» »

Katere zimske gume?

Katere zimske gume?

««
8 / 64
»»

undertacker ::

Kupujem nove zimske gume pa me zanima katere mi priporočate. Dimenzije pa imam takšne: 235/40 R19 96W.

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

slodreamer ::

A je kdo že zasledil kak test pnevmatik (primerjava med cenejšimi in dražjimi) po recimo 4 letih uporabe, ali pa da so vsaj 4 leta stare, tudi če niso bile vožene?

perci ::

Ne, sej to je največji šit, da na testih 300 km prevozijo z gumami in potem zdej letos zaradi tega vsi Dunlop kupujejo. Kakšna bo pa guma po enem letu ali dveh uporabe pa nihče ne ve.

Ne vem, bolj mislim, da je važno, da kupiš neko normalno znamko, kitajce pa zaenkrat še pustit bolj pri miru.

No, pa še dimenzija je potem spet vprašanje. Ponavadi testa v tvoji dimenziji itak ni, tko da je na koncu vse na zaupanju do znamke. Jst sem letos za zimo vzel Nokian (menda Finci vedo kaj delajo, glede na podnebje v katerem živijo), za poleti bom pa Conti/Goodyear/Pirelli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

undertacker ::

Sem šel gledat v homologacijski list pa piše XL zraven, tako da bo že držalo. Kaj pa novih continental ts860 ni z 19?

krneki0001 ::

tudi kitajske gume lahko kupiš, če jih boš imel samo do naslednjega novembra.

Thuban ::

perci je izjavil:

Ne, sej to je največji šit, da na testih 300 km prevozijo z gumami in potem zdej letos zaradi tega vsi Dunlop kupujejo. Kakšna bo pa guma po enem letu ali dveh uporabe pa nihče ne ve.


vseeno bolje da zdaj "vsi" kupujejo dunlop kot kak kumho ali kaj podobnega.

in vseeno je bolje, da nekateri kupijo kumho kot kitajski šrot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

perci ::

Vprasanje, ce res.

Ta dunlop je ocitno narejen iz zmesi, ki palijo na testih novih gum. Morda se ta material cez eno leto obnasa slabse kot tisti, ki je bil na testu novih gum 5. ali 6. Ne vemo.

Pa ni mi jasno zakaj nexena ni na testu. Je švabe strah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

undertacker ::

Še kdo katere druge priporoča ali naj vzamem prejšnji model Continental ts850. Sem gledal pa jih je zelo malo na izbiro 19-ke.

perci ::

Ce mene vprasas je vseen al vzames conti, goodyear, dunlop, michelin, nokian. Vse so znamke z dolgoletno tradicijo in izkusnjami.

m0LN4r ::

Se strinjam, da so ti testi za en drek.
Bolje bi bilo narediti test z gumami po treh zimah.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Utk ::


vseeno bolje da zdaj "vsi" kupujejo dunlop kot kak kumho ali kaj podobnega.

in vseeno je bolje, da nekateri kupijo kumho kot kitajski šrot.

Sem imel kumho original na avtu. Na začetku se mi niso zdele nič posebnega, daleč od vrhunskih. Ampak po 50-60,000 km so se še zmeraj obnašale čisto enako, menjal sem jih pa po 110,000 km minus zimske. V nasprotju s kakim continentalkami, ki so nove vrhunske, čez par let pa katastrofa, tudi če imajo še veliko profila. Tako da ja, če menjaš vsako leto, kar kupi conti, če ne, znajo pa tudi kakšne cenejše presenetit. Je pa težko to vedet vnaprej katere so takšne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Malajlo ::

UltraGrip že 16 sezon (dva avta). Tokrat gre TS860 na test. Guma se mi zdi izredno mehka, na testih pa češ da ima manjo obrabo. Bomo videli.
Nokian so se mi zdele slabše od Savinih Eskimo, pa so morale težji avto hendlat.

Tilen ::

110.000 km z enim kompletom gum? Koliko so bile takrat stare?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

GrimReaper ::

Sam sem kupil 205/45/17 z namenom, da bo ožja kot letna 215/45/17, ampak ni. To sta pa tudi edini homologirani dimenziji. Resda je povsem druga firma in model, in bi bilo bolj zanimivo primerjat enak model, ampak že pri prejšnjih 195/55/16 sem opazil, da so širše kot 195.
Seveda drugače so razlike, ampak je treba gledat celo dimenzijo, ne samo prvo številko, recimo 195/65/15 je precej ožja od prej omenjenih.

