» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
4 / 33
»»

CoreySteel ::

Ja, viša se vrednost, ker sam sklad dokupuje delnice, tako da ni obdavčljivo, vsaj kakor sem jaz razumel zakon, ko sem nazadnje bral.
Twitter: @CoreySteel_

jeti51 ::

Saj zakon je kar jasen po mojem mnenju, hudič se lahko skriva v izvedbi s strani sklada. :)

Namreč marsikateri sklad ponuja "avtomatično reinvestiranje dividend", pa to v praksi pomeni zgolj avtomatičen nakup novih točk iz denarja, ki bi sicer šel za izplačilo dividend. Ker denar od dividend ne pride na račun, marsikdo zmotno misli, da mu ni potrebno plačati nič davka.

Poznaš morda še kakšen obvezniški ETF, ki počne podobno in investira v EUR-denominirane obveznice?

CoreySteel ::

Bolj ubogo vse skupaj, nekaj pa jih je:
https://www.justetf.com/uk/find-etf.htm...
Twitter: @CoreySteel_

JA23 ::

@CoreyStell

Hvala za vse odgovore. Zdaj moram stvari malo proučiti in se odločiti. :)

JA23 ::

Sem opravil prvi nakup na Degiru.
ISHARES CORE MSCI WORLD UCITS

Edino ni mi jasno, zakaj so mi zaračunali transaction fee. In to dvakrat. Enkrat 2EUR in drugič 0.02 EUR.
A ne bi moral imeti eno transakcijo brezplačno?

Sicer pa imam ogledane te indekse
iShares Public Limited Company iShares MSCI Emerging Markets UCITS ETF disI
iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETFG
iShares Core MSCI World UCITS ETFG
iShares Automation & Robotics UCITS ETFD
iShares Digitalisation UCITS ETFD

Nekako sem razmišljaj, da bi vsak mesec vložil v enega od njih in pač rotiral.

CoreySteel ::

Hmm, si sigurno kupil pravega? Torej IWDA IE00B4L5Y983?
Nekam čudno si tudi kopiral ta druga imena, bolje da pišeš ISIN-e, da ne bo prišlo do napak.
Twitter: @CoreySteel_

JA23 ::

Tole so mi poslali iz supporta:
https://www.degiro.ie/fees/commission-f...

Če tole prav berem, je brez feeja le v primeru nakupa nad 1000 EUR. Je to res?

iShares Public Limited Company iShares MSCI Emerging Markets UCITS ETF dis I IEEM / IE00B0M63177
iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF G CSSX5E / IE00B53L3W79
iShares Core MSCI World UCITS ETF G SWDA / IE00B4L5Y983
iShares Automation & Robotics UCITS ETF D RBOT / IE00BYZK4552
iShares Digitalisation UCITS ETF D DGTL / IE00BYZK4883

Sem posodibil seznam še z kodami.
Očitno bi vsaj en moral biti taprav.

Slo-One ::

@JA23
Na tej isti strani odpri PDF - kjer piše:

Every calendar month, the first trade executed in an ETF of the "Free ETF Selection" is free of charge
regardless of size and direction as long as it does not lead to a short position.


Torej zastonj je vsako naročilo ni odvisno od velikosti le da je iz seznama in 1. v mesecu.
Pol pa še dalje piše,
the order value is greater than 1000 EUR (or USD)
to pa je mišljeno, da vsako nadaljno naročilo tega istega sklada v tem mesecu je zastonj če je po vrednosti večje od 1000 EUR / USD.

CoreySteel ::

Kupil si SWDA, torej predvidevam da iz kake londonske borze in še v drugi valuti, zato dva fee-ja. Zastonjski ETF je samo na amsterdamski borzi. Pravilo 1000 EUR je tako, da prvi nakup v mesecu s tega spiska je VEDNO zastonj, če pa dokupuješ v istem mesecu, mora biti pa ta drugi nakup potem nad 1000 EUR, da je tudi zastonj.

Glej da kupuješ čim več ETF-jev z iste borze, saj moraš za vsako na kateri trguješ drugače plačati 2,50 EUR letno. Da najdeš res samo zastonjske, v dropdown meniju pod "Type" izberi "Trackers (Free)".

IEEM / IE00B0M63177 - isto zastonj le na amsterdamski. Dividende delijo četrtletno, tako da boš moral na koncu leta oddati prijavo na FURS in plačati davek.
CSSX5E / IE00B53L3W79 - CSSX5E je milanska borza, pazi na dodatne fee-je.
RBOT / IE00BYZK4552 - zanimiv ETF, thx :)
DGTL / IE00BYZK4883 - švicarska borza.

