» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
20 / 33
»»

RoccoC ::

1) ne
2) kot prvo ti moraš to prijaviti, če ne boš, si v prekršku. Kot drugo BPHji poročajo davčnim organom tudi kaj je bilo s čim narejeno (delnice, CFD, dividende...)

euronet1 ::

zebra2 je izjavil:



Ampak zakaj bi vztrajal pri slovenskih ponudnikih? Lahko enostavno odpreš račun na trading212.com in kupuješ VWCE (svetovni delniški ETF, letna upravljalska provizija 0,22%), brez transakcijskih stroškov. Podpira tudi fractional shares.


Ali mi lahko poves kje se to vidi na trading212 app-u?
Ce gledam instrument details nic ne pise, in kako vidis da ti tisto vzamejo (trgajo iz racuna)
Sprasujem na splosno ker za dolocene stvari na trading212 moras povsod preverjati in iskati.

Hvala za odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: euronet1 ()

Mato989 ::

https://www.ishares.com/uk/individual/e...

Mene zanima ali se splača še naprej investirat v tole

iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc)

Ali je bolje investirat v kaj drugega?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Za moj priokus malo preveč fokusa v US, tako da jaz kombiniram še z "iShares Core MSCI Europe UCITS ETF (Acc)".

Oziroma trenutno ko se je World preveč pobral iz korona krize morda raje samo Europe ki se ima še za do konca pobrati (World je že na nivoju pred korona krizo, Europe je pa še malenkost pod tistim nivojem).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Za moj priokus malo preveč fokusa v US, tako da jaz kombiniram še z "iShares Core MSCI Europe UCITS ETF (Acc)".

Oziroma trenutno ko se je World preveč pobral iz korona krize morda raje samo Europe ki se ima še za do konca pobrati (World je že na nivoju pred korona krizo, Europe je pa še malenkost pod tistim nivojem).


Hvala za tole, čeprav tale Europe pa se mi zdi da ma zlo velik exposure na UK + France... pa ZELO nizki (napram World) exposure na IT...

Ampak dobro za diverzifikacijo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Wolrd ima marsikaj ne samo IT, čeprav ja je zelo IT heawy. Za povečanje exposure na IT poleg teh dveh indexov kupim jaz še malce ekstra Microsoft delnice ;) To so pa tut edine 3 stvari v katerim imam trenutno kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Wolrd ima marsikaj ne samo IT, čeprav ja je zelo IT heawy. Za povečanje exposure na IT poleg teh dveh indexov kupim jaz še malce ekstra Microsoft delnice ;) To so pa tut edine 3 stvari v katerim imam trenutno kaj.


Vem, vem, samo recimo World ETF tale od iShares ima cca 21% v IT, medtem ko Europe "samo" dobrih 7%, to se mi zdi kar ogromna razlika (3 kratnik)

Hja, jaz bi rad uredil tako, da ne bom imel dividend in ne rabim oddajat napovedi za odmero dobička itd... delam sicer takole da mesečno nakazujem na Trading212 potem pa vsako polletje kupim za prihranjen denar, da imam samo 2 nakupa letno... In si vodim v Excelu koliko in po kolko.

V posamične delnice bi šel le, če bi imel toliko kapitala da bi od Dividend dobival vsaj en soliden regres (cca 1.500EUR) letno po odtegljaju FURSu.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

J.McLane ::

Pri tej globalizaciji in teh multinacinalkah, ki so itak 80+% teh skladov ne vidim nekega smisla v teh regijskih diversifikacijah.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

martincek1 ::

Zakaj se v tej temi govori predvsem o ETF-jih? (glede na naslov teme)

Sam sem trenutno čisti analfabet kar se tiče vlaganja, bi pa rad začel z vlaganjem v sklade (trenutno dajem edino 10% prihrankov v bitcoin) in imam par vprašanj:

1. Berem, da vsaj v Ameriki obstajajo določeni vzajemni skladi, ki presegajo S&P500 v daljšem obdobju (10 let+), in nekateri so iz tega razloga pristaši vzajemnih skladov. Plus, da imajo večji lag kot če bi recimo vlagal direktno v delnice ali ETFje in spremembe niso tako ekstremne.

Je možno tudi v Sloveniji vlagati v take slade, al smo zelo omejeni v tem smislu? So pri nas (oz povsod kjer lahko vlagamo) stroški vhoda, izhoda in upravljanja večji kot drugje in zaradi tega niso priljubljeni?

2. Kot razumem so na slovenskih bankah za vlaganje z ETFji visoke provizije in se najbolj splača odpreti tuj trgovalni račun - je tu veliko pasti? Trading212 se sliši precej random in shady, kako se najbolje zavarovati pred kakšno izgubo premoženja pri takem vlaganju? Vlagal bi na začetku €1000/mesec, želja je, da bi bil kmalu sposoben tudi več.

