» »

Zdravstvena reforma - diskriminacija na podlagi prihodkov

Zdravstvena reforma - diskriminacija na podlagi prihodkov

Temo vidijo: vsi
««
17 / 31
»»

xmetallic ::

next3steps je izjavil:

A veš kako bomo mladi imeli penzijo pri 80 letih?
Tako, da se bomo sedaj izobrazili za đabe na račun države, šli delat za malce večje denarje v tujino, do petdesetega leta si prišparali denarje - jih dajali na stran -
se pri 50 "upokojili" in si sami plačevali penzijo iz šparovčka, potem pa pri sedemdesetih -če bomo še živi kekekekeke- vlekli državno penzijo.

Bo dovolj?

Skoraj dovolj. Še možnost, da se odrečem pokojnini in s tem tudi plačevanju pokojninskih prispevkov naj mi država zagotovi. Takoj podpišem.

NikolormousB ::

V veliki meri lahko to narediš že danes, če se malo potrudiš.

Spajky ::

...Jest sem nekaj podobnega napravil silom prilika že l.1990 ... kaže, glede na situacijo, da niti ni bila ta moja poteza tako neumna ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

solatko ::

Da ne boste sral kakšne penzije imamo in koliko je takih z nadpovprečno za enkrat tele podatke:
http://svet24.si/clanek/novice/slovenij...
Delo krepa človeka

jype ::

ZaphodBB> Nice troll. Kapitalizem ni ideologija, kot poskušate to prikazati radikalni levičarski ideologi. Kapitalizem je posledica človekovih pravic. Mimogrede, sicer pretepam mrtvega konja - ampak v Sloveniji je stopnja kapitalizma izjemno nizka. Ravno tako se celoten zahod že zelo dolgo ravna po korporativističnih in centralno planskih smernicah. Te pa res VEDNO propadejo.

Kul, končno nekdo pove, da kapitalizem ne more propast, ker ga nikjer še nikoli ni bilo.

Podobno kot komunizem in socializem, torej.

AndrejO ::

Spura je izjavil:

AndrejO je izjavil:


V tole vrtam zato, ker če pogledaš "veliko sliko", potem iz podatkov MF izbrskaš, da ljudje v 1. in 2. dohodninskem razredu (torej z bruto dohodki do cca. 18.000 EUR letno) skupaj vplačajo več dohodnine, kot pa skupaj vsi tisti iz 3. in 4. dohodninskega razreda.
Marginalno vec. 3. in 4. niso srednji sloj.

Moj celoten komentar se je nanašal na BB-jev komentar, da v Sloveniji "bogati plačajo več davka".

Srednjega sloja nisem nikjer omenjal.

Spura je izjavil:

Tko da ne mi s takimi kako prvi in drugi dohodninski razred placujeta vec. To je cisto zavajujoca statistika. Tretji razred ni srednji sloj, saj sta 3. in 4. razred manj kot 9% zavezancev.


Še enkrat: nikjer nisem omenjal nekega "srednjega sloja". S prstom sem pokazal na nekaj drugega. Podatki tudi niso zavajajoči, ampak so, kar pač so. Meja med 2. in 3. davčnim razredom je 1.500 EUR bruto mesečno. To nanese nekih 1.000 EUR neto mesečno.

Ali boš sedaj z resnim obrazom zatrdil, da osebe, ki so v 2. davčnem razredu in tako zaslužijo manj kot 1.000 EUR neto na mesec osebe, ki bi jim lahko v Sloveniji rekel, da so "bogate"?

Ali mi lahko potem podaš tvojo mejo dohodkov, da vidimo koliko je po tvoje v Sloveniji bogatih ljudi.

Ne bom sedaj gledal nekaj objav nazaj, ampak nekdo je čisto lepo povzel prihodkovno piramido v Sloveniji: "bogatih ljudi ni".

No, dejansko so. Ampak jih je tako malo, da so izjeme, ne pa statistično pomemben razred in seveda kot takšni tudi s progresivno davčno lestvico težko presežejo količino pobranega davka tistih, ki zaslužijo manj kot 1.000 EUR mesečno in vsaj po moji oceni v Sloveniji ne morejo šteti med "bogate".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

ZaphodBB ::

Kul, končno nekdo pove, da kapitalizem ne more propast, ker ga nikjer še nikoli ni bilo.

Podobno kot komunizem in socializem, torej.

Nisem tega rekel, ampak hej, ne pričakujem da bo ideolog to priznal. Tudi, če je razumel.


Moj celoten komentar se je nanašal na BB-jev komentar, da v Sloveniji "bogati plačajo več davka".

Kje si to prebral? Napisal sem, da bogati plačajo največ davka - pa četudi imaš enotno davčno stopnjo. Še posebaj izpostavil sem, da v Sloveniji to ne drži, ker bogatašev praktično nimamo.

Upam, da ne boš preveč užaljen, če te označim za funkcionalno nepismenega?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:



Moj celoten komentar se je nanašal na BB-jev komentar, da v Sloveniji "bogati plačajo več davka".

Kje si to prebral? Napisal sem, da bogati plačajo največ davka - pa četudi imaš enotno davčno stopnjo.

Moja napača, napisal si, da bogati plačajo največ davka. Narobe sem te povzel.

ZaphodBB je izjavil:

Še posebaj izpostavil sem, da v Sloveniji to ne drži, ker bogatašev praktično nimamo.

To si dodal potem, ko sem začel godrnjati, da za Slovenijo to nekaj ne štima.

ZaphodBB je izjavil:

Upam, da ne boš preveč užaljen, če te označim za funkcionalno nepismenega?

Seveda ne. Silvestrovo je in spregledal ti bom, da si malo pozabil zaporedje dogodkov, hkrati pa si tako len kot jaz, da se mi ni dalo iti pogledati nazaj, da bi lahko napisal, da si ti napisal, da (praktično) nimamo bogatašev in ne zgolj navrgel, da je nekdo pred menoj to že lepo napisal.

ZaphodBB ::

Ja imaš res. Veselo praznovanje ti želim.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Mavrik ::

Še en kul citat nekoga, ki živi v krasnem privat zdravstvenem sistemu:

My employer/provider (Blue Cross) offered a $100 discount on insurance premiums in return for me taking a vial of my own blood and mailing it off to them for testing.

Although I am in (mostly) good physical shape, I found it beyond creepy and refused to do it. But I worry about them increasing the discount in the future. It'll be harder to say no when it's $1000, or $2000. And let's be real: it's not a discount, it's a penalty for when you don't do what you're told.

And given how my insurance doesn't even cover a 30-minute ER visit without sending me a bill in the mail for $1700, it's hardly even worth having insurance at all. At least at my age.



In še malo več na temo kako so privat podjetja začela kaznovati ljudi če niso popolnoma zdravi: https://backchannel.com/be-healthy-or-e...

Pri te jih seveda prav nič ne zanima ali imaš genetsko težavo, prirojen problem, težavo zaradi starosti ali okolja. Če nisi popolnoma zdrav 20letnik, plačaj!
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

ZaphodBB ::

A je to zate samo primer slabosti privat zdravstvenega sistema. Ali absolutna diskvalifikacija?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jype ::

ZaphodBB> A je to zate samo primer slabosti privat zdravstvenega sistema. Ali absolutna diskvalifikacija?

Absolutna diskvalifikacija, ker je očitno, da je takšen zasebni sistem dražji in manj učinkovit hkrati.

Komot je pa drugačen zasebni sistem. Če znaš predlagat takšnega (saj ni težko - mnoge države že imajo čisto spodoben hibridni sistem, ki deluje bistveno bolje od ameriškega in od slovenskega).

ZaphodBB> Nisem tega rekel, ampak hej, ne pričakujem da bo ideolog to priznal.

Eh, tisti, ki verjamete v nevidno roko trga ste ideologi, če si to priznate ali pa ne.

Drugi pa znamo računat in vemo, kakšen je resnični svet.

ZaphodBB ::

Absolutna diskvalifikacija, ker je očitno, da je takšen zasebni sistem dražji in manj učinkovit hkrati.

A de zasebni sistem, ki ne dela je slabši od javnega, ki dela. A bejž no?

Komot je pa drugačen zasebni sistem. Če znaš predlagat takšnega (saj ni težko - mnoge države že imajo čisto spodoben hibridni sistem, ki deluje bistveno bolje od ameriškega in od slovenskega).

To je jasno. Vendar mene zanima kaj meni Mavrik.

