» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 33
»»

civic_ ::

Tem o vzajemnih skladih in varčevanju je že kar nekaj, vendar so precej stare. Pa tudi vsi so najpametnejši, nihče pa ne pove nič konkretnega.

Mesečno bi rad nekaj denarja (50-100€) vložil v sklade. Torej ne bi vložil vseh prihrankov na svetu, bi pa redno vplačeval, na daljši rok 20+ let.

Jasno je, da je denar dobro razpršiti, med bolj (obveznice) varne in manj varne (delnice).


Zanima me kje varčujete, pri katerih hišah (KD, Alta itd.), katera ima ugodne stroške in točno v katere sklade nalagate denar.

Priporočila kvalitnih ljudi, ki prodajajo sklade dobrodošla.

black ice ::

Kaj te je prepričalo, da so vzajemni skladi varna naložba?

maco-maco ::

Pred kratkim so nekaj pisali v financah V katere vzajemce vlagati in kam ste že?
ena slikca od tam



Letni stroški so okol 2,5%. Vstopne provizije do 5%, imajo pa večkrat akcijo, brez teh. Pri malih zneskih direktno vlaganje v delnice najbrž odpade. Pri vzajemcih lahko izkoristiš brezplačne prenose znotraj krovnega sklada, samo morš spremljat zadevo, da veš kam dat. Če ne, pa izbereš kakšnega že v osnovi razpršenega ali pa kakšno izmed njihovih kombinacij.
Aja, imaš tudi flexibilne, kjer oni menjajo razmerja, samo nimam pojma, kako aktivni so pri tem.
Kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maco-maco ()

gtx970op ::

Meni se zdi to ogromno, pa niti ne to da te 5% vstopnih skasirajo, ampak potem da morejo skladi v povprečju rasti za več kot 2,5% vsako leto, če ne si v minusu.

A ni boljše sklenit kako življenjsko zavarovanje z varčevanjem in si dobro zavarovan + še ene 2% maš garantiran donos na leto za privarčevan denar...

Redorange ::

Življenska so nateg. Je sestrična delala na zavarovalnici in je dala odpoved ravno zaradi tega ker ni mogla več gledat kako je vse skupaj.

@Berac najbolš da sam pobrskaš po skladih in se vse pozanimaš. Dobš vse info na njihovih straneh. Najboljš boš tako izvedel. Jst sem porabil par dni za vse skupaj in mi ni žal.
Na koncu sem se odločil za Kd situirano jesen. Je en sklad razdeljen na tri sklade.

maco-maco ::

Saj tam tudi ne delajo brezplačno. Če rabiš življensko ga seveda vzameš. Lahko edino najdeš takega, kjer gre za zavarovanje minimum, pa po 10 letih vzameš ven in začneš na borzi.
Kaj?

gtx970op ::

Redorange je izjavil:

Življenska so nateg. Je sestrična delala na zavarovalnici in je dala odpoved ravno zaradi tega ker ni mogla več gledat kako je vse skupaj.

@Berac najbolš da sam pobrskaš po skladih in se vse pozanimaš. Dobš vse info na njihovih straneh. Najboljš boš tako izvedel. Jst sem porabil par dni za vse skupaj in mi ni žal.
Na koncu sem se odločil za Kd situirano jesen. Je en sklad razdeljen na tri sklade.


Zakaj bi bila nateg?

Ok če scanclaš zadevo prvih par let ne dobiš nazaj skor nič... Če pa pustiš si pa dobro zavarovan v primeru hujših zadev + nakoncu dobiš zajamčeno keš nazaj + nekje 2% letnih obresti

bobby ::

ČE že misliš, potem ETF skladi,..
imajo veliko manjše provizije.
sekundarno v te mtrenutku bi jaz na tvojem mestu pomislil na srebro,.. pa ne skladi srebra ampak fizično srebro.
Zakaj?
Opomba: moje osebno menenje.
Srebro je va relaciji 70:1 v primerjavi z zlatom, kar je previsoko, median je 50:1, če se gleda realno časovno, amoak glede na razmerje izkopavanja, ki je 9:1 (srebro:zlato) je že 50:1 previsoko, amopak imaš pa vsaj fizično nekaj od tega.

