» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
16 / 33
»»

SpitshineTom ::

Imam približno 30 k EUR za investicijo. Rad bi investiral na bolj kratki rok, cca. 5-7 let. Kje bi bilo najbolje investirati - imam željo v neki Slovenski zadevi, ker se mi zdi bolj varno.
Ali je sedaj primeren čas za investicijo ali se še malo počaka?
Kako je z davkom?

atubbuta ::

 tečajnica

tečajnica



Zelo odvisno od tega, kaj se bo dogajalo v naprej.

Če je padec borze v obliki črke "V", potem si idealen čas že zamudil (A) in bi moral to narediti najhitreje, kar se da. Bolj verjeten mi je scenari črke "W", kjer bi moral počakati na drugo dno (C), ki je praviloma globje in bi bil takrat idealen trenutek. Je pa še tretji zelo verjeten scenarij črke "L". V tem primeru pa kar počasi, da se umiri in potem investirati.

Glede na to, da je zadeva na kratki rok, je potrebno biti še toliko bolj previden. Če imaš možnost investirati počasi, po obrokih, je to dobra varianta. in potem jemati ven po obrokih še toliko boljša. S tem največjega donosa ne ujameš, minimaliziraš pa v največji možni meri možnost izgube, ki so na tako kratki rok zelo mogoče.

Zdi se mi, da je do odboja prišlo samo zaradi dobička željnih investitorjev, ki so zaznali poceni trg in da ta še ni tako realen.

Jaz bi verjetno naredil tako. Ker želiš vložiti za kratko dobo, bi ta sredstva razdelil na 3 leta vlaganja ter nadaljnja okoli 3 leta prelivanja v bolj sigurno naložena sredstva. Prva tri leta vloži vsak mesec po 800€. Tako boš poceni dobil največ točk. Ko končaš z vlaganjem pa začni prelivati v denarni trg ali vezano vlogo tako, da točke, ki jih imaš podeliš s 36 in si izplačuješ točke. Še boljši rezultat dosežeš, če si točke začneš izplačevati že med tem, ko denar še vedno vlagaš. 100% garancije ni, je pa to najboljši način, da možnost izgube zmanjšaš na minimum.

Pa kar se da uspešno vnovčenje dobička! :)
:)

atubbuta ::

 tečajnica

tečajnica

:)

atubbuta ::

Še boljša opcija pa je:
Prvi mesec vložiš 1000€, potem vsak nadaljnji 20€ manj. Že na začetku izračunaš, koliko točk je 20€ (npr. da je 1 točka.) Čez 1 leto začneš jemati tudi ven. 13. mesec 1 točko, potem pa vsak mesec eno točko več. Čez 4 leta in dva meseca končaš z vlaganjem (zadnjih 20€). V kolikor bi bila vrednost točke ves čas nespremenjena, bi zadnji vložek iz sklada potegnil čez dobrih 5 let. Čim pa bi bila nihanja, pa bi se zadeva razpotegnila na nekoliko daljše obdobje. A tudi dobiček bi bil v tem primeru večji. Pri takem načinu vlaganja velja; bolj, ko je zadeva burna (gor in dol), večji dobiček imaš. Zguba bi bila zgolj pri konstantnem padanju brez večjih vzponov.
:)

Johnny QJ ::

zanimivo, skladi še kr držijo vrednost, ampak glede na stanje z covid19 je najbolj realno še kak konkreten padec

mbdejan ::

atubbuta je izjavil:

Še boljša opcija pa je:
Prvi mesec vložiš 1000€, potem vsak nadaljnji 20€ manj. Že na začetku izračunaš, koliko točk je 20€ (npr. da je 1 točka.) Čez 1 leto začneš jemati tudi ven. 13. mesec 1 točko, potem pa vsak mesec eno točko več. Čez 4 leta in dva meseca končaš z vlaganjem (zadnjih 20€). V kolikor bi bila vrednost točke ves čas nespremenjena, bi zadnji vložek iz sklada potegnil čez dobrih 5 let. Čim pa bi bila nihanja, pa bi se zadeva razpotegnila na nekoliko daljše obdobje. A tudi dobiček bi bil v tem primeru večji. Pri takem načinu vlaganja velja; bolj, ko je zadeva burna (gor in dol), večji dobiček imaš. Zguba bi bila zgolj pri konstantnem padanju brez večjih vzponov.


