» »

Na Tusmobilu dobil račun za 1100eur!

Na Tusmobilu dobil račun za 1100eur!

1 2
3
»

3p ::

Aston_11 je izjavil:

3p je izjavil:

jusv je izjavil:

Uporabnik je za 1100€ (če je dejansko toliko račun, ker ga ni nikoli poslikal ali dokazal) moral imeti konstantno vklopljene podatke in kar precej nabiti preko zakupljenih količin. Pametni telefoni so pametni, ampak jih moraš znat uporabljat in nastavit opozorila.


Ja. Ampak cena je pa čisti oderuški nateg.
Če je dobil tisto, kar je kupil (po pogodbi, ker eni imajo probleme z dojemanjem tega pojma), potem ni oderuški nateg.


Če dobiš, kar v pogodbi piše, ne pomeni, da pogodba ni oderuška.

https://zakonodaja.com/zakon/oz/119-cle...

Aston_11 ::

3p je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

3p je izjavil:

jusv je izjavil:

Uporabnik je za 1100€ (če je dejansko toliko račun, ker ga ni nikoli poslikal ali dokazal) moral imeti konstantno vklopljene podatke in kar precej nabiti preko zakupljenih količin. Pametni telefoni so pametni, ampak jih moraš znat uporabljat in nastavit opozorila.


Ja. Ampak cena je pa čisti oderuški nateg.
Če je dobil tisto, kar je kupil (po pogodbi, ker eni imajo probleme z dojemanjem tega pojma), potem ni oderuški nateg.


Če dobiš, kar v pogodbi piše, ne pomeni, da pogodba ni oderuška.

https://zakonodaja.com/zakon/oz/119-cle...

To res ne pomeni, da je oderuška, vendar, ali si prebraltudi del člena "ki je v očitnem nesorazmerju s tistim, kar je sam dal ali storil ali se zavezal dati ali storiti drugemu"? Sedaj pa še povej, ali so ga nategovali do meje, kjer je bila cena ok, ali samo od te meje dalje in nato preveri, če 119 čl OZ še ustreza. Pola pola ne bo šlo.

Phantomeye ::

Ja, ce pride 1 GB = 1000€, potem se je treba vprašat malo, kam to polje.

V letu 2015 en GB lahko presežeš v trenutku, v času počasnejših mobilnih hitrosti si se moral trudit.


Primer, poslušaš Google Music, enkrat vmes crkne router (ali zmanjka zginala), telefon prestavi na LTE. Bum, par ur poslušanja glasbe kasneje že presežeš kvoto.

Furbo ::

Ustrezno nastaviš pravice aplikacij, da ne črpajo iz mobilnega neta.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

njyngs ::

Neumnost vedno stane. Včasih časa, včasih denarja, včasih življenja. Ko si vezan na pogodbo predvsem denarja.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

jusv ::

Furbo je izjavil:

Ustrezno nastaviš pravice aplikacij, da ne črpajo iz mobilnega neta.


Točno to! + nastaviš, da te na 90% zakupljenih količin obvesti in je problem rešen. Tukaj sploh ni debate, če gre za oderuške stroške, ker plačaš toliko kolikor si porabil.
Pametne smo podnevi z lučjo iskali!

Phantomeye ::

Furbo je izjavil:

Ustrezno nastaviš pravice aplikacij, da ne črpajo iz mobilnega neta.


ja, to itak. Ampak jaz se sprašujem s kakšnim namenom je cena mobilnega interneta izven zakupljenih kvot še vedno tako visoka? Če je to za naročnika zelo slabo. Ker ko enkrat presežeš, presežeš fejst.

V idealnih pogojih (s prižganim LTE) lahko nabiješ tisočaka EUR (2GB) v MANJ kot v 2 minutah (ko že presežeš zakupljeno količino).

"Brezplačen dostop do omrežja LTE vam je omogočen s hitrostjo do 20/3 mbit/s. Za doseganje visoke hitrosti prenosa podatkov 150/50 mbit/s pa je potreben vklop opcije Višja hitrost LTE."