če pa misliš, da bo finančno, kot sa te mami pa oči učila, da šparaj pa boš nekaj našparal, teorija pila vodo, potem pa bi moje priporočilo bilo, da se najprej izobrazi o finančnih inštrumentih.

gtx970op je izjavil:

Redorange je izjavil:

Življenska so nateg. Je sestrična delala na zavarovalnici in je dala odpoved ravno zaradi tega ker ni mogla več gledat kako je vse skupaj.

@Berac najbolš da sam pobrskaš po skladih in se vse pozanimaš. Dobš vse info na njihovih straneh. Najboljš boš tako izvedel. Jst sem porabil par dni za vse skupaj in mi ni žal.
Na koncu sem se odločil za Kd situirano jesen. Je en sklad razdeljen na tri sklade.


Zakaj bi bila nateg?

Ok če scanclaš zadevo prvih par let ne dobiš nazaj skor nič... Če pa pustiš si pa dobro zavarovan v primeru hujših zadev + nakoncu dobiš zajamčeno keš nazaj + nekje 2% letnih obresti


Življenjsko zavarovanje se sklepa SAMO v primeru, če imaš otroke in/ali osebo, ki bi ji z tvojo smrtjo pomagalo preživeti ob TRENUTNEM izpadu dohodkov.
NAJVEČJE sranje pa je NALOŽBENO ŽIVLJENJSKO ZAVARAOVANJE, s tem pa, če upoštevaš inflacijo in obresti služijo samo prodajalci "zavarovanj!.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

maco-maco ::

Nemčija je imela relativno nizek davek na srebro, a temu ni več tako. V primerjavi z zlatom si prec na 20% davka, tako da ni več tako lepo.
ETF pa s 50€ mesečno nekako izpadejo.
Se pa strinjam, da naj bi bilo tudi nekaj srebra v zbirki.
Življensko? Pri nas denar nosi žena, tako da je tudi zavarovana.
Pri vzajemcih pa še enkrat, iskoristi brezplačen (s strani upravljalca in s strani davčne) prenos med skladi. Lahko si totalno v delnicah, greš v obveznice (državne ali korporativne), denarne sklade, delnice zlatarjev, ameriko, azijo,..
So pa skladi nekako mišljeni za manjša mesečna vplačila brez angažiranosti, tako da so najbrž primerni neki veliki razpršenoi skladi.
Kaj?

robcek23 ::

Edini ki služijo z skladi so upravljalci :)

gtx970op ::

robcek23 je izjavil:

Edini ki služijo z skladi so upravljalci :)


Se strinjam

zebra2 ::

maco-maco je izjavil:


ETF pa s 50€ mesečno nekako izpadejo.


Nizkocenovna borzna hiša Degiro omogoča nakup ETF-ov 1x na mesec brez provizije. Alternativa je evropska podružnica največjega ameriškega brokerja Interactive Brokers, LYNX, ki računa 0,09% na transakcijo, minimalno 6€. Slovenske borzne hiše imajo tudi do 10x višje provizije, računajo še ležarino, stroške vodenja računa, procesiranje dividend......

Sam sem kupil tale ETF, ki sledi indeksu razvitih trgov MSCI World in ima letno upravljalsko provizijo 0,2%. Ne izplačuje dividend (jih reinvestira), tako da ne plačuješ sproti davka na dividende. Trenutna vrednost sklada je ~9 milijard €, upravljalec je BlackRock. Manjši delež še v ETF trgov v razvoju. Seveda je smiselno vlagati dolgoročno (5-10+ let).

Močno odsvetujem vse slovenske sklade, vsi imajo namreč letno upravljalsko provizijo 2%+. Že samo s tem v 20 letih izgubiš (oz daš upravljalcu) 44%, v 30 letih pa kar 73% investicije v primerjavi z zgornjim ETFom (grafični prikaz), da ne govorim o vstopnih in izstopnih stroških, stroških vodenja ipd.

