» »

Katere zimske gume?

Katere zimske gume?

««
30 / 64
»»

Ghost7 ::

facepalm je izjavil:

Sem narobe postavil vprasanje... Zakaj je na prednji osi dovolj oznaka T, na zadnji pa mora biti H?:) Wheelspin pri 200kmph?;)))


facepalm je izjavil:

Pri mojem avtu to ne pride v postev, saj so prednje ozje od zadnjih.


Si sam sebi odgovoril... zaradi samih dimenzij, razporeditve teže, obremenitve i.t.d

V nekaterih dimenzijah sploh ni določenih hitrostnih razredov. Recimo 13" ne morejo imeti oznake Z... Mogoče že iz tega podatka proizvajalec ni mogel predpisat nižjega hitrostnega razreda.

(ne vem o kateri dimenziji sploh govorimo)

facepalm ::

O ogromnih 185/60 R15 in 165/65 R15.
Obe se dobita v razredu T. Za 185/60 je predpisana H in je tezje dobavljiva ter posledicno drazja:) ce ima avto max speed 165kmph je imho razred T (190kmph) dovolj. Zakaj bi morale imeti zadnje visji index, saj se vrtijo enako hitro kakor prednje:)
Za nosilnost pa mi je jasno zakaj je razlika spredaj/zadaj.

Sem pa sedaj pogledal se homologacijo za 16", kjer je spredaj in zadaj index H. Verjetno je tezko dobiti prednje 165/65 z visjim indexom od T in so se temu prilagodili..

Sorry za offtopic:)

perci ::

starfotr je izjavil:

Pnevmatike je treba tudi menjat iz prednje osi na zadnjo, da je obraba enakomerna. Tako, da je brez veze, da kupuješ 2 z enim razredom, 2 z drugim. Kupi vse z nižjim razredom pa je.

Naceloma to iz varnostnega vidika ni kul. Zadnje gume morajo biti enako ali manj izrabljene od sprednjih.

facepalm ::

Jaz sem razmisljal v smeri menjave pnevmatik levo/desno. Brez heca.
Ce pogledam profil, je desna pnevmatika bolj obrabljena od leve. Sumim, da zaradi krozisc.

starfotr ::

Perci, zato pa se 2 na leto menja gume spredaj/zadaj, da je obraba enakomerna. Ker se na pogonskih sprednjih kolesih bolj obrablja. Tako zagotoviš, da v času, ko imaš gume, je približno enako vse skupaj.

epacar, pelji avto na optiko, ker to se ne bi smelo dogajat. Krožišča so tako kratka, da iščeš vzrok v napačnih stvareh.

perci ::

starfotr je izjavil:

Perci, zato pa se 2 na leto menja gume spredaj/zadaj, da je obraba enakomerna. Ker se na pogonskih sprednjih kolesih bolj obrablja. Tako zagotoviš, da v času, ko imaš gume, je približno enako vse skupaj.

epacar, pelji avto na optiko, ker to se ne bi smelo dogajat. Krožišča so tako kratka, da iščeš vzrok v napačnih stvareh.

Ko prvic zamenjas, imas spredaj boljse. Kar ni kul.

feryz ::

starfotr je izjavil:

Pnevmatike je treba tudi menjat iz prednje osi na zadnjo, da je obraba enakomerna. Tako, da je brez veze, da kupuješ 2 z enim razredom, 2 z drugim. Kupi vse z nižjim razredom pa je.
Kako pa to narediš? Prednje so 245, zadnje pa 275.
Ok, one širše bi še nekako z olfa nožem obrezal na manj, kako bi pa ožje razteral na več, mi pa ni čisto jasno.

facepalm ::

Moje trenutne (letne) imajo prevozenih cca 35kkm brez menjavanja spredaj/zadaj. Na oko mi delujejo zadnje (sploh desna), bolj obrabljene. Grejo pa naslednji teden v reciklazo:)

@starfotr krozisca so resda kratka, jih je pa ogromno. samo do sluzbe in nazaj jih nastejem 18. ce po tem sklepam, da je velika vecina ovinkov v levo, se mi ne zdi cudno, da bi se v 35kkm, pogonska desna, bolj obrabila od leve.

perci ::

facepalm je izjavil:

Moje trenutne (letne) imajo prevozenih cca 35kkm brez menjavanja spredaj/zadaj. Na oko mi delujejo zadnje (sploh desna), bolj obrabljene. Grejo pa naslednji teden v reciklazo:)

Zadnji pogon?

facepalm ::

jp

perci ::

Ja, to je logicno. Pogonski par se bolj izrabi. Pri zadnjem pogonu je pomojem smiselno zamenjat gume po oseh, drugace imas zadaj slabse gume kar pa na splosno ni kul.

