» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
6 / 33
»»

pirat ::

smoke je izjavil:

To z registracijo na degiru in stalnim naslovom v Sloveniji tudi mene zanima. Kaj ste ostali izbrali kot državo stalnega prebivališča? Slovenije ni na seznamu.

Samo vprasanje: To resno vlagate denar preko spletnih platform, kjer se dejansko ne morete registrirati z resnicnimi podatki pac pa si je potrebno izmisljevati podatke kot so drzava stalnega bivalisca, ipd? Vse OK glede davcne zakonodaje?

Mr_Globus ::

Seveda se registriras s pravimi podatki...

 Degiro

Degiro

smoke ::

Je možno kasneje državo popraviti? Ob registraciji so namreč na voljo le te države:

 DeGiro

DeGiro

GizmoX ::

Zanimivo, pa res so skrčili seznam pri registraciji na .ie
Sicer izgleda, da se da po registraciji spremeniti državo:

udirač => uni. dipl. inž. rač.

smoke ::

Lahko potrdim, da to deluje. Ob registraciji izbereš kar eno državo (jaz sem izbral Avstrijo), in ko verificiraš osebni dokument ter bančni račun (ta ne sme biti slovenski, jaz imam N26), dobiš možnost spremeniti državo na Slovenijo.

nejcb1 ::

smoke je izjavil:

Lahko potrdim, da to deluje. Ob registraciji izbereš kar eno državo (jaz sem izbral Avstrijo), in ko verificiraš osebni dokument ter bančni račun (ta ne sme biti slovenski, jaz imam N26), dobiš možnost spremeniti državo na Slovenijo.
potrjujem, tudi jaz sem tako naredil.

koprive ::

Na Degiro je najcenejši brezprovizijski S&P 500 LU1681048804 Amundi S&P 500 UCITS ETF - EUR (C). Kakšni zadržki glede tega?
Je Amundi zaupanja vredna organizacija?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koprive ()

zebra2 ::

koprive je izjavil:

Na Degiro je najcenejši brezprovizijski S&P 500 LU1681048804 Amundi S&P 500 UCITS ETF - EUR (C). Kakšni zadržki glede tega?
Je Amundi zaupanja vredna organizacija?


Zakaj pa kupuješ S&P500 in ne MSCI World (IE00B4L5Y983, tudi brezprovizijski na degiro)?

Če pa imaš dober razlog za s&p500, pa raje vzemi IE00B5BMR087. Letni stroški upravljanja so 0,07% proti 0,15% pri tvojem predlogu. Večina tudi preferira fizične ETFe (tvoj je sintetični).

2€ + 0,038% provizija za nakup je dolgoročno zanemarljiva, razen če pogosto kupuješ majhne zneske. V tem primeru pa raje kupuj manj pogosto, npr po vsaj 500€ naenkrat.

BTW, ne računati, da bo promocija brezprovizijskih ETFov na Degiru trajala večno.

koprive ::

Hvala za odgovor. Moj cilj bi bil kupiti in držati vsaj za 20 let ampak se ne morem odločiti kaj.

Želel bi nekaj brez provizije in čim manjšimi stroški ampak idealnega sklada na Degiro ne najdem.

V daljšem obdobju se stroški precej poznajo. Za enkrat bi za to namenil 600EUR na tri mesece ali 200 na mesec zato mi provizije ne dišijo.

Čeprav ko malo računam se po določenem času bolj splača sklad z nižjim letnim stroškom in provizijo kot oni brez in višjimi stroški. Najboljše bi bilo oboje ampak žal ne bo šlo.

SP500 pa se po mojem laičnem opazovanju precej pokriva z World, razen tega ameriška podjetja polovico prihodka ustvarijo po svetu tako da SP500 je skoraj kot World. Mi je pa načeloma vseeno, bolj pomembni so mi stroški.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koprive ()

zebra2 ::

koprive je izjavil:


SP500 pa se po mojem laičnem opazovanju precej pokriva z World, razen tega ameriška podjetja polovico prihodka ustvarijo po svetu tako da SP500 je skoraj kot World. Mi je pa načeloma vseeno, bolj pomembni so mi stroški.


