» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
17 / 33
»»

monalissaboy ::

Mene pa najbolj zanima, če je portfolio z enim ETF-jem (Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating) boljši kot pogosto omenjen in priljubljen mix (iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc) + iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)). Sprašujem glede na to, da je TER pri Vanguardu malenkost višji (0.22% proti 0.18-0.20%), ampak glede rebalancinga ter upoštevanju da je pri upravljanju z enim ETF-jem v portfoliu manjši trading fee(s), kot sem razbral iz različnih blogov,...
Glede na to, da sem mlad investitor in do sedaj nisem imel izkušenj me zanima, če je za dolgoročno investiranje boljša prva opcija?

Hvala za odgovor.

vvvvvvvvvvvv ::

Je boljša prva opcija, sploh če še nimaš ful dnarja za vložit.

Slayer69 ::

Zakaj pa ne mogoče namesto prve opcije celo (še malo cenejši + večji):
EUNL iShares Core MSCI World UCITS ETF USD Accumulating EUR IE00B4L5Y983

Saj to bi moralo biti podobno ne, samo drug ponudnik (iShares vs Vanguard) ali je še kaka druga bistvena razlika med njima?

PreviousUser ::

Slayer69 je izjavil:

Zakaj pa ne mogoče namesto prve opcije celo (še malo cenejši + večji):
EUNL iShares Core MSCI World UCITS ETF USD Accumulating EUR IE00B4L5Y983

Saj to bi moralo biti podobno ne, samo drug ponudnik (iShares vs Vanguard) ali je še kaka druga bistvena razlika med njima?


Mislim, da iShares-ov ETF ne pokriva trgov v razvoju, oziroma v precej manjši meri.

Vanguard ima 10% delež portfelja v emerging markets.

Slayer69 ::

PreviousUser je izjavil:


Mislim, da iShares-ov ETF ne pokriva trgov v razvoju, oziroma v precej manjši meri.

Vanguard ima 10% delež portfelja v emerging markets.


Aha no toliko v podrobnosti jih nisem primerjal... Sem samo pogledal rezultat za zadnjih par let in je bil zelo podoben, tako da sem sklepal, da imata podobne deleže.

zebra2 ::

barakus je izjavil:

Ima kdo kakšno mnenje o SPDR MSCI World ETF s TER 0.12% kot nadomestek za iShares Core MSCI World ki ima TER 0.2% ?


SPDR-jev sklad je (še) dokaj majhen, zgolj 118mio EUR AUM, iShares ima 18mrd. Pri manjših skladih je večja verjetnost, da se zaradi neprofitabilnosti zaprejo. V tem primeru boš takrat prisiljen plačati morebiten davek na kapitalski dobiček in sredstva spet investirati.

Če imaš namen držati 20+ let, raje kupi sklade z vsaj nekaj 100mio AUM.

Pri tako nizkih TERjih tudi razlika ni več tako bistvena.

Razlika med letno 0,2% vs 0,12% je dolgoročno sicer opazna (v 40 letih nanese cca 3%), ampak vseeno bistveno manjša kot pri 2% vs 1,2% (v 40 letih cca 35%).

Sicer pa sam pričakujem, da bo v naslednjih nekaj letih IWDA zaradi konkurence prisiljen znižati TER, tako da niti ni smiselno računati za naslednjih 40 let. V ZDA imajo nekateri večji ETFi po nekajletni cenovni vojni TER tudi 0,03%.

vvvvvvvvvvvv ::

Slayer69 je izjavil:

PreviousUser je izjavil:


Mislim, da iShares-ov ETF ne pokriva trgov v razvoju, oziroma v precej manjši meri.

Vanguard ima 10% delež portfelja v emerging markets.


Aha no toliko v podrobnosti jih nisem primerjal... Sem samo pogledal rezultat za zadnjih par let in je bil zelo podoben, tako da sem sklepal, da imata podobne deleže.


V kaj vlaga sklad ni podrobnost, to je, tko, cel point sklada.

