» »

Optimizacija portfelja

Optimizacija portfelja

ZacetnikSLO ::

Živijo,

sem začetnik v investiranju, spodnji portfelj sem naredil s pomočjo profesionalnih finančnih svetovalcev. Šele zdaj se malo izobražujem in me zanima vaše mnenje glede optimalnosti portfelja. Razmišljam o rebalansu oz. spremembi portfelja. Cilj mi je vsaj 10-letno investiranje. Zanima me vaše mnenje, kaj bi vi naredili. Najlepša hvala za konstruktivna mnenja in predloge.

Spodaj so vrednostni papirji, delež v portfelju in procent dobička oz. izgube. Vrednost portfelja je cca 50.000 EUR. Z investiranjem sem začel decembra 2021. Samo v slovenske sklade (SOP, Sava Infond, Generali) še redno mesečno vplačujem od plače, ostalo so bile enkratne investicije.


Vrednostni papir Delez portfelja (%) Procent dobicek/izguba (%)
Vanguard Eurozone Government Bond UCITS ETF (VGEA)  16% -17%
ISHARES CORE MSCI WORLD (IWDA)  15% -8%
Generali Bond, obvezniški - EUR (kmkd) 13% -16%
WisdomTree Physical Precious Metals (PHPM NA) 10% -1%
"P2P Lending diversified (DAP Capital) 9% 1%
iShares S&P 500 Health Care Sector UCITS ETF (QDVG) 7% 1%
iShares European Property Yield UCITS ETF (IPRE) 6% -31%
Index 10 najvecjih kriptovalut (rebalansiranje) (DAP Capital) 4% -44%
Generali Prvi izbor, sklad delniških skladov (kdpi) 3% -1%
Infond Naložbeni cilj 2040, podsklad ciljnega datuma (in2040) 3% -2%
SOP dinamični   2% 0%
SOP pospešeni 4   2% -4%
Generali Globalni, delniški (kddd) 1% -2%
Generali Novi trgi, delniški (kdnt) 1% -2%
Iconomi (Blockchain Index)  1% 0%

user4683 ::

Uf, tega je ze skoraj za full time job :) Sam imam precej bolj enostavno (iwda, zlato, kripto in nekaj kesa), pa gre za precej vecji portfelj.

Sam bi tisto mesecno placo rajsi dajal kam drugam kot v sklade.

janezvalva_5 ::

Bitcoin ?

mpu2Q7 ::

Ja, veste, jaz sem samo en začetnik s Slovenije, imam neke kratice, katerih pomena ne razumem čisto dobro, mogoče mi razložite, nekakšen CEA ali CFA zdaj pa ne vem ali je 11 ali III.


Poznamo mi takšne, ko nam mahajo s cunjo, kako so nesposobni in nepomembni, v resnici pa so delničarje ene sadne firme od časa Forestove mame.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mpu2Q7 ()

CrniPanter ::

Kaj drugega kot kako imam jaz razporejeno ti ne morem povedat / svetovat... a je to boljse / slabse kot imas ti? Who knows. A je manj komplicirano? Da.

Torej:

50% SP500 ETF (sxr8)
20% individual stocks (vecina US, vecina z dividendami)
20% slovenske delnice (krka & triglav)
10% kripto (eth, btc)

To je to.

Zgodovina sprememb…

redtech ::

Poglej, kako se ti pokrivajo "globalni", če imajo skladi iste pozicije ali se premikajo isto, je bolje imeti samo 1 ETF z 0,2% stroška.

Strošek:
Naši skladi imajo gotovo dosti več.

Tista fraza, da nimaš vseh jajc v košari, pomeni, da ti ne gredo vse pozicije v isto smer - diversifeid. Ne, da imaš iste pozicije v različnih skladih (slo skladi, govorim na pamet)

Za tokene nevem, BTC bi kupil pri 9-13k.

Za obveznice bi rekel, da sedaj smo imeli 40 let dolg trend padanja obrestnih mer, trend se je zlomil, če je reverse zame to pomeni, višje obrestne mere in padanje vrednost obveznic.

Znupy ima dober primer za optimiran portfelj, nič stroškov, nič časa ne porabi... pa kontra mu nihajo pozicije.

Lansko leto je bila dobra izbira USD, za letos stavim na JPY :)

Mato989 ::

Zakaj tak razpršeno to bi moral met 90% v 2 ETFjih in 10% kripto
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Groot ()

Sparkxl ::

Omfg zdaj si ž postal strokovnjak na delniških trgih ker si dal 50€ v 2 etfa? Kaj če bi naredil vsem uslugo in nam vsaj v eni temi prizaneseš s svojimi modrostmi?