Eh, tisti, ki verjamete v nevidno roko trga ste ideologi, če si to priznate ali pa ne.

No, še dobro da znam računat in ne verjamem v nevidne roke. Ne države, ne koga drugega. Nisem pa čisto siguren, da je tebi razumljiv koncept nepričakovanih posledic in zmot, ko kompleksne sisteme obravnavaš kot linearne.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jype ::

ZaphodBB> To je jasno. Vendar mene zanima kaj meni Mavrik.

Mavrik IMO meni, da so tisti, ki bi radi ameriški sistem, mladi in naivni.

ZaphodBB> Nisem pa čisto siguren, da je tebi razumljiv koncept nepričakovanih posledic in zmot, ko kompleksne sisteme obravnavaš kot linearne.

Ravno jaz sem eden redkih, ki tega ne počne, ker sem precej študiral teorijo kaosa in zelo dobro razumem, zakaj je socialna država dolgoročno znatno cenejša od minimalne države, če ti je človeško življenje prioriteta: Ker praktično nima pozitivnih povratnih zank, ki bi povzročale socialne nemire (so pa drugi dejavniki, ki jih lahko - a precej redkeje).

ZaphodBB ::


Ravno jaz sem eden redkih, ki tega ne počne, ker sem precej študiral teorijo kaosa in zelo dobro razumem, zakaj je socialna država dolgoročno znatno cenejša od minimalne države, če ti je človeško življenje prioriteta: Ker praktično nima pozitivnih povratnih zank, ki bi povzročale socialne nemire (so pa drugi dejavniki, ki jih lahko - a precej redkeje).

To disertacijo bi pa rad prebral, daš link?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:

Absolutna diskvalifikacija, ker je očitno, da je takšen zasebni sistem dražji in manj učinkovit hkrati.

A de zasebni sistem, ki ne dela je slabši od javnega, ki dela. A bejž no?

IMO noben sistem ni popoln, bistvena razlika pa je v tem, kaj je v sistemu vzeto za cilj oz. kaj se v družbi šteje za "večjo vrednoto".

Končni rezultat pa je vedno takšen, da mora določeno število vseh oseb ostati nezdravljenih in prepuščenih usodi (ki običajno pomeni hitrejšo smrt). Strogo zasebni sistemi eliminirajo na podlagi premoženja preko mehanizma vedno višjih premij. Strogo javni sistemi eliminirajo na podlagi pogostosti bolezeni preko mehanizma čakalnih vrst. Hibridni sistemi poskušajo identificirane "kriterije nezdravljenja" na takšne ali drugačne načine odpravljati (efektivno jih zgolj omejujejo).

Vprašanje tako ni, kateri sistem je dober, ker ga ni. Vprašanje je predvsem, kateri sistem je za katero družbo bolj sprejemljiv glede na kulturne norme in pričakovanja.

Edina konstanta je, da tisti, ki ima dovolj denarja, si bo lahko vedno kupil zdravje, tisti pa, ki denarja nima, bo lahko zdravje "kupil" zgolj pogojno.

ZaphodBB ::


Edina konstanta je, da tisti, ki ima dovolj denarja, si bo lahko vedno kupil zdravje, tisti pa, ki denarja nima, bo lahko zdravje "kupil" zgolj pogojno.

Tako kot v našem trenutnem sistemu, katerega nekateri branijo na vse pretege torej. Hmm.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:


Edina konstanta je, da tisti, ki ima dovolj denarja, si bo lahko vedno kupil zdravje, tisti pa, ki denarja nima, bo lahko zdravje "kupil" zgolj pogojno.

Tako kot v našem trenutnem sistemu, katerega nekateri branijo na vse pretege torej. Hmm.

Ahem. Sem rekel, da se to nanaša na vse meni znane zdravstvene sisteme. Vključno s slovenskim.

Kar se pa tiče "branjenje na pretege", pa je to IMO stvar družbenih norm. V Sloveniji (in večini evropskih držav) je osnova javni zdravstveni sistem s popravki. CH je edina očitna izjema. Zakaj je temu tako in zakaj imajo ZDA za osnovo zasebni sistem s popravki, ne vem. Moje najboljše ugbanje do sedaj gre v smer, da je bila večina Evrope zaradi strahu pred domnevnimi dobrobiti socializma "cepljena" na bolj razpuščene liberalne variante. Večina nas torej z veseljem godrnja nad korupcijo, čakalnimi vrstami in nesposobnostjo vseh po vrsti, ampak hkrati pa nekje globoko v sebi cenimo, da so vsaj rutinske zadeve (npr. operacija slepiča) in najpogostejše kronične bolezni (sladkorna in pritisk) skoraj zgledno obvladovane in je zato sistem kar precej "večini uporabnikov prijazen".

Seveda pa bi 20+ mladci, ki še nimajo občutka, da bodo nekega dne dočakali tudi 60+, najraje izstopili iz takšnega sistema, ker v njega dejansko vplačujejo več, kot pa iz njega potegnejo in je to za njih edini zveličav argument. Malo večja slika pa mora izgleda počakati na 30+, da se pojavijo še kakšni malo bolj vzdržni argumenti za reforme.

ZaphodBB ::

Pomojem imam v svoji družini več kronično bolnih in več izkušenj z zdravstvenim sistemom ko ti. Tako, da si svojega slamnatega moža kar pospravi v omaro.

Edina stvar, ki rešuje moje sorodnike, je ta da imajo mene, da jim plačujem privatne zdravnike ter jim pomagam navigirati skozi bizantinsko slovensko zdravstvo.

Ne vem zakaj mi očitaš "20+ mladce, ki bi rajši zagonili denar za karkoli", če sem pa jasno zapisal kakšno je moje stališče. Ne vem ali se ti zdi zabavno, da ne govoriš z menoj temveč mimo mene. Ali imaš samo težave s pozornostjo?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

SimplyMiha ::

O, fino, pol pa kar ukinimo javni zdravstveni sistem pa naj se vsak sam znajde!

ZaphodBB ::

O, fino, pol pa kar ukinimo javni zdravstveni sistem pa naj se vsak sam znajde!

Slovenski zdravstveni sistem v trem trenutku iz akutnih bolnikov ustvarja kronične - skozi čudoviti mehanizem čakalnih dob, ki je posledica netransparence in korupcije. Sedaj pa mi razloži zakaj je to dobro.

Mimogrede tvoja izjava je totalno bolana.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

SimplyMiha ::

Saj ne pravim, da je dobro, pravim samo, da drugega nimamo. Ti bi te bolnike vrgel na ulico?

ZaphodBB ::

To sem rekel kje? Pojdi si prebrat kaj sem rekel.

Zakaj mi podtikaš doktrino šoka, če je nikoli ne zagovarjam?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

SimplyMiha ::

Ne, to si podtikaš sam s to izjavo:

Edina stvar, ki rešuje moje sorodnike, je ta da imajo mene


Kar je ena velika, debela laž, kar pokaže že bežen pogled na zdravstveno statistiko.

ZaphodBB ::

What? Na kakšen način zdravstvena statistika invalidira realnost katero vidim okrog sebe? A imaš sploh kakšen argument?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:

Pomojem imam v svoji družini več kronično bolnih in več izkušenj z zdravstvenim sistemom ko ti. Tako, da si svojega slamnatega moža kar pospravi v omaro.

Moje razmišljanje je pač moje razmišljanje. Nimam razloga, da ga bi pred kom skrival ali pospravljal v kakšno omaro.

ZaphodBB je izjavil:

Ne vem zakaj mi očitaš "20+ mladce, ki bi rajši zagonili denar za karkoli", če sem pa jasno zapisal kakšno je moje stališče.

Ničesar ti ne očitam.

ZaphodBB je izjavil:

Ne vem ali se ti zdi zabavno, da ne govoriš z menoj temveč mimo mene. Ali imaš samo težave s pozornostjo?

Morda zato, ker ne naslavljam tebe osebno (pa čeprav sem si tvoj komentar vzel za izhodišče svojega razmisleka), temveč samo in zgolj glasno razmišljam. Si kdaj morda pomislil, da se morda čisto vse, kar kdo napiše, le ne tiče samo in zgolj tebe?

Kar se pa tiče pozornosti, pa tako:
Napisal sem: "Seveda pa bi 20+ mladci, ki še nimajo občutka, da bodo nekega dne dočakali tudi 60+, ..."
Nisem napisal: "Seveda pa bi 20+ mladci, ki še nimate občutka, da boste nekega dne dočakali tudi 60+, ..."