Zgodovina sprememb…

Slayer69 ::

No ja že, sam npr za sp500 je kristalno jasno, pač tistih 500 glavnih podjetji v US... za tega world pa sem nekako pavšalno privzel, da razpršijo povsod, koliko točno kam pa res nisem bil še preveč pozoren (glede na rezultat sem predvideval, da imata podobno razdelitev... očitno sem se motil, my bad).

bobby ::

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

Slayer69 je izjavil:

PreviousUser je izjavil:


Mislim, da iShares-ov ETF ne pokriva trgov v razvoju, oziroma v precej manjši meri.

Vanguard ima 10% delež portfelja v emerging markets.


Aha no toliko v podrobnosti jih nisem primerjal... Sem samo pogledal rezultat za zadnjih par let in je bil zelo podoben, tako da sem sklepal, da imata podobne deleže.


V kaj vlaga sklad ni podrobnost, to je, tko, cel point sklada.


Ni vredno besed ker ne bodo zastopili. Ali pa bo kdo stopil na njihovo stran z obrazložitvijo da nimajo časa in niso podkovani o branju bistva zato pa so skladi, ni treba preveč razmisljat.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

PreviousUser ::

Slayer69 je izjavil:

No ja že, sam npr za sp500 je kristalno jasno, pač tistih 500 glavnih podjetji v US... za tega world pa sem nekako pavšalno privzel, da razpršijo povsod, koliko točno kam pa res nisem bil še preveč pozoren (glede na rezultat sem predvideval, da imata podobno razdelitev... očitno sem se motil, my bad).


Prvi stavek v predstavitvi iShares MSCI World ETF:

iShares MSCI World ETF seeks to track the investment results of an index composed of developed market equities.

Brez posebnega študiranja. Sicer pa si lahko tudi za hec pogledaš sestavo MSCI world indeksa, ki mu tale ETF sledi.

bobby ::

https://www.ishares.com/us/products/239...

Pa samo po klikaj do exposures in imas 65 posto usa osralo je "world".
Ta etf je dober po koncu krize. Imho.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Slayer69 ::

Hvala za info (o tem sem tudi jaz razmišljal za kasneje ko se stvari umirijo).

Kaj pa sedaj v teh časih, kak predlog (kot sem že spraševal višje)? Je kak Gold ETC primeren (mogoče še kak bolj razpršen v smislu še drugih comoditijev)?

weasel ::

Koliko % od svojih prihodkov pa vlagate v sklade, tisti ki recimo redno vplacujete enkrat na mesec? Nekje sem prebral, da naj bi se 15% vlagalo vsak mesec. A je to misljeno od neto place ali od tistega, kar ti ostane na koncu meseca po placilu vseh ostalih stroskov (najemnine, hrane, avta...)

vvvvvvvvvvvv ::

Slayer69 je izjavil:

Hvala za info (o tem sem tudi jaz razmišljal za kasneje ko se stvari umirijo).

Kaj pa sedaj v teh časih, kak predlog (kot sem že spraševal višje)? Je kak Gold ETC primeren (mogoče še kak bolj razpršen v smislu še drugih comoditijev)?


Če želiš trejdat, bi morali bit druge teme namenjene temu. Vzajemni skladi so za vlaganje oziroma investiranje, plan investiranja pa se naj ne bi/ne spreminja ne glede na situacijo v svetu.

Glej in se uči:
-
-

Moj nasvet: ne sprašuj na takih casual forumih kam vlagat, vprašej se kak je povprečen forumaš tukej. Zelo verjetno ne dosti pametnejši od tebe. Spraševat tak folk kam vlagat svoj dnar se meni osebno ne zdi pametno. Seveda, če samo zbiraš mnenja ljudi je to druga stvar in moj nasvet tu ni smiseln. Drži pa še vedno.


weasel je izjavil:

Koliko % od svojih prihodkov pa vlagate v sklade, tisti ki recimo redno vplacujete enkrat na mesec? Nekje sem prebral, da naj bi se 15% vlagalo vsak mesec. A je to misljeno od neto place ali od tistega, kar ti ostane na koncu meseca po placilu vseh ostalih stroskov (najemnine, hrane, avta...)