V teoriji najboljši risk-adjusted donos dosežeš s čimvečjo diverzifikacijo. MSCI World vsebuje ~1600 podjetij s 23 razvitih trgov, S&P500 pa 500 podjetij iz ZDA. Sicer trenutno res 60% teže indeksa MSCI World predstavlja ZDA in je polovica prihodkov S&P500 izven ZDA, ampak vseeno je diverzifikacija bistveno manjša. Poleg tega se v 20 letih lahko marsikaj spremeni, politična tveganja ipd.

IE00B4L5Y983 ima sicer letne stroške res 0,13 odstotne točke višje kot najcenejši s&p500 IE00B5BMR087. V 20 letih to pomeni ~2,6% razlike (nekajmesečni pričakovani donos), kar po mojem vsekakor odtehta večja diverzifikacija (posledično tudi nižja volatilnost). Sam tudi pričakujem, da bodo stroški zaradi večje konkurence v etf industriji v naslednjih letih verjetno še padli, npr IE00BKM4GZ66 se je pred kratkim pocenil z 0,25% na 0,18%. Trenutno je IE00B4L5Y983 na Degiru tudi brez provizije pri nakupu.

Na tvojem mestu bi torej kupoval IE00B4L5Y983. Ko bo portfelj dovolj velik, da bo stroškovno smiselno pa bi dodal še 10-25% emerging markets (IE00BKM4GZ66), tako bi pokril praktično celoten svetovni delniški trg. In potem seveda res vztrajal 20 let, kar ni tako enostavno kot se sliši :)

JA23 ::

Jaz imam podoben pogled kot Zebra.
Je pa to vse stvar osebnih preferenc.

koprive ::

Hvala res me veseli prebirati utemeljene odgovore. Sem resno razmišljal o IE00B4L5Y983 ampak se nisem mogel odločiti, do zdaj. Najbrž je en indeks boljši za razpršitev kot nekaj regionalnih (USA, Evropa, Azija, EM), manj možnosti da gre kaj narobe in precej bolj enostavno, kar je eden izmed pogojev za uspešno dolgoročno investiranje.

Na justetf je pri IE00B4L5Y983 zapisana valuta USD. Kaj to v praksi pomeni, a nimajo Irci evrov ? :)

zebra2 ::

koprive je izjavil:

Najbrž je en indeks boljši za razpršitev kot nekaj regionalnih (USA, Evropa, Azija, EM), manj možnosti da gre kaj narobe in precej bolj enostavno, kar je eden izmed pogojev za uspešno dolgoročno investiranje.

Na justetf je pri IE00B4L5Y983 zapisana valuta USD. Kaj to v praksi pomeni, a nimajo Irci evrov ? :)


Ja, tako tudi nimaš dela (in stroškov, davkov) z rebalancingom, ko neka regija under/outperforma.

IE00B4L5Y983 na amsterdamski borzi (EAM) kotira v evrih, tam je tudi brez provizije na degiru.

11miles ::

Hojla,
Jaz zaenkrat. Le 'lurkam' iz ozadja in nabiram infote, glede vstopa V etf sklade, me zanima sledece.
Ste vlagatelji v etfje, res pripravljeni čakati na konkretne donose cca. 20let? Iz tega sklepam da ste preskrbljeni financo do neke mere in tega denarja trenutno ne potrebujete? Nepremicnino, morda dve (eno oddajate) avto, brez kreditov z ženo, otroci že v šoli.
Imate v portfelju se kaj drugrga? Crypto, delnice, obveznice, zlato, nepremicnino?

Sprasujem vas, ker z mojimi kolegi težko pridem kam s podobno debato. Vsi bi namrec raje denar na banko pa cakat na obresti pa makar slabe, če sploh.

