» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
19 / 33
»»

zebra2 ::

J.McLane je izjavil:

Zato ker verjame, da bo tehnologija še naprej dominirala?


Indeks NASDAQ 100 je (približno) sestavljen iz 100 nefinančnih podjetij, uvrščenih na borzi NASDAQ, sorazmerno glede na velikost.

Tradicionalno tehnološka podjetja večkrat izvedejo IPO na NASDAQ kot NYSE, ni pa to nobeno pravilo.

Če hočeš izpostavljenost tech sektorju kupiš sektorski ETF in ne NASDAQ. Ampak spet moraš imeti za to zelo dober razlog (da se ti zdi, da bo tech outperformal, to ni).

Pričakoval sem ali zgornji odgovor ali, da bi izbral Nasdaq, ker pač graf izgleda bolje od drugih mainstream indeksov :D.

Nočem biti nesramen, a vedno znova me preseneča, ko nek laik, ki komaj ve kaj je index, bi se šel market timing, sector picking, factor investing itd.

Medtem ko se ve, da če samo kupiš svetovni index z nizkimi stroški, boš dolgoročno outperformal 95%+ finančno izobraženih profesionalcev, ki se z investiranjem ukvarjajo full time. Raje optimiziraj stvari, na katere dejansko imaš velik vpliv - osebni dohodki, potrošnja, stroški, davki... Keep it simple, stupid.

J.McLane ::

V teoriji je res tako kot pišeše, v praksi pa je vsebina tega indexa taka (razvrstitev po teži):
https://www.slickcharts.com/nasdaq100

Ali ciljaš na to da bi se lahko to v prihodnje spremenilo?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

zebra2 ::

Kot vidiš, v NASDAQ indeksu ni npr tech podjetij IBM, Oracle, Salesforce, VMware (skupni market cap samo teh 4 je ~500 milijard) - ker pač kotirajo na NYSE in ne na NASDAQ.

In na seznamu so npr Pepsi, Costco, Starbucks čeprav spadajo v consumer sektor.

CoreySteel ::

zebra2 je izjavil:


Nočem biti nesramen, a vedno znova me preseneča, ko nek laik, ki komaj ve kaj je index, bi se šel market timing, sector picking, factor investing itd.

Medtem ko se ve, da če samo kupiš svetovni index z nizkimi stroški, boš dolgoročno outperformal 95%+ finančno izobraženih profesionalcev, ki se z investiranjem ukvarjajo full time. Raje optimiziraj stvari, na katere dejansko imaš velik vpliv - osebni dohodki, potrošnja, stroški, davki... Keep it simple, stupid.


Na 19 strani tele nitke smo. Enkrat na stran je treba to ponovit :D
Twitter: @CoreySteel_

Pahuljone ::

CoreySteel je izjavil:

zebra2 je izjavil:


Nočem biti nesramen, a vedno znova me preseneča, ko nek laik, ki komaj ve kaj je index, bi se šel market timing, sector picking, factor investing itd.

Medtem ko se ve, da če samo kupiš svetovni index z nizkimi stroški, boš dolgoročno outperformal 95%+ finančno izobraženih profesionalcev, ki se z investiranjem ukvarjajo full time. Raje optimiziraj stvari, na katere dejansko imaš velik vpliv - osebni dohodki, potrošnja, stroški, davki... Keep it simple, stupid.


Na 19 strani tele nitke smo. Enkrat na stran je treba to ponovit :D


Agree!

luka43 ::

Uporablja kdo od družbe Tradestation Globač?
Kakšne so izkušnje?

Sem analiziral celo kopico opcij, a se mi zdi da so za buy and hold najboljša izbira...

Krenforum ::

Odlicne. Vse je kot opisano. IB portal, stroski taki kot v ceniku. Zaenkrat ni problemov, odpri par mesecev nazaj

weasel ::

"Someone needs to make an ETF that just tracks the stock purchases of the most corrupt representatives." Komentar na Redditu :))

buttcrack ::

Btw a furs čekira stanja na t212, degiro ipd za npr doklade? Jim je treba javit stanje? Če imas pri nas etf, ti jih itak avtomatsko upoštevajo...