Vsec mi je ta predlog s postopnim varcevanjem. Omogoca, da aktivno spremljas in po potrebi prilagajas.

A bi se dalo teh 30k zavarovati tudi pred inflacijo? Ce imas danes 30k in postopoma vlagas v sklade ti vrednost kupa pada.

bobby ::

Eno vprašanje: Zakaj s skladi ravnate kot z delnicami recimo temu specifičnega podjetja?
Logiko skaldov ste s tem zgrešili.
V tem primeru si naredi svoj "sklad" svojo skupino delnic in kupuj njih in nimaš upravljalske provizije. Če je pa ideja ETF potem pa naj mi nekdo razloži, ker vsi govorite o papirnatih etfjih ali pa etfjih, ki imajo večino tehnoloških delic ki letijo dol, potem bodo tudi etfji, zakaj rinete tja notri?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

atubbuta ::

Težko je optimalno zbalansirati, da ob enem ni rizika in hkrati, da zadevo 100% zaščitiš pred inflacijo.

V zgornjem primeru, ki sem ga napisal je za 25500EUR vložka. Lahko se pa tudi vložena sredstva povečajo, skrajša doba vlaganja ter skrajša doba izplačil. S tem je zaščita pred inflacijo večja ampak ob enem je večji tudi riziko zaradi borznih nihanj.
Cikli na borzah so praviloma 5-7 letni, izjemoma pa tudi več. Vsaj toliko bi morala biti doba vlaganja. Ampak kot sem rekel, če se zadeva vlaga na krajši rok, to ni mogoče. Jaz bi svetoval raje povečati obseg vloženega kapitala.

Tudi če povečaš kapital na npr. 38250EUR, po vsej verjetnosti nikoli ne boš prišel na 0, saj si sproti sredstva že izplačuješ. Če začneš s 1500EUR in mesečno zmanjšuješ po 30EUR, z izplačili začneš čez 1 leto, se predvidoma še najbolj približaš vsem vloženim sredstvom čez 2 leti in pol (na 3150EUR, ki ostane v MM). Možnost pa je še dodatno povečati kapital. V primeru, da po dveh letih in pol zmanjka v MM, potem ga preprosto dopolniš (V dveh letih in pol tudi nekaj prihraniš). Osebno pa s količino kapitala za investicijo ne bi pretiraval, saj je dobro imeti tudi likvidna sredstva. Če nič drugega, občutek varnosti veliko odtehta.

Na vse zadnje pa inflacija v 5 letih tudi ne bi smela narediti katastrofe. Sicer se pa nikoli ne ve.
:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: atubbuta ()

bobby ::

odlično,.. teorija je prava,.. s tem nimam problema, sedaj pa me zanima še konkretno, kaj naj vsak meseca nabavi. točno kater porftelj!?
Inflacije ni.
štanca se valute ko po tekočem traku,..
deflacija potem pa hiperinflacija, če ne že takoj hiper.

nekdo je pred časom omenil 7% v povprečju na leto dvih porftelja v skladih,..
Vse lepo in prav ampak še nobeden ni zinu, da je to številka, ki nima upoštevane inlfacije, in pa še to, da je teh 7% povprečje zadnih 100 f**** let. I nna tej točki, kjer smo z vsem S&P, dow in ostalo, a se vam res zdi, da gre lahko v naslednjih 5-10 let samo še gor????
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

atubbuta ::

Nič ne rečem, da ne bo v obdobju nadalnjih 5 let vse skupaj polzelo počasi in hitreje navzdol. Vseeno pa se neka nihanja le pojavijo.