- Kaj pravite na Swissquote? Zastonj odprtje računa, zastonj deposit in €2 withdrawal fee, 1% trading fee, v kolikor bi vlagal po €5k v kosu na vsakih 5 mesecev. Če bi vlagal po 2k, bi bil fee 1.5%. Je Swissquote najbolj "varna" izbira? Berem, da ima Švicarska izpostava protection do 100k CHF - ponuja kdo več, al se ne smem preveč ozirat na to, dokler nimam pri njih 100k v ETFjih? :D
- Dividende skupaj s Swissquote nimajo nič skupnega, ane? Pač izberem, da se akumulirajo?
- Kaj pa glede tega, da bi vlagal v Švici in ne na Irskem? Imajo Švicarji res 35% tax? Bi torej plačal 35% davka na dobiček Švici in še 15% Sloveniji (minimalen procent), al sem čist falil?

Mato989 ::

Se opravičujem, če je off topic bilo z ETFji
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

martincek1 ::

Na splošno je v večini tega topica govora o ETFjih in delnicah in kot amaterja me je to kr precej zbegal :) Ni tvoj post nič kaj bolj offtopic kot ostali (tudi moja).

CoreySteel ::

Večinoma je govora o ETF-jih zato, ker so naši vzajemni skladi skoraj kriminalno slabi :D
Twitter: @CoreySteel_

Mat0 ::

Lep pozdrav,

imam eno vprašanje. Torej ce vlozim v sklade pri posredniku/robo ETF v Avstriji oz. Nemciji?

Kako je z obdavcitvami? Oz. omenjajo nekaksen davek v vrednosti 30%? ZDA. Mi lahko kdo pojasni, kako je z tem?

Hvala in lep pozdrav vsem skupaj.

zebra2 ::

Mat0 je izjavil:

Lep pozdrav,

imam eno vprašanje. Torej ce vlozim v sklade pri posredniku/robo ETF v Avstriji oz. Nemciji?

Kako je z obdavcitvami? Oz. omenjajo nekaksen davek v vrednosti 30%? ZDA. Mi lahko kdo pojasni, kako je z tem?

Hvala in lep pozdrav vsem skupaj.


Obdavčitev je odvisna od tvojega davčnega rezidentstva in ne od lokacije posrednika.

Če si slovenski davčni rezident, izpolniš obrazec W-8BEN (konvencija med ZDA in SLO o izogibanju dvojnega obdavčevanja) in od ameriških dividend Ameriki plačaš 15% davek, Sloveniji pa še razliko do 27,5%. Če ne uveljavljaš obrazca W-8BEN pa plačaš 30% + 27,5%.

Bolj enostavno in ceneje je, če kupiš irski ETF, ki na prejete ameriške dividende Ameriki plača 15% davek. Dividend ti ne izplača ampak jih reinvestira, tako Sloveniji plačaš samo morebiten davek na kapitalski dobiček ob prodaji ETFa.

euronet1 je izjavil:

zebra2 je izjavil:



Ampak zakaj bi vztrajal pri slovenskih ponudnikih? Lahko enostavno odpreš račun na trading212.com in kupuješ VWCE (svetovni delniški ETF, letna upravljalska provizija 0,22%), brez transakcijskih stroškov. Podpira tudi fractional shares.


Ali mi lahko poves kje se to vidi na trading212 app-u?
Ce gledam instrument details nic ne pise, in kako vidis da ti tisto vzamejo (trgajo iz racuna)
Sprasujem na splosno ker za dolocene stvari na trading212 moras povsod preverjati in iskati.

Hvala za odgovor.


Kolikor vem, t212 teh podatkov ne prikazuje. Vedno je najbolje preveriti na spletni strani upravljalca, npr za VWCE https://americas.vanguard.com/instituti...

sandy ::

Mato989 je izjavil:

https://www.ishares.com/uk/individual/e...

Mene zanima ali se splača še naprej investirat v tole

iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc)

Ali je bolje investirat v kaj drugega?


IE00BK5BQV03 ima TER 0,12%, in še enkrat več vključenih podjetij. Pokritost trgov geografsko in sektorsko pa je skoraj enaka. Pa vanguard občasno zniža stroške upravljanja, Blackrock pa jih ne.

Mat0 ::

Hvala za pomoc. Toraj ce danes recimo nakazem 3000 eur v etf sklade preko posrednika oz brokerja ter nato se vsak mesec 100-150 eur. Etf sklade izbira posrednik, jaz samo vlozim denar in spremljam svoj racun. Razmisljam o nalozbi za cca 10 let.

Kako je toraj tukaj z davkom, oz kaj bi sploh moral prijaviti?

Najlepse hvala za pomoc, ker tukaj mi stvari se vedno niso najbolj jasne.

redtech ::

Exchange traded fund - Sepravi se trguje z njim na borzah in ni posrednika = manjša provizija (0,15-0,5%/leto), to je point ETF-ja. Ti sam krojiš svojo usodo :)
Pri CAPTRADER imaš minimum 2.000k, tako da imaš tam račun brezplačno že za tvoje plane.
Davke prijaviš ko prodaš, stopnja se z leti zmanjšuje.

justETF.com izbiraš UCITS, (Acc), size, ne moreš nič zgrešiti.