Glede na to, da imaš v teoriji samo dva zastonjska in precej različnih borz, boš za ETF-je plačeval relativno visoke fee-je. Malo si preračunaj, koliko ti dejansko letno pride vse skupaj. Mislim, sej če bodo YoY gaini 20%, potem se niti ne bo poznalo :D
Twitter: @CoreySteel_

JA23 ::

Aha. Olitno nisem bil dovolj pozoren na borzo, na kateri sem kupil. Sicer piše v navodilih, ampak sem bil površen. Vsaka šola nekaj stane.

Pa očitno bom moral to malo bojl preučiti. Se bom še enkrat lotil, pa pripravim nov seznam.

Hvala vsem za pomoč.

sandy ::

Zdravo,

imam vprašanja glede tujega obdavčenja ETF:

kako je z domicilom ETF in davki? Ali je pomembno, kakšen je domicil (IE, LU, DE, FR,..), če so v ETF le evropske delnice? Za ETF z ameriškimi delnicami vem, da imajo tisti z IE domicilom avtomatsko priznano 50% olajšavo na davek na dividende v primerjavi z LU. Kako pa je z DE, FR?

Ali je v kateri od dežel v veljavi stamp duty?
Kako je z obdavčenjem dividend za nerezidente? V USD in Franciji je davek 30%, kako je drugje (IE, LU, DE?)

Skratka:
Kater domicil je najboljši za trgovanje z ETF evropskih delnic (DAX/FTSE/ŠVICA)? Ali je pomembno, na kateri borzi (XETRA; London, Amsterdam) se trguje?
Kateri domicil pa je najboljši za trgovanje z USD/emerging/commodities/exotični ETF? Katera borza?
Je še kakšen trik, ki ga ne poznam?

Hvala

natand ::

zebra2 je izjavil:

maco-maco je izjavil:


ETF pa s 50€ mesečno nekako izpadejo.


Nizkocenovna borzna hiša Degiro omogoča nakup ETF-ov 1x na mesec brez provizije. Alternativa je evropska podružnica največjega ameriškega brokerja Interactive Brokers, LYNX, ki računa 0,09% na transakcijo, minimalno 6€. Slovenske borzne hiše imajo tudi do 10x višje provizije, računajo še ležarino, stroške vodenja računa, procesiranje dividend......

Sam sem kupil tale ETF, ki sledi indeksu razvitih trgov MSCI World in ima letno upravljalsko provizijo 0,2%. Ne izplačuje dividend (jih reinvestira), tako da ne plačuješ sproti davka na dividende. Trenutna vrednost sklada je ~9 milijard €, upravljalec je BlackRock. Manjši delež še v ETF trgov v razvoju. Seveda je smiselno vlagati dolgoročno (5-10+ let).

Močno odsvetujem vse slovenske sklade, vsi imajo namreč letno upravljalsko provizijo 2%+. Že samo s tem v 20 letih izgubiš (oz daš upravljalcu) 44%, v 30 letih pa kar 73% investicije v primerjavi z zgornjim ETFom (grafični prikaz), da ne govorim o vstopnih in izstopnih stroških, stroških vodenja ipd.

Za več informacij priporočam skupnost https://www.reddit.com/r/eupersonalfina...


Na novo registrirala na Degiro.ie... prebiram pa na Redditu naslednje ... https://www.reddit.com/r/investing/comm...
Kaj to pomeni za nas?

CoreySteel ::

Ravnokar nabavil iShares ETF-je, tako da očitno ni sprememb?
Sem moral pa pred novim letom še enkrat s potnim listom potrditi, da sem Slovenec.
Twitter: @CoreySteel_

natand ::

Ok, potem bom očitno lahko kupovala ETF-je, sprovedem transakcijo in potem upam na najboljše!
Hvala za pomoč.
P.S. kakšen namig glede dotičnih ETF-jev, kaj bi se dolgoročno splačalo? ;)

CoreySteel ::

Jaz ne kompliciram preveč. MSCI World + EM + STOXX.
Twitter: @CoreySteel_

natand ::

CoreySteel je izjavil:

Jaz ne kompliciram preveč. MSCI World + EM + STOXX.

To mi je všeč! :)
THX

erkgheoruugh ::

Nekje sem uejl, da naj bi zaradi brexita rok podaljšali za 30 mesecev tik pred zdajci, ampak sedaj ne najdem več tistega tvita. Lahko pa tudi, da sem narobe razumel.

