» »

Zdravstvena reforma - diskriminacija na podlagi prihodkov

Zdravstvena reforma - diskriminacija na podlagi prihodkov

Temo vidijo: vsi
««
18 / 31
»»

nurmaln ::

ZaphodBB je izjavil:

Kako hudiča pa zavarovalnicam uspe furat sistem zavarovanja avtomobilske odgovornosti? Pač ne dovolimo zavarovalnicam, da bi nastavljale premije ne glede na preteklo zgodovino bolnika. Kar so uvedli v ZDA z Obamacare in kateri člen bo verjetno ostal v sistemu tudi po "Trumpovi" reformi, kakršnakoli že bo.

Ne vem kako lahko v isti sapi omenjamo sistem zavarovanja avtomobilske odgovornosti in nastavljanje premij zdravstvenega zavarovanja glede na preteklo zgodovino.
Saj če avto zavaruješ ko je že poškodovan, ti tudi zavarovalnica ne bo pokrila predhodne škode oziroma škode ki bo nastala zaradi dogodkov iz obdobja pred zavarovanjem.
Saj mi je jasno da vsi ljudje rabijo zavarovanje, ampak s takimi določili sem lahko do petdesetega leta brez zdravstvenega zavarovanja, potem mi pa odkrijejo raka in grem na zavarovalnico in se zavarujem, ker vem da bo šel strošek zdravljenja v šestmestne številke. Ni mi jasno kako lahko kdo misli da je tak sistem lahko vzdržen.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

ZaphodBB ::


Ne vem kako lahko v isti sapi omenjamo sistem zavarovanja avtomobilske odgovornosti in nastavljanje premij zdravstvenega zavarovanja glede na preteklo zgodovino.
Saj če avto zavaruješ ko je že poškodovan, ti tudi zavarovalnica ne bo pokrila predhodne škode oziroma škode ki bo nastala zaradi dogodkov iz obdobja pred zavarovanjem.
Saj mi je jasno da vsi ljudje rabijo zavarovanje, ampak s takimi določili sem lahko do petdesetega leta brez zdravstvenega zavarovanja, potem mi pa odkrijejo raka in grem na zavarovalnico in se zavarujem, ker vem da bo šel strošek zdravljenja v šestmestne številke. Ni mi jasno kako lahko kdo misli da je tak sistem lahko vzdržen.

Ker si bolj počasne sorte. Zdrave zavarovance prisiliš v plačevanje višjih premij, da bolani zavarovanci nimajo previsokih premij. To storiš tako, da zavarovalnicam prepoveš segmentiranje zavarovanja glede na bolnikove osebne lastnosti. Še vedno jim za potrebe konkurenčnosti ostanejo pogajanja z dobavitelji storitev, oziroma segmentacija preko paketov storitev. Ali kot sem napisal zgoraj (pa si spregledal) - vse državljane prisiliš v zdravstveno zavarovanje.

Vse zgoraj zapisane kategorije so izvedljive, brez da bi silil zavarovance v financiranje Kocjančičevih rabot.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jype ::

ZaphodBB> Vse zgoraj zapisane kategorije so izvedljive, brez da bi silil zavarovance v financiranje Kocjančičevih rabot.

Opt-out je trivialen. Sam si napisal, da nočeš sodelovati pri mafijskih poslih slovenske države. Trajno jo zapusti, IMO ti ne bo žal.

sheeshkar ::

AndrejO je izjavil:

Vse to ugobanje je vredno natančno nič. Največji eksperiment s tem pristopom se je izrodil in je potreben resne reforme.

A tvoje ugibanje je vredno kaj več? :))

Zakaj točno pa tukaj omenjaš sistem ZDA mi pa (razen v točki, da si pričel podtikati ali premikati meje debate) ni prav nič jasno. Odgovarjal sem diskusiji, kjer bi se v našem sistemu dopustilo nekaj konkurence, nikjer pa nisem dejal, da moramo preiti na ameriški sistem. Upam, da se zavedaš, da med našim ter ameriškim sistemom obstaja še veliko različnih variacij, kjer je prisotna tako država, kot zasebni sektor in večinoma ravno takšni spadajo v sam vrh najboljših zdravstvenih sistemov na svetu (retorično vprašanje, ker vem, da se tega zavedaš)?



AndrejO je izjavil:

Žal se je v tem primeru delovanje teorije iger pokazalo za pravilnega pokazatelja dejanskega razpleta igre z ničelno vsoto, kjer mora kazino zavarovalnica obvarovati svoje zaslužke. Ker ni nič zastonj in, ker v bolnih ljudeh za zavarovalnice ni denarja se mora stroške njihovega zdravljenja pokriti iz drugih virov. Noben "Džabest" paket tega ne more spremeniti.

Torej je v zdravstvenih sistemih bolje imeti monopol? Kaj točno sploh zagovarjaš? Pa ne reči, da si že razložil, ker s takšnimi izvajami potem negiraš svoje prejšnje izjave in se nato samo vrtimo v krogih (in resnici na ljubo si do sedaj svoja stališča predstavil izredno skopo).



AndrejO je izjavil:

Ahem. Zasebne zavarovalnice se bodo populile za mlade in zdravstveno neproblematične osebe, ki jim bodo zaračunale 1 EUR/mesec, ker se jim bo to še vedno izplačalo.

Na drugi strani pa seveda to pomeni, da bodo nekem 40+ kadilcu z morbidno debelostjo nabile premijo, ki bo pokrila 15% verjetnost, da bo v naslednjem letu potrebno kriti stroške okrevanja po infakrtu in njegov prvi bypass. Ker si ta ne bo mogel privoščiti nobene izmed komercialnih zasebnih zavarovalnic, bo storil kaj? V sistemu, kjer država zavarovanje zahteva, ima država dolžnost na nek način omogočiti, da vsaka oseba zahtevano zavarovanje sklene.

Ahem. Spet predpostavljaš (ali podtikaš), da zagovarjam ameriški sistem (no, vsaj tisti del, ki ga propagirajo v Sloveniji kot leglo vsega zla) in torej pretepaš slamnatega moža.



AndrejO je izjavil:

Sistem nikjer ne deluje optimistično, vse kar je, je to, da različne družbe sprejemajo različne kompromise, različni sistemi pa so tudi v različnih stadijih svojega obstoja.

Torej je nesmiselno spreminjati naš sistem, ker bi tudi v primeru odličnih sprememb, nekoč v prihodnosti prav tako postal slab (ali pa bo morda čudežno nekoč postal dober, ker tudi pokvarjena ura...)? Kaj za vraga sploh želiš povedati? Moram reči, da imaš dar za pisanje besedil v katerih ne poveš popolnoma nič (aja ne, jaz sem tako zabit, da ne razumem povsem jasnih stavkov, kot je tale zgoraj, ane).



AndrejO je izjavil:

Kateri pa so ti primerljivi trgi?

Kateri pa niso? Veliko opletaš s teorijo iger in z "ničelno vsoto", ampak ne znaš razložiti, zakaj naj bi zdravstveni sistemi zaradi tega bili kaj drugačni od večine ostalih, kjer je konkurenca boljša (četudi ne idealna) opcija kot državni monopol.

Mato989 ::

ZaphodBB je izjavil:


Ne vem kako lahko v isti sapi omenjamo sistem zavarovanja avtomobilske odgovornosti in nastavljanje premij zdravstvenega zavarovanja glede na preteklo zgodovino.
Saj če avto zavaruješ ko je že poškodovan, ti tudi zavarovalnica ne bo pokrila predhodne škode oziroma škode ki bo nastala zaradi dogodkov iz obdobja pred zavarovanjem.
Saj mi je jasno da vsi ljudje rabijo zavarovanje, ampak s takimi določili sem lahko do petdesetega leta brez zdravstvenega zavarovanja, potem mi pa odkrijejo raka in grem na zavarovalnico in se zavarujem, ker vem da bo šel strošek zdravljenja v šestmestne številke. Ni mi jasno kako lahko kdo misli da je tak sistem lahko vzdržen.