Mat0 ::

redtech je izjavil:

Exchange traded fund - Sepravi se trguje z njim na borzah in ni posrednika = manjša provizija (0,15-0,5%/leto), to je point ETF-ja. Ti sam krojiš svojo usodo :)
Pri CAPTRADER imaš minimum 2.000k, tako da imaš tam račun brezplačno že za tvoje plane.
Davke prijaviš ko prodaš, stopnja se z leti zmanjšuje.

justETF.com izbiraš UCITS, (Acc), size, ne moreš nič zgrešiti.


Hvala. Sedaj ce to prav razumem. Ce jaz npr. vlozim 3000 eur pri robo ponudniku v at oz. de, se pravi da oni izbirajo v katere sklade se bo vlagal denar, jaz samo spremljam stanje. Na mesec vlozim se dodatnih 100 eur. Torej v letu dni vlozim 4200 eur. V letu dni ustvarim naprimer 100 eur dobicka. Nekateri ponujajo v podpis tudi nek obrazec proti dvojni obdavcitvi.

Kaksen davek moram torej prijaviti?
Oz kaj se zgodi ce po letu dni nujno potrebujem denar in se odlocim prodati?

Najlepse hvala za pomoc.

Lonsarg ::

O kakem "oni zbirajo v katere sklade" ti tle govoris? To je brokerski posrednik ki ti omogoca da sam postanes trader in izvajas nakupe preko market order, limit order,....

Mat0 ::

Lonsarg je izjavil:

O kakem "oni zbirajo v katere sklade" ti tle govoris? To je brokerski posrednik ki ti omogoca da sam postanes trader in izvajas nakupe preko market order, limit order,....


Ce recimo vlozis preko robo advisorja.

redtech ::

Kar se davka tiče imaš tukaj opisano. Lahko jih kontaktiraš ti bodo narisal vse samo, da denar daš :).

https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...

Tisti podpis je, da nisi USA državljan in tako nisi potem dvakrat obdavčen v USA -15% in še pri nas -27%, ampak samo -27%.

Pošlji link od robo advisorja?

ubermensch ::

Je VWCE res najbolj otpimalna izbira na dolgi rok? Bolje razpršen skoraj da ne moraš biti, ampak vseeno me motijo te res žalostno nizki donosi. ETF, ki tracka S&P se zdi veliko bolj mikaven, ampak seveda predstavlja višji risk. Pa ga res? Razumem, da v tem primeru staviš na Ameriko, ampak iskreno, a kdo misli, da bo Google, Facebook, Amazon, Apple, Microsoft in drugi kdaj propad?
Pa ne mi prosim lepit primerov Japonske v prejšnjem stoletju in video od Ben Felixa o S&P-ju haha.

Drugo vprašanje pa je, ali res zaupate T212 dolgoročno? Sem bral, da se ne da delnic prenesti na drug broker in mi to seveda ni všeč.

Zgodovina sprememb…

buttcrack ::

There ain't no such thing as a free lunch.

Denarja verjetno izbubil ne boš, boš pa v primeru kakšne pi*darije primoran v prodajo delnic in bo potem davek.

martincek1 ::

Davek na dobiček, right?

buttcrack ::

dobiček od vrednostnih papirjev...

pač če ti je cilj hodlat 20 let in se s tem ognit obdavčitvi, je na t212 to lahko problem, če bo treba it stran. Davek se niža na vsakih 5 let. Štart je 27,5, po 20 letih je 0%.

libreus ::

buttcrack je izjavil:

dobiček od vrednostnih papirjev...

pač če ti je cilj hodlat 20 let in se s tem ognit obdavčitvi, je na t212 to lahko problem, če bo treba it stran. Davek se niža na vsakih 5 let. Štart je 27,5, po 20 letih je 0%.

Sicer je Trading 212 customer service na forumu sporočil, d delajo na tem in je v planu v nadgradnji možnosti platforme.

luka43 ::

Zdravo,

pred časom je o tem že sicer bilo nekaj napisanega a ne najdem.

Nekako sem se odločil za Vanguard FTSE All-World UCITS ETF. Me zanima preko katere borze oz. v kateri valuti svetujete nakup? Meni se kot prva izbira ponuja VWRA v dolarjih, kot relativno stabilni valuti države izvora Vanguarda.
Se motim? Bi mi svetovali kaj druga?

Kakšna so vaša mnenja o Vanguard FTSE All-World UCITS ETF - VWRA?

gruntfürmich ::

jst sem vse ETF-je iskal preko nemške borze (na IB), ker drugje jih nekako nisem znal/mogel kupiti. in glavne sem potem lahko kupil preko IB-ja.

https://www.boerse-frankfurt.de/global-...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

zebra2 ::

luka43 je izjavil:

Zdravo,

pred časom je o tem že sicer bilo nekaj napisanega a ne najdem.