CoreySteel je izjavil:

Jaz ne kompliciram preveč. MSCI World + EM + STOXX.

A v obveznicah pa nimaš nič?

Zgodovina sprememb…

CoreySteel ::

Ne, nobene potrebe zaenkrat. Še prekmalu zame :)
Twitter: @CoreySteel_

igors ::

Zdravo,
na novo sem se registriral na irski Degiro in imam vprašanje kaj se navede v UPN obrazec v polja refeneca in naslov degira. Sprašujem zato ker je IBAN irski naslov Degira pa sem našel samo nizozemski naslov.

hvala. LP

CoreySteel ::

Tako je, vpišeš irski IBAN in nizozemski naslov. Reference ni (NRC).
Pričakuj pa da boš morda moral poslati še "dokaz" o transakciji na mail, vsaj jaz moram vsakič, ko naredim deposit.
Twitter: @CoreySteel_

igors ::

ok, hvala.

Mr_Globus ::

CoreySteel je izjavil:

Tako je, vpišeš irski IBAN in nizozemski naslov. Reference ni (NRC).
Pričakuj pa da boš morda moral poslati še "dokaz" o transakciji na mail, vsaj jaz moram vsakič, ko naredim deposit.


Butasto majo to ja 😩

Sem veckrat vprasal zakaj, pa vedno drugacen neumen izgovor. Nekaj casa sem mel taljanski Degiro, in tega tam ni

JA23 ::

Jaz sem tudi registriran na irskem degiru in tudi od mene tudi vsakič zahtevajo potrdilo, ko pošljem nakazilo.
Pa me zanima, ali je potrebno pošiljati to potrdilo tudi, če si registriran na Degiru iz kakšne druge države (redimo Nemčija, Avstrija, Italija...). Imam morda kdo kakšne izkušnje s tem?

Dodatno me tudi zanima ali je možno prenesti svoj račun iz irskega na (recimo) nemškega.

natand ::

JA23 je izjavil:

Jaz sem tudi registriran na irskem degiru in tudi od mene tudi vsakič zahtevajo potrdilo, ko pošljem nakazilo.
Pa me zanima, ali je potrebno pošiljati to potrdilo tudi, če si registriran na Degiru iz kakšne druge države (redimo Nemčija, Avstrija, Italija...). Imam morda kdo kakšne izkušnje s tem?

Dodatno me tudi zanima ali je možno prenesti svoj račun iz irskega na (recimo) nemškega.


A reference pa nikoli ne vpišeš pri nakazilu? Ker je niti ne ponudijo v opciji.

+ mene tudi vse to zanima!

JA23 ::

Mislim, da ne vpisujem reference. Samo številko računa.

sandy ::

Na degiro.de (nemški) se je treba legitimirat le ob prvi prijavi- odprtju računa, kasneje pa ne več. Morda je drugje potrebno pošiljat potrdila, ker imate bančne račune v ˝tujini˝ (Sloveniji)? Jaz za degiro.de uporabljam nemško banko n26.

Referenc se ne vpisuje, ker je št. TRR vezana na uporabniški račun pri degiro, tudi vsa izplačila grejo samo na ta TRR. Moram jih pohvalit, nakazilo je naslednji dan na TRR, brez provizije. Fino je še, ker so nizki stroški poslovanja za xetro + ni letnega pavšala za aktivnosti na nemških borzah. Uprabniški vmesnik je einfach, basic german will do, support je tudi v angleščini.

JA23 ::

Moram potem vprašat na support, ali obstaja možnost prenosa na nemški degiro. Sam namreč tudi uporabljam n26.
Ampak glede na to, da je tudi Nemčija tujina za Irsko, bi to res znal bit razlog.

@sandy: hvala za info. A uporabniški vmesnik je pa samo nemški? Ni možnosti angleškega vmesnika?

J.McLane ::

Jaz mam že ene 10 let Vitrade, bivši E-trade. Določene zadeve imajo prevedeno v slovenščino, včasih se je dalo odpreti preko GBD, danes mislim, da ni potrebe.

Vmesnik ni ne vem kako prijazen in ni ravno za day-trading, za dolgoročne naložbe je pa čist ok.

Zanima me če ste kaj prijavljali te račune odprte v tujini? Kolikor sem bral trgovalnih računov ni potrebno prijaviti FURSu, samo v bistvu imaš odprto normalno IBAN številko, pri eni izmed bank.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Tilen ::

Prijaviti moraš samo IBAN.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

sandy ::

... samo nemški.

