» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
18 / 33
»»

shawshank ::

A si oddal naročilo med urami, ko je bila tista borza odprta? Ker market orderji so načeloma zelo hitri.

duality_ ::

Aha, ja. Oddal sm ob 22h, po grafih sodeč se pa trade-a od 9h do 17h CET.

CoreySteel ::

Seveda, ko so borze odprte :)
Twitter: @CoreySteel_

duality_ ::

A je pol komu jasno, kaj so dejanski minusi fractional shares na IB? Edini, ki ga js vidim, je če bi rad deloval (in računal) s celimi števili, al pa kej podobnega.

CoreySteel ::

Nisi dejanski lastnik delnice in več dela z eDavki? :)
Twitter: @CoreySteel_

duality_ ::

A to pomeni, da če kdaj hočem prestavit (to sicer dvomim, ampak ajde) iz IB na drug broker, ne morem oz. morem najprej pretvorit v evre al kej podobnega? A če maš 50,3 fractional shares, a pol jih je 50 tvojih, 0,3 pa ne, al je vseh 50,3 ne-tvojih?
Davke bi najraj oddaju sam enkrat čez dolg časa, tko da če ni velke razlike, me to ne bi smel tok sekirat.

Lonsarg ::

Zelo dvomim da kak ponudnik ki dovoljuje fractional share omogoča prenos portfelijev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

legendary ::

Kaksno mnenje za nakup oil etf-ja?

Kdo kaj gleda oziorma je že kdo kupil? Glede na ceno bi nekaj vložil pa me zanima še vaše mnenje.

PreviousUser ::

Ali kdo vlaga v REIT ETF-je? Katerega priporočate?

shawshank ::

legendary je izjavil:

Kaksno mnenje za nakup oil etf-ja?

Kdo kaj gleda oziorma je že kdo kupil? Glede na ceno bi nekaj vložil pa me zanima še vaše mnenje.


Pozoren bodi da ne kupuješ ETF-a, ki drži samo US oil reserves.

legendary ::

sem šel malo raziskovati in dolgoročno vlaganje v OIL ETF-je se ne izplača, ker so v večini vezani na enomesečne zapadlosti in notri so še določeni stroški. Večina jih odsvetuje kot dolgoročno investicijo...če že potem razpršeno v delnice.

legendary ::

PreviousUser je izjavil:

Ali kdo vlaga v REIT ETF-je? Katerega priporočate?


Po obsegu IE00B0M63284 in IE00B1FZS350.

Mogoče tudi sam pogledam, če bi bilo za dolgoročno naložbo.

Johnny QJ ::

kaj pa INFOND ENERGY, trenutno ponujajo 1% vstopno provizijo..

glede na strmoglavljenje cene nafte danes, bodo tudi ti skladi padli..

PreviousUser ::

legendary je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Ali kdo vlaga v REIT ETF-je? Katerega priporočate?


Po obsegu IE00B0M63284 in IE00B1FZS350.

Mogoče tudi sam pogledam, če bi bilo za dolgoročno naložbo.


Tega ta drugega sem tudi jaz gledal. Sem razmišljal, da diverzificiram portfelj še z malo nepremičninami, ampak da namesto da kupim nekaj za oddajanje raje kupim REIT ETF. Bolj likvidno, bolj razpršeno, malo ali nič dela glede na nepremičnino za oddajanje. Je pa res, da je večja korelacija z borzami, kar pomeni, da če padejo delnice, se to odrazi tudi na REIT-ih.

Zgodovina sprememb…

Dajarra ::

Ce zelim vlagat na mesecni ravni pridejo zame v postev le skladi in ne ETF-ji. Ali se da vseeno kj?

Hvala

CoreySteel ::

Se da. Vsak mesec naložiš željen znesek na enega od brokerjev in kupiš ETF-je. 5 minut več dela, prihranek na desettisoče evrov.
Twitter: @CoreySteel_

Dajarra ::

Kateri pa so za nas najbolj siroko uporabni ETF-ji s katerimi dosezes dobro diverzifikacijo na obdobje 20 let?