Kar se pa opa tiče, če so ti to svetovali profesionalci, potem ti priporočam da se jih izogibaš kot hudič križa, ker kot si že verjetno sam ugotovil, so ti profesionalno pridelali en lep minus.
Meni so tudi svetovali profesionalci, začel sem 4 mesece pred tabo, do zdaj so mi pridelali okrog 40% plusa. Edino za razliko od tebe, sem se jaz prvo izobraževal 2 leti preden sem kaj not dal

Mato989 ::

Sparkxl je izjavil:

Omfg zdaj si ž postal strokovnjak na delniških trgih ker si dal 50€ v 2 etfa? Kaj če bi naredil vsem uslugo in nam vsaj v eni temi prizaneseš s svojimi modrostmi?

Kar se pa opa tiče, če so ti to svetovali profesionalci, potem ti priporočam da se jih izogibaš kot hudič križa, ker kot si že verjetno sam ugotovil, so ti profesionalno pridelali en lep minus.
Meni so tudi svetovali profesionalci, začel sem 4 mesece pred tabo, do zdaj so mi pridelali okrog 40% plusa. Edino za razliko od tebe, sem se jaz prvo izobraževal 2 leti preden sem kaj not dal


Gre se za enostavnost, če nimaš not ravno sto tisoč evrov, je takšno drobljenje neumno (mnenje lahko pove vsak izmed nas zato je forum!)

Super, če maš 40% plusa, jaz se tudi ne hvalim z mojih 200% plusa v cryptu ki sem jih pobral ven ker vem da zaradi 200% nisem strokovnjak ampak pač povem mnenje.

In moje mnenje je da je NEUMNO imet tako razpršene vložke, razen če govorimo o tem da je 1% najmanj 1.000EUR, potem je to smiselno kar je napisal OP.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Groot ()

Sparkxl ::

Od kot ti ideja da se mora it za enostavnost? Moje pozicije so max 2% portfelija, torej svetlobna leta daleč od enostavnosti. In taka neenostavnost mi je obrodila lepe sadove.

Tak kripto ekspert kot si, pa si samo +200% naredil? Šokiran sem. Jaz kot popolni trotl sem naredil skoraj +500%.

user4683 ::

Iz vprasanj OPa je precej jasno, da verjetno ne isce se vecje kompleksnosti, kot jo ima, vsaj ne na kratki rok. Balansiranje 50+ pozicij pa tudi terja kar precej casa.

Se je pa avtor res odlocil it all in ravno v "najboljsem" trenutku :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Sparkxl ::

Dejansko je op v peesdi. Spušil velik kup denarja, vprašanje če je zdaj pametno to prodajat. Ker izguba je dejansko samo takrat ko prodaš :)

S trenutkom kdaj je not zmetal pa ni nič narobe, samo napačne "strokovnjake" je poslušal

user4683 ::

No verjetno se pa strinjamo, da naj neha metat denar v slovenske sklade in rajsi v katerokoli drugo opcijo, ki jo ze ima.

Sparkxl ::

Definitivno. Dodal bi še obveznice.
Jaz bi na njegovem mestu mogoče nekaj malega prodal, novo pa nalagal tja, kjer diši po plusu. Energetika recimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

Mato989 ::

Sparkxl je izjavil:

Od kot ti ideja da se mora it za enostavnost? Moje pozicije so max 2% portfelija, torej svetlobna leta daleč od enostavnosti. In taka neenostavnost mi je obrodila lepe sadove.

Tak kripto ekspert kot si, pa si samo +200% naredil? Šokiran sem. Jaz kot popolni trotl sem naredil skoraj +500%.


Kdo pravi da sem ekspert mnenje lahko zmeraj povem tako kot ti
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Groot ()

elektronorc ::

Jaz imam v kriptu(self-custody), v delnicah družb ki se ukvarjajo z rudarjenjem urana(F3 Uranium Corp, Traction Uranium Corp) in v MCF Energy.
Mesečno vplačujem v dodatno pokojninsko zavarovanje. Na banki držim minimalno sredstev.

Zgodovina sprememb…

redtech ::

Dodatno pokojninsko, zelo dobro se sliši, da gre v davčno olajšavo, rezultati najboljšega sklada pa +35% na 15 let,... kje se vse izgubi?

Katerikoli Tobacco, REIT, MLPs ... 7%+ (DRIP) ti v 15. letih prinese 100% kljub 27,5% obdavčitvi dividend.

S tem, da imaš po 15 letih z vlaganjem (80/mesec) $3,795.44 dividend, recimo 233/mesec po davkih.