Zdaj, teh obrobnih primerov verjetno ni veliko. Ampak slabo, če ima podjetje politiko, kjer se na teh primerih služi, predvsem, ker je logično, da gre za nenamerno prekoračitev.

Dobra stran pa je, da večina ljudi itak ne preseže zakupljenih količin. Kar je tudi razlog, da razne akcije ponujajo velike količine interneta za 'drobiž', ker ljudi privlačijo visoke številke.

Če bi operater stranki ponudil dva paketa. Prvi paket bi imel 10 GB podatkov, drugi pa 200 GB za enako ceno, bi uporabnik vzel drugi paket, kljub temu, da v svojih 10 letih, odkar je naročnik še ni porabil več kot 300 MB, ker recimo nima interesa.

Jaz sem zadnjih nekaj mesecev porabil 90 % zakupljene količine, pa so me že klicali, češ, da porabim precej interneta (ja, točno toliko kot sem ga plačal). In, da mi zato ponujajo tablico in poceni dodatni internet.

Zgodovina sprememb…

repson ::

K3kec je izjavil:

repson je izjavil:

. Spremembe v zadnjih 5 letih na področju zaščite pred prekomerno porabo, pa kažejo na to, da se operaterji zavedajo, da so (bile) njihove prakse neudobno blizu odiranju.

No kakšne spremembe? Govorimo o lokalni uporabi in ne v t.i "roamingu" znotraj EU.


Nekaj let nazaj (~2011) nisi dobil nobenega opozorilnega smsa, hitrosti prenosa podatkov po prekoračitvi niso znižali, beleženje na si.info je imelo dovolj zamude, da si na HSPA+ naredil vmes nevede kar lep strošek. Na helpdesku so mi rekli, da se podatki tam osvežijo samo kadar se odklopi 3G sejo. Ta podatek o osveževanju tudi ni bil nikjer napisan, ne v pogodbi ne na njihovi strani.

Pravim, da so danes precej bolj prijazni, in to sigurno ni zaradi tega, ker jih je naenkrat zaskrbelo za svoje stranke.

Sicer nepovezano s simobilom, ampak android, ios in wp8 takrat še niso imeli softverske zapore. Ne rečem, da ni obstajal kakšen app, ampak privzeto limita na telefonu nisi mogel postavit.

Invictus ::

49106 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Glugy je izjavil:


Neumnosti govoriš. Pogodba ne velja če oseba ni prisebna, če je podpisana pod prisilo, če krši človekove pravice, itd itd.

Govoriš neumnosti. A ti delavec pri operaterju drži pištolo na glavi da podpišeš pogodbo?

Rečeš naj ti so natisne, in gre na en pir ter jo prebereš.

Seveda če si jo sposoben razumeti.



Tudi oderuhi ne držijo pištole na glavi. Your point?

Posle jebanja nema kajanja. Kaj pa hodiš k oderuhom ...

Če polnoleten osebek ni sposoben prebrati pogodbe ki jo podpisuje, potem upam da mu takle znesek dolgoročne dvigne funkcionalno pismenost in zmanjša nivo lenobe ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bambam20 ::

Phantomeye je izjavil:

Ja, ce pride 1 GB = 1000€, potem se je treba vprašat malo, kam to polje.

V letu 2015 en GB lahko presežeš v trenutku,
.


Za občasno brskanje po netu, pregled pošte ne boš skuril čez celoten mesec 1GB prenosa podatkov preko mobilnega operaterja. Za vse ostalo je tukaj wi.-fi.