Za več informacij priporočam skupnost https://www.reddit.com/r/eupersonalfina...

Telbanc ::

Jaz nikoli nisem verjel, da bo kdo z mojim denarjem, delal v mojo korist. V sklade zato ne vlagam.

Življenska zavarovanja ?, jezus, a res ne veste kam z kešem, mal poglejte kake dobičke si talajo Triglav in ostali...
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

zebra2 ::

Telbanc je izjavil:

Jaz nikoli nisem verjel, da bo kdo z mojim denarjem, delal v mojo korist. V sklade zato ne vlagam.


Skepticizem je seveda na tem področju na mestu, ampak verjetno ne veš, da skladi, ki sledijo indeksu niso aktivno upravljani, upravljalec samo "matematično" kupi vrednostne papirje proporcionalno glede na indeks (npr S&P500), ni diskrecije. Upravljalec služi od upravljalske provizije.

Lahko tudi pogledaš pretekle donose, kar pa ne pomeni da bodo takšni tudi v prihodnje. Na dolgi rok naj bi podjetja ustvarjala dobiček, z lastništvom npr zgoraj linkanega ETFa pa postaneš posredno delničar ~1500 velikih svetovnih podjetij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

Telbanc ::

zebra2 je izjavil:

Telbanc je izjavil:

Jaz nikoli nisem verjel, da bo kdo z mojim denarjem, delal v mojo korist. V sklade zato ne vlagam.


Skepticizem je seveda na tem področju na mestu, ampak verjetno ne veš, da skladi, ki sledijo indeksu niso aktivno upravljani, upravljalec samo "matematično" kupi vrednostne papirje proporcionalno glede na indeks (npr S&P500), ni diskrecije. Upravljalec služi od upravljalske provizije.

Lahko tudi pogledaš pretekle donose, kar pa ne pomeni da bodo takšni tudi v prihodnje.


Ja sej to je problem. Sicer je vsak svojega denarja kovač, če hočeš in verjameš da bojo drugi poskrbeli najprej zate in potem zase? Bi reku da je tak človek velik optimist.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

zebra2 ::

Telbanc je izjavil:



Ja sej to je problem. Sicer je vsak svojega denarja kovač, če hočeš in verjameš da bojo drugi poskrbeli najprej zate in potem zase? Bi reku da je tak človek velik optimist.


Kot rečeno upravljalec pasivnega sklada ne kupuje delnic po svoji volji ampak glede na indeks, ki je matematično določen glede na tržno vrednost podjetij. Upravljalec "poskrbi zase" z upravljalsko provizijo.

Na dolgi rok naj bi podjetja ustvarjala dobiček, z lastništvom npr zgoraj linkanega ETFa pa postaneš posredno delničar ~1500 velikih svetovnih podjetij.

Optimist si, če prihranke hraniš v evrih, inflacija je garantirana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

telexdell ::

robcek23 je izjavil:

Edini ki služijo z skladi so upravljalci :)

Bi ti mogoče pričakoval, da nekdo upravlja nekaj zastonj?

Drugače pa sem pred letom in nekaj vstopil v 3 NLB sklade. Mesečno polagam viške sredstev, pa je do sedaj donos vseh sredstev tam 6,15%. V enem skladu več, v drugem manj...Pri tem pa so upoštevani tako vstopni stroški, izstopni stroški kot tudi davek v primeru dviga sredstev. Pri 1000 € bi imel na banki 1 € obresti, v skladu pa je 61€ neto povečanja. Če je ob tem zaslužil tudi upravljavec, še toliko bolje zame.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

maco-maco ::

nakup ETF-ov 1x na mesec brez provizije

Zanimivo. Se pravi ni nič stroškov? Edino kar je, da je 15min zamuda, kar pa v tem primeru itak ni pomembno.