facepalm ::

Imam pa vsaj vecino teze (motor) zadaj. Vsaj to prispeva k oprijemu:)
Komaj cakam prvi sneg, da vidim kako se obnasa v zasnezen klanec.

perci ::

Motor zadaj? Kaj pa to vozis? Hrošča al porša :).

kalorijagr ::

Proizvajalec je predpisal dimenzijo 235/40 r18 91 H. Ali lahko vzamem z boljšim razredom kot H, ali mora biti ravno H? Prvič kupujem lastne gume pa sem totalni noob. Mogoče tudi kakšno priporočilo za mojo dimenzijo?

facepalm ::

perci je izjavil:

Motor zadaj? Kaj pa to vozis? Hrošča al porša :).

Porsche Twingo :))

@frances: biti mora H ali bolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

Ghost7 ::

facepalm je izjavil:

perci je izjavil:

Motor zadaj? Kaj pa to vozis? Hrošča al porša :).

Porsche Twingo :))

@frances: biti mora H ali bolje.


Čist en mal offtopic :D
Kako pa zgleda vožnja s Twingom ko je sneg? Je ok, ker je teža zadaj? Ti "sede" zadnji pogon?

facepalm ::

Kupil sem ga sele februarja letos in sem ga peljal le 1x po snegu (5cm) s slabimi zimskimi gumami. Presenetljivo je prisel v strm 3km klanec bp, ceprav se ne da izklopit elektronske abecede.
Ravno zaradi abecede, se niti ne razlikuje toliko od prednjega pogona. Ce ga peljes do meje oprijema, ti naredi elektronika tako stalo, da se na koncu obnasa kot avto na prednji pogon (sili k podkrmarjenju). Ampak ga mores res maltretirat, da bo zdrsnil. Npr v pocasen 180° ovinek, obrnes volan skoraj na polno. Takrat ne pusti, da bi hitro pospesil. Odvzame gas, ceprav nisi niti blizu izgubi oprijema. Enako naredi, ko zazna mocen bocni sunek vetra.

Kroos ::

Se kdo letos odloča za nakup Sava Eskimo HP2? Kakšne imate kaj izkušnje tisti, ki ste kupili lansko serijo?
Kolikor sem gledal lanske teste, je imela lani oceni B/B za zaviranje na mokri podlagi in porabo, letos pa C/C. Slišal sem tudi, da je Sava znana po tem, da se hitreje obrablja, kot večina ostalih (sam nimam nekih izkušenj z njimi, zato težko potrdim kaj takšnega).

Zanimiva mi je tudi tale guma od Fulde, ampak če so izkušnje s Savo ok, bi izbral kar tisto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kroos ()

mm888mb ::

HP2 ni tako slaba, niti nisem imel občutka, da se hitreje obrablja.

buttcrack ::

ko je lih debata o savi...

S3 vs HP2 pri 205/55R16? razlika v ceni je minimalna, kako pa je pri sami gumi?

mm888mb ::

Načeloma je S3 ok, pač za normalno vožnjo. HP2 je dražja boljša varianta, nisem pa imel obeh na istem vozilu... mogoče je malo bolj glasna.

radmannsdorf ::

facepalm je izjavil:

Ima kdo izkusnje s celoletnimi gumami?
Vem da to niso "ne tic, ne mis", vendar sem neodlocen.
Imam opcijo A: kupim sedaj zimske, prevozim 20kkm in spomladi letne in spet prevozim 20kkm.
Tako bi 2 kompleta gum menjal 1x na dve leti.
Opcija B: kupim sedaj celoletne in zvozim z njimi 40kkm in jih naslednje leto znova menjam. Tako bi imel vsako leto nove gume.

So nove (do 12m stare) celoletne gume primerljive z leto do dve starimi zimskimi/letnimi? Gre se mi izkljucno za oprijem.

Jaz sem imel predlani in do lani celoletne Minerva gor, ki pa se zame niso obnesle, profil je namreč na straneh gume zimski, po sredini pa ravni kanali kot na letni.
Sem z gorenjske in guma se na snegu ni dobro držala. Se mi zdi da so take gume kul za primorce, oz tam kjer snega ni. Kolega je kupil 3 komplete zimske Minerva in je čisto drugačen profil.

facepalm ::

Na koncu sem se odlocil za Goodyear UG9. So ze slab teden na avtu.

hojnikb ::

In kako se obnesejo ? Mamm tut naročene za svogja :)
#brezpodpisa

T-Back ::

Ja po enem tednu ti pa lahko da konkretno primerjavo. Mislm...


radmannsdorf je izjavil:

facepalm je izjavil:

Ima kdo izkusnje s celoletnimi gumami?
Vem da to niso "ne tic, ne mis", vendar sem neodlocen.
Imam opcijo A: kupim sedaj zimske, prevozim 20kkm in spomladi letne in spet prevozim 20kkm.
Tako bi 2 kompleta gum menjal 1x na dve leti.
Opcija B: kupim sedaj celoletne in zvozim z njimi 40kkm in jih naslednje leto znova menjam. Tako bi imel vsako leto nove gume.