GizmoX ::

buttcrack je izjavil:

Btw a furs čekira stanja na t212, degiro ipd za npr doklade? Jim je treba javit stanje? Če imas pri nas etf, ti jih itak avtomatsko upoštevajo...
Po mojih izkušnjah ne upoštevajo.
Bi načeloma moral javit. Je pa dodaten fiktiven dohodek iz vrednostnih papirjev (tudi ETF-jev) precej majhen, tako da ne vpliva zelo.
(10.000€ privarčevanih je cca 5€/mesec fiktivnega dohodka, deljeno z npr. 5 člani = 1€/mesec več. Ampak razumem, nekateri padejo v višji razred zaradi 0,01€).

PRAVILNIK o načinu ugotavljanja premoženja in njegove vrednosti pri dodeljevanju pravic iz javnih sredstev ter o razlogih za zmanjševanje v postopku dodelitve denarne socialne pomoči:
2. člen
Upravičenec je ob uveljavljanju pravic iz javnih sredstev pristojnemu centru za socialno delo dolžan sporočiti vse podatke o obstoju in vrednosti premoženja, ki ni razvidno iz uradnih evidenc in o tem priložiti dokaze, s katerimi razpolaga ali jih lahko pridobi.

3. člen
(1) Premoženje po tem pravilniku predstavlja vse nepremično premoženje, osebna in druga vozila, vodna plovila, lastniški deleži gospodarskih družb ali zadrug, vrednostni papirji, denarna sredstva na transakcijskem ali drugem računu, kadar ne predstavljajo dohodka skladno s prvim odstavkom 12. člena Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (Uradni list RS, št. 62/10 in 40/11; v nadaljnjem besedilu: ZUPJS), hranilne vloge in druga denarna sredstva (v nadaljnjem besedilu: prihranki) ter drugo premično premoženje, s katerim upravičenec razpolaga na dan vložitve vloge, v primeru pridobitve premoženja po vložitvi vloge do izdaje odločbe pa na dan pridobitve.

7. člen
(1) Obstoj vrednostnih papirjev se ugotavlja iz izpisa stanja na računu vrednostnih papirjev iz centralnega registra vrednostnih papirjev o vrsti in številu vrednostnih papirjev. Kot njihova vrednost se upošteva vrednost, ki jo centralna klirinška depotna družba jemlje kot osnovo za izračun nadomestila za vzdrževanje stanj vrednostnih papirjev.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

buttcrack ::

to, da ne vpliva veliko na končno stanje vem, bolj me je zanimalo, da ne bi česa kršil in zaradi neprijave potem kakšno glupo kazen fasal.

Ali kdo javi stanje z degira ipd?

weasel ::

Ce se v (isti, accumulating) ETF placuje vsak mesec npr. 200 evrov, a se po 20-letih oprosti ves davek ali je vsak nakup zgodba zase, kar se tice davka?

GizmoX ::

weasel je izjavil:

Ce se v (isti, accumulating) ETF placuje vsak mesec npr. 200 evrov, a se po 20-letih oprosti ves davek ali je vsak nakup zgodba zase, kar se tice davka?
First In, First Out. Vsak posebej.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

CoreySteel ::

Ti ne plačuješ "v nekaj". Ti kupiš delnico le tega na borzi. Tako da vsaka delnica je zgodba zase.
Twitter: @CoreySteel_

J.McLane ::

Itak da se gleda vsak nakup posebej kdaj se je zgodil, prodajaš najprej najstarejše, torej če si 20 let vplačeval in si potem počasi 20 let še izplačuješ ni nobenega davka.

Hudič je ker nihče ne ve kakšna davčna politika bo čez 40 let, po drugi strani pa davek plačaš samo na razliko, pa če bo kakšna huda inflacija vmes čisto možno, da bo upoštevana še kakšna revalorizacija (to kolikor vem danes ne velja).
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Lonsarg ::

Davek ni tako gromozanski da bi se s tem obremenjeval, je pa iz stališča birokracije precej precej bolje da se ne igraš z mesečnim kupovanjem ampak imaš disciplino da ne zapraviš vsega sproti in potem raje na 6 ali na 12 mesecev nekaj notri vržeš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

belo mleko ::