Ali opaziš razliko? Pozoren bralec bi jo opazil in takoj razumel, da ga ne onikam, temveč pišem nekaj, kar nima neposrednega naslovnika. Pozorni gospod bi to seveda razumeli. :))

ZaphodBB ::


Morda zato, ker ne naslavljam tebe osebno (pa čeprav sem si tvoj komentar vzel za izhodišče svojega razmisleka), temveč samo in zgolj glasno razmišljam. Si kdaj morda pomislil, da se morda čisto vse, kar kdo napiše, le ne tiče samo in zgolj tebe?

Ne vem, konvencija je - da če nekoga citiraš in mu odgovarjaš, potem pa zapelješ v splošne vode - to nedvoumno izraziš.

Poleg tega se v takem istem kontekstu - ko naslavljaš nekoga direktno pa uporabljaš tretjo osebo - smatra, da si pasivno agresiven in ne da "govoriš na splošno".

V najboljšem primeru imaš izjemno slabo pogovorno etiketo. V najslabšem pa nimaš argumenta.

Edit: Za potrebe originalne debate. Naj še enkrat izrazim svoje stališče, da smatram, da bi bilo za slovenski zdravstveni sistem in njegove uporabnike dobro, če bi:
1. Ukinili koncesije.
2. Ukinili obvezno participacijo v javnem zdravstvenem sistemu. Ki se jo lahko nadomesti z obvezo, da mora imeti vsaka oseba urejeno zdravstveno zavarovanje. Vkolikor si zdravstvenega zavarovanja ne uredi sama - po defaultu participira v javnem zdravstvenem sistemu.

Mimogrede - tako ureditev ima večina evropskih držav in zadeva deluje.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

AndrejO ::

Mah, kaj pa vem ... nisem še zapadel v pahorjansko govorjenje o sebi ali sogovorniku v tretji osebi in še vedno živim v svojem majhnem svetu, kjer mi v splošnem ni potrebno dodatno pojasnjevati kdaj naslavljam koga. Spoli, skloni, nakloni in ostali elementi slovnice naj bi to sporočali dovolj jasno. Tako jasno, kot zadošča, da napišem "krava" in ne "ena krava", ker sem že s prvim jasno povedal, da je krava samo ena.

Kar se pa tiče argumentacije, pa tako. Moje razmišljanje je moje razmišljanje. Popisal sem ga in ga postavil na plano, če se želi kdo o tem pogovarjati. Morda imam prav, morda se motim. Pojma nimam. Mislim, da sem tudi dovolj jasno in izrecno napisal v katero smer gre "moje najboljše ugibanje". Ne vem, zakaj v temu vidiš nek argument. Zakaj ne vzameš tega, kot to, kar sem napisal: moje ugibanje. Pa me popravi, če misliš drugače.

ZaphodBB ::

No potem pa povej svoje razmišljanje glede predloga, ki sem ga napisal zgoraj. Glede na vse zdravstvene sisteme katere poznaš, vključno s slovenskim.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

SimplyMiha ::

ZaphodBB je izjavil:

What? Na kakšen način zdravstvena statistika invalidira realnost katero vidim okrog sebe? A imaš sploh kakšen argument?

Argument? Ti si podal samo netočno osebno anekdoto. To ni noben argument, to je samo domišljavost. Lepo, da svojim sorodnikom kriješ samoplačniške storitve, vendar je to še vedno mizeren odstotek od vseh zdravstvenih storitev, ki jih koristijo. Zaradi tega zanič sistema nam HDI in življenjska doba samo rasteta, do te mere, da imamo sedaj probleme s gentrifikacijo. Če ne bi imeli tega zanič sistema, če bi tvoji sorodniki živeli v ZDA, bi brez tebe že zdavnaj fotrali rušo.

Namesto, da jamraš in klamfaš domišljave neumnosti, predlagaj izboljšave.

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:

Edit: Za potrebe originalne debate. Naj še enkrat izrazim svoje stališče, da smatram, da bi bilo za slovenski zdravstveni sistem in njegove uporabnike dobro, če bi:
1. Ukinili koncesije.
2. Ukinili obvezno participacijo v javnem zdravstvenem sistemu. Ki se jo lahko nadomesti z obvezo, da mora imeti vsaka oseba urejeno zdravstveno zavarovanje. Vkolikor si zdravstvenega zavarovanja ne uredi sama - po defaultu participira v javnem zdravstvenem sistemu.


Dolgoročno takšen sistem tudi ni vzdržen in se izrodi v klasičen propadel javni sistem. Popravki mu podaljšajo čas koristnosti iz malo na mnogo generacij, ampak končen rezultat je žal isti. Če ne za naše otroke, pa za naše bodoče pravnuke (karikirano, splošno).

Kar je seveda boljše. Ni "dobro", daleč je od "idealno", je pa zagotovo "boljše" in že zato vredno resnega razmisleka.

ZaphodBB je izjavil:

Mimogrede - tako ureditev ima večina evropskih držav in zadeva deluje.

Da. Vendar se temu ne reče "zasebni zdravstveni sistem" oz. vsaj ne v meni znani definiciji. V "javno" ga premakne dejstvo, da je udeležba v zdravstvenem sistemu še vedno obvezna za vse, ki izpolnjujejo pogoje za udeležbo.

Je pa opisano en izmed popravljenih (hibridnih) sistemov za katerega je danes težko najti kakšno hudo hibo. Najpogostejša kritika je zgolj to, da izgube zaradi korupcije v sistemih z manj konkurence, v teh sistemih nadomesti ustvarjanje dobička na strani izvajalcev tako zavarovanja. Iz vidika politike eni raje tolerirajo korupcijo, ker je dobiček menda grd, drugi pa raje tolerirajo dobičke, ker je korupcijo nemogoče nadzorovati. Končen efekt na sistem pa je enak: določen delež vložka uporabnikov storitev se ne porabi za izvajanje potrebnih storitev.

Iz tega vidika potem postane diskutabilno, kaj je po obsegu večje, "izgube" zaradi korupcije ali "izgube" zaradi profita.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

ZaphodBB ::

Da. Vendar se temu ne reče "zasebni zdravstveni sistem" oz. vsaj ne v meni znani definiciji. V "javno" ga premakne dejstvo, da je udeležba v zdravstvenem sistemu še vedno obvezna za vse, ki izpolnjujejo pogoje za udeležbo.

Ne razumem zakaj si to poved privlekel v najin pogovor. V moji glavi tega ne morem navezat na nobeno svojo pozicijo in/ali argument. Pa ne vem ali sem se kje slabo izrazil ali si me ti slabo razumel.

Dolgoročno takšen sistem tudi ni vzdržen in se izrodi v klasičen propadel javni sistem. Popravki mu podaljšajo čas koristnosti iz malo na mnogo generacij, ampak končen rezultat je žal isti. Če ne za naše otroke, pa za naše bodoče pravnuke (karikirano, splošno).

Je pa opisano en izmed popravljenih (hibridnih) sistemov za katerega je danes težko najti kakšno hudo hibo. Najpogostejša kritika je zgolj to, da izgube zaradi korupcije v sistemih z manj konkurence, v teh sistemih nadomesti ustvarjanje dobička na strani izvajalcev tako zavarovanja. Iz vidika politike eni raje tolerirajo korupcijo, ker je dobiček menda grd, drugi pa raje tolerirajo dobičke, ker je korupcijo nemogoče nadzorovati. Končen efekt na sistem pa je enak: določen delež vložka uporabnikov storitev se ne porabi za izvajanje potrebnih storitev.

Daj se odloči.

Argument? Ti si podal samo netočno osebno anekdoto. To ni noben argument, to je samo domišljavost. Lepo, da svojim sorodnikom kriješ samoplačniške storitve, vendar je to še vedno mizeren odstotek od vseh zdravstvenih storitev, ki jih koristijo. Zaradi tega zanič sistema nam HDI in življenjska doba samo rasteta, do te mere, da imamo sedaj probleme s gentrifikacijo. Če ne bi imeli tega zanič sistema, če bi tvoji sorodniki živeli v ZDA, bi brez tebe že zdavnaj fotrali rušo.

Namesto, da jamraš in klamfaš domišljave neumnosti, predlagaj izboljšave.

Aha, ti lahko uporabiš anekdoto kako fajn je naš zdravstveni sistem, če si zdrav. Jaz pa ne smem uporabiti anekdote, kako ni fajn, če si bolan?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

SimplyMiha ::

Kakšno anekdoto neki? Statistika je anekdota? Daj ne bluzi.