Ker si bolj počasne sorte. Zdrave zavarovance prisiliš v plačevanje višjih premij, da bolani zavarovanci nimajo previsokih premij. To storiš tako, da zavarovalnicam prepoveš segmentiranje zavarovanja glede na bolnikove osebne lastnosti. Še vedno jim za potrebe konkurenčnosti ostanejo pogajanja z dobavitelji storitev, oziroma segmentacija preko paketov storitev. Ali kot sem napisal zgoraj (pa si spregledal) - vse državljane prisiliš v zdravstveno zavarovanje.

Vse zgoraj zapisane kategorije so izvedljive, brez da bi silil zavarovance v financiranje Kocjančičevih rabot.


Zakaj bi moral zdrav človek ki pazi na prehrano in življenski slog, plačevat več, medtem ko ne nuca zavarovanja in zdravnikov, zato da bo lahko tip ki kadi in se baše s čipsi šel na cenejšo operaciji srca in ožilja?

Itak je Slovenija in ta sistme ki ga imamo en unikumski kontradikt.

Vsaka država ki plača človeku OPERACIJO ker se ni pazil v mladosti, zato da dalj časa vleče penzijo dela škodo sama sebi in vsem davkoplačevalcem!

Po 60 letu je treba ukinit VSE zavarovanja in zdravstveno oskrbo, naj dalj živijo tisti ki so za svoje telo poskrbeli že prej, pa še penzijska blagajna nam bo hvaležna. Če bi tak sistem sprejeli, bi tudi v penzijo šli bistveno prej, ne pa da garamo 40+ let, ker bi večina 65+ letnikov kaj hitro umrla, ker ne pazijo nase in bi tako pritisk na ZPIZ in ZDR. blagajno naglo upešal potem bi ostal višek keša.



Case closed!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

ZaphodBB ::

Zakaj bi moral zdrav človek ki pazi na prehrano in življenski slog, plačevat več, medtem ko ne nuca zavarovanja in zdravnikov, zato da bo lahko tip ki kadi in se baše s čipsi šel na cenejšo operaciji srca in ožilja?

Zato, ker drugače se preveč ljudi ne bo strinjalo in bo nemogoče uvesti boljši sistem.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Mato989 ::

ZaphodBB je izjavil:

Zakaj bi moral zdrav človek ki pazi na prehrano in življenski slog, plačevat več, medtem ko ne nuca zavarovanja in zdravnikov, zato da bo lahko tip ki kadi in se baše s čipsi šel na cenejšo operaciji srca in ožilja?

Zato, ker drugače se preveč ljudi ne bo strinjalo in bo nemogoče uvesti boljši sistem.


Jaz ti predlagam boljši sistem.... vsako leto pregled krvi in vseh pomembnih kazalcev, kdo odstopa višje zdravstveno.... pa da vidimo heroje.... ne pa več zaslužiš več plačaš, vedno je treba se vsest na delavne ljudi..... (pustmo JU in JS)

gus5 ::

ZaphodBB je izjavil:

Pravica do zasebne lastnine je temeljna človekova pravica potrebna za svobodo. Posameznik, ki nima pravice do zasebne lastnine ne more biti svoboden. Družba, ki posameznikom ne omogoča svobode, pa zelo hito propade.
Trditev, da je (osebna?, politična?, ekonomska?) svoboda pogojena s pravico do zasebne lastnine, je ideološki konstrukt. Konstrukt, ki je svoje dni npr. omogočal pogojevanje in omejevanje pasivne/aktivne volilne pravice – ljudje brez imetja niso imeli te pravice, kršene so bile njihove (politične) svoboščine – ali služil opravičevanju sužnjelastništva – suženj je bil dojet kot lastnina, s katero je lahko svobodno razpolagal njegov lastnik; ker suženj ni posedoval niti samega sebe, se mu ni priznala niti (osebna) svoboda.
Trditev, da je svoboda pogojena s pravico do zasebne lastnine, je prav tako absurdna, če je gledamo s perspektive bojev posameznih skupnosti, ki še danes svoje socialno-ekonomsko življenje organizirajo krog skupnostne lastnine. Primer: leta 1994 se je v mehiški pokrajini Chiapas začela zapatistična vstaja, ker so staroselske skupnosti nasprotovale zakonskim spremembam, ki omogočajo privatizacijo skupnostne zemlje; obdelovalna zemljišča v lasti skupnosti so namreč del staroselske tradicije, ki sega v predkolumbski čas. Za zapatistične skupnosti in ljudi, ki živijo v njih, je (skupnostna in osebna) svoboda (ter z njo povezana kulturna avtonomija in identiteta) pogojena s pravico do obdelovalne zemlje v skupnostni lasti. Skratka, interpretacij koncepta svobode in praks, ki naj bi svobodo pogojevale, je lahko več; le ideološkim zaslepljencem pa se njihova interpretacija svobode in njenih pogojev kaže kot edino resnična, edino prava, edino možna, očitna, samoumevna. Kot rečeno, problem zaslepljencev je v tem, da svojih konstruktov ne zmorejo prepoznati kot konstruktov, kažejo se jim kot Resnica.

next3steps ::

Mavrik je izjavil:


Pri te jih seveda prav nič ne zanima ali imaš genetsko težavo, prirojen problem, težavo zaradi starosti ali okolja. Če nisi popolnoma zdrav 20letnik, plačaj!

Bo američki sistem rešil ta naš svet. Aja, ne bo. Pardon.

Mato989 je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Zakaj bi moral zdrav človek ki pazi na prehrano in življenski slog, plačevat več, medtem ko ne nuca zavarovanja in zdravnikov, zato da bo lahko tip ki kadi in se baše s čipsi šel na cenejšo operaciji srca in ožilja?

Zato, ker drugače se preveč ljudi ne bo strinjalo in bo nemogoče uvesti boljši sistem.


Jaz ti predlagam boljši sistem.... vsako leto pregled krvi in vseh pomembnih kazalcev, kdo odstopa višje zdravstveno.... pa da vidimo heroje.... ne pa več zaslužiš več plačaš, vedno je treba se vsest na delavne ljudi..... (pustmo JU in JS)

Jaz ti predlagam, a ti hkrati ne želim, da pri svoji ljubici zapališ otroka z gensko okvaro. Bi šlo tudi, da se tvoja slaba genetika prikaže še pred 50 letom. Boš morda potem znal razmišljati še o čem drugem, kot o svojem ignorantskem svetu.
Dokler si zdrav si neumen. Zatorej ti želim, da ostaneš zdrav, boš lahko še dalje širil neumnosti.

Bo tvoj otrok potreboval carski rez za normalen porod? Ga ne bo dobil! Si ne zasluži, ker ni skrbel za svoje zdravje.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

next3steps je izjavil:

Mavrik je izjavil:


Pri te jih seveda prav nič ne zanima ali imaš genetsko težavo, prirojen problem, težavo zaradi starosti ali okolja. Če nisi popolnoma zdrav 20letnik, plačaj!

Bo američki sistem rešil ta naš svet. Aja, ne bo. Pardon.

Mato989 je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Zakaj bi moral zdrav človek ki pazi na prehrano in življenski slog, plačevat več, medtem ko ne nuca zavarovanja in zdravnikov, zato da bo lahko tip ki kadi in se baše s čipsi šel na cenejšo operaciji srca in ožilja?

Zato, ker drugače se preveč ljudi ne bo strinjalo in bo nemogoče uvesti boljši sistem.