Ne živim v SLO in pri nas se mora od akumulativnega ETF plačati davek na dividende. Kar je tudi logično ampak zelo komplicirano, ker ponavadi z istim davkom obdavčijo tudi capital gain. Tega si pa ne želite. Samo vprašanje časa je, kdaj bo to dojela tudi slovenska davkarija. Tako da bi js bil glede tega pozoren, da ne bo potem kakšnih prehitrih prodaj. Po drugi strani pa so akumulativni dražji in notri je skritih 15% US dividende, ki jo Irci pohapsajo. Ko bo SLO davkarija to dojela, bo teh 15% izgubljenih in boste de facto dvojno ali celo trojno obdavčeni.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Zgodovina sprememb…

j3xyu ::

Glede obdavčitve je vprašanje, kaj se bolj splača.
Kot sjaz razumem dividende izplačane v USA jih tako amerika obdavči 15 % in jih ETF 85% ameriških dividend prišteje k ETF-u. Ko pa ti prodaš ETF, ti pa naš FURS na ostalih 85% še odbije 25 %. Torej ti realno dobiš 63 % izplačanih ameriških dividend.
Če pa kupiš delnico ameriških podjetij ali ETF, ki dividende izplača pa dobiš 75 % izplačanih dividend in moraš to sam napovedovat našemu Furs-u ?

J.McLane ::

Ne,
- če ETF reinvestira dividende, se to nič ne obdavčuje sproti. Obdavčeno je samo ob prodaji ETF, davek na dobiček. Ker ETF reinvestira dividende se to pozna na ceni ETF.
- če tvoj broker avtomatsko reinvestira je pa tako kot si napisal, torej čisto isto kot če bi denar od dividend porabil na bilo kateri drug način.

ETF je sklad in kot sklad lahko dela kar hoče, tako kot delajo bilo katera druga podjetja na borzi, ena dividende izplačujejo druga ne. Pri podjetju ki dividend ne izplačuje prav tako ne boš ti kot delničar nič plačal na dobiček, ki ga ima podjetje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

zebra2 ::

ZDA ob izplačilu dividend v tujino odšteje withholding tax. Pri irskih skladih je to 15%, torej sklad prejme 85% dividend (ne glede na to, ali sklad te dividende potem reinvestira ali jih takoj posreduje vlagateljem).

Če neposredno držiš ameriške delnice, boš plačal 15% davka na dividende ZDA in razliko do 27,5% Sloveniji.

Če imaš distributing ETF z ameriškimi delnicami, ti bo sklad posredoval 85% ameriških dividend, Sloveniji pa boš plačal še 27,5% davka na (z gledišča Slovenije irske) dividende.

Davčna prednost accumulating ETFov za slovenske vlagatelje je v tem, da davčna stopnja davka na kapitalski dobiček pada vsakih 5 let lastništva (po 20 letih je 0%). Tudi če prodaš pred potekom prvih 5 let, je znatna davčna prednost že v "odlogu" plačila slovenskega davka na dividende (in s tem daljša neobdavčena rast znotraj sklada).

Mimogrede, ameriška podjetja so bistveno manj naklonjena izplačilu dividend kot npr evropska, raje odkupujejo lastne delnice. Trenutna dividendna donosnost s&p500 je cca 1,8%, torej ti withholding tax trenutno letno vzame cca 0,27% ameriškega portfelja.

j3xyu ::

Koliko % imate stroškov pri nakupu ali prodaji delnic ?

j3xyu ::

Povprečni donos slovenskih vzajemnih skladov je porazen. Gledal sem GALILEO v 5 letih 13%, to je 2,6 % na leto.
Samo svetovni ETF IWDA je naredil v istem obdobju 55%, to je 10,5 % na leto.
Res smo budale, tisti ki varčujemo v slovenskih vzajemnih skladih.

bobby ::

j3xyu je izjavil:

Povprečni donos slovenskih vzajemnih skladov je porazen. Gledal sem GALILEO v 5 letih 13%, to je 2,6 % na leto.
Samo svetovni ETF IWDA je naredil v istem obdobju 55%, to je 10,5 % na leto.
Res smo budale, tisti ki varčujemo v slovenskih vzajemnih skladih.