So nove (do 12m stare) celoletne gume primerljive z leto do dve starimi zimskimi/letnimi? Gre se mi izkljucno za oprijem.

Jaz sem imel predlani in do lani celoletne Minerva gor, ki pa se zame niso obnesle, profil je namreč na straneh gume zimski, po sredini pa ravni kanali kot na letni.
Sem z gorenjske in guma se na snegu ni dobro držala. Se mi zdi da so take gume kul za primorce, oz tam kjer snega ni. Kolega je kupil 3 komplete zimske Minerva in je čisto drugačen profil.

Treba je vedet, da celoletne niso za v ta cel sneg. Noben normalen ti ne bo kupoval takih gum za na vozilo, ki mora pod mus na cesto. Če pa lahko počakaš, da se spluži ali kakšen dan, da je cesta dokaj suha-mokra pa se da prežvet.

facepalm ::

hojnikb je izjavil:

In kako se obnesejo ? Mamm tut naročene za svogja :)

Sem jih ze imel 2 sezoni na starem zeninem Getzu. Po snegu so bile odlicne, zato sem jih tudi spet nabavil.

Dr_M ::

A je ze kdo poleti kupoval zimske gume? Ker zdele se mi zdijo cene relativno nizke, napram tistim oktobra in novembra.
Ker so moje nexen wg2 zimske po dveh sezonah in cca 12.000km postale sila nevarne ze na suhi cesti, sem se odlocil zamenjat, ker se unih ne upam vec vozit.
Nabavil bom continental ts850p in so za mojo dimenzijo vsaj 15e cenejse, kot so bile lani jeseni. Je kdo se kaj vec spremljal cene sredi leta, ker me zanima kako gre ta trend s cenami?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Ganon ::

Neuporabne po 12 tisoč kilometrih? Koliko si plačal za te kitajske gume? Bog pomagaj!

Dr_M ::

Nekih 80e po komadu, continentalke so bile pa 150.
Zacele so drset nenormalno, ceprav profil zgleda ok, stare pa tudi niso, ker je bil to nov model. Ko sem dal spomladi letne gor, nisem imel ocutka, da ima boljse gume, ampak drug avto, taka razlika je bila.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

D3m ::

Tudi jaz opažam nižje cene. Bom pa ponovno vzel celoletne CrossClimate.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Dag ::

Že prejšnji teden sem vzel CrossClimate, ker se mi je zdela cena zelo ugodna. Niti v tujini nisem našel nižje. Dobil sem letnik 2018, kar je zame čisto ok, ker gume zvozim v 2-3 letih.

hator ::

hator je izjavil:

Letos sem malo špekuliral in kupil gume od Sumitoma, kateri poizkuša letos priti na evropski trg. Razlika v ceni za dimenzijo 215/70 R16 je bila velika.
https://blog.reifen-vor-ort.de/neue-win...


Pa saj se šalijo.Večjega klumpa od gume še v življenju nisem vozil. Do konca aprila(po prevoženih 5000 km), jim je še ostalo ca. 4,5 mm profila. Na ledu in snegu je šlo za silo peljat, verjetno zaradi dobrega 4x4 pogona. Prejšnjo leto sem vozil z Barum in je razlika kot dan in noč.
Sem jih zvozil čez poletje in za zimo sem nabavil druge pnevmatike.

D3m ::

Meni so CC+ zdržale 2 sezoni....cca. 50k km.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Dag ::

Meni so zdržale 55k km, s tem, da so zdaj na koncu za čez poletje še bile (2-3 mm profila), za zimo pa ne bi bile več.

SumTingWong ::

Ima kdo Goodyear Vector 4 seasons Gen2? Hvalijo jih na testih, cena je pa nekje ista kot Michelin CC (95€ na kos za 225 45 17)

aborko ::

Kje pa kupujete kej gume?

starfotr ::

Sumitomo brands include Dunlop Tyres, Falken Tire and Ohtsu Tire. Da ne bo kdo mislil, da je to neka leva firma.

Imajo tudi Lonstroff v Logatcu, ki je del korporacije.

Seveda se izplača vzeti gume izven sezone, tako kot vsako drugo stvar izven sezone.