Pri 25 letih, $26,899.51 dividend / leto, 1666/mesec

Če boš 80€ / mesec ali bolje 10% minimalne plače vlagal v pravo stvar, se za starost ni treba bati, tudi za tiste pri 40tih, potem je procent že večji.

Spura ::

redtech je izjavil:

Lansko leto je bila dobra izbira USD, za letos stavim na JPY :)

Ja? Zakaj JPY?

Sparkxl je izjavil:

Energetika recimo.
Recimo kaj? Ce gledam kaksne XOM, Shell in podobne se mi zdijo se kar visoko, ce bo jeba v real economyu se mi zdi da bodo fajn minus pojedl, 52wk low je precej nizje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spura ()

Avenger ::

Delaj kot Warren Buffet, ko delnice rastejo jih kupuje, ko delnice padajo, jih kupuje. Ideja je vlagati v podjetja, ki jih poznaš in utemeljeno verjameš, da so na dobri poti, ne ubadaš pa se s kratkotrajnimi krivuljami, ki so posledica ali manipulacij trga, ali pa stanja na trgu. Če se zgodi, da si lastnik delnic "Kočijaž d.o.o." v začetku 20 stoletja in je bilo super, moraš toliko spremljat, da ko se pojavi "Mercedes d.o.o." in začne rast, moraš prepoznat kaj je preteklost in kaj je prihodnost in je treba Kočijaža prodat, tudi če z izgubo. Ali pa v času, ko so se začele pojavljati digitalne kamere - nekje je bila prelomnica, ko je postalo očitno, da je Kodak zamudil svoj vlak in nekje do tiste prelomnice si moral Kodak prodat. Skratka, Buffet spremlja nekako realne vrednosti delnice, torej tisto kar je zadaj, ne tisto, kar je cifra na borzi. In na dolgi rok s tem ne moreš izgubit.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Meee ::

Si šel k Vezoviškom, a ne? :D

Jaz tudi. K sreči več kot leto prej kot ti, ko so bili marketi dosti nižje, tako da imam trenutno skupno nekaj plusa (ga je bilo vmes že dosti več, en njihov produkt pa je skoraj čisto propadel :/ ). Načeloma sem vesel, da sem šel, saj so me "prisilili" da sem šel z večino prihrankov v investiranje. Če bi investiral sam si sigurno ne bi upal več kot 15-20% prihrankov vložit.

Me pa moti da zadevo ful preveč zakomplicirajo. Tako kot pri tebi denar razdelijo med cel kup produktov, večino kot nek bolj novinec itak ne razumeš. Tako si potem odvisen od njih za urejanje, balansiranje... svojega portfelja.
Če bi lahko še enkrat, bi prebral nekaj knjig in sam fliknil svoje premoženje med 3-5 ETFe (na recimo 2 različnih platformah), nekaj pa pa še med BTC in ETH.

Zaenkrat sem obdržal vse kar so mi oni predlagali, mesečno pa sedaj po svojih maksimalnih zmožnostih dokupujem ETF-e, predvsem S&P500, nekaj gre pa v BTC/ETH. Računam, da bom na dolgi rok ok prišel čez...

Sparkxl ::

Koliko pa ti mojstri računajo za te usluge?

Sparkxl ::

Kot drugo pa me zanima ali so toliko zaverovani v svoje svetovanje in sami investirajo v točno isto, kar svetujejo drugim?

Skull_ ::

Moje mnenje na splošno: veliko preveč brezveze zakompliciran portfelj, ne bi se sicer spuščal v vse podrobnosti ampak npr. en primer nelogičnosti: zakaj je noter za obveznice Generali Bond (0,85% upravljalske provizije, pa še neke vstopne provizije), če imaš na drugi strani dostop do ETF in celo vključen tudi en dober ETF obvezniški sklad (VGEA), ki ima provizijo 0,07%? Preko ETF lahko dobiš tudi druge vrste obveznic. To je zagotovo eno izmed vprašanj zanje.

Moj portfelj je sicer samo delniški:
50% IWDA (developed markets)
15% EMIM (emerging markets)
10% IWVL (v bistvu IWDA utežen na value)
15% ZPRV (US small cap value)
10% ZPRX (evropski small cap value)

Za obveznice pa npr (v to so delno dali tudi moji starši): GOVA (evropske goverment, to je pomočje skor isto kot tvoj VGEA) in EUNA (svetovne, aggregatied, hedged na EUR).

ZacetnikSLO imam pa eno vprašanje: preko katerega brokerja imaš naložene ETF?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752181432 (4651) onka
»

Kam s prihranki? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14522445 (14361) FrRoSt
»

Padec zlata (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31448695 (23320) Furbo

Več podobnih tem