CoreySteel ::

Nočem biti nesramen, samo to je bilo v tej temi odgovorjeno že n-krat. Mogoče celo samo eno stran nazaj. Priporočam ti, da greš kar čez temo in boš sigurno našel, hkrati se boš pa še marsikaj drugega uporabnega zraven naučil, kar boš itak rabil.
Twitter: @CoreySteel_

bobby ::

Pozabi, pretežko je možgane naprezat z branjem,.. je lažje igrce na tel in fb drekat,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

enxXxtip ::

Mene pa zanima, če se je že kdo poglobil v matamatiko in primerjal investicijo v:

a)širok index fund/etf (npr S&P 500) z accumulating dividendami in brez vsoptnih stroškov ter nizkimi upravljalskimi stroški pri poceni brokerju in

b)top performing slovenski vzajemni sklad žal z vstopnimi stroški in visoko upravljalsko provizijo?

Investiral bi za dobo min 20 let, na zacetku večjo vsoto, nato pa po dollar cost averaging metodi.

Zanima me predvsem vidik strategije, da bi lahko brez davčnih penalov prehajal iz podsklada v podsklad, ki bi pač v nekem obdobju (npr. 1 leto) imel najboljšo donosnost (pred leti je to bila farmacija, v zadnjem obdobju je to tehnologija) in bi s temi 'skoki' in potencialno višjo donosnost pokompeziral višje stroške vzajemnih skladov v primerjavi z S&P500 etf in 'samo' tržni donos.

Mato989 ::

enxXxtip je izjavil:

Mene pa zanima, če se je že kdo poglobil v matamatiko in primerjal investicijo v:

a)širok index fund/etf (npr S&P 500) z accumulating dividendami in brez vsoptnih stroškov ter nizkimi upravljalskimi stroški pri poceni brokerju in

b)top performing slovenski vzajemni sklad žal z vstopnimi stroški in visoko upravljalsko provizijo?

Investiral bi za dobo min 20 let, na zacetku večjo vsoto, nato pa po dollar cost averaging metodi.

Zanima me predvsem vidik strategije, da bi lahko brez davčnih penalov prehajal iz podsklada v podsklad, ki bi pač v nekem obdobju (npr. 1 leto) imel najboljšo donosnost (pred leti je to bila farmacija, v zadnjem obdobju je to tehnologija) in bi s temi 'skoki' in potencialno višjo donosnost pokompeziral višje stroške vzajemnih skladov v primerjavi z S&P500 etf in 'samo' tržni donos.


Kaj pa če bi to s pomočjo excela in znanih podatkov nardil sam in nam delil?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

strawman ::

enxXxtip je izjavil:


Zanima me predvsem vidik strategije, da bi lahko brez davčnih penalov prehajal iz podsklada v podsklad, ki bi pač v nekem obdobju (npr. 1 leto) imel najboljšo donosnost (pred leti je to bila farmacija, v zadnjem obdobju je to tehnologija) in bi s temi 'skoki' in potencialno višjo donosnost pokompeziral višje stroške vzajemnih skladov v primerjavi z S&P500 etf in 'samo' tržni donos.


S to strategijo se ukvarjajo ljudje, ki so se leta in leta izobraževali v tej smeri in profesionalno delujejo na tem področju.
Kljub temu, jih manj kot 10% na dolgi rok (15+ let) outperforma indeksne sklade.
Se ne splača poglabljat v to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: strawman ()

zebra2 ::

Lep citat na to temo iz The Simple Path to Wealth:

Actively Managed Stock Mutual Funds (funds run by professional managers, as opposed to Index Funds) are a huge and highly profitable business. Profitable for the companies that run them. For their investors, not so much.

So profitable that there are actually more mutual funds out there than stocks. According to the U.S. News and World Report, as of 2013 there were about 4,600 equity (stock) mutual funds operating in the U.S. Recall there are only about 3,700 publicly traded stocks in the U.S. You read that correctly. Yeah, I’m amazed too.

The article goes on to say about 7% of funds fail each year. At that rate, more than half (2,374 of those 4,600) will fold during the next decade.

With so much money at stake, investment companies are forever launching new funds while burying the ones that flounder. The financial media is filled with stories of winning managers and funds, and lavishly profitable advertising from them. Past records are analyzed. Managers are interviewed. Companies like Morningstar are built around researching and ranking funds.

The fact is, few fund managers will beat the index over time. In 2013, Vanguard posted the results of their research on this. Starting in 1998 they looked at all of the 1,540 actively managed equity funds that existed at the time. Over the next 15 years only 55% of these funds survived and only 18% managed to both survive and outperform the index.

