» »

Izobraževanje in zaposlitev v prihodnost

Izobraževanje in zaposlitev v prihodnost

1 2
3
»

PrihajaNodi ::

Indeed, pa vse več podjetij želi da ima zaposleni status s.p. ja. Zakaj, sigurno veš sam

iKst ::

Sicer nisem prepričan, da je to čisto res, je pa to definitivno korak v pravo smer za podjetja, predvsem pa za zaposlene.

jalovec09 ::

Tiste k poznam in so šli v tujino brez težav dobijo 2x več, prej je dobival 700 evrov v Sloveniji, delal ko norc, tam dobi 1600 evrov + 13 in 14 plačo. Dela se isto, delo pravi mora bit narejeno.

Poznam tudi prijateljico, tu je delala za 600 evrov neto, delal ob vikendih, tam preko meje je dobila takoj 1200 evrov in normalni delovnik.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

PrihajaNodi je izjavil:

Indeed, pa vse več podjetij želi da ima zaposleni status s.p. ja. Zakaj, sigurno veš sam

Tukaj je problem, ker bo davčna ugotovila da ima s.p. elemente delovnega razmerja in ga bo obdavčila kot redno zaposlenega.

Že preverjajo. Folk si že rihta pogodbe sem ter tja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrihajaNodi ::

Invictus je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Indeed, pa vse več podjetij želi da ima zaposleni status s.p. ja. Zakaj, sigurno veš sam

Tukaj je problem, ker bo davčna ugotovila da ima s.p. elemente delovnega razmerja in ga bo obdavčila kot redno zaposlenega.

Že preverjajo. Folk si že rihta pogodbe sem ter tja.



Dvomim, bodo pa na podjemne delal. In namesto ur, pač količino prodanih izdelkov. Ker "nič" ne prodaš, ti delodajalec ne plača "nič".

Invictus ::

PrihajaNodi je izjavil:


Dvomim, bodo pa na podjemne delal. In namesto ur, pač količino prodanih izdelkov. Ker "nič" ne prodaš, ti delodajalec ne plača "nič".

Tudi prav. Ampak priliv na TRR pa bo, takrat pa FURS najavi kak obisk.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrihajaNodi ::

hja težka, prej verjetno bo denar na roko.

Invictus ::

Če ti dajo denar na roko, potem to ne more biti prav veliko ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrihajaNodi ::

navadno 700€ ni za živet ni za umret. Izračunaj si kakšen strošek je 700€ neto za delodajalca pri redni zaposlitvi.

iKst ::

Si ne predstavljam kako bi iz firme nekomu dal 700€ na roke, da bi imelo smisel. V gostilni mogoče, pa še v kakšnem manjšem cash only biznisu. Ampak tam se to dogaja že od nekdaj.

Invictus ::

PrihajaNodi je izjavil:

navadno 700€ ni za živet ni za umret. Izračunaj si kakšen strošek je 700€ neto za delodajalca pri redni zaposlitvi.

Če delaš samo za 700 EUR na mesec, bi se bilo dobro malo prekvalificirat.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrihajaNodi ::

iKst je izjavil:

Si ne predstavljam kako bi iz firme nekomu dal 700€ na roke, da bi imelo smisel. V gostilni mogoče, pa še v kakšnem manjšem cash only biznisu. Ampak tam se to dogaja že od nekdaj.



Ravno v gostilnah se to manj dogaja kot v firmah. Kaj ti misliš, da te kar povsod ujčkajo? Delavec pa vesel da dobi 700, ker če ne bo ostal še brez tega.

Invictus je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

navadno 700€ ni za živet ni za umret. Izračunaj si kakšen strošek je 700€ neto za delodajalca pri redni zaposlitvi.

Če delaš samo za 700 EUR na mesec, bi se bilo dobro malo prekvalificirat.



Ne skrbi zame, jaz samo poznam situacijo. V kaj se bodo ti ljudje prekvalificirali nevem. Mogoče si bo proizvodni delavec ali nepremičninski posrednik vzel 3 leta in naštudiral fajtona, poleg naredil še red hat certifikate ali kake druge MS - jeve certifikate, ki jih bo častil zavod za zaposlovanje.

Zgodovina sprememb…

iKst ::

Ni mi jasno, kako bom jaz kot lastnik oz. direktor firme dobil 700€ gotovine po glavi, da bi plačeval zaposlene na roke. Kot sem napisal, to pride v poštev v cash only biznisu. Gostilne pa mogoče kakšni manjši obrtniki, ki naredijo fasado ali pozidajo škarpo in upajo vzet keš brez računa. Taki obstajajo že od nekdaj.