Tvoji izracuni so napacni,...
Ce bi bilo povprečje 10,5% potem pridrmo na 64% v petih letih.
Tako da ima GALILEO se manj kot 2,6% na leto,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bluefish ::

j3xyu je izjavil:

Povprečni donos slovenskih vzajemnih skladov je porazen. Gledal sem GALILEO v 5 letih 13%, to je 2,6 % na leto.
Samo svetovni ETF IWDA je naredil v istem obdobju 55%, to je 10,5 % na leto.
Res smo budale, tisti ki varčujemo v slovenskih vzajemnih skladih.
Aktivni vs. pasivni, slovenski vs. svetovni trg itn.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

CoreySteel ::

j3xyu je izjavil:

Koliko % imate stroškov pri nakupu ali prodaji delnic ?


IWDA+EMIM na Degiru nekje 0,5%? Verjetno še manj. Vključujoč 40c na NLB :)
Twitter: @CoreySteel_

jakanov ::

j3xyu je izjavil:

Koliko % imate stroškov pri nakupu ali prodaji delnic ?

0€.
Trading212

j3xyu ::

Kako ocenjuješ IWDA ?

Dajarra ::

Zelim mesecni vlagat v etfje..ker me na ta nacin stroski precej pojejo (ja, lahko bi vplacal1x na leto), me zanima ce pozna kdo dobro opcijo vlaganja v SLO vzajemne sklade, ki vlagajo v etfje. Generali ima eno opcijo, s tem da je samo 35% v sklade. 0% vstopnih in izstopnih, cca 1% na leto.
1. Zakaj v sklade? Ne poznam dobro vseh etfjev in kateri bi bili najbolj primerni ter se s tem ukvarjati.
2. Ali skladi lahko kadarkoli menjajo strukruro?

Hvala

tt33 ::

Nekako je konsenz v tej temi, da se v slovenske sklade ne splača vlagati zaradi oderuških stroškov oz. provizij.

"Ne poznam dobro vseh etfjev in kateri bi bili najbolj primerni ter se s tem ukvarjati."
Odvisno, kaj iščeš. Poglej si recimo iShares UCITS ETFje. Popularna delujeta npr. eden od iShares Core S&P 500 UCITS ETF ali iShares Core MSCI World UCITS ETF (pogooglaj). Pomembno je, da je ETF accumulating, kar pomeni, da reinvestira profite nazaj, namesto da jih izplača kot dividende (distributing ETF) - slednje pomeni za Slovenijo kar visoko obdavčitev, medtem ko se accumulating ETF obdavči šele ob prodaji iz tvoje strani, vsaj kakor mi je znano. Pomemben je še Total Expense Ratio (TER), ki je idealno čimnižji (pri obeh navedenih je zelo majhen), pa domicil - večina ETFjev je v davčno ugodni Irski, kar vpliva na to, koliko prihodkov pride na koncu (pred slovensko obdavčitvijo) do tebe. Sicer pa si preveri strukturo (holdings) posameznega ETFja in poglej, v katera podjetja investira, ter preteklo perfromanco delnic teh podjetij - ki seveda ni noben garant prihodnosti.

Sicer se bojim, da znamo v prihodnosti fasati obdavčitev tudi accumulating ETFjev oz. njihovih "dividend" ...

Druga tema: kakor razumem, so tudi obresti obvezniških ETF-jev obdavčene kot dividende, kar precej zmanjša njihovo privlačnost.
Če ignoriramo delnice in sklade, kakšne so manj tvegane, idealno fixed income investicije za Slovence, poleg držanja denarja na banki (obresti so kakor vem povsod porazne)? Večina slovenskih investicijskih ponudnikov daje vtis oderuhov, ki profitirajo na račun tebe, ne skupaj s tabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tt33 ()

J.McLane ::

Če fašemo obdavčitev dividend v accumulating ETFih, potem jo moramo fasati v čisto vseh ostalih vzajemnih skladih. Kako bi to sploh bilo tehnično mogoče naj me pa kdo razsvetli.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

vvvvvvvvvvvv ::

Eno vprašanje glede davka na kapitalski dobiček:

Kukr razumem je davek 27,5%, po 5 letih 15%, po 10 letih 10%, po 15 letih 5% in po 20 letih 0%.

Jaz vlagam X € na mesec. Recimo da vlagam 30 let, potem pa vzamem ven denar. A bo davek veljal za denar, ki sem ga vložil v zadnjih 20 letih? Tisti denar, ki sem ga vlagal prvih 10 let pa ne bo?

