» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
5 / 33
»»

zebra2 ::

Za pregled in primerjavo evropskih ETFov priporočam tole stran:

https://www.justetf.com/en/find-etf.htm...

J.McLane ::

... po novem se nam obeta sprememba zakona o dohodnini, vsaj taka je vsebina koalicijske pogodbe:
"Osebne prihodke iz kapitala in rent bomo vključili v osnovo za odmero dohodnine."

Kaj to pomeni? Super obdavčitev za bogate, podjetniki so že zagnali vik in krik in selitev v tujino.

Kaj to pomeni za nas navadne varčevalce? 20 let varčevanja v sklade in vse prodaš ko si upokojenec? Nabilo ti bo dohonisko lestvico na 33% - 40% in koncu še na 50%

Upam da je to šala.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

ferdov ::

Zgolj razmišljanje.

Zakaj bi kot upokojenec prodal vse naenkrat. Zakaj ne bi raje si izplačeval penzijo+.

Sploh pa:
- to je v koalicijski "pogodbi"
- zakonskega predloga še ni
- to velja ob trenutni koaliciji (vsaj vsi imajo polna usta tega, ko bo treba ukiniti davke bomo pa videli "desne" stranke, koliko imajo v hlačah)

belo mleko ::

Predvidevam da imajo v mislih dividende, te bi šle v dohodnino. Ampak pri teh osebkih iz Levice, ki se navdušujejo nad Venezuelo nikoli ne veš kdo bo naslednja tarča. ETF izplačujejo dividende, pri akumulativnih se zna zaplesti. Samo vprašanje časa je kdaj bodo ti, ki živijo na mamino kreditno kartico z 0 leti delovne dobe, udarili še po premoženju.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Tilen ::

Vse, ne samo dividende. Tudi, če oddajaš stanovanje, ti bo šlo v dohodnino.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

belo mleko ::

Ah ja, seveda. Vsi dohodki iz kapitala. Ob tej dohodninski lestvici lahko napišem samo: RIP.

Naslednji korak je obdavčitev premoženja. To je to ko fanatiki pišejo koalicijsko pogodbo.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Mato989 ::

belo mleko je izjavil:

Ah ja, seveda. Vsi dohodki iz kapitala. Ob tej dohodninski lestvici lahko napišem samo: RIP.

Naslednji korak je obdavčitev premoženja. To je to ko fanatiki pišejo koalicijsko pogodbo.


Jebat ga... se bo pač malo manj vlagalo :P
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

J.McLane ::

Ne vem, upokojenc živi od penzije, mu začne streha puščat pri bajti, proda za 10k € sklad, ki je v 20 letih naredil 300% in od 10k € izplačila mu bo ostalo koliko?

Neki odpustki (revalorizacija) na leta držanja sicer verjetno bodo, ampak koliko, pred 2004 ali še bolj nazaj smo imeli tak sistem če se prav spomnim.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

JA23 ::

Jaz mislim, da jim tega ne bo uspelo speljati in je to samo populistična fora.

Sicer bi pa načeloma podpiral tako ureditev. Sicer ne vem, če je to taprava tema za to debato, pa vendarle:
Zavedati se moramo, da ima majhen odstotek najbogetejših v rokah veliko večino kapitala. Oni po moje prejemajo večino svojih dohodkov iz naslova kapitala in so obdavčeni po veliko nižji stopnji kot ostali. Je to pošteno?

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

maco-maco ::

Skrbi 1022 najpremožnejših
Tukaj je nekaj napisano, kako smo imeli to včasih urejeno.
....Dejansko je dohodek iz kapitala v Sloveniji nekoč že bil del dohodnine. Pred letom 1997 je bil ta davek zaradi spodbujanja podjetništva zamrznjen, nato je država dopuščala špekuliranje, dokler ni okoli leta 2003 finančni minister Dušan Mramor sklenil temu narediti konec.....
Pred letom 2006, kot pojasnjujejo na ministrstvu za finance, so se sicer dohodki iz kapitala šteli v dohodnino, a je veljalo tudi več izjem: davčna osnova se je pod določenimi pogoji zmanjšala za med 40 in 60 odstotki, država je davek pobrala le, če je šlo za špekulativno preprodajo, izvršeno v prvih treh letih in podobno.....
Kaj?

J.McLane ::

JA23 je izjavil:

Jaz mislim, da jim tega ne bo uspelo speljati in je to samo populistična fora.