ZaphodBB ::

SimplyMiha je izjavil:

Kakšno anekdoto neki? Statistika je anekdota? Daj ne bluzi.

Anekdote o statistikah so še vedno samo anekdote.

Iz tega vidika potem postane diskutabilno, kaj je po obsegu večje, "izgube" zaradi korupcije ali "izgube" zaradi profita.

To je v najboljšem primeru filozofska, v najslabšem pa ideološka debata. Tudi precej obskurna v primerjavi s filozofsko pozicijo katero zagovarjam jaz. In ta je, da si želim svobodno odločati o svojem življenju, vkolikor s tem ne kršim svobode drugih.

Kar se mene tiče, je čisto pošteno, da tisti ki jim je korupcija bolj pri srcu nosijo denar skorumirancem. Tisti, ki jim je bolj pri srcu profit pa naj nosijo denar k zlobnim kapitalistom.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:

Da. Vendar se temu ne reče "zasebni zdravstveni sistem" oz. vsaj ne v meni znani definiciji. V "javno" ga premakne dejstvo, da je udeležba v zdravstvenem sistemu še vedno obvezna za vse, ki izpolnjujejo pogoje za udeležbo.

Ne razumem zakaj si to poved privlekel v najin pogovor. V moji glavi tega ne morem navezat na nobeno svojo pozicijo in/ali argument. Pa ne vem ali sem se kje slabo izrazil ali si me ti slabo razumel.

Vzamem ven in bom začasno odložil na skladovnico, kjer bo počakalo kakšnega drugega komentatorja.

Veliko ljudi (ti izgleda nisi med njimi), kakršnokoli omembo "zasebnega" v kakršnikoli obliki potem razume kot "zasebni zdravstveni sistem", pa sem še to vrgel ven.

ZaphodBB je izjavil:

Dolgoročno takšen sistem tudi ni vzdržen in se izrodi v klasičen propadel javni sistem. Popravki mu podaljšajo čas koristnosti iz malo na mnogo generacij, ampak končen rezultat je žal isti. Če ne za naše otroke, pa za naše bodoče pravnuke (karikirano, splošno).

Je pa opisano en izmed popravljenih (hibridnih) sistemov za katerega je danes težko najti kakšno hudo hibo. Najpogostejša kritika je zgolj to, da izgube zaradi korupcije v sistemih z manj konkurence, v teh sistemih nadomesti ustvarjanje dobička na strani izvajalcev tako zavarovanja. Iz vidika politike eni raje tolerirajo korupcijo, ker je dobiček menda grd, drugi pa raje tolerirajo dobičke, ker je korupcijo nemogoče nadzorovati. Končen efekt na sistem pa je enak: določen delež vložka uporabnikov storitev se ne porabi za izvajanje potrebnih storitev.

Daj se odloči.

Bolj bolj jedrnat: še vedno je drek, je pa relativno gledano manjši drek od trenutnega sistema.

Da se ne bom preveč razpisal na prvo žogo ... ali sploh koga zanima zakaj tako mislim?

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:

To je v najboljšem primeru filozofska, v najslabšem pa ideološka debata.

Mislim, da je to vedno ideološka debata, ker je bolniku popolnoma vseeno, če je denarja zmanjkalo zaradi enega ali pa zaradi drugega.

ZaphodBB je izjavil:

Tudi precej obskurna v primerjavi s filozofsko pozicijo katero zagovarjam jaz. In ta je, da si želim svobodno odločati o svojem življenju, vkolikor s tem ne kršim svobode drugih.

Tudi to je ideološka debata, ker moramo najprej ugotoviti kakšen družbeni (političen) konsenz se lahko doseže glede razmejitve med kolekitvnim dobrim in individualnim dobrim, kadar sta ta dva v konfliktu.

Trdim, da sta v zdravstvenem sistemu ta dva pola v konfliktu in je to zato prvovrstno ideološko in politično vprašanje, ki se dotakne čisto vsakogar, ki živi v neki državi.

ZaphodBB je izjavil:

Kar se mene tiče, je čisto pošteno, da tisti ki jim je korupcija bolj pri srcu nosijo denar skorumirancem. Tisti, ki jim je bolj pri srcu profit pa naj nosijo denar k zlobnim kapitalistom.

Zdi se mi, da že to, da ima že obstaj možnosti nošenja denarja k skorumpirancem nujno negativno posledico na tiste, ki nosijo denar k zlobnik kapitalistom.

Ampak moj oseben naklon je, da raje nosim k skorumpirancem in zagovarjam preprečevanje korupcije, kot pa, da bi nosil k zlobnim kapitalistom in zagovarjal državno regulacijo.

ZaphodBB ::

Ti bom povedal kaj me zanima, pa boš morda v sklopu tega odgovora uspel odgovoriti tudi zakaj tako misliš. Zanima me tvoj pogled na sledeča vprašanja.

1. Ali se ti zdi dopustno, da se posameznik odloči prevzeti polno odgovornost za svoja dejanja in ga pri tem države ne sme onemogočati? (Pozor! To pomeni, da potem seveda nosiš tudi posledice svojih dejanj, da mi ne boš očital nasprotnega). Oziroma širše - ali se ti osebna odgovornost sploh zdi pomemben koncept, čisto na splošno.
2. Kakšen je po tvoje idealni način zagotavljanja zdravstvenih storitev ljudstvu?

Ampak moj oseben naklon je, da raje nosim k skorumpirancem in zagovarjam preprečevanje korupcije, kot pa, da bi nosil k zlobnim kapitalistom in zagovarjal državno regulacijo.

Oprosti, če ti podtikam. Ampak zakaj verjameš, v to, da moram jaz - ki verjamem, da je edini način boja proti korupciji - da ne sodelujem s skorumpiranci. Ob grožnji nasilja plačevati davek skorumpirancem? Pa še to mi razloži, kako z zagovarjanjem državnega sistema ne zagovarjaš državne regulacije?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:

Ti bom povedal kaj me zanima, pa boš morda v sklopu tega odgovora uspel odgovoriti tudi zakaj tako misliš. Zanima me tvoj pogled na sledeča vprašanja.

Bom poskusil po najboljših močeh.

ZaphodBB je izjavil:

1. Ali se ti zdi dopustno, da se posameznik odloči prevzeti polno odgovornost za svoja dejanja in ga pri tem države ne sme onemogočati? (Pozor! To pomeni, da potem seveda nosiš tudi posledice svojih dejanj, da mi ne boš očital nasprotnega). Oziroma širše - ali se ti osebna odgovornost sploh zdi pomemben koncept, čisto na splošno.

Čisto splošno je osebna odgovornost za lastna dejanja bistven koncept. Ne morem pa podati generičnega da/ne odgovora, ki se bi nanašal na več kot pa izključno na eno samo konkretno okoliščino. Tudi razpon je preširok, da bi dal smiselen odgovor. Npr. sem zagovornik cepljenja in tukaj izključujem svobodo staršev, da bi o tem odločali, ker so vse morebitne družbene posledice takšne, da jih nikakršno "prevzemanje odgovornosti" ne bo moglo odpraviti ali omiliti. Na drugi strani sem zagovornik skoraj popolnoma svobodnega razpolaganja z lastnino in mi je ideja tega, da lahko nekdo tretji nepovabljen v mojem gozdu nabira gobe, milo rečeno popolnoma mimo.

Zdravstveni sistemi, o katerih trenutno teče debata, so pri meni nekje v sredini. Mislim pa tudi, da niso toliko stvar osebne odgovornosti, temveč bolj razmisleka o temu, kaj in kako je možno "nategotvati" čim dlje časa s čim manj negativnih družbenih posledic.

ZaphodBB je izjavil:

2. Kakšen je po tvoje idealni način zagotavljanja zdravstvenih storitev ljudstvu?

Idealnega načina ni. Ta, ki si ga opisal, je (z mojimi lastnimi besedami) "soliden drek", ki ga bi podprl, ker predstavlja napredek glede na trenutnega in temelji na meni všečno splošni obvezni vključenosti v sistem. Ne delam pa is utvar, da tudi ta ne bi rabil popravkov, občasnega reševanja in splošnega čaranja, da se ga bi držal pri življenju.

ZaphodBB je izjavil:

Ampak moj oseben naklon je, da raje nosim k skorumpirancem in zagovarjam preprečevanje korupcije, kot pa, da bi nosil k zlobnim kapitalistom in zagovarjal državno regulacijo.