Torej moje meritve, širina pač da sem jo postavil leže in pomeril s palico in metrom, širina tekalne površine pa z metrom na zadnjih kolesih do koder se še vidi umazano od ceste.
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3, 215/45R17 87Y - širina 218, širina tekalne 165
Hankook Winter i'cept evo2 (W320), 205/45R17 88V XL - širina 216, širina tekalne 165
Michelin Energy Saver, 195/55R16 87H - širina 217, širina tekalne 170
Continental ContiWinterContact TS 850, 195/55R16 87H - širina 214, širina tekalne 150 (Conti sem opazil da dela precej ozke, ampak za zimske TS naj jim bo)
Dunlop Sport Maxx RT, 205/55R16 91Y - za širino nimam podatka, širina tekalne 170
Continental ContiPremiumContact 5, 205/55R16 91H - širina 225, širina tekalne 160
Bridgestone Turanza ER300, 205/55R16 91H - širina 217, širina tekalne 180
Continental ContiWinterContact TS 830, 195/65R15 91T - širina 196, širina tekalne 140

Se pravi če naredim ugotovitev iz sicer bolj skopih podatkov, vse kar je preseka 45-55 in širine 195-215, bo vse okoli širine 215 in tekalne 160-170.

Pri 205/45/17 je premer samo 603 napram 612, se pravi bo avto 4,5mm nižji, ki pa je že tako nizek. Tolažim se torej lahko samo to, da so bile v času nakupa 30€ po komadu cenejše od 215/45/17. Čeprav zdaj je pa razlika samo še 4,5€.
Res pa da se lahko še dodatno tolažim, da če bi zdaj naročil 215/45/17, bi jih dobil šele 10.11.2016.
Vozijo se pa enako, tistih 5mm manj pri preseku ne vem če bi kdo opazil, tako pri vožnji čez ovinke kot čez slabo cesto.
Da bi imela katera dimenzija manj preseka kot 205/45/17 - 9,2cm, sem pa do sedaj našel samo Megana 3 RS/Leona Cupro/novo Civic Type R z 235/35/19. Pa kak Fiat 500 Abarth z 205/40/17, vsi samo 8,2cm. Ampak to nima noben za pozimi. Plus seveda superšportniki, ampak samo spredaj.

Nekaj podobnega so že tukaj ugotovili:
https://www.avtomobilizem.com/forum/vie...
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Utk ::

Tilen je izjavil:

110.000 km z enim kompletom gum? Koliko so bile takrat stare?

110 minus kolk sem prevozil z zimskimi. Letne so imeli najbrz kakih 70. To ni nic posebnega, kakih 5 let.

smacker ::

Kere gume za 215/50 R17? Kolk gledam so samo Dunlop Winter Sport 5 v tej dimenziji, ostale znamke majo samo XL. Do zdaj sem bolj na Continental/Goodyear prisegal, se pa bojim da bo XL manj udobna in glasnejša od Dunlop. Avto je hatchback z 1300kg, tak da nimam potrebe po XL. Ma kdo izkušnje z XL gumo na "lahkem" avtu?

Tilen ::

A driver should consider XL tire options when plus sizing any wheel packages or if more feedback from the tire is desired. Drivers seeking a firmer ride and enhanced car control would not need to be concerned with the XL warning when comparing different tires to match their driving expectations. As a matter of fact, this type tire will enhance the overall vehicle stability and handling. Also, the selection of a more aggressive tread compound will increase grip in the wet and dry.

For drivers desiring a softer feel and are willing to forgo the car's stability in cornering, the standard load tire will be a more appropriate choice.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

undertacker ::

Zanima me kakšna je razlika če dam na avto 19" ali 17" oz. 18"?

Tilen ::

Najvišja poraba bo praviloma z največjimi. Za oprijem pa čim bolj ozke gume.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

undertacker ::

Sem se odločil pa bi vzel 17". imam pa dimenzijo: 215/55 R17 94V, katere zimske gume priporočate?

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

BlaY0 ::

perci je izjavil:

Ce mene vprasas je vseen al vzames conti, goodyear, dunlop, michelin, nokian. Vse so znamke z dolgoletno tradicijo in izkusnjami.

Ne samo to, v bistvu večino teh brendov delajo v istih tovarnah. Recimo Dunlop. Debica na Poljskem recimo dela gume za večino teh brandov etc...

GrimReaper ::

undertacker je izjavil:

Sem se odločil pa bi vzel 17". imam pa dimenzijo: 215/55 R17 94V, katere zimske gume priporočate?

