» »

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

ExSpirit ::

Je tu kdo, ki se ukvarja tudi z delnicami?

Rad bi kupil delnice nekaterih svetovnih podjetij in imam nekaj vprašanj:

- katerega borznega posrednika priporočate, da je zanesljiv in nima visokih stroškov

Kolikor sem do sedaj preiskal forum je bilo pred leti nekaj priporočil za interactive brokers in e-torro. Je trenutno kaj drugega boljšega? Kakšne so sploh razlike za stroške med npr tema dvema ali pa recimo kakšno slovensko banko (recimo nkbm) ali pa Iliriko, ki imajo možnost investicij v različne delnice preko njihovih platform.

- kako je z garancijo sredstev, recimo da kupim delnice za 20.000€ potem pa broker propade - ali obstajajo kakšne garancije na državni ravni (tako kot za depozite na bankah)? Oziroma ali se lahko vsaj delnice prenesejo drugam v takem primeru (torej so na moje ime - in kaj v tem primeru potrebujem)?

- Davek na dobiček od delnic je, če sem prav zastopil, 25% (do 5 let imetništva). To se plača le enkrat, ob prodaji? Kaj pa, če se proda le polovico delnic?

LeQuack ::

ExSpirit je izjavil:


- kako je z garancijo sredstev, recimo da kupim delnice za 20.000€ potem pa broker propade - ali obstajajo kakšne garancije na državni ravni (tako kot za depozite na bankah)? Oziroma ali se lahko vsaj delnice prenesejo drugam v takem primeru (torej so na moje ime - in kaj v tem primeru potrebujem)?


Ne pozabit da lahko broker propade tudi ko delnice prodaš in so sredstva na njegovem računu, ali pa preden kupiš delnice. V tem primeru tudi delnic nimaš v roki.
Quack !

HotBurek ::

Jst nisem v tem biznisu, bi pa kot "posrednika" dal v ožji izbor PostFinance (CH).

Tole je njihova stran za pregledovat delnice, je pa potrebno par sekund počakat, da se naloži.

https://www.postfinance.ch/en/private/n...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

tt33 ::

1. Trenutno je mislim da najcenejši za slovenske vlagatelje direktno Interactive Brokers. Sam uporabljam sicer nemški Captrader, ki je nekoliko dražji, vendar ne trgujem dovolj, da bi se mi razlika občutno poznala. V Sloveniji je legit recimo Optimtrader, a je vsaj včasih bil precej dražji - ne vem, kako je sedaj. Praktično vsi ostali slovenski produkti so nateg, kjer te oberejo do kosti in igrajo na finančno nepismenost ljudi.

2. Sredstva so zavarovana, ne vem več iz glave, do kakšne vsote. Glej https://investingintheweb.com/brokers/i... -> "Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE)" vrstica v tabeli. Meni so pred leti pojasnili tako: če propade IBKR, so sredstva zavarovana do 250k USD - delnice so pa na segregiranih računih in se lahko prenesejo na drugega brokerja.

3. Koliko davka plačaš, je odvisno od tega, koliko časa si imel delnice v lasti, drži. Prodajo prijaviš FURS-u preko spletnega obrazca do konca februarja (za preteklo leto) in plačaš enkratni davek na dobiček. Več info: https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...
Sistem davkov deluje po "first in first out" principu: recimo, da kupiš 10 delnic leta 2020 in 10 delnic leta 2025. Sedaj pa leta 2035 prodaš polovico (10) delnic: šteje se, da si prodal tisith 10 delnic, ki si jih najprej kupil, torej delnice iz leta 2020.

Nasvet: poleg delnic razmisli še o akumulacijskih ETF skladih. O tem se je tudi tu na forumu že dosti pisalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tt33 ()

Scaramouche3 ::

Je možno pridt do ameriških s&p 500? Se da priti okol blokade?

tt33 ::

Scaramouche3 je izjavil:

Je možno pridt do ameriških s&p 500? Se da priti okol blokade?

Je možno: iShares Core S&P 500 UCITS ETF
Če misliš posamezne delnice pa seveda tudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tt33 ()

Scaramouche3 ::

tt33 je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

Je možno pridt do ameriških s&p 500? Se da priti okol blokade?

Je možno: iShares Core S&P 500 UCITS ETF
Če misliš posamezne delnice pa seveda tudi.


Upam da ni preveč za vprašat, ampak kako začet? Daš kash na paypal? Potem račun narediš?

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

tt33 ::

Scaramouche3 je izjavil:

tt33 je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

Je možno pridt do ameriških s&p 500? Se da priti okol blokade?