Jaz ti predlagam boljši sistem.... vsako leto pregled krvi in vseh pomembnih kazalcev, kdo odstopa višje zdravstveno.... pa da vidimo heroje.... ne pa več zaslužiš več plačaš, vedno je treba se vsest na delavne ljudi..... (pustmo JU in JS)

Jaz ti predlagam, a ti hkrati ne želim, da pri svoji ljubici zapališ otroka z gensko okvaro. Bi šlo tudi, da se tvoja slaba genetika prikaže še pred 50 letom. Boš morda potem znal razmišljati še o čem drugem, kot o svojem ignorantskem svetu.
Dokler si zdrav si neumen. Zatorej ti želim, da ostaneš zdrav, boš lahko še dalje širil neumnosti.

Bo tvoj otrok potreboval carski rez za normalen porod? Ga ne bo dobil! Si ne zasluži, ker ni skrbel za svoje zdravje.



Survival of the fittest, genetika je pač tough luck... če bo tako naj bo, zato pa uzakonit evtanazijo.... naj se vsak sam odloča o življenju in smrti! Do česa ima oseba več pravice kot ravno do lastnega telesa in življenja?

Če dobim neozdravljivo bolezen ali postanem hrom slep, itd. ne želim biti breme družbe ampak me lahko napredek človeštva reši, zakaj bi drugi plačevali za mene.... in podobno pričakujem od drugih :)

ZaphodBB ::

@gus5 a se tebi socializem prikazuje kot Resnica?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

maco-maco ::

uzakonit evtanazijo.

Sigurno.

in podobno pričakujem od drugih

Zakaj že?


Zakaj bi moral zdrav človek ki pazi na prehrano in življenski slog, plačevat več, medtem ko ne nuca zavarovanja in zdravnikov, zato da bo lahko tip ki kadi in se baše s čipsi šel na cenejšo operaciji srca in ožilja?

Drugače pa so npr. tobačni izdelki dodatno obdavčeni, čeprav naj bi bili za nekatere zadeve celo koristni 5 Health Benefits of Smoking
Lahko bi obdavčili tudi npr. pesticide in barvano pohištvo. Nekako pa se trudijo, da bi se nevarne zadeve dodatno obdavčile, tako da tvoje blodenje spet nima smisla.


Aja, tole je tudi danes na rtvju V Franciji darovanje organov postalo obvezno

Kolk so ti organi kej vredni?
Kaj?

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Zakaj že?


Simpl, ker je to dobro za človeštvo in družbo, skoz se govori kako moramo družbeno to in ono, ko pa je treba nekaj dat, pa ste/so vsi egoisti...

Drugače pa so npr. tobačni izdelki dodatno obdavčeni, čeprav naj bi bili za nekatere zadeve celo koristni 5 Health Benefits of Smoking
Lahko bi obdavčili tudi npr. pesticide in barvano pohištvo. Nekako pa se trudijo, da bi se nevarne zadeve dodatno obdavčile, tako da tvoje blodenje spet nima smisla.


Ti bi vedno šel po posploševalni poti(kot politiki), obdavčil bi vse, namesto da bi obdavčili posamezni primer.... ti bi obdavčil vso nezdravo hrano in cigarete, čeprav imajo različen vpliv na posameznikovo telo, torej je to nepošteno, jaz ne bi obdavčil ničesar, ampak bi obdavčil zdravje... če nekdo skadi škatlo cigaret na dan to ni moja stvar, ampak njegova, če pa nekdo zaradi kajenja škatle potrebuje 15 operacij (hipotetično) nekdo drug pa enako skadi pa NE RABI, potem mene obremenjuje oni ki potrebuje to kajne?

Zatorej blood tests, preverjanje zdravega sloga lajfa (cooperjev? vojaški roki?)

Vse to je zelo enostavno, (izvzemši vojaškega roka) niti ne vzame več kot 1 delovni dan (namesto enega praznika pač da ne bo kdo jokal) in dobimo sliko zdravja vsakega posameznika. Potem pa udarit gor zdravstvena zavarovanja....

Potem bi folk končno začel delat na zdravju, ker bi jih neposredno udarlo po žepu...







Če pa vse to ni ok, potem pa dajmo vsaj it ven iz nepravičnega Bismarckovega roparskega sistema.... dajmo potem uveljavit da vsak varčuje sam za penzijo, ne pa da moj keš zdaj odhaja neznano enim upokojencem... če bom 1 dan pred penzijo umrl, pa bo moja penzija poniknila, kao medgeneracijska solidarnost.... FUJ....

Če bi vsak šparal za sebe in bi potem umrl, bi ves keš dobil sorodnik, ki bi lahko šel prej v penzijo!!!!!!!!!! to bi bilo pošteno, ne pa da moj denar gre kr nekaterim

Samo nič od mojih rešitev večini vas ni všeč, ker seveda veste da potem izpadejo sleparji, lenuhi, bedniki, in kradljivci mojega denarja, in denarja vseh delovnih ljudi!

maco-maco ::

Ti bi vedno šel po posploševalni poti(kot politiki)


Ne, vsakega novorejenca bi dal na DNK test in ga pošteno obdavčil. Naj plačajo, barabe neprilagojene. Če nimajo sreče, naj plačajo.

"Life is like a box of chocolate"
Kaj?

Mato989 ::

maco-maco je izjavil:

Ti bi vedno šel po posploševalni poti(kot politiki)


Ne, vsakega novorejenca bi dal na DNK test in ga pošteno obdavčil. Naj plačajo, barabe neprilagojene. Če nimajo sreče, naj plačajo.

"Life is like a box of chocolate"


Al pa evtanazija.... zato pa uzakonit :)

Da dobim kredit moram it skozi 100 varovalk in pregleda prihodkov in zavarovat kredit z nepremičnino in vsem, da pa nardiš otroka pa si lahko največji butl samo da si plodn... pol pa bude šta bude... neprimerno za razviti čas :)

next3steps ::

Naj plačajo, barabe neprilagojene.

On ne bi plačal, ker po njegovem sistemu namreč ne bi bil niti rojen. Tudi če bi bil, bi ga vrgli v prepad zaradi premajhnega EQja.
V vsakem primeru pa ni sposoben odločati o našem zdravstvenem sistemu. Nima biti namen niti plačnik, niti uporabnik.

Mato989 je izjavil:

maco-maco je izjavil:

Ti bi vedno šel po posploševalni poti(kot politiki)


Ne, vsakega novorejenca bi dal na DNK test in ga pošteno obdavčil. Naj plačajo, barabe neprilagojene. Če nimajo sreče, naj plačajo.

"Life is like a box of chocolate"


Al pa evtanazija.... zato pa uzakonit :)

Da dobim kredit moram it skozi 100 varovalk in pregleda prihodkov in zavarovat kredit z nepremičnino in vsem, da pa nardiš otroka pa si lahko največji butl samo da si plodn... pol pa bude šta bude... neprimerno za razviti čas :)

Daj nam vaše otroke v naše roke. Jih bomo bolje vzgojili, kot pa tvoji predniki tebe.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Tole jokcanje o EQ in ostalem je samo dajanje potuhe in premikanje problemov v prihodnost ko vas več ne bo, enako je z pokojninsko reformo....

Prvo kaj bi morali naredit je (za začetek) za nazaj popravit vse pokojnine na današnji koeficient.... enako je z otroci, takoj ko kdo pove pač ugly truth, skočite v luft dušebrižniki, SJWji (kot pri beguncih) in začnete razpredat in žalit tiste ki predlagamo bolj proaktivni in hitro rešljivi problem...

Ker se ne bo nič spremenilo ker taki kot si ti skačete v luft ko kdo napiše kaj takega, ti dam predikcijo prihodnosti na tem segmentu če bo ostal trenuten status... upokojitvena starost se bo višala, ljudje bodo pa pocrkali na delovnem mestu(od stresa, bolezni in ostalega), z njimi bodo pomrli tudi penzionisti v tistem času(večina ne bo prišla do penzije) in tako bo prišlo do popolnega gapa ko bo v nekem trenutku, skorajda nič penzičev.... takrat se bo cikel obrnil in bodo ljudi spustli prej v penzijo.