"naj bi se vlagalo 15% na mesec" - to je neka številka, ki živi v vakumu, brez konteksta in zato nima smisla. Verjetno je mišljena za povprečnega delavca, torej šiht, familja, stanovanjski kredit. Ti vlagaj tolikšen delež, kolikor lahko. Če si zakrediritan z visokimi obrestmi, vlagaj natanko 0% in prvo odplačaj dolg. Če imaš side hobby ki ti prinaša dovolj denarja za živet, vlagaj 100% main job plače, oziroma čimveč.

Mišljeno je od neto plače, ker je to tisto, kar ti dobiš na račun. Mišljeno je tudi to, da TAKOJ ko dobiš plačo, si prenakažeš tistih X%, ki si si jih določil za vlaganje, na drug bančni račun. Če boš vlagal samo to, kar ti ostane na koncu meseca, ne boš prišel nikamor, ker človek lahko vedno zapravi več.

Ti dam primer: Jst dobim plačo, recimo prvega v mesecu. Takoj, ko dobim obvestilo banke, da je plača na mojem računu, si nakažem 30% plače na drug račun (30% je torej moj odstotek plače, ki ga namenim vlaganju). Preostanek plače, torej 70%, imam za vse ostalo - najemnino, hrano, bencin, druge stvari.

Glej tabelo korelacije savings rate - working years until retirement: https://www.mrmoneymustache.com/2012/01...

fiction ::

weasel je izjavil:

Koliko % od svojih prihodkov pa vlagate v sklade, tisti ki recimo redno vplacujete enkrat na mesec? Nekje sem prebral, da naj bi se 15% vlagalo vsak mesec. A je to misljeno od neto place ali od tistega, kar ti ostane na koncu meseca po placilu vseh ostalih stroskov (najemnine, hrane, avta...)
Kako gre že tisto (mislim da je quote od Buffeta): "Do not save what is left after spending, but spend what is left after saving". Jaz si takoj ko dobim plačo nakažem na drug račun del za investiranje. In čeprav se bedno sliši, je dejansko razlika. Moraš pa valda met neko rezervo za hude čase. Če začneš pri dvajsetih je 10 % od neto plače še preveč, pri tridesetih je 10-15 % kasneje pa kvečjemu še več. Cilj je to, da ko greš v penzijo lahko živiš (samo) od svojih pasivnih dohodkov.

bluefish ::

Pordečeli, prosim ostanite pri naslovni temi oz. generalnih nasvetih.

sakpre ::

monalissaboy je izjavil:

Mene pa najbolj zanima, če je portfolio z enim ETF-jem (Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating) boljši kot pogosto omenjen in priljubljen mix (iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc) + iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)). Sprašujem glede na to, da je TER pri Vanguardu malenkost višji (0.22% proti 0.18-0.20%), ampak glede rebalancinga ter upoštevanju da je pri upravljanju z enim ETF-jem v portfoliu manjši trading fee(s), kot sem razbral iz različnih blogov,...
Glede na to, da sem mlad investitor in do sedaj nisem imel izkušenj me zanima, če je za dolgoročno investiranje boljša prva opcija?

Hvala za odgovor.

Kaj je razlika pri npr. Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulat, ko ga hočem kupiti in ga poiščem v Trade212 in imam na voljo nakup v €, $ in £. Preračunano, cena v funtu je drugačna, prav tako se index rahlo drugače obnaša. Ali je potemtakem to isti ETF, kjer se zaradi valute potem vsak drugače obnaša. V kateri valuti je potem smiselno kupiti?

zebra2 ::

Verjetno vidiš ceno ob različnem času, londonska in frankfurtska borza imata različen delovni čas. Lahko sta tudi obe odprti, a je od zadnjega posla s tem ETFom na eni od borz že minilo nekaj minut in se je vmes trg spremenil.

V katerikoli valuti kupiš, dobiš isti produkt in ista podjetja. Če je tvoja valuta EUR, kupi VWCE (EUR).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

Slayer69 ::

vvvvvvvvvvvv je izjavil:


Če želiš trejdat, bi morali bit druge teme namenjene temu. Vzajemni skladi so za vlaganje oziroma investiranje, plan investiranja pa se naj ne bi/ne spreminja ne glede na situacijo v svetu.