A mogoče kdo kaj daje v frontier markets? Našel sem samo tega ishares-msci-frontier-100-etf, samo me moti, da prve tri države predstavljajo 50%. A je še kaj podobnega? No, sem zdajle našel Guggenheim Frontier Markets ETF. Samo še vedno velik kuvajta, pa premalo Azije. Grem še mal gledat.
Kaj?

zebra2 ::

maco-maco je izjavil:

nakup ETF-ov 1x na mesec brez provizije

Zanimivo. Se pravi ni nič stroškov? Edino kar je, da je 15min zamuda, kar pa v tem primeru itak ni pomembno.

A mogoče kdo kaj daje v frontier markets? Našel sem samo tega ishares-msci-frontier-100-etf, samo me moti, da prve tri države predstavljajo 50%. A je še kaj podobnega? No, sem zdajle našel Guggenheim Frontier Markets ETF. Samo še vedno velik kuvajta, pa premalo Azije. Grem še mal gledat.



Tako je. Edini strošek, ki sem ga imel v letu z Degirom je bil 2,5EUR letne naročnine na amsterdamsko borzo, ter 0,02% nakupne provizije za ETF, ki ni na seznamu brezplačnih. Tečaje lahko v živo brezplačno spremljaš na Google Finance.


Sam ne verjamem v špekulacijo, zato sem samo poiskal ETFe, ki čimbolj odražajo svetovni delniški trg in minimiziral stroške. Dolgoročno (20-30 let) pričakujem donos 5-6% letno nad inflacijo z letnimi nihanji okrog 20% in kakšnim 40% padcem v primeru krize. V 40 letih to pomeni 10x realne današnje vrednosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

zebra2 ::

PS: Pri Degiro moraš pri odpiranju računa paziti, da izbereš CUSTODY in ne basic račun, s tem jim prepoveš posojanje tvojih delnic.

Ledenko@64 ::

Pozdravljeni

Že nekaj časa me muči prevelika izpostavljenost do dolarja, zato iščem diskontnega brokerja v EU. Degiro je zelo zanimiv po marketinški strani, vendar v oči padejo tudi taki članki glede stroškov in kapitalska neustreznost.
Broker, pa čeprav diskontni, mora biti zaupanja vreden. Stranka mora vedeti kako oni služijo, vse brez provizij nemore iti.
.::..::.@Mac.::..::.

zebra2 ::

Ledenko@64 je izjavil:

Pozdravljeni

Že nekaj časa me muči prevelika izpostavljenost do dolarja, zato iščem diskontnega brokerja v EU. Degiro je zelo zanimiv po marketinški strani, vendar v oči padejo tudi taki članki glede stroškov in kapitalska neustreznost.
Broker, pa čeprav diskontni, mora biti zaupanja vreden. Stranka mora vedeti kako oni služijo, vse brez provizij nemore iti.


Strošek letne 2,5€ naročnine na borzo, kjer si trgoval je (zdaj) naveden, mene ni presenetil.

Po mojem mnenju so ETFi brez provizije promocija za privabljanje strank, za ostale posle računajo provizijo. Je sicer zelo nizka (0,02-0,04%), ampak mislim, da to lahko dosežejo z no-frills ponudbo (ni fizičnih poslovalnic, svetovanja...) in velikim številom strank, trenutno naj bi procesirali 30 mrd € letno.

Kolikor sam razumem pogoje in regulacijo, so papirji strank shranjeni ločeno od Degiro in ostanejo tvoji tudi v primeru stečaja brokerja, če izbereš custody account pa jih tudi posojati ne smejo.

Za boljši občutek pa lahko izbereš bolj uveljavljen LYNX (podružnica Interactive Brokers), stroški so malo višji (0,09% na transakcijo) a vseeno bistveno nižji od slovenskih brokerjev.

maco-maco ::

Ja, tudi jaz sem dobil asociacijo na Mojo delnico, kjer so zastavili papirje strank. 100% pa najbrž ni nič.
Kaj?

3man ::

robcek23 je izjavil:

Edini ki služijo z skladi so upravljalci :)

+1
Letos po 15 letih počasi izstopam iz vseh.

nurmaln ::

maco-maco je izjavil:

Nemčija je imela relativno nizek davek na srebro, a temu ni več tako. V primerjavi z zlatom si prec na 20% davka, tako da ni več tako lepo.
ETF pa s 50€ mesečno nekako izpadejo.
Se pa strinjam, da naj bi bilo tudi nekaj srebra v zbirki.