J.McLane ::

Pri vsaki prodaji se pogleda kdaj je bil ta delež kupljen, velja pa FIFO.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

vvvvvvvvvvvv ::

Rahlo neumno vprašanje: kaj pa če kupim zdej za 100€ ETFja, čez 10 let za 200€, potem pa čez 20 let prodam za 150€. Bo 100€ iz prvega dela neobdavčenih, iz drugega dela pa bo obdavčenih 50€?

vrtn4r ::

Tako ja. Oz. ne prvih 100EUR in drugih 50EUR, ampak privh X enot in drugih Y enot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vrtn4r ()

Mato989 ::

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

Rahlo neumno vprašanje: kaj pa če kupim zdej za 100€ ETFja, čez 10 let za 200€, potem pa čez 20 let prodam za 150€. Bo 100€ iz prvega dela neobdavčenih, iz drugega dela pa bo obdavčenih 50€?


Preberi si prosim FIFO način potem pa postavi vprašanja... to je vse razloženo tam.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

vvvvvvvvvvvv ::

J.McLane je izjavil:

Pri vsaki prodaji se pogleda kdaj je bil ta delež kupljen, velja pa FIFO.


vrtn4r je izjavil:

Tako ja. Oz. ne prvih 100EUR in drugih 50EUR, ampak privh X enot in drugih Y enot.


Hvala obema. Zgleda bo komplicirano it v pokoj. :)

J.McLane ::

Ni nujno, lahko točke sklada kupuješ bolj na redko, npr. vsake tri mesece, tako imaš v 20 letih "samo" 80 transakcij za poročat na FURS, če vplačuješ vsak mesec pa 240.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Mato989 ::

Jaz počnem 2x na leto...

Prvo sem prihranil 100€ na mesec 1 leto in nato vlagam 600€ vsake 6 mesecev... tako imam zmeraj na zalogi 1.200€ gotovine kar je višina ena plače... to se mi zdi smiselno, vse kar je bolj na gosto bo dosti več dela in več za pomislit kako pol. Cilj je da vlagam do 60tega leta potem pa ven jemat vsako leto 10% do 70tega na 0. Če bom tako dolgo živ.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

fopi ::

Tudi sam se zanimam za nakup ETF. Kje priporočate odpreti trgovalni račun? Investiral bi tako na vsake 3 mesece, ko se nabere 300 eur.

joze33 ::

Kar je dejansko važno in kjer slovenski ponudniki nategujejo so "celotni stroški upravljanja". Pri naših vzajemnih skladih znašajo vse tja do 1% medtem ko ce kupiš ticker SXR8.DE plačać 0.07 %.
Tako da mislm da je najboš kar sem jst probal si odpret račun na captrader(IB) , in kupit SXR8 in pa mogoče QDVE ticker. Toso accumulating etfji kjer se dobiček od dividend reinvestira.

libreus ::

fopi je izjavil:

Tudi sam se zanimam za nakup ETF. Kje priporočate odpreti trgovalni račun? Investiral bi tako na vsake 3 mesece, ko se nabere 300 eur.

Sam imam odprt račun na Trading 212. Tukaj pa je moj ETF porfolio: https://www.trading212.com/pies/l7AEABF...

grmblx ::

Pozdravljeni dragi poznavalci in malo manj poznavalci, ki sodelujete v forumu.

Forum sem (večinoma) z užitkom prebral, kot novo pečeni investitor v pasivne sklade pa imam za vas par vprašanj. V sredini marca nisem imel takšne sreče, da bi našel tale forum in sem zato sam poskušal najti čimbolj donosen slovenski sklad, katerega upravljalci me na dolgi rok nebi zagotovljeno prikrito zaje(d/b?)ali. Ker take izbire pri nas praktično ni, se vsaj nisem predolgo odločal, kam investirati svoje zaenkrat borne prihranke študentskega dela.