Nekako sem se odločil za Vanguard FTSE All-World UCITS ETF. Me zanima preko katere borze oz. v kateri valuti svetujete nakup? Meni se kot prva izbira ponuja VWRA v dolarjih, kot relativno stabilni valuti države izvora Vanguarda.
Se motim? Bi mi svetovali kaj druga?

Kakšna so vaša mnenja o Vanguard FTSE All-World UCITS ETF - VWRA?


Ne glede na valuto nakupa kupuješ isti sklad. Če ti v trgovini ponudijo plačilo kruha v različnih valutah, boš tudi razmišljal o plačilu z USD? Smiselno je kupiti v svoji valuti - verjetno je to EUR (VWCE).

zebra2 ::

ubermensch je izjavil:

Je VWCE res najbolj otpimalna izbira na dolgi rok? Bolje razpršen skoraj da ne moraš biti, ampak vseeno me motijo te res žalostno nizki donosi. ETF, ki tracka S&P se zdi veliko bolj mikaven, ampak seveda predstavlja višji risk. Pa ga res? Razumem, da v tem primeru staviš na Ameriko, ampak iskreno, a kdo misli, da bo Google, Facebook, Amazon, Apple, Microsoft in drugi kdaj propad?
Pa ne mi prosim lepit primerov Japonske v prejšnjem stoletju in video od Ben Felixa o S&P-ju haha.


Če si si pogledal omenjeni Felixov video (link za ostale) me čudi, da imaš še vedno to vprašanje. Relevanten je tudi njegov odličen zadnji video.

Ne gre (nujno) za propad teh podjetij ali države, lahko imajo tudi samo nižji donos od svetovnega indexa. Zadnjih ~10 let so bili donosi ZDA res bistveno višji od preostalega sveta, več daljših obdobij (npr 2002-2009) pa je bilo tudi obratno. Če bi bil prisiljen izbirati, bi sam za naslednjih 10 let celo raje stavil na preostali svet kot na ZDA. Na srečo te prisile ni in lahko enostavno pokriješ (skoraj) celoten svet. Z večjo razpršenostjo zmanjšaš tveganje brez nižanja pričakovanega donosa.

leite ::

Pozdravljeni,

Lahko nekdo prosim razloži spodnje odstopanje med indexom (MSCI world) in etf-om (iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc))?

https://www.cnbc.com/quotes/?symbol=.WO...

https://www.cnbc.com/quotes/?symbol=IWD...

Index je od februarja zrasel za cca 10%, etf pa padel -2% ?

Hvala.

enemon ::

zebra2 je izjavil:

ubermensch je izjavil:

Je VWCE res najbolj otpimalna izbira na dolgi rok? Bolje razpršen skoraj da ne moraš biti, ampak vseeno me motijo te res žalostno nizki donosi. ETF, ki tracka S&P se zdi veliko bolj mikaven, ampak seveda predstavlja višji risk. Pa ga res? Razumem, da v tem primeru staviš na Ameriko, ampak iskreno, a kdo misli, da bo Google, Facebook, Amazon, Apple, Microsoft in drugi kdaj propad?
Pa ne mi prosim lepit primerov Japonske v prejšnjem stoletju in video od Ben Felixa o S&P-ju haha.


Če si si pogledal omenjeni Felixov video (link za ostale) me čudi, da imaš še vedno to vprašanje. Relevanten je tudi njegov odličen zadnji video.

Ne gre (nujno) za propad teh podjetij ali države, lahko imajo tudi samo nižji donos od svetovnega indexa. Zadnjih ~10 let so bili donosi ZDA res bistveno višji od preostalega sveta, več daljših obdobij (npr 2002-2009) pa je bilo tudi obratno. Če bi bil prisiljen izbirati, bi sam za naslednjih 10 let celo raje stavil na preostali svet kot na ZDA. Na srečo te prisile ni in lahko enostavno pokriješ (skoraj) celoten svet. Z večjo razpršenostjo zmanjšaš tveganje brez nižanja pričakovanega donosa.


Je pa TER od VWCE kar nemarno visok, 0,22%, sploh če se gleda na ETF-je v ZDA, pa tudi v EU je na voljo vedno več ETF-jev s TER 0,12%. Recimo VHVE, vendar pa je sklad v primerjavi z VWCE pravi palček, vprašanje zdaj, kaj pretehta. VWCE vključuje še trge v razvoju, vendar lahko s kombinacijo VHVE + VFEA dosežeš enako s TER 0,13%, če vložiš v enakem razmerju kot je VWCE, torej tržna kapitalizacija razvitih in trgov v razvoju. Imata pa VHVE in VFEA kapitalizacijo pod 50 milijonov AUM, zato je nevarnost ukinitve.

Zebra, kaj meniš o tem in kam vlagaš ti?

pingme ::

leite je izjavil:

Pozdravljeni,

Lahko nekdo prosim razloži spodnje odstopanje med indexom (MSCI world) in etf-om (iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc))?

https://www.cnbc.com/quotes/?symbol=.WO...

https://www.cnbc.com/quotes/?symbol=IWD...