Sicer bi pa načeloma podpiral tako ureditev. Sicer ne vem, če je to taprava tema za to debato, pa vendarle:
Zavedati se moramo, da ima majhen odstotek najbogetejših v rokah veliko večino kapitala. Oni po moje prejemajo večino svojih dohodkov iz naslova kapitala in so obdavčeni po veliko nižji stopnji kot ostali. Je to pošteno?


Nižji stopnji???? Neka povprečna obdavčitev povprečne plače je koliko? 27%? Da si podjetnik del svojega prihodka nakaže preko dobička firme, bo najprej firma plačala davek na dobiček, nato pa še kapitalski dobiček, kar je sigurno več kot 27%, ali kaj narobe računam? Jah prispevkov za ta del ne plača, ampak to jih po novem tudi ne bo.

Problem kapitalskih dobičkov je v tem ker to niso stalni prihodki, ki bi kapljali vsak mesec (leto) enako. To so za marsikoga življenski prihranki, ki jih proda takrat ko jih pač rabi, tako bo nekdo ki bo imel 15k EUR osnove za dohodnino, neko leto prodal vse naložbe za nakup nepremičnine in potem bo samo tisto leto imel nabito dohodnino na 50k EUR, davek na to bo 34%.

To ni realno, sedaj boš moral že 10 let naprej planirat kdaj boš porabil prihranke in jih počasi izčrpaval, če ne te čaka višja stopnja obdavčitve.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

koli99 ::

Zanima me, kako si po sedanji zakonodaji obdavčen, če rentno (mesečno) vplačuješ v nek sklad - konkretno za iShares Core MSCI World UCITS ETF, kateri reinvestira dividende, in bi po recimo 20 letih želel celoten sklad odprodati?

Torej, prvo vplačilo danes (3.9.2018), zadnje 3.9.2038, in odprodaja/izplačilo 3.10.2038.

Višina vplačila 250 EUR/mesečno, povprečna letna stopnja rasti 5%, po 20x12 obrokov je vplačilo glavnice 60.000 EUR, obresti cca. 40.000 EUR, celotna vrednost 100.000 EUR.

Torej, kolikšno je izplačilo po odmerjenem davku?

JA23 ::

@Tilen: zanimiv video. Sicer se ne strinjam z nekaterimi vidiki, z nekaterimi pa se. Moti me:
1. Predpostavka, da jih polovica ne plačuje nič (mislim, da pri dejanskih davkih ni tako; sploh če upoštavemo še prispevke, kar so po moje samo davki z drugim imenom - ampak o tem bi se zopet dalo debatirat).
2. Da se straši s tem, da bo bogataš pobegnil stran (tu se sedaj spet lahko odpre nova debata).
3. Da se tukaj pogovarjamo v bistvu o obdavčitvi dohodka in ne premoženja (video se bolj dotika premoženja, ampak je pa povezan).
4. Da na koncu kao sploh nimajo za polovico računa (saj to da bogatega ne bo, ne pomeni, da oni nimajo nič denarja; zdej bojo pač več moral plačat).

Všeč mi pa je, kako je prikazana človeška nevščljivost, ko bogataš največ prihrani.

@J. Mclane
Zadnjič se je po televiziji govorilo, da je obdavčitev kapitala v slo okoli 10-15 odstotkov (to je veliko manj kot 27).
Sej po tem bodo po novem lastniki kapitala na boljšem. Sej stare obdavčitve ne bo več in bodo obdavčeni po dohodninski lestvici.

J.McLane ::

@JA23, če lastnik firme hoče izplačilo preko dobička plača davek dvakrat, najprej ga plača firma nato še on osebno kot prejem kapitalskega dobička, ne vem točno koliko so stopnje ampak oboje skupaj je prišlo sigurno več kot 30%

@koli99, izračun je kompliciran, saj ko prodaš boš moral v napoved oddati čisto vsak nakup in prodajo, jaz zato kupujem po 1.000 EUR na vsaka dva ali tri mesece.

Danes je tako:
Za vsakih dopolnjenih pet let imetništva kapitala se stopnja davka znižuje, tako da znaša po dopolnjenih:
- petih letih imetništva kapitala 15 odstotkov,
- desetih letih imetništva kapitala 10 odstotkov,
- petnajstih letih imetništva kapitala 5 odstotkov

Torej na 40k EUR dobička bo obdavčeno nekaj po stopnji 25%, nekaj po 15%, nekaj po 10% in nekaj po 5%, čez prst bi torej plačal nekih 5k EUR davka. Po tej novi ureditvi pa odvisno ali bodo tudi kakšni odpustki za leta držanja, če jih ne bo bi jaz osebno moral plačat ca. 12k EUR davka (30%).