Celoletne gume so dobre edino le Michelin pa mogoče še kake, vse ostalo je bolj slabo.

Dr_M ::


Sumitomo brands include Dunlop Tyres, Falken Tire and Ohtsu Tire. Da ne bo kdo mislil, da je to neka leva firma.


Ahhh, to pojasni, zakaj so dunlopke tako zanic, ker je v grupi z neko levo firmo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

IL_DIAVOLO ::

aborko je izjavil:

Kje pa kupujete kej gume?


Gume-direkt ali mimovrste.

Dag ::

Mimovrste ali EnaA. Pogledaš pri katerih je ceneje (ponavadi je razlika evro ali dva na gumo) in ali ti bolj odgovarja osebni prevzem (Mimovrste v vseh večjih mestih, EnaA samo v Lj) ali dostava na dom.

Gume-direkt se že nekaj časa ne splača več, vsaj pri najbolj pogostih dimenzijah niso nič cenejši od Mimovrste ali EnaA.

IL_DIAVOLO ::

Ne, da so cenejsi, gre se za ponudbo. Nazadnje ko sem iskal bridgestone T001 evo, jih na mimovrste niso imeli na zalogi, tudi danes ni nic drugace. Gre se pa za 2 evra razlike.

Ganon ::

aborko je izjavil:

Kje pa kupujete kej gume?


Pri vulkanizerju, kjer jih tudi namontira. Sem jih iskal preko interneta in ugotovil, da so cene tam-tam, se ne splača.

D3m ::

Stipič.
|HP EliteBook|R5 6650U|

starfotr ::

Jaz kupim preko neta ali pa pri vulkanizerju. Meni je važno, da dobim sveže gume, ne pa nekih starih. Če imajo na netu sveže, odklikam, pa potem grem z gumami do vulkanizerja ali pa prej pokličem vulkanizerja in ga vprašam kaj ima na zalogi in koliko je staro ter kaka je cena.

Nekateri vulllkanizerji imajo nižjo ceno premontaže, če je kupljeno pri njih. Tako, da tisti eur ki ga prihranim na netu, potem izgubim zaradi dražje montaže. Saj če niso nateguni, potem so cene tam tam.

Dr_M ::

Parkran nabavil pri liderpnevmatik, ker so bili najcenejsi. In tudi nove zimske bom uzel tukaj, ker so spet najcenejse.
Majo pa starejse DOTe oznacene in tudi malo cenejse. Star DOT pomeni, ce so gume starejse kot 3 leta.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

facepalm ::

Meni so na enem od pooblascenih Renault servisov prodali Continentalke za cca 5€ ceneje po gumi, kakor sem jih nasel sam na netu. Mogoce zato, ker sem vseeno pustil 700€+ pri njih:)

lonewolf_ ::

Za novi avto bo treba nabavit nove gume (in platišča) pa tuhtam, ali bi raje naročil že sedaj ali še malo počakam... izbiram pa med:

1. https://www.novegume.si/GOODYEAR_205-55...
2. https://www.novegume.si/DUNLOP_205-55_R...
3. https://www.novegume.si/CONTINENTAL_205...

Gledal sem lanski amzs test in autobild teste... z goodyearom vem, da je imel foter problem, ker so se mu scefrale, pa je naredil komaj 20k km z njimi. Najbolj me mika Dunlop, ker pač cena in ocene so dobre, Continentalke so tudi še v budgetu, ker sem si zastavil med 500-600EUR. Na Corsi prej tudi nisem nikoli imel problemov z Fulda Kristall Control, ampak so vseeno tam manjše dimenzije. Se ne spoznam toliko, rad bi samo, da ostanemo celi na cesti :)
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lonewolf_ ()

perci ::

Vsaka od znanih znamk bo OK.

Ti testi so brez veze.

lonewolf_ ::

Kaj pa je boljše za zimsko gumo: 205/55 r16 ali 195/65 r15 ? Vem, da so manjše cenejše, ampak na pamet če govorim ima širša guma slabši oprijem na zasneženem asfaltu, ali se motim? Bo pa verjetno bolj grabila v celem snegu?
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

IL_DIAVOLO ::

V tej naši milini od zime je popolnoma vseeno, kaksne dimenzije imaš gor. Čimbolj ugodno.
««
30 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Letne gume (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Na cesti
45958933 (1159) WizzardOfOZ
»

Gume 2019 (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5712965 (10615) matobeli
»

Letne gume 2016 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
28778286 (49068) slemarko
»

2015 Testi letnih pnevmatik (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Na cesti
38298395 (70808) gruntfürmich
»

Gume za zimo. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10623997 (19851) Domobrancek

Več podobnih tem