Ironično je da vsi trenutno zaposleni pod 35 let so tisti ki bodo/bomo umirali na delovnem mestu (že danes umirajo ljudje za infarkti in kapmi ki so manj kot 40 let stari! Tega včasih skorajda ni blo) Najbolj za status QUO so seveda trenutni penziči (ki jih je preveč, glih zaradi zdravstvene poceni oskrbe in previsokih penzij nepopravljenih za nazaj) in pa tisti tik pred penzijami (tja tisti nad 45 ali pa 50 let)

Tisti najbolj upajo da ne bo razpada sistema še enih 25 let, pol se jim pa sladko je.... kaj bo.... moja generacija bo pa tista ki naj pocrka na delovnih mestih in dela do 70tega.... zaradi mojih starih staršev in staršev...

Zato pa ker se ne da to pogovarjat in malo bolj proaktivno in ostro zarezat in tako rešit pa privoščim razpad sistema, da sformatiramo ta preklet sistem ki tišči dol delavne ljudi da na njih uživajo deformirani, neproduktivni, leni, in hkrati zdravi penziče da ožemajo ZPIZ naprej...


Sicer pa mladi ne pričakujemo kaj dosti, dajte nam samo da sami skrbimo za svojo usodo, preko lastnega varčevanja in vsega.... če bom umrl, pa naj bo, bom vsaj zapustil keš svojemu bratu ki bo zaradi tega šel prej v penzijo, ne pa da ga zapustim kr nekomu ki si ga po mojem mnenju ne zasluži dobi pa MOJ DENAR!

gus5 ::

ZaphodBB je izjavil:

@gus5 a se tebi socializem prikazuje kot Resnica?
Ne. Socializem razumem kot socialno-ekonomsko formacijo, ki je lahko utemeljena na različnih ideoloških/nazorskih izhodiščih (krščanskih, nacionalističnih, marksističnih, libertarnih).

jype ::

Mato989> Zakaj bi moral zdrav človek ki pazi na prehrano in življenski slog, plačevat več, medtem ko ne nuca zavarovanja in zdravnikov, zato da bo lahko tip ki kadi in se baše s čipsi šel na cenejšo operaciji srca in ožilja?

Zato, ker bo tip ki kadi in se baše s čipsi preprečil, da bi v planet priletel ogromen asteroid, med drugimi razlogi.

Mato989 ::

jype je izjavil:

Mato989> Zakaj bi moral zdrav človek ki pazi na prehrano in življenski slog, plačevat več, medtem ko ne nuca zavarovanja in zdravnikov, zato da bo lahko tip ki kadi in se baše s čipsi šel na cenejšo operaciji srca in ožilja?

Zato, ker bo tip ki kadi in se baše s čipsi preprečil, da bi v planet priletel ogromen asteroid, med drugimi razlogi.


Ne rabim tega, komot prleti v planet, bo končno mir :)

Še kaj?

jype ::

Mato989> Ne rabim tega

Jaz rabim, ti boš pa plačal. Tak je zakon.

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:


Na primeru ZDA se meni osebno zdi, da strah ni prazen. Ni pa to še dokaz, ker je težko (nemogoče?) oceniti prispevek zdravstvenega sistema k celotni zravstveni sliki družbe (kadar jo merimo preko kazalnikov smrtnosti).

Oprosti, tvoj argument je neveljaven.

Neveljaven? Kdo je o temu presodil? Ti? Lahko, da se ne strinjaš, ne moraš ga pa zgolj na podlagi svojega nestrinjanja razglasiti za "neveljavnega".

ZaphodBB je izjavil:

Čisto zato ker je vprašanje bivše in trenutne ureditve zdravstvenega sistema v ZDA prekompleksna tema, da bi jo lahko takole zreduciral.

Nič nisem zreduciral. Sem lepo napisal, da se to meni osebno zdi, nimam pa dokazov za to in tudi jasno navedel zakaj ne.

Debata bi tekla bolj gladko, če ne bi skočil na prvo besedo, temveč bi v miru prebral povedi do konca. Moja (morda slaba) razvada je, da pišem dolge večstavčne povedi in ne kratkih in udarnih političnih parol.

ZaphodBB je izjavil:

Nova, predhodno zamolčana predpostavka je, da lahko prisiliš fizično osebo, da se zavaruje, ne moreš pa prisiliti zavarovalnico, da brezpogojno sprejme zavarovanca. Zavarovalnica bo namreč sprejela zavarovanca, če bo lahko zaračunala premijo sorazmerno tveganju realizacije škodnega dogodka pri tem zavarovancu ali pa, če bo lahko izločila tiste škodne dogodke, katerih verjetnost realizacije je v času zavarovanja skoraj zajamčena ali pa, če bo lahko omejila najvišje izplačilo.

Tole se boš moral pa z Jypetom zmenit. On trdi, da država tega ne more dopustiti. V mojem svetu je pravica do neumnosti in do koriščenja posledic te neumnosti, temeljna človekova pravica.

Potem se moraš odreči temu, da bi bilo zavarovanje obvezno. Tvoja začetna premisa, ki si jo podal tukaj v točki #2, je bila, da je zavarovanje obveza in ne zgolj pravica.

ZaphodBB je izjavil:

Moj odgovor na dilemo je bila "javna zavarovalnica". Takšna, ki postane odlagališče za vse tiste, ki jim država nenadoma mora zagotoviti pogoje, da lahko zavarovanje nekje sploh sklenejo in, da to zavarovanje sploh nekaj obsega. Iz mehanizma nastanka težave sledi iztek, ki je, da takšna zavarovalnica ne more poslovati po tržnih zakonitostih, država pa začne zaradi zagotavljanja socialne varnosti pokrivati njeno tekočo izgubo. V izteku se tako dobi ZZZS, s to razliko, da je notri še manj sredstev, več zahtevnih uporabnikov in (predvidoma) enako kurupcije.

Saj sem večkrat že napisal. Jaz nimam nič proti obstoju ZZZS, če ga ti in Jype hočeta imet. Želim pa možnost, da ne sodelujem pri tej norosti. Bodisi tako, da podpišem da me Jype lahko pusti umreti na cesti. Oz. da me je dolžan pustiti na cesti. Bodisi tako, da nisem prisiljen plačevati tega.

Če je obveza, potem mora država poskrbeti, da je obvezo vedno možno izpolniti. En pristop je ZZZS, drugi pristop je "univerzalna košarica". Moje edino opažanje na to temo je, da s tem, ko predlagaš uzakonitev, neizogibno poskrbiš, da boš kot vključen v sistem (in v sistem moraš biti vključen), plačal tudi delovanje tega "javnega" dela sistema. Če je to ZZZS, potem boš podpiral skurimpirance, če pa je to "univerzalna košarica" pa pač kapitaliste. Glede na tvoje preference torej ZZZS odpade in ostane samo še možnost "univerzalne košarice".

Dokler ne revidiraš tisto "... obvezo, da mora imeti vsaka oseba urejeno zdravstveno zavarovanje." se boš lahko vedno ujel v zanko tega, da bodo bolj zdravi bodisi preko premij, bodisi preko dodatnega davka, plačevali za podporo v povprečju manj zdravih.

ZaphodBB je izjavil:

Ampak hej, očitno se bomo konsenzualno strinjali, da je za Slovenijo in slovence najbolje, če grem živet kam drugam.

Osebno lahko v istem duhu navržem, da živim drugje, ampak bi raje koristil slovenski zdravstveni sistem. Irski mi ni všečen, ne po načinu delovanja, ne po kvaliteti storitve, ki jo0 dobim, ne po ceni, ki jo za takšno storitev plačujem. Če si ti ali pa kdo drug želi kakšno kratko prigodo na to temo, jo lahko popišem.

ZaphodBB je izjavil:

Kako hudiča pa zavarovalnicam uspe furat sistem zavarovanja avtomobilske odgovornosti?

