

user4683 ::

Že pri 40 parih verjetno ne boš klikal po edavkih, ampak izvozil evidenco in jo transformiral v xml, ki bo prijazen za edavke. Če ne bo čez 20 let to že (končno) avtomatizirano s strani FURSa.

Cenim svoj čas, ampak vzeti si dve minuti vsak mesec ali dva, da opravim nakup in zabeležim transakcijo pa res ni nek hud time waste. Ko bom prodajal pa tudi močno dvomim, da bom prodal vse naenkrat, ampak si bom izplačeval 2x letno, kolikor pač rabim za pol leta.

estons ::

@znupy, bi mogoče shareal template na google sheets?

user4683 ::

estons je izjavil:

@znupy, bi mogoče shareal template na google sheets?

Bom pripravil cez vikend in delim. Ce pozabim me popingaj na ZS. Je pobrana z neta ze nekaj casa nazaj in ima kar nekaj bolj ali manj uporabnih funkcij.

user4683 ::

Na srečo originalni template, ki ga uporabljam še vedno obstaja:
https://www.oldschoolvalue.com/investme...

estons ::

Hvala!

gojira ::

user4683 je izjavil:

Na srečo originalni template, ki ga uporabljam še vedno obstaja:
https://www.oldschoolvalue.com/investme...


Hvala!

Rihito ::

Vprašanje za bančnike, finančnike in vse ostale :D (če sploh imamo koga tu z izkušnjo prodaje vzajemnih skladov, iz katerekol roke)

Načeloma mi je jasno, da so ETFi "cenejši", kar se tiče stroškov in nimajo nekih vstopnih, izstopnih in upravljalskih provizij in stroškov oz. so nižji od teh pri vzajemcih. Zgodovinsko gledano, pa tile aktivno upravljani vzajemni skladi tudi nimajo boljših donosov napram ETFom (na hitro sem pogledal par največjih). Kje je torej catch, kako tem ponudnikom (če se ne motim jih je v Sloveniji 5 večjih) sploh uspe prodajat tovrstne produkte? Je dejansko Slovenija tako finančno nepismena, al sem kaj spregledal?

Zakaj bi se nekdo sploh odločil za vzajemni sklad, če ima na voljo ETF... s čim bančniki in ostali, ki prodajajo ta produkt prepričajo ljudi? V vzajemce vlaga cirka pol miljona slovencev... (nekje 4-5 milijard vrednostno).

GizmoX ::

Preberi propagando (1. klik na googlu), pa ti bo hitro jasno.
Bi rekel, da je ogromno finančne nepismenosti. Otroci vzorce poberejo od staršev, v šoli na to temo ni nič.
Klasično dobijo prvi račun na banki. Potem na banki vežejo denar za 1 leto, da dobijo nekaj drobiža.
Potem gredo pa že v nevarne vode - vzajemni skladi! Ampak brez skrbi, na banki imajo strokovnjake, ki evrčke budno opazujejo in pazijo na vsakega od njih.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Spura ::

Rihito je izjavil:

Vprašanje za bančnike, finančnike in vse ostale :D (če sploh imamo koga tu z izkušnjo prodaje vzajemnih skladov, iz katerekol roke)

Načeloma mi je jasno, da so ETFi "cenejši", kar se tiče stroškov in nimajo nekih vstopnih, izstopnih in upravljalskih provizij in stroškov oz. so nižji od teh pri vzajemcih. Zgodovinsko gledano, pa tile aktivno upravljani vzajemni skladi tudi nimajo boljših donosov napram ETFom (na hitro sem pogledal par največjih). Kje je torej catch, kako tem ponudnikom (če se ne motim jih je v Sloveniji 5 večjih) sploh uspe prodajat tovrstne produkte? Je dejansko Slovenija tako finančno nepismena, al sem kaj spregledal?

Zakaj bi se nekdo sploh odločil za vzajemni sklad, če ima na voljo ETF... s čim bančniki in ostali, ki prodajajo ta produkt prepričajo ljudi? V vzajemce vlaga cirka pol miljona slovencev... (nekje 4-5 milijard vrednostno).
Ker je tko najbolj udobno, ko gres na banko ti jih ponujajo, in to je priblizen doseg folka. Poznam en kup ljudi, ki imajo te sklade, in ce jim reces da nej odprejo trading account in kupijo nekaj se zacnejo krizat.

estons ::

Rihito je izjavil:

Je dejansko Slovenija tako finančno nepismena


Da.

Za vzajemce ti nekdo "garantira", da bo vse ok in po pravilih. Kar v državi, ki ima polno birokratskih fint, ni zanemarljivo. Za ETF pa moraš sam raziskovat, pa ni v Sloveniji, pa kar nekje v tujini moraš imet račun, pa še neka čisto X firma potem ima tvoj denar... Postavi se v kožo povprečnega človeka.

energetik ::

Točno to je razlog, v vzajemce vstopiš v lokalni poslovalnici z osebno in bančno. Če te pobere, pridejo svojci s sklepom o dedovanju in imajo vse.

Če se pri spletnih brokerjih karkoli zalomi, se moraš sam pobrigat v tujini.

Sicer pa tisti ki vlagajo v vzajemce, so vsaj za odtenek bolj pismeni kot tisti z denarjem na TRR.
vires in numeris

Gregor P ::

Vzajemci so pač toliko bolj enostavni za navadne potrošnike (v smislu kupiš/-ješ in pozabiš za 10, 20 let). In cena za to je pač manjši donos oz. vsi ti stroški, ki jih potem plačuješ bančnikom. Saj to je povsod tako; zakaj npr. ne zgradiš sam SE, boš prihranil najmanj 5000 evrov itn.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Rihito ::

energetik je izjavil:

Točno to je razlog, v vzajemce vstopiš v lokalni poslovalnici z osebno in bančno. Če te pobere, pridejo svojci s sklepom o dedovanju in imajo vse.

Če se pri spletnih brokerjih karkoli zalomi, se moraš sam pobrigat v tujini.

Sicer pa tisti ki vlagajo v vzajemce, so vsaj za odtenek bolj pismeni kot tisti z denarjem na TRR.


26 milijard nam stoji, če me spomin ne vara :D, in se moram žal strinjat z zadnjim delom, pa čeprav se to prodaja na račun finančne nepismenosti ljudi. Jaz drugih razlag ne najdem :/
Under performajo napram ETFom, imajo višje stroške, stopnja diverzifikacije pa je na nek način podobna.

Torej bolj psihološki vidik, ne tok finančni? "Ljudje so pač na kumot?"
Honestly jaz si ne predstavljam kako bančni in ostali svetovalci to prodajajo :D Sploh obstaja OBJEKTIVEN argument oziroma PREDNOST vzajemnih napram ETF :D. Recimo, da dobijo v poslovalnico nekoga kot sem jaz xD

Spura ::

Gregor P je izjavil:

Vzajemci so pač toliko bolj enostavni za navadne potrošnike (v smislu kupiš/-ješ in pozabiš za 10, 20 let). In cena za to je pač manjši donos oz. vsi ti stroški, ki jih potem plačuješ bančnikom. Saj to je povsod tako; zakaj npr. ne zgradiš sam SE, boš prihranil najmanj 5000 evrov itn.

Zato ker je zgradit si SE sam neprimerno tezje, kot pa to, da si pri enem brokerju naredis racun in kliknes buy na enem ETFu.
««
30 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752181028 (4247) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172634 (734) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144427 (9130) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222484 (1225) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513608 (9460) zelenizmaj

Več podobnih tem