Mr_Globus ::

JA23 je izjavil:

Jaz sem tudi registriran na irskem degiru in tudi od mene tudi vsakič zahtevajo potrdilo, ko pošljem nakazilo.
Pa me zanima, ali je potrebno pošiljati to potrdilo tudi, če si registriran na Degiru iz kakšne druge države (redimo Nemčija, Avstrija, Italija...). Imam morda kdo kakšne izkušnje s tem?

Dodatno me tudi zanima ali je možno prenesti svoj račun iz irskega na (recimo) nemškega.


Pri italjanskem sigurno ni blo potrebnih dodatnih dokazil, ampak sem raje na Irskem zaradi davkov (Italjanom pač ne zaupam :P)

CoreySteel ::

Tako je ja, dokazila moramo pošiljat ker delamo transakcije iz slovenskega na irski račun.
Twitter: @CoreySteel_

hp98 ::

Mislite, da se splača KBC Life Invest Fund Security NLB Vita Asia 1 (https://www.nlbvita.si/uploads/doc/vita... ? Imam naložbo od prejšnjega sklada, ki pa je dospel in padel v ta sklad. Bi se splačalo to obdržat (imam še dobro leto do 10 let)?

igors ::

Zanima me koliko časa rabi irski degiro od vašega maila o opravljeni transakciji do tega da dejansko imate denar na platformi. Jaz čakam sedaj 2 dni.

JA23 ::

Po mojih kratkih izkušnjah od nekaj ur do nekaj dni.

sandy ::

Iz nemškega TRR na nemški degiro naslednji dan, v obratni smeri prav tako

CoreySteel ::

igors je izjavil:

Zanima me koliko časa rabi irski degiro od vašega maila o opravljeni transakciji do tega da dejansko imate denar na platformi. Jaz čakam sedaj 2 dni.

V zadnjem letu je bilo pri meni še vedno isti dan. Sej odgovorili so ti "thank you for your email"? Pa tudi ko je deposit narejen, dobiš mail.

sandy je izjavil:

Iz nemškega TRR na nemški degiro naslednji dan, v obratni smeri prav tako

Spraševal je glede na mail o dokazilu za transakcijo.
Twitter: @CoreySteel_

sandy ::

Nemški degiro pošlje generičen mail, da je bil priliv in da je na voljo, brez datumov transakcije, zneskov,..

Mit freundlichen Grüßen

...aja, zdej štekam, on mora poslat mail, da je nakazal... Sorry

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sandy ()

CoreySteel ::

Jp :)
Twitter: @CoreySteel_

hp98 ::

Mislite, da se splača vlagati v NLB investicijske sklade Azija?

CoreySteel ::

Definiraj splača. Napram ETF-jem, o katerih se tukaj menimo zadnje čase, niti slučajno ne. (Pre)visoke manadžerske provizije, vstopni/izstopni stroški, ...
Twitter: @CoreySteel_

J.McLane ::

Kaj je narobe z življenskim NLB Azija:
- 0,5% upravljalske provizije na četrtletje ali dobrih 2% letno ali 20% na 10 let.
- garancija proti izgubi se dobro sliši ampak ne pride poceni
- vstopne storške pri življenskih zavarovanjih se zelo skriva, včasih je bilo tako da je prvih nekaj let teh stroškov zelo veliko, boš pa zelo težko prišel do podatka
- ko imaš sredstev enkrat več kot je izplačilo zavarovanja v primeru smrti (npr. po 8 letih) je v bistvu brezveze da gre za zavarovanje, če bi imel klasično naložbo bi dediči itak dobili celoto.
- imam Triglav naložbeno 12 let in odkupna vrednost je 230€ nižja kot je stanje sredstev, verjetno še en droben tisk. Če preračunam sem v 12 letih dal notri nekaj manj kot 4,5k € odkupna vrednost je pa 5,5k €, koliko so v povprečju naredili delniški trgi od 2005 do danes? 100%?

Ne vem no, če imaš enkrat nek kapital našparan oz. nimaš dolgov, ki bi jih ob tvoji smrti morali poravnati tvoji bližnji, potem ne vidim neke prednosti v taki vrsti naložbe.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

nurmaln ::

J.McLane je izjavil:

Kaj je narobe z življenskim NLB Azija:
- 0,5% upravljalske provizije na četrtletje ali dobrih 2% letno ali 20% na 10 let.