Hvala in ogromno uspehov v investiranju!!!

J.McLane ::

Mislim da največ pomeni ali imaš rešen stanovanjski problem ali ne in seveda ali imaš zaradi stanovanja kredit za 30 let.

Če imaš to rešeno, potem je samo vprašanje samodiscipline, ker je pač težko konkretne zneske vsak mesec dajati stran in živeti podobno kot tisti, ki ima kredit za stanovanje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

GizmoX ::

11miles je izjavil:

Ste vlagatelji v etfje, res pripravljeni čakati na konkretne donose cca. 20let?
Iz tega sklepam da ste preskrbljeni financo do neke mere in tega denarja trenutno ne potrebujete?
Nepremicnino, morda dve (eno oddajate) avto, brez kreditov z ženo, otroci že v šoli.
Imate v portfelju se kaj drugrga? Crypto, delnice, obveznice, zlato, nepremicnino?
Kaj so zate konkretni donosi? Če danes po dveh letih prodam ETF-je, zaslužim okoli 15% (z že odštetim davkom).
Koliko promilov se dandanes dobi ob vezavi na banki? 2 leti v NLB - 0,16% 8-O, 2 leti pri Gorenjski banki - 2,23% :|.

Če ti denar ne ostaja, ga ne moreš dati v varčevanje. Se pravi si moraš najprej urediti to (zmanjšati stroške / povečati prihodke).
Pri nas sta dve povprečni plači, dva otroka v vrtcu, stanovanje v najemu. Denar ostaja.

Nimava nepremičnin, 1 star avto imava dovolj, nimava kreditov, otroka ne služita denarja (delata brezplačno >:D).

Crypta, srebra in zlata imam ravno toliko, da lahko rečem, da ga imam - bolj za okras in iz interesa, kot pa zaradi donosnosti.

11miles je izjavil:

Sprasujem vas, ker z mojimi kolegi težko pridem kam s podobno debato. Vsi bi namrec raje denar na banko pa cakat na obresti pa makar slabe, če sploh.
Ja, meni so starši tudi celo mladost govorili, da pri delnicah lahko 1, 2, 3 izgubiš vse. VSE! (vezan denar na banki pa garantirano nekaj malega da nazaj). Ko se pogovarjam z vrstniki, imajo vsi vcepljen podoben strah.

Medtem nek normalen porazdeljen ETF večinoma raste. Občasno pa tudi GLOBOKO pade.
- če vloženega denarja ne potrebuješ npr. 5 let, nisi izgubil ničesar
- če vložen denar potrebuješ RAVNO takrat, ko udari kriza, si lahko tudi ob polovico
In tukaj se moraš odločiti. Če varčuješ za 2 leti, potem je to igra na srečo. Če je čez 2 leti kriza, ampak lahko počakaš par let, potem OK. Če pa želiš novorojencu čez 18 let dati drago darilo, pa je ETF verjetno pametna odločitev.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GizmoX ()

buttcrack ::

hvala za tale prispevek... imam en kupček denarja, ki je trenutno na "varnem" po starokopitnem sistemu, ampak sem mnenja, da bi se dalo iz njega precej več iztržit. Bom še malo tole spremlja in verjetno s časom kaj vprašal.

JA23 ::

Jaz podobno gledam kot Gizmo.

11miles ::

Še to..

Image sedaj ko se napoveduje neka krize kaj bolj hitre prste in prodajata kupujete, menjage sklade?
Oz. Vas mika kaj bolj drznega, v smislu 'what comes down must go up'

Srasujem tudi ker imam nekaj nalozenega v kd skladih iz alte sem vzel ven ker je šlo slabo.
Moti me lri skladih, da nisi nič bolj zavarovan kot pri delnicah. Ko pade delnica pade sklad (resda mannj) ampak ce si akriven pri delnicah lahko dosti prej odreagiraš, sploh ker bolj spremljaš ker si primoran, v skladih si bolj pasiven ampak preden se zaveš si globoko v minusu potem se ti ne splača premikat sredstev v druge podsklade, spet čakaš na rast...