V večjih podjetjih, v storitveni dejavnosti, v trgovini itd. je pa precej nesmiselno plačevati ljudi na roke, ker podjetje s tem ne pridobi nič, pogosto je celo na slabšem, ko imaš konec leta v knjigah kup dobička realno pa nobenega denarja. Ne vem kako si sicer predstavljaš zadevo, ampak ne gre tako, da greš s službeno kartico na bankomat in dvigneš par jurjev za plače.

Miha 333 ::

iKst je izjavil:

Ni mi jasno, kako bom jaz kot lastnik oz. direktor firme dobil 700€ gotovine po glavi, da bi plačeval zaposlene na roke.

Načini vsekakor obstajajo. Niso praktični, še manj legalni, ampak iznajdljivost nekaterih podjetnikov ne pozna meja. Na primer, lahko si direktor izplača fiktivna povračila (potni stroški, dnevnice) in od tega plača delavce na roke. V strošek gre itak, je pa vseeno manj kot bruto plača za enak neto dohodek delavca. Dokler ne dobijo kontrole ... in nekateri je v 10 letih ne dobijo. Pa pač gre skozi.

PrihajaNodi ::

iKst je izjavil:

Ni mi jasno, kako bom jaz kot lastnik oz. direktor firme dobil 700€ gotovine po glavi, da bi plačeval zaposlene na roke. Kot sem napisal, to pride v poštev v cash only biznisu. Gostilne pa mogoče kakšni manjši obrtniki, ki naredijo fasado ali pozidajo škarpo in upajo vzet keš brez računa. Taki obstajajo že od nekdaj.

V večjih podjetjih, v storitveni dejavnosti, v trgovini itd. je pa precej nesmiselno plačevati ljudi na roke, ker podjetje s tem ne pridobi nič, pogosto je celo na slabšem, ko imaš konec leta v knjigah kup dobička realno pa nobenega denarja. Ne vem kako si sicer predstavljaš zadevo, ampak ne gre tako, da greš s službeno kartico na bankomat in dvigneš par jurjev za plače.



Ni vse tako kot si ti misliš. Lahko to drži samo določen del delavcev, ki so na podjemnih, nekaterim bolj sposobni pa daje minimalca ostalo pa na roke. Bi moral malo pogledati po firmah to slovensko prakso, če želiš te lahko peljem kam na ogled da si sam pogledaš stanje.

iKst ::

Miha 333 je izjavil:

iKst je izjavil:

Ni mi jasno, kako bom jaz kot lastnik oz. direktor firme dobil 700€ gotovine po glavi, da bi plačeval zaposlene na roke.

Načini vsekakor obstajajo. Niso praktični, še manj legalni, ampak iznajdljivost nekaterih podjetnikov ne pozna meja. Na primer, lahko si direktor izplača fiktivna povračila (potni stroški, dnevnice) in od tega plača delavce na roke. V strošek gre itak, je pa vseeno manj kot bruto plača za enak neto dohodek delavca. Dokler ne dobijo kontrole ... in nekateri je v 10 letih ne dobijo. Pa pač gre skozi.


Načini seveda obstajajo, ampak kot praviš, niso praktični. Če plačuješ enemu delavcu nekaj na roke si lahko izplačaš kilometrino pa mu daš (pa že 700 eur kilometrine je številka, pri kateri nekateri inšpektorji postanejo pozorni, sploh, če je številka vsak mesec zelo podobna).

V velikem obsegu pa tega definitivno ne moreš delati. Oz. ni nobenega razloga, da bi delal.

Bi moral malo pogledati po firmah to slovensko prakso, če želiš te lahko peljem kam na ogled da si sam pogledaš stanje.


Recimo, da imam kar precej dober vpogled v kar nekaj firm po Sloveniji, pa moram rečt, da še nisem videl kakšnega masovnega premika k plačevanju na roke. Občasno kakšni bonusi mogoče, kakšna fake kilometrina, v gostilnah za nadure itd. Ampak to se dela že od kar pomnim.

Verjetno obstaja tudi kdo, ki ima dejansko cel workforce na 700€ na roke, ampak niso ravno pogosti, ker zadeva enostavno nima ekonomskega smisla.

PrihajaNodi ::

Recimo, da imam kar precej dober vpogled v kar nekaj firm po Sloveniji, pa moram rečt, da še nisem videl kakšnega masovnega premika k plačevanju na roke. Občasno kakšni bonusi mogoče, kakšna fake kilometrina, v gostilnah za nadure itd. Ampak to se dela že od kar pomnim.


Seveda se zelo motiš. Takšne firme imajo pravne službe in računovodje.