Zakaj bi sploh kdo hotel 18 ali 19" za pozimi?
1. Po ovinkih pozimi ne moreš na polno, da bi sploh lahko izkoristil manjši presek. Po ravnem pa ni dosti razlike ali imaš presek 55 ali 45.
2. Vožnja bo manj udobna.
3. Večja colaža pomeni tudi da bodo širše, kar je pa prednost samo na suhi cesti.
4. Večji premer platišča pomeni da bodo gume dražje, že pri 17" nastane velik preskok iz 16".

Sam imam 17" tudi za pozimi, ker pač 16" ne gredo čez čeljusti, drugače bi raje izbral 195/55/16 kot 205/45/17, zaradi vseh prej naštetih razlogov.

Po drugi strani so pa baloni smešni za pogledat. Res da je pozimi avto skoraj vedno umazan, in na neko estetiko ne moreš gledat, ampak je vseeno razlika ali imaš presek 65 ali pa 50 ali manj.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

IL_DIAVOLO ::

Iščem gume dimenzij 195/65 R15

Ne gre se za mene, ampak po mojih izkušnjah so continentalove res dobre gume. Ali je mogoče kaj boljšega na trgu za 55 evrov?

Hvala za odgovore.

m0LN4r ::

nokian wr d4 poglej kok stanejo
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

IL_DIAVOLO ::

Nokian pa ni znamka kateri bi zaupal...

pegasus ::

Kaj zavraga pomeni C v 195/60/R16C ?

eko_2k4 ::

pegasus je izjavil:

Kaj zavraga pomeni C v 195/60/R16C ?

„C” = light truck (van) tyre

Skyman ::

Iscem 205/55/16 gledal sm continentalove t860 so cca 84€ vzamem te ali kake ultragrip 9 mogoce kaksen dunlop(winter sport 5)
Mogoce kaksna solidna trgovina? da ni neke stare zaloge,ter da ima cimnovejsi DOT.Hvala

perci ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Nokian pa ni znamka kateri bi zaupal...

Zakaj pa ne?

fokz8 ::

Katere 195/65R15 priporočate? kakovost v razmerju s ceno?

N0t0ri0us ::

če rabiš poceni in dobro gumo vzemi savo, pri 50€ se ti pa začnejo bolj premium znamke.. z nobeno ne boš zgrešil..

k--p ::

Glede na teste vzami Ultragrip 9.

Malajlo ::

Skyman je izjavil:

Iscem 205/55/16 gledal sm continentalove t860 so cca 84€ vzamem te ali kake ultragrip 9 mogoce kaksen dunlop(winter sport 5)
Mogoce kaksna solidna trgovina? da ni neke stare zaloge,ter da ima cimnovejsi DOT.Hvala

Sem UG imel leta, ampak TS860 so za popizdit v redu. Udobne, tihe, na mokrem se ASR ne vklaplja. Samo obraba me skrbi.
Razlika v ceni je bila 3€ na Mimovrste.

DOT 2616.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Malajlo ()

m0LN4r ::

Dr_M je izjavil:

Jest sm danes narocil Continental TS860, ker sem imel res dobre izkusnje ze z TS850, edino kar me je motilo, da so bile na mokrem zelo glasne. Upam, da so to pri tem modelu popravili.

Em nekdo je v tej temi omenil, da imajo TS850 tak cuden zvok po mokrem.

Evo lahko potrdim za TS860, majo na tistem crnem bolj gladkem asfaltu v dezju tak cuden visok zvok.
Tak vesoljski xD Ampak na sreco ni glasno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

Malajlo je izjavil:

Skyman je izjavil:

Iscem 205/55/16 gledal sm continentalove t860 so cca 84€ vzamem te ali kake ultragrip 9 mogoce kaksen dunlop(winter sport 5)
Mogoce kaksna solidna trgovina? da ni neke stare zaloge,ter da ima cimnovejsi DOT.Hvala

Sem UG imel leta, ampak TS860 so za popizdit v redu. Udobne, tihe, na mokrem se ASR ne vklaplja. Samo obraba me skrbi.
Razlika v ceni je bila 3€ na Mimovrste.

DOT 2616.

Enako, zelo zadovoljen zaenkrat. Oprijem je tako dober v dezju, da sem dobesedno presenecen.
Pa tudi, ce zdrzijo samo 30kkm, ne prisparam vec kot 60€ na dve leti.
Kar ni nic v bistvu.

Spredaj FR trse 2.5 Bara. Zadaj normalne na 2.3
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

perci ::

Enako, zelo zadovoljen zaenkrat. Oprijem je tako dober v dezju, da sem dobesedno presenecen.

Kako pa testiraš in primerjaš oprijem?