Invictus ::

1 GB skuriš samo če si non stop na youtube. Za ostalo je dovolj ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IL_DIAVOLO ::

Jaz prav nič ne pogrešam 3G, wifi najdeš praktično vsepovsod...lokali, trgovski centri, sploh pa s tako očitnimi gesli >:D

Furbo ::

A kar tu javno priznavaš, da vdiraš v računalniške sisteme?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

KruceFix ::

Podobno situacijo sem imel nekaj časa nazaj, ko je bil Tušmobil še vedno Tušmobil in ne Telemach. Klical na pomoč naročnikom in dobil odgovor, da naj nakažem na tisti sklic, kolikor sem pač zmožen, ker traja do cca. 2 meseca, da se začne s teboj ukvarjati odvetnik. Torej sem v 3 obrokih plačal 1200€. Zmeniti se da, samo ne se bati poklicati.
"Bomo videli" so rekli slepi gluhim ...

IL_DIAVOLO ::

Furbo je izjavil:

A kar tu javno priznavaš, da vdiraš v računalniške sisteme?


Lahko še ti povem geslo, če želiš.

Kar na zs

Jst ::

Jaz vidim tu več možnosti:

1. Troll tema. S kolegi na kavi in vrže nekdo vprašanje, če ti lahko operater iz standardnih recimo 30EUR zračuna 1100EUR zaradi prekomerne uporabe. Se stavi za pivo, tu se odpre tema, vi se začnete prepirati, dva pa jesta kokice.

2. Hodiš po tujini in račun za 200-300EUR ni nič nenavadnega. Operater ti zračuna 1100 EUR, ker si bil toliko bolj aktiven.

3. Imaš naročnino 20-30 EUR, kjer je vključenih toliko enot, da se moraš truditi, da jih porabiš.

Glede točke tri: Ali imate tako kratek spomin? To se je že (večkrat) zgodilo (v Slo), vendar na koncu človek ni rabil plačati vseh 1100 EUR. INAL; sodišče ali arbiter je rekel nekaj v zvezi s sorazmerjem in pričakovanim računom in "naložilo"/svetovalo operaterju, da drugače ovrednoti račun. Na koncu je bil znesek nekje tretjino, kar je potem človek tudi plačal.

Sigurno je bil pa podoben primer tudi na sodišču, ker operaterji ne bi kar na enkrat ene 4 leta nazaj po porabljenih enotah zniževali hitrosti, uvedli razne SMSje, ki jih moraš potrditi, če hočeš naprej uporabljati storitev, SMS opomniki, auto +1GB za drobiž, telefonski klici (zaznali smo povečano porabo, svetujemo vam... sredi meseca (to se je zgodilo meni) pri tako osovraženem Tušmobilu).
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

FTad ::

Furbo je izjavil:

A kar tu javno priznavaš, da vdiraš v računalniške sisteme?


vecinoma so gesla enaka imenu povezave...

Glugy ::

Jst je izjavil:


Glede točke tri: Ali imate tako kratek spomin? To se je že (večkrat) zgodilo (v Slo), vendar na koncu človek ni rabil plačati vseh 1100 EUR. INAL; sodišče ali arbiter je rekel nekaj v zvezi s sorazmerjem in pričakovanim računom in "naložilo"/svetovalo operaterju, da drugače ovrednoti račun. Na koncu je bil znesek nekje tretjino, kar je potem človek tudi plačal.

V bistvu za to nism slišal al pa se ne spomnim. Torej če hočš tretjinko morš na sodišče ? al kako to pride do tega? V glavnm to se mi zdi še najbl pošten. Da pač še zmer se kr velik plača ampak se pa plača tok manj.

Phantomeye ::

Invictus je izjavil:

1 GB skuriš samo če si non stop na youtube. Za ostalo je dovolj ...


Non-stop na youtube? Gangnam style, ki traja 4:12 ima velikost 73.5 MB (v HD). To pomeni, da ga 14x pogledaš, pa si presegel.

bambam20 je izjavil:


Za občasno brskanje po netu, pregled pošte ne boš skuril čez celoten mesec 1GB prenosa podatkov preko mobilnega operaterja. Za vse ostalo je tukaj wi.-fi.