Je pa opcija tudi plemenita kovina. Poznam primer, ko je ena znanka kupila stanovanje, dala svojih 60kEUR in vzela kredit za 100kEUR. Če bi čez 3 leta stanovanje prodala, bi komaj poplačala kredit in v žepu ne bi imela ničesar. Po drugi strani, če bi takrat, ko je kupovala stanovanje šla v najem in bi teh za teh 60kEUR kupila zlato, bi čez tri leta prišla do tega istega stanovanja brez kredita. Ha! Kar malo grozlivo, ampak tako je bilo v letih med 2009 in 2012. Žal se pa za naprej ne da napovedati ničesar.
:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: atubbuta ()

bobby ::

ja ni problema,.. naredi možakarju konkreten plan, če si mu že teorijo postavu, s katero se strinja. Me ne zanima, koga poznaš ki je nekja da je nekaj. Tvojo teorijo mu udejanji v konkretni primer, nič drugega.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

atubbuta ::

bobby je izjavil:

ja ni problema,.. naredi možakarju konkreten plan, če si mu že teorijo postavu, s katero se strinja. Me ne zanima, koga poznaš ki je nekja da je nekaj. Tvojo teorijo mu udejanji v konkretni primer, nič drugega.


Da ne bo pomote, nisem noben agent, tudi borzni posrednik ne. Ne bom znal svetovati, v kateri sklad naj vloži sredstva. Poznam samo Generali sklade (Nekdanji KD). Jaz bi dal Nove trge ali pa Prvi izbor. Gotovo pa obstajajo družbe z bolj donosnimi skladi. Pri delnicah pa je po moje potrebno kaj več časa temu posvetiti.
:)

legendary ::

bobby je izjavil:

ja ni problema,.. naredi možakarju konkreten plan, če si mu že teorijo postavu, s katero se strinja. Me ne zanima, koga poznaš ki je nekja da je nekaj. Tvojo teorijo mu udejanji v konkretni primer, nič drugega.


Po tvojih komentarjih pa najbolje da gre v gostilno in zapije vse ter se tako obvaruje pred bolj ali manj vejretnimi nihanji in še infalcijo ubije na na en mah!!!

Ne vem zakaj pri tem, ko že podaš svoje mnenje ne dodaš še malenkost argumentacije ali po možnosti še kakšen konstruktiven predlog, ki bi pomagal?

Mato989 ::

atubbuta je izjavil:

Težko je optimalno zbalansirati, da ob enem ni rizika in hkrati, da zadevo 100% zaščitiš pred inflacijo.

V zgornjem primeru, ki sem ga napisal je za 25500EUR vložka. Lahko se pa tudi vložena sredstva povečajo, skrajša doba vlaganja ter skrajša doba izplačil. S tem je zaščita pred inflacijo večja ampak ob enem je večji tudi riziko zaradi borznih nihanj.
Cikli na borzah so praviloma 5-7 letni, izjemoma pa tudi več. Vsaj toliko bi morala biti doba vlaganja. Ampak kot sem rekel, če se zadeva vlaga na krajši rok, to ni mogoče. Jaz bi svetoval raje povečati obseg vloženega kapitala.

Tudi če povečaš kapital na npr. 38250EUR, po vsej verjetnosti nikoli ne boš prišel na 0, saj si sproti sredstva že izplačuješ. Če začneš s 1500EUR in mesečno zmanjšuješ po 30EUR, z izplačili začneš čez 1 leto, se predvidoma še najbolj približaš vsem vloženim sredstvom čez 2 leti in pol (na 3150EUR, ki ostane v MM). Možnost pa je še dodatno povečati kapital. V primeru, da po dveh letih in pol zmanjka v MM, potem ga preprosto dopolniš (V dveh letih in pol tudi nekaj prihraniš). Osebno pa s količino kapitala za investicijo ne bi pretiraval, saj je dobro imeti tudi likvidna sredstva. Če nič drugega, občutek varnosti veliko odtehta.

Na vse zadnje pa inflacija v 5 letih tudi ne bi smela narediti katastrofe. Sicer se pa nikoli ne ve.



Lahko vprašam kaj je point te "strategije" ali rečva teorije? Jaz kot 30 letnik, razmišljam bolj tako, če že vlaganje pol "dolgoročno" vlaganje... torej v teoriji:

- Imam 25.000EUR danes na računu
- Naložim 20.000EUR na online brokerja
- v naslednjih 4 letih, vsako leto vložim 5.000EUR v recimo 2 ETFs (s/p accumulating in MSCI World accumulating)
- Počakaš do 60 leta in začneš likvidirat, vsako leto recimo 25% vrednosti v valuti

Osebno se mi zdi karkoli drugega nekako "waste of time" če bi že imel nekje 25.000EUR keša... drugo je če imaš večje vrednosti ala 250k... Kot ekonomist niti ne vidim neke smiselne odločitve pri tem, da tako "nizek" portfelij (za mene je vse pod 50k nizko) razdeliš na več kot 2 accumulating ETFja... morda pogojno 3...