Temo foruma bom skušal spet usmeriti stran od izbire posameznih delnic delnic in špekulacij o marketu in bi vas povprašal kakšno je vaše mnenje o vzajemnih indeksnih skladih napram ETF-jem. Ko sem sam brskal za informacijami, sta precej primerljivi naložbi, obe sledita indexu npr. nekega sektorja, s tem da ETF-i npr. kotirajo na borzi, ko kupiš dobiš trenutno ceno, se lahko prej likvidira itd. načeloma pa imajo ETF-i kakor sem zaznal, tudi omejen minimalni znesek investicije in le redko frakcijske deleže (je to res na vaših platformah? Pri triglavskih skladih jih ima večina namreč minimum 5k). Sam sem tako prišel do zaključka, da je pri nas najbolj smiseln Amundi indeksni sklad ki ga ponuja SKB. Amundi indeksni skladi nimajo vstopnih in izstopnih stroškov, če imaš na SKB odprt račun, kar se uredi zastonj. Nima minimalne vrednosti vloge, ter omogoča frakcionalne deleže, kar se mi zdi super za dollar cost averaging. Upravljalski stroški, kot sem bil obveščen, znašajo 0.3%, kar se mi zdi kar sprejemljivo (sploh za SLO razmere). Skladi sledijo MSCI indeksu NA, EMU in Pacific ex. Japan, V katere vlagam približno v razmerju 2:1:1. Portfelj se mi zdi tako dovolj diverzificiran. Kakšna so kaj vaša mnenja glede teh skladov in portfelja? So v redu izbira za investicijo 15-30 let? Kar sem sam pogledal se mi zdi da ustrezajo večini kriterijev (razpršenost, donosnost, pasivnost, ugodnost itd.) Se mi res vseeno splača ubadati z brokerji, tvegati neprijetnosti, hacke, težave s serverji, spremembe zakonov glede davkov, pomožne inactivity in ostale stroške, preklic možnosti investiranja za Slovence, shady vnos podatkov o prebivališču itd. So ETF-i, ki jih ponujajo, res vredni? Verjamem, da obstajajo po svetu tudi boljši pasivni skladi, toda preden se lotim izbire in registracije pri online brokerjih, bi bil zelo vesel še več podatkov, mnenj in argumentov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: grmblx ()

grmblx ::

(Valuta AF MSCI INDEX NORTH AMERICA je v USD tako da pri pretvorbi v dolarje izgubim procent pri proviziji, toda 1% "vstopnih" se mi ne zdi pretiran)

sebas4 ::

Pozdravljeni, pri naslednji korekciji bi vložil 5 - 10k v ACC. ETF SP500 in pozabil na to naložbo 20+ let.


    Katerega posrednika priporočate? (Optimtrader, BI, TS, TSG,.... kombinacijo BI link TSG, ali kaj drugega?)
    Ali imam kakšne obveznosti do FURSA, če npr. investiram 5k v nek akumulacijski ETF in ne prodajam vsaj 20 let. Morda tu pa tam še vsako leto dodatno investiram okoli 1k?
    Kako je s temi inactivity fees. Ali je dovolj, da je na računu nek določen znesek ali je potrebna tudi mesečna aktivnost. oz. ali je dovolj da narediš eno letno transakcijo?



Trading me ne zanima, bolj gre za diverzifikacijo in dolgoročno investiranje.

Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sebas4 ()

zebra2 ::

grmblx je izjavil:

Pozdravljeni dragi poznavalci in malo manj poznavalci, ki sodelujete v forumu.

Forum sem (večinoma) z užitkom prebral, kot novo pečeni investitor v pasivne sklade pa imam za vas par vprašanj. V sredini marca nisem imel takšne sreče, da bi našel tale forum in sem zato sam poskušal najti čimbolj donosen slovenski sklad, katerega upravljalci me na dolgi rok nebi zagotovljeno prikrito zaje(d/b?)ali. Ker take izbire pri nas praktično ni, se vsaj nisem predolgo odločal, kam investirati svoje zaenkrat borne prihranke študentskega dela.