Srebro brez davka imajo v estoniji. Ene dve precej zanesljivi firmi boš brez težav našel s pomočjo googla. Glih za 100€ naenkrat ni, zaradi stroškov pošiljanja, ampak če pa kupuješ za kakšnega jurja naenkrat se pa kar splača.

Glede skladov... S&P500 PE ratio je že preko 25. Če maš viška denarja ga daj raje v štumf za nekaj časa.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

maco-maco ::

Letos po 15 letih počasi izstopam iz vseh.
Zaradi upravljalcev? 15 let? Če imaš sedaj dovolj za solo nastop je seveda logično.
Glih za 100€ naenkrat ni

Ampak OP ravno o tem sprašuje. Razlika med tržno pa tudi ni zanemarljiva.

Če maš viška denarja

Želi postopno varčevati.

Pa ne da so vaši predlogi odveč, nasprotno. Jaz jih sploh nimam, pa se oglašam. Samo OPu je treba nekaj dobrega najti. Mene recimo je Degiro pritegnil. Da bi morebiti končno nekaj dajal tudi v frontier markets. Če se greš vsak mesec po nekaj €, tudi čas ni nikoli napačen. No, recimo.

Mene pa bolj zanima, v kakšnih % ste v različnih oblikah. Imate to fiksno, al se prilagajate? Kovine, denar, delnice, obveznice, kripto, nepremičnine, skladi, devize, vloge,... Je cilj rast, ohranjanje ?
Kaj?

Tilen ::

Cilj je stabilen in vsako leto višji prihodek iz naslova dividend ob ohranjanju vloženega.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

gtx970op ::

Telbanc je izjavil:


Življenska zavarovanja ?, jezus, a res ne veste kam z kešem, mal poglejte kake dobičke si talajo Triglav in ostali...


Če se pa ponesrečiš in si invalid pa pač pričakuješ da te bodo družinski člani preskrbeli ne? Misliš da je tistih 300€ od države mesečno dovolj?

nurmaln ::

Tilen je izjavil:

Cilj je stabilen in vsako leto višji prihodek iz naslova dividend ob ohranjanju vloženega.

Kdor vloži med današnjim dnem in naslednjo korekcijo, bo čez 5 let skoraj zagotovo v minusu, tako da je (IMHO seveda) bolje malo počakati.

gtx970op je izjavil:

Telbanc je izjavil:


Življenska zavarovanja ?, jezus, a res ne veste kam z kešem, mal poglejte kake dobičke si talajo Triglav in ostali...


Če se pa ponesrečiš in si invalid pa pač pričakuješ da te bodo družinski člani preskrbeli ne? Misliš da je tistih 300€ od države mesečno dovolj?

Malo zmede je ker so bila v preteklih letih zelo promovirana "življenska zavarovanja" z varčevanjem. Bolj kot nekakšen tretji steber pokojninskega zavarovanja. Mislim da je kritika "življenskega zavarovanja" letela predvsem na to obliko.
Nezgodna zavarovanja, katerim se tudi pogosto reče življenska zavarovanja, so pa seveda druga stvar in so definitivno smiselna.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

Tilen ::

nurmaln je izjavil:

Tilen je izjavil:

Cilj je stabilen in vsako leto višji prihodek iz naslova dividend ob ohranjanju vloženega.

Kdor vloži med današnjim dnem in naslednjo korekcijo, bo čez 5 let skoraj zagotovo v minusu, tako da je (IMHO seveda) bolje malo počakati.


Ni problema, ti kar čakaj. Jaz bom pa vmes vsako leto pobral vsaj 5% dividend. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

jype ::

3man> Letos po 15 letih počasi izstopam iz vseh.