Še če bi individualno v delnice "metal" ne bi svetoval da razdeliš med več kot 7-10 različnih delnic...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

bobby ::

@atubbuta potem mu pa ne svetuj takih zadev, ker je več kot očitno, da se ne držiš tega, kar si napisal.
@legendary: najdi mi kakšen moj post, ki je vsaj približno vezan na tvoje izjave,.. In če bi bral moje post v nitkah, so nekje dejansko vezani na to, kaj priporašam im kam moja tačka moli. In gostilne ni vmes!

Ne človeku priporočat nečesa, kar se sami ne držite!
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

atubbuta ::

bobby je izjavil:

@atubbuta potem mu pa ne svetuj takih zadev, ker je več kot očitno, da se ne držiš tega, kar si napisal.


Zavajajoča teza, ki ni podkrepljena niti ne z realnostjo, niti ne z napisanim. Kaj se bojuješ? Kaj sploh hočeš? Si izgubil stranko?

Jaz bi v vsakem primeru za tako kratko obdobje vlagal na tak način. Seveda pa ne bi tratil (pri takih zneskih) po par dni na mesec za upravljanje tega. Res je zgolj to, da na tako kratko dobo verjetno v sklade ne bi več vlagal. Do 3 let bi jaz pustil denarna sredstva. Za 5 do 7 let pa bi verjetno naredil prav to, kar sem opisal ali pa bi šel do izkušenih upravljalcev. Z enkratnim vložkom v sklad pa se po moje ne bi hecal.
:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: atubbuta ()

Johnny QJ ::

jutri kupite hitro infond ENERGY, če hočte hitro zaslužit,

bobby ::

@ATUBUUBA: ne morem ti kontradiktirat, adminom ni po godu. žal,..
tko da zmagal si :D
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

atubbuta ::

Veš, ne boš verjel tudi moj post je bil odstranjen.

Drugače pa samo primerne besede ter prave kritike tam, kjer jim je mesto. In to je to.
:)

secundus ::

Dolgoročni investitor rabi eno pomoč. Na Optimtraderju sem odprl račun.
Želim kupiti ETF IE00B4L5Y983. Akumulira dividende, domicil na Irskem.

Ko pa želim kupiti imam pa tam cel kup možnosti pa nimam pojma kaj izbrati. Sistem me vpraša, da izberem.
Pa ne vem, kaj je to:

1) kaj je to IWDA, IWDAN, SWDA?
2) kaj je to SMART (LSEETF),BATECH, CHIXCH, EBS, LSEETF, TRQXCH, SMART(AEB, FWB2, SWB2 ..), AEB,
BVME.ETF, FWB2, GETTEX2, IBIS2, SWB2, MEXI? Predvidevam, da so to borze. Na katero se splača?
3) TER je 0.2%. Tukaj notri je že strošek Blackrocka, kaj pa strošek borze na kateri bom kupil? Je že zajet v TER?
4) Fund currency je v dolarjih. Se pravi moram nujno kupiti v dolarjih, a lahko naprimer na kakšni evropski borzi
kupim v evrih? Če gre v evrih je še bolje, ker mi ni treba konvertirati denarja iz evrov v dolarje. So kakšne pasti pri tem?
Je bolje v dolarjih ali v evrih kupovati (preračunavanje, valutno tveganje ...)?
5) domicil ostaja na Irskem, ne glede na katero borzo grem? Je tako?

Verjetno neumna vprašanja za večino, meni pa bo v pomoč, če kdo ve odgovore ...

metalc ::

Na 1. in 2. naj odgovori kdo drug.

3. Ne, TER nima nobene zveze s stroški borznega posredovanja. To je neke vrste upravljalska provizija. Vpliva na NAV, ki ga upravljalec objavi vsak dan, okoli tega pa se ponavadi tudi gibljejo cene na borzi.