- Zavarovalnica lahko odkloni sklenitev obveznega zavarovanja.
- Osebe, ki si ne morejo privoščiti tveganju primerno navite premije niso prikrajšane za leta svojega življenja, temveč samo in zgolj za privilegij udeležbe svojega lastnega vozila v prometu.
- Strinjam se, da je konkurenca v prvem koraku odstranila monopolne profite v panogi, menim pa, da se dolgoročna zabava sedaj šele začenja.

ZaphodBB je izjavil:

Pač ne dovolimo zavarovalnicam, da bi nastavljale premije glede na preteklo zgodovino bolnika. Kar so uvedli v ZDA z Obamacare in kateri člen bo verjetno ostal v sistemu tudi po "Trumpovi" reformi, kakršnakoli že bo.

Eeem ... glede na trenutno stanje bolnika, kar ni čisto enako. Kaj se bo zgodilo, pa v tem trenutku ne ve nihče. Niti Trump ne, ker sta v igri še zakonodajna in sodna veja oblasti, ki pa nista Trump in Trumpu tudi ne odgovarjata. Živeli pa videli.

ZaphodBB je izjavil:

Kako hudiča pa zavarovalnicam uspe furat sistem zavarovanja avtomobilske odgovornosti?

Iz obveznega avtomobilskega zavarovanja se lahko tiste, ki konsistentno povzročajo več škode, kot pa vplačajo premij, pomeče ven brez negativnih posledic za družbo. Še več, družba preko mehanizma sankcioniranja nevarnih voznikov (ki so običajno tudi lastniki zavarovanih vozil) z aktivno prisilo in izločanjem iz javnega prometa skrbi, da je škodnih primerov čim manj.

Ne predstavljam si točno, kako bi to izgledalo v zdravstvu drugače, kot pa (še vedno) popravljajo v ZDA. Tam pač velja, da si bodisi zavarovan, bodisi te bodo življensko ogroženega zasilno pokrpali do te mere, da jim lahko poveš za kolikšno vsoto si zavarovan. Če ne za dovoljšno, pač jebiga ... nadaljne terapije odpadejo in potem na ta način generirajo vedno nove invalide, če jih že s čakalnimi vrstami ne morejo.

ZaphodBB je izjavil:

Pač ne dovolimo zavarovalnicam, da bi nastavljale premije glede na preteklo zgodovino bolnika. Kar so uvedli v ZDA z Obamacare in kateri člen bo verjetno ostal v sistemu tudi po "Trumpovi" reformi, kakršnakoli že bo.

Obamacare ima več varovalk in mehanizmov regulacije. Zgolj ta ne bi rešil še ničesar ne tam, ne tukaj.

Dejansko mi je bilo tvoje izhodiščno stališče čisto všečno samo to se bojim, da vse tvoje želje v predlaganem sistemu ne bi bile izpolnjene. Bi pa pridobili bolje delujoč sistem, kar bi zagotovo bil napredek, ki se bi vsaj za nekaj desetletij otipljivo poznal v višini premij.

next3steps ::

Prvo kaj bi morali naredit je (za začetek) za nazaj popravit vse pokojnine na današnji koeficient.... enako je z otroci, takoj ko kdo pove pač ugly truth, skočite v luft dušebrižniki, SJWji (kot pri beguncih) in začnete razpredat in žalit tiste ki predlagamo bolj proaktivni in hitro rešljivi problem...

Problem je, ker ti podpiraš detomor. Ne podpiraš ga za nazaj, ker potem tebe ne bi bilo med živimi, ampak od tega trenutka naprej. Zakaj? Ker ti potegneš ta daljšo (šibico).

že danes umirajo ljudje za infarkti in kapmi ki so manj kot 40 let stari! Tega včasih skorajda ni blo)

Res je. Nekoč ljudje od infarkta niso mogli umreti pri štiridesetih letih, ker do štiridesetih let večina ni preživela.

Sicer pa mladi ne pričakujemo kaj dosti, dajte nam samo da sami skrbimo za svojo usodo,

Ne vsiljuj mi tvojega poceni mnenja. Raje se pobrigaj za tisto tvoje študentsko delo, zaradi katerega še danes trpiš.

preko lastnega varčevanja in vsega.... če bom umrl, pa naj bo, bom vsaj zapustil keš svojemu bratu ki bo zaradi tega šel prej v penzijo, ne pa da ga zapustim kr nekomu ki si ga po mojem mnenju ne zasluži dobi pa MOJ DENAR!

Varčuješ lahko že danes. Če boš denar privarčeval, boš lahko šel s svojim denarjem v penzijo.

Tvoje mnenje nas kaj dosti ne zanima, ker si fašist. Pozivaš k uveljavitvi standarda alias Močnejši preživi, šibkejši pocrkajo, zraven se pa ne zavedaš, da neobveljavitev tvojega "standarda" danes tebi zagotavlja življenje.
Fašist, pobit drugačne od tebe, čeprav si ti njim enak.

AndrejO ::

sheeshkar je izjavil:


Zakaj točno pa tukaj omenjaš sistem ZDA mi pa (razen v točki, da si pričel podtikati ali premikati meje debate) ni prav nič jasno. Odgovarjal sem diskusiji, kjer bi se v našem sistemu dopustilo nekaj konkurence, nikjer pa nisem dejal, da moramo preiti na ameriški sistem.

Jaz pa poskušam razložiti zakaj mislim, da "nekaj konkurence" prinese nekaj kratkoročnih koristi, nato pa se znova izrodi v nekaj podobnega temu, s čemer imaš opraviti že sedaj. Edini način, da se temu trajno izogneš pa je dejansko ukinitev "javne" komponente zavarovanja in s tem pustiti ljudem, da izstopijo iz sistema. Ampak potem pa v zameno dobiš bolezni sistema iz ZDA, ki so ravno tako dovolj hude, da se jih reformira (pa ni važno, če bo to obamacare ali pa čez kakšno desetletje nekaj čisto tretjega - nekaj se bo moralo spremeniti).

sheeshkar je izjavil:

Upam, da se zavedaš, da med našim ter ameriškim sistemom obstaja še veliko različnih variacij, kjer je prisotna tako država, kot zasebni sektor in večinoma ravno takšni spadajo v sam vrh najboljših zdravstvenih sistemov na svetu (retorično vprašanje, ker vem, da se tega zavedaš)?

Bolj kot razmišljam, bolj se mi dozdeva (in to sem tudi že napisal, se opravičujem za ponavljanje), da sta v osnovi samo dve možnosti za "end game" in vsakršno reformiranje je dejansko podaljševanje enega izmed dveh sistemov, ki so na voljo. Dober ni noben, od velikosti popravkov in prefriganosti države, kako preusmeriti zadostno količino denarja v zdravstvo, pa je odvisno kako jih lahko nato rangiraš. T.j. trenutni je drek, lahko pa z nekaj reformami naredimo manjši drek, ki bo večim ljudem pomagal pri večih težavah, kar je zame dovolj dober razlog, da se ga reformira. Ampak zgodba je na koncu ne glede na vse popravke neizogibno enaka: bogatejši bodo imeli lažji in hitrejši dostop do večih storitev, revnejši pa ne. Tako je že danes in tako bo tudi jutri, ne glede na vse popravke.


sheeshkar je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Žal se je v tem primeru delovanje teorije iger pokazalo za pravilnega pokazatelja dejanskega razpleta igre z ničelno vsoto, kjer mora kazino zavarovalnica obvarovati svoje zaslužke. Ker ni nič zastonj in, ker v bolnih ljudeh za zavarovalnice ni denarja se mora stroške njihovega zdravljenja pokriti iz drugih virov. Noben "Džabest" paket tega ne more spremeniti.

Torej je v zdravstvenih sistemih bolje imeti monopol? Kaj točno sploh zagovarjaš?