Oprosti, če ti podtikam. Ampak zakaj verjameš, v to, da moram jaz - ki verjamem, da je edini način boja proti korupciji - da ne sodelujem s skorumpiranci. Ob grožnji nasilja plačevati davek skorumpirancem? Pa še to mi razloži, kako z zagovarjanjem državnega sistema ne zagovarjaš državne regulacije?

Hmm ... če si pravilno predstavljam, kar si opisal. T.j. ali si zavarovanje najdeš sam, ali pa boš vključen v državno sponzorirano "osnovno" zavarovalnico, potem se zgodi sledeče:
- V zasebnem delu zavarovalnice generirajo stroške in dobiček. Ker so vsa zavarovanja po definiciji ničelna vsota, to pomeni, da bodo vedno obstajale osebe, ki se jim zavarovanje ne izplača.
- Na daljše obdobje se pomemben del posameznikov odloča racionalno: tisti, ki jim bodo vplačane premije občutno presegle diskontirano ceno zdravljenja (to so neizogibne brihtne, mlade in zdrave osebe), bodo to zavarovanje prekinili in šli na domnevno cenejšo "javno zavarovalnico".
- S tem se račun pri zasebni zavarovalnici spremeni, kar vodi do povečanja premij in/ali krčenja obsega kritja.

To pomeni, da bodo v tovrstnem hibridnem sistemu vsi tisti, ki plačujejo zasebnim zavarovalnicam, zaradi počasnega a neizogibnega odliva najbolj zdravega procentila zavarovancev efektivno plačevali vedno več. Bodisi tako, da bodo za manj plačevali isto ali pa za enako plačevali več. To pomeni, da že obstoj možnosti izstopa iz zasebnega dela pomeni, da bodo stroški višji, kot bi sicer bili, če te možnosti ne bi bilo. To je en del skritega stroška zate, ki svobodno ne plačuješ skorumpirancem.

Na drugi strani pa obstaja problem "javne zavarovalnice". Ta bo po definiciji dobivala najslabše stranke. Tiste, ki se ne morejo zavarovati nikjer drugje (zanemarimo za trenutek idealiste, ki jih ni veliko). To pomeni, da niti pod razno ne bo mogla imeti premijo nižjo od komercialne premije, kar pomeni, da bo nabor storitev skorajda ničen ali pa se bo našlo takšne ali drugačne načine transferja proračunskih sredstev v takšen javni servis. Osebno mislim, da skorajda ničen obseg storitev v Sloveniji zaradi političnega pritiska ni možen, torej ostane samo še druga možnost: redno pokrivanje tekoče izgube javnega servisa iz vplačanih davkov oz. dvig "socialnih prispevkov" iz katerih se bi financiralo ta segment.

In to je potem še drugi del zgodbe, kjer boš plačeval skorumpirancem tako ali pa drugače že zgolj zato, ker obstajajo

Če pa to ukineš, potem imaš čisti zasebni sistem v katerem pa potem ne veš kaj storiti z reveži, ki si več ne morejo privoščiti zavarovalnih premij in potem začneš proces iz druge smeri, kjer z raznimi "Obamacare" popravki poskušaš vpeljati prisilno obvezno zavarovanje za vse - kar znova izključi tvojo svobodno voljo.

AndrejO ::

Ah, pa še ta del glede "državne regulacije" sem dolžan ...

Vtikanje države v neodvisne gospodarske subjekte mi ne diši preveč. Če se gre za javni interes, naj ma država svojo firmo in se to nadzoruje z običajnimi mehanizmi nadzora države (v Sloveniji še vedno disfunkcionalnimi, ampak malo se pa le izboljšuje) ali pa naj zadeve v čim večji meri prepusti prostem trgu. Ne pa, da se gremo potem neke mačke in miši jajcanja. VW kot case in point kako se jajca po celotni črti, vedno in povsod. UKC kot eminenten primer kako se v javnem zavodu učinkovito izmika učinkovitem nadzoru.

ZaphodBB ::


Zdravstveni sistemi, o katerih trenutno teče debata, so pri meni nekje v sredini. Mislim pa tudi, da niso toliko stvar osebne odgovornosti, temveč bolj razmisleka o temu, kaj in kako je možno "nategotvati" čim dlje časa s čim manj negativnih družbenih posledic.

Razumem. Kot komentar moje izkušnje kažejo, da je bistven problem večjih sistemov odsotnost vpliva osebne odgovornosti. Ne glede na to ali so javni ali zasebni. S to razliko, da državni sistemi trpijo še za dodatno hibo abstraktnega gospodarja. Zato je zame vsako dodatno vključevanje osebne odgovornosti pozitivno.

V zasebnem delu zavarovalnice generirajo stroške in dobiček. Ker so vsa zavarovanja po definiciji ničelna vsota, to pomeni, da bodo vedno obstajale osebe, ki se jim zavarovanje ne izplača.

Irelevantno. Neko zavarovanje moraš imet, drugače greš v arest. To mi sicer apriori ne diši. Vendar se mi zdi bolje kot "imeti moraš točno to zavarovanje ali greš v arest" in hkrati sem dovolj pragmatičen, da razumem, da znaten del populacije skrbi "strošek nespametnih dejanj manjšine za družbo", kot temu reče jype (čeprav je moje osebno mnenje, da gre za prazen strah) in je posledično nekako treba naslovit te zadeve.

- Na daljše obdobje se pomemben del posameznikov odloča racionalno: tisti, ki jim bodo vplačane premije občutno presegle diskontirano ceno zdravljenja (to so neizogibne brihtne, mlade in zdrave osebe), bodo to zavarovanje prekinili in šli na domnevno cenejšo "javno zavarovalnico".

Na čem temelji ta tvoja domneva? Kar se mene tiče je to endgame scenarij in v trenutku, ko je javna zavarovalnica cenejša z boljšimi storitvami je moj cilj dosežen (not very likely, IMO). Ko se to zgodi naj zasebniki zaprejo štacuno in gredo delat kaj drugega.


Na drugi strani pa obstaja problem "javne zavarovalnice". Ta bo po definiciji dobivala najslabše stranke. Tiste, ki se ne morejo zavarovati nikjer drugje (zanemarimo za trenutek idealiste, ki jih ni veliko). To pomeni, da niti pod razno ne bo mogla imeti premijo nižjo od komercialne premije, kar pomeni, da bo nabor storitev skorajda ničen ali pa se bo našlo takšne ali drugačne načine transferja proračunskih sredstev v takšen javni servis.

Zanimivo. Jaz sem naročnik Telekoma Slovenije, ker dejansko ponujajo najboljše storitve zame, četudi niso najcenejši.

Pa tudi elektrodistributerjem je konkurenca čisto dobro dela. Zakaj je deregulacija delovala pri elektriki, pri zdravstvu pa ne more?

Osebno mislim, da skorajda ničen obseg storitev v Sloveniji zaradi političnega pritiska ni možen, torej ostane samo še druga možnost: redno pokrivanje tekoče izgube javnega servisa iz vplačanih davkov oz. dvig "socialnih prispevkov" iz katerih se bi financiralo ta segment.

Seveda je možen. Saj ga v praksi vidim skoraj dnevno. Mama bi po 30 letih rada novo zobno protezo, pa so ji rekli, da bo počakala 3 leta, da pride na vrsto.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

sheeshkar ::

Se bom še jaz vključil, če smem:

AndrejO je izjavil:

- V zasebnem delu zavarovalnice generirajo stroške in dobiček. Ker so vsa zavarovanja po definiciji ničelna vsota, to pomeni, da bodo vedno obstajale osebe, ki se jim zavarovanje ne izplača.

To velja za čisto vse vrste zavarovanja, pa naj bo to zdravstveno, kasko, ali karkoli drugega in ne glede na to, ali je sistem javni ali zasebni ali hibridni. Še več, večini strank se zavarovanje, ki ga nekje vzamejo, nikoli ne izplača. Zato zavarovalniški posel sploh obstaja.



AndrejO je izjavil:

- Na daljše obdobje se pomemben del posameznikov odloča racionalno: tisti, ki jim bodo vplačane premije občutno presegle diskontirano ceno zdravljenja (to so neizogibne brihtne, mlade in zdrave osebe), bodo to zavarovanje prekinili in šli na domnevno cenejšo "javno zavarovalnico".
- S tem se račun pri zasebni zavarovalnici spremeni, kar vodi do povečanja premij in/ali krčenja obsega kritja.