No ampak da ne bomo samo pljuvali za dolgoročnega varčevalca bodo sigurno dodali odpustke na leta držanja, to je v zgodovini Slovenije še vedno obstajalo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

koli99 ::

Hvala za odgovor. Ok, ampak kaj pridobiš če namesto vsak mesec kupuješ na 2 oz. 3? V vsakem primeru boš / bomo imeli po n letih ogromno dela z vpisovanjem vseh nakupov (namesto 240 nakupov jih boš imel 120 oz 80)....

Utk ::

Pište si sproti v excel, v taki obliki kot je obrazec, mislim da obstaja neka možnost uvoza. Če ne, pa še bo.

koli99 ::

Ima kdo že narejen template?

JA23 ::

@J. McLane: kot si sam povedal, prvič je obdavčena firma. Lastnik je obdavčen samo enkrat. Sej vem, da to na koncu zgleda enako, ampak je razlika (o tem se zopet lahko razvije debata).
V dohodnino bi ti šel ta drugi del (po obdavčitvi firme). It ta "druga" obdavčitev je mnogo nižja od dohodnine.

J.McLane ::

Na to gledam skupaj, zato da so primerjave bolj na mestu, zato ker si lastnik firme lahko izplača tudi 13 plačo, za to palčo bo šel denar direktno in firma ne bo plačala davka na dobiček, ampak jasno izplačilo kot plača je na koncu bolj obdavčeno, čeprav v tem novem predlogu morda ne bo več? Odvisno kako bo vse skupaj spisano.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

JA23 ::

Verjamem, da gledaš skupaj, sej je logično. Ampak to kar ti pišeš v bistvu velja bolj za manjša podtjetja. Pri večjih podjetjih je redkeje en sam lastnik in se v bistvu pogovarjamo samo o dobičku na dividende. Tam lastniki niti nimajo možnosti (oziroma so pri tem zelo omejeni), da bi bi si izplačali dobiček preko plače.

Tudi pri plači si sicer v bistvu obdavčen 2x. Najprej prispevki, potem pa še davek. Po svoje podobno primeru, ki ga omenjaš.

Za primer, o katerem govoriš ti, pa bo lastnik še vedno imel možnost, da si izplača kot plačo. Bo pač ocenil, kaj se mu bolj splača.

Se pa strinjam, da je v bistvu še preveč neznank, da bi se dalo vse skupaj točno ocenit.

jernejl ::

JA23 je izjavil:

Tudi pri plači si sicer v bistvu obdavčen 2x. Najprej prispevki, potem pa še davek. Po svoje podobno primeru, ki ga omenjaš.

Ne razumem, po kakšnem ključu je davek podoben prispevku? Pri prispevkih dobiš zdravstveno zavarovanje in pokojnino.

Nekako tako, kot da bi midva obadva kupila stanovanje. Jaz bi ga dobil brez težav, tebe bi pa nategnili in ne bi dobil ničesar, kljub temu, da si ga plačal. Najina primera sta po svoje torej podobna. Oba sva kupila stanovanje. Jaz sem ga dobil, ti pa ne.

J.McLane ::

Saj od davka pa dobiš infrastrukturo, šolstvo, policijo, gasilce... v bistvu je davek tudi prispevek, samo da ni ciljno označeno kam točno bo šel.

Problem davčne reforme ali že samih govoric o davčni reformi je to da podjetja začnejo računat in razmišljat o selitvi, ne vem morda bi sem jim selitev v tujino splača že lani po obstoječem zakonu, pa o tem pač ni nihče razmišljal, taka reforma pa če na koncu ni nič kaj dosti drugačna pa naredi škodo že samo zaradi negativnega prizvoka.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

jernejl ::

J.McLane je izjavil:

Saj od davka pa dobiš infrastrukturo, šolstvo, policijo, gasilce... v bistvu je davek tudi prispevek, samo da ni ciljno označeno kam točno bo šel

Razlika je precejšnja. Če jaz plačujem prispevek, ti pa namesto tega davek, boš ti financiral gasilca zase in zame, pokojnino in zdravstveno zavarovanje pa bom imel samo jaz.