Zato me zanima kam vlagate;-)

Na koncu pa slišim od soseda da je kupil stanovanje 160k, (ljubljana, ne center) in ga oddaja in dobi 500. Drug znanec kupil v mb za 40k enosobno, oddaja studentom za 250 na mesec.

Decisions, decisions...

zebra2 ::

CoreySteel ::

@11miles
Večina ki vlaga v ETF-je je pripravljena jih držati več let. To so zadeve na dolgi rok. Sploh zato, ker se z daljšim imetništvom manjša stopnja davka in se na koncu res pozna. Poleg tega so stroški majhni.

Zate pa po dveh postih vidim, da znaš biti mal "trigger happy" :) Sicer nič narobe, ampak je šansa, da si lahko narediš več škode, kot pa koristi. Skladi imajo tudi vstopne stroške, izstopne stroške, managerske stroške, mogoče tudi za menjavo podskladov? To se vse nabere.

Fora dolgoročnega varčevanja je, da ko imaš, vložiš. Pada? Vložiš. Raste? Vložiš. Ne veš ali zna pasti ali zrasti? Nima veze, vložiš. Oziroma kot je Zebra ti dal linke, "never time the market".
Twitter: @CoreySteel_

Lonsarg ::

Ja, če nisi hudo naštudiran in si za vsako odločitev izračunas statistične možnosti za dobiček/izgubo potem se NE igrat in prodajat/kupovat kar naprej, ker boš gotovo na slabšem, kot nekdo, ki bo zgolj dolgoročno na 10+ let vložil, še izmed "naštudiranih" jih precej dela izgubo. Za izničit tveganja da ne vložiš vse ob slabem trenutku pa narediš tako, da vlagaš večkrat, recimo enkrat/dvakrat na leto, vsakič prebrskaš mal ETFe kater se ti zdi ok.

Še malo pa mi odprejo račun na Lynx Broker, da začnem malo na tem delat. Lynx sem izbral ker podpirajo SLO bančni račun za razliko od Irske podružnice Degiro, za katero bi moral odpirati N26.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

11miles ::

Trigger happy ja;-)
Ker misliš da boš rešil ko gre dol, pa gre kmalu za več gor:...

Hvala za linke in mnenja.. se strinjam.

Bi se kdo od vas/se je odločil tudi za nakup nepremičnine in oddajanja, za neko ' sprotno' rento/diverzifikacijo?

GizmoX ::

11miles je izjavil:

Ker misliš da boš rešil ko gre dol, pa gre kmalu za več gor...
Bi se kdo od vas/se je odločil tudi za nakup nepremičnine in oddajanja, za neko ' sprotno' rento/diverzifikacijo?
Jaz vlagam 1-krat na mesec (ker nimam stroška ob nakupu, sicer bi verjetno pol-letno/letno).
Včasih kupim high, včasih kupim low. Večina lanskih high je relativno gledano sedaj že low.
Če pade, rad kupim - bo toliko več vredno, ko se enkrat pobere nazaj.
Če raste, rad kupim - kmalu bo vredno še več.

Glede oddajanja stanovanja morda poglej v temo Stanovanje za oddajanje - dobra naložba ali ne?.
Predvsem pa: Oddajanje stanovanja je služba, ne pasivni dohodek. To je pomembno razumeti, preden se lotiš.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

fiction ::

Jaz sem tudi na Degiru. "Dollar cost averaging" je pomoje še najboljša long-term varianta, vsak mesec kupim za enako vsoto "MSCI world" (če gre tečaj dol je to kot razprodaja, kjer ceneje kupujem). Upam da bom čez 30 let nekaj našparal za penzijo.