Zakaj že? Vodi lahko tudi do nižanja premij ob enakem obsegu kritja, oziroma se obseg kritja spremeni tako, da privabi tiste, ki so zaradi ugodnejše ponudbe odšli drugam. Zasebna zavarovalnica lahko npr. naredi paket za mlade "Džabest" in na ta račun obogati ponudbo na našem trgu. Precej bolj verjetno, kot tvoj scenarij, kjer bi zasebniki izgubljali stranke ter se nato še ustrelili v koleno s poslabšanjem ponudbe za obstoječe stranke. To se kvečjemu (na nek način, ker strank v resnici ne morejo izgubiti) dogaja danes, ko ZZZS nima prav nobene konkurence.



AndrejO je izjavil:

Na drugi strani pa obstaja problem "javne zavarovalnice". Ta bo po definiciji dobivala najslabše stranke. Tiste, ki se ne morejo zavarovati nikjer drugje (zanemarimo za trenutek idealiste, ki jih ni veliko).

Kako, če si pa prej rekel, da bodo mladi zaradi nižjih cen raje šli k javni zavarovalnici, ker zaradi manj težav z boleznimi na račun svoje mladosti itak ne potrebujejo vseh storitev zasebnih zavarovalnic? Ali niso stranke, ki ne koristijo uslug zdravstvenega sistema ravno najboljše? Poleg tega je vsem, ki zagovarjamo konkurenco, povsem vseeno, kateri ponudnik bo imel za nas najboljšo ponudbo (torej bomo z veseljem šli tudi k ZZZS).

Saj do neke mere razumem, kaj želiš povedati in strinjam se, da bi v primeru zelo slabe implementacije takšnega sistema lahko prišlo tudi do takšnih rezultatov. Ampak v resnici si pri svojem razmišljanju vzel zelo pesimistične scenarije, ki se v državah s podobnimi sistemi (tistimi, ki so nam lahko za zgled) ne dogajajo (ne pravim, da nimajo problemov in da je vse idealno, vendar sistem funkcionira bistveno bolj "optimistično", kot tvoji scenariji). Po drugi strani pa se je tudi v Sloveniji izkazalo, da konkurenca na prej zaprtem trgu proizvede večinoma pozitivne rezultate. Zakaj bi pri zdravstvu bilo kaj drugače?

jype ::

Vprašanje osebne odgovornosti je preprosto: Ali država sme (pri nas že v ustavi piše, da ne) pustiti človeka, da umre za posledicami lastnih dejanj?

Če ne, potem mora nositi stroške tega in stroški so znatno višji, če ni kolektivne prisile (v odsotnosti rigorozne družbene indoktrinacije).

gus5 ::

ZaphodBB je izjavil:

Nice troll. Kapitalizem ni ideologija, kot poskušate to prikazati radikalni levičarski ideologi. Kapitalizem je posledica človekovih pravic.
Kapitalističen način proizvodnje (med drugim) temelji na ideji (pravice do) zasebne lastnine. Tudi ideja do te pravice je le ideja, konec kocev ideološki konstrukt, produkt kulturnih praks. Za primerjavo: obstajajo kulture, ki jim je koncept zasebne lastnine tuj; zato polja, gozdove, lovišča, vodne vire ipd. dojemajo kot skupno last ali celo nikogaršnjo last. Tudi te interpretacije so produkt kulturnih praks oziroma družbeno posredovanih vednosti – ideologij.
Še tole: posameznika določena ideologija najbolj drži takrat, ko ideologije ne prepozna kot ideologije, pač pa se mu slednja prikazuje kot resničnost, Resnica, očitnost, samoumevnost. Kdor trdi, da kapitalizem ni ideologija, le razkazuje svojo ideološko indoktriniranost, zaslepljenost. In, seveda, tudi ideja človekovih pravic je družbeni/ideološki konstrukt, ne naravna/fizična danost ali zakon.

ZaphodBB je izjavil:

Mimogrede, sicer pretepam mrtvega konja - ampak v Sloveniji je stopnja kapitalizma izjemno nizka. Ravno tako se celoten zahod že zelo dolgo ravna po korporativističnih in centralno planskih smernicah. Te pa res VEDNO propadejo.
Morda je 'nizka stopnja kapitalizma' v RS razlog tudi tej 'statistiki'...

LeQuack ::

jype je izjavil:

Vprašanje osebne odgovornosti je preprosto: Ali država sme (pri nas že v ustavi piše, da ne) pustiti človeka, da umre za posledicami lastnih dejanj?

Če ne, potem mora nositi stroške tega in stroški so znatno višji, če ni kolektivne prisile (v odsotnosti rigorozne družbene indoktrinacije).


S čakalnimi vrstami mu pusti, da umre.
Quack !

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:


Razumem. Kot komentar moje izkušnje kažejo, da je bistven problem večjih sistemov odsotnost vpliva osebne odgovornosti. Ne glede na to ali so javni ali zasebni. S to razliko, da državni sistemi trpijo še za dodatno hibo abstraktnega gospodarja. Zato je zame vsako dodatno vključevanje osebne odgovornosti pozitivno.

Strinjam se z duhom izjave, moj dodatek bi bil samo to, da je "abstrakten gospodar" fikcija, ker je pri državnih sistemih najpogostejša odostnost kakršnegakoli gospodarja in posledično tudi odsotnost osebne odgovornosti.

ZaphodBB je izjavil:

V zasebnem delu zavarovalnice generirajo stroške in dobiček. Ker so vsa zavarovanja po definiciji ničelna vsota, to pomeni, da bodo vedno obstajale osebe, ki se jim zavarovanje ne izplača.

Irelevantno. Neko zavarovanje moraš imet, drugače greš v arest. To mi sicer apriori ne diši. Vendar se mi zdi bolje kot "imeti moraš točno to zavarovanje ali greš v arest" in hkrati sem dovolj pragmatičen, da razumem, da znaten del populacije skrbi "strošek nespametnih dejanj manjšine za družbo", kot temu reče jype (čeprav je moje osebno mnenje, da gre za prazen strah) in je posledično nekako treba naslovit te zadeve.

Na primeru ZDA se meni osebno zdi, da strah ni prazen. Ni pa to še dokaz, ker je težko (nemogoče?) oceniti prispevek zdravstvenega sistema k celotni zravstveni sliki družbe (kadar jo merimo preko kazalnikov smrtnosti).

Samo in zgolj kot medmet:
Včasih sem privoščljivo in namenoma zavajajoče spraševal, za kaj se bi sogovornik odločil: 10.000 EUR ali eno leto svojega življenja. Zakaj? Zato, ker je v socialističnem raju/peklu po imenu Slovenija 80.8 let (83,7Ž; 76,9M) v svetilniku svobodnega sveta pa 79.3 let (81,6Ž; 76,9M) - podatek za 2015 in podobno skladno po letih nazaj. Pa recimo, da je 10.000 EUR nekje ocena koliko iPod-ov lahko "pokuriš" v svojem življenju, da lahko rečeš, da si "imel boljše življenje" po merilu nekaterih naključnih sogovornikov.

ZaphodBB je izjavil:

- Na daljše obdobje se pomemben del posameznikov odloča racionalno: tisti, ki jim bodo vplačane premije občutno presegle diskontirano ceno zdravljenja (to so neizogibne brihtne, mlade in zdrave osebe), bodo to zavarovanje prekinili in šli na domnevno cenejšo "javno zavarovalnico".

Na čem temelji ta tvoja domneva? Kar se mene tiče je to endgame scenarij in v trenutku, ko je javna zavarovalnica cenejša z boljšimi storitvami je moj cilj dosežen (not very likely, IMO). Ko se to zgodi naj zasebniki zaprejo štacuno in gredo delat kaj drugega.

OK. Vidim, da moram nekatere svoje predpostavke popraviti in ponovno razmisliti o možnih scenarijih. Moja predpostavka je bila, da bi bila javna zavarovalnica skladišče tistih, ki se ne morejo zavarovati nikjer drugje. Kot takšna tudi ne bi mogla niti pod razno imeti nižjih stroškov, če ne bi zmanjšala obseg zavarovanja oz. podaljašala čakalne dobe.

Sedaj tega ne morem privzeti, temveč moram pokazati, zakaj bi bilo to verjeten izid.