J.McLane ::

Seveda razlika je, ampak ne tako velika, konec koncev se na koncu leta če kje kaj manjka gliha na tak ali drugačen način. Ne vem a se to upošteva v rebalans proračuna a so prispevki za pokojnino in zdravstvo zmeraj čisto ločeni?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

samotest ::

jernejl je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Saj od davka pa dobiš infrastrukturo, šolstvo, policijo, gasilce... v bistvu je davek tudi prispevek, samo da ni ciljno označeno kam točno bo šel

Razlika je precejšnja. Če jaz plačujem prispevek, ti pa namesto tega davek, boš ti financiral gasilca zase in zame, pokojnino in zdravstveno zavarovanje pa bom imel samo jaz.


Tako zavarovanje je res na osebo, ampak koristi iz njega pa ne. V Sloveniji so vse osnovne zadeve porazdeljene in so torej de facto davki. Ko jaz vplacujem za svojo pokojnino, bo imelo koristi se nekaj normirancev zraven, ker ti garantiram, da oni ne bojo vlekli pokojnine iz svojih prispevkov, ker tega ne bo za pizzo in kokakolo.

Da placas osebno in koristis le osebno (korist je le osebna) so le izbirne zadeve, kot je drugi pokojninski sklad, zavarovanje hise, ipd. , ne pa tej 'prispevki'.

JA23 ::

J.McLane je izjavil:

Saj od davka pa dobiš infrastrukturo, šolstvo, policijo, gasilce... v bistvu je davek tudi prispevek, samo da ni ciljno označeno kam točno bo šel.

Problem davčne reforme ali že samih govoric o davčni reformi je to da podjetja začnejo računat in razmišljat o selitvi, ne vem morda bi sem jim selitev v tujino splača že lani po obstoječem zakonu, pa o tem pač ni nihče razmišljal, taka reforma pa če na koncu ni nič kaj dosti drugačna pa naredi škodo že samo zaradi negativnega prizvoka.


Za zadnjim delom se strinjam. Problem je še posebej pereč, ker veliko znanih podjetnikov (Akrapovič, Boscaroli...) to še podpihujejo s svojimi izjavami. No, sej mogoče celo upravičeno. To težko ocenim, čeprav se je na veliko govorilo o nekih subvencijah s strani države. Ampak to je spet druga debata.

Sem pa prepričan, da je namenj njihovih izjav le pritisk na politike. Kar se spet, da debatirat, če je sploh narobe ;) vse je relativno.

Glede prispevkov in davkov pa ne bi nadaljeval. Z vidika pogovara, ki sva ga imela z J.Mclane, je pač meni podobno.

Bom raje počasi nehal s tem, itak tema ni temu namenjena.

Mato989 ::

jernejl je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Saj od davka pa dobiš infrastrukturo, šolstvo, policijo, gasilce... v bistvu je davek tudi prispevek, samo da ni ciljno označeno kam točno bo šel

Razlika je precejšnja. Če jaz plačujem prispevek, ti pa namesto tega davek, boš ti financiral gasilca zase in zame, pokojnino in zdravstveno zavarovanje pa bom imel samo jaz.


To je laž... Koliko ljudi je za sebe vplačevalo pokojnino in so umrli in niso svojci nič dobili od tega... To da kao plačujes za sebe bi bilo ok samo ce bi slo v dediscino... Pa ne gre torej je pac obvrzno zavarovanje pa se oni mi ga dolocajo ce bi bil samo prostovoljni steber bi po smrti podedovali sorodniki kar bi bilo super
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nurmaln ::

JA23 je izjavil:

Jaz mislim, da jim tega ne bo uspelo speljati in je to samo populistična fora.

Sicer bi pa načeloma podpiral tako ureditev. Sicer ne vem, če je to taprava tema za to debato, pa vendarle:
Zavedati se moramo, da ima majhen odstotek najbogetejših v rokah veliko večino kapitala. Oni po moje prejemajo večino svojih dohodkov iz naslova kapitala in so obdavčeni po veliko nižji stopnji kot ostali. Je to pošteno?