Problem so določeni dogodki, ki niso pričakovani. Aplikacija, ki je podivjala, nepozornost uporabnika, ki ni opazil, da ima ugasnjen wifi ali pa izguba signala wifi-ja, ki avtomatsko preveže na mobilni internet. Zato je razlika v ceni za zakupljene in ne-zakupljene kvote problematična. Jaz sem se tudi enkrat zaklepetal po smsih, in sem preveril stanje in ugotovil, da sem porabil več kot 1000 smsov - dve uri nazaj. In sem mel visok račun.

Zgodovina sprememb…

flywheel ::

večina "starejših" in ne tako starih ljudi, ki samo podaljšuje pogodbo, sedaj pa so nabavili nov "smart" telefon NE bere pogodb in ti NE zna ustaviti prenos podatkov. S tem do sedaj niso imeli opravka. Do prvega računa je tako. Žal.
Za mene je to nategancija..ukrep...po defaultu bi moral operater imeti blokiran prenos podatkov. Vse drugo je napošteno.

MadMax ::

Nebranje pogodb in neseznanjanje z novo napravo je izgovor? 8-O
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Glugy ::

MadMax teb očitno res ni jasno kako je to ko si enkrat zares star.

flywheel ::

Glugy je izjavil:

MadMax teb očitno res ni jasno kako je to ko si enkrat zares star.

ja, ja, saj bo že videl...takrat bo dobil račun za 1000 BTC:|

Magic1 ::

Eni ste res frajerji, zdaj ko znate telefon malo bolje uporabljat, ste pa pametni sto na uro. Najbolje da se ukine vse zakone, ki omejujejo nepošteno prakso in vas bodo na vsakem koraku vsi probal nategnit. Vsi bomo brali 50 stranske pogodbe za vsako malenkost in se tolkli po glavi, ko bo treba še malo prava naštudirat, da jo bomo razumeli... Ignoranti!
Magic

Jst ::

>Torej če hočš tretjinko morš na sodišče ?

Ne. To je bilo v časih, ko si dobil 100MB, potem je bil pa obračunski interval kilobajt. Takrat sem bral (verjetno v Delu, ker sem bil do nedavnega njihov naročnik), kako je človek dobil "nesorazmerno" visok račun in da bi se izognili sodišču, so se obrnili na arbitra, ki je svetoval, naj operater drugače ovrednoti račun. Tako se je strinjala stranska in operater. Na koncu so prišli iz več kot tisoč na 300-400 EUR, nekaj takšnega.

Pravim pa, da je nekdo moral na sodišče, ker so se prakse pri vseh operaterjih spremenile precej sinhrono - v roku leta so imeli vsi že omenjene zaščite.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MadMax ::

Torej bi moral prodajalec avtov ob prodaji starejši osebi vklopit blokado na 90km/h, če je ta oseba do zdaj imela avto ranga R5 s 50KM, nov pa je v rangu ceed s 120KM? Ali še bolje, GPS limiter mu vgradit, da se bo avto sam držal omejitev?
Aja, pa še izobraževanje mu zrihtat...

Dajte no, za starejše se še zmeraj dobi primerne "butaste" telefone. Če pa ta "starejša oseba" kupi nekaj nad svojimi zmožnostmi je pa treba zakone prilagajat?
Nenazadnje, kaj ima provider s tem, da je trgovček nategnil starčka? Udarite po trgovčku, ne po providerju. Aja, ne boste, ker trgovček ne bo dobil niti minimalca če ne izpolni pričakovanj delodajalca...

Ni mi treba očitat nepoznavanja starostne problematike, jo žal še predobro poznam.
In ne se izgovarjat na vse mogoče zgolj zato, ker nekdo ni sposoben prebrat in razumet pogojev. Saj razpolaga s svojim denarjem. Če tega ni sposoben, se mu določi skrbnika ob odvzemu opravilne sposobnosti.