Verjetno obstaja tudi kdo, ki ima dejansko cel workforce na 700EUR na roke, ampak niso ravno pogosti, ker zadeva enostavno nima ekonomskega smisla.


Prosim povej koliko plača delodjalec za 700EUR neto? Delavec bo prej sprejel delo za 700EUR oziroma delo na črno prej kot delo preko s.p. ja.


Občasno kakšni bonusi mogoče, kakšna fake kilometrina, v gostilnah za nadure itd. Ampak to se dela že od kar pomnim.


Še nisi slišal za (fiktivne) fakture, lahko tudi iz tujine?

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Tam kjer sem jst delal, je šef mel dnar vedno "pri/v roki" - mesečno brisanje, storniranje gladko xD
Računovodkinja pa je žena ane :)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

iKst ::

Prosim povej koliko plača delodjalec za 700EUR neto? Delavec bo prej sprejel delo za 700EUR oziroma delo na črno kot delo preko s.p. ja.


Od cca. 1160€ v najslabšem primeru do cca. 990€ v najboljšem (za delodajalca, delavec je na istem, kar se tiče izplačila).

Firme, ki imajo pravne službe in računovodje se ne ukvarjajo s tem, kako prihraniti tistih nekaj 100€ z izplačevanjem na roke.

Tam kjer sem jst delal, je šef mel dnar vedno "pri/v roki" - mesečno brisanje, storniranje gladko xD


Brisanje in storniranje česa?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: iKst ()

PrihajaNodi ::

Firme, ki imajo pravne službe in računovodje se ne ukvarjajo s tem, kako prihraniti tistih nekaj 100€ z izplačevanjem na roke.


Ironija bi bila če bi še pravnik delal na črno nekaj mesecev kanseje na minimalca ostalo na roke:)) Vse se da.

m0LN4r ::

Brisanje in storniranje česa?

Tisto, kar je v blagajni blo. Rabiš kluč, pa kodo menda v roku 24ur se da tut kej več.
Ne me spraševat. To bi inšpektorji morali vedet, pa malo manj poznanstva med inšpektorji pa firmami tut nebi blo švoh.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

iKst ::

Ironija bi bila če bi še pravnik delal na črno nekaj mesecev kanseje na minimalca ostalo na roke:)) Vse se da.


Da se vse, ja. Ampak nima smisla, zato se take stvari ne dogajajo množično.

Tisto, kar je v blagajni blo. Rabiš kluč, pa kodo menda v roku 24ur se da tut kej več.
Ne me spraševat. To bi inšpektorji morali vedet, pa malo manj poznanstva med inšpektorji pa firmami tut nebi blo švoh.


Ok, se pravi, nimaš pojma od kje šefu keš. Baje se nekaj da z blagajnami kar logično pomeni, da vse večje firme plačujejo folk na roke, al kako?

PrihajaNodi ::

Imam občutek da si zaposlen v javni upravi, glede na to kaj pišeš. Se motim?

ohnowhy ::

PrihajaNodi je izjavil:

Vidiš že tu je napak. Na koliko ur boš pa ocenil delo delavca, ki izdeluje program po naročilu.

Tudi v IT industriji obstajajo metrike, koliko časa kakšna zahtevana funkcionalnost vzame. Prav tako se z izvajalcem skupaj preveri, ali so plani realistični. Če se izvajalec nekajkrat strahotno zmoti in ne obvešča naročnika pravočasno, pač dobi vedno manj pogodb, na koncu nobene. Programiranje ni umetništvo, čeprav se pri nekaterih rešitvah lahko izkaže tudi navdih za koristnega, še posebej ob primankljaju izkušenj in vsebinskih znanj. Sorry, programiranje pač ni pisateljstvo ampak konkretna gospodarska panoga, precej razširjena, nadomestila (čeprav za program po naročilu) ni problem najti.

PS: Če do sedaj nisi tega vedel, zdaj veš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

PrihajaNodi ::

Če se izvajalec nekajkrat strahotno zmoti in ne obvešča naročnika pravočasno, pač dobi vedno manj pogodb, na koncu nobene


Pravzaprav, je pomembno samo kakšen znesek piše na pogodbi oziroma de je ta čim manjši in se to da nekako upravičit vse ostalo je brezpredmetno.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

iKst je izjavil:

Ironija bi bila če bi še pravnik delal na črno nekaj mesecev kanseje na minimalca ostalo na roke:)) Vse se da.


Da se vse, ja. Ampak nima smisla, zato se take stvari ne dogajajo množično.

Tisto, kar je v blagajni blo. Rabiš kluč, pa kodo menda v roku 24ur se da tut kej več.
Ne me spraševat. To bi inšpektorji morali vedet, pa malo manj poznanstva med inšpektorji pa firmami tut nebi blo švoh.