Index je od februarja zrasel za cca 10%, etf pa padel -2% ?

Hvala.


USD proti EUR je padel za 10%.

zebra2 ::

enemon je izjavil:



Je pa TER od VWCE kar nemarno visok, 0,22%, sploh če se gleda na ETF-je v ZDA, pa tudi v EU je na voljo vedno več ETF-jev s TER 0,12%. Recimo VHVE, vendar pa je sklad v primerjavi z VWCE pravi palček, vprašanje zdaj, kaj pretehta. VWCE vključuje še trge v razvoju, vendar lahko s kombinacijo VHVE + VFEA dosežeš enako s TER 0,13%, če vložiš v enakem razmerju kot je VWCE, torej tržna kapitalizacija razvitih in trgov v razvoju. Imata pa VHVE in VFEA kapitalizacijo pod 50 milijonov AUM, zato je nevarnost ukinitve.

Zebra, kaj meniš o tem in kam vlagaš ti?


Res je, VWCE-jev TER ni najnižji in lahko isto izpostavljenost dosežeš s kombinacijo ETFov, je pa VWCE najbolj enostavno priporočilo za večino bralcev tukaj. Marsikomu enostavnost zniža verjetnost za vedenjske napake, ki bi ga sicer "stale" cele odstotke letno. Z več ETFi so tudi stroški nakupa/prodaje ponavadi višji.

Razlika 9 bazičnih točk sicer ni zanemarljiva (v 40 letih cca 3,7%), ima pa (za tipičnega bralca) verjetno večji vpliv na portfelj npr 1x letno pozabiti denarnico doma ali 1 deževen dan +/-, skoraj nevredno komplicirati debate v tej temi..

Sam imam večino delniškega portfelja v IWDA+EMIM, odkar se je uveljavil SPDR MSCI World UCITS ETF (SPPW/SWRD), pa namesto IWDA kupujem to. Isti index in malo nižji TER, predvsem pa ker bom ob morebitnih prodajah tako plačal manj davka. Z IWDA imam namreč že precej dobička in bom lahko najprej prodal SPPW.

Če se kombinacija, ki jo omenjaš (VHVE+VFEA) obdrži še nekaj let, bom razmislil tudi o njej. Izbire je precej, pomembno je le, da čim bolj pokriješ svet s čim nižjimi oz sprejemljivimi stroški in donos bo skoraj identičen karkoli izbereš. Klasika je VWCE ali IWDA+EMIM.

Sicer pa je veliko ETFov zaradi vse večje konkurence v zadnjih letih zniževalo stroške in mislim, da se bo tako tudi nadaljevalo. Na ameriških forumih bi pri razlikah 1-2 bazičnih točk nekateri še vedno optimizirali :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

enemon ::

zebra2 je izjavil:

enemon je izjavil:



Je pa TER od VWCE kar nemarno visok, 0,22%, sploh če se gleda na ETF-je v ZDA, pa tudi v EU je na voljo vedno več ETF-jev s TER 0,12%. Recimo VHVE, vendar pa je sklad v primerjavi z VWCE pravi palček, vprašanje zdaj, kaj pretehta. VWCE vključuje še trge v razvoju, vendar lahko s kombinacijo VHVE + VFEA dosežeš enako s TER 0,13%, če vložiš v enakem razmerju kot je VWCE, torej tržna kapitalizacija razvitih in trgov v razvoju. Imata pa VHVE in VFEA kapitalizacijo pod 50 milijonov AUM, zato je nevarnost ukinitve.

Zebra, kaj meniš o tem in kam vlagaš ti?


Res je, VWCE-jev TER ni najnižji in lahko isto izpostavljenost dosežeš s kombinacijo ETFov, je pa VWCE najbolj enostavno priporočilo za večino bralcev tukaj. Marsikomu enostavnost zniža verjetnost za vedenjske napake, ki bi ga sicer "stale" cele odstotke letno. Z več ETFi so tudi stroški nakupa/prodaje ponavadi višji.

Razlika 9 bazičnih točk sicer ni zanemarljiva (v 40 letih cca 3,7%), ima pa (za tipičnega bralca) verjetno večji vpliv na portfelj npr 1x letno pozabiti denarnico doma ali 1 deževen dan +/-, skoraj nevredno komplicirati debate v tej temi..

Sam imam večino delniškega portfelja v IWDA+EMIM, odkar se je uveljavil SPDR MSCI World UCITS ETF (SPPW/SWRD), pa namesto IWDA kupujem to. Isti index in malo nižji TER, predvsem pa ker bom ob morebitnih prodajah tako plačal manj davka. Z IWDA imam namreč že precej dobička in bom lahko najprej prodal SPPW.

Če se kombinacija, ki jo omenjaš (VHVE+VFEA) obdrži še nekaj let, bom razmislil tudi o njej. Izbire je precej, pomembno je le, da čim bolj pokriješ svet s čim nižjimi oz sprejemljivimi stroški in donos bo skoraj identičen karkoli izbereš. Klasika je VWCE ali IWDA+EMIM.