SuperVeloce ::

Malo po občutku (recimo ovinki), drugo (zaviranje) pa na kakšni poznani površini z merilcem pospeška (tudi tisti na telefonu je lahko za silo).


Spredaj FR trse 2.5 Bara. Zadaj normalne na 2.3

Čudna kombinacija... zakaj pa samo spredaj FR?
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

perci ::

Malo po občutku (recimo ovinki), drugo (zaviranje) pa na kakšni poznani površini z merilcem pospeška (tudi tisti na telefonu je lahko za silo).

Super - s podatki (telefona) na plano.

stara mama ::

Malo po občutku se delajo večinoma kr vse primerjave.
Zdaj je nekdo imel nangang gume in so se super obnesle na njegovem avtu, potem pa je prešaltal na michelin pa se je obneslo porazno (in seveda mu ni kapnilo da je vmes na servisu menjal kak gumi lager ali pa je kak končnik dobil zrak in zdaj ni več podvozje natančno)

No sicer pa tudi med premium firmami pravim še vedno da ni dosti razlike (oz. omembe vredne), kot pa recimo med samimi razredi (premium, srednji in pač kitajske seveda).

Še enkrat: predpogoj je, da imaš poštimano podvozje! in voziš v idealno enakih razmerah.
Zato je itak brezveze vse skup.

SuperVeloce ::

Seveda, nihče sicer ne pravi, da vozniki vedno ocenijo pravilno ali kakorkoli blizu objektivne ocene. Za to so zaslužena le neodvisna testiranja (pa naj karkoli kdorkoli reče čez ADAC in ostalo EU druščino). Ampak, če le imaš nekaj občutka za vožnjo, boš občutil vsaj nekaj izboljšanih lastnosti pri uravnoteženi gumi in razliko med dobro in slabo (ali staro) gumo.

ps: poleg razlik med firmami v istem razredu in razlik med cenovnimi razredi pri isti dimenziji je tukaj še problem različnih dimenzij (in nasploh budget dimenzij). Zato je potrebno teste drugih dimenzij (od tiste ki jo voziš) vzeti z malo rezerve. Pa tudi "poceni" dimenzije lahko trpijo, vsaj po mojem opažanju. Recimo včasih zelo pogosta 185-60-14 dimenzija enostavno ne ponuja ene res premium letne gume, včasih tudi z istim tržnim imenom, ki je lahko enako kot pri 205-55-16 recimo.
Ali je tukaj kriva sama nizka cena teh dimenzij ali nizka prodaja kvalitetnih gum, kadar jih dejansko ponudijo, ne vem... ampak sam sem že menjal dimenzijo na avtu (recimo na večjo platišče, bolj športen razred gum) ravno iz tega razloga.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

krneki0001 ::

Testiranja trajajo koliko? 300km mogoče? To pomeni da lahko narediš gumo, ki je najboljša prvih 500km, potem pa slabša kot kitajc, cena bo pa v nebo dvignjena.

Testirati bi morali gumo recimo eno celo leto in vsak teden narediti teste z njo, pa potem narediti eno oceno, kako se obnaša skozi celo življenjsko dobo (nekje 25.000km)

SuperVeloce ::

300km? Zelo dvomim, da bi po taksni kilometrini gumo ocenili za odlicno, ceprav jih vozijo do 12.000km na testih obrabe in porabe in zagotovo sproti preverjajo za taksne padce performansa. Saj pa niso tupi-glupi... edini problem je tukaj kratek cas uporabe (manj kot eno leto, tudi za celoletne), kjer je tezje testirati vpliv UV in oksidacije. Ampak itak vseeno, ker spet.. nekateri tukaj so nas ze zeleli prepricati, da se premium gume slabse starajo, kot kitajcki. Po 4 letih je itak baje vseeno, kaj si kupil ;)

BTW, ta fora "300km pol pa zanic" kar nekateri tukaj napeljujete, bi dejansko povzrocilo dvig proizvodnih stroskov, da je na koncu itak vseeno, ce v startu naredis tistih 10% boljso gumo. In pa 25.000km ni ravno "celotna zivljenska doba" za vecino. Mogoce za kaksne tezke mrcine in sportno voznjo.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

Skyman ::

Malajlo je izjavil:

Skyman je izjavil:

Iscem 205/55/16 gledal sm continentalove t860 so cca 84€ vzamem te ali kake ultragrip 9 mogoce kaksen dunlop(winter sport 5)
Mogoce kaksna solidna trgovina? da ni neke stare zaloge,ter da ima cimnovejsi DOT.Hvala

Sem UG imel leta, ampak TS860 so za popizdit v redu. Udobne, tihe, na mokrem se ASR ne vklaplja. Samo obraba me skrbi.
Razlika v ceni je bila 3€ na Mimovrste.