Mam pa vprašanje v zvezi s tem. Pred kratkim sem si nakazal gor nekaj denarja (za več mesecev - ker sem imel ravno nekaj dodatnih sredstev ter da se izognem stroškom bančnih transakcij in slučajno ne pozabim). Zdej sem pa opazil da tisti presežek ne ostane na trgovalnem računu, ampak ga spremenijo v denarni sklad ("money market fund"), sicer ker so evri z 0 % donosom, ampak ok (na banki tudi ne dobim bistveno višjih obresti). Bi se mi splačalo to pretvorit v $, ker tam pa je 2% letno? Sicer sem nakazal gor samo denar, ki ga lahko pogrešim, zato zgolj hipotetično, ampak vseeno me zanima, kaj se zgodi če bi kdaj hotel dvigniti ta sredstva? Je tudi za to tudi treba oddati drugo leto obrazec na FURS in vse? Sej vem, da je bolj pomemben "time in the market" kot "market timing", ampak vseeno nisem prepričan, če je najboljši trenutek, da vložim kar vse na enkrat (in s tem odstopam od začrtane strategije).

Lonsarg ::

Vse nikoli če nočeš gamblat:) Lahko pa malce povečaš investicijo ko tako lepo pada/stagnira zadnje leto.

A valutnega tveganja EUR/USD se pa ne bojiš ko imaš vse v World, ki je USD based? Jaz bom lih iz tega razloga vsaj 50% v neke EU ETFje dal.

zebra2 ::

Lonsarg je izjavil:


A valutnega tveganja EUR/USD se pa ne bojiš ko imaš vse v World, ki je USD based? Jaz bom lih iz tega razloga vsaj 50% v neke EU ETFje dal.


Fund base currency ne pomeni valutnega tveganja. Tudi npr emerging markets etf IE00BKM4GZ66 ima base currency USD.

Z nakupom MSCI World ETFa postaneš (posredni) delničar podjetij v tem indeksu, torej "solastnik" Appla, Nestleja, Shella, Toyote... Vrednost Toyotine tovarne je preračunano enaka v USD, EUR ali katerikoli valuti, to ni valutno tveganje.

Tvoja dejanska izpostavljenost do USD je delež prihodkov teh podjetij v USD, pri tako razpršenem indeksu kot je MSCI World, je valutno tveganje dolgoročno zanemarljivo.

https://personal.vanguard.com/pdf/ISGCM...

GizmoX ::

fiction je izjavil:

JZdej sem pa opazil da tisti presežek ne ostane na trgovalnem računu, ampak ga spremenijo v denarni sklad ("money market fund"), sicer ker so evri z 0 % donosom, ampak ok (na banki tudi ne dobim bistveno višjih obresti). Bi se mi splačalo to pretvorit v $, ker tam pa je 2% letno? Sicer sem nakazal gor samo denar, ki ga lahko pogrešim, zato zgolj hipotetično, ampak vseeno me zanima, kaj se zgodi če bi kdaj hotel dvigniti ta sredstva? Je tudi za to tudi treba oddati drugo leto obrazec na FURS in vse? Sej vem, da je bolj pomemben "time in the market" kot "market timing", ampak vseeno nisem prepričan, če je najboljši trenutek, da vložim kar vse na enkrat (in s tem odstopam od začrtane strategije).
Moje mnenje (sicer pa email na FURS nič ne stane):
Če dobroimetja ne oplemenitiš, nimaš s FURS-om kaj počet. Če pa ga oplemenitiš (2% v $? ne poznam), bi pa moral tudi FURS-u dati kos pogače (prijaviti drugo leto). Tudi, če potem novo dobroimetje vložiš v drug sklad.

Jaz tudi včasih nakažem večji znesek na Degiro, s katerim potem kasneje nakupujem vsak mesec. Neizkoriščeno dobroimetje vmes pač čaka (mesec ali dva).
udirač => uni. dipl. inž. rač.