Sicer pa je veliko ETFov zaradi vse večje konkurence v zadnjih letih zniževalo stroške in mislim, da se bo tako tudi nadaljevalo. Na ameriških forumih bi pri razlikah 1-2 bazičnih točk nekateri še vedno optimizirali :)


Super, hvala za pojasnila :) Saj ta SPDR MSCI World UCITS ETF je dovolj velik sklad že verjetno, ima več kot 500 mio AUM?

Zakaj boš pri SPPW plačal manj davka, stopnja davka se namreč niža glede na leta, kolikor držiš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

zebra2 ::

enemon je izjavil:

Super, hvala za pojasnila :) Saj ta SPDR MSCI World UCITS ETF je dovolj velik sklad že verjetno, ima več kot 500 mio AUM?

Ja, zame je 500mio€ AUM dovolj dober znak, da bo sklad najverjetneje dolgoročno obstal.

enemon je izjavil:


Zakaj boš pri SPPW plačal manj davka, stopnja davka se namreč niža glede na leta, kolikor držiš?

Ker bo davčna osnova nižja. IWDA je danes bistveno dražji kot ob mojem prvem nakupu.

Primer: pred 3 leti si kupil za 100€ IWDA, danes je vreden 150€. Danes kupiš za dodatnih 150€, v IWDA imaš zdaj 300€. Jutri slučajno potrebuješ 150€, zato prodaš za 150€ IWDA (recimo, da je cena jutri enaka kot danes). S prodajo dobiš 150€, ampak boš plačal cca 13€ davka na dobiček (FIFO metoda, nakupna cena 100€, prodajna 150€, davek 27,5% minus normirani stroški). Ostane ti 150€ v IWDA.

Primer 2: enako kot zgoraj, le da danes namesto IWDA kupiš za 150€ SPPW. Torej imaš danes 150€ v IWDA in 150€ v SPPW. Jutri spet potrebuješ 150€, oba ETFa sledita istemu indeksu, torej sta oba še vedno vredna po 150€. Namesto IWDA raje prodaš SPPW in dobiš 150€. Ker si SPPW kupil in prodal za 150€, davka na dobiček ni. Še vedno ti ostane 150€ v IWDA kot zgoraj.

Če naložbo držiš 20 let pa (pri trenutni davčni ureditvi) davčna osnova ni pomembna, ker je v tem primeru davek na dobiček 0%.

enemon ::

zebra2 je izjavil:

enemon je izjavil:

Super, hvala za pojasnila :) Saj ta SPDR MSCI World UCITS ETF je dovolj velik sklad že verjetno, ima več kot 500 mio AUM?

Ja, zame je 500mio€ AUM dovolj dober znak, da bo sklad najverjetneje dolgoročno obstal.

enemon je izjavil:


Zakaj boš pri SPPW plačal manj davka, stopnja davka se namreč niža glede na leta, kolikor držiš?

Ker bo davčna osnova nižja. IWDA je danes bistveno dražji kot ob mojem prvem nakupu.

Primer: pred 3 leti si kupil za 100€ IWDA, danes je vreden 150€. Danes kupiš za dodatnih 150€, v IWDA imaš zdaj 300€. Jutri slučajno potrebuješ 150€, zato prodaš za 150€ IWDA (recimo, da je cena jutri enaka kot danes). S prodajo dobiš 150€, ampak boš plačal cca 13€ davka na dobiček (FIFO metoda, nakupna cena 100€, prodajna 150€, davek 27,5% minus normirani stroški). Ostane ti 150€ v IWDA.

Primer 2: enako kot zgoraj, le da danes namesto IWDA kupiš za 150€ SPPW. Torej imaš danes 150€ v IWDA in 150€ v SPPW. Jutri spet potrebuješ 150€, oba ETFa sledita istemu indeksu, torej sta oba še vedno vredna po 150€. Namesto IWDA raje prodaš SPPW in dobiš 150€. Ker si SPPW kupil in prodal za 150€, davka na dobiček ni. Še vedno ti ostane 150€ v IWDA kot zgoraj.

Če naložbo držiš 20 let pa (pri trenutni davčni ureditvi) davčna osnova ni pomembna, ker je v tem primeru davek na dobiček 0%.


Aha razumem, hvala ti za pojasnilo. ;) Zdaj pa še čisto zadnje vprašanje, potem pa te pustim pri miru :): katerega brokerja uporabljaš, če ni skrivnost? Jaz sem na IBKR, zdaj me malo skrbi, ker bodo prenašali račune na Madžarsko ...

zebra2 ::

Degiro in IB. IB me še ni prenesel, če bom lahko izbiral, grem raje na IB Luksemburg ali Irska, sicer pa pač Madžarska. O razlikah se še nisem bistveno poučil.