DOT 2616.

Tudi sam sm imel ug8 od prvega dne k so prisle vn so delovale res super na snegu so "trgale" sedaj bi pa recimo probal continental ker imam sam vrsto let letne in so 1a gume.Potem na mimovrste nimajo slab dot(2616)? mogoce se kaksna druga omembe vredna trgovina recimo ENAA?

perci ::

SuperVeloce je izjavil:

300km? Zelo dvomim, da bi po taksni kilometrini gumo ocenili za odlicno, ceprav jih vozijo do 12.000km na testih obrabe in porabe in zagotovo sproti preverjajo za taksne padce performansa. Saj pa niso tupi-glupi... edini problem je tukaj kratek cas uporabe (manj kot eno leto, tudi za celoletne), kjer je tezje testirati vpliv UV in oksidacije. Ampak itak vseeno, ker spet.. nekateri tukaj so nas ze zeleli prepricati, da se premium gume slabse starajo, kot kitajcki. Po 4 letih je itak baje vseeno, kaj si kupil ;)

BTW, ta fora "300km pol pa zanic" kar nekateri tukaj napeljujete, bi dejansko povzrocilo dvig proizvodnih stroskov, da je na koncu itak vseeno, ce v startu naredis tistih 10% boljso gumo. In pa 25.000km ni ravno "celotna zivljenska doba" za vecino. Mogoce za kaksne tezke mrcine in sportno voznjo.

Se mi zdi, da sem nekje prebral, da ADAC res ne naredi kaj dosti več od 300 km za test gum.

LINK Glede na to, da so obrabo merili na 300km vožnji v konvoju, si predstavljam, da kaj dosti več kot to test res ni vseboval.

Poleg tega je pri pnevmatiki zelo pomembna tudi njena starost, ne samo število prevoženih kilometrov. Konkretne gume pri teh testih so vse nove iz štacune, uporabljeni so novi modeli in niti ne morejo biti stari več kot par mesecev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

krneki0001 ::

Pri Nokianu v eni sezoni preizkusijo več kot 20 tisoč zimskih pnevmatik in z njimi prevozijo okrog 40 tisoč kilometrov.


Če jaz tole pravilno razumem? Ali naredijo z vsako 2km (20.000 gum in 40.000 kilometrov) ali z vsako 40.000 kilometrov?

m0LN4r ::

perci je izjavil:

Enako, zelo zadovoljen zaenkrat. Oprijem je tako dober v dezju, da sem dobesedno presenecen.

Kako pa testiraš in primerjaš oprijem?

Vsakovnevna voznja po ekstaktno isti relaciji, v dezju z razlicno hitrostjo v ovinkih, kroznih, izvozih in zaviranjih.
No big deal actually.
Prejle hitrejse speljevanje je vedno bilo vrtenje koles, zdaj ne.
Krozni 40 drsenje navzven, zdej ne.
Aja naredil ze 1500+km z novimi.
itd.

krneki0001 je izjavil:

Testiranja trajajo koliko? 300km mogoče? To pomeni da lahko narediš gumo, ki je najboljša prvih 500km, potem pa slabša kot kitajc, cena bo pa v nebo dvignjena.

Testirati bi morali gumo recimo eno celo leto in vsak teden narediti teste z njo, pa potem narediti eno oceno, kako se obnaša skozi celo življenjsko dobo (nekje 25.000km)

Zakaj bi se matral delat tako gumo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

foofighter ::

zdravo. kako preverim če gredo na platišča tudi druge dimenzije gum? zdaj imam dimenzijo 225/55/16, zimske bi dal pa rad gor 205/60/16? Gre ta dimenzija lahko na ista platišča?

Veron ::

foofighter je izjavil:

zdravo. kako preverim če gredo na platišča tudi druge dimenzije gum? zdaj imam dimenzijo 225/55/16, zimske bi dal pa rad gor 205/60/16? Gre ta dimenzija lahko na ista platišča?

Odvisno od širine platišč.
««
8 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Letne gume (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Na cesti
45155940 (951) m0LN4r
»

Gume 2019 (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5712823 (10473) matobeli
»

Letne gume 2016 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
28777453 (48235) slemarko
»

2015 Testi letnih pnevmatik (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Na cesti
38297264 (69677) gruntfürmich
»

Gume za zimo. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10623736 (19590) Domobrancek

Več podobnih tem