82% failed to outperform the unmanaged index. But 100% of them charged their clients high fees to try.

While we can clearly see those that succeeded now, there is no predicting which funds will be in that rarefied 18% going forward. Every fund prospectus carries this phrase: “Past results are not a guarantee of future performance.” It is the most ignored sentence in the whole document. It is also the most accurate.

Other academic studies suggest that when looking at longer time periods, even an outperformance rate of 18% is wildly optimistic. In the February 2010 issue of The Journal of Finance, Professors Laurant Barras, Olivier Scaillet and Russ Wermers presented their study of 2,076 actively managed U.S. stock funds over the 30 years from 1976 to 2006. Their conclusion? Only 0.6% showed any skill at besting the index or, as the researchers put it, the result was “...statistically indistinguishable from zero.”

They are not alone. Brad Barber of UC Davis and Terrance Odean of UC Berkeley found that only about 1% of active traders outperform the market and that the more frequently they trade, the worse they do.

With this terrible track record, you might be wondering how is it that so many fund companies run ads that claim most, if not all, of their funds have outperformed the market. With so much money at stake it is not surprising that they have their tricks. One is simply to selectively choose a time frame for measurement that happens to work in their favor. Another just takes advantage of all those dead and dying funds.

Mutual fund companies launch new funds all the time. Random chance is enough to predict a few will do well, at least for a while. Those that don’t are quietly closed and the assets folded into something doing better. The bad fund disappears and the company can continue to claim its funds are all stars. Cute.

There’s lots of money to be made with actively managed funds. Just not by the investors.


Glede na bistveno višje stroške slovenskih skladov proti ameriškim, so seveda rezultati slovenskih aktivnih skladov še bistveno slabši.

jabe ::

Zdaj sem na tem, da sem se naučila, da denarja ni za imeti na TRR in imam nekaj malega, da bi dala V ETF. Če je moj cilj "penzija", torej notri bi dajala mesečno, letno ali kaj vmes (odvisno od zneska) potem pa 20 let pustila, vmes pa bolj kot ne pustila pri miru, je tradestation global OK? Prej sem gledala še optimtraderja, pa se mi zdi da je sama transakcija dražja, če se kupuje v manjših zneskih (npr mesečno) 10usd (optimtrader) vs 1,5usd (tradestation global). Optimtrader ima še inactivity fee, ki se ji ne ognem, če mislim kupiti na letni ravni, ne mesečni. Pri tradestation global pa mi vrže potem pri pricingu na neko drugo stran, v glavnem ne znajdem se več kdo pije kdo plača. Ima tudi inactivity fee? koliko? Če je moj cilj zgoraj napisan, torej kupiti kdaj pa kdaj kaj pa pustiti - kateri stroški me še čakajo pri eni ali drugi opciji?

Izbrala bi pa en accumulated ETF, da ni dividend ob letu in s tem povezanimi davki.

monalissaboy ::

Tradestation global nima inactivity fee-ja, torej lahko enkrat letno vplačaš ali enkrat mesečno, razlika bo samo, da boš pri mesečnem zmeraj plačal strošek na kupnino etf-ja, ki je pri Tradestation global minimalno 1.75€ oz 0.12% nakupa- torej minimalen nakup etf-ja za optimalno nizke stroške nakupa je 1459€ -> tako plačaš minimalen strošek 1.75€. Vsaka večja vsota je xxx € *0.12%. Torej če imaš namen plačevati mesečno, pa je ta vsota manjša kot zgoraj omenjena, se ti bolj splača kupit manjkrat oz enkrat na leto. Je pa potrebno omeniti, da so ti stroški že tako minimalni, da bi bila razlika v 20 letih nekaj deset evrov (približno).
Moraš pa gledati fee-je za evropske ETF-je in ne ameriške, s tem v sloveniji načeloma ne moremo trgovati.