S kakšnimi donosi?

nurmaln ::

Tilen je izjavil:

Ni problema, ti kar čakaj. Jaz bom pa vmes vsako leto pobral vsaj 5% dividend. :)

Vso srečo ti želim.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Tilen ::

Hvala. Tako, kot zadnjih 150 let. ;)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

nurmaln ::

Tilen je izjavil:

Hvala. Tako, kot zadnjih 150 let. ;)

Porkaduš, pol si pa starejši kot sem mislil.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Tilen ::

Seveda, gremo nazaj k temi. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Ledenko@64 ::

Mam občutek, da bi eni radi vedeli kam z denarjem oz. kako porazdeliti.

Nekaj let imam takšno razporeditev v portfelju po priporočilu Ray Dalia

30% SPY
40% TLT
15% IEF
7.5% GLD
7,5% DBC

Nudi 2,3% dividende in povprečno 7% letni donos. Najbolj mi je pomembno da v času kriz ne poklekne.
Nakazujem vsak mesec konkreten znesek, vendar kupim samo 1-2 na leto da naredim dokup in rebalans v prvotno stanje. Račun imam na Optionsxpress, ker sem trgoval z opcijami in skoraj ostal brez želodca in zdravja. Zakaj na Optionsxpress, ker imajo radi internacionalne stranke in je pod okriljem Charles Schwaba.

Sem pa z opcijami služil konkretno, konkretno nosil tudi rizik, broker pa je zaslužil zraven mene točno toliko kot jaz, brez rizika. barabe

pa da nebo vse super...trgujem okrog 15 let, največjo šolo sva z bratom imela v začetku krize, ko sva na Aerodrom Ljubljana skupaj izgubila za en družinski avto.


Kljub vsemu imam klasično življensko zavarovanje z velikimi zavarovalnimi vsotami, ki pokrijejo kredit za hišo v primeru nezgode, če pa se spelje normalno do penzije pa mi garantirano polepša stara leta. Merkur zavarovalnica program 18+, žena isto. Otroka zavarovana pri adriatiku za 120.000 € invalidnosti. Žena in jaz pravtako 120.000 € invalidnosti brez progresije zav. Maribor oz. zdaj SAVA.


Najpomembnejše pravilo...ob plači prvo nakaži na trgovalni račun, sklad, ,... z ostalim preživi, ko se žena navadi na to, pol si zmagal.
.::..::.@Mac.::..::.

zebra2 ::

Ledenko@64 je izjavil:


Nekaj let imam takšno razporeditev v portfelju po priporočilu Ray Dalia

30% SPY
40% TLT
15% IEF
7.5% GLD
7,5% DBC


Zanimivo. Sam bi imel VTI namesto SPY (all cap vs large cap), pogrešam tudi neameriške trge (dodal bi VXUS).

gtx970op ::

nurmaln je izjavil:


Malo zmede je ker so bila v preteklih letih zelo promovirana "življenska zavarovanja" z varčevanjem. Bolj kot nekakšen tretji steber pokojninskega zavarovanja. Mislim da je kritika "življenskega zavarovanja" letela predvsem na to obliko.
Nezgodna zavarovanja, katerim se tudi pogosto reče življenska zavarovanja, so pa seveda druga stvar in so definitivno smiselna.


Ne, kar življenjska z varčevanjem sem imel v mislih, vendar ne vezane na kakšne sklade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gtx970op ()

Ledenko@64 ::

zebra2 je izjavil:

Ledenko@64 je izjavil:


Nekaj let imam takšno razporeditev v portfelju po priporočilu Ray Dalia

30% SPY
40% TLT
15% IEF
7.5% GLD
7,5% DBC


Zanimivo. Sam bi imel VTI namesto SPY (all cap vs large cap), pogrešam tudi neameriške trge (dodal bi VXUS).


VTI je top med top...korelacije z spy ima 99%, stroški so za 0,04 točke nižji..pa še vanguardov je.
V mojem primeru pa je nekoliko neugoden saj ima povprečen promet 2 mio na dan, spy pa 80 mio...posledično se pišejo opcije na te ETF-e in pri vti je vse skupaj bolj bogo, spy pa mrgoli različnih možnosti. V kratkem bom delal covered call na spy in probal pridobiti nekaj % na leto.