Glej in se uči:
-
-

Moj nasvet: ne sprašuj na takih casual forumih kam vlagat, vprašej se kak je povprečen forumaš tukej. Zelo verjetno ne dosti pametnejši od tebe. Spraševat tak folk kam vlagat svoj dnar se meni osebno ne zdi pametno. Seveda, če samo zbiraš mnenja ljudi je to druga stvar in moj nasvet tu ni smiseln. Drži pa še vedno.



Najprej hvala za obširen odgovor in nasvete. V bistvu samo zbiram informacije, katere pa seveda potem še sam naprej preverim in se na podlagi tega potem odločim (seveda ne kupujem kar slepo kar mi nekdo priporoči ;). Je pa vseeno lažje in hitreje, če dobiš nek zožan nabor informacij kot če raziskuješ celoto sam (pač bolj efektivno je, če si znanje delimo med sabo.. saj zato pa so forumi) je pa res, da za investiranje ta forum mogoče ni najbolj primeren, ampak mi je pač domač in vidim, da je vseeno tudi tu veliko znanja ;)

Drugače pa ja se strinjam in gledano širše je tudi nekako tak plan. Vendar se mi pa vseeno ne zdi nič narobe, če manjši del sredstev prilagajaš glede na situacijo (efekt je mogoče res bolj psihološki in dejanski rezultati na dolgi rok ne bodo dosti drugačni -> pač ok kdaj mogoče manj izgubiš, vendar hkrati pa kdaj zamudiš tudi dodatno rast in se nekako izravna). Ampak npr konec 2019 sem spremenil razmerje delnice/obveznice iz 80:20 na 35:65 in se mi je zdelo fajn ker padec ni bil tako velik... tako bi mogoče tudi sedaj ko imam namen dodatno vlagati še v ETFje mogoče najprej imel večji delež v zlatu (ali nečem podobnim, zato sedaj sprašujem kaj bi to bilo), kasneje pa bi povečeval sredstva v delnicah (ETF all-world ali nekaj podobnega) -> vsekakor pa ni mišljeno, da bom dnevno to premetaval sem in tja glede na nihanja, če si to mislil ;). Kar se tiče tradinga sem si pač naložil nekaj malega na T212 in se bom mogoče malo igral v teh časih nihanj, ampak to se pogovarjamo mogoče o 5% portfelja, tako da se ne smatram kot "daily trader" (pa še to bom sproti videl če ni prevelika izguba časa oz čista loterija)

mlboi ::

legendary je izjavil:

Res je in pomoje bo q2 ta problematičen. Q1je bilo v Ameriki do konca marca še praktično po tirnicah. Iztirili so šele konec marca kar se bo poznalo predvsem v q2 in posledično bo to vpliv tudi na kitajsko in evropo, ker je vse vezano na ameriški trg. Kolikor je kitajska gospodarsko močna je žal ta v visoki odvisnosti od amerike in tudi evprope. Slednje predvsem celotna avtomobilska industrija in konec koncev tudi 5G.


Samo sej investitorji se verjetno zavedajo, da bo Q2 report pac slab. Edino vidlo se bo, katera podjetja je bolj prizadelo. Al tuki ne vidim sirse slike? Mislite, da je ta rast le zacasna in kriza oz. se en dip neizogiben?

legendary ::

Noben ne ve. FEDu kot kaže še ni zmanjkal tonerja, po drugi strani pa ljudje verjetno mislijo, da bo čez 14 dni vse po starem.