Torej kar se tiče izbire med tema dvema bi jaz sam izbral tradestation global. Poleg tega so tudi deposit in withdrawal fee pri tradestation global 0€. Upam, da sem ti vsaj približno odgovoril na tvoje vprašanje.

iTrader ::

Zdaj sem na tem, da sem se naučila, da denarja ni za imeti na TRR

Zakaj to vsi pravite? Najverjetneje nas hudo se caka in bojo borze letele dol.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zebra2 ()

jabe ::

@monalissaboy
hvala

@iTrader
govorimo za dobo 20 let. ne kaj bo čez mesec, dva ali leto. je TRR še zmeraj boljša opcija? Ne vem, kaj mi bodo ETFji prinesli ampak na banki sigurno izgubljam.

zebra2 ::

iTrader je izjavil:


Zakaj to vsi pravite? Najverjetneje nas hudo se caka in bojo borze letele dol.


Za špekuliranje je odprta druga tema.

O market timingu smo v tej temi že neštetokrat govorili. Tebi predlagam tale članek: https://jlcollinsnh.com/2012/04/15/stoc...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

luka43 ::

Imam par vprašanj glede Vanguardovih skladov. Se zaradi davčnih ugodnosti toliko boljše splača izbrati Irske različice namesto Vanguarda? Je razlika dejansko tako velika če govorimo o pasivnem držanju na dolgi rok?
Sam vidim Vanguard zaradi njihove velike market cap. kot zelo varno različico...
Ali, kot Slovenci lahko investiramo direktno v Vanguardove sklade preko njihove spletne strani? Bral sem o nezmožnosti v navezi EU - Zda skladi.

zebra2 ::

Mislim, da svoje vzajemne sklade (mutual funds) Vanguard prodaja samo v nekaj večjih evropskih državah. Ampak niti ni bistveno, ker lahko podoben ali celo isti Vanguardov sklad kupiš na borzi v obliki ETFa, npr IE00BK5BQT80.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

zigsteric ::

Pozdravljeni,
zanima me v kakšni valuti nakazujete sredstva na vaš račun pri Interactive Brokers (IB). Sam sem to želel storiti z nakazilom USD iz Revoluta, kjer sem menjal iz EUR v USD, a Revolut ne omogoča nakazila na račune z alfanumeričnimi znaki (torej črke in številke).
Sredstva sicer na IB lahko nakažem v EUR, a ker želim vlagati v USD, bom moral opraviti konverzijo - a so kje navedeni stroški konverzije na IB?
Zanima me še, ali ima izbrana bazna valuta (base currency) na IB kakšen vpliv na nakazila na račun pri IB v drugih valutah (kot base currency na IB računu imam izbran USD, nakazilo na IB račun pa bo v EUR).

Bobo95 ::

zigsteric je izjavil:

Pozdravljeni,
zanima me v kakšni valuti nakazujete sredstva na vaš račun pri Interactive Brokers (IB). Sam sem to želel storiti z nakazilom USD iz Revoluta, kjer sem menjal iz EUR v USD, a Revolut ne omogoča nakazila na račune z alfanumeričnimi znaki (torej črke in številke).
Sredstva sicer na IB lahko nakažem v EUR, a ker želim vlagati v USD, bom moral opraviti konverzijo - a so kje navedeni stroški konverzije na IB?
Zanima me še, ali ima izbrana bazna valuta (base currency) na IB kakšen vpliv na nakazila na račun pri IB v drugih valutah (kot base currency na IB računu imam izbran USD, nakazilo na IB račun pa bo v EUR).


Nakazujem v EUR iz bančnega računa. Konverzijo v USD naredim kar na njihovi platformi.
Glede provizij, glej: https://www.interactivebrokers.com/en/i...
Pri menjavi 10k EUR vs USD, sem plačal točno 2.02EUR provizije.
Funkcija bazne valute je samo zato, da ti pokaže končni znezek portfelja v tisti valuti. Jaz imam v EUR, ampak lahko kadarkoli spremeniš, če želiš.
Pri nakazilu pa itak že v štartu napoveš v kateri valuti boš nakazal.

gruntfürmich ::

konverzijo valute na IB si moraš omogočit, vsaj pri moji vrsti računa sem moral to storiti.
nisem mogel drugače kupovati tujih delnic. in par dni je trajalo da so mi omogočili.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pingme ::

Bobo95 je izjavil:


Glede provizij, glej: https://www.interactivebrokers.com/en/i...
Pri menjavi 10k EUR vs USD, sem plačal točno 2.02EUR provizije.

Tole pa ne bo ok, jaz sem plačal točno 2 USD (base currency imam usd), kar je toliko kot po ceniku in je seveda manj kot 2 EUR.