Narobe je to da se nisi vprašal kaj 0,5% na četrtletje pomeni dolgoročno (hint: ni 20% na 10 let). Če želiš zelo na hitro: klik
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

J.McLane ::

Jah mal pozno je blo :D
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Aquinas ::

Ali kdo ve kako delujejo stroški pri Degiru? Trenutno imam odprt basic račun na .de. Vlagal bi v ETF, ki so pri degiru 1x mesečno oproščeni plačila vstopnih stroškov, vendar ti kotirajo na amsterdamski borzi. Vem pa, da moraš za vsako borzo posebej plačevati stroške. Moram toraj za maksimalno optimizacijo odpreti račun na degiro.nl? V vsakem primeru moram trenutni račun zapreti, sem zajebal in bi raje imel custody račun.

GizmoX ::

Aquinas je izjavil:

Ali kdo ve kako delujejo stroški pri Degiru? Trenutno imam odprt basic račun na .de. Vlagal bi v ETF, ki so pri degiru 1x mesečno oproščeni plačila vstopnih stroškov, vendar ti kotirajo na amsterdamski borzi. Vem pa, da moraš za vsako borzo posebej plačevati stroške. Moram toraj za maksimalno optimizacijo odpreti račun na degiro.nl? V vsakem primeru moram trenutni račun zapreti, sem zajebal in bi raje imel custody račun.
Verjetno to nima veze, sicer pa preveri na .nl in .de, ali imata enak seznam brez-provizijskih ETF-jev, oz. ali je tvoj željeni ETF tudi na seznamu na .de.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GizmoX ()

Mr_Globus ::

Za 2,5€ letno se ne splača, razen če nemščina ni problem

akos3 ::

Pozdravljeni.

Imam eno vprašanje.
Ker sem to leto prodajal etf-e na degiru, bom moral izpolniti napoved.
Napoved za dobiček od odsvojitve vred. papirjev ni problem.
Sem pa tudi dobil eno dividendo.

ETF je bil AMUNDI ETF ES50 (FR0010908251), je bil mergan v AMUNDI ETF ES50 (LU1681047319).

No, na kratko. Kakšen tip dividende je to?

Davčni zavezanec navede v stolpcu »Vrsta dividende« šifro vrste dohodka, ki se nanaša na:
1.
dividendo (tretji odstavek 90. člena Zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 13/11 – uradno
prečiščeno besedilo, 9/11 – ZUKD - 1, 9/12 – odl. US, 24/12, 30/12, 40/12 – ZUJF, 75/12, 94/12, 96/13, 29/14 – odl. US in 50/14; v nadaljnjem besedilu: ZDoh - 2)),
2.
prekrito izplačilo dobička, določeno v zakonu, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb,
3.
dobiček, ki se razdeli v zvezi z dolžniškimi vrednos
tnimi papirji, ki zagotavljajo udeležbo v
dobičku plačnika,
4.
dohodek, dosežen na podlagi delitve čistega dobička investicijskega sklada ali delitve
prihodkov investicijskega sklada, razen dohodka, ki ga zavezanec doseže na podlagi delitve
prihodkov investicijskega sklada v obliki obresti (3. točka četrtega odstavka 90. člena
ZDoh -2).

Zdi se mi da je tip 4. Etf ima delnice podjetij euro stoxx 50 in prihodki so bazirani na podlagi prejetih dividend, ne obresti.

Hvala in Lp.

zebra2 ::

Rekel bi, da gre za tip 1, nisem pa prepričan. Lahko vprašaš tudi FURS.

BTW, zakaj nimaš rajši ETFa, ki dividend ne izplačuje in jih reinvestira? Pri LU1681047319 boš od vsakega izplačila dividend dal državi 25%. Temu davku bi se lahko izognil, če bi kupil npr IE00B53L3W79 (isti indeks, reinvestiranje dividend).

Pri letnih dividendah 3,5% ta davek povzroči 0,875% nižji letni donos -> v 30 letih je to ~28%!

Če bi danes vložil 10.000EUR, bi imel po 30 letih pri letnem donosu 7%:
LU1681047319: 59.502EUR
IE00B53L3W79: 76.123EUR.

Dejansko je razlika še večja, saj se poleg davku na dividende s tovrstnim ETFom izogneš tudi transakcijskim stroškom, ki bi jih imel pri lastnoročnem reinvestiranju izplačanih dividend.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

akos3 ::

Nisem vedel, da sklad izplačuje dividende, Amundi ima to dokumentacijo za moje pojme malo nepregledno.
Lyxor na drugi strani ima vse ok ponazorjeno z ikonami.
««
4 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752178574 (1793) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172494 (594) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143105 (7808) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222374 (1115) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513265 (9117) zelenizmaj

Več podobnih tem