Ok, se pravi, nimaš pojma od kje šefu keš. Baje se nekaj da z blagajnami kar logično pomeni, da vse večje firme plačujejo folk na roke, al kako?

Nisem nikoli rekel večje. Vsakdanje povprečne, če si fizični delavec pa delal na 3-4 ajd 10 različnih mestih bi že vedel, kako pride "plača" do tebe.
Pol legalno in pol ilegalno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

ohnowhy ::

PrihajaNodi je izjavil:

Če se izvajalec nekajkrat strahotno zmoti in ne obvešča naročnika pravočasno, pač dobi vedno manj pogodb, na koncu nobene


Pravzaprav, je pomembno kakšen znesek piše na pogodbi oziroma de je ta čim manjši in se to da nekako upravičit vse ostalo je brezpredmetno.

Ne vem, kje dobiš pogodbo, da se zmeniš vnaprej za znesek, ki ga dobiš takoj plačanega, pa da naročnik ne spremlja razvoja. Kolikor vem, se plačuje delno in po v naprej določenih fazah, če imaš drugačne izkušnje, tudi prav, ampak prej ali slej bo tako.

PrihajaNodi ::

Ne vem, kje dobiš pogodbo, da se zmeniš vnaprej za znesek, ki ga dobiš takoj plačanega, pa da naročnik ne spremlja razvoja. Kolikor vem, se plačuje delno in po v naprej določenih fazah, če imaš drugačne izkušnje, tudi prav, ampak prej ali slej bo tako.


Saj nikoli ne dobiš vnaprej plačan znesek. no lahko recimo znesek za material (odvisno za kaj gre). Gre se zato da se na pogodbi prikaže čim manj.

ohnowhy ::

PrihajaNodi je izjavil:

a) Saj nikoli ne dobiš vnaprej plačan znesek. no lahko recimo znesek za material (odvisno za kaj gre).
b) Gre se zato da se na pogodbi prikaže čim manj.

a) Ja, saj tudi jaz mislim, da ne :) Če dobiš denar v naprej (recimo, za material, itd.) gre najbrž za zaupanje.
b) Morda, ampak to niti ni kakšna izjema v IT, da napisana pogodba NE vsebuje prav vseh elementov tega dogovora.
Ni prav, ampak ne bodimo še tukaj idealisti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

iKst ::

Zakaj bi na pogodbi prikazal čim manj? Če že, je ravno obratno.

ohnowhy ::

iKst je izjavil:

Zakaj bi na pogodbi prikazal čim manj? Če že, je ravno obratno.

Eh, zato, da plačaš čim manj davkov, jasno, zakaj pa. Malo na račun, malo na roko, malo v naturalijah, malo kompenzacije. Še posebej, dokler naročnik in izvajalec nimata zadostnega denarnega toka.

Pejdi se zmenit za avtorsko pogodbo glede programiranja (ali kaj je že zdaj) namesto ene 10000EUR, da ti napišejo 100000EUR na lepe oči :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

PrihajaNodi ::

Sicer pa odvisno od pogodbe, sam sem delal na podjemno in je draga ko hudič.

iKst ::

Odpri normiran s.p., ki je praktično zastonj.

ohnowhy ::

Ja, sem pogledal tole, morda pride komu prav, resno mislim:
http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko...

iKst ::

Ja, za storitveno dejavnost za freelancerje je normirani s.p. top. Bolj ugodno kot v večini davčnih oaz :)

Mr.B ::

Madonca iz nesposobnih Šolarjev in čudnih šolskih sistemov, je tema sedaj ali lahko dobiš keš na roke za opravljeno delo.. No da vas pobaram, v Avstriji je to čisto normalno. Samo v Avstriji imaš tudi, njive rož, kjer si lahko vsak vzame rože, in plača v kaselc na začetku njive. Rože so izjemno poceni. No kaj takega v Sloveniji seveda nebi bilo možno, ker na koncu nebi bilo več rož ne kaselca z/berz denarja.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Invictus ::

Pozabljaš da tisti plačujejo letni pavšalni davek, pač glede na to kaj počnejo. Za kmete je to nekaj najbolj normalnega.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako programerji, inženirji prenašate... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
12517173 (12567) Ahim
»

V kratkem podražitev hrane v Sloveniji 2017 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19236519 (32145) Utk
»

Apple toži Evropsko komisijo zaradi 13-milijardnega davka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Tožbe
18653718 (49800) Jarno
»

Delitev dela dobička odslej obvezna (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
55365040 (56419) TESKAn

Več podobnih tem