Ja, je pošteno.
Vsak kapital ima nek (daljni) izvor v delu. To pomeni da je vsak kapital že bil obdavčen vsaj toliko kot delo. Če ima večino kapitala v rokah 10% ljudi, ali 1% ljudi ali 100 ljudi, kaj ima to veze? Dokler niso nikomur ukradli potem je pošteno.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

jernejl ::

Mato989 je izjavil:

jernejl je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Saj od davka pa dobiš infrastrukturo, šolstvo, policijo, gasilce... v bistvu je davek tudi prispevek, samo da ni ciljno označeno kam točno bo šel

Razlika je precejšnja. Če jaz plačujem prispevek, ti pa namesto tega davek, boš ti financiral gasilca zase in zame, pokojnino in zdravstveno zavarovanje pa bom imel samo jaz.


To je laž... Koliko ljudi je za sebe vplačevalo pokojnino in so umrli in niso svojci nič dobili od tega...

Približno toliko, kot jih je živelo (in prejemalo pokojnino) dlje, kot živi povprečen državljan.

Višina pokojnine je pa seveda precej odvisna od prispevkov (trajanje in višina), ki jih vplačuješ. To, da je kar vse enako in se vse prerazporedi, niti približno ni res. Če bi bilo, bi tisti, ki ne plačujejo prispevkov, imeli enake pokojnine kot tisti, ki so plačevali visoke prispevke. Pa se morajo eni zadovoljiti s socialno podporo, drugi pa dobijo petkrat več.

JA23 ::

nurmaln je izjavil:

JA23 je izjavil:

Jaz mislim, da jim tega ne bo uspelo speljati in je to samo populistična fora.

Sicer bi pa načeloma podpiral tako ureditev. Sicer ne vem, če je to taprava tema za to debato, pa vendarle:
Zavedati se moramo, da ima majhen odstotek najbogetejših v rokah veliko večino kapitala. Oni po moje prejemajo večino svojih dohodkov iz naslova kapitala in so obdavčeni po veliko nižji stopnji kot ostali. Je to pošteno?


Ja, je pošteno.
Vsak kapital ima nek (daljni) izvor v delu. To pomeni da je vsak kapital že bil obdavčen vsaj toliko kot delo. Če ima večino kapitala v rokah 10% ljudi, ali 1% ljudi ali 100 ljudi, kaj ima to veze? Dokler niso nikomur ukradli potem je pošteno.


To da niso nikomur pokradli bi se dalo debatirat. Če gledaš, kakšna so nekatera pravila, bi marksikdo to enačil s krajo.

Mato989 ::

jernejl je izjavil:

Mato989 je izjavil:

jernejl je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Saj od davka pa dobiš infrastrukturo, šolstvo, policijo, gasilce... v bistvu je davek tudi prispevek, samo da ni ciljno označeno kam točno bo šel

Razlika je precejšnja. Če jaz plačujem prispevek, ti pa namesto tega davek, boš ti financiral gasilca zase in zame, pokojnino in zdravstveno zavarovanje pa bom imel samo jaz.


To je laž... Koliko ljudi je za sebe vplačevalo pokojnino in so umrli in niso svojci nič dobili od tega...

Približno toliko, kot jih je živelo (in prejemalo pokojnino) dlje, kot živi povprečen državljan.

Višina pokojnine je pa seveda precej odvisna od prispevkov (trajanje in višina), ki jih vplačuješ. To, da je kar vse enako in se vse prerazporedi, niti približno ni res. Če bi bilo, bi tisti, ki ne plačujejo prispevkov, imeli enake pokojnine kot tisti, ki so plačevali visoke prispevke. Pa se morajo eni zadovoljiti s socialno podporo, drugi pa dobijo petkrat več.


Ja samo mene ne zanima druga familja... če je moj foter živel do 60tega kot direktor in vplačal not 200 jurijev prispevkov in od tega črpa en lolek iz Prekmurja ali primorske ot mene ne zanima, jaz sem neto v minusu =) Če bi pa bil individualni steber, bi pa jaz dobil 200 jurijev ker je foter umrl pri 60tih in ni počrpal nič in zato je bismarc roparski sistem period.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nurmaln ::

JA23 je izjavil:

nurmaln je izjavil:

JA23 je izjavil:

Jaz mislim, da jim tega ne bo uspelo speljati in je to samo populistična fora.

Sicer bi pa načeloma podpiral tako ureditev. Sicer ne vem, če je to taprava tema za to debato, pa vendarle:
Zavedati se moramo, da ima majhen odstotek najbogetejših v rokah veliko večino kapitala. Oni po moje prejemajo večino svojih dohodkov iz naslova kapitala in so obdavčeni po veliko nižji stopnji kot ostali. Je to pošteno?