4. Kupiš in prodajaš v tisti valuti, v kateri kotira na tvoji najljubši borzi. Lahko pa seveda isti VP kotira na večih borzah v različnih valutah (na evropskih v EUR, na britanski v GBP ali GBX, na tretjih v USD....). Če je možno in cenovno sprejemljivo, bi predlagal nakupe in prodaje v EUR, ker boš kasneje imel nekaj manj dela pri oddajanju davčne napovedi. V tistem fund currency pa upravljalec izvaja svoje interno računovodstvo, objavlja dnevni NAV in v njej izplačuje morebitne dividende.

5. Ja. Domicil lahko postane pomemben šele pri davčni obravnavi morebitnih dividend oz. uveljavljanjih pogodb o izogibanju dvojnega obdavčevanja.

secundus ::

aha, hvala za pojasnila.
Vidim, pa da so pri enem drugem ETF IE00BKM4GZ66 in IE00B53L3W79 še ene druge kratice. Se pravi kratice, ki pašejo pod točko 1)
V Optimtraderju mi piše UNDERLYING
ISX5, CSSX5E, CS51, SXRTN, EIMI, EMIM, EIMIN

Da ne bom jest slučajne kakšne CFD-je, opcije in podobno nabavljal, ker pojma nimam kaj je to ...
Samo navaden ETF bi rad.

CoreySteel ::

1. Različni tickerji na različnih borzah. Evo za tvoj primer:
https://www.justetf.com/en/etf-profile....
Twitter: @CoreySteel_

secundus ::

aha, se pravi ta ticker sploh nima toliko veze. Pove na kateri borzi in v kakšni valuti se trguje.
Važno, da zadeneš ta pravo borzo. Svetujete evropsko (se pravi bo IWDA ticker), da ni potrebe po konverziji. Ne glede na borzo je TER vedno enak.

No takole mi piše za izbrat.

Underlying exchange valuta
IWDA SMART (LSEETF) USD
IWDA BATECH USD
IWDA CHIXCH USD
IWDA EBS USD
IWDA LSEETF USD
IWDA TRQXCH USD
IWDA SMART (AEB,FWB2,SWB2,IBIS2,GETTEX2) EUR
IWDA AEB EUR
IWDA BVME.ETF EUR
IWDA FWB2 EUR
IWDA GETTEX2 EUR
IWDA IBIS2 EUR
IWDA SWB2 EUR
SWDA SMART (LSEETF) GBP
SWDA LSEETF GBP
IWDAN MEXI MXN

ako kdo ve, katere so te evropske borze (FWB2, AEB, SWB2)?
Gledam na netu pa nič pametnega ven ne vrže ...

Tam najbolje, da izberem SMART (AEB, FWB2, SWB2 ...). Predvidevam, da se potem trguje na vseh evropskih borzah hkrati.

bluefish ::

secundus ::

Hvala, vse na kupu.

Se pravi, najbolje, da izberem IWDA SMART (AEB,FWB2,SWB2,IBIS2,GETTEX2) EUR.
Trgovanje na vseh evropskih borzah hkrati. Tako si jaz predstavljam. Kako je pa z stroški borze moram pa na OptimTrader vprašati.
Je to že všteto v ceno nakupa. Imajo 8 € na posel. Je to vključeno ali se to potem še posebej plača ...

atubbuta ::

Ima kdo izkušnje z Vezovšek, osebni finančni upravljalec?
:)

#000000 ::

atubbuta je izjavil:

Ima kdo izkušnje z Vezovšek, osebni finančni upravljalec?


Če misliš VEZOVIŠEK iz BTC samo obvoz.

atubbuta ::

Kristalna palača.

Zakaj obvoz? Je opcija, da bi bil stranka. Predstavljajo se, kot da imajo ambiciozne programe in da so popolnoma neodvisni ter z dolgoletnimi izkušnjami.
:)

mgermo ::

Zato, ker ima ter višji od 0.2 kolikor je world etf, donos pa slabši.

zebra2 ::

atubbuta je izjavil:

Ima kdo izkušnje z Vezovšek, osebni finančni upravljalec?

Odsvetujem. Tako kot tudi vse ostale slovenske finančne storitve, zaradi previsokih provizij.

Pred kratkim mi je prijatelj, ki je bil njihova stranka, dal v vpogled izpisek. Me je kar glava zabolela. Denar je imel v desetinah različnih slovenskih skladov, ki imajo seveda oderuške upravljalske provizije.