Jaz mislim, da realnost pride čez nekaj mesecev...kaj pa to pomeni pa ne vem. Tudi tiskanje denarja ima svoje posledice. Poleg tega se bojo vse investicije ustavile za letos.

gruntfürmich ::

vvvvvvvvvvvv je izjavil:

Vzajemni skladi so za vlaganje oziroma investiranje, plan investiranja pa se naj ne bi/ne spreminja ne glede na situacijo v svetu.
problem je ker upravitelji skladov ne plemenitijo naložb, ampak jih prepustijo trgu.
in tako moraš sam ubrati strategijo ker je upravitelji skladov ne...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

monalissaboy ::

Glede na trenutno volatilnost, ki gre lahko v bliznji prihodnosti strmo dol Ali pa gor, me zanima ce je sedaj smotrno kupiti veliko stevilo, recimo vanguarda FSTE all world, Ali bi bilo to vsoto (recimo 10.000€) bolj pametno raprsiti z manjsimi nakupi teh delnic v naslednjih nekaj mesecev.?
Bottom line: kot so ze sprasevali pred mano, kaj vi mislite, da se Bo v prihodnjih tednih/mesecih dogajalo s trgom?

Lonsarg ::

Kratkoroćno čisti random, dolgoročno 5+ let kar lepo gor.

bobby ::

"Glede na trenutno volatilnost, ki gre lahko v bliznji prihodnosti strmo dol Ali pa gor"

A obstaja srednja opcija?

Kako lahkky, glede na tvojo izjavo lahko pričakuješ pravi odgovor?

Kaj ti mislis, kaj bi kupil v primwru gor in kaj v primeru dol?

Jaz vem v kaj ampak ni sprejemljiva opcija na tem forumu, ker bom spet brisan. Moje mnenje je, da kupi kontra tistemu, kar je slo zadnje desetletje gor.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Slayer69 ::

bobby je izjavil:

"Glede na trenutno volatilnost, ki gre lahko v bliznji prihodnosti strmo dol Ali pa gor"

Jaz vem v kaj ampak ni sprejemljiva opcija na tem forumu, ker bom spet brisan. Moje mnenje je, da kupi kontra tistemu, kar je slo zadnje desetletje gor.


A lahko poveš svoje mnenje v kaj? Lahko tudi PM, če tu ni sprejemljiva opcija ;)

bobby ::

Slayer69 je izjavil:

bobby je izjavil:

"Glede na trenutno volatilnost, ki gre lahko v bliznji prihodnosti strmo dol Ali pa gor"

Jaz vem v kaj ampak ni sprejemljiva opcija na tem forumu, ker bom spet brisan. Moje mnenje je, da kupi kontra tistemu, kar je slo zadnje desetletje gor.


A lahko poveš svoje mnenje v kaj? Lahko tudi PM, če tu ni sprejemljiva opcija ;)


Poiški v nitki Kdo kaj služi z delnicam,.. Lahko pa tudi sam narediš domačo nalogo na vprašanje: Kater sektor raste, ko gre drugi soktor v padec?
Ne vlagam v sklade,waste of time and currency,..

Nič v PM, naj se vidi in debatira na forumu,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Slayer69 ::

bobby je izjavil:


Poiški v nitki Kdo kaj služi z delnicam,.. Lahko pa tudi sam narediš domačo nalogo na vprašanje: Kater sektor raste, ko gre drugi soktor v padec?
Ne vlagam v sklade,waste of time and currency,..

Nič v PM, naj se vidi in debatira na forumu,..


Moje mnenje je da zlato, ampak se ne bi branil tudi kakšnega drugega mnenja, ki bi ga potem še sam malo preveril (če se ne motim si v tisti temi ti omenjal sicer srebro)...

Kar se tiče PM pa tudi nimam nič proti, če je vse javno... To sem napisal samo zato, ker si sam omenil, da ni za na forum in da bo brisano, citiram: "ampak ni sprejemljiva opcija na tem forumu, ker bom spet brisan"... No kakorkoli, če želiš napiši (ali na forum ali na PM), če ne pa tudi prav.

mlboi ::

Kaj pa farmacijski sektor? Ze prepozno? Glede na to, da ful razlicnih institucij razvija cepivo in da se na polno prodaja zdravila (za blazitev simptomov) ter razna prehranska dopolnila. Mogoce celo Krka?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zebra2 ()

toma168 ::

Če bi rad posamično vlagal v delnice podjetij (npr. po tvoje Krka), potem ne vem, oz. to ni verjetno prava tema (več bodo vedeli v temi "Kdo kaj služi z delnicami?"). Je pa zadeva na splošno lepo razložena tukaj: https://indexfundinvestor.eu/2020/03/16... - tretji podnaslov.

mitoess ::

mlboi je izjavil:

Kaj pa farmacijski sektor? Ze prepozno? Glede na to, da ful razlicnih institucij razvija cepivo in da se na polno prodaja zdravila (za blazitev simptomov) ter razna prehranska dopolnila. Mogoce celo Krka?