PreviousUser ::

S slovenskim IBAN-om se ne da registrirati na Degiru?

CoreySteel ::

Zdaj je že toliko ljudi to omenilo, da se očitno res ne da več. N26 račun je rešitev v tem primeru.
Twitter: @CoreySteel_

Mato989 ::

Donos na fiat se obdavci ce je nad jurija v davcnem letu kolikor vem jaz
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

11miles ::

Takole realno gledano, Vsi ki ste že v skladih, če bi morali še enkrat na novo vstopiti na trg, bi šli zdaj v tem trenutku ali bi počakali da se malce razjadni tehnološki mehurček, brexit, zda-kitajska carina...

Razumem postopno vlaganje za zmanjšanje rizika vstopa ob /po največjem padcu.
Splih včasih ko so bili tiskani mediji edini na voljo, oz. drugi pristranski mediji, danes ko lahko preveriš skorajda vse, smo lahko malo bolj pazljivi, sploh ko gre za naš denar.

Pa ni to 'timing the market', vsaj ne v njegovem bistvu, ampak neka aktivna previdnost;-)

Debatabse lepo razvija naj se še naprej, nočem si delati utvar da ima kdo doma 'kuglo' in bo vse napovedal do potankosti.. ker 'če bi bil vedež ne bi bil revež'.

Hvala tudi za linke o stanovanjih kot oddaja. Poučno. Sploh ker si marsikdo misli da s tem ni dela.

Mr_Globus ::

Postopno vlaganje, če bo kriza bo po njej znova rast :P Če že si daš določen procent na stran in kupiš še dodatno, ko pade.

J.McLane ::

Pri planu za postopno vlaganje je treba biti samo dosleden da vlagaš tudi ko je kriza, ker kaj hitro se ti lahko zgodi, da ko je kriza tudi sam nimaš odveč denarja za vlagat. To je sicer težko predvidevati, ampak je pa vsekakor v krizi večja verjetnost.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

GizmoX ::

11miles je izjavil:

Takole realno gledano, Vsi ki ste že v skladih, če bi morali še enkrat na novo vstopiti na trg, bi šli zdaj v tem trenutku ali bi počakali da se malce razjadni tehnološki mehurček, brexit, zda-kitajska carina...
Jaz sem na začetku bil pametnejši od ostalih, in sem zaradi takih "slabih" novic raje čakal na naslednji mesec, da se zadeve "stabilizirajo".
Ko sem ugotovil, da je vsakokratno afero zamenjala nova afera, vrednosti so šle pa (brez mene) navzgor, sem začel vlagati.

Še vedno so afere, kriza je še vedno tik za vogalom. ;)


35,6: govorijo, da bo padlo
36,9: govorijo, da bo počilo
37,3: govorijo, da bo zlom
38,9: govorijo, da bo zdaj zdaj naslednja kriza
39,1: ... dost vas mam, VLOŽIM!
38,5: Uf, pa ravno ta mesec je padlo. Ah, se zgodi, vseeno vložim še enkrat.
37,9: Kaj, še bolj je padlo? Uf, kaj pa, če so imeli prav in bo šlo vse samo še navzdol? Še zadnjič!
40,4: Joj, zakaj prejšnji mesec nisem vložil še več.

gor, dol, gor, gor, dol, dol, po diagonali, malo vstran, gor, dol, ...
Bilo je že na 49,1 , danes je pa na 45,6 :)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

avani ::

Lahko vzameš tudi tako : vlagal boš 300€ na mesec, kar znese 3600€/leto. Če bo v naslednjem letu kriza, ti bo ta zmanjšala glavnico za 1/3 (zelo zelo črn scenarij), 1200€ kar sicer boli, vendar ne preveč. Ta manko boš zelo hitro nadoknadil.