Bobo95 ::

Moja napaka. Sem mislil USD.

ubermensch ::

Zdravo, kakšne portfoliote mate kej? Jaz sem razmišljal da bi poleg klasičnega VWCE dal 20% denarja še v kakšen IT/NASDAQ tracking ETF. Se mi zdi risk, ki ga je vredno narediti, glede na to da se bo ta sektor samo še bolj razvijal. In ja, razumem, da past performance doesn't indicate the future results, ampak pripravljen sem riskirati 20% denarja za potencialno veliko večje obresti.

Torej:
80% VWCE
20% NASDAQ/IT Sector ETF

Kam kaj vi vlagate?

bobby ::

Srebro za naslednje 3 leta.
To kar imas ti, si izpostavljen na enem bregu, ki je zadnjih 10 let na vzponu.
Kaj, ce bi ciljal na nekaj, ki je na kontra bregu naprimer?

Porftelja ti pa ne mislim razkrivat.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

PreviousUser ::

Ok, samo trgi na dolgi rok rastejo, z vmesnimi padci kot je bil marca.

ubermensch ::

bobby je izjavil:

Srebro za naslednje 3 leta.
To kar imas ti, si izpostavljen na enem bregu, ki je zadnjih 10 let na vzponu.
Kaj, ce bi ciljal na nekaj, ki je na kontra bregu naprimer?

Porftelja ti pa ne mislim razkrivat.


Srebro, zlato me ne zanima. Imam raje kriptovalute, če že govorimo o hedge-ih sistemu.

Edit: lol @ "portfelja" ti ne mislim razkrivat. Ti moraš bit pa sigurno pro, ki outperforma vse indexe, če si tako skrivnosten?! Joj, res bi rad vedel kaj holdaš.

Zgodovina sprememb…

luka43 ::

Je kdo vlagal v Vanguradove ETF-je direktno preko njihove strani (se pravi mimo potencialnih posrednikov oz Ilirike ipd.)?
Je ta funkcija Slovencem sploh omogočena?
Vsak nasvet pride prav. Iščem najboljšo možnost (najmanjši stroški in provizije) za Vanguardove indeksne sklade.

bluefish ::

Manjek funkcionalne pismenosti in vlaganje nista najbolj posrečena kombinacija.

https://personal.vanguard.com/us/conten... -> https://global.vanguard.com/portal/site...

luka43 ::

??
Samo iščem uporabne informacije. Ne vidim problema.

belo mleko ::

ubermensch je izjavil:

Zdravo, kakšne portfoliote mate kej? Jaz sem razmišljal da bi poleg klasičnega VWCE dal 20% denarja še v kakšen IT/NASDAQ tracking ETF. Se mi zdi risk, ki ga je vredno narediti, glede na to da se bo ta sektor samo še bolj razvijal. In ja, razumem, da past performance doesn't indicate the future results, ampak pripravljen sem riskirati 20% denarja za potencialno veliko večje obresti.

Torej:
80% VWCE
20% NASDAQ/IT Sector ETF

Kam kaj vi vlagate?


20% v QQQ ali VGT je tudi moja porazdelitev. Moraš pa vedeti, da je že v prvem velik delež FAANG.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Aphanisis ::

Kateri ETF kupujete za Nasdaq 100?

zebra2 ::

Zakaj pa sploh hočeš kupiti ta indeks? Ali se z nekim podjetjem trguje na borzi NYSE ali na NASDAQ je dokaj arbitraren kriterij za investiranje.

PreviousUser ::

zebra2 je izjavil:

Zakaj pa sploh hočeš kupiti ta indeks? Ali se z nekim podjetjem trguje na borzi NYSE ali na NASDAQ je dokaj arbitraren kriterij za investiranje.


Ne, on sprašuje po mojem, kateri ETF, ki sledi NASDAQ 100 indeks kupujemo.

zebra2 ::

In moje vprašanje je, zakaj bi kdo hotel investirati v NASDAQ 100 (kupiti ETF, ki sledi temu indeksu).

J.McLane ::

Zato ker verjame, da bo tehnologija še naprej dominirala?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

bobby ::

Nodija vprasajta, on vse to ve,.. :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

belo mleko ::

QQQ in VGT
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg
««
18 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752178607 (1826) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172494 (594) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143107 (7810) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222374 (1115) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513265 (9117) zelenizmaj

Več podobnih tem