Zagovarjam to, da se sistem spreminja na podlagi razpoložljivih podatkov in z jasnim razumevanjem, da se bo šlo pri izbiri rešitev zgolj za ideološko/politično odločitev, ki ne bo nikoli zadovoljila vseh uporabnikov sistema. Sem proti temu, da se sistem spreminja na načine, ki ga bi objektivno poslabšali zgolj zato, ker "drugi pa to delajo drugače". Skrbi pa me tudi argumentacija nekaterih sprememb, ki bi sistem sicer izbolšale, ne bi pa v celoti odpravile kritiziranih pomankljivosti (npr. čakalne vrste bodo ostale dokler ne bo ali več pobranega denarja ali pa manjšega nabora storitev v paketu).

sheeshkar je izjavil:

Pa ne reči, da si že razložil, ker s takšnimi izvajami potem negiraš svoje prejšnje izjave in se nato samo vrtimo v krogih (in resnici na ljubo si do sedaj svoja stališča predstavil izredno skopo).

Če boš še enkrat prebral, boš videl, da ničesar ne negiram, temveč samo popisujem različne slabosti in prednosti različnih pristopov. Pač nisem slovenski politik, ki bi iz rokava stresel enovrstično rešitev, temveč zgolj razmišljam o prednostih in pomankljivostih pristopov.

sheeshkar je izjavil:

Ahem. Spet predpostavljaš (ali podtikaš), da zagovarjam ameriški sistem (no, vsaj tisti del, ki ga propagirajo v Sloveniji kot leglo vsega zla) in torej pretepaš slamnatega moža.

Ne gre se za leglo zla, temveč za to, da se je potrebno odločiti, če želimo sistem, kjer obstaja "obvezno javno zavarovalnje" in ta potem prakitčno nujno prinese zlo obveznih javnih zdravstvenih sistemov, ali pa si želimo sistem, kjer te obveze ni, kar potem praktično nujno prinese zlo zdravstvenih sistemov brez obveznega zavarovanja. ZDA so samo praktična demonstracija kako lahko bogata država vozi in do neke mere tudi zavozi in demonstrira pomankljivosti slednjega.

Brez dodatnega komentarja je verjetno jasno, da Slovenija praktično demonstrira pomankljivosti prvega.

sheeshkar je izjavil:

Torej je nesmiselno spreminjati naš sistem, ker bi tudi v primeru odličnih sprememb, nekoč v prihodnosti prav tako postal slab (ali pa bo morda čudežno nekoč postal dober, ker tudi pokvarjena ura...)?

Preberi si, kaj sploh pišem, pa boš videl in kaj je moje mnenje in zakaj imam mnenje, kot ga imam.

sheeshkar je izjavil:

Kaj za vraga sploh želiš povedati? Moram reči, da imaš dar za pisanje besedil v katerih ne poveš popolnoma nič (aja ne, jaz sem tako zabit, da ne razumem povsem jasnih stavkov, kot je tale zgoraj, ane).

Želel sem povedati natančno to, kar sem napisal.


sheeshkar je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Kateri pa so ti primerljivi trgi?

Kateri pa niso?

Telekomunikacije, elektrodistribucija, transport, prehrambena industrija, ...

sheeshkar je izjavil:

Veliko opletaš s teorijo iger in z "ničelno vsoto", ampak ne znaš razložiti, zakaj naj bi zdravstveni sistemi zaradi tega bili kaj drugačni od večine ostalih ...

Zavarovanja so problem igre z ničelno vsoto. Večina preostalih ekonomskih aktivnosti so igre z pozitivno vsoto.

sheeshkar je izjavil:

..., kjer je konkurenca boljša (četudi ne idealna) opcija kot državni monopol.

Konkurenca je čisto OK, samo ne ji pripisovati čudežnih moči reševanja ideoloških problemov, ki jih zgolj uvedba dodatnih igralcev na trgu ne bo odpravila. Npr. BB iz osebnih razlogov ne želi plačevati skorumpirancev, njegova osnovna ideja, ki vključuje obvezo zavarovanja za vse (če sem ga pravilno razumel), pa zagotavlja, da bo skorumpirance še naprej plačeval. Samo ne več neposredno.

Kljub temu, pa bi njegov predlog z ustrezno implementacijo celoten sistem izboljšal.

jype ::

AndrejO> Ampak zgodba je na koncu ne glede na vse popravke neizogibno enaka: bogatejši bodo imeli lažji in hitrejši dostop do večih storitev, revnejši pa ne. Tako je že danes in tako bo tudi jutri, ne glede na vse popravke.

S tem ni nič narobe, če revnejši dobijo minimalni standard, ki je sprejemljiv.

AndrejO ::

jype je izjavil:

AndrejO> Ampak zgodba je na koncu ne glede na vse popravke neizogibno enaka: bogatejši bodo imeli lažji in hitrejši dostop do večih storitev, revnejši pa ne. Tako je že danes in tako bo tudi jutri, ne glede na vse popravke.

S tem ni nič narobe, če revnejši dobijo minimalni standard, ki je sprejemljiv.

Sprejemljiv za koga? Za tiste, ki storitve uporabljajo ali sprejemljiv za tiste, ki storitve plačujejo?

Kako se določi, kaj je sprejemljivo?

Telbanc ::

jype je izjavil:

Mato989> Zakaj bi moral zdrav človek ki pazi na prehrano in življenski slog, plačevat več, medtem ko ne nuca zavarovanja in zdravnikov, zato da bo lahko tip ki kadi in se baše s čipsi šel na cenejšo operaciji srca in ožilja?

Zato, ker bo tip ki kadi in se baše s čipsi preprečil, da bi v planet priletel ogromen asteroid, med drugimi razlogi.


Tip ki se baše z čipsi in kadi, bo mel zaradi tega več možganskih kapi in bo mentalno hendikepiran.

Tko da na apokalipsa ne uide. Maš čudne ko vedno. Ane Jurček. (Naciste si dal že spat?)

Sicer sem za to, da se bogate prasce prtisne in naj plačajo max, recimo pri prometnih prekrških, tko ko je to v Švici, dnar pa naj gre v zdravstvo. Tko bo volk sit in koza cela, sej vemo, da je namen te kreativnosti, kako bogatunču izpulit kak cekin, ki ga je dobil na račun ubogih tlačanov, pardon dellavcev...

Da pa bi bogati plačali večji prispevek, to je mal mim. Ne moreš za neko storitev plačat več, če maš več dnara...ane.

Slovenija, država ko luna park.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

jype ::

AndrejO> Sprejemljiv za koga? Za tiste, ki storitve uporabljajo ali sprejemljiv za tiste, ki storitve plačujejo?
AndrejO> Kako se določi, kaj je sprejemljivo?

Že danes o teh rečeh odločajo različne stroke. Tudi v prihodnje se mi to ne zdi problematično.

Slonic-tonic> Maš čudne ko vedno. Ane Jurček.

Herman Potočnik je pri 36. letih v hudi revščini umrl za pljučnico. No, vsaj neizobražen ni bil, tako kot so nekateri.

AndrejO ::

jype je izjavil:

AndrejO> Sprejemljiv za koga? Za tiste, ki storitve uporabljajo ali sprejemljiv za tiste, ki storitve plačujejo?
AndrejO> Kako se določi, kaj je sprejemljivo?

Že danes o teh rečeh odločajo različne stroke. Tudi v prihodnje se mi to ne zdi problematično.

Hmm ... ne vem, no. Nazadnje, ko so "različne stroke" odločale o temu kdo bo živel in kdo ne, se je zadevi reklo evgenika. In določanje kakšen obseg storitev je primeren za revne je de facto odločanje o dolžini življenja, ki si ga bo nekdo prislužil. Vse ostalo se mi potem zdi samo se cuker, da množice zadevo lažje prebavimo. Ker seveda o temu nihče ne odloči nič, na koncu odloči politika. Ponekod na volitvah spet drugje pa malo bolj despotsko.

jype ::

AndrejO> Nazadnje, ko so "različne stroke" odločale o temu kdo bo živel in kdo ne, se je zadevi reklo evgenika.