Nova, predhodno zamolčana predpostavka je, da lahko prisiliš fizično osebo, da se zavaruje, ne moreš pa prisiliti zavarovalnico, da brezpogojno sprejme zavarovanca. Zavarovalnica bo namreč sprejela zavarovanca, če bo lahko zaračunala premijo sorazmerno tveganju realizacije škodnega dogodka pri tem zavarovancu ali pa, če bo lahko izločila tiste škodne dogodke, katerih verjetnost realizacije je v času zavarovanja skoraj zajamčena ali pa, če bo lahko omejila najvišje izplačilo.

V obeh primerih mora biti končen rezultat ta, da bo za takšnega zavarovanca vplačana premija zadoščala za diskontirano izplačilo škodnih primerov plus režijske stroške poslovanja plus morebitne dobičke. Pod črto se temu reče "premija, ki se zavarovanci ne izplača".

Ker zavarovalnice zaradi praktičnih razlogov (še) ne operirajo na individualni bazi, temveč na bazi kupčkanja, ta učinek ne bi bil takojšen, bi pa skozi čas privedel do tega, da se bi pojavila in nato vedno bolj večala skupina oseb, ki si zavarovanja po tarifah, ki jih ponujajo zavarovalnice, ne morejo privoščiti, oziroma je govora o nesmiselnih zavarovanjih, ki ne krijejo praktično ničesar, razen občasnega obiska pri splošnem zdravniku zaradi sezonskega prehlada.

Tukaj se potem pojavi problem državne prisile. Če zavarovanec iz objektivnih razlogov ne more skleniti zavarovanja, hkrati pa država terja, da naj bo zavarovanje sklenjeno, kaj storiti potem?

Moj odgovor na dilemo je bila "javna zavarovalnica". Takšna, ki postane odlagališče za vse tiste, ki jim država nenadoma mora zagotoviti pogoje, da lahko zavarovanje nekje sploh sklenejo in, da to zavarovanje sploh nekaj obsega. Iz mehanizma nastanka težave sledi iztek, ki je, da takšna zavarovalnica ne more poslovati po tržnih zakonitostih, država pa začne zaradi zagotavljanja socialne varnosti pokrivati njeno tekočo izgubo. V izteku se tako dobi ZZZS, s to razliko, da je notri še manj sredstev, več zahtevnih uporabnikov in (predvidoma) enako kurupcije.

Alternativa temu je prisilna regulativa, ki bi zavarovalnicam predpisala minimalni nabor storitev in maksimalno ceno. Če me spomin ne vara, je bilo nekaj takšnega enkrat predlagano tudi že v Sloveniji.

V takšnem primeru "javne zavarovalnice" sploh ne potrebujemo in jo lahko iz slike odstranimo. Nadaljevanje tega scenarija pa je nato odvisno od tega, če so zavarovalnice prisiljene to ekonomsko nerentabilno skupino zavarovancev financirati same (iz posledično višjih premij pri ostalih zavarovancih) ali pa jim razliko pokriva državni proračun.

Če prvo, potem je tudi takšen sistem podložen odlivu zavarovancev iz dražjih na "univerzalen" paket.

Če drugo, ... hmmm ... za drugo pa ne vem. Razen tega, da boš tudi ti osebno na tebi bolj všečnem paketu preko davkov financiral vse, kar financiraš že sedaj, ne vidim, da bi to posebej hitro vodilo v razpad sistema. Morda bi lahko šla rešitev v to smer.

ZaphodBB je izjavil:


Zanimivo. Jaz sem naročnik Telekoma Slovenije, ker dejansko ponujajo najboljše storitve zame, četudi niso najcenejši.

Pa tudi elektrodistributerjem je konkurenca čisto dobro dela. Zakaj je deregulacija delovala pri elektriki, pri zdravstvu pa ne more?

Omenjeni primeri niso igre z ničelno vsoto.

ZaphodBB je izjavil:

Osebno mislim, da skorajda ničen obseg storitev v Sloveniji zaradi političnega pritiska ni možen, torej ostane samo še druga možnost: redno pokrivanje tekoče izgube javnega servisa iz vplačanih davkov oz. dvig "socialnih prispevkov" iz katerih se bi financiralo ta segment.

Seveda je možen. Saj ga v praksi vidim skoraj dnevno. Mama bi po 30 letih rada novo zobno protezo, pa so ji rekli, da bo počakala 3 leta, da pride na vrsto.

Praktično se v celoti strinjam, da je efekt za bolnika enak (in sem to že goraj lepo napisal, da so čakalne vrste mehanizem krajšanja življenja v javnih sistemih), tehnično in za potrebe diagnostike sistema in popravkov sistema pa je včasih dobro narediti razliko med tem, da neka storitev sploh ni krita (npr. zdravila za neko kronično bolezen) ali pa za njo obstaja nesmiselna čakalna doba.

In ja. Za cel kup stvari v Sloveniji čakalne dobe niso tolikšne, da jih ne bi večina zavarovancev uspešno prestala. Če ne bi bilo političnega pritiska javnosti, da se to dela na ta način, pa bi se znalo zgoditi, da bi namesto ekstremnih čakalnih dob nekatere stvari preprosto črtali iz nabora kritih storitev.

AndrejO ::

sheeshkar je izjavil:


Zakaj že? Vodi lahko tudi do nižanja premij ob enakem obsegu kritja, oziroma se obseg kritja spremeni tako, da privabi tiste, ki so zaradi ugodnejše ponudbe odšli drugam. Zasebna zavarovalnica lahko npr. naredi paket za mlade "Džabest" in na ta račun obogati ponudbo na našem trgu. Precej bolj verjetno, kot tvoj scenarij, kjer bi zasebniki izgubljali stranke ter se nato še ustrelili v koleno s poslabšanjem ponudbe za obstoječe stranke. To se kvečjemu (na nek način, ker strank v resnici ne morejo izgubiti) dogaja danes, ko ZZZS nima prav nobene konkurence.


Vse to ugobanje je vredno natančno nič. Največji eksperiment s tem pristopom se je izrodil in je potreben resne reforme.

Žal se je v tem primeru delovanje teorije iger pokazalo za pravilnega pokazatelja dejanskega razpleta igre z ničelno vsoto, kjer mora kazino zavarovalnica obvarovati svoje zaslužke. Ker ni nič zastonj in, ker v bolnih ljudeh za zavarovalnice ni denarja se mora stroške njihovega zdravljenja pokriti iz drugih virov. Noben "Džabest" paket tega ne more spremeniti.

sheeshkar je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Na drugi strani pa obstaja problem "javne zavarovalnice". Ta bo po definiciji dobivala najslabše stranke. Tiste, ki se ne morejo zavarovati nikjer drugje (zanemarimo za trenutek idealiste, ki jih ni veliko).

Kako, če si pa prej rekel, da bodo mladi zaradi nižjih cen raje šli k javni zavarovalnici, ker zaradi manj težav z boleznimi na račun svoje mladosti itak ne potrebujejo vseh storitev zasebnih zavarovalnic? Ali niso stranke, ki ne koristijo uslug zdravstvenega sistema ravno najboljše? Poleg tega je vsem, ki zagovarjamo konkurenco, povsem vseeno, kateri ponudnik bo imel za nas najboljšo ponudbo (torej bomo z veseljem šli tudi k ZZZS).

Ahem. Zasebne zavarovalnice se bodo populile za mlade in zdravstveno neproblematične osebe, ki jim bodo zaračunale 1 EUR/mesec, ker se jim bo to še vedno izplačalo.

Na drugi strani pa seveda to pomeni, da bodo nekem 40+ kadilcu z morbidno debelostjo nabile premijo, ki bo pokrila 15% verjetnost, da bo v naslednjem letu potrebno kriti stroške okrevanja po infakrtu in njegov prvi bypass. Ker si ta ne bo mogel privoščiti nobene izmed komercialnih zasebnih zavarovalnic, bo storil kaj? V sistemu, kjer država zavarovanje zahteva, ima država dolžnost na nek način omogočiti, da vsaka oseba zahtevano zavarovanje sklene.

Zgoraj sem opisal dva načina kako lahko država to zagotovi.

sheeshkar je izjavil:

Saj do neke mere razumem, kaj želiš povedati in strinjam se, da bi v primeru zelo slabe implementacije takšnega sistema lahko prišlo tudi do takšnih rezultatov. Ampak v resnici si pri svojem razmišljanju vzel zelo pesimistične scenarije, ki se v državah s podobnimi sistemi (tistimi, ki so nam lahko za zgled) ne dogajajo (ne pravim, da nimajo problemov in da je vse idealno, vendar sistem funkcionira bistveno bolj "optimistično", kot tvoji scenariji).