AaBoy ::

Mi lahko kdo svetuje kako knjigo na temo investiranja s skladi, fondi, ETF, delnicami in bitcoini? Prebral sem Richest man in Babylon, ampak ta imajo bolj common sense zadeve notri in bi potrebal nekaj, da bi mi vse te terminologije postale jasne.

bobby ::

:)
Imaš veliko branja še, tle so talahke :)
Peter Schiff: Crash Proof
Andy Harrington: Passion Into profit
Robert Rolih: The Million Dollar Decision

Tehnična analiza za začetek:
John Murphy- Technical analysis of the financial markets

Sam glede na to, da si kar zajel vse po vrsti, se mi zdi, da bi ti bolj tehnično analizo kot kaj bolj podrobnega.

aja pa mogoče ena taka malo bolj "zabavna" Jerry Robinson - Bankruptcy of our nation
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

sandy ::


Je pa TER od VWCE kar nemarno visok, 0,22%, sploh če se gleda na ETF-je v ZDA, pa tudi v EU je na voljo vedno več ETF-jev s TER 0,12%. Recimo VHVE, vendar pa je sklad v primerjavi z VWCE pravi palček, vprašanje zdaj, kaj pretehta. VWCE vključuje še trge v razvoju, vendar lahko s kombinacijo VHVE + VFEA dosežeš enako s TER 0,13%, če vložiš v enakem razmerju kot je VWCE, torej tržna kapitalizacija razvitih in trgov v razvoju. Imata pa VHVE in VFEA kapitalizacijo pod 50 milijonov AUM, zato je nevarnost ukinitve.


Pri Vanguardu so posamezni skladi (npr. VWCE in VGVF) le podskladi krovnih skladov, ki imajo povsem enak portfelj, a se razlikujejo po akumulaciji/izplačilu dividend, so unhedge/hedge na GBP, USD,..., predstavljajo ETF ali vzajemni sklad ... To je v dokumentaciji ETF označeno s Total assets/ Share class assets
Na primer: VGVF- USD accumulating je velik le 50 milionov usd, a je del krovnega sklada, ki obrača okrog ene milijarde. VWCE- USD, accumulating: 1,6 milijarde, krovni sklad 8 milijard. Palček je zato SWRD, ki res obrača le dobrih 300 milijonov...

Vanguard je dobra opcija, saj ima tradicijo- bil je prvi, je velik (drugi za blackrock), je samoupravno- socialističen (je v lasti skladov ki jih upravlja, se pravi svojih investitorjev) in občasno zniža upravljalske stroške.

Novi so ETF s fiksnim deležem delnic/ obveznic- LifeStrategy ETF VWCE/VAGF: 80/20, 60/40, 40/60, 20/80- ter 0,25%. Idealno za široko razpršenost in prilagojeno tveganju glede na različne starosti vlagateljev- vse v enem ETF, super enostavno. Zaenkrat kotirajo na italijanski in nemški borzi.

enemon ::

sandy je izjavil:


Je pa TER od VWCE kar nemarno visok, 0,22%, sploh če se gleda na ETF-je v ZDA, pa tudi v EU je na voljo vedno več ETF-jev s TER 0,12%. Recimo VHVE, vendar pa je sklad v primerjavi z VWCE pravi palček, vprašanje zdaj, kaj pretehta. VWCE vključuje še trge v razvoju, vendar lahko s kombinacijo VHVE + VFEA dosežeš enako s TER 0,13%, če vložiš v enakem razmerju kot je VWCE, torej tržna kapitalizacija razvitih in trgov v razvoju. Imata pa VHVE in VFEA kapitalizacijo pod 50 milijonov AUM, zato je nevarnost ukinitve.


Pri Vanguardu so posamezni skladi (npr. VWCE in VGVF) le podskladi krovnih skladov, ki imajo povsem enak portfelj, a se razlikujejo po akumulaciji/izplačilu dividend, so unhedge/hedge na GBP, USD,..., predstavljajo ETF ali vzajemni sklad ... To je v dokumentaciji ETF označeno s Total assets/ Share class assets
Na primer: VGVF- USD accumulating je velik le 50 milionov usd, a je del krovnega sklada, ki obrača okrog ene milijarde. VWCE- USD, accumulating: 1,6 milijarde, krovni sklad 8 milijard. Palček je zato SWRD, ki res obrača le dobrih 300 milijonov...

Vanguard je dobra opcija, saj ima tradicijo- bil je prvi, je velik (drugi za blackrock), je samoupravno- socialističen (je v lasti skladov ki jih upravlja, se pravi svojih investitorjev) in občasno zniža upravljalske stroške.

Novi so ETF s fiksnim deležem delnic/ obveznic- LifeStrategy ETF VWCE/VAGF: 80/20, 60/40, 40/60, 20/80- ter 0,25%. Idealno za široko razpršenost in prilagojeno tveganju glede na različne starosti vlagateljev- vse v enem ETF, super enostavno. Zaenkrat kotirajo na italijanski in nemški borzi.