Ne vem, če to drži. Tam ni šlo za različne stroke, temveč za eno ideologijo.

AndrejO> In določanje kakšen obseg storitev je primeren za revne je de facto odločanje o dolžini življenja, ki si ga bo nekdo prislužil.

Drži, ampak nekdo se mora odločiti o dolžini življenja, ki si ga bo nekdo prislužil. Tudi praktično vsak zdravnik se nauči in včasih mora odločati glede tega.

AndrejO> Vse ostalo se mi potem zdi samo se cuker, da množice zadevo lažje prebavimo.

Absolutno, saj v tem je ves smisel zdravstvenih sistemov: Da so zgodbe o neznosnem trpljenju redke.

AndrejO> Ponekod na volitvah spet drugje pa malo bolj despotsko.

Ja, saj tudi s tem ni nič narobe: V predstavniških demokracijah voliš za program, ki vključuje tisto, kar verjameš, da najmanj slabo deluje, v diktaturah pa lahko moliš, da se bo diktator odločil pravilno.

Mato989 ::

Problem je, ker ti podpiraš detomor. Ne podpiraš ga za nazaj, ker potem tebe ne bi bilo med živimi, ampak od tega trenutka naprej. Zakaj? Ker ti potegneš ta daljšo (šibico).


Zakaj že? Moji starši so se odločli za mene ker je bilo dovolj denarja od plač, nikoli nisem mel nekih subvencij niti ne socialnih itd.... jaz se zavzemam za to da delajo otroke tisti ki jh lahko vzdržujejo, se ti ne zdi to fer? Meni se...

Res je. Nekoč ljudje od infarkta niso mogli umreti pri štiridesetih letih, ker do štiridesetih let večina ni preživela.


Ja seveda, zato pa imamo danes upokojence pri 100 letih kajne? Ne hodi v zgodovino predaleč, primerjaj zgodovino ljudi ki so se rodili okrog 1945-1955... koliko tistih je doživelo infarkte pri 40tih in koliko današnje omladine? kakšen je %???

Ne vsiljuj mi tvojega poceni mnenja. Raje se pobrigaj za tisto tvoje študentsko delo, zaradi katerega še danes trpiš.


A zdaj pa poceni osebni napadi ko ni argumentov? Sicer pa imam več delovne dobe kot večina pri mojih letih, vsaj od tistih ki so končali vsaj 6. stopnjo izobrazbe.

Varčuješ lahko že danes. Če boš denar privarčeval, boš lahko šel s svojim denarjem v penzijo.


Ja, lahko bi šel hitreje, če bi se mi izplačala bruto plača, pa niti ni to bistvo, point je v tem da če jaz jutri umrem gre na tisoče €€€ nekomu ki sem jih vplačal, namesto da bi jih zapustil svojim ljubljenim, to je problem! Ta lažna solidarnost... kako pa smo solidarni do tistih ki vplačujejo v penzijski sklad in ga ne dočakajo? Ali dobijo njihovi bližnji kakšno povračilo denarja? ali vsaj delovno dobo od njih? Seveda ne, dajmo zarubit po državniško. legalna kraja!

Jaz vse kar želim od države je da sam varčujem za penzijo brez vsiljenega sistema, to je treba popravit, ker mahinacije pokojninske blagajne so nenormalne in škodljive za današnjo mladino. Starci itak komaj čakate/jo da nas izkoristite in preživite mirna leta, zato pa marsikdo upa na propad sistema, pol se pa naj 80 letniki znajdejo, mladi se že bodo/bomo.

Moja babica je v penziji že skor 37 let!!! Toliko niti nima delovne dobe.... bravo za taki sistem, res.

Tvoje mnenje nas kaj dosti ne zanima, ker si fašist. Pozivaš k uveljavitvi standarda alias Močnejši preživi, šibkejši pocrkajo, zraven se pa ne zavedaš, da neobveljavitev tvojega "standarda" danes tebi zagotavlja življenje.
Fašist, pobit drugačne od tebe, čeprav si ti njim enak.


survival of the fittest je razlog da je človeštvo napredovalo, vse odkar podpiramo neumne, degenerirane itd. se slabi, ker jih umetno vzdržujemo pri življenju, in rezultat je da bomo vsi reveži in v vojni... ampak takrat boste dušebrižniki iskali razloge vsepovsod drugje kot pri vašem humanizmu ki ga imate za tako svetega :) Ampak ravno za kvazi humanost nas je pripeljala sem kjer smo, od ilegalcev do pokojninskega sistema...

Sicer pa jaz ne bi ubijal nikogar, jaz bi jim samo dal prosto pot, da se znajdejo, če ne zmorejo, potem so krivi sami... tako kot je metanje na sto tisoče € v zdravstveno rehabilitacijo ljudi ki nikoli tega družbi ne bodo mogli povrnit, neekonomsko... radi bi imeli kapitalizem hkrati pa ne bi gledali na denar, kako neumno in na dolgi rok je rezultat lahko samo vojna.

dice7 ::

Kvazihumanost je zahodni svet pripeljala do stopnje razvitosti, ki jo uzivamo v tem trenutku. Imas proste roke se preseliti na obmocje kjer je povdarek na survival of the fittest veliko vecji kot pa pri nas

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

ZaphodBB ::

Kvazihumanost je zahodni svet pripeljala do stopnje razvitosti, ki jo uzivamo v tem trenutku. Imas proste roke se preseliti na obmocje kjer je povdarek na survival of the fittest veliko vecji kot pa pri nas

Do stopnje razvitosti nas je pripeljalo tisto kar nekateri poskušate za vsako ceno uničit.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Mato989 ::

dice7 je izjavil:

Kvazihumanost je zahodni svet pripeljala do stopnje razvitosti, ki jo uzivamo v tem trenutku. Imas proste roke se preseliti na obmocje kjer je povdarek na survival of the fittest veliko vecji kot pa pri nas



Narobe, ampak eksploitacija drugega dela Sveta je to naredila :) Ravno močnejši zmaga je Evropi in USA omogočila mesto v Svetu kjer je, samo pomisli, kolonije, ropanje Amerike s konkvistadorji, Afriška zloraba ljudi in kraja surovin, Indija, Hong Kong, Indokina.... malo se spomnite nazaj.... to je prineslo največji napredek, vse ostalo je pa posledica tega napredka, mi smo se lahko šli kvazi humanizem ker smo pred tem v pravem času vse naropali, potem pa smo postali bolj papeški od papeža in zdaj se vrača bumerang tistih ki tega ne poznajo ker niso imeli roparskih privilegijev stare Evrope :)

jype ::

Mato989> Ravno močnejši zmaga je Evropi in USA omogočila mesto v Svetu kjer je

Motiš se. Napredek so dosegali tisti, ki v "močnejši zmaga" svetu sploh ne bi preživeli otroštva.

ZaphodBB> Do stopnje razvitosti nas je pripeljalo tisto kar nekateri poskušate za vsako ceno uničit.

K uničenju socialne države pozivate desničarji.

-valvoline- ::

A se bo dodatno zdravstveno ukinilo ter vse preneslo na zzzs al kak bo. Ce ga ne bodo ukinil ter pustili da se posamezniki se naprej bogatijo in vlecejo place po cca 20kE mesecno na racun zdravstvenega sistema niso nic naredil.

Mato989 ::

jype je izjavil:

Mato989> Ravno močnejši zmaga je Evropi in USA omogočila mesto v Svetu kjer je

Motiš se. Napredek so dosegali tisti, ki v "močnejši zmaga" svetu sploh ne bi preživeli otroštva.