Po mojem se bo farmacevtskim podjetjem prodaja še povečala, še posebej v naslednjih mesecih, ker imam občutek, da se predvsem zdravila za bolezni za široko populacijo sedaj "bolj prodajajo" oz. si države delajo zalogo ... Tako da morda ni slaba priložnost. Pa dividende bodo tudi izplačevali naprej ...

shawshank ::

Že nekaj let vlagam v več precej razpršenih indeksov, in sem z rezultati zelo zadovoljen. Predvsem v primerjavi s kolegi, ki so šli po drugi poti (upravljani skladi, plemenite kovine, ali še kaj bolj eksotičnega).

Svojemu portfoliju bi rad dodal še manjši procent obveznic. Kot berem, so tudi obvezniški skladi z nizkim feejem v večini primerov boljši od direktnega kupovanja obveznic, navkljub razlikam v delovanju samega finančnega produktaproti delnicam. Kakšne so vaše izkušnje s tem, držite obveznice v skladih ali jih kupujete neposredno?

Prav tako me zanima, ali vidite kakšen razlog, da vsega "odvečnega" denarja ne bi vlagal naprej? Seveda s predpostavko, da imam vedno pri roki precej velik "emergency fund", da imam bivanjsko situacijo urejeno in všteto v stroške in da je portfolijo dovolj likviden.

CoreySteel ::

Glede obveznic nimam nekega mnenja, ker sem mnenja, da sem premlad za njih in se enostavno nisem ukvarjal z njimi.

Kar se tiče odvečnega denarja ni pa nobene razloga, da ga ne bi vlagal, če imaš kot si sam rekel porihtan emergency fund.
Twitter: @CoreySteel_

Uros!no ::

Odločil sem se, da odprem račun pri interactivebrokers.

Pri IB me sprašujejo po National ID za "MiFIR Country of Citizenship".



Poskusil sem z EMŠO in ne gre. Mogoče nasvet kaj naj vnesem?

duality_ ::

@Uros!no leeepa, js tud. Pred dvema dnevoma sm ga naredu. Sm se nekak odloču, da bom raj plačval $10/mesec za neaktivnost, če ne bom investiru tist mesec, pa da sm zihr da bo vse okay tud čez 25 let.

Js sm EMŠO vpisu brez problema, si zihr da si ga prav vpisu? Kako napako pa dobiš?

Uros!no ::

duality_ je izjavil:

@Uros!no leeepa, js tud. Pred dvema dnevoma sm ga naredu. Sm se nekak odloču, da bom raj plačval $10/mesec za neaktivnost, če ne bom investiru tist mesec, pa da sm zihr da bo vse okay tud čez 25 let.

Js sm EMŠO vpisu brez problema, si zihr da si ga prav vpisu? Kako napako pa dobiš?


Ja, upam da. Vpisal sem 13 mestno številko z os. dokumenta.

Tu je error:



Hvala za od odgovor :D

duality_ ::

A tvoj dokument nima expiration date? Dej še to vpiš notr, za vsak slučaj. Uf, drugač pa res ne vem ka bi blo narobe.

Uros!no ::

duality_ je izjavil:

A tvoj dokument nima expiration date? Dej še to vpiš notr, za vsak slučaj. Uf, drugač pa res ne vem ka bi blo narobe.

Tudi ko sem vpisal exp. date mi ni uspelo. Grem na support chat :)

Hvala še enkrat.

gruntfürmich ::

tvoja matična jih ne zanima. vpiši številko osebnega dokumenta
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

atubbuta ::

Ko spremljam gibanje na svetovnih borzah, vse kaže na scenarij "V".