Sploh ste pa popolnoma zašli s teme.
Ne gre za starostnike, ampak neodgovornega mladeniča, ki bi se rad izognil plačilu zavestno pretočenih ničel in enic.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

gorici ::

Kako že pravijo: Smart phones stupid people

Lonsarg ::

@MadMax, ti sploh ne štekaš kje je problem. Problem je ZGOLJ v nesorazmerni ceni, pozabi na omejitve itd, ki so zgolj prostovoljna marketinska odločitev operaterjev in so zgolj workaroundi in nimajo nič direktno z problemom.

Gre preprosto za to, da tako po kmečki logiki in za silo iz zakona izhaja da ne smes za enako storitev zaracunat preveč različne cene. Zakon je zelo subjektiven glede kaj je preveč in zato si z njim direkt res ne moremo pomagat. Ampak večina sodnikov očitno interpretira cenike, ki imajo cirka več kot 10kratno razliko v ceni za oderuske in torej neveljavne.

V teoriji naj bi z to poskrbel že prosti trg, ampak prosti trg v veliko primerih žal ne deluje.

bbbbbb2015 ::

Lonsarg je izjavil:

@MadMax, ti sploh ne štekaš kje je problem. Problem je ZGOLJ v nesorazmerni ceni, pozabi na omejitve itd, ki so zgolj prostovoljna marketinska odločitev operaterjev in so zgolj workaroundi in nimajo nič direktno z problemom.

Gre preprosto za to, da tako po kmečki logiki in za silo iz zakona izhaja da ne smes za enako storitev zaracunat preveč različne cene. Zakon je zelo subjektiven glede kaj je preveč in zato si z njim direkt res ne moremo pomagat. Ampak večina sodnikov očitno interpretira cenike, ki imajo cirka več kot 10kratno razliko v ceni za oderuske in torej neveljavne.

V teoriji naj bi z to poskrbel že prosti trg, ampak prosti trg v veliko primerih žal ne deluje.


Se podpišem od to.

No, glede trga je tako, da je večinoma reklamiranje pristransko, oz. zavajanje. Navajajo samo najbolj ugodno ceno ali najbolj ugodno ceno v najcenejšem paketu.
Skratka, mlaka.

5er13 ::

Pozdravljeni!

Še enkrat hvala za vsa sporočila in podporo!

Sem poslal 1 mesec nazaj reklamacijo in me je sele danes poklical iz Telemacha. Rekel mi je, da mi lahko zniza racun za 80%!!.

Zgleda, da je bila napaka na njihovi strani in mi niso poslali predcasno SMS-a, oz. osvezili vseh prenosnih podatkov na njihovi spletni strani. V tujini to storijo, ko presezes 50 mb! Potem moras pa poslat omejeni klic na *121*4*1*1#

Na komentarje kako sem lahko spregledal in bil nepazljiv... hmm, ne nisem nek lev uporabnik. Z racunalniki se ukvarjam ze od 1994. Vsakemu se lahko zgodi... Upam pa, da sem kaksnega uporabnika mobilne telefonije, uspel prepricati, da naj bo bolj pazljiv..
Se ponavljam, vendar se enkrat hvala vsem, ki ste me podpirali...


Lp Peter

5er13 ::

Se to bi rad povedal..

Ko je Tusmobil pristal pod Telemach, imajo sedaj take pakete, da ne rabis vec skrbet, ko presezes 5 gb. Enostavno ti omejijo prenos v manjso hitrost in ne rabis vec pazit, da bi moral placevat presezek zakupljenih podatkov..

Svaka cast TELEMACHU in predvsem AKOS-u, ki to problematiko obravnava ze od 2013...koncno

lp Peter
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telekom in A1 dražita pakete (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19569340 (56786) Cruz
»

Si.mobil spreminja cenik in obračunski interval

Oddelek: Novice / Ostale najave
4717204 (13180) Hayabusa
»

Simobil podražil naročniške pakete (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
534146013 (125514) Lonsarg
»

Džabest od jutri 19€ in samo 100MB vključenega prenosa (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
674219141 (186601) šernk
»

Mobitel bo podražil in spremenil naročniške pakete (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
22461138 (53265) nekikr

Več podobnih tem