Kako ne, če pa imamo Teslo, Nordrunga itd. o katerih govorite in so živeli v takih časih, vsi so preživeli otroštvo in ustvarili veliko vrednost, to da so umirali pri 4x +/- pa niti ni slabo, raje živim polni lajf 50 let kot pa na berglah 120.... družba se mora otresti mišljenja da si vsak ZASLUŽI živeti... kdor ne dela naj ne je je star slovenski pregovor, eden redkih dobrih :)

dice7 ::

Mato989 je izjavil:

Narobe, ampak eksploitacija drugega dela Sveta je to naredila :)

Najprej so morali kvazihumanisti povedati nasilnezem zakaj je tisto kamenje ki ga ropajo iz afrike dejansko uporabno


Mato989 je izjavil:

kdor ne dela naj ne je je star slovenski pregovor, eden redkih dobrih :)

Pozdrav tovaris!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

TESKAn ::

Ravno močnejši zmaga je Evropi in USA omogočila mesto v Svetu kjer je

Survival of the fittest...You Keep Using That Word, I Do Not Think It Means What You Think It Means.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Mato989 ::

Skratka progresivna zdravstvena lestvica plačevanja prispevkov je samo še en kamenček v logiki da je bolje biti plačan minimalac ostalo pa na roko.... država nam pobere ODLOČNO preveč.

plače pod 800€ neto bi morale biti razbremenjene dohodnine in marsičesa, vi bukseljni bi pa dajali gor progresivno zdr. zavarovanje... kot da se kopamo v kešu in ne vemo kako bi ga zapravili do naslednjega 15tega v mesecu :)

TESKAn ::

Skratka progresivna zdravstvena lestvica plačevanja prispevkov je samo še en kamenček v logiki da je bolje biti plačan minimalac ostalo pa na roko....

In ko pride izračun pokojnine v jok in na TV. Ravno zadnjič, "Gospod privatnik ima samo xyz€ pokojnine!!!plačeval pa je minimalne prispevke".
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

next3steps ::

Ce noce nic placati, pa vse imeti. Na Kubi so imeli tak sistem.

Mato989 ::

TESKAn je izjavil:

Skratka progresivna zdravstvena lestvica plačevanja prispevkov je samo še en kamenček v logiki da je bolje biti plačan minimalac ostalo pa na roko....

In ko pride izračun pokojnine v jok in na TV. Ravno zadnjič, "Gospod privatnik ima samo xyz€ pokojnine!!!plačeval pa je minimalne prispevke".


Seveda, ker ko izračunaš koliko si plačal prispevkov in ko vidiš odmero pokojnine se vsak normalen prime za glavo.

Pa da greva v grobe izračune.

Če imaš minimalca ki je cca. 785€ bruto, potem ti delodajalec plačuje cca 200€ prispevkov za ZPIZ... pa dajva malo izračunat.

200€x12 = 2400€
2400€x40 = 96,000€ plačanih prispevkov pod pogojem da si SKOZ na 100% minimalcu.... pa recimo od oka da bi skozi 40 let skozi obrestno obrestni račun nabral še cca za dobrih 5.000€ obresti, pa sem verjetno rekel premalo.

Torej sva nekje na 101.000€ in to samo ob čisto navadnem BREZŠPEKULATIVNEM hranjenju denarja na verjetno mikro majhnih obrestnih merah...

In če potem rečeva da povprečno gremo v penzijo pri 65tih in živimo povprečno do 80, je tole 15 let pokojninske dobe.
Kar pomeni da bi ob zgornjem finančnem stanju vseh 15 let dobival 561€ mesečne pokojnine.

Pa tu nisem vštel še obrestno obrestnega računa po 65 letu, (ker takrat bi dalje obrestoval itd.)

Torej država osebo na minimalcu OROPA vsaj za cca. 100€ mesečne penzije... v povprečju. Pa sem verjetno velikodušen. In to govorimo o čistih minimalcih že če samo postaviva plačo na 1.000€ bruto, se zadeve povišajo za cca 45€ na mesec ali 500€ na leto ali 20.000€ letno + obrestno obrestni račun.... penzije dobiš pa več za par 10€


Ampak to da te država orpoa penzije ni najhuje, ker seveda nekje se mora izravnat in eni živijo do 100tega, drugi umrejo pri 75tem.... najhuje je dejstvo da lahko ti vplačuješ 40 let in nato umreš 1 dan pred penzijo in tvojih NAJMANJ 101.000€ IZPUHTI.......

Zdaj pa si zamišljaj en hipotetični primer, koliko lažje bi mojim sorodnikom in zanamcem blo it v penzijo če bi jaz OSEBNO varčeval teh 100.000€ in bi umrl pri 65tih (eni pač nimamo/jo sreče) in bi jim vso to premoženje ZAPUSTIL.... In bi moj 8 let mlajši brat pri 58tih PODEDOVAL 101.000€, ob svojih prihranjenih skoraj 80.000€....

On bi lahko z 180.000€ šel DIREKT v penzijo pri 58tih... ali pa, če bi mu stanje dopuščajo bi delal do 65tega, in obrestoval namesto mene in bi imel za penzijo že skorajda vrtoglavih 220.000€ z obrestno obrestnim računom +/-.........

No da ne bom predolg si zdaj zamisli da bi tudi ON umrl in bi zapustil to vse sinu :)

No namesto tega vsega, denar izpuhti za nekoga ki ga ne poznaš z upanjem da boš nekoč lahko životaril na 400€ penzije. Meni se to ne zdi pošteno. Sploh če oseba umre, saj tu je najbolj sporno, da bi potem vsaj dedič dobil še 50% delovne dobe pripisane, ampak še to ne, enostavno se premoženje in vplačila ZARUBIJO......

jype ::

Ne nakladaj, Mato989. Plačevanje prispevkov za pokojnino ni tvoja pokojnina, temveč pokojnina tistih, ki jo prejemajo danes.

Če hočeš, lahko zasebno hraniš denar, da boš imel v starosti na voljo več sredstev.

Mato989> No namesto tega vsega, denar izpuhti za nekoga ki ga ne poznaš

Tudi ves denar, ki ga zapraviš za zdravstveno zavarovanje, izpuhti za nekoga, ki ga ne poznaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

dice7 ::

Zdaj ko beguncev ni vec na vratih pozivanje k pomoci nasim revezem ni vec aktualno

49106 ::

Res je. SJW so pomagali beguncem, in ne kažejo nikakr+nih znakov, da si naši reveži zaslužijo njihovo pomoč.

jype ::

Messiah> Res je. SJW so pomagali beguncem, in ne kažejo nikakr+nih znakov, da si naši reveži zaslužijo njihovo pomoč.

Fascists always lie, project and double-down?

49106 ::

Nisem bil deležen primerne izobrazbe, ker delam od 14. leta. Kaj šele, da bi se naučil fensi jezika, kot je francosčina. V Slovenščini, prosim. Če tvoji plemeniti riti ni odveč, seveda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

solatko ::

Messiah - Od svojega 14.-ega leta, si imel nešteto možnosti, za dodatno izobraževanje ob delu. Sicer pa uporabiš google translate, pa boš vsaj približno vedu, zakaj gre.

https://translate.google.si/?hl=sl&tab=...
Delo krepa človeka

Mr.B ::

49106 je izjavil:

Res je. SJW so pomagali beguncem, in ne kažejo nikakr+nih znakov, da si naši reveži zaslužijo njihovo pomoč.

Sej bi sedaj ta ista stranka nek polski al madzarski zakon v parlament pripeljala...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
««
18 / 31
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ukinitev dodatnega zavarovanja (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21135295 (26148) lolipop2
»

V Sloveniji zaradi visokih davkov težje doseči finančno neodvisnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9715194 (11342) gruntfürmich
»

Koliko ljudi bi plačevalo davke, če bi le tej bili prostovoljni? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11817688 (14978) Looooooka
»

Trošarine - ko bodo državo držali pokonci reveži (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10223787 (22018) bosmla

Več podobnih tem