J.McLane ::

Ja to je lep scenarij ko ti takoj pri začetku vlaganja zradira polovico sredstev, črn scenarij je pa tisti, ki ti pred "penzijo" zradira polovico sredstev, ki si jih vlagal v 30 let, sicer po zgodovini sodeč bi bil morda še vedno v plusu, ampak cilj tistega skromnega par % donosa letno pa nebi dosegel.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

fiction ::

zebra2 hvala za razlago, zakaj ni valutnega tveganja.

Jaz imam dodatno tveganje s tem, ker sem odprl po nesreči Basic račun (in ne Custody). Sem jim pisal, če mi lahko to spremenijo (najprej sem mislil, da to valda lahko sam čez GUI) pa so rekli, da je edina varianta odpret še en račun. Tukaj se pa pojavi problem, ker po novem ne sprejemajo več slovenskih IBAN-ov. Sej vem, lahko bi odprl še N26 in potem prek tega nakazoval, sam se mi zdi malo brezveze. Vem, da je bilo že miljonkrat omenjeno, Slovenije in Slovaške zaradi regulative začasno ni več. Ampak a kdo ve kaj bolj konkretnega - kaj točno je narobe s Slovenijo? :)

GizmoX je izjavil:

Jaz tudi včasih nakažem večji znesek na Degiro, s katerim potem kasneje nakupujem vsak mesec. Neizkoriščeno dobroimetje vmes pač čaka (mesec ali dva).
Ok, pol nisem edini. Ampak če to gledaš strogo birokratsko v bistvu zadev ne kupiš z denarjem na trgovalnem računu, ampak prodaš en sklad in kupiš drugega. Tukaj je sicer donosnost 0 %, ampak verjetno tudi če bi "MSCI world" ETF prodal z izgubo za nakup neke druge zadeve, to ne pomeni, da mi ne bi bilo treba oddati obrazca na FURS. Na koncu samo ne bi dobil odmerjenega davka. Bom poskusil ob priliki povprašat na FURS. Ampak kar hočem reči, odgovor na tako vprašanje je verjetno v interesu vseh nas. Da ne bo pol čez par let neprijetnih presenečenj.

fiction ::

11miles je izjavil:

Pa ni to 'timing the market', vsaj ne v njegovem bistvu, ampak neka aktivna previdnost;-)
Na začetku sem mel jaz tudi take izgovore. "I'm not stock-picking, samo izločam neperspektivne delnice" ;) Zdej sem pa prišel do spoznanja, da sem noob - index fund pa vsak mesec dam isto not. Sej če bo huda kriza in bo vse skupaj padlo, bom verjetno rabil dodatne psihološke napore, da se bom tega držal. Zato je po svoje čisto kul, da sem že nakazal malo več na Degiro, tako da tudi če takrat ne bom imel dovolj sredstev, se bom par mesecev lahko še držal svojih načel (ker na ta denar sem itak že pozabil). Je pa verjetno res, da je precej bolje, če zdaj pade za 50 %, ko sem na začetku, kot pa pol, ko bom tik pred upokojitvijo. Načeloma zato potem tudi starejši, ko si, večji delež nameniš bolj varnim naložbam (obveznice itd.). Osebno se najbolj bojim t.i. lost-decade kot je bilo 72-82 afaik. Oz. lahko se zgodi še daljše obdobje, ko ne bo donosov (je pa seveda malo verjetno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fiction ()

CoreySteel ::

Pa dobro, sej itak ne boste vsega dvignili pred penzijo, ampak pač tiste 3-4% na leto, al kako že učijo :)
Twitter: @CoreySteel_

J.McLane ::

To je res, penzijo potem tudi počasi ven črpaš in se spet povpreči.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

zebra2 ::

11miles je izjavil:

Takole realno gledano, Vsi ki ste že v skladih, če bi morali še enkrat na novo vstopiti na trg, bi šli zdaj v tem trenutku ali bi počakali da se malce razjadni tehnološki mehurček, brexit, zda-kitajska carina...