Je možno: iShares Core S&P 500 UCITS ETF
Če misliš posamezne delnice pa seveda tudi.


Upam da ni preveč za vprašat, ampak kako začet? Daš kash na paypal? Potem račun narediš?

Najprej odpreš račun, npr. pri IBKR (Interactive Brokers). Nato iz svojega bančnega računa na trgovalni račun nakažeš denar, kar ponavadi traja kakšen dan. Ko imaš sredstva enkrat na trgovalnem računu, lahko prosto trguješ oz. kupiš enote sklada npr. na nemški borzi - glej tickerje, ki ti povedo, pod katero oznako najdeš sklad itd. Detajle glede tega ti na prvi pogled zna dobro razložiti tudi ChatGPT, tutoriale najdeš tudi na YouTube itd.

Lahko si narediš tudi t.i. paper account, ki ti omogoča učenje na realni platformi s fiktivnim denarjem oz. v simuliranem okolju - toliko, da dobiš občutek, kako poteka vse skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tt33 ()

ExSpirit ::

Kakšna je pa primerjava stroškov med interactive brokers in npr. Ilirika. Če je morda kdo poskusil oboje oziroma katerega od teh in ima točne podatke za stroške (ker sami ceniki so tako obsežni da ne vem, kaj naj sploh gledam za konkreten primer nakup in prodajo delnic podjetij iz US).

Glede davka me pa še zanima - pri nekaterih delnicah se dobiva tudi dividende, če sem prav razumel? Kako je v tem primeru z izračunom davka?

Pa še glede "first in first out" principu pri obračunu davka, kako se obračuna primer:
- danes kupim delnice podjetja A za 10.000€
- danes kupim tudi delnice podjetja B za 40.000€

Čez pol leta prodam 50% kupljenih delnic podjetja A, ki so imele 10% dobiček (je to potem 25% od 500€, torej 125€?)?

In recimo prodam čez pol leta tudi 50% delnic podjetja B, kjer imam recimo -5% (in v tem primeru ni davka?), čez 1 leto pa drugih 50% podjetja B kjer je bilo na dan prodaje od začetnega vložka 10% profita - čez 1 leto potem se obračuna davek le na to drugo polovico ki sem jo še imel (torej od 20.000€) ali kako (ali se tudi izguba prvega dela kaj kompenzira)?

otago ::

https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...

Imas obrazloženo. Izgubo lahko preneseš v naslednje leto.

Mumbru ::

otago je izjavil:

Izgubo lahko preneseš v naslednje leto.


Kje si pa to pobral?

ExSpirit ::

otago je izjavil:

https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...
Imas obrazloženo. Izgubo lahko preneseš v naslednje leto.


Glede izgube piše "Se pa ob prodaji več delnic v istem koledarskem letu lahko izguba in dobiček v določenih primerih pobotata.", tako da v naslednjem letu verjetno ne gre več. Pa tudi še vedno mi ni jasno kako je če prodajaš po delih ne vse na enkrat, to nimajo nikjer omenjeno.

LeyaPrive ::

Priporočam, da se pridružiš skupinama money-how na Discirdu in FIRE Slovenija na redditu. Boš našel vse odgovore in se kakšen dober nasvet.

redtech ::

FIFO
First in first out. 31 dni pred in po prodaji ne smeš kupovati (iste delnice), da se ti izguba šteje.

JankoR ::

Zdravo,
kot mi je znano ameriških ETFov ne moremo kupovati kot Evropejci, vendar ni mi čisto jasno kako je z delnicami, ki kotirajo na Nasdaq, ker na InteractiveBrokers jih lahko kupim, je to OK/pričakovano? Hvala za povratne informacije

mgermo ::

Ja, delnice lahko kupuješ.

JankoR ::

Zdravo,
Je prvo leto kar imam InteractiveBrokers in sem kupil nekaj tujih delnic, vmes sem tudi pretvarjal iz EUR->USD oz. GBP in potem nekaj tudi nazaj v EUR, ali moram glede teh pretvorb valut tudi poročatu FURSu? V kolikor da, verjetno to zajema skripta za davkarijo na https://github.com/jamsix/ib-edavki? Prodaj ETFov/delnic oz kakršne druge odsvojitve vrednostnih papirjev nisem imel.
Hvala za povratno informacijo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752181739 (4958) onka
»

Etoro in Edavki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23784909 (2692) wajdouc
»

Kupovanje ETF in FURS

Oddelek: Loža
51976 (1365) Machete

Več podobnih tem