Isto velja za tlt, ief.....GLD pa bom verjetno zamenjal za IAU, ker so stroški 0,4% proti 0,25% ob enakem prometu. Za DBC pa nimam prave alternative še.


Ne morem vira najti, kjer je opisano da s&p 500 pokriva okrog 70% svetovnega trga, saj družbe profit delajo večinoma izven ZDA.

Me pa zelo interesira Azija...nimam še prave ideje kako kreirati portfelj. V zadnji krizi zaradi nerazvitosti trgov, so padale tako delnice kot obveznice.
.::..::.@Mac.::..::.

maco-maco ::

Tole sem pred časom prilimal v drugi temi, če ti kaj pomaga. S&P 500 Foreign Sales at 44.3%, Lowest Level Since 2006

Aja, kako to, da imaš toliko obveznic? Ker reskiraš drugje, s trgovabnjem?
Kaj?

zebra2 ::

Ledenko@64 kaj pa meniš o accumulating ETFih? Namesto SPY bi lahko imel IE00B5BMR087 (TER 0,07%). Če se ne motim, zdaj Sloveniji letno plačuješ cca 0,2% vrednosti SPY zaradi davka na dividende, verjetno imaš pa tudi stroške z reinvestiranjem dividend (provizija, bid/ask spread). Dolgoročno se z obrestovanjem kar pozna, poleg tega se izogneš birokraciji vsako četrtletje.

Ledenko@64 ::

zebra2 je izjavil:

Ledenko@64 kaj pa meniš o accumulating ETFih? Namesto SPY bi lahko imel IE00B5BMR087 (TER 0,07%). Če se ne motim, zdaj Sloveniji letno plačuješ cca 0,2% vrednosti SPY zaradi davka na dividende, verjetno imaš pa tudi stroške z reinvestiranjem dividend (provizija, bid/ask spread). Dolgoročno se z obrestovanjem kar pozna, poleg tega se izogneš birokraciji vsako četrtletje.


Kar se tiče produkta imaš prav....če investiraš za capital gains! Vse je odvisno od strategije in ciljev.

primer:
Glej z druge strani. V zadnjem letu SPY +27%, DBC +22%, GLD 0%, TLT -7%, IEF -4%
Ker je v portfelju prišlo do velikega premika v razmerju, kot sem ga v prejšnjih postih napisal, sem pred mescem naredil rebalans.
Novi denar, ki sem ga nakazoval vsak mesec in dividende od spy, tlt in ief so šle večinoma v obveznice in zlato (tlt, ief in gld) torej 2,5% dividend od SPY je praktično šlo v obveznice. Neglede na to če je pravi čas za to ali ne. Razmerje je bilo preveč izven zastavljenega balansa.

S tem sem nehote ali hote zmanjšal izpostavljenost do "pregretih" delnic in povečal obveznice. Ko bo počilo bo z veliko verjetnostjo šel SPY dol, TLT, IEF ter GLD pa gor.

@maco-maco: nikjer več ne reskiram...z tem portfeljem se držim dolgoročno na povprečju. Največ reskiram, če se nebi držal discipline. V bodoče z covered call-i bom pridobil največ do 10% na leto zraven, vendar to ni riziko, to je bonus.
.::..::.@Mac.::..::.

zebra2 ::

Ledenko@64 je izjavil:


Kar se tiče produkta imaš prav....če investiraš za capital gains! Vse je odvisno od strategije in ciljev.

primer:
Glej z druge strani. V zadnjem letu SPY +27%, DBC +22%, GLD 0%, TLT -7%, IEF -4%
Ker je v portfelju prišlo do velikega premika v razmerju, kot sem ga v prejšnjih postih napisal, sem pred mescem naredil rebalans.
Novi denar, ki sem ga nakazoval vsak mesec in dividende od spy, tlt in ief so šle večinoma v obveznice in zlato (tlt, ief in gld) torej 2,5% dividend od SPY je praktično šlo v obveznice. Neglede na to če je pravi čas za to ali ne. Razmerje je bilo preveč izven zastavljenega balansa.