Poleg tega, da jim plačuješ za svetovanje, služijo tudi provizije tudi od skladov, v katere usmerijo svoje stranke. Jasen konflikt interesov.

Po eni strani razumljivo, slovenski trg je majhen in od nečesa morajo plačati zaposlene in svetleče pisarne. Ampak sam ne bi bil zmožen sprejeti plačila za "svetovanje", nato pa stranki pogledati v oči in ji kupiti 10x predrag produkt, da lahko sam poberem provizijo.

Kot rečeno, če si sam kupiš svetovni delniški etf (npr VWCE), boš v končni fazi lastnik istih podjetij, le enemu posredniku/svetovalcu manj boš plačeval provizije.

Odpreš račun pri brokerju (npr trading212) in dolgoročno redno kupuješ. Če si kolikor toliko pismen, danes za dolgoročno investiranje ne potrebuješ nobenih svetovalcev. V tej temi smo že večkrat izračunali, kako ogromen vpliv imajo provizije na dolgoročen donos. Za razumevanje lahko prebereš kakšno knjigo ali vodič.

Če že greš k svetovalcu, poskrbi da ni konflikta interesov. Plačaj mu fiksno na svetovalno uro in se pozanimaj, da ne prejema dodatnih provizij glede na priporočila. Ne vem, če v Sloveniji tako svetovanje sploh obstaja, v ZDA je dobro urejeno.

atubbuta ::

Ne vem, če dobijo od koga drugega še provizijo. Zagotavljali so, da ne. Sicer danes ni, da bi komu lahko kaj zaupal.
:)

zebra2 ::

V času, ki bi ga porabil da preverjaš razne svetovalce, raje preberi zgoraj naveden vodič. Ena najboljših investicij časa v življenju, v 40-letnem obdobju boš imel (zaradi nižjih stroškov) najverjetneje vsaj 30% višji donos kot prek "svetovalcev". Če se boš izognil slovenskim skladom z 2% letno provizijo pa bo razlika več kot 100%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

barakus ::

Ali je kdo tukaj kdaj imel in zaprl Alta varčevalni načrt?

Ali prav razmišljam, da je zdaj idealna prilika za istop iz vzajemnih skladov, ker bom kar se tiče profita najmanj obdavčen? Še vedno lahko podobne pozicije nazaj odprem preko ETF?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

legendary ::

Zanimiva rast in ta naj bi bila zaradi znakov, ki kažejo na umirjanje širjenja virusa covid-19.

https://money.cnn.com/data/world_market...


Kolikor sem bral pa se špekulira na nadaljevanje bear market-a, ki naj bi trajal vsaj do maja/junija v najboljšem primeru in po nekaterih napovedi vse do konca leta, če ne celo v q1 2021.

Johnny QJ ::

ali pa do objave četrtletnih rezultatov

legendary ::

Do objave bo...predvidevam, da rast in po objavi padec, ali mislis obratno? Se opravicujem ampak ne razumem.

Johnny QJ ::

bolj logično bi bilo, da bo po objavi padec, v vsakem primeru bodo slabi četrtletni rezultati, saj veliko podjetij ne dela in potrošnja je precej manjša itd..
Pa tudi nasploh delnice/skladi zaenkrat niti niso veliko vrednosti izgubile, tako da je še veliko rezerve navzdol

bobby ::

če mislite, da bodo aprila že objave glede prvih treh mesecev, e bote še kakšen mesec počakali,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Johnny QJ ::

v mislih imam bolj drugo trimesečje, se pravi 1x julija recimo

legendary ::

Res je in pomoje bo q2 ta problematičen. Q1je bilo v Ameriki do konca marca še praktično po tirnicah. Iztirili so šele konec marca kar se bo poznalo predvsem v q2 in posledično bo to vpliv tudi na kitajsko in evropo, ker je vse vezano na ameriški trg. Kolikor je kitajska gospodarsko močna je žal ta v visoki odvisnosti od amerike in tudi evprope. Slednje predvsem celotna avtomobilska industrija in konec koncev tudi 5G.

bobby ::

do takrat bodo pa že ptički čivkal, da smo v oh in sploh najhujši recesiji, tudi 1929 se ne more primerjat,.. upam, da se vsaj 50% motim ampak vseeno, sem silver orientated tko da pričakujem +.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Johnny QJ ::

največje padce vrednosti delnic imajo trenutno letalska podjetja, (United, Delta, AAl), če je kdo pogumen da kupi :)

legendary ::

Tudi bančni sektor čaka padec pa še nihče ne govori o tem...količina potrošnje neposredno vpliva na banke...plačila s karticam, krediti, investicije, itd. Da ne govorimo o plačilu obveznosti za trenutne kredite, pa pozabite na potrošniške kredite, ki so mizerni.

gas2018 ::

In coronavirus pandemic, Warren Buffett sells some Delta, Southwest airlines stock

https://www.foxbusiness.com/markets/cor...