Se strinjam, da je VGVF podsklad, a če ne prinaša plusa, ga lahko še vedno ukinejo. Pri 50 mio AUM sigurno ne nosi plusa, je pa na sceni že več kot eno leto. Ne bi bilo prvič, da bi Vanguard kaj zaprl, ravno v začetku decembra so napovedali ukinitev faktorskih skladov v EU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

Ascendor ::

AaBoy je izjavil:

Mi lahko kdo svetuje kako knjigo na temo investiranja s skladi, fondi, ETF, delnicami in bitcoini? Prebral sem Richest man in Babylon, ampak ta imajo bolj common sense zadeve notri in bi potrebal nekaj, da bi mi vse te terminologije postale jasne.


Na temo skladov oz. ETFov: J. L. Collins: The Simple Path to Wealth

libreus ::

Po večmesečnem brskanju po ETF-ih in investiranja v posamezna podjetja, sem se na koncu odločil, da mesečno investiranje preusmerim v škotsko investicijsko podjetje Baillie Gifford, in sicer v spodnje sklade v razmerjih, kot so zapisana:

    Scottish Mortgage Investment Trust 40 %
    Baillie Gifford US Growth Trust plc 30 %
    Edinburgh Worldwide Investment Trust 20 %
    Baillie Gifford China Growth Trust 10 %


Sicer je med skladi nekaj prekrivanj istih podjetij, ampak glede na obtežitve, me ne moti - nenazadnje gre za aktivne sklade. Po obsežnem branju podjetja Baillie Gifford, sem nekako prepričan, da dobro vedo, kaj delajo.

P.s. sem pa tudi za pokušino začel investirati v SPAC-e

i33a ::

Pozdravljeni,
tudi sam si ogledujem ETF sklade in me zanima na kaj moram biti nabolj pozoren?
Želel bi si sklad, ki dividende avtomatsko vlaga nazaj, da se tako izognem vsakoletnemu plačevanju davka na dividende. Obstaja za to kakšno posebno ime v angleščini?
Nekaj sem tudi zasledil, da je dobro, če je sklad na Irskem, saj a tujce ni nekega davka. Mi lahko kdo na hitro razloži to/da kak link?


Najlepša hvala za nasvete.

Ascendor ::

i33a je izjavil:

Pozdravljeni,
tudi sam si ogledujem ETF sklade in me zanima na kaj moram biti nabolj pozoren?
Želel bi si sklad, ki dividende avtomatsko vlaga nazaj, da se tako izognem vsakoletnemu plačevanju davka na dividende. Obstaja za to kakšno posebno ime v angleščini?
Nekaj sem tudi zasledil, da je dobro, če je sklad na Irskem, saj a tujce ni nekega davka. Mi lahko kdo na hitro razloži to/da kak link?


Najlepša hvala za nasvete.


Najbolje, da uporabiš tole stran: https://www.justetf.com/en/
Avtomatsko reinvestiranje dividend -> nastavi filter na accumulating

Badwolff ::

Zame se pogovarjate na čisto previsokega nivoju, zaenkrat.

Rad bi del viška denarja preusmeril v nek sklad. Ne bi sam stalno iskal in vlagal najboljših , ampak nekaj, kjer vsaj mesec /občasno vložiš v neko razpršeno naložbo.

Iščem bolj nekaj zanesljivega naložbi kot tveganega, ali pa recimo 20% bolj tveganega, 80% ziheraškega.

Moje vprašanje je, kje začeti z zbiranjem informacij, kaj pogledati. Al obstaja kak foolproof slad, ker se ne rabiš niti preveč angažirati.

Tody ::

Jaz bom vzel kr tega od kd skladi zdaj Generali investments. Podsklad prvi je blizu teh etf zadev. Nizka provizija in pac neka srednja zalost z donosi. Lahko greš sicer v bond ampak tam so zdaj tako nizke obresti da... Če se počutis bolj avanturistično pa mas se kripto svet, tukaj se da tudi kakih 100 eur pustit da se medijo sploh zdaj https://www.iconomi.com/asset/eca

strawman ::

Badwolff je izjavil:

Al obstaja kak foolproof slad, ker se ne rabiš niti preveč angažirati.


MSCI World - zelo razpršen, velik cap, nizki stroški.
Če pa iščeš kaj bolj tveganega pa dodaj NASDAQ ali pa emerging markets sklade.

buttcrack ::

strawman je izjavil:

Badwolff je izjavil:

Al obstaja kak foolproof slad, ker se ne rabiš niti preveč angažirati.


MSCI World - zelo razpršen, velik cap, nizki stroški.
Če pa iščeš kaj bolj tveganega pa dodaj NASDAQ ali pa emerging markets sklade.

jaz sem po nasvetu tukaj ubral enako pot.
trenutno sem še ne degiru in upam da tako tudi ostane, saj je ena transakcija za določene etfje gratis.
««
20 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179215 (2434) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172538 (638) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143401 (8104) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222403 (1144) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513356 (9208) zelenizmaj

Več podobnih tem