» »

Paralelna vesolja - ne samo sci-fi

Paralelna vesolja - ne samo sci-fi

1 2
3
»

Thomas ::

Gre kar lepo za gravitacijo, ki jo Newton opiše 99,999% natančno.

Četudi so (bi bile) kakšne membrane vmes - zadeva funkcionira še zmeraj tako. Gravitacija središčnih črnih lukenj je res razmeroma majhna.

Drugo pa je, če je majhnih (nekaj Sončevih mas velikih) črnih lukenj po vsej galaksiji polno. Potem so pa to lahko temna masa, ki pa je pomembna. In že dolgo iskana.

Toda potem se pojavi vprašanje, kako hudiča smo sploh preživeli. Ne zaradi črnih lukenj, pač pa zaradi super in hypernov ob njihovem nastanku.

Smo morali imeti srečo - in ni čudno, da smo potem tako sami.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Ja no, sej sem mel feeling da ne bo neki prav. Ker podzavestno se mi zdi, da bi se morala galaksija potem ali hitreje vtreti, ali pa zvezde potovati veliko hitreje, če je res črna luknja na sredi galaksije.

Malo je weird vse skupaj.
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

Sej na sredi galaksije JE črna luknja. Z maso nekaj milijonov Sonc. Samo to proti vsem stotinam milijard zvezd v galaksiji (ali desetinam milijard blizu središča) - gravitacijsko gledano - ni veliko.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Ja ... smo že gledali (najbrž) oddajo o kateri je govorila Maria. Kaki 2 leti nazaj na BBC, je bila.

- supermasivna črna luknja v središču naše galaksije naj bi imela kar za nekaj milijard Sonc veliko maso.

To se mi zdi, da je malček pretirano. Samo še vedno je to 1% mase galaksije.

- ta ČL naj bi prispevala h kondenzaciji galaksije.

Dolgo časa ni bilo jasno, kako da plin po Vesolju ni bolj enakomeren, tako da bi se galaksije težje formirale. Saj naj bi jih z enako silo vleklo na vse strani. Lahko pa da so centralne črne luknje nekakšna središča nesimetrij, ki omogočajo nastanek galaksij. S samim nastankom Vesolja pa nimajo nič.

- večina galaksij naj bi imela supermasivno ČL v središču, ne pa vse. Andromeda jo ima in čez 3 milijarde let bomo trčili. Že zdaj se bližamo s hitrostjo 500 kilometrov na sekundo. Črni luknji bosta trčili - ali pa le zaorbitirali druga okoli druge. Vseeno bo pa 50% zvezd padlo vanju.

Sicer smo pa o tem na tem forumu že nekaj govorili.

Bom videl jutri, če je oddaja ista.

:)



Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Fajn oddaja, ena boljših. (čeprav nekatere animacije so bile tako zelo zavajujoče za neukega gledalc, da je joj).

Torej: v (veretno) vsaki galaksiji je BH, katere masa je linearno odvisna s hitrostjo zvezd okoli nje.

Menda se da iz tega izpeljat, da je bil scenarij naslednji:
V zelo zgodnjih začetkih vesolja, ko so se kreirali rotirajoči oblaki plina je v vsakem nastala črna luknja, ki je iz oblakov plina naredila kvazar in vso snov požrla in pa razpihala po vesolju.
Kasneje pa se je počasi prav ta snov začela vrtinčiti okoli BH in formirale so se glaksije v kakršnih živimo danes.

Thomas ::

Ja. Samo to imam za povedati, da bi bilo tale scenarij mogoče izračunati že davno.

Seveda če bi imeli dovolj CPU.

:D

p.s.

Da se pa Andromeda bliža s 500 km/s je bil pa moj bad. Samo s 120 - zaenkrat.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Ampak je zanimiv, da se z Anromedo približujemo!

Po kakšnem naključju je pa to ratal? A je možno, da počas se bomo začel pa oddaljevat?

Thomas ::

Hubblova konstanta je cca. 25 km/s na milijon svetlobnih let.

Pomeni, da je treba pomnožiti oddaljenost s to konstanto, da bi dobili hitrost oddaljevanja galaksije.

Vendar za Lokalni Virgo-Coma supercluster to ne velja. Znotraj njega - 2000 galaksij - je gravitacija prevladujoča sila.

Nas in Andromedo zbližuje težnost.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Maš prav, ampak, če se vesolje širi pospešno lahko enkrat pride do tega da bo raztrgalo naš cluster galaksij...

zaradi t.i. temne energije, ki razpenja vesolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

Thomas ::

Se bojim ja. Pa še atome nazadnje.

Bomo mi po moje moral prešaltat na negativno energijo, če se le da vršit kakšen pameten computing na njej.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Sej bi lahko vesolje uporabili za computing. Nekje sem zasledil, da se teoretično da izkoristiti vesolje kot mega-super-drooper računalnik...:) :\
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

Sej to se namerava. Tako ali tako.

Toda v Vesolju je 70% (absulutne) mase v negativni energiji. Navadni snovi/energiji pa se morda slabo piše. Zato bi bilo še bolje zavzeti to negativno energijo. Če se to seveda da. Če je computing na axionih možen. Ni nujno, da je.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

Izkoriščanje negativne energije, pa bi dolgoročno pomenilo vrnitev na pozitivno. Ker bi jo zmanjkalo. Predvidevam. OK, to so ogromne zaloge, tko da predvidevam da je to irelevantno...:\

you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

free, nekje drugje.

> Če resne anomalije obstajajo, čeprav je drugače mnogo dozdevnih dokazov za tisto teorijo, ni nerazumno to teorijo postavljati pod vprašaj.


Ne ni. Vendar nikakor ni rečeno, da je zaloga anomalij neskončna. Lahko nam tudi poidejo.

Po mojem, vsaj kar se evolucije tiče, so pomembne pošle.

Kar se tiče kozmologije - so pa še lahko, ja.

Je pa vprašanje, če bomo potem, ko bomo sliko popravili, dobili nekaj, kar razlaga "današnja alternativa".

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teorija vsega (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21630561 (26010) Pithlit
»

Nelokalnost (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
26914776 (10043) Yggdrasil
»

Konec vesolja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
12012204 (10213) CaqKa
»

Zakaj so galaksije ploščate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
545349 (4502) Thomas

Več podobnih tem