Ja, je pošteno.
Vsak kapital ima nek (daljni) izvor v delu. To pomeni da je vsak kapital že bil obdavčen vsaj toliko kot delo. Če ima večino kapitala v rokah 10% ljudi, ali 1% ljudi ali 100 ljudi, kaj ima to veze? Dokler niso nikomur ukradli potem je pošteno.


To da niso nikomur pokradli bi se dalo debatirat. Če gledaš, kakšna so nekatera pravila, bi marksikdo to enačil s krajo.


Kazenski zakonik RS, 2. člen:
Nikomur ne sme biti izrečena kazen ali druga kazenska sankcija za dejanje, ki ga zakon ni določil kot kaznivo dejanje, še preden je bilo storjeno, in za katero ni bila z zakonom predpisana kazen ali druga kazenska sankcija.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

Rima0 ::

Odločil sem se za mesečno varčevanje v ETFjih, in sicer 200-300€. Še vedno izbiram med DeGiro in IB, sem pa bolj nagnjen k izbiri DeGira.
1. Me pa zanima kako dokazujete lasništvo kupljenih ETF. Nikjer nisem zasledil ali mi DeGiro pošlje kakšno uradno potrdilo? Našel sem le kdo so regulatorji.
Pač strah ni odveč, da bi stran ukinili čez noč jaz pa ne morem dokazovat lastništva in prenos na drugega posrednika.
2. "Every calendar month, the first trade executed in an ETF of the "Free ETF Selection" is free of charge
regardless of size and direction as long as it does not lead to a short position." Če prev razumem recimo 5.10. ter nato 4.11. opravim nekup brez stroškov ali more bit 5.10. ter 5.11.?
3. Če se registriram na irskega ter kupim nekega ETF, ki ni na listi free in je v dolarjih, plačam stroške 2€ + menjava €/$ +2,5€ letno za tujo borzo. Ali je še kakšen skrit strošek, ki sem ga spregledal? A je teh 2,5€ letno na borzo ali na delnico?

JA23 ::

Rima0 je izjavil:

Odločil sem se za mesečno varčevanje v ETFjih, in sicer 200-300€. Še vedno izbiram med DeGiro in IB, sem pa bolj nagnjen k izbiri DeGira.
1. Me pa zanima kako dokazujete lasništvo kupljenih ETF. Nikjer nisem zasledil ali mi DeGiro pošlje kakšno uradno potrdilo? Našel sem le kdo so regulatorji.
Pač strah ni odveč, da bi stran ukinili čez noč jaz pa ne morem dokazovat lastništva in prenos na drugega posrednika.
2. "Every calendar month, the first trade executed in an ETF of the "Free ETF Selection" is free of charge
regardless of size and direction as long as it does not lead to a short position." Če prev razumem recimo 5.10. ter nato 4.11. opravim nekup brez stroškov ali more bit 5.10. ter 5.11.?
3. Če se registriram na irskega ter kupim nekega ETF, ki ni na listi free in je v dolarjih, plačam stroške 2€ + menjava €/$ +2,5€ letno za tujo borzo. Ali je še kakšen skrit strošek, ki sem ga spregledal? A je teh 2,5€ letno na borzo ali na delnico?


1. Tole z lastništvom tudi mene malo moti. Ne vem, če se kje da dobiti to potrdilo; tako da tudi mene zanima.
2. Važno je, da ni v istem mesecu.
3. Ti ne znam točno povedati, ker vlagam pretežno v free. Ko pa sem enkrat tako kupil, je bilo 2€ + letna borzna provizija.

Generalno, pa se lahko obrneš tudi na njihov support. Meni so do sedaj kar lepo odgovorjali.
Upam, da ti bo tole v pomoč. :)

Če ni skrivnost, pa me zanima, v katere ETF boš vlagal.

sandy ::

Natisneš si lahko pdf- letno poročilo ali stanje vsakega dne posebej.

Koledarski mesec je od prvega do zadnjega v mesecu.