Johnny QJ ::

verjetno zato, da jih bo potem ceneje kupil, v večji količini

Slayer69 ::

OK, za long run mislim, da imam že izbran ETF... Sedaj pa bi prosil še za pomoč pri krajšem obdobju, ko se pričakuje še nekaj volatilnosti... razmišljal sem zlato, srebro, mogoče še kakšne druge takšne surovine, ki ponavadi rastejo (ali vsaj držijo vrednost) ko delnice padajo? Ima kdo kak dober predlog?
Mogoče "Xetra-Gold" ali pa "iShares Physical Gold ETC" (tega na trdaing212 najdem sicer samo v $ ali p -> od teh dveh verjetno vseeno bolje iShares Physical Gold ETC ker ima manjše stroške in ima domicil na Irskem, pa čeprav bo pač v tuji valuti?

p.s.: vidim, da so to v bistvu ETC In ne ETF, a je to kaka omembe vredna razlika za katere bi rabil vedet (nekaj sem že googlal ampak vseeno)? Je obdavčitev in trgovanje enako kot pri ETF?

fiction ::

ETC = exchange traded commodity, ker pač ne gre za sklad (fund). Osebno imam tistih par % portfelja zlata v fizični obliki. Sicer mislim, da bi moral plačati davek ob prodaji. So pa jasno s tem povezani drugi stroški (palico kupiš malo nad borzno ceno, potrebuješ sef itd.). Je pa ETC verjetno še vedno bolj varen kot "claim" do neke firme (ki zate hrani zlato).

Drugače, če razmišljaš o "doom scenariju" (jaz ne) je mogoče bolje kot samo zlato kupiti delnice rudnikov oz. podjetij, ki se ukvarjajo s predelavo zlata (iShares Gold Producers ali kaj podobnega). Oni izplačujejo dividende, sama zlata palica se ti pa sama od sebe ne podvoji.

Slayer69 ::

Ne ne razmišljam o doom scenariju, ampak bolj v smislu, da bodo delnice še nekaj časa nihale (samo moje mnenje, kaj bo itak ne vem) in da bi s takim predvidevanjem mogoče raje vložil v nekaj kar je v takih časih bolj stabilno ali pa celo (upam) dela še dobiček. Sedaj s fizičnimi stvarmi se mi nekako ne da ukvarjati zato se mi je zdela to dobra alternativa (ne vem pa če je res)... Pa pri fizičnih stvareh se mi zdi moraš še bolj paziti na to kako so zadeve obdavčene (če prav razumem npr za srebro plačaš še DDV ob nakupu, torej poleg davka na dobiček).

Torej da povzamem:
- ETC je v smislu obdavčitev in trgovanja enak kot ETF, samo da pač pri ETF so zadaj delnice tu pa zlato (torej recimo ETF SP500 sledi SP500 indeksu, ETC Gold pa vrednosti zlata)?
- ali je sploh smiselno dajati sedaj v to (razmišljal sem pač nekje v obdobju 3 leta oz dokler se stvari ne umirijo)?
- ali bi kdo svetoval kak drug ETF(oz ETC) kot "iShares Physical Gold ETC" (recimo da ima mogoče notri še kake druge "comoditije" ki se jim v takih časih obeta rast)? (bom pa pogledal tudi še tega "gold producers", ki si ga omenil)

barakus ::

Ima kdo kakšno mnenje o SPDR MSCI World ETF s TER 0.12% kot nadomestek za iShares Core MSCI World ki ima TER 0.2% ?
««
16 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752178473 (1692) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172490 (590) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143100 (7803) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222374 (1115) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513263 (9115) zelenizmaj

Več podobnih tem