S tem sem nehote ali hote zmanjšal izpostavljenost do "pregretih" delnic in povečal obveznice. Ko bo počilo bo z veliko verjetnostjo šel SPY dol, TLT, IEF ter GLD pa gor.


Po mojem mnenju davek na dividende in stroški odtehtajo, da imaš začasno določen sektor nekaj % overweight (balansiral bi postopoma z novim denarjem). Stroški so gotovi, manjša odstopanja v razmerju so pa kratkoročno skoraj nepomembna... Ampak zdaj res govoriva že o detajlih :)

zebra2 ::

jype je izjavil:

3man> Letos po 15 letih počasi izstopam iz vseh.

S kakšnimi donosi?


Za njegov donos ne vem, je bil pa donos upravljalca sklada (brez tveganja) v 15 letih vsaj 35% + vstopni/izstopni stroški.

Če bi namesto v slovenski vzajemni sklad investiral v kvaliteten ETF, pa bi upravljalcu v 15 letih plačal zgolj 3%, razliko vsaj 32% pa bi obdržal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

Telbanc ::

Da se zaslužit tud na druge načine, z tečajnimi razlikami ali nepremičninami.

Vzajemci niso edina možnost. Poleg tega delnice oziroma obveznice tud niso več tisto kar so bile.

Zanimivo bi bilo edet, kake plače potegnejo upravljalci teh skladov...
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

maco-maco ::

Največ reskiram, če se nebi držal discipline.

Se strinjam. Tudi 'Tilnov plan' zato deluje ok.

S tem sem nehote ali hote zmanjšal izpostavljenost do "pregretih" delnic in povečal obveznice.

Tukaj je moj problem. Mogoče berem napačne 'analitike', ki pravijo, da bi znala naslednja kriza priti ravno iz obveznic. Zato sem tudi zbegan.

Če bi namesto v slovenski vzajemni sklad investiral v kvaliteten ETF, pa bi upravljalcu v 15 letih plačal zgolj 3%, razliko vsaj 32% pa bi obdržal.

Če greš primerjat konkreten etf vs KD prvi izbor, se od okt 2009 obema vrednost poveča za 80% (ima pa sklad vstopno provizijo, etf pa stroške računa in hrambe). Mogoče je ravno ta sklad primeren za OPa.

Poleg tega delnice oziroma obveznice tud niso več tisto kar so bile.

Poveš kaj več o tem.
Kaj?

Telbanc ::

maco-maco je izjavil:



Poleg tega delnice oziroma obveznice tud niso veÄ tisto kar so bile.

PoveĹĄ kaj veÄ o tem.


http://www.delo.si/gospodarstvo/finance...



Ljubljana - Ustavno sodišče naj bi se do poletja opredelilo do ustavnosti določb zakona o bančništvu, ki so omogočile odpis podrejenih obveznic saniranih bank. Odvetnik Miha Kunič zastopa že več kot 300 obvezniških razlaščencev, ki so zaradi odpisa sprožili tudi upravne spore............
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Spajky ::

Telbanc je izjavil:

... ki so omogočile odpis podrejenih obveznic saniranih bank..
Tudi Italijani so jeseni uporabili podoben trik .. zgleda, da je to med bankirji ratalo moderno in da proračun (Davkoplačevalci) rešujejo lopove na grbi prebivalstva ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Tilen ::

Problema tukaj sploh ni. No, razen za tiste, ki niso prebrali brošure.

Subordinated debt @ Wikipedia
http://www.investopedia.com/terms/s/sub...

Niso vse obveznice enake.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Telbanc ::

Tilen je izjavil:

Problema tukaj sploh ni. No, razen za tiste, ki niso prebrali brošure.

Subordinated debt @ Wikipedia
http://www.investopedia.com/terms/s/sub...

Niso vse obveznice enake.


Če nimaš nobene obveznice, problema res ni.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

««
«
1 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752178478 (1697) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172490 (590) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143100 (7803) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222374 (1115) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513265 (9117) zelenizmaj

Več podobnih tem