Vedno dobiš trenutno tržno ceno. Zabloda je misliti, da si sposoben bolje oceniti "pošteno vrednost" kot celotna finančna industrija z neskončno več informacij in kapitala kot ti. Raje se osredotoči na stvari, na katere imaš dejansko velik vpliv: osebni dohodki, potrošnja, stroški, davki...

PS: tudi če držiš evre, si "na trgu", seveda z zelo nizko volatilnostjo, ampak z negativnim pričakovanim realnim donosom (inflacija)

GizmoX ::

fiction je izjavil:

Ampak če to gledaš strogo birokratsko v bistvu zadev ne kupiš z denarjem na trgovalnem računu, ampak prodaš en sklad in kupiš drugega. Tukaj je sicer donosnost 0 %, ampak verjetno tudi če bi "MSCI world" ETF prodal z izgubo za nakup neke druge zadeve, to ne pomeni, da mi ne bi bilo treba oddati obrazca na FURS. Na koncu samo ne bi dobil odmerjenega davka. Bom poskusil ob priliki povprašat na FURS. Ampak kar hočem reči, odgovor na tako vprašanje je verjetno v interesu vseh nas. Da ne bo pol čez par let neprijetnih presenečenj.
Če prodaš ETF z izgubo, na FURS prijaviš izgubo. Če prodaš ETF z dobičkom, prijaviš dobiček. Če prodaš ETF za isto vrednost, ne moreš prijaviti ne dobička, ne izgube.
Sicer se pa strinjam - birokratsko z nakazilom na Degiro takoj kupiš "keš" sklad, potem pa ob nakupu ETF-ja prodaš "keš" sklad in kupiš ETF sklad.
Le vprašaj enkrat na FURS, pa napiši tukaj odgovor:)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

J.McLane ::

Ti na FURS itak ne prijavljaš ne dobička ne izgube, ti prijaviš transakcije, potem FURS sam izračuna ali je bil dobiček ali izguba ;)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

GizmoX ::

Heh, res je. Ampak transakcij z razliko v vrednosti 0 ni smiselno prijavljati, ker se itak ne štejejo v davčno osnovo od dobička iz kapitala. Za neprijavljeno transakcijo z izgubo ti pa FURS tudi ne bo nič težil :))
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Utk ::

Prijavit moraš vsako prodajo papirja (pri tem še kdaj in po kaki ceni si ga kupil), nikjer ne piše nič o dobičku ali izgubi.

Lonsarg ::

Kako pa izgleda oddaja obrazca, če imaš 10000 transakcij recimo?

user4683 ::

Če je več kot 10 transakcij moraš obrazec obvezno oddati preko eDavkov. Tam pa lahko uvoziš popisne liste v XML obliki.

GizmoX ::

Utk je izjavil:

Prijavit moraš vsako prodajo papirja (pri tem še kdaj in po kaki ceni si ga kupil), nikjer ne piše nič o dobičku ali izgubi.
Res je. Da ne bom zavajal. :)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

vr67 ::

Utk je izjavil:

Prijavit moraš vsako prodajo papirja (pri tem še kdaj in po kaki ceni si ga kupil), nikjer ne piše nič o dobičku ali izgubi.


FURS pri izračunu dobička/izgube upoštevati še normirane stroške 1% pri nakupu in prodaji (skupaj 2%). In če si pri prodaji denarnega sklada na nuli, ti FURS vseeno šteje -2% izgube. Kar ti potem (pod določenimi pogoji) zniža dobičke pri drugih transakcijah (se pravi, manj davka :-) ). Ti pogoji so malo bolj tricky (transakcij z istim papirjem ne smeš delati bolj pogosto, kot 31 oziroma 61 dni - ker tega dela ne razumem prav dobro).
««
6 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752178484 (1703) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172490 (590) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143104 (7807) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222374 (1115) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513265 (9117) zelenizmaj

Več podobnih tem