Rima0 je izjavil:

A je teh 2,5€ letno na borzo ali na delnico?

na borzo

Rima0 ::

Nagledane imam:
ISIN IE00B4L5Y983
ISIN IE00B3XXRP09

Pa nekako zanimljivi:
ISIN IE00BYZK4552
ISIN US78464A5810
ISIN US9229087690

Sem pa tudfi našel odgovor na 2. strani, ne vem kako sem pspregledal tako velikega posta:

- če kupiš ETF za 100k pri tujem posredniku (Degiro), ki kasneje bankrotira; pa je posrednik deloval pravilno, potem se tvoji ETFji prestavijo nekemu drugemu posredniku (npr. neka nizozemska BPH), kar pa na samo vrednost ETF ne vpliva - nate vplivajo le dodatni stroški od novega posrednika

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rima0 ()

Rima0 ::

Danes odprl račun na DeGiro, odprl sem Basic. Vrjetno sem spregledal kje sem imel za izbrat Custody. Se da nekako zamenjat na Custody account ali morem novega odpret?

GizmoX ::

Rima0 je izjavil:

Danes odprl račun na DeGiro, odprl sem Basic. Vrjetno sem spregledal kje sem imel za izbrat Custody. Se da nekako zamenjat na Custody account ali morem novega odpret?
Poglej pod Account information - Logged in as Ime Priimek - CUSTODY, (Adjust).
Account information - Account details - Account type = Custody (Change Profile).
Tako je pri meni.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Rima0 ::

Poglej pod Account information - Logged in as Ime Priimek - CUSTODY, (Adjust).
Account information - Account details - Account type = Custody (Change Profile).
Tako je pri meni.


To sem že včeraj vse preklikal in lahko izbiram le med, Basic, Active in Trader Account.
Sem že odprl nov račun, tokrat Custody le čakam na potrditev nakazila in odgovor, če je možno prenakazat denar iz enega računa na drugega ter, da mi Basic zaprejo.

Ta izbira Basic ali Custody je res malce nerodno, če ne veš, da moreš kliknit na modro povezavo.

JA23 ::

Kaj točno pa je razlika med custody in basic računom?

Rima0 ::

JA23 je izjavil:

Kaj točno pa je razlika med custody in basic računom?


A Custody profile is different from a Basic profile in that the securities are held separately from the lending pool of DEGIRO clients’ securities and are thus unable to be loaned to third parties.

V teoriji je to edini način, da če gre karkoli narobe z DeGirom dobimo naše naložbe nazaj oz. njegovi regulatorji so dolžni naše naložbe premestit na drugo borzno hišo. Če to drži še v praksi lahko mirno spimo tudi z miljonskimi vložki.

Utk ::

V teoriji je tudi basic profil v glavnem na varnem, razen za tist del, ki je posojen drugam.

Mato989 ::

Pa maš ti kaj od tega če Degiro posoja tvoje delnice? :D
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nejcb1 ::

Hm, meni na Degiro ob registraciji pravi, da ne sprejema IBAN-a kartice iz Slovenije. Je še komu to javilo oz. kakšna je rešitev?

GizmoX ::

nejcb1 je izjavil:

Hm, meni na Degiro ob registraciji pravi, da ne sprejema IBAN-a kartice iz Slovenije. Je še komu to javilo oz. kakšna je rešitev?
Si šel na degiro.ie?
Napiši jim e-mail in jih vprašaj.

Rešitev "malo naokoli" je sicer, da si urediš N26 račun (dobiš nemški račun in kartico), ter odpreš trgovalni račun pri degiro.de (če je jezik ne moti oz. ti stran avtomatsko prevede npr. Chrome).
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Mr_Globus ::

Jaz imam irskega, nakazujen z n26 brez problema (ker je moj edini trr)

nejcb1 ::

Ja, sem jim pisal in pravijo tole "Please be aware that in order to register an account with us you must have residency in one of our accepted countries. The list of these countries can be found on our website. ". Na strani seveda ni Slovenije. Očitno so to opcijo pred časom zaprli, glede na to, da vas je kar nekaj brez problemov registriralo račun.

@GizmoX in @Mr_Globus, hvala. Bom odprl N26 :).

smoke ::

To z registracijo na degiru in stalnim naslovom v Sloveniji tudi mene zanima. Kaj ste ostali izbrali kot državo stalnega prebivališča? Slovenije ni na seznamu.

smoke ::

Pa še eno vprašanje: na kateri degiro strani (AT, DE, IE ?) je za slovenca najbolj smiselno odpret račun in zakaj?
««
5 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752180969 (4188) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172632 (732) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144361 (9064) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222482 (1223) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513599 (9451) zelenizmaj

Več podobnih tem