Glede na to, kakšne pretrese mora zdaj doživljati gospodarstvo, jaz v to še vedno ne verjamem. Ko se bo začelo približevati vrhu, bo po mojem spet zgrmelo dol in to pod prvo dno. Jaz še vedno v trenutni situaciji vidim "W" ali pa celo "VL"
:)

shawshank ::

Po večini je sedaj slab Q2 že vštet v cene delnic in res kaže na hiter recovery. Glede na napovedi, bo gospodarstvo v Q3 do neke mere že začelo obratovati (minus turizem in potrošniške storitve).
Če se bo to nadaljevalo v Q3 in še dlje pa res lahko pričakujemo še en padec.

Pomaga tudi to, da se denar na veliko printa in dodaja v obtok ter to, da bodo ZDA zgleda tudi naslednje 4 leta imela predsednika, ki prioritizira gospodarstvo čez vse.

J.McLane ::

Nekateri sektorji bodo kot kaže kar v L scenariju (nafta, letalske družbe, turizem), ali bo to problem in bo to potegnilo še kaj drugega za sabo v spiralo bomo pa še videli.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mlboi ::

Vem, da je timing the market generalno slaba ideja, ampak sem ravno uspesno nakazal sredstva na brokerja in sedaj ne vem ali naj z nakupom VWRA se malo pocakam ali naj kar pricnem s cost averagingom. Kaj mislite?

shawshank ::

Če se misliš it karkoli dolgoročnega (5+ let) je odgovor zmeraj pritrdilen.
Time in the market > timing the market.

legendary ::

Malo razmišljam pa iskreno ne vem ali je na koncu corona celo pomagala in ublažila pok balončka. Že nekaj časa se je napovedivalo, da smo v fazi kjer rast ni več predvidena in naj bi se trg obrnil
Kazalcev za to je bilo kar nekaj...Kitajci so zmanjšali vložke v finteche, avtomobilska industrija je beležila padce, firme so povečevale izplačilo dobička in zmanjševale investicije in glede na razmere ni bilo več jasnih priložnosti za rast.

Sedaj pa je corona iznenada presenetila celoten svet in ukrepi so bili sprjeti relativno hitro kar je najverjetneje razlog za trenutno situacijo, ki je razmeroma ugodna, če upoštevamo, da vse praktično stoji.

Edino kar mi ni jasno, ali bo to v nadaljevanju še povečalo recesijo, ali pa bo dejansko zmaga za gospodarstvo.

duality_ ::

Rabim pomoč. Sm na Interactive Brokers in bi kupu neki, kar je najbližje VTSAX. Kokr vem, je to nek accumulating ETF z domovanjem na Irskem. Ampak katerga točn, a ma kdo kak konkretn primer iz Interactive Brokers?

CoreySteel ::

VTSAX je ameriški, tega za nas ni. Še najbližje bi bil iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), ISIN IE00B5BMR087.
Twitter: @CoreySteel_

duality_ ::

Ka je pa s fractional shares? Prebral dost FAQov na njihovi strani, kak reddit, sam nism našu nobenga minusa za ta primer, zgleda da dividende dobiš (al se pač akumulirajo). Sam je čudn, če ni nobenga minusa, a ne bi pol vedno kupval fractional shares?

shawshank ::

Manjša likvidnost proti navadnim share-om / ETF-om. To kupuješ npr. če je tvoj mesečni budget nižji od cene finančnega produkta, v katerega želiš vlagat in bi vseeno rad delal cost averaging.

duality_ ::

Tud če maš večje zneske, ti pol zmeri ostane kakih 50 evrov gor, če ne daš fractional, tak da bi zarad OCD kr pol fractional kupval? Sam ne morm se otrest občutka, da je nekje catch :).
Drugač mi pa še od včeri niso sprovedl nakupa, pa sm dal po market ceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: duality_ ()
««
17 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179253 (2472) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172540 (640) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143442 (8145) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222404 (1145) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513361 (9213) zelenizmaj

Več podobnih tem