Sistem nikjer ne deluje optimistično, vse kar je, je to, da različne družbe sprejemajo različne kompromise, različni sistemi pa so tudi v različnih stadijih svojega obstoja.

sheeshkar je izjavil:

Po drugi strani pa se je tudi v Sloveniji izkazalo, da konkurenca na prej zaprtem trgu proizvede večinoma pozitivne rezultate. Zakaj bi pri zdravstvu bilo kaj drugače?

Kateri pa so ti primerljivi trgi?

ZaphodBB ::

Kapitalističen način proizvodnje (med drugim) temelji na ideji (pravice do) zasebne lastnine.

Pravica do zasebne lastnine je temeljna človekova pravica potrebna za svobodo. Posameznik, ki nima pravice do zasebne lastnine ne more biti svoboden. Družba, ki posameznikom ne omogoča svobode, pa zelo hito propade.


Še tole: posameznika določena ideologija najbolj drži takrat, ko ideologije ne prepozna kot ideologije, pač pa se mu slednja prikazuje kot resničnost, Resnica, očitnost, samoumevnost. Kdor trdi, da kapitalizem ni ideologija, le razkazuje svojo ideološko indoktriniranost, zaslepljenost. In, seveda, tudi ideja človekovih pravic je družbeni/ideološki konstrukt, ne naravna/fizična danost ali zakon.

Tako kot ti razkazuješ svojo ideološko zaslepljenost? Razumem.


Vprašanje osebne odgovornosti je preprosto: Ali država sme (pri nas že v ustavi piše, da ne) pustiti človeka, da umre za posledicami lastnih dejanj?

Če ne, potem mora nositi stroške tega in stroški so znatno višji, če ni kolektivne prisile (v odsotnosti rigorozne družbene indoktrinacije).

To v ustavi ni zapisano. Oziroma to lahko prebere kakšen postmodernist, po dobri dozi double-thinka in double-speaka.

Na primeru ZDA se meni osebno zdi, da strah ni prazen. Ni pa to še dokaz, ker je težko (nemogoče?) oceniti prispevek zdravstvenega sistema k celotni zravstveni sliki družbe (kadar jo merimo preko kazalnikov smrtnosti).

Oprosti, tvoj argument je neveljaven. Čisto zato ker je vprašanje bivše in trenutne ureditve zdravstvenega sistema v ZDA prekompleksna tema, da bi jo lahko takole zreduciral. Brez, da odpreva to kot ločeno temo in nadaljujeva, ko glede tega ustvariva nek konsenz za katerega bo nedvomno potrebno, da se oba seznaniva z mnogimi manjkajočimi detajli, ki so nama trenutno neznani.

Nova, predhodno zamolčana predpostavka je, da lahko prisiliš fizično osebo, da se zavaruje, ne moreš pa prisiliti zavarovalnico, da brezpogojno sprejme zavarovanca. Zavarovalnica bo namreč sprejela zavarovanca, če bo lahko zaračunala premijo sorazmerno tveganju realizacije škodnega dogodka pri tem zavarovancu ali pa, če bo lahko izločila tiste škodne dogodke, katerih verjetnost realizacije je v času zavarovanja skoraj zajamčena ali pa, če bo lahko omejila najvišje izplačilo.

Tole se boš moral pa z Jypetom zmenit. On trdi, da država tega ne more dopustiti. V mojem svetu je pravica do neumnosti in do koriščenja posledic te neumnosti, temeljna človekova pravica.

Moj odgovor na dilemo je bila "javna zavarovalnica". Takšna, ki postane odlagališče za vse tiste, ki jim država nenadoma mora zagotoviti pogoje, da lahko zavarovanje nekje sploh sklenejo in, da to zavarovanje sploh nekaj obsega. Iz mehanizma nastanka težave sledi iztek, ki je, da takšna zavarovalnica ne more poslovati po tržnih zakonitostih, država pa začne zaradi zagotavljanja socialne varnosti pokrivati njeno tekočo izgubo. V izteku se tako dobi ZZZS, s to razliko, da je notri še manj sredstev, več zahtevnih uporabnikov in (predvidoma) enako kurupcije.

Saj sem večkrat že napisal. Jaz nimam nič proti obstoju ZZZS, če ga ti in Jype hočeta imet. Želim pa možnost, da ne sodelujem pri tej norosti. Bodisi tako, da podpišem da me Jype lahko pusti umreti na cesti. Oz. da me je dolžan pustiti na cesti. Bodisi tako, da nisem prisiljen plačevati tega.

Ampak hej, očitno se bomo konsenzualno strinjali, da je za Slovenijo in slovence najbolje, če grem živet kam drugam.


Na drugi strani pa seveda to pomeni, da bodo nekem 40+ kadilcu z morbidno debelostjo nabile premijo, ki bo pokrila 15% verjetnost, da bo v naslednjem letu potrebno kriti stroške okrevanja po infakrtu in njegov prvi bypass. Ker si ta ne bo mogel privoščiti nobene izmed komercialnih zasebnih zavarovalnic, bo storil kaj? V sistemu, kjer država zavarovanje zahteva, ima država dolžnost na nek način omogočiti, da vsaka oseba zahtevano zavarovanje sklene.

Kako hudiča pa zavarovalnicam uspe furat sistem zavarovanja avtomobilske odgovornosti? Pač ne dovolimo zavarovalnicam, da bi nastavljale premije glede na preteklo zgodovino bolnika. Kar so uvedli v ZDA z Obamacare in kateri člen bo verjetno ostal v sistemu tudi po "Trumpovi" reformi, kakršnakoli že bo.


Na drugi strani pa seveda to pomeni, da bodo nekem 40+ kadilcu z morbidno debelostjo nabile premijo, ki bo pokrila 15% verjetnost, da bo v naslednjem letu potrebno kriti stroške okrevanja po infakrtu in njegov prvi bypass. Ker si ta ne bo mogel privoščiti nobene izmed komercialnih zasebnih zavarovalnic, bo storil kaj? V sistemu, kjer država zavarovanje zahteva, ima država dolžnost na nek način omogočiti, da vsaka oseba zahtevano zavarovanje sklene.

Kako hudiča pa zavarovalnicam uspe furat sistem zavarovanja avtomobilske odgovornosti? Pač ne dovolimo zavarovalnicam, da bi nastavljale premije glede na preteklo zgodovino bolnika. Kar so uvedli v ZDA z Obamacare in kateri člen bo verjetno ostal v sistemu tudi po "Trumpovi" reformi, kakršnakoli že bo.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

jype ::

LeQuack> S čakalnimi vrstami mu pusti, da umre.

Ne, mu ne, ker čakalna vrsta ni ena, ampak so tri.

ZaphodBB ::

jype je izjavil:

LeQuack> S čakalnimi vrstami mu pusti, da umre.

Ne, mu ne, ker čakalna vrsta ni ena, ampak so tri.

Joj kako fajn. Namesto, da bi pozdravili blago bolnega, počakamo da zboli neozdravljivo. Pol je pa koj na vrsti.

Matr smo fajn!
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jype ::

ZaphodBB> Pravica do zasebne lastnine je temeljna človekova pravica potrebna za svobodo.

To vsekakor drži, ampak ta pravica je v hierarhiji pravic omejena več kot zgolj s konkurenčno pravico drugih ljudi do njihove zasebne lastnine. Pravica do nedotakljivosti telesa je znatno močnejša in ogromna večina držav, kjer so posamezniki svobodni, ne omogoča niti tega, da bi si lastil dele teles drugih ljudi, kaj šele cele ljudi. Skratka, omejitev je ogromno in te omejitve so vsaj toliko pomembne za svobodo, kot pravica do zasebne lastnine sama.

ZaphodBB> Joj kako fajn. Namesto, da bi pozdravili blago bolnega, počakamo da zboli neozdravljivo. Pol je pa koj na vrsti.
ZaphodBB> Matr smo fajn!

Vsekakor bi bilo bolje, če bi vsi prišli takoj na vrsto, ampak takega zdravstvenega sistema nočeš plačevati, zato ga ne moreš imeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()
««
17 / 31
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ukinitev dodatnega zavarovanja (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21135314 (26167) lolipop2
»

V Sloveniji zaradi visokih davkov težje doseči finančno neodvisnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9715218 (11366) gruntfürmich
»

Koliko ljudi bi plačevalo davke, če bi le tej bili prostovoljni? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11817695 (14985) Looooooka
»

Trošarine - ko bodo državo držali pokonci reveži (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10223798 (22029) bosmla

Več podobnih tem