Temo foruma bom skušal spet usmeriti stran od izbire posameznih delnic delnic in špekulacij o marketu in bi vas povprašal kakšno je vaše mnenje o vzajemnih indeksnih skladih napram ETF-jem. Ko sem sam brskal za informacijami, sta precej primerljivi naložbi, obe sledita indexu npr. nekega sektorja, s tem da ETF-i npr. kotirajo na borzi, ko kupiš dobiš trenutno ceno, se lahko prej likvidira itd. načeloma pa imajo ETF-i kakor sem zaznal, tudi omejen minimalni znesek investicije in le redko frakcijske deleže (je to res na vaših platformah? Pri triglavskih skladih jih ima večina namreč minimum 5k). Sam sem tako prišel do zaključka, da je pri nas najbolj smiseln Amundi indeksni sklad ki ga ponuja SKB. Amundi indeksni skladi nimajo vstopnih in izstopnih stroškov, če imaš na SKB odprt račun, kar se uredi zastonj. Nima minimalne vrednosti vloge, ter omogoča frakcionalne deleže, kar se mi zdi super za dollar cost averaging. Upravljalski stroški, kot sem bil obveščen, znašajo 0.3%, kar se mi zdi kar sprejemljivo (sploh za SLO razmere). Skladi sledijo MSCI indeksu NA, EMU in Pacific ex. Japan, V katere vlagam približno v razmerju 2:1:1. Portfelj se mi zdi tako dovolj diverzificiran. Kakšna so kaj vaša mnenja glede teh skladov in portfelja? So v redu izbira za investicijo 15-30 let? Kar sem sam pogledal se mi zdi da ustrezajo večini kriterijev (razpršenost, donosnost, pasivnost, ugodnost itd.) Se mi res vseeno splača ubadati z brokerji, tvegati neprijetnosti, hacke, težave s serverji, spremembe zakonov glede davkov, pomožne inactivity in ostale stroške, preklic možnosti investiranja za Slovence, shady vnos podatkov o prebivališču itd. So ETF-i, ki jih ponujajo, res vredni? Verjamem, da obstajajo po svetu tudi boljši pasivni skladi, toda preden se lotim izbire in registracije pri online brokerjih, bi bil zelo vesel še več podatkov, mnenj in argumentov.


Pa je 0,3% letno res edini strošek, ali plačaš kaj dodatno še SKB-ju?

Konkretni Amundijevi skladi so v Luksemburgu, zato sklad plačuje 30% davka na dividende ZDA podjetij. ETFi, ki jih večinoma priporočamo tukaj so na Irskem (davek le 15%). Pri dividendnem donosu 2% in 60% teže ZDA v portfelju to pomeni dodaten 0,18% "strošek" letno, če izbereš Amundi. Ne spremljam redno slovenske ponudbe, a stroški, ki jih omenjaš, so vseeno bistveno nižji od meni znanih slovenskih vzajemnih skladov.

Ampak zakaj bi vztrajal pri slovenskih ponudnikih? Lahko enostavno odpreš račun na trading212.com in kupuješ VWCE (svetovni delniški ETF, letna upravljalska provizija 0,22%), brez transakcijskih stroškov. Podpira tudi fractional shares.

BTW, sploh na začetku ima daleč največji vpliv na portfelj tvoja stopnja prihrankov - lahko zaslužiš več/potrošiš manj in razliko investiraš? Lahko npr namesto 3 pijač naročiš 2? Se lahko naučiš dodatnega jezika in imaš zato vso kariero 20% višjo plačo?

Ne leti konkretno nate, a pogosto opažam ljudi, ki bi 5k portfelj optimizirali do stotinke % (0,5€ letno), hkrati pa ne naredijo ničesar pri stopnji prihrankov.

grmblx ::

Hvala za odgovor. V spominu imam da je edini strošek (mislim da 0.3%, mogoče malo več, a sigurno veliko manj, kot pri ostalih SLO skladih), bom pa še enkrat preveril.

Hvala, za razliko v obdavčitvi dividend nisem vedel in ja, meni so delovali najboljši. Se mi je zdelo čudno da se več ljudi ne odloča za njih...

Iskreno sem jih izbral, ker nisem vedel za ugodne online brokerje. Argumenti za kaj bi zdaj vztrajal pa so večinoma to, da se mi vseeno zdi "bolj varno". Ne vem če je racionalno, ampak se mi za dolgi rok vseeno zdi bolj varno investirat na SKB, kot na online brokerjih, glede na to, da mislim investirati na doolgi rok. Moram se še podrobneje pozanimat o platformi, o odprtju računa, prikritih stroških (če jih res ni) itd.

Tega se seveda zavedam, je pa pri meni situacija taka, da študiram in poleg ostalih hobijev načeloma nimam časa delat da bi zaslužil ne vem kakšne vsote. Prihranil in investiral sem praktično 100% zaslužka in na sploh nimam posebnih materialističnih nagnenj. Trenutno bom raje investiral vase in izobrazbo, namesto da bi si povečal trenutne dohodke.

Se strinjam. Za to tudi ne vem ali je teh par 0.0x% vredno tvegati z online investicijo (če je tveganje res večje moram moram še raziskat) ali bi raje podprl (varnejšo?) dločitev banke v Sloveniji, ki omogoča precej dober investment. Originalni post sem objavil tudi za to, ker se mi je zdelo čudno da nikjer nisem zaznal ničesar o Amundi indeksnih skladih in se mi je zdelo sumljivo da jih nihče ne omenja kot (vsaj meni se zdi) super opcijo za investiranje, še posebej za slovenske razmere.

libreus ::

Kolikor pomnim, je Amundi sintetični ETF.

grmblx ::

Mislim, da so prej omenjeni skladi vzajemni indeksni skladi, in ne (indeksni) ETF-i. Zato mislim da niso sintetični, tudi na internetu ne najdem da bi bili (me pa bančnik prav tako o tem ni informiral). Bom še enkrat vprašal prihodnji mesec, ko se bom spet oglasil na banki. Kot sem rekel sem še precej neizkušen investitor, tako da so vsa opozorila, predlogi in informacije dobrodošle, tako vsaj vem, na kaj moram biti pozoren, bi bilo dobro razumeti in vprašati. Če se motim glede sklada in ima kdo natančnejše podatke, pa naj me prosim popravi. :)

zebra2 ::

Ja, gre za vzajemne sklade in ne ETFe. Res jih še nihče tukaj ni omenjal, zanimivo odkritje.

https://www.amundi.si/retail/product/vi...
https://www.amundi.si/retail/product/vi...
https://www.amundi.si/retail/product/vi...

Imajo fizično in ne sintetično strukturo (ključni podatki za vlagatelje):
Izpostavljenost indeksu bo dosežena z neposrednim podvajanjem, zlasti z neposrednim vlaganjem v prenosljive vrednostne papirje in/ali druga upravičena sredstva, ki predstavljajo komponente indeksa v deležih, ki so karseda blizu deležem v indeksu


Davčna prednost vzajemnih skladov proti ETFom je prehod med podskladi brez plačila davka na kapitalski dobiček (čeprav "prehodov" pri globalnem ETFu kot je VWCE niti ne potrebuješ).

grmblx je izjavil:

Se strinjam. Za to tudi ne vem ali je teh par 0.0x% vredno tvegati z online investicijo (če je tveganje res večje moram moram še raziskat) ali bi raje podprl (varnejšo?) dločitev banke v Sloveniji, ki omogoča precej dober investment. Originalni post sem objavil tudi za to, ker se mi je zdelo čudno da nikjer nisem zaznal ničesar o Amundi indeksnih skladih in se mi je zdelo sumljivo da jih nihče ne omenja kot (vsaj meni se zdi) super opcijo za investiranje, še posebej za slovenske razmere.


Tudi pri Amundi preko SKB boš v končni fazi lastnik luksemburškega vrednostnega papirja (in tujih delnic v njem). Finančne regulacije so sicer stroge in skoraj enake za vso EU. Sam se še bolje počutim pri velikem mednarodnem kot pri slovenskem brokerju. Razumem pa, da je tudi subjektiven občutek varnosti pomemben. Če ti to odtehta cca 0,5% višjih stroškov letno je vseeno bistveno bolje kot da sploh ne bi investiral. Lahko pa vseeno za poskus kupiš 0,01 delnice VWCE (trenutno 0,8EUR) na trading212.com in sam presodiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

jakanov ::

imam še 1 vprašanje glede davkov:

1. Če sem pri CFD ustvaril npr. 100EUR izgube z nakupom delnice Appla (z vzodom). Ali lahko to izgubo pogliham z dobičkom pri navadnih delnicah. Torej izgubi iz finančnega vzvoda in dobiček iz kapitalskih dobičkov.

Če gledamo širšo zgodbo, je bila izguba ustvarjena pri nakupu delnice, le da je ta bila kupljena z vzvodom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jakanov ()
««
19 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752178473 (1692) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172490 (590) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143100 (7803) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222374 (1115) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513263 (9115